S. COLTOF hsibesoos. 13e Jaargang. Dinsdag* 9 Mei 1922. No. 37. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN taling 141-142 Den Helder BniienlanisLh Overzicht. WIERINGER COURANT UITGEVER: CO"N. J. BOSKER. WIERINGEN ADVERTENTIEN Van i5 regels 0.50* Iedere regel meer 0.10 VERSCHIJNT ELKII 9 1 M 8 D A 6 cu V 8 U B A 0 ABONNEMENTSflKIJS per 3 maanden o 85 BUREAU: Hi ppolytushoef Wi erin gen. TEL. INTERCOMM. No. 19. Laat nu tij dig UwCos- tuums aanmeten I op eigen ateliers, aanmeten eu na 4 dag-en pasklaar Na 6 dagen gereed. Te GENUA hebben zich in de afgeloopen weck weer verschillende incidenten voor gedaan. Meer en meer wordt het duidelijk dat het feit, dal de leider der Fransche delegatie Bart hou inet vrij staal, den gang van zaken ernstig belemmert. Ook is het tot een botsing gekomen lus- schen den Britschen en den leider der Bel gische gedelegeerden Jasper. Van belang was de verklaring van den voorzitter der commissie voor financieele aangelegenheden, sir Worthington Evans die er op wees, dat het niet mogelijk za> zijn de besluiten der deskundigen in de jraclijk toe te passen, zoolang Amerika w,ei mede te werken. Het zich afzijdig hou •an Amerika is inderdaad hinderlijk voor een goeden voortgaan van het weA der conferentie. In Eurpa doet men wat men kan. Met algemeene stemmen is o.a. door de conferentie een voorstel aangenomen om over te gaan tot beperking van de uitgifte van het papiergeld en het vaststellen van de goudpariteit, terwijl er een internationa le corporatie zal worden gevormd, die het financieel herstel der staten, welke op eco nomisch terrein het zwakst zijn, zal bevor deren. Inderdaad is hier iets bereikt, dat van groot belang mag worden genoemd. Het Russisch Probleem levert nog steeds grootc moeilijkheden op en het ziet er niet naar uit dat er voor deze vraagstukken spoedig een afdoende oplossing zal worden S^mactijk rt mee S ]Vfan FEUILLETON, gevonden. In Sewjet-Rusland schijnt men er op te staan dat de zaken worden afgewikkeld. Komt man te Genua niet tot een overeen stemming, dan zullen wij ons tot Amerika wenden, luidt het dreigement van den lei der der sowjet-regeering Lenin en zoover zullen de Europeesche politici het wel niet laten komen. In IERLAND is van een vermindering an de spanning lusschen de vijandelijk te genover elkander staande groepen burgers niet veel te bespeuren. Integendeel, het is er de laatste dagen weer echt ,,Iersch" toe gegaan. Op tal van plaatsen is hel lol formcele gevechten gekomen tusschen de opstande lingen, d.w.z. de aanhangers van De Valera de tegenstanders dus van het te Londen tusschen Ierland en Groot-Brittannië geslo ten verdrag en de troepen der voorloopige regeering van den Ierschen Vrijstaat. enHet optreden desi, rebellen werd den laat sten tijd steeds brutaler, zoodat het best te begrijpen is, dal de voorloopige regeering alles deed, wat in haar macht was om een einde tet maken aan den toestand van: wan orde en onrust, die door het optreden der republikeinen in het leven was geroepen. Een overeenkomst tusschen de beide partijen is nog niet bereikt, maar wel is men voorloopig zoover gekmen, dat er ten minste een wapenstilstand voor den duur van enkele dagen is gesloten, gedurenden welken tijd de leiders der beide tegenover elkander staande groepen zullen trachten ott overeenstemming te komen. Officieel neemt dus gedurende ankele