Ken ooggetuige, -die de geheele ramp heeft meegemaakt en nog trachtte de inderen te redden, een vlak in de na bijheid wonende schoenmaker, vertel- het volgende aan het Utr. Dgbl. Omstreeks halftien holden plotseling menschen naar het huis van Knus. Toen ik er aan kwam, sloegen de vlam iii'Ti al uit de vensters, terwijl een dich te. verstikkende rook neerstreek. Hoorende dat er kinderen boven wa ren heb ik nog getracht de bövenver- iiening te bereiken. Het luik van den zolder stond open, maar toen ik 4 treden van de trap op- gOoopen was, werd de hitte te fel, het luik en het böventind van de trap vat ten vlam, en ik moest weer terugkee- ren. Ruimers water, die omstanders naar Ixwen wierpen, doofden het vuur wel voor een oogenblik, maar even later zette de vlammen toch weer hun ver nielingswerk voort. Kindeigeschreï hoorde ik niet; de kinnen waren dus zeker al gestikt. I V toestand van de moeder was ver- s' hrikke'lijk om aan te zien. Zij legde i h voor den ingang van haar tuintje in doffe wanhoop en niemand, die er ••en woord bij haar wist uit te krijgen. T>e vader werd van het werk gehaald; orst dicht bij zijn huis vertelde uien voorzichtig het verschrikkelijk ongeval, maar de mededeeling pakte den uian voo aan, dat hij van de fiets sloeg en bewusteloos in een -woning werd bin nengedragen. ARME JONGEN. Te Babberich nabij Zevenaar, is een droevig ongeluk voorgevallen. Het ze ven jarig zoontje.van den arbeider Sa 'os liep als gewoonlijk langs den weg een koe te hoeden. Het knaapje had het koetouw om zijn lichaam gebonden toen onverwachts het anders kalme dier op den loop ging. Over wegen ert heggen, door slooten en greppels ging het rund in wilde vaart verder, het ar me knaapje met zich sleurend. Toen na een lange jacht eindelijk het kind; be vrijd werd. was bet overdekt met wou den Tiet kind werd in het ziekenhuis opgenomen. Donderdag is het knaapje aan de gevolgen overleden. EEN COOPF.RATTEVE BIETEN- FABRTEK IN HAARLEMMER MEER Het N. v. d. D. verneemt dat het be stuur van de Coöperatieve Suikerfa briek. thans onder voorzitter schap van den heer P. Verburg te Noord-Schar- wouide te Vijfhuizen de hamd heeft ge legd op een terrein, groot ruim 30 H.A grenzende aan de Rinkvaart, het spoor wegstal ion aldaar en den verbreedden 11 tocht. De bedoeling moet zijn om, wanneer eventueel het hangende proces met de suikerfabriek ..Holland" te lang mocht duren, daar ter plaatse een nieuwe fa briek te bouwen, althans de zaak zóó te regellen, dat de bieten voor de cham pagne tQ21 'Coöperatief verbouwd en verwerkt zullen kunnen wo'den. MUNTMISDRIJF. Een bewoner van Harskamp, die in 'liike geldelijke omstandigheden r keer do. trachtte daaruit te geraken, door een bankbiljet van f 100 in een vnn f 1000 te veranderen. Dit kunstig vervalsehte biljet gaf hij in betaling voor cen: paard, dat hij van een land- 1" vuwer voor 950 kocht. 11e landbouwer ging met het valsche bi" b't naar de markt om een paar koei en ie koopen. De veekoopman, die van iI biljet geen geld terug kon geven, i I»i? een winkelier te Apeldoorn .1 Kort daaTOp merkte de win- b-li.-r echter, dat het biljet vervalscht v i. en gaf het aan den koopman terug, 1 ihet op zijn beurt aan den larodbou- teruggaf. Deze laatste ging daarop t aard terughalen tegen overgifte 1 vervalsehte biljet aan den oor- 1 1ijl;en eigenaar. De zaak werd stilgehouden, doch de politie te Ede, had er toch iets van vernomen en stelde "'ii onderzoek in. waarop de arrestatie en bekentenis van den verdachte volg den. De vervalsching was gepleegd door 1 veranderen van de waardecijfers in ■1'"- koeken van too in 1000. met ge- 'b-'dtelijke verwijdering van de ormen •i terwijl het woord honderd gedeel- 'bik was uitgeradeerd en gewijzïngd duizend. De achterkant van het hil- i ft was. nadat de blauwe druk gedeel telijk verwijderd was, met roöden inkt •vergetrokken en het cijfer 100 in - -- ONDERHOUD VAN KOUSEN. Het is de kunst in deze dagen van duurte mooie kousen te dragen, want niet iedere beurs kan zich de weelde veroorlooven van zooveel paar tegen elkaar. Een dame opperde reeds het plan van „zooUooze" .kousen, en dan het bovenkousdeel, bij wijze van slob kous onder den voet met elastiekjes bijeen gehouden. Ongetwijfeld een idee, maar voor gev elige voeten een heel ding. Ziehier wat men doen moet, om de kousen langer in stand te houden. 