S. COLTOF J.R. REÜSS T AB AH 13e Jaargang. Vrijdag 28 April 1922. No. 34. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Kanaalweg 141-142 Den Helder WIERINGER COURANT IHTGEVER: COPN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIEN Van i5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 TlltCIUNT ILIIV DINSDAG IIUDAI ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden o K5 BUREAU: Wiecmgea. TEL. INTERCOMM. N*. 19. Laat nu tij dig UwCos- tuums I aanmeten I op eigen ateliers, aanmeten en na 4 dagen pasklaar Xa 6 dagen gereed. GEMENGD NIEUWS. DURE VALUTAKOOPJES! Een der medewerkers van De Tijd uit Limburg schrijft Hetgeen enkele dames uit Utrecht in Duitschland overkwam is zóó leerzaam en zóó zacht-spiegelend voor anderen, dat het goed is hiervan te gewagen.... Een drietal dames uit Utrecht P.. voel den zich blijkbaar sterk aangetrokken bij het ial-maar-door zakken van de mark, v/al valutakoopjes te gaan doen in het „grosze Vaterland." Krefeld scheen de plek der uitverkiezing; hier zou men gaan winkelen en al winke lend zijn markenbundel kwijt zien te wor den Men keek, en van kijken komt -koopen.. en eenmaal koopende, koopt men meer dan men dacht en koopt men vooral in het bui tenland meer dan men behoeft of noodig heelt Vooral een der drie dames had heel wal bijeengebrachten al die diverse zaken waren ook op diverse zeer-discrete plaatsen op het lichaam verborgen en ver stopt Voor dergelijk soort van lichaamsbedek kingen heeft men aan de grens hier den vak term zich onderpakken. En onze Utreohtsche dame had zooveel aan ongewone lichaamsbekleeding gedaan, daar alle slankheid verdwenen was, en vor.n en snit en lijn danig in het gedrang waren gekomen En zoo bereikte men zonder ongevallen de Haugtbahnhof van Krefeld. FEUILLETON. In hier zou alle voorspoed in tegenhe- den veranderen want de speurende en. snuffelende ,,Landespolizei" vond, dat die eene dame allesbehalve van 'n modeplaat was weggeloopenen het drietal werd aangehouden en moest mee Alles afgeven en het driedubbele aan waarde als boete betalen Zoo luidde stroef en streng, bulderend-barsch het von- Het bedrag der gekochte waar liep in de 60.000 mark Geld was er niet genoeg voorradigDus armbanden af, horloges ,,beschlagnahmt" enz. enz. En één der dames, en juist zij, die het minst gekocht had, kwam er nog het onge kleedst af Het mooie cosluumpje in Utrecht ge kocht en betaald, moest uitgetrokken wor den en afgegeven Alle protesten waren tevcrgeefsch Als 'n figuur in de bekende corsetten- advcrlentie moest ze heengaan, Goddank bedekt door haar mantel!.... Slechts het reisgeld tot aan Kranenburg, de HoIIandsche grens, mocht men houden! Rijk aan marken ging men uit Utrecht heen, arm aan geld en gebrek aan behoor lijk.' lichaamsbekleeding kwam men terug. Men moest direct de familie uit Nijme gen opbellen om geld te sturen om thuis te kunnen komen en om wat ikleeren Er werd, en waarschijnlijk op het genblik nu nog, dru.k werk gemaakt van deze zaak. Men is in K-aldenkirchen ge weest, heeft het inbeslaggenomene mogen zien kon ook wel iets terugkoopen, maar krijgen niet in Tantaluskwelling in valutatijden. Toch wordt er nog heel wal gekocht in Duitschland, niettegenstaande zulke af schrikwekkende voorbeelden. En vooral de middenstanders-winkeliers koopen er veel en geregeld. Een onzer leidende en lijdende midden standers te Venlo verklaarde een dezer da gen ronduit Wij vragen en vervelen den Minister om beschermende maatregelen tegen den valu taramp, het Ieegsleepen van Duitschland, het volstoppen van valutawaar van Hol land Ik 'kom echter dagelijks tot de conclusie dal we op de allereerste plaats den Minis ter bescherming moeten vragen tegen zelf d.w.z. de eigen vak- en slandgenooten Want die beconcurreeren elkaar het hardst met hun valutakoopjes voor eigen huishou delijk gebruik Valuüakoöpjes, hoeveel slachtoffers heb al gemaakt No. 5. Plotseling scheen de Heideroos een ge dachte in te