Nu zal de eigenaar zich zelf rechten on dat waarlijk op lumineuze wijze Hij klimt op de woning haalt de pannen van het dak en laat deze kalmweg in den schoorsteen zakken, waardoor deze geheel wordt volgepropt. Daarna schrijft hij met krijt op de deur fimeineed'* en stilt aldus zijn woede. ken metselaar verwijdert ten slotte de pa:.oen uil den schoorsten. 'v.'aarschijnlijk zal deze dorpsgeschiede nis in vervolgen verschijnen. DE ANTI-TOBACCONIST. Niet tevreden het feiti dat zij Amerika droog hebben gelegd, trachtcni zooals men weet, sommige lieden aldaar thans cok het rook en strafbaar te maken. Een van deze bemoeiallen zag een oud-achtig man in een der hoofdstraten van New York voor een wolkenkrabber staan, met een reusachtige sigaar in zijn mond. Hij kon deze gelegen heid niet voorbij laten gaan, ging op der. r-ooker toe, 2n zeide ,,Dat lijkt wel een ge i 'lc sigaar, meneer." ,,Ja'antwoordde de rooker, „ze kosten me trouwens een dollar per stuk." „U rookt misschien verscheidene zulke sigaren per dag ,Ja, ik rook den geheelen dag door." ..Zoo meneer, en heeft u dan nooit eens bedacht, dat u, indien u al het geld hadt, dal u voor sigaren hebt uitgegeven dit pra;htige gebouw van u zou kunnan zijn." „Het is van mij," antwoordde de rooker. EEN FIJNE HUWELIJKSCANDIDAAT1 Dc Rechtbank te Amsterdam heeft ver oordeeld. tol 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld een jonge man, die uit hel huis van zijn aanstaanden- schoonouders had ontvreemd een kistje met bankpapier en gouden en zilveren sieraden, PIETJE IS NIEUWSGIERIG. Pietje {tot den ruwelijkscandidaat die in de kamer op den vader van zijn uitverkore ne wacht)Je hebt heelemaal geen knevel en cok niet veel haar. Candidaal (zenuwachtig lachend) Vind jc dat zoo erg Pietje Ik niet, maar ik wil wel eens zien wat pa nu doet. ^andidaat Wat zou hij doen Pietje Mij heeft gezegd, dat hij den vloer met je wilde vegen VERLIES VAN GEHEUGEN NA SPAANSCHE GRIEP. Na de jongste Spaansche-griep-epidemic z:;n. er verscheidene patiënten wier zenuw gestel blijvend is verstoord, of die op an dere wijze ernstig nadeel van de ziekte heb ten overgehouden. Dr. H. Schade, Van een geneeskundig gesticht te 's-Hertogenbsch heeft patiënten, die, *oen ze van de griep genezen waren, een ernstige stoornis van hen geheugen overhielden. Ze weten zich nagenoeg niets -meer te herinneren toch hebben ze een goed oordeel -overgehouden. Een der lijders, een hoofdonderwijzer mc'. verschillende bija.kten, kan nog altijd den naam van den dokter niet onthouden, ofschoon hem deze dagelijks eenigc keeren wordt gezegd hij weet 's morgens niet of hel morgen of avond is, weet niet van den wereldoorlog .af, denkt, dat de Duitscht keizer nog altijd op zijn troon zit, weet niet bacveel kinderen hij heeft, noch waar hij op school geweest is en wanneer hij zijn exa mens beeft afgelegd. Hij weet echter zeer goed te onderscheidenhand en voet, os en paard, vogel en vlinder, tnap en ladder enz. Hij kan veel beter uit het hoofd rekenen dan.de dokter zelf. Op vermenigvuldigings sommen als 13 maal 17, enz. antwoordt hij bijna onmiddellijk met de goede uitkomst. P>i; onderzoek treft het dat hij zeer be- ioc'd is, dat ondanks de geweldige geheu- fer.isstoornis hij nog beschikt over dc vroe gere aangeleerde beschaving, die toch ook berust op associatie van herinneringsbeel den. Het blijkt dus duidelijk, dat, ofschoon hij zich niets