J) r elk* opzicht steeds de grootste terughol» <ling 0[-gelegd' en onze vijanden hebben waarlijk geen reden om hem vijn zijn vrijheid te berooven. Daarom wen schen wij hem voor het komende levensjaar '•it <-r eindelijk een wend mg in zijn droevig lot mege komen." VROEG HOOIEN. Als een bijzonder mag zeker vermeld worden, dal men in den polder „De l'ecnwkr" reeds aan liet luxden is. Dat is toch we! vroeg VAT.SCHE ZTLVERBONS. Zondag gaf een man te Almelo in een g-roerrtemvink-e! eenige zilverbons van i gulden in betaling, die valsch bleken; h f watermerk ontbrak, terwijl de band rekeningen dunner gedrukt waren, ook bet papier was een weinig dunner, overigens waren ze niet van de echte te onderscheiden. De politie zette dade lijk baar onderzoek voort en deed een inval in de woning van den kostbaas \.ui den nangebouddene. waar zij nog en 7cvr groot' aantal dergelijke bons in beslag nam. Vermoedelijk zijn de bons van elders ingevoerd. In verband met deze uitgifte is de ïmtn gearresteerd. Het onderzoek der jrfditie duurt voort. NACHTVORST. Dinsdagnacht beeft bet in Friesland vrij wart gevroren. De vroegrijpe aard appelen hehben er door geleden. EEN ONTPLOFFING Dinsdagnacht is te Burgbsluls .(Schou weriï de motor van de reddingboot ont ploft, waardoor -de boot en bet boothu's afbrandde. Do kapitein, die bij de onf- p'offirg aanwezig was. werd wegge- l'MCerd en ernstig gewond naar bet zie kenbuis te Noordgonwe overgebracht. DF „TJZFREN HINDENBURG." F en zonderling lot is bet geweldige i.Midbeohl van den ..ijzeren Hinden- burg" beschoren. Naar we vroeger reeds meldden, ging dit standbeeld, toen besloten was het op te ruimen, in h >nden van een particulier over,, die ljert wilde nfbfeken. De rijksminister van binnenlandsche ril-en ilee'1 Vbans mede. dat het stand- 1 i1 uit elkaar is genomen. Over den verkoop naar het huiten- niets bekend. Daar echter de wegvoering van bet j ll -vld morelijkcrwijze onder de h: volhing opwinding zou kunnen ver- ".rxaken. beeft de politic-president het voorloopig in beslag genomen. DE HARING-AFLEVERING. Men schrijft In visscberskringen is men niet erg te •-•preken over de uitvoering der ovei eenkomst door de Dnitsche viscbvoor- zicning en wel om twee redenen- Ten eerste zijn practisch reeds twee van «!c- vijf aan voerplaatsen uitgescha keld en de afgifte te Volendam is vrij- wcl 'vencenö gestaakt. Leden der Hui- /ervisscbersverecniging. die midden vo rige weck te Volendam met bun voor- zilter aanwezig waren, konden hun vivgst tegen de garantieprijzen niet kwiji en hebben ook de geheele week aldaar niet kunnen leveren- Nadat een paar taal was -opgekocht, kwam telegra f l-e opdracht uit Kampen, waar het eigenlijke verzendkoor is gevestigd, den aankoop te staken. Ook op Ürk gaat bet niet schitterend. Ten tkveede hchlien de visschers in de veertien dagen dat zij nu reeds leve p u n- g geen betaling genoten, wat voor deze menscben bij de onkosten aan materiaal, bet voorschieten aan de -liippersknecbls enz. zeer lastig is. De lieer Kes van de visschersorgam- L''i>- aan den West wal heeft bij den mi nister op vlottere betaling aangedron gen. Bij handelaars, exporteurs en vis- scber.b'i is de indruik algemeen, dat do Dorische combinatie de Zuiderzeeha- ring noodc in ontvangst neemt om dat bet nu eenmaal door de overeen- k.iinst moet. aanvaarden zij 't verscbe product {dat bovendien dit jaar eer klein dan groot van stuk is en niet ge makkelijk bet voorgeschreven gewicht t8 K.G. per tal haalt-) R T TWTF.T DTEVF.N AANGEHOUDEN. De militaire politie te Schiphol beeft Woensdagnacht drie rijwieldieven ge arresteerd. Een er van bleek een be rucht inbreker te zijn. dien de poütn sinds lang zocht. Vier gloednieuwe rijwielen werden 1. i»r. o-nnomen 7ij bleken in Benne broek gestolen te zijn. Daar de recherche te Heemstede