vallen en ze riep Tim Present, miss. Ben jij de trainer, die betrokken was in die zaak met mijnheer Pikket's renpaard Jawel miss maar zoowaar ik hier voor u sta ik ben onschuldig. Daarvan ben ik altijd overtuigd gewieest, antwoordde ze kalm, Hoe is dat mogelijk Omdat Rob. Pikket een schurk is, en ik dat van "jou niet geloof, antwoordde ze. Ja, een schurk is hij zeide Tim zich opwindende. Hij is.... Nu, nu we zullen over dat geval later nog wel eens spreken, viel ze hem in de rede. Breng nu het paard weg, en zorg morgen tijdig bij mij te zijn. Tim voerde Blitz weg. Hij begreep dat betere dagen voor hem aangebroken wa ren en zegende de omstandigheden, welke de Heideroos op zijn weg geleid hadden. Kapitein Finlay bracht haar bij haar paard, en toen zij met haar groom achter zich wegreed, prevelde hij Een zonderling meisje, heel zonderling. De Heideroos noemen ze haar dat is een vrouw naar mijn hart, Ik wou, dat er >oo meer wiaren. David ik ben blij, dat we vanavond in het circus zijn geweest, sprak Hope. Ik ook antwoordde zijn vriend. Zeg, je moest nader kennis maken met dat meisje. Ze heeft behoefte aan een paar goedfe vrienden, zooals jij. Waarom vroeg de detective verwon derd ze heeft toch zeker een massa vrien den. Neen ze heeft geen vrienden tenmin ste heel weinig. Ken je haar Ja. 't Is een vrouw, zooals men er niet veel in zijn leven ontmoet. Zc heeft een niet alledaagsch verleden. Zoo Zeg eens, mijn belangstelling stijgt met de minuut. Ik zou graag wat meer van haar hooren. Ik kom morgen, bij je en z>al een gedeelti van baar geschiedenis vertellen, zeide Da vid, loen hij voor dien avond van Hope ai- scheid nam. in. David vertelt de geschiedenis der Heideroos. Den volgenden morgen kwam David bij den detective. Ze zaten in ITope's gezellige kamer. Jacko lag op het haardkleed. Hij kon zich evenals zijn meester in alle om standigheden schikken, maar evenals zijn meester gaf hij de voorkeur aan een gemak kelijk en weelderig leven. Niemand heeft ooit zooveel indruk op mij gemaakt, als de Heideroos gisteravond, bekende Daan, toen de voorstelling in het circus ter sprake kwam. Hoe ben je met haar in kennis gekomen, vroeg Hope. Dat is een gedeeite van mijn verhaal, antwoordde David. Toen ik haar voor het eerst zag, was ze nog een kind van veer- BROEDERMOORD In den Polder van Dussen (N.-Br.) is, Zondag de ongehuwde boerenzoon Jan van der Pluim mei twee schotwonden verwond in de boerderij gevonden, -meldt de ,.Msb." Zaterdagavond hadden de broers en de verslagcne reds een zeer ernstige twist o- ver de erfenis van de boerderij, waarbij één hunner zóódanig verwond werd, dat ge neeskundige hulp ingeroepen moest worden. Een der broers is gearresteerd, doch de ze ontkend dan moord gepleegd te hebben. De justitie uit 's-Hertogenbosch heeft reeds een onderzoek in loco ingesteld. ANNA PAULOWNA. Vrijdagavond 21 April hield de afdee Iing ,,Anna Paulowna" der HoIIandsche Maatschappij van Landbouw een algemeene vergadering in Veerburg. Nia opening door den voorzitter, den J. A. Waiboer leest de secretaris de beer N. Raap, de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is een werkje getiteld ,,De aangifte voor de inkomstenbelasting, uitgc- tien of vijftien jaar, Jiack Smith, Smith, zeg je vroeg Hope plotseling. Ja. Dat is toevallig. Wat is toevallig vroeg David, Och niets. Ga verder. Jack Smith stond aan het hoofd van de firma Smith, Manners en Co., het groote wolhuis. Je hebt toch zeker die magazijnen bij de Circulair Quai wel opgemerkt Hij bezat een groot eigendom in het Westen en ik werd daar -aangesteld als hoofdopzich ter. Er was ook een zekere Jean Slrage in betrekking, ik zeg je dat met een paar woorden, om niet al te veel in bijzonderhe- ,den le Ireden. Nu ik zijn naam noem denk ik opeens eraan dat ik zijn portret voor je geteekend heb gisterenavond. Dat was de kerel. Hij was de secretaris van den ouden Smith en onder ons gezegd, bedroog hij hem op allerlei