PINK PILLEN k 4 zijn volk. en de menschheid moet speelgoed hebben om zich te vermaken, om zich daarin te verlustigen en wee het speelgoedi dat niet den zin der gouden-kooi-bouwers kan bevredigen. Van den hoogsten top tot den diepsten afgrond is slechts één worp. Vereering «n verguizing les extrêmes s». touchent. Als een zwaar massief blok ligt daar het paleis in den somberen April-regendag. Het 's nu geen vorstelijk verblijf meer. De keizer en zijn hofhouding schitteren en glan zen niet meer in Berlijn. Niemand houdt u tegen als gij het paleis over de kleine steentjes passeert. Wel staat er nog een zwart-wit gestreept schildwachthuisje doch dc stramme grenadier is nergens meer te vinden. Voor een paar mark kan iedereen nu het slot bezichtigen en een bonte me rk7'e verdringt zich zonder etiquette door de lange rij zalen. Dc vieze bloole voeten van havelooze, ongekamde paupers sliffen raast de in elegante schoentjes gestoken voeler? van de demi-mondaine. Het is ver boden op de stoelen en tronen der vorsten te ritten, maar voor ons. Nederlanders, zijn vrrhoden vruchten zoet. dus ik zette mi) me»rmalen op een stoeltje, waarop ik kon vermoeden, dat dc keizer ook gezeten had. Kinderachtig Neen. want ik deed het hcusch niet. omdat ik het zoo heerlijk vond nu op dien stoel te zitten, waar Wilhelm II gezeten zou hebben, doch alleen om nu eens te ondervinden of zoo'n troon nu wer kelijk iels bijzonders was, of dat het volk er een aureool boven vlocht. En op mijn worrd van eer, ik zweer u geachte lezer en lezeres, dat er niets verheffends van uit ging, dal een dood-gewone rieten keuken- st.ad aangenamer en prettiger zit dan zoo'n keizerlijk of priinseïijk stoeltje en ik taxeerde, dat een keizer zonder troon groo- ter was dan in het bezit van deze. Alle ka mers klateren van verguldsel echt zilver en goud. Mooie schilderijen, groote vazen zilverenk andelabres en kronen, gobelins, fijne glaswerken, ouderwetsche kleeder drachten, alles gaiat uw oog in hersens vermoeiende opeenvolging voorbij. Ik wil eerlijk bekennen, dat anderen vaak mooi vinden, wat ik als leelijk beoordeel dus hier geldt cbacun son gout, iedereen zijn smaak, doch ik vind dit alles zeer leelijk ei lieflijk te aanschouwen. Neen die ridderzaal, die troonzaal met Korintische p •ren dat trouwbaldekijn. dat Perzisch '3 ui' en die zilveren stoelen neen er was go•vm lieflijkheid en niets verheffends aan... En teen vond ik, dat Wilhelm op Wie- ringen in zijn eenvoudige, eerlijke, natuur- w-c omgeving nu als uit een kooi bevrijd is, dat de Wieiringer Kroonprins, als hij zoo straks de stemmen van het lieflijk le vende lage land beluisteren gaat, meer zal garieten, dan wisnneer hij de harde doode schijr.mooiee voorwerpen in de ridderzaal ziet. Ik v eet het duizenden zullen zeggen de schrijver van dit artikel heeft geen smaak. Ik herhaal chacun son gout. Dc verkies hel groene, landelijk tapijt boven uw Smyr naschkleed. Het getjilp van den leeuwerik in de oneindige ruimte zou mij liever zijn, dan de geschoolde stem der opzichtig g»- kleede, gepoederde hofzangeres in de door "i/enden electrische lampen verlichte hof- concertzaal. Leeuwerik en zangeres beiden hebben cgn Goddelijke gave, doch de een zingt ongeschoold uit natuurdrang, de ander is actrice, heeft vooraf haar stem en hou ding bestudeerd. Succes, bewondering en eerzucht van gekroonde hoofden is haar hoofddoel. In de vrije natuur zou de zan geres den leeuwerik misschien overtreffen., gelijk in de vrije natuur van Wieringen Wil helm de vorsten overtreft, want hij heeft afgetrapt het klatergoud, de sleuren de kleine pastorie op den slikweg bij Oos- terland is poëzischer dan het zware prozai- sche grauwe paleis in Berlijn. Niet alleen dc Kroonprins, doch het ge- hcc'e Duitsche volk heeft andere iedeeên gekregen en niet altijd ten goede. Waar op '->1 van plaatsen in Nederland b.v. streng de hand wordt gehouden aan het rechtshou- is het in Berlijn tegenwoordig te dien opz.cihte een janboel. Op de Friederich- strasse hotst en botst men bij het passeeren tcgtn elkaar. Van rechts en links houden ie hier gean sprake. En vooral waar door arbeid aan dc ondergrondbaan het trottoir zeer smal is moet men een waar m-enschen- kluwen ontwarren, alvorens verder te kun nen gaan. Geen verkeersagent is er, die tracht ook maar een beetje orde en regel aan te brengen en hel doet den vreemde ling dan ook wonderlijk aan, om in deze stad, die zoo kort geleden nog het centrum was van punctueele militaire verordenin gen op het punt van verkeer nu zoo'n chaotischcn toestand te moeten constatee- ren. Want heusch menig lezer zal wellicht denken het is toch maar heerlijk zoo'n paar maal per iaar een zakenreis naar Ber lijn of Tsjecho-SIowakije te maken een feit is het, dat men als zakenman 's avonds bijna te afgemat is om nog een wandeling te maken en van de genoegens, die Berlijn biedt, te profiteeren en wanneer men nu bovendien doodmoe van het vele magazijn- bezoek 's avonds over de straat wandelt, is het zeer zeker geen pretje om bij icderen stap tegen een niet rechts-houdende Duit- scher aan te Ioopen. Het genoegen, dat Berlijn 's avonds biedt, is echter zeer pro blematisch, Bars, danshuizen, drinkhuizen, kino's, eethuizen, café's, zij wisselen niet alleen in Leipziger- en Friedrichstrasse doch in geheel Berlijn in monotone volgorde elkaar af. Wordt vervolgd. ANNA PAULOWNA. - Zaterdagavond hadden de afdeelingen der S.D.A.P. en van den bond van arbeiders in Let landbouw, tuinbouw- en zuivelbe drijf een bijeenkomst ter viering van het jaarlijks arb. idersfeest van den eersten Mei. De zaal van Veerburg was vol, Door afwezigheid van den Voorzitter den heer K. Keuris, wegens ziekte opende de heer B. Looij de vergadering en heette dc aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder Mevr. Bakhuis-Wolters. Daarop betrad Mevr. Bakhuis het podium om de feestrede te houden. Was er reden om feest te vieren, nu dan arbeiders een strijd wadhtte, zóó zwaar als hij nog nooit had moeten strijden Ja, trots verdrukking en reactie was de natuur ontwaakt zoo goed als vroeger en de gloed van den eerstan Meidag had de koude harten ontdooid en bij duizenden waren de arbeiders de straat opgegaan in het besef, dal er één dag voor ben was als de hoogste en de heiligste I En de feestrede werd alras een felle aanklacht tegen die woeste bezuinigers die zelf niet bezuinigden en nooit bezuinigd hadden., maar tegenwoordig niet de woe kerwinsten meer maakten van in den oor logstijd een striemende geeseling van deze zoogenaamd Chirstelijke regeering, die mil joenen vermorste aan een waardeloos lege» en een machtelooze vloot, maar wier Chris telijkheid geen geld over had voor het Russische hongergebied, geen geld voor een cenigszins behoorlijke werkeloozenuitkee- nng, geen geld voor zooveel anders nut tigs noodigs en goedseen vurige strijd kreet tot een onverzettelijken kamp tegen de machten der reactie, om te eindigen met een hartstochtelijk beroep op de vrouwen, om toch een goed gebruik, te maken van het stembiljet, dat haar na 40 jaren strijdt in de hand werd gedrukt, opdat de huidige regeerders bij de komende stembus een kaakslag modhten ontvangen, waarvan zij niet meer op hun beenen zouden komen, (Luid applaus.) Het stembiljet, mits goed gebruikt, was een heerlijke macht. Op de vrouwen waren dan ook alle oogen gericht, op de vrouwen was alle hoop gevestigd, opdat in de eer ste plaats aan zoogenaamde Christenen, die herstel van den doodstraf wenschten, het regeeren niet meer mogelijk worde ge maakt maar bovenal, opdat al zij het wellicht na lange jaren van strijd, ten leste een samenleving moge geschapen zijn van orde liefde en menschelijkheid, d» maatschappij van het socialisme. Een langdurig en daverend applaus en het zingen der Internationale waren het ant woord op deze gloedvolle rede. Toen volgde een goede opvoering van Wrakken", tooneelspel in 4 bedrijven, met een sterk naar voren komend» dr-ank- besirijdersttentdenz en geschreven door C. J. van EssenVinckers. Door de gezusters A. M. Pranger werden een viertal zangnummers ten gehoor» ge bracht. Ten slotte kregen we, als loss» bijdra gen nog twee declamatische voordrachten van Mevr. Bakhuis-Wolters en een zang nummer van den heer Haverhoek, waarop door dan voorzitter, met een woord van dank aan allen, die tot het genot van den avond hadden bijgedragen, de feestavond weid gesloten. Zondagmiddag werd tegenover het café van dan beer A. List aan de Molen- vaart een wedstrijd op fietsen gehouden. Het aantal deelnemers bedroeg 18. De uit slag was: le prijs C. van Looijensteijn, 2e prijs P. Schilderinan 3e prijs K. Jonge jan; 4e prijs L. Wittebol5e prijs Jb. List. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Albertus, zoon van J. Buis man en van A. van der Werf. Ondertruwd en getrouwd geene. Overleden: Jan Raap, oud 22 jaren. Maar tje Jongejan oud 23 jaren; Seebe Groene- veld, oud 65 jaran, echtgenoot van M. van der Oord. GEMENGD NIEUWS. BRAND. Dinsdagnacht is de boerderij van S. Kei zer aan de Middenvliet te Koegras, gemeen te Helder afgebrand. Vier koeien zijn verbrand. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Uit