1. 's Avonds 'binnenste buiten uithan gen 2 liefst, na het weik thuiskomend een ander paar kousen aantrekken en die twee paar zoo een dag of vier te- genelkaar dragert 3. van geheell nieu we kousen de voor- en hielstukken met dun katoen of dunne maaswol door een „een-op en neertje" vastheid ge ven 4. wanneer een gat in de kous ge maasd of gestopt wordt, eerst over het gat een lapje tulle spannen in de tint van de kous, en dat mede als on dergrond van de reparatie gebruiken 5. de kousen om. de drie of vier dagen in gewoon schoon water uitspoelen; 6. trek lage schoenen altijd aan met een schoenhoren, dat spaart èn kousen èn schoenen 7. zooltjes binnen in de schoen dragen, opdat de kousen niet door spijkertjes worden „genekt." EEN 24-ttur STAKING. In een Zaterdag avond gehouden be sturen vergadering van het mlaatse- lijk Arbeids - Secretariaat te Amster dam is aan de besturen opgedragen aan hunne ledenvergadering te adviseeren op den dag, dat het wets ontwerp tot bestrijding van revolutionnaire woe lingen in de Tweede Kamer in behan deling zal komen, een 24-ttur staking te proelameeren. GEZELSCHAPS biljetten bn de S.S. Met ingang van 1 Juni voert de SS. weder gezelschaps biljetten in voor kin deren beneden den leeftijd van 15 jaar De vrachtprijs per kind bedraagt een zesde van het gewone reistarief voor volwassenen- De biljetten worden al leen uitgegeven voor minstens 20 kin deren tegelijk. Voor elk e20 kinderen of .gedeelte er van wordt een geleider kosteloos vervoerd-. De gezelschaps bil jetten zullen niet geldig zijn op Zon. en feestdagen en den daaraan onmid dellijk voorafgaanden en daarop on middellijk volgenden dag. Ook de H.IJ.S.M. heeft de verlaag de tarieven voor schoolreisjes inge voerd- Bij ongunstig weer kan de reis vervallen of worden uitgesteld, als daarvan één uur té voren kennis wordt gegeven aan het station van afreis. Deze gunstige beslissing zal onge twijfeld door duizenden kinderen, on derwijzers en ouders worden toege juicht. Mogett nu ook de geldelijke bij diagen ruimschoots vloeien. MELKUIAVOER NAAR DUITSCHLAND. Gedurende de maand Juni zal dage- lijksch een hoeveelheid van 50.000 L. melk door Brabantsche en Limburgsche zuivelfabrieken naar Duitschland wor den geëxporteerd. Tot heden werd deze melk geleverd tot den prijs van 16 cent 'per liter, ver hoogd met 4 cent voor bussenhmir enz. Naar men mededeelde moet het echter in het voornemen liggen om dezen prijs voor de naaste toekomst te veihoogen, in verband waarmede de heer Reitsima, voorzitter van het Zuivelkaantoor, zich naar Dusseldorf zou begeven, om de onderhandelingen te voeren- EEN NAAKTLOOPER. Nabij Zwolle, in de omgeving van het buitengoed Boschwijk, aan den rijksstraatweg ZwolleHeino, vertoon de zich dezer dagen een naaktlooper. De maTeschaussee mocht er tot nu toe niet in slagen, den man te vatten. EEN LIEFDES DRAMA.. Toen de 21-jarige dienstbode C. D. uit Amsterdam Zondag avond om half twaalf met haar verloofde langs de Stadhouderskade wandelde, stoof zij plotseling vooruit en sprong over de" brug van het Oosteinde in het wa ter. De agent Mulder snelde naar de brug en sprong gekleed in de modde rige gracht. Na eenige malen gedoken te hebben, gelukte bet den