den liaatisten tijd verschillende rijwieldief stallen te onderzoeken kreeg, zijn de dieven ter beschikking van de politic tje Heemstede gesteld. DE SCHOENMAKER IN DEN GOEDEN OUDEN TIJD. De „Locbemsche Courant" drukt een schoenmakersrekening af uit het jaar 1823. Vergelijk de toenmalige prijzen eens even met de tegenwoordige Heele zolen voor de juffer 0.50; hee le zolen voor Maregootje 0.25; laarzen verzoold voor de jongeheer en stukken er op 0.65: een paar schoentjes mee banden voor Maregbotje 1.20: voor de juffer een paar laarzen 1.80; voor d« jongeheer 1-60; een paar schoenen voor Mevrouw 2.25, nog een paar schoenen ƒ2.15. Kom nu daar eens om DE ..OVERALL"-MODE. Te Londen hebben velen den eersten Meidag gevierd door. voor bet eerst een hlauw-linnen pak aan te trekken. Ook de secretaris van den Middenstands bond droeg een marineblauw linnen pak. „Het is neg niet warm genoeg", zeide bij, maar zoodra de zomer in hei land is, draag ik niets anders meer en ik geloof, dat velen hetzelfde zullen doen. De nieuwe mode is voor het eerst op de beurs vertoond. Aanvankelijk wilde men niet eng aan, die linnen pak ken., maar dat wordt al beter en boven dien zal. als men ze algemeen draagt, wel gauw een einde komen aan de boo ge prijzen voor kleeren." Het pak. dat ik droeg kostte maar 12.60. HET INBREKERSVAK VOORUIT. Toen de .bewoners van een perceel aan de Rozengracht te Amsterdam in den nacht thuis kwamen, ging een schot af van een alarm-apparaat, datin brekers hadden opgesteld Dezen zijn waarschijnlijk binnenge- men door een raampje aan de achterzij de van het huis. Ze waren nergens meer te zien- UIT DE STREEK. VROEGE AARDAPPELEN. Tengevolge van het buitengewoon zachte voorjaar hebben de vroege aard appelen zich hier zoo pracahfig ontwik ketd. dat nog deze maand de nieuwe oogst verwacht kan worden. Natuurlijk komt dit; hoogst zelden voor. Een srtreeker bouwer herinnerde -zich ook eens 22 Mei begonnen te zijn met rooien en had toen onafgebroken doorgerooid. RHABARBER. De uitkomsten van de rhabarber- teelt. welke hier de laatste jaren zeer is t<egeniomen, zijn dit janr zeer ontmoe digend. Over. 't algemeen was deze groente zoo laag in prijs, dat ze enkele veilingen zoo goed als onverkoopbaar was. Eensdeels zal dit een gevolg zijn van den verhinderden uitvoer, van de andere zijde is de suikerschaarschte oorzaak, dat ze ook voor de binnenland sche jamfabricage te duur wordt. UTT DF. POLDERS. Tengevolge van het zachte voorjaai is het onkruid veel sneller opgescho ten dan gewoonlijk in den Haarlemmer meerpolder, is de wiedtijd dan ook vr- c ger aangebroken. Dezer dagen zijn te Hoofddorp lalrij ke Brabanders aangekomen, ten einde als wieders in den polder werk te zin- den. VAN TE VRIENDEN MOET JE 't MAAR HEBBEN. De ,Fr-ansche regeering heeft, naar men verneemt, bij de Belgische een re kening van 400 miltioen francs inge diend, wegens de kosten gedurende den wereldoorlog door haar gemaakt1 voor de Belgische vluchtelingen. De Belgische regeering schijnt met deze nota van 'den grooten allié eenigszins in de maag te zitten en de zaak tol nu toe geheim te houden. ANNA" PAULOWNA Zoo kwamen dan Dinsdag onze Vroede Vaderen weer bijeen en zij vol deden dien middag aan het woord:,.In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen." want er is gewerkt. Na de traditioneel? opening, notulen en ingekomen mededceLingen. begon de hoofdfilm zich af te wikkelen, 't. begin was weinig animeerend: Toetreding tot de afdeelng Noord Holland van de Vereen van Nederl. Gemeenten: een subsidie van ƒ20 per jaar Alg. Neder.!. Politiehond voor .