kan herinneren ook niet, wanneer, het hem wordt medegedeeld, toch de her inneringsbeelden wel degelijk aanwezig zijn cn bun invloed doan gelden bii bet vormen van een oordeel. Een andere patiënt is een landbouwer die over zijn bedrijf en werk heel goed weet te oordeelen, maar ijzn eigen knecht en zijn buurman voor vreemden .aanziet en- van den heden oorlog niet de minste herinne ring meer heeft. De gebeurtenissen daar vóór kan hij zich echter goed herinneren van zijn werken gedurende den winter In Du'techland, ziin trouwen en zijn kinderen weel hij nlfes goed en stelt hij zich oók hel- d - voor den geest. Een derde verpleegde kreeg de Spaan- rtrieo in October 1920 en werd in raan- rl-.'ling daarmee zeer vergeetachtig Het in- prenlingsvcrmogen voor korten tijd is ta melijk goed den volgenden dag echter is 1i« alles vergeten. Hij wist na maanden zijn plaa's aan tafel nog niet. Hij kan van een stad. waar hij Ï3ng gewoond heeft, niet zeg gen hoe hij moet loopen om van station naar de markt te gaan, enz. Gebeurtenissen weel hij echter goed aan te geven tot zijn ziekte toe. EEN JONGMENSCH MET FANTASIE. DE VERZONNEN ONTVOERING. Dezer dagen was te Den Haag een jon gen bij zijn ouders thuisgekomen met het verhaal, dat hij in de Fahrenheilstraat door een drietal als werklieden gekleede perso nen in een auto was gesleurd en naar het Haagsche Bosch was vervoerd waar zijn ontvoerders hem een bedrag van 10 had den ontroofd. In het Bosch had hij kans gezien de aan dacht van zijn begeleiders een oogenblik af ie leiden hij was toen uit de auto ge sprongen en naar huis gevlucht waar hij ii«- tuurlijk tengevolge van dezen avontuurlij ken tocht veel later dan gewoonlijk thuis kwam. De ouders stelden de politie van dei.e beangstigde geschiedenis in kennis. Deze stelde een onderzoek in en begon daarbij met den knaap aan een scherp verhoor te onderwerpen. De jongen viel toen door de mand en be kende aan de politie het geheele verhaal van de auto en de werklieden verzonnen tc hebben, omdat hij te laat was thuisgeko men en beducht was voor 'n bestraffing. GROOTE STORM. Een groote storm heeft sinds drie diagen in de Vercenigde Staten gewoed. 352 per sonen zijn er door getroffen, 32 gedood. De schade bedraagt millioenen dollars. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN AMSTERDAM UITGESTELD. Door vrij ernstige ongesteldheid van groothertogin Marie van Mecklenburg en vooral ook. door het sterk wisselende ver loop van de ziekte der groothertogin ziet de Koningin zich tot haar groot leedwezen genoodzaakt haar voorgenomen bezoek aan Amsterdam uit te stellen. In plaats zich Maandag a.s. daarheen te begeven stelt de Koningin zich voor, Maandag 8 Mei naar Amsterdam te vertrekken. BALDADIG. Meermalen wordt, vooral óp het platte land, geklaagd over toenemende baldadig heid der jeugd. Te Putten op de Veluwe prebeerden een paar jongelui des avonds een autoongeluk te veroorzaken door een partij straatklinkers midden op den straat weg te plaatsen toen er een .automobiel in de verte aankwam. Na voltooiing van dit heldenfeit liepen ze echter de gemeente politie in de armen, die proces-verbaal op maakte. INBRAAK. In de St. Antoniuskerk te Oldenzaal is door verbreken van het slot een offerbus geheel van haar inhoud beroofd. Het bedrag van den diefstal kan oogenblikkelijk nog niet worden vastgesteld. DE MELKPRIJS. De fabriek van melkproducten ,,Bol- Iandia" te