Ven weer te berde gebracht. Door een kanaal van 50 mijl lengte zou het water <'er MkMeltaul'sche zee in de Sahara gevoerd worden. die op vele plaatsen. Meter beneden den zeespiegel ligt. Ten Zuiden van Algiers. Tunris en Tri -lis zon een reusachtig meer ontstaan zoo groot ongeveer als de helft van de oppervlakte der MiddeHamdsche Zee. dat alle omringende gebieden vrucht baar zou maken, en waarin tal van ruchtbare eilanden zouden liggen. De \yx-j- vanaf de golf van Gabes en lo groote Ryrtc moeten plaats hébben. WOLVEN TN LAPLAND. Lapland wordt op het oogenblik vcr- •hrikkelijk geplaagd door wolven, die ouder de rendierkudden vreeselijke verwoestingen aanrichten, wat deze 'lieren ■uiterst schuw maakt. Tot in de •lorpen dringen de wolven door. Reeds ii 11 premies uitgeloofd van Kr. too »ir i ti leren» ge/lood en wolf en Kr. 50 1 «or een j ong. IS NACHTLUCHT ONGEZOND? Vele menschen hebben een grooten a i'l. van de nachtlucht. Zij slapen mei dichte ramen, uit angst, dat er maar het geringste tocht ie zal binmen- komen. Dit is echter niets dan een voi .roordeel. Door proeven is geconsta -erd, dat de hicht 'snachts veel zuiver Ier is don overdag zij is echter wel kceler en vochtiger. De afkeer van de nachtlucht is dan ook grootendeels toe te schrijven aan de vrees om verkou- 'lei' 1 rden- Aangezien de vochtig heid 71'oh vooral in de wolkenlooze nachten dicht op den bodem vormt en weinig- optrekt, is deze angst volkomen ligemotiveerd. Men wordt door de <1 ekens lw vendien voldoende be schermd en men kan gerust de ramen 's nachts open laten. OOK EEN MOOIE 7.1 TDE VAN D.F socIALE VERZEKERING. Wij vernemen dat voor rekening van. het Iiwaliditeitsfornd's op oorstd van der- Raad van Arbeed te Hoorn. -1 \<erplicht verzekerde arbeider gedu- '■'iide zekeren tijd te Amsterdam in een kliniek zal worden opgenomen ten ein de u i te kunnen gaan of gevaar voor -11 dreigende invaliditeit Is te voorko c.orzeker, ook een mooie zijde van de sociale verzekering. K F. X RF.I JZEN-RATTENVANGS1 Bij een landbouwer te Ouddorp (Flak l« e) werden ruim 150 ratten gevangen. HET LOT der TSARENFAMILIE. De verschillende verhalen, die de I »nde deden, volgens welk de nakeme- luigen van den tsaar aan een geweldda di'.en d"i>d ontsnapt water, zijn thans Ivgens-traft door een officieele verkla rin.. voor een Engelsche rech'barik af- g-legd. Groot-hertogin Xema, de vi-i .uw van groothertog Alex ander en zuster van den ex-tsaar, die te Txririen "'utheeft onder eede verklaard, dat tsaar 16 Juli 1918 te Jekaterinen- burg gestorven is, zonder een testa ment na te laten noch zijn vrouw, noch 'in kinderen hebben hem overleefd en daar de moeder van den tsaar volgens Russische wet. niet mag erven. «ml zijn nalatenschap toe aan zijn h-i.de .verlovende zusters. Het hof heeft aan de groothertogin nguimirog verleend om de erfenis, bi staande uit" in Engeland aaawez.ige be zittingen van den ex-tsaar, ter waarde van 500 pond sterling te beheeren. DF FRANSCHE PRESIDENT AAN DEN DOOD ONTSNAPT IV President der Fransclie republiek I-schanel. is Zondagavond aan een rustig ongeval ontsnapt. Hij had Pa- riis verlaten om zich naar Montbrison Iv/ewn. Uit de berichten blijkt, dat president in den nacht van Zater dag op Zondag een hevige griepaanval had. In weerwil daarvan stond' hij er op nnar Montbrison' te gaan, teneinde onthulling van een gedenkteeken Pt ero van den in dienst van het va derland gevallen vlieger Raymond bij ie wonen. De trein verliet 9.20 Parijs. Om 10 r lwaf DeschafféT zich ter ruste, na uil vrees voor kouvatten de portier- 1-aampies te hebben doen sluiten- Even voor Monifairgis, toen de trein met oen vaart van 5° K.M. liep, kreeg De- hanel last van de warmte. Hij schel de een kamerdienaar, maar deze