-echte» van cursussen,, Jonge, jonge, wat wa ren de vadertjes gul. .maar het ge meentebestuur van Schagen gaven zi een blauwtje. Liefde voor een genteen schappelijk controleur der gemeentebe lastingen, zooals Schagen voorstelde gevoelt men hier nu eenmaal niet Meer in de smaak viel het voorstel van B. en W. om de algemeene begraaf plaats van een automatisch begraaf toe stel te voorzien: 275 gulden kost dat mechaniek en dan neg een betonplaat van 100 pop in liet lijkenhuisje en dai. is de zaak daar optima forma. Min der fideel was. op een vraag- van den heer Koorn. liet antwoord van voorz., dat de Katholieken op hun begraaf plaats van het ding geen gebiuik mo gen maken. Maar enfin Bij de benoeming van een lid der Com missie tot wering van schoolverzuim kwamen B. en W. met een doekje voor 't bloeden voor ïïen dag. Met 't oog op 't bijzonder onderwijs hadden zij daar om nu een R.K. n.m. de heer W. Ta- mis no. r geplaatst. Natuurlijk rok de ze heer er met vlag en wimpel door En nu ..nu is de film tot de in/tres sanrtste gedeelten afgerold- De hoofd acteur is thans het raadslid Jansen, die aan de politieverordening heeft zit ten pluizen. Hij begint als een acro baat de rookgeleidingen het eerst te doorkruipen: Minstens 2maal per jaar schoorsteenragen, verorden-eert: hij. Zijn collega's hehben op voorstel van B. en W. niks met die bepal-ng op. Waarschijnlijk hebben de vadertjes in de afgeloopen maand zelf met de rook verdrijverij kennis gemaakt en dan is! het niet te verwonderen dat ze er een maal in het jaar a! meer dan genoeg van hebben. Meneer Jansen duikelt dus Maar hij staat op en houdt zich mi voorzichtigheidshalve hij den beganen grond: Hij is miserabel bang voor brand en wil nu dat ieder bewoner voor zijn huis in den winter een brand bijt in het ijs openhoudt Ofschoon Tien meteen het voordeel van zoo'n gat heeft, dat men er paling in kan \angen .B. en W. vonden het baantje zeker te koud, de Raad dito dito en de heer Jansen ving andermaal slib Maar de heer Jansen rekent zoo:„drie maal is scheepsrecht,", door de brand, uit de brand" en en waarachtig .hij komt er met zijn volgend vo-»rstelletjc Bij het lossen en laden, verwerken of heiverken van lichtbrandhare ploffen alsmede in stallen hooizolders of'ande re plaatsen en hoe ook genaamd. die meer dan een gewoon brandgevaar op leveren is het verboden licht te hebben anders dan in behoorlijk afgesloten lan taarns. Accoord,deze pil krijgen de gemeentenaren te slikken. Maar de heer Jansen had er nog een gereed ge maakt: .n.m. do brandspuiten beproeven hoogstens 3-maal en minstens imaa! per jaar en dan hoogstens 2uur en min stens t uur. Maar bij wat praten blijkt Janserts recept van oud maaksel en hij tirekt wijselijk zijn voorstel in en doet zijn pil m het doosje Gelukkig, de brandperiode is af Wij waren in ge dachten bijna een gebakken biefstuk ge worden. Maar Jansen heeft meerr.rr Jansen heeft zijn been bezeerd aan 'n bruggetje en nu wil hij, dat de eigena ren verplicht, worden de voetbruggen naar hun woningen goed te onderhou den anders krijgen we hier een zeere- beenen bataljon. Bij den heer Looij komt thans een pracht-idéé op: hij wil socialiseering van de bruggetjes: ze verklaren tot gemeenschappelijk eigen dom. Maar de andieren vinden het voorstel van Jansen toch beter en dit wordt aangenomen. Th'ans vargast de heer Jansen zijn confraters met een pleidoi over de mo- tbrsport. Een verordening moet er vol gens hem komen, dat in de kom van de gemeente niet vlugger mag worden ge reden dan 20 Km. per uur. Nou. dat was wat I B. en W. vinden, daj» hier 't! bepalen van een maximum snelheid niet zoo zeer noodig: de heer Koorn heeft ook eens op de motor geproef- srtoomd, -maar vindt 20 Km. jandorie niks meer als een matig slakkengange- tje. Niettemin krijgt Jansen zijn voorstel er door. Maar waar moet nu de gang getemperd worden. Veel meer stof. dan ooit een motor heeft Opgejaagd dwarrel* rui door 'de raads zaal. Zoo ratelt het dan: langs Meer burg. Molenvaart,sweg ,tot Westeinde, Spoorbuurt. Nieuwe