kranigen a- gent ret meisje op het drooge te bren gen. waarna de levensgeesten weer werden opgewekt. Haar verloofde werd bewusteloos in een café binnenge dragen. De -oorzaak moet gezocht wor ften rn- Ke? feit daï het meisje voortdu rend twis-^had met haar ouders over de verloving. AARDAPPELEN. In den loop der vorige week zijn aan de markten te Noordscharwóude en Broek reeds aardig wat aardappelen aangevoerd en het staat eT naar, dat de aanvoer in de nieuwe week zeer groot zal zijn. Daar dit veel vroeger is dan vorige jaren zal 't een nieuwe strop vtor de tuinders zijn, wanneer de uitvoer niet eerder dan 10 Juni, zooals nu bepaald is, kan geschieden. Daarom, zullen deze week een drietal afgevaar digden naar den minister gaan om te trachten den uitvoer van aardappelen vroeger toegestaan te krijgen1. EEN GRATIS VERMAGERINGS KUUR. Dr. John Dill Robertson is gezondheids commissaris in Ohicago en tevens eigenaar van een groot stuk land. Dit moet vooraf vermeld worden tot beter begrip van het volgende: Op zekeren dag riep dokter Robert son per advertentie 50 mannen en vrouwen van 'n gewicht van meer dan. 200 pond op. Hij zou ze gratis door een speciale kuur van hun over matige dikte bevrijden. Op den aangewezen dag kwamen 20 vrouwen bet aantoor van dr. Johnson binnen waggelen. Er was slechts éen man opgekx/men en toen deze zich plot seling door 4000 pond' van het zwakke geslacht omgeven zag,, gaf hij een schreew en vluchtte verschrikt- Dr. Robertson deelde den vrouwen mede, dat dc kuur zou bestaan uit di eet, land bouwwerk dit vooral wandelen en andere oefeningen. Er zou direct een aaavang mee worden ge maakt. Zij kregen „overalls" aan en togen er op uit om een stuk land te bewer ken, „dat het noodig had", zooals de dokter opmerkte Toen de vrouwen 's avonds terug keerden. stijf, en met een akelige pijn ïr den mg. hoorden zij. dat zij dr. Ro bertson een aantal knechts hadden u't' gespaard. Zijn menschlievendheid bleek minder onbaatzuchtig te zijn dan zij gemeend hadden. Niettemin zetten zij de proef voort, want het vooruitzicht op een nimfen gestalte had haar aantrekkingskracht nog niet verloren. De klasse bestaat uit twaalf huismoe ders. drie steno-typisten, twee boek houdsters. een verpleegster en twee winkeliersters- TEGEN DE SNELHEIDSMANIAKKEN. De politie te Athene heeft nieuwe maatregelen genomen om het te snelle rijden van auto's-tegen te gaan. Op de hoeken der voornaamste straten zijn politieagenten geposteerd, die voorzien zijn van groote planken met scherpe spijkers. Vindt nu een agent, dat een automobilist te snel rijdt, dan gooien zij de plank voor de auto en als dd chauffeur niet kan stoppen, is daar mee bewezen, dat hij te snel reed, an ders zou hij wel plotseling kunnen stil houden. Het. gevolg is dan natuurlijk, dat de banden stuk zijn. dat de agent procesverbaal kan opmaken en dat de automobilist, die bet verbod overtrad, niet alleen een vrij hooge boete moet betalen, maar ook de kosten heeft van de bandenreparatie. De commissaris van politie laat het wel wat al te veel op het beleid van zijn mannen aankomen, maar hij ver klaart, dat hij zeer tevreden is over de resultaten die deze maatregel oplevert Een EEL Debat te VERWACHTEN De driehoek-correspondent van de Te legraaf verneemt, dat de voorzitter van de Tweede Kamer de volgende week zal voorstellen, om het wetsont werp, houdende maatregelen tegen re volutionnaire woelingen zeer spoedig in behandeling te nemen:. De soc- dem. fractie heeft Vrijdag morgen vergaderd, ten einde haar hou ding vast te stellen, doch is met de be spreking daarvan- nog niet gereed ge komen. Zij komt de volgende week op •nk.uw bijeen. Tegen een voorstel van den voorzitter om het debat te rant- söeneeren zal zij zich krachtig verzet ten, maar in parlementaire