Purmerend betaalt thans aan de veehouders voor hun melk 8 cent per liter af boerderij en zal deze prijs de volgende week verlagen tot cent. EEN STRAATROOVER GEARRESTEERD. De maréchaussées hebben bij den Was sen-a arschenweg een individu gearresteerd, dat 's avonds de omgeving daar onveilig maakte. Verleden week zijn er twee meisjes aan gerand en beroofd, het eene van een kof fertje met goed, het andere van een doos, met een paar schoenen. Een maréchaussée die zich als dame had verkleed, heeft den straatroover gearres teerd die ook hem baar aanviel en beroofde. - WEET GE.... Weet ge.... dal ge vlekken uit wollen goederen kunt verwijderen door ze tet wasschen in afgiet sel van zonder zout gekookte witte boonen. Weet ge.... dat ge vlokken in pelusche kunt verwij deren-, door ze in te wrijveni met een meng sel van drie vierde pelroleumether en' een vierde spiritus, met een schoon doekje uit wrijven. Nu aan den .achterkant met ean vochtigen doek op een ijzer strijken en als de damp door de peluche komt even met ean zacht borsteltje borstelen. Weet ge dat ge vuil geworden ruiten kunt schoon maken met een mengsel van spiritus in geest van salmiack met een kwastje inwrij ven en een katoenien lap drogen. Weet ge. dat ge wit vilten hoeden kunt schoonma ker» door flink inwrijven met een papje van magnesia poeder en benzine, in de lucht drogen, daarna met een schoone borstel af borstelen. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. De Nederlandsche Vereeniging van Ge zagvoerders bij de Binnenvaart heeft eeni- ge jaren geleden, in verband met de aan staande drooglegging der Zuiderzee, pogin gen aangewend, om die visschers, die door die drooglegging hun beroep niet langer zouden -kunnen uitoefenen en genegen zou den zijn over te gaan naar ean bedrijf, nauw met hel hunne in verband staande, de Binnenvaart, tot Binnenschipper op te leiden. In deze pogingen werd de vereeni- ging gesteund door de subcommissie uit den Zuiderzee-raad, welker voorzitter, Mr. G. Vissering, de zaak zeer ter harte gaat, en de autoriteiten, zoowel vian rijk als ge meente. In verschillende plaatsen langs de Zui derzeekust, als Huizen, Spakenburg Har derwijk, LemMcr, Enkhuizen Hoorn -en Vo- lendam werden Binnenvaarlscholen ge sticht of namen de bestaande Visscherijscho len het unif- rm leerplan der Binnenvaart- scholen over. Een twaalftal Marker visschers heeft reeds met succes het examen als Binnen schipper afgelegd en binnenkort zullen er meerderen volgen. Naar ons hieromtrent wordt medegedeeld, wordt hel onderwijs aan de visschers en schippers en kinderan ten zeerste bevorderd door de mogelijkheid een gedeelte van het onderwijs n.1. het vakonderwijs practisch te doen plaats hebben, nadat de leerlingen de theorie heb ben geleerd. Het instruclie-vaartuig van bovenge noemde vereeniging Prins Hendrik", (mo tor- en zeilklipper), biedt gelegenheid een aantal leerlingen geruimen tijd op te ne men om hun practisch door oefentochten door het land, te onderwijzen. Voor de eerste maal zullen thans vis schers der Zuiderzee, die hun theoretische opleiding achter den rug hebben, een oefen tocht met de „Prins Hendrik" maken. •Woensdagmorgen is een aantal visschers uit Volendam leerlingen der Binnen- vaartsch-ool aldaar onder bevoegde lei ding een oefenk-cht door dc binnenwateren begonnen. Na deze reis zal de „Prins Hendrik" met leerlingen van andere Binnenvaartscholen tochten maken. HARM EN TEUN. HARM. Ooh, och, wat zijn tegenwoordig, de politieke mannen weer in actie, nu de Kamerverkiezingen op handen zijn, en de kiezers watertanden bij al 't lekkers dat hun wordt voorgespiegeld. Bezuiniging is het hoofd-ideaal, dal bijna alle sprekers prediken-, en' dan vermindering van belas ting, sommigen willen heelemaal geen belasting, ja we krijgen, als er goed wordt gestemd vast ,,'t land van belofte. TEUN. 