weg. Ewijcksluis. Breezand vanaf de spoorlijn tot kaas- fabriek. enz. enz. En midderwij! haalt de isecretaris glimlachend zijn schou ders op. omdat die apekool toch van de bovensle plank in de doofpot wordt ge -stopt en middenvijl heeft menheer Jansen alweer liet volgende nummer op zijn fonograaf:: algemeene hernum- muring der huizen en belastingplichtig heid van honden, drie -weken na de ge boorte. Het eerste voorstel is accoord van Putsten; het tweede vindt geen bij val, maar wel idéé van B. W. 0111 los- loopende honden inplaats van met ƒ3, met 6.tle belasten. Mijnheer Jansen is af, in woord en daad en tlians zullen ten slotjte B. en W. nog een duit in het zakje gooien. Aangenomen wordt oni de begrafenis rechten te verdubbelen, dati wil zeggen de heffing. En ook i-s men "he1- eens om voor personen .tusschen 55 en 65 jaa-r. die het zelf niet kunen, van gemeente wege de premie voor ouderdomsrente te betalen. HOERA. Nu niet van Alkmaar maar van Anna Paulowna 1 -giirt de Victorie. En .nu komt 't De heer Jansen.1 taart bekomen van de vermoeienissen, geraakt <n feestelijke stemming hij het cheiden van de markt en vraagt of de gemeente kas nog wat -gespekt is om 't 50- jarig bestaan der gemeente feeste lijk te gedenken. Voorz. schudt mee warig het hoofd. Bovendien is het dit jaar ook, dat de polder 75-jaar bestaat Men zou de feesten kunnen combi net ren en een particulier fonds hiervoor kunnen \ormen. In ieder geval Jansen heeft het balie tje opgeworpen. Wie zal het opvangen! DE ZAAK Anna BERKHOUT, en De zaak van Anna Berkhoit weid gisteren door den Hoogen Raad behan deld. Zij was, beschuldigd haar man te hebben vergiftigd, door de Arr. Recht bank te Alkmaar veroordeeld tot ro jaar gevangtnisstraf. Het Amsterdam sche H>-/f had in hooger beroep de straf gewijzigd in eene van 8 jaar. Mr. Muller Massis, advocaat te Am sterdam, betoogde, dat beklaagde ten onrechte was veroordeerdl, daar het Hof niet behoorlijk had gemotiveerd, dat) bekl. den dood van haar man ver oorzaakte en dat bovendien hetgeen zij had gedaan niet kon worden ge noemd, gelijk de dagvaarding deed, toedienen van vergif. Conclusie O.M, 17 Mei a.s. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN 6 Mei. 14 paarden ƒ300 a 600: 8 stieren ƒ300 a 700.: 77 gelde koeien mag ƒ300 a 650: 64 idem vette ƒ1150; 83 kalf koeien ƒ400 ia 700;: 20 vaarzen ƒ300 a 500: 23 pinken ƒ150 a 300; 202 mieht. kalveren ƒ20 a 45; 287 overhoodersr ƒ42 a 87; 183 lam meren ƒ24 a 38. 20 Varkens, malg ƒ75 a 110; 30 i- detn vette per KG. ƒ1.60 a 174; 9 bok ken en geiten ƒ16 a 34: 65 biggen f 45V 553° konijnen ƒ0.50 a 2.50: 17 kippen ƒ2 a 6.212 KG boter f2.40 a 2.60: 5401 kipeieren ƒ10 a n. 57/0 ejndeieren ƒ8- WIERINGEN. Te Haarlem is voor het examen van onderwijzeres geslaagd onze p:aats genoote, Mej. G. Spaander. Het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. Oosrterland heeft voor de pasto rie, de verblijfplaats van den ex-kroon prins., de som van ƒ80.000 gevraagd. Het Rijk is hierop niet ingegaan als zijnde hot bedrag te hoog en vraagt tlians een herziene en lagere opgave.. Ter voorziening i-n de vacatures wijlen de heeren P.S.Kuut' en Joh. N. Rotgans werden als Hoofd Ingelanden van het Heemraadschap Wieringeli ge kozen de heeren M.S. Bakker en S. Jz. Koorn Stroe. Herkozen werden de heeren c D. Heijhlok, Jb.M Tijsen en J-C. Konij PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. t« Hippolijtushoef voorn. 10 uur Ds. Bax Den Oever voorm. 10 u. Ds. de Vries DOOPSGEZINDE GEMEENTE Stroe voorm. half elf Ds. Leenden/ EVANGELISATIE. H.hoef voorm. 10 u de heer St3venga OEREFORM KERK H.HOEF Voorm. halftien en snam halfdrie pr 1 Breezand voorm. 