da gen het bloedvergieten een einde. Het is echter de vraag, of in werkelijkheid de op standige benden de troepen van de voorloo pige regeering met rust zullen laten. In het belang van Ierland zelf is het dringend gewenscht, dat zoo spoedig mo gelijk de zaak in het reine komt. In DUITSCHLAND is het de vorige week te Berlijn tot wanordelijkheden geko men. De stedelijke arbeiders hebben be toogd en de bezoekers namen een zoo drei gende houding aan, dat de politic-autori teiten het noodig oordeelden het plein voor het stadhuis en enkele omliggende stralen, waar de betoogers samenschoolden te doen ontruimen. Er vielen enkele gewonden, hetgeen de No. 8. Hij zelf vindt dat niet, antwoordde de Heideroos lachend. Hij vleit zich een bijzon der voordeeligen koop gesloten te hebben. Dat zullen we zien, zeide Tim. Roller ziel cr goed uil, vervolgde ze, toen een slank gebouwd, kastanje bruin v s hel binnenstapte. Wildman komt ook weer op zijn verhaal dunkt me, en Goaway zal voor Randwick klaar komen. Ze zijn allemaal in den besten staat ant- v cordde Tim. Hel ontbijt op de Eegle Farm bestond •iceds uit een degelijk maal, en in den regel nel niemand zirh onbetuigd. Dc arbeid ex de lichaamsbeweging in de open lucht wek ken den eetlust op. Mevrouw Wilkens, een dame van mid delbaren leeftijd, die de huishouding be stuurde en hel algemeen toezicht hield o- dc geheele inrichting zedie dikwijls Dc jongens laden zich vol er. worden toch nut dik. niet dik. Zooalls reeds verleid is, was Rose als klein kind bij mevrouw Wilkens in huis ge weest, totdat Jcan Strange haar en hare pleegmoeder tot zich had genomen. Me vrouw Wilkens wist dus veel omtrent Ro- se's jeugd, maar ze bewaarde een beschei den stilzwijgen, zelfs tegenover Rose. Ik zou niet graag willen, dat ze dik wer den, antwoordde Rose dan lachend. Dikke jokkey's zouden we niet kunnen gebruiken. Ik noem hel een verkwisting, al dat kostbare eten. De schavuiten verdienen het niet zoo goed te hebben, meende mevrouw Wilkens. Ze werken hard zeide Rose. Hard werken Noem je dat hard werken? Ze doen niets dan paardrijden en guiten streken uithalen. Ik zal je eens wat zeggen, Rose, je bederft de jongens in den grond. Ja ziet u, ik ben zelf zoo half en half een jongen, mevrouwtje, antwoordde Rose, en daarom begrijp ik zoo. goed, wat ze doen en laten. Rose, ik wou dat je besluiten kon je wat meer als vrouw te gedragen, zeide mevrouw Wilkens zoo ernstig, dat Rose in lachen uitbarstte. Lieve oude Wilky. Ze noemde haar altijd Wilky, wanneet ze haar weder in een goeden luim wilde brengen. Wat voor kwaad doe ik, dan nu eigen- tijk, Ik ben toch meester op de Farm. Maar., maar., zie je, 't past toch niet hield mevrouw Wilkens vol. Nu ik ben van plan op een goeden dag in een rijcostuum naar Sydney tij rijden, Wilky plaagde Rose. In hemels naam, Rose Dat zul je niet doen Ze zullen je oppakken en je krijgt 3 maanden gevangenisstraf, omdat je je als man verkleed hebt En wat moet er dan van ons worden Mevrouw Wilkens was bijzonder goed thuis in strafrechterlijke aangelegenheden, waar haar manzaliger had dikwijls voor den magistraat moeten verschijnen wegens burengerucht." He Heideroos lachte hartelijk toen me stemming nog meer prikkelde. Gcruimen tijd bleef het roerig, maar, toen eindelijk een deputatie uit dc arbeiders de bespre kingen van den raad mocht bijwonen, keer de de rust