't Kan zijn, maar zök,er is 't niet l 't Schip van Slaat is belast met schulden en rog eens cchulden, doch- 1 .misschien hebben dan nu die geachte Kamerleden, die zoo prediken voor hun zetel, een kippetje- gevonden, dat „gouden eieren" legt. HARM. Och man, je ikunf er weinig van na \ertellen, hoe een politieke Jan Klaas- senkast '1 in dezen tijd is. Kijk eens naar het E-uropeesche spel in Genua. Heb je de foto's gezien van de Russische afgevaardig den Welvarende heeren, hooge hoeden, mooie bontjassen, terwijl we uit de kranten weten, dat ze lang niet met het eerste het ■beste hotel tevreden waren„ze moesten het goed hebben Wat zeg je nou van zulke dragonders TEUN. 't Is een schandaal. Want tezelf- der tijd moet heel de wereld geld bij elkaar scharrelen om den nood in de Russische hongerdislriclen wat te lenigen. Ja, ik vroeg me al dikwijls af „kunnen de lieflij ke bolsjewikie zelf niet wat meer voor hun lijdende broeders doen HARM. 't Is, zoo het is, maar die heeren brachten toch een wonderlijke verrassing door hun verbond met Duitschland. Vooral Frankrijk viel welhaast van zijn slokje toen, 't sensatiebericht openbaar werd: 't Was een leven of een dronken huzaar met paard en alwerd opgehangen. Nou, als de Rus en dc Duitscher er in kunnen slagen mekaar op de been te houden, dan kan de Fransche heer Poincaré zijn eischen wel wat matigen, want dan heeft hij geen troeven meer in banden. TEUN. De drommel jaEr is vanzelf .al- Ie kans op, dat het nieuwe verbond wel lukken zal, want Rusland's hulpbronnen en üuitschland's energie kunnen elkaar dek ken. Zeker, in een vloek en een zucht zal dat zaakje niet klaar wezen, want de Rus neemt 't in dc politiek niet zoo nauw, maar in i^der geval is die overeenkomst toch een sterke zet op het Genueeschc schaak bord. Vooral het feit, dat Russen en Duit- schcrs het van te voren al eens waren en de overige grootmachten daar niets van wisten, nou dat vind ik allemachtig handig er kras. HARM Het is kras. Maar we hebben ons daar niks over te verbazen, als we zien, wat onder onze eigen oogen gebeurt. Daar worden b.v. bij de Nederlandsche Spoorwegen maar eventjes 400 man ontsla gen. Indien zooiets gebeurt bij een fabriek, o, dan zeg je „die zaak wordt ingekrom pen." Er rijdt evenwel geen trein min der en toch kan men 400 paar handen mis sen. Is dat niet kras Of er ook men- schen overcompleet waren. En zou het op menig gebied niet zoo zijn TEUN. Voor die ontslagenen is 't anders een leelijke bak. Waar moeten ze blijven Aan dc steunloas HARM. 't Zal welDat loopt anders ook de spuigaten uit. Te Den Haag en mis schien ook wel op .andere plaatsen gingen Iuidjes trouwen, die geen andere inkom sten hadden dan de „steunkas", en dan kwamen de trouwlustigen in.... een auto voor 't stadhuis. B. en W. van de hofstad hebben nu de auto verboden voor de Pro Deo trouwerij, doch rijden:-'., doen de bruid en bruidegom toch Ze laten hun vehikel een stukje heen staan en loopen het eindje naar 't stadhuis. Ze maken er een, Tolletje van, maar trouwgeldkunnen ze riet betalen. TEUN. We leven in een rare wereld. Wel tc rusten. GEMEENTE WIERTNGEN Vergadering der Middenstandsvereeni- ging Wieringen op Woensdag j.1. in 't lo kaal Scheltus te H.