scheen erg vasf te slapen, want hij hoorde den vcsident niet. Deschanel stond daarna op om zelf eert der groote vensters te openen. Na veel moeite gelukte hem dit, maar de binnenstroomende koude lucht schijnt hem bevangen te hebben, en hij viel uit het groote raam op de spoorrails. Wonder boven wonder verloor De schanel na zijn val het bewustzijn niet. Hij stond op en begon in de richting van het meest bij zijnde station te wan delen. Na twee K-M. geloopen te heb ben ontmoette hij een wegwerker. Ik zal je wat vertellen, waar je van zult opkijken, zoo sprak hij dezen aan. Ik zit in den trein van den presi dent en hen er onder het rijden uitge tuimeld. Zie je, ik ben Deschanel, de president der republiek De arbeider hielp den president naar het dichtstbijzijnde baanwachtershuis je van waar men telefonisch een auto mobiel ontbood, die Deschanel naar Montargis bracht, waar hij geneeskun dig onderzocht werd. Het bleek, dat zijn toestand geen aanleiding- gaf tot ongerustheid. Wel had hij ernstige kneuzingen en blauwe plekken en had hij een paar schrammen in zijn gelaat en aan zijn linkerbeen opgeloopen. Me vrouw Deschanel en MiJlerand begaven zich onmiddellijk van Parijs naa'r Mon targis, toen het ongeluk 'bekend was geworden en Dinsdag vertrokken de president, zijn vrouw en de eerste Mi nister per auto weer naar Parijs- Het bericht van het ongeval, dat De schanel overkomen was, verwekte te Parijs groote opschudding, de door den geneeshoeren uitgegeven bulletins kal meerden de menschen eenigszins. Voor al was men weer gerust, teen de presi dent Dinsdagavond om 7 uur met zijn outo aan bet Elvssée aankwam, zonder hulp uitstapte en met vluggenstap de stoep opliep. Bij liet einlde van de Senaatszitting heeft Bourgeois uit naam der vergade ring een sympathie-betuiging aan pre sident Deschanel gericht. EEN LIEFDES GESCHIEDENIS Op den Willemsparkweg te Amster dam was Maandagavond eenige con sternatie. doordat een jonge man een •meisje achterna zette,, dat onder luid gegil poogde hem te onitloopen. Voor perceel 33 kreeg hij haar echter te pak ken. wierp haar op den grond en poog de haar de keel dicht te knijpen. Een voorbijganger zag dit blies op zijn po- litiefluit en scheidde het tweetal en vn een minimum van tijd was de da Ier geknipt. Op 't posthuis Roelof Hart straat bleek de oorzaak van dit drama een zeer zonderlinge te zijn- Het meisje nis kinderjuffrouw bij een familie In betrekking. die op 't punt stond naar Indië te vertrekken. De jonge man. haar verloofde, wilde niet dat het meisje zou meegaan. Dit plan bestond echter niet bij haar. zoodat zijn woede in deze geheel ongemotiveerd was. Hij toonde berouw over zijn daad, waarna men hem, na procesverbaal te hebben opgemaakt, naar huis Het gaan. KINDERZEGEN. Naar aanleiding van het feit, dat mrrs. Pawlinson, de vrouw van den slotenmaker te Peterborough, haren echtgenoot onlangs voor de tweede ■maal binnen vier jaren rnet een gezon den drieling verraste, somt „Tit Bits" volgens de „Tel.", eenige .gevallen van haar kinderzegen op, die mrs. Pawlin son ver in de schaduw stellen. Zoo kreeg mrs. Ormstv, een andere F.ngelsche dame. die op haar 16e jaar trouwde, een vierling. Wat nog niets is vergeleken bij de Bruxellose, die het vaderlaad en haren echtvriend met een zeslang verrijkte. De vrouw van een Parijschen bakker kreeg 21 gezonde spruiten,, die door hot ambt van den vader in ieder geval voor broodgebrek bespaard bleven. Maar de oude tijd, die immers altijo beter is dan de moderne, spant ook w -t kinderzegen betreft, de kroon. T't> het „College of Heralds" wondt het request bewaard van Thomas Greenbit] die als schrijver bij graaf Marshall in. dienst was en die om sa- larisverhooging vroeg naar aanleid-' ng van de geboorte van zijn 39e spruit. Het record wordt echter geslagen door de vrouw van een schotschen we ver. welke haar man 62 kinderen schonk, waarvan er „slechts'' 46 ïns le ven hieven. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD- De Landbouwer J. Peters te Twello werd Woensdagmorgen plotseling over vallen door een opkomende donderbui, werd door den bliksem getroffen en wis onmiddellijk een lijk. STAKING. Te Standdaarbuit^ is een staking uitgebroken in het land- en tuinbouw- bedrijf. De eisch is 34 cent per uur bij een 10-unigen werkdag. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft heden met 25 stemmen voor erü 8 stemmen tegen aangenomen het wetsvoorstel tot hei afhouwen van de kruisers „Java en Su matra." KORTE BERICHTEN. De Raad van Vriezeveen besloot de vergunningen van 's Zaterdagsmid dags 12 uur tot 's Maandagsmorgetts Ie sluiten. Op de Gem. weide te Harderwijk waar een 400-tal stuks hoornvee loopen is mond- en klauwzeer uitgebroken. De grootste helft van dit vee heeft: reeds deze ziekte. Reeds werd gisteren de eerste koe afgemaakt. PRAATTE HARM EN TEUN II ARM. Reu ze weer alle dagen he? Melk en eierenweer voor de boeren. Ze kunnen sjouwen op 't land, zooals ze willen en toch ..toch hebben sommi gen aan. zes mooie werkdagen niet ge noeg en. zag ik er op den eersten Pink sterdag druik aan 't hooischudden. Nou ik dacht één van beiden, of de man doet zes dagen niks en den ze venden dag werkt ie, zoo zijn er meer of hij is niet wel in zijn bo venkamer. En wat dunkt jou Jon ge. jonge. wat waren het met de Pink ster ook zeldzaam schoqne dagen' hé? Jammer dat de tijden zoo slecht zijn waardoor de menschen genoodzaakt wa ren hun genoegen binnenshuis te zot ken, of op een kleine wandeling zeg. waarom lach je TEUN. Sapperloot,,, zouden er wel ;ooilt meer menschen buitensbuis, hebben vertoefd. Parbleu,, op de sta tions in den Haag was het zoo druk. dat de politie de reislustigen in be dwang moest houden; de Alkmaar - Paoket alleen vcrvor.de op die dagen 45688 reizigers en op de wandelpier te Scheveningen genoten met de Pinkster 37884 van de frissche zeelucht. En als men dan, nog leest van al de ovei volle trams en treinen, niettegenstaan de het hooge tarief. Nou. daaraan te zien, dan is er nog niks geen ver driet, ook geen krimp in de portemon naie HARM. Wacht efkes.1 't Kan ook wezen, ddt men door pokken en mazelen heen is. en als men bij hun ',t binnenste eens buiten kon keeren 't zelfde resultaat zou krijgen, als de Mevrouw, die aan Pietje vroeg; „Piet je, waar gaan jullie dezen zomer naar toe „Ik weet het niet zei Pietje. „Volgens mama gaan we óf naar Scheveningen óf naar Zan dvoort maar te oordeelen naar wat papa zegt, gaan we naar het armhuis TEUN. 'n teeken des tijds, en wer- k- lijk ik beo overtuigd, dat tegenwoor dig bij die halfslachtige renteniers schraalhans keukenmeester is. Wij men schen van< de werkende stand hebben het daarbij vergeleken nog niet zoo l>eroerd Heb je werk dan verdien je flink moppen en lieb je geen werk, welnou dam klop je aam bij het Rijk en je vangt je duiten van de werkeloos heid verzekeringswet, 't Is toch flink HARM. 't Is reusachtig voor me kaar en 't wordt nog beter Op de arbeidsbegrootiug is toch maar even 'n verhooging gevraagd van 12 millioen gulden en daarvan zal 2 millioen be steed worden aan de „Werkeloosheids verzekerlngs noodwet, om die te ver hoor/en. Ts het wonder dat er al per sonen zijn. die de edele kunst van het „leegloopen" ten koste van het Rijk, en bijgeval ten koste van ons allc- inail beoefenen TEUN. En. dan moet je lezen dart in de Kamer terzelder tijd een motie van den heer Rink werd aangenomen dat de meest mogelijke zuinigheid 'in de huishouding van den Staat noodzake lijk is. Och