manieren. Smith was een uitstekende van zaken en het heeft mij al tijd verwonderd, dat hij dat niet eerder ontdekt heeft. Ik leverde hem de bewijzen, dat Jean Strange een schurk was je kunt wel denken, d-at dit heer -mij alles behalve dankbaar daarvoor was. Hij werd ontsla gen. In die dagen verloor de oude Smith zijn dochter Minnie door den dood en wel op geheimzinnige wijze, daar zij van een wan deling niet terugkeerde en men haar hoed op den oever van een rivier vond. Hij kon zich niet aan de eenzaamheid gewennen. Dikwijls zeide hij tegen mij, dat hij g-aarne een meisje als kind zou aanne men en haar de plaats doen innemen van haar, die hij verloren had. Het zal een jaar geleden zijn toen hij op eon avond Iaat thuis kwam. Hij was naar legd voor Land- en Tuinbouwers" door C. A. J. M. de Gier, landbouwconsulent in Limburg. Vele leden wenschon het te ont vangen. Medegedeeld wordt, dat de onkosten aanbesteding chili le groot zijn voor de af- deeling, waarom het bestuur voorstelt dat 5 cent per 1C0 K.G. zal worden bijgedragen. Goedgevonden. Alsnu volgt bespreking van het ant woord der arbeidersorganisaties op het con Iraclvoorstel, door de looncommissie uit de afdeeling, namens deze aangenoemde orga nisaties gedaan. Het Iconcontract, verleden zomer tijdens de slaking der korenzichters gesloten, luidt als volgt De hoofdbesturen van den Ned. Bond van Arbeiders in hel Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf te Utrecht, den Nederl. Christel. Landarbeidersbond te U- trecht, den Roomsch-Katholieken Landar beidersbond „St. Deus Debit" te Haarlem eenerzijds en de ondergeteekendc werkge vers in het Landbouwbedrijf te Anna Pau lowna anderzijds, verklaren op 30 Juli 1921 de volgende arbeidsovereenkomst te zijn aangegaan, loopende tot 12 Mei 1922. Loonen der los-vaste arbeiders over de maanden Augustus, Septem ber en October per dag 4.November, December, Januari en Februari 40 ct. per uur, niet een minimumloon van 3.20 p. dag. Maart, April tot 12 Mei 35 cent per uur, mei een minimumloon van 3.50 per dag. Voor alle oogslwerkzaamheden wordt 5.— per dag betaald. Voor slooten 4. per dag en voor dorschen 50 cent per uur. Overuren 50 pet. boven het gewone, voor dat werk bepaalde uurloon. Werktijden In de maanden van Maart tot en met October, 10 uur per dag. De overige maan den van licht tot donker. Schafttijden als gebruikelijk. Alle arbeiders zaïllen verzekerd zijn te gen ongevallen. De arbeiders welke genoegen nemen met bovenstaande loonen, zullen als Iosvastan beschouwd worden en zijn bij de betrokken werkgevers verzekerd van werk voor het geheele jaar, uitgenomen bij vorst, sneeuw en reger. De loonen der losse arbeiders zijn 50 ct per dag hooger dan voor de losvasten 'u'i- genomen voor hel slooten) en de werktij den gelijk. Sedert is een groote melaise voor het Sydney geweest en had zich door een om nibus loten halen. Ik sprak hem pas den volgenden morgen en hij zeide David ik heb een andere dochter ge vonden. Ik denk, dal ze in je smaak zal val Ien. 't Is een welopgevoed kind uit Sydney. Ik geloof dat haar ouders dood zijn. Ze heb tan genoeg fortuin nagelaten om haar te doen grootbrengen door een vrouw, die zich het vertrouwen, dat in haar gesteld was. volkomen waardig heeft getoond. Het kind heet Rosa. Haar achternaam ken ik niet en de vrouw bij wie zij is, kent dien ook niet, ttenminste dat geloof ik. 't Is een aardig vlug ding, natuurlijk en zonder kar ren. Wat haar uiterlijk betreft, dat kunt ge zelf -beoordeelen' want daar is ze. Dat was de eerstet maal dat ik Rosa zag. 't Was geen mooi kind, maar er was iets onbeschrijfelijks aanvalligs in hare ma nieren, in al hare bewegingen. Weldra wa ren wc goede vrienden. Strange was soms weken lang op reis en het kind was dan aan mijn zorgen overgelaten. De huishoud ster nam weinig notitie van haar. 