-hoef. Aanwezig 20 leden. Na opening en voorlezing der notulen wordt mededceling gedaan, dat inzake on eerlijke concurrentie de maatregelen van het Bestuur met succes zijn bekroond. Van alle grossiers, die door de winkeliers wa ren genoemd dat zij ook aan particulieren leverden, is bericht ingekomen, dat zij zich voortaan hiervan zouden onthouden. Klach ten zijn dan nu ook niet meer ingekomen. Van den Heer Dc Graaf, directeur van het Postkantoor alhier, is een schrijven in gekomen. Hij deelt daarin mede, dat door den Di recteur-Generaal van Posterijen een nieu we type dienst is vastgesteld voor de kan toren welke op werkdagen gedurende 8 uren zijn opengesteld. Thans luidt deze 8 1, 2 halfvier en 6 —half acht. Het nieuwe type zal zijn halfnegen 'half een, l halfvijf en 6haTfacht waarbij met beslaande afwijking en wan het tegenwoordi gc type rekening kan worden gehouden miis de opening te halfnegen plaats vindt. I'en cventueelc wijziging naar het nfeu- we type zou het kantoor hier ter plaatse gesloten zien- van halfeen 2 des namid dags. Dit heeft het nadeel, dat allen die tusschen half een en halflwee hun p^atse tijk schaftuur hebben, niet meer in de ge legenheid zouden zijn persoonlijk hun geld zaken ten poslkanlore af te doen, zooals thans door den werkenden stand veelal g: schiedl. Bii een openstelling' halfnegen 1, 2 4 en 6 halfacht kon dit be zwaar worden ondervangen. De heer de Graaf neemt zich daarom voor de openstelling van'het kantoor op genoemde uren aan te vragen en vraagt of de Middenstands-vereeniging daarmede kan instemmen. Wordt besloten om het voorstel van den Heer De Graaf te steunen. De vergadering spreekt haar symphalie uil over het raadsbesluit aangaande te ne- genuur-winkelsluiting. Bij het bestuur zijn klachten ingekomen, dat de melkleveranciers te veel voor hun producten nemen. Overal elders wordt de melk aan huis bezorgd voor 11 a 12 cent en hier betaalt men 14 ctts. Het Bestuur meent echter, dat het niet op zijn weg ligt hiervoor een actie op touw te zetten. Heb ben de burgers klachten, laten zij zich dan wenden tot het Gemeentebestuur. Wordt besloten eenige weken vóór ker mis een etalage-wedstrijd te organiseeren. Een Commissie, bestaande uit de heeren S. Jongkind, C, C. Bakker, Aib. Lont Sz., D. Doves Dz., en! J. C. de Haan zullen voor bereidende maatregelen treffen. Wordt besloten proeven te nemen, om tc Hippolytushoeféénmaal per week „beurs" te houden. Het bestuur der Mid- denslandsvereen. zal deswege -aan alle handeliarent, schippers, industriëelen vee houders, landbouwers, enz., een adres rich ten om ter vergadering tc komen en deze nuttige zaak in bet leven te roepen. Niets meer aan de orde zijnde w-ordt de vergadering gesloten^. i Zondag 7 Mei zal alhier op het terrein van den heer Jb. Bruul een vliegdemonstra lie worden gehouden door den Hoonischen vliegenier Van Graft. Ook voor de liefheb bers zal de gelegenheid worden aangebo den een luchtreisje te maken. Wij bestellen alvast mooi weer, Heden kreeg ons eiland bezoek "(Van een 40-laT leeraren in de geologie. Vér- schillende merkwaardigheden inzonderhciil de Zuiderzeewerken zullen worden bezich