kringen is men van meening dat zij overigens, niet veel kan doen en is men benieuwd naar de middelen. de buitengewone middelen, die de heer Troelstra ap 't Congres heeft aangekondigd. De soci aaldemocraten in de Kamer schenen zelf nog niet eens te weten, wat de heer Troel stra daarmee heeft bedoeld. Men verwacht echter algemeen een zeer oproerig en fel dehaï. OVERTREDING acht uren WET Een aantal werkgevers te Pontivyj Frankrijk werden door den in specteur van Arbeid bedreigd met ver volging wegens schending van de wei op den acht-urigen werkdag. Hunne werklieden heblien aan den ondre per fect een protest schrijven gezonden. waarin1 zij het recht voor zich opei- schen tien uur per dag te arbeiden, in dien zij dit wenschen. Niemad, zeggen zij, kan zich het recht aanmatigen de; krachten, die wij in het belang van 't land aanwenden, te verlammen. Wij willen onze krachten inspannen om den strijd aan te binden tegen hen. diic overwonnen door de wapenen, reeds door overwerkuren een nieuw offen sief voorbereiden op handels- en nij - verheid gebied. ALLEEN 2e EN 3e KLASSE Met ingang van 1 Juli zullen op de Duitsche spoorwegen nog slechts twee klassen geldig zijn behalve voor enkele internationale treinen, die de ie klasse behouden. De couppé's var» de ie klasse Zullen ingericht wor den voor zes reizigers. En in de rij tui gen van de vierde klasse zullen ban ken gezet worden, waardoor ze veran derd worden in derde klasse rijtuigen. DE DROOGLEGGING van de VEREENIGDE STATEN. Als een tegenhanger van. de ongun stige berichten omtrent de Amerikaan sclie drooglegging, nemen wij onder staande uit het Hbld. over. Het betreft enkele punten uit een re <le van den heer Coler, comtniissioner van „Het department of public welfa re" een stichting, welke zorg draagt voor alle hulpbehoevenden, voor de dakloozen de werkeloozen, voor hulp- looze kinderen, voor gebrékkigen en zieken en'o-uden van. dagen. Aan zijn gegevens, omtrent de goe de resultaten van het alcoholverbod in de Vereen. Staten ontleend men dan: Het aantal arrestaties wegens open bare dronkenschap verminderde natuur lijk zeer belangrijk en bedroeg nog niiet de helft van die gedurende het laatste halfjaar 1919. In de gevangenissen slonk het aautal mannelijke misdadigers .i.n den loop van het vorige jaar met 15 proc. dat der vrouwelijke met 30 procent. Vroeger werden dagelijks 102 men schen in het BelJevue hospital opgeno men lijdende aan alcoholisme, thans nog maar drie of vier. Djr. DiliLiingham van het St Josephs Hospital schrijft het afnemen van tu- berculoise toe aan het drankverbod Aan het drankverbod is dus een groo tere welvaart te danken. Men kan be zwaren hebben tegen een maatregel die ten behoeve van de misbruikers de matige gebruikers treft; het is, ook ter wille van de matige gebruikers, wel eens goed de aandacht te vestigen op den grooten zegen, die hun opoffe ring voor anderen, zwakkeren heeft ONWEER Tijdens een onweerssbui, die giste ren over de streek bij Terneuzen hing werden in een schuur van Vanasker op de Axelsche Sassing vijf personen door den bliksem getroffen. Dc toestand van een hunner was zeer ernstig BEKLEMD. Te Laagland onder Wartems -Er.- is gisteren een veehouder tusscben de klap en de stijlen van een brug geraakt en onmiiddelllijk gedood. NAAR DEN „GOEDEN OUDEN TIJD?" TERUG. Was het vroeger gebruik en regel dat in den tijd van oogst of slacht de pre dikant rijkelijk werd bedacht, naar wij in „Die Chrïstliche Welt" lezen, willen de uckermaakische kerkpatroons tijdens de duurte een vrijwillige zelfbe lasting doorvoeren, om den predikant van eiken morgen bebouwd land jaar lijks een pond aardappels te geven: zijn de kerkpatroons boschbezitters, dam le veren zij hun tribuut aan hout. HET NIEUWERWETSCHE HUURCONTRACT. Vader bad' al vele