't Was een kleine waaghals, angst ken de ze niel, en het duurde niet lang of ze kon het wildste veulen berijden, dat ze op de farm hadden. Van den morgen tot den avond zat ze in den zadel, ja, m±n kon zeggen zc leefde op het paard. Gisterenavond heb je een staaltje van haar rijkunst gezien. Toen was zc in haar element. Ze is zeer vatbaar voor indrukken, snel in liet besluiten en' durft alles ze heeft eens op een neger geschoten, omdat hij haar had beleedigd. Gelukkig stierf de man •niet en we susten de zaak. Strange hechte zich innig aan het kind landbouwbedrijf ingetreden en nu werd door de looncommissie uit de afdceling ,,Anna Paulowna" der HolL Maatpij. van Landbouw de volgende Arbeidsovereen komst aan de -arbeidersorganisatie voorge steld I. Arbeidsduur Van 6 uur 's mor gens tol 6 uur 's avonds. Van 1 Maart tot 1 Nov. 10 uur per dag. Gedurende 1 Novem ber tot 1 Maart, van licht tot donker. No vember tot Februari van 7 tot 5 uur. De cember lot Januari van half 8 lot half 5. II. Schafttijd 2 uur per dag, onder ling te regelen volgens plaatselijk gebruik. -II. Loon A. voor een volwaardi ge werkkracht a. gewone werkzaamheden 30 cent per uur volgende werkzaamheden 35 cent per uur karwij- en spinaziesnijden, kunstmest strooien, behalve chili, sloot- werk, maaien, hooien, buitenrooien, laden en lessen, aardappelrooien c. volgende werkzaamheden 40 cent per uur -kanten- zichten, hokken en schelven, zaad laden en lossen, d-orschen d. door den werkgever opgedragen overwerk 15 cent per uur extra. B. Voor werkkrachten beneden 19 jaar en minderwaardigen, is het loon onderling te regelen. IV. Aangenomen werk a. de tarie ven voor verschillende stukwerken wor den individueel vastgesteld tusschen werk gever en werknemer, doch de geldende uurloonen blijven als minimum gehandhaafd; b. de werkgever kan 10 pCt. van het loon inhouden lot liet wenk geheel voltooid is. Bij geschillen over het niet opleveren van het werk, zal door hel nader le noemen scheidsgerecht beslist worden. V. VerzekeringPatroons zijn ver plicht hun arbeiders tegen bedrijfsongeval len te verzekeren naar het tarief, bij ver- zekeringsplichtige bedrijven in den zin der Ongevallenwet vereischt. VI. Verplichting van den werknemer. De arbeider is verplicht de werkzaam heden hem voor het bedrijf opgedragen, nauwkeurig -en ijverig te vervullen. van werk voor het geheele jaar, uitgeno men bij op bovengenoemde voorwaarden een contract afsluiten met patroons, waar bij ze verzekerd zijn van werk voor het geheele jaar, uitgenomen bij vorst, sneeuw en regen. VIII. Geschillen. Bij geschillen tus schen patroon en arbeiders, zijn beiden ver plicht daarvan hun afdeelingsbestuur zoo spoedig mogelijk kennis te geven. Beide afdeelingsbesluren zullen trachten door gaf haar in alles haar zin. Ze hield van niemand meer dan van hem, en wanneer hij thuis was kon ze uren achtereen rustig bij hem zitten. Maar nauwelijks was hij weg of ze zocht de paarden op en reed den heelen dag. De mannen op den farm noemden haar de Heideroos, en ze heeft dien naam altijd behouden. Hij paste dan ook in meer dan een uitzicht zeer goed want ze kon zacht en buigzaam zijn ook. Dit leven duurde eenige jaren. Toen maakte een treurige gebeurtenis, die in de geheele streek veel opzien gebaard heeft, een einde er aan. Op een avond werd Smith vermoord, toen hij van het station naar huis reed. Ik zal dien avond nooit vergeten. De Heideroos was uitgereden, zooals zc dikwijls deed bij helderan maneschijn cn 'cder vond dat zeer natuurlijk. Soms reed ze naar een naburige farm en overnachte daar. Iedereen kende haar ondanks haar wilde natuur, en overal was zij een welko me gast. Tegen middernacht hoorde ik paarden getrappel in mijn tuin en luid roepen. Ik herkende die stem onmiddellijk. Hel was de Heideroos. Ik sprong uit mijn bed, kleed de mij haastig aan en ging naar buiten Zij zat cp haar paard, dat dampte van het veet, terwijl zijn nek vol schuim was. Het gelaat van het meisje was doodsbleek en ontzetting sprak uit haar oogen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1