tigd. Des avonds zal in Hotel de Haan door ingenieur de Blook van Kuffler een lezing voor dit gezelschap worden gehouden. Inplaats van den Heer Fr. Lont, welke niet herkiesbaar was, is Zon dag tot diaken der Doopsgez. Geni. alhier gekozen de heer J. Doves Sz., welke deze benoeming heeft aang£~ men. VOOR HONGEREND RUSLAND. In dank ontvangen een gift van f 10. - J. M. LEENDF.RTZ. ANNA PAULOWNA. Na 1 Mei gaat de kaasfabriek „Flcvo" weer zkaen. Zij die tot nog toe aan „Hol- landia" tc 't Zand leverden., zijn-tot genoem den datum nog verplicht hun melk naar die fabriek te brengen. Doch nu wenschl „Hol- landia" ze voor die laatste dagen ook maar niet meer te ontvangen. Wel wat kleinzie lig voor zulk een groote onderneming. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Trijntje, d.v. E. Muntjewerf en van C. van Dijke Pieter Hendrikus, z. v. H. Knijnsber.g en van M. Delver. Arie, z.v. C. de Graaf en van M. L. Kerkvoorde: Cornelia Adriana, d. v. G. van Oeveren en van J. de Ridder. ONDERTROUWD Anthonius~ Gerardus de Heij en Everdina Maria Conijn. Johannes wan Dijk en Neeltje Winkel. Jan Schermer en Anna Jacoba de Boer. Jan WessJ en Johanna Catharina Cornielje. DE MELKPRIJZEN. In Aalsmeer wordt door veehouders de volle melk langs de huizen verkocht tegen 11 cent de liter. 48.000 JAKHALZEN GEDOOD. Op het congres van de Vereeniging van Afdeelingsnaden. van Kaapland werd mee gedeeld, dat in 1921 in Kaapland 48.000 jakhalzen zijn gedood. VERVALSCHTE SPOORKAARTEN Twee personen, beiden te Leeuwarden hadden 13 December te Amsterdam een be grafenis bijgewoond. Daar zij geen kans za gen dienzelfden dag te Leeuwarden terug te keeren, hadden zij op bun kilometer- kaart den datum 13 Dec. doen veranderen in 14 December en, met dien kaart den vol genden dag de terugreis gemaakt. Hiervoor zijn zij door de rechtbank te Leeuwarden, wegens het reizen op een ver- valschte kilometerkaarl, ieder veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaar- delijk -met 3 jaar proeftijd. OVERSTROOMINGEN IN DE VEREENIG- DE STATEN. Tn de staten Mississipi, Ohio en Missouri hebben overstroomingen ernstige onheilen aangericht. Het heeft den laalsten tijd zoo geregend, dat de rivieren en de zijrivieren steeds meer wasten en over lengten van meer dan honderden kilometers buiten hun oevers traden. Huizen werden weggespoeld plantage's liepen onder, en van den oogst zal in Centraal-Amerika niets terecht ko men. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. HJioef nam. half acht Ds. Tinholt. Avondmaalsviering. Den Oever 27« uur Ds. Leendertz Anna Paulowna nam. 3 u. Ds. Griethuijscn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. H.hoef v.m. half elf Ds. Leendertz. EVANGELISATIE ILhoef v.m. 10 u. de heer Eppin.ga Breezand, nam. halfvier Ds. Boeke Avondm CJEREFORM. KERK H.HOEF? Voorm. io :uir Preeklezeni. nam. half drie Preeklezen MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 20 April. 30 Geldekoeien>, mag. 150 r, 35090 idem, vette, 300 a 580 70 ikalfkocien f 300 a 500 35 pink en 100 a 170 288 nuchtere kalveren 10 24 208 overhou- ders 28 a 3615 bokken en geiten 3 153 varkens mag. 15 a 33 114 var kens vette p. K.g. 0.84 a 0.92 194 biggen 19 26 36 konijnen 0.50 a 3 51 kippen 2 a 4 176 K.G. boter 2 2.10p. K.g: 22827 kipeicren 6 a 6.50 5175 eendeie ren J 6.25 j 317 kievitseieren 16 a 17. tLLJ

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2