weken Naar een bovenhuis gezocht Maar het leek of al) zijn pogen Hem. ach-wee. niet baten mocht. Honderd vijf tig lieve guldens Bood 'hij als beloon ing aan. Nergens kon hij iets ontdekken Alles leek vergeefs gedaan. Eindelijk vond hij een huisje Dat ffij haastig had gehuurd. Waar de huisheer onder woonde, Ergens in een achterbuurt. Met zijn hoedje in zijn handen Sprak hij met dien eigenaar, Na een poosje redeneeren Waren de contractj es klaar. Streng werd overeengekomen; Nimmer zingen of gegalm, En wanneer 'dat toch gebeurde Hoogstens 'savods een Psalm. Visch mocht niet gebakken woidert Want dat rook meneer te sterk Verder moesten 'sZondags allen Naar de Protestantsche Kerk. •Mi s strik] contant betalen Geen kwitanties aan dc deur, Geen logée's, geen honden, katten, Geen' gebet en geen gezeur. Geen besmettelijke ziekten, Nooit een doode of geschrei. En vooral geen zuigelingen; Nimmer kinderen er bij. Alles werd1 maar goedgevonden. Alles werd maar aangepakt. Want zoo is voor vele menschen Het moderne-huurcontract. Alles wordt maar onderteokenkd Tn des eigenaars belang. Maar de huurder mag niets vragen, Zelfs niet eens een nieuw behang. J. H. SPEENHOFF. DE EX-KROONPRINS. (Schriftelijk beantwoorde vragen.) Op de v,ragen van den heer Schaper betreffende de kostent van inrichting van het verblijf vaa den voormatigen Duitschen kroonprins antwoordde de Minister van Binnenl. Zaken De vraag of bij de inrichting van de woning van den ex-kroonpri ns op ontvangst van gasten is gerekend, kon natuurlijk niet anders worden opgevat dan doelende op de inrichting van een speciaal verblijf voor de ontvangst van gasten. Wel verre dat zoodanig verblijf zou zijn ingelicht moest, toen d'e ex-kroon prinses baar echtgenoot kwam bezoeken! de eenige beschikbare kamer, welke wordt ingenomen door den Ehiitschen officier die steeds aanwezig is. voor baar worden bestemd. De kinderen moesten zelfs elders onder dak gebracht worden. Inderdaad zijn toen voor de in richting van die kamer eenige kosten gemaakt, maar ten deele is de stoffee ring geschied door in bruikleen gegeven .zaken. - Het spreekt vanzelf, dat als aan ie mand een gedwongen verblijf wordt aangewezen, de kosten daarvan niet voor zijn rekening komen. ANNA PAULOWNè. -- De Boerenplaats „De Israël" te ANNA-PA ULO WNA j. I. Dinsdag in openbare verkooping gekocht door de Boerenleenbank te Schiedam is thans in eigendom overgegaan aan de heereu H. Smit eo P. Kater te Anna- Paulowna. Woensdagmorgen ongeveer half (waalt ontlaste zich boven Hollandsch Noorden een onweersbui in zulk een regenval, dat het water, als mee stralen uit de lucht viel. leo veehouder te WIERINGER-- WAARD vertelde ons, dat eijr.e re genbak voor de bui leeg was en na dc bui overliep. Iemand die tijaena de bui over de Westlriesche dijk reed, 'sprak van een scherm "au water, waar je fiiel doorheen kon kijken. Voetballen. Zondag 1.1. speelde te Hippolijtushoef „Sparta" van Schagen tegen .Wieringen". De eindstand1 was. 2 2, dus gelijk. Wieringen bezit beslist goede spe lers en wij nemen de vrijmoedigheid de sportmenschen op het eiland aan te sporen zich bij de club aan te slu'.ten, opdat Wierüngen steeds met een flink •elftal voor 't front kan komen. Herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Wieringen, maken bekend, dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten in deze gemeente zitting zal worden gehouden in het 'Raad huis te Hippolytushoef en wel voor Hippolytushoef enz. op 3 Ju ni a.s. van 9— 12 en van 14 uur; op 4 Juni a.s. van 9—11 uur; voor Westerland enz. op 4 Juni a.s. van 11—12 en van 1-4 uur; voor Oosterland enz-op 5 juni a.s. van 9—12 uur. Wieringen, 14 Mei 1920. Burgem. en Weth. voornoemd, A. PEEREBOOM. De Secretaris, VAN DUIN.

Wieringer courant | 1920 | | pagina 2