10 uur de heer Boon. Ve>gadering van den Raad 4 Mei 1.1 nam. 2 uur Aanwezig allen. Na opening volgt installeeren van den heer C. Koorn Vz. welke vervol gens zittin neemt Worden gelezen en goedgekeurd de notulen der voorlaatste ve gadering Volgen ingekomen stukken; le. Mededeeling. dat aan den bur gemeester met ingang van 1 Septem ber eervol ontslag is aangevraagd en verleend; 2e. Dankbetuig:ng van A. Admiraal voor de toegestane gratifica tie; 3e. Dat de heer H. |ac Kngel zijn benoeming als lid van de Schat lingsCommissie aanneemt, 4e. Goed keuring van Ged. Staten tot ttet doen van betalingen, van 2 Kohieren en tot het sluiten van leeningen be Is op 9 Maart kasopname bij den Ge meenteontvanger gedaan. In kas was f 6737.52. 6e. Door den Ontvanger van Registratie is medegedeeld dat de pachtsom der Zeegras-txploitatie is verminderd tot f44ü0.- 7e Door Ged. Staten wordt gevraagd verande ring te brengen in de verordening voor onderwijzers. De Raad besluit: Bij ziekte zal het eerste jaar het vol le en naarna een half jaar lier halve salaris worden uitbetaald. 3 maanden voor en 2 maanden na de bevalling zal aan gehuwde onderwijzeressen in zulk een geval hel volle salaris wor den uitbetaald. Aan het adres van Schagen, dat de Raad medezeggingsehap zal hebben bij de benoeming van een burgemees ter zal adhaesie worden betuigd. Wegens vertrek wordt aan v.d. Pol 11 maanden ontheffing I I O. verleend en aan H. Engel ontli. hondenbek Wordt afwijzend beschikt op een verzoek vau den heer Adriaiius Louti otn oi.theffing van 18.15, welke hij betalen moes' voor een denrwaarders- exploit voor het niet beluien der CJe- uteeutehelasiing. Van de Provinciale l)iankuet Com missie tol bei niet meer toelaten vau vergunningen. Wordt voor- kennisge ving aangenomen. Wordt al wijzend beschikt np het verzoek van den wegwerker Jb. Smit «mi 1 160.- sa-tai is verinniging, doch wordi op voorstel van den beer Oden een duurtetoeslag van f luO toegekend. Wordt loor kennisgeving aangeno men om op de lèuiuousielliug te Scha gen de tentoongestelde bt andspuiten eens te komen bezichtigen. Komt in bespreking twee veraoeken van de calehouder-t H. Koster eu KI. Haltweeg, welke hun vergunningsrecht zagen verhoogd resp. tot 162.50 eu f50.- De beei Oden vindt dat van Koster te boog als men naar de Haan en Rruu! kijkt, die resp. f87.50 en en f 100.- betalen. Wordl besloten het te laieu zoo ais bet i?. Wordt bealolen toe te (reden in de vereeniging voor Nederlandsche Ge meenten. Wordt ter inzage tot de volgende vergadering gelegd de rekening en verantwoording der Armvoogden over 1919. Worden herkozen tot Armvoogden Jb. Keijzer en S. Russelman. Komt iu bespreking de bekoude kwestie met den heer vau Meekeren, om betaling staangeld wals, daar er door een advocaat Kraakuiau om be taling wordt gevraagd. Na eeuige dis— eussieu wordt besloten de anak te la ten bo ials ze is. daar de Gemeente □reeui iu haar recht te s'aau. De uiaai)d8tuien der Zeegras Ex ploitatie duidi aan dot er inJau. 698, iu Febr. 233 en 1 Haan 168 pakjes gemaaid zeegras zijn algescheepi. Tot onderwijzer te Ooslet land wordt benoemd Jb. Kuiper van Texel, met 9 tegen 2 stemmen. Is ingekomen een verzoek van het raadslid D. Oden om p.retnievrijpensi- oen, 8 urigen werkdag' eu 8 dagen vertol per jaar voor Gemeente arnbtc- 01 ren. Op de eei-6te 2 wordt afwijzend beschikt doch het derde wordt aange nomen. Op voorstel van Oden otn ruwe ka toen en ongebieeki linnen aan te schaffen, wordl niet ingegaan omreden men meent te groot risico le staan. Voorzitter deelt mede dat er nog een voorraad schoenen zijn te verkrij gen op het secretarie. ZEEGRAS. Wordt besloten, dat ie der conseuthouder een onbeperkt aan tal pakken zal mogen maaien. In het geheel kunnen 16000 balen aan wal kunnen worden gebracht. De netto winst der Exploitatie over 1920 zal uitgekeerd worden aan de maaiers. Als maailoon wordt bepaald: f5.50 tot f7 25 per 100 KG.

Wieringer courant | 1920 | | pagina 2