weer. In CHINA is de burgeroorlog ontbrand. De vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden te Peking hebben alles gedaan wat in hun macht was om de belangen en de bezittingen der Europeanen en Ameri kanen te Peking en elders in China te be schermen tegenover gewelddaden van één der beide partijen. Voorzoover tot op heden bekend is, heeft de uit het Zuiden oprukkende generaal Woe Pei Foe hel succes 'kunnen boeken, dat hij de troepen van zijn tegenstander, maar schalk Tsjang Tso Lin, heeft kunnen terug slaan. Eerstgenoemde generaal heeft den spoor weg Pekfng Moekden in handen gekre gen en kon dus Tsjang Tso Lin's troepen den terugweg afsnijden. Zeer waarschijnlijk zal Woe Pei Foe dus wel de man die in de naaste toekomst in China de lakens zal uitdeelen en daar hij de voorstander is van het Chineesche natio nalisme en een felle tegenstander is van elke inmenging in de Chineesche aangele genheden van de Zijde van Japan, kan men best begrijpen, dal Japan vol spanning ziet op wat er in China zich afspeelt. Om op alle eventueele gebeurtenissen te rijn voorbereid, heeft Japan maar vast drie torpedojagers naar Tienttin gezonden. In BRAZIELlë doet het eigenaardigste feit zich voor, dat de beide personen, die gecandideerd waren voor het president schap bewezen, dat zij gekozen zijn, zoodal Brazilië zich dus momenteel verheugen mag in hel bezit van twee presidenten tege lijkertijd. Het gevolg van deze dubbelheerschappij in naam is natuurlijk, dat de politieke toe stand zeer gespannen is en uit voorzorg heeft de regeering maar den staat van be leg afgekondigd. Het Congres zal nu aan de hand van de officiëele uitslagen der ver kiezing wel moeten uitmaken, wie in Bra zilië het presidentschap zal moeten beklee- den. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van gelde magere koeien was vrouw Wilkens haar in geuren en kleuren zulk een tooneel beschreef, en zeide Geef me nu gauw iets te eten, want ik heb een verschrikkelijke honger, 't Is een beste brave meid. God zegen haar, zeida mevrouw Wilkens lot zich zelf, terwijl ze door het huis trippelde. Een twee de als zij, is ver te zoeken. Zij heeft dien Tim, Slac-k toch al weer puur uit medelij den in dienst genomen. De Heideroos noe men ze haar. Ja, ze is zoo mooi en zoo zacht als de fraaiste bloem, die ooit in ee nig park bloeide. Ik heb in mijn geheeli leven van niemand zooveel gehouden, als van dat schepseltje zelfs niet van Wilkens, de Heer hebbe zijne ziel. Hij was een wilde kerel, maar van een roos had hij bitter wei nig alleen de dorens kon hij laten voel: Ik zal altijd een moeder voor haar zijn. HOOFDSTUK V. Bezoekers. Slechts zeer zelden kwam er op Eagb Farm bezoek en een vreemdeling was iets zeer bezonders. Later op den dag, waarvan de aanvang in het vorige hoofdstuk beschreven werd meldden zich twee vreemdelingen aan, wel ke den lezer reeds bekend zijn. Daan Ho pe en zijn vriend David. Na cenig overleg had David het beter geoorloofd de citadel dat was Eagle Farm zonder waarschuwing te bestormen an de ontvangst aan hun goed gesternte over te laten. Hope had toegestemd, en dus begaven zij zich op weg. Toen Rose twee heeren zoo kalm het pad dal naar de woning voerde, zag opwan delen was zij eersl verwonderd en toen verontwaardigd. David herkende zij dadelijk -maar zij vond hel een groote onbeschaamdheid van Donderdag op de SCHAGER markt zeer belangrijk en wat daarbij van nog meer Dc— lang was de prijzen waren vast de handel goed, dc afzet zeer belangrijk. Bij het ein digen van de mark, zag men groote kud den naar*alle windstreken gaan. Er ginger. zelfs koeien naar de meerpolders van Wa terland. Voor goede koeien was de inid- denprijs 50 cent. Vette koeien waren stug, de aanvoer was te groot, eerste kwaliteit 1.65. De hoogste prijs verkreeg P. Steen, Winkel, met 550,Melk- en kalfkoeien trekkend, ott 470,Nuchtere kalveren tig, midden-prijs 15,kalveren om te houden 18,a 28,Overhouders wa ren weer in 2 Iwee afdeelingeni vertegen woordigd voor de slacht en voor de wei. Van de eerste was de aanvoer gering, hoog ste prijs 51,50 die voor dc wei liepen tol 42,—. Varicens waren stug, als gevole van het geschil tusschen de vereeniging van A-mster- damsche varkenskoopliedeneombinatie. De slagers hielden tot heden 2.50 van de koopprijs af, voor verzekeringspremie. De kooplieden wilden deze hooge premie niet meer betalen zij meenden dat 1.50 meer dan gen-eg was. Nu willen de sTagers niet meer van de kooplieden koopen. Zij willen trachten, door commissionairs rechtstreeks van de hoeren te koopen. Natuurlijk lijdt dc handel onder deze kwestie en 't is voor de boer ook niet gewenscht, dat de tus- chenhandel uitgeschakeld wordt. GEMENGD NIEUWS. MANNEN ZIJN NIET TE VERTROUWEN. Op het oogen-blik wordt in Engeland tus schen de dames en heeren druk getwist o- ver den trouwring. Tot dusver is het in dat land niet de gewoonte geweest hij trouwplechtigheden ringen te wisselen. Dc Bruidegom stak zijn Bruid een eenvoudiger! gouden ring aan den vinger, ma-ar zijner zijds kreeg hij geen ring van haar. Thans verlangen de Engelsche dames, dat dal' an ders zal worden en dat ook de man door een ring openlijk zal doen zien, dat hij ge bonden is. De Engelsche bladen staan vol ingezonden stukken van lezeressen, waarin wordt geëischt, dat het dragen van een trouwring voor den man verplichtend zal worden gesteld. Maar gesteld dat het ge beurt wat helpt het dan nog, zoolang er es'zakjes bestaan. DE WONDERDOENDE TURF! Ds. De Bruin deelt in De Wekker mede, dat ds. Ledeboer eens een turf op den rand van den kansel nederlegde en tot de gemeente zeide ,,Dcze turf zal hedenmid dag wonderen doen." Degenen, die anders sliepen onder de bediening des Woords bleven thans uit nieuwsgierigheid wakker. Aan het einde van den dienst wees toen- ds. Ledeboer ernstig cr öp, dat dus een stoffelijk voorwerp, dal de nieuwsgierigheid opwekt, meer uitwerking had dan het Woord Gods. VERLAGING MELKPRIJS. Een melkboer-veehouder te Schagen heeft de melk op 9 cent per Liter gebracht. VERDRONKEN. In de Zuiderzee, ten Oosten van Mar ken, is de botter van C. de Waard Dzn., al daar, aangevaren door een boot. De schip per, die in de kooi lg, is verdronken. Hij was 40 jaar oud, en I-aat vier kinderen na. ONWEDER. Bij een kort onweder te Zevenaar is Vrij dagmiddag een koe in de weide doodgcsla- gen de eerste dit jaar. MASSA-ONTSLAG. Men meldt uit Sas van Gent aan de r-.Msb." Vijrdagmiddag is door middel van aanplakbiljetten den stakenden arbeiders aan de Nieuwe Nederlandsche Maatschap pij tot Vervaardiging van Spiegelglas, Gla zen Voorwerpen en Chemische Producten te Sas va» Gent bekend gemaakt, dat dc directie heeft besloten, dat allen die het werk op 2 Mei j.I. hebben neergelegd, als protest tegen een in te voeren loonsverla ging van 20 pCt., en van den termijn lot wederaanmelding, uiterlijk Woensdagavond 3 Mei, geen gebruik hebben gemaakt, -als ontslagen zijn te beschouwen. Het aantal der aldus ontslagen werklieden bedraagt ongeveer 800. BIOSCOOP EN INKOMSTENBELASTING. Een gemeente in Wales, die luistert naar den moeilijken naam van Pcnchyndeu- draeth, is er op een merkwaardige wijze in geslaagd den hoofdelijken omslag overboord te gooien. Zij heeft n.1. in haar stadhuis een hem dat hij 't gewaagd had 'n vreemde op haar terrein le brengen. Wilkens riep ze. Hier ben ik, Rose wat wil je Meneer David komt met een vreemde Iing hierheen. Ik ontvang ze niet. Het is ongepast van David en u kunt hem dat uit mijn naam zoo duidelijk als u wirt, zeggen. Mevrouw Wilkens bewaarde als een ver standige vrouw, het stilzwijgen. Zij opende de deur en liet de bezoekers binnen. Ik hoop, dat de jonge meester thuis begon David. Ik moet haar over een zeer belangrijke zaak spreken en ik geloof aat mijn vriend, meneer Hope, haar van veel dienst kan zijn. 't Spijt me wel meneer David maar juf frouw Rose voelt zich vandaag niet wel en kan niemand ontvangen Dal is allemachtig jammer. Wilt u mij, alsjeblieft een stukje papier geven Ik zar een paar woorden aan haar schrijven. Schrijfgereedschap werd gebracht en snel schreef hij ..Neem mij niet kwalijk, dat ik met vriend tot u kom. Dc heer Hope is een zeer slim en ondervindingrijk detectieve is bereid te doen wal hij kan, om u te hel pen den sluier op te lichten. Ziezoo, dat zal helpen, zeide hij, toen mevrouw Wilkens het vertrek verliet. Wat een gezellig huis zeide Hope. De Heideroos schijnt veel smaak te hebben. Ja-cko die natuurlijk zijn meester gevolgd was, had een allerprettigst plaatsje op een der op dan vloer neerhangende overgordij nen gevonden en rustte daar, als een egel opgerold van zijne wandeling uit. Ja, en de beele farm is met zooveel zorg onderhouden, 't Is een prachtige bezitting, maar ze is aan de Heideroos goed besteed. Goeden morgen, heeren, klonk een jeug dige stem en Rose trad het vertrek binnen. Ik ben blij u te zien meneer David, al is uw bezoek ook onverwachts. Ik heb de vrijheid genomen mijn vriend, den heer Hope, mee te brengen, antwoord de hij. Mag ik hem aan uw voorstellen Rose drukte hem de hand terwijl ze hem met haar eerlijke oogen doordringend aan zag dacht zij bij zichzelve Dat is dus detectieve Hope Ja om u te dienen, antwoordde hij. U kunt over mij beschikken, indien ik u kan helpen. U kunt me zeer veel helpen. Ik ga eens rondwandelen zeide David en neem Jacko mee. Wie is Jacko vroeg Rose. Daan floot en Jacko snelde toe. Och wat een aardige hondriep Rose uit, terwijl ze hem over de zachte huid streelde. En even goed en verstandig als mooi, zeide Hope Trots. Jacko ga met David mee, vervolgde hij, en het dier gehoorzaam de onmiddellijk. Heeft meneer David u verteld, welke zaak het ebtreft vroeg ze. Hij heeft mij de geschiedenis van den op Jean Strange gepleegd en moord verteld, ant woordde Hope. Gelooft u, dal cr een rede bestaan heeft Wraak, anders niet, zeide Rose. U meet openhartig tegenover mij zijn, hernam Hope. Meent u, dat u mij vertrou wen kunt Ja, antwoordde Rose ik kan u vertrou wen. Ik onderscheidt als door inslikt, slech te van goede menschen. Wordt vervolgd-

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1