arme HARM. Och arme! En dan moet men aanschouwen dat daar deskundi gen in het nieuwe .postkantoor te Hip poÜjt'Ushoef de telefoonkabel aan het leggen zijn. ,'sMorgens om elf uur al beginnen en 'middags om 2 uur pas is hun zware dagtaak volbracht- Geloof, me zulke lui zijn goedkoop voor den Staat. Geen wonder dat de telegram men niet meer te betalen zijn WEL TE RUSTEN. WIERINGERWAARD. Tijdens een vrij hevig onweder, dat Woensdagmiddag boven onze gemeeru- te woedde, sloeg de 'bliksem in een ar beiderswoning aan den Rarsingerweg, bewoond door P. Stark, De gordijnen stonden direct in vlam, waarna 't naar den zolder ging- 'n Partijtje hoo, al daar aanwezig, stond ook dadelijk in. brand. Aangezien spoedige hulp aan wezig was. wist men alles overigens te behouden. De vrouw en 2 kinderen ge voelden wel een zware drukking, doch kwamen overigens met den schrik vrij. AN N A~P AULOWKI. Verleiden Dinsdag vergaderde alhier de Coop. Boerenleenbank in Veer burg 43 leden aanwezig. De voorz., de hr. Wijdienes Spaans opende de vergade ring. de heer A. de Boer las de notu len. Vpgde verkiezing van bestuur- Gekozen werden die heeren Tb. Lirt- denbergh. S. Spigt en G. C. van Ba len Blanken en tot leden van- den Raad van Toezicht de heeren D. Stammes, M. de Graaf G. Smit en herkozen de heer P. Ids-t; tot plaatsvervangende be stuurs leden werden herkozen dé hee ren A. C. Geertseima en D. Stammes. Tot Commissie voor het nazien der rekening werden aangewezen de hee ren J. Smit Az-, P. JJ Waiboer en K. Keuris en tot plaatsvervangers A. Wiggers, S. Speet» en Jansen. Tot kassier werd herkozen de heer A. de Boer. Aangaande het verslag der Bank, stippen we aan: Aantal leden op t Januari 1920: 268 op dien datum aan spaargelden gede poneerd ƒ320962.42 aan voorschot ten was verstrekt een bedrag van 266895.aan loopende rekening bleef de Bank op het einde van 1919 te goed ƒ2873 .21. De zuivere winst be droeg 2092.07, waarmede het reserve fonds werd verhoogd tot 11463.44. Goedgekeurd werd het bestuursvoor stel, om van de Centrale Bank een ere diet te vragen van ƒ150.000: dit was thans ƒ120.000, doch met dit bedrag- kon men aan alle voorschot aanvragen niet voldoen Het salaris van den kassier werd van ƒ700 tot 900. Met algemeene stemmen werd tevens goedgevonden, dat de leden van den Raad van Toezicht een presentiegeld zullen ontvangen van 5.per verga dering en de bestuursleden ƒ2. Om het sparen te bevorderen werd een bestuursvoorstel aangenomen, dat iemand zal worden aangesteld, die bij de ingezetenen zal rondgaan om klei ne spaarbedragen in ontvangst te n e- men. Men hoopt, dat jongelieden. die tegenwoordig wel jwait geld overhou den, hiervan gebruik zullen maken Op een voorstel van den heer Stam mes, om van leden, die niet op de ver gadering aanwezig zijn een boete te vorderen van ƒ1.Trilplaats van 50 cent. wordt niet ingegaan De inschrijving voor een veilings gebouw der Tuinbouw Vereeniging heeft plaatsgehad. De uitslag was: Jb. Bakker ƒ7740; G. Veeter ƒ7200; Abr. Dekker ƒ7469; Jb. Jonker Hz., ƒ7700: E. Wel>eling ƒ7534: C. N. Smie^7535J. de Graaf ƒ66.43; P- Broers en L. Voortik ui zen ƒ7160.52; P, Doorn ƒ6900: C. Kossen Kz ƒ7139; A. Buur ƒ7140.S- Koning ƒ86.30: T. C. Spierenburg^ ƒ9600.H. Jon ker ƒ6967. De begroot ing was ƒ6623. Gegund aan J. de Graaf, alhier. AFLOOP VERKOOPINGEN. Uitslag der verkooping op Dinsdag 25 Mei in „De Vlas- en Korenbeurs" te Anna Paulowna. van eene boeren plaats, genaamd „De Israël", groot 7.63.40 H.A., gelegen aan den Konings en Schor weg aldaar, eigendom van den heer P. Blankman Pz.. ten overstaan van de notarissen C, L. van den Bergh te Schagen en W. A- van Dia,Vier te Schiedam. Koopster De Nationale Boerenleen bank te Schiedam voor 16175. De heer C. Wijdenes Spaans vraagt wegenis zijn lïerooeming lot dijkgraat van het Hoogheemraadschap „Noord- Hollands Noorderkwartier'' ontslag als burgemeester van Anna Paulowna Hij blijft dijkgraaf van den Anna Pau lowna. WERINGEN. BURGERLIJKEN STAND GEBOREN: Nan, z.v. Jacob Heij blok en Guurtje Bakker: Dina Maria d.v. J. Rotgans en G. Visser Neelt je, d-v. A. Doves en N. Glim; Geertruida Agartha d.v. J. M. Leendenen C. E, Waardenburg. Ondertrouwd: P. C- Blank man en M. Keijz.er. Getrouwd: Geene. Overleden Jacob Visser, oud 2 jaar, zoon van C. Visser en M. Mulder. Maria Duijmker, oud 6 maanden, doch ter van Jacob Duijnker en Wilhelmi.ua Koor.ii-, Hendrik Comelis Engel, oud 9 maanden zoon van A- Engel en Geer tje Koorin. Trijnltje IMulder, oud 54 jaren weduwe van Tan Kool. echtge- noote van Dirk Heijblok. De vissche H. Boersen Jacz. ont ving eert dusdanige steek van een knor haan, dat hij zich onder geneeskundi ge behandeling moest stellen. Bloed vergiftiging werd geconstateerd. De markt te Hippolijtushoef ken merkte zich verleden Woensdag weder door bijzondere levendigheid. Aanwe zig ..drie boeren en anderhalf schaap Diep tragisch. Toen gisteravond dc echtgenoote van den heer D. Heij blok met iemand voor haar woning stond, te praten, zakte zij plotseling in een en was een lijk. De geneeskundi ge constateerde hartverlamming. Zondag avond1 zal cle muziek veree- iniginig Harmonie van 7 tot 9 uur we derom een concert in de tent ie Hip polijtushoef geven- 1 PREDIKBEURTEN SEDTHERV. "GÉMlVr- Westerland nam. half drie Ds. Bax. Den Oever voorm. 10 u Ds. de Vries. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. TL hoef v.ni.half elf Ds Leendertz. EVANGELISATIE. H.hoef voorm, 10 u de heer Stavenga Breezand vrn. 10 uur de heer Boon. GEREFORM. KÉRK H.flOEF. Voorm. hjiftien en .nam halfdrie pr.1 BEKENDMAKINGEN. SCI IADE VERGOK DING DROOGLEGGING Zl'11 )ERZEE. Burgemeester en Wethouders van Wierimgen brengen ter kennis van bv langheblienden, <1^1 vanaf MAANDAG 17 MEI a.s. e'ken werkdag «les vóór- iniddags van 9 tot 12 uur en des na middags van 2 tot 5 uur, ten raadhuize der gemeente zitting zal worden gehou den tot hei doen invullen van fonnulie ren ten dienste van het onderzoek, in hoeverre cene tegemoetkoming kan wor den toegekend aan hen, «1 ie schade zul- 'en ondervinden door de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. I11 verhand hierm«de worden zoowel visschers, schippers en knechts, als zij, die werkzaam zijn in aanver wante bedrijven, opgeroepen vanaf bo vengenoemde datum zoo spoedig mo gelijk. doch uiterlijk vóór 7 Juni 1920, zich ten raadhuize te vervoegen. Voor de invu'ling der formulieren wordt o.a. geëischt opgave van de ver diensten uit de visscberij (voor Iedere soort) en de nevenverdiensten over, elk der jaren 1913 tot en met 1919- Deze opgaven moeten worden meegebracht. Met nadruk wordt er op gewezen, dat zij, die, in gebreke mochten blijven aan l>ovenstaande oproeping te voldoen naderhand geenerlei aanspraak op scha devergv^eding zullen kunnen doen gel den. Wieringen, ri Mei 1920. Burgem. en Weth. voorn. A. PEEREBOOM. De secretaris, VAN DUIN. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 27 Mei 1920; 9 Paar den ƒ250 a 850: 3 stieren 350 a ƒ800 46 gelde koeien mag. ƒ350 a 600; 40 idem vette ƒ500 a 950; 15 kalf koeien ƒ500 a 750;; 17 vaarzen ƒ400 a 700; 15 pinken ƒ140 a 325: 125 micht kal- vereo/hS a 27; 40 schapen vette ƒ60 a 76: 55 overhöuders ƒ60 a 78: 572 lammeren ƒ30 a 43'. 5 Bokken en gei ten ƒ.3 a 28: 12 varkens mag; ƒ80 a ƒ100; 60 idem vette p. Kg. 1.60 a 176 73 ftigg6" ^45 a 5520 Konijnen f 0.90 a 3..-50 Kippen ƒ2.50 a 3. 107 Kg. boter ƒ2.40 a 2.60; 6506 kip eieren ƒ11 a 12: 56R7 eendeierén ƒ10

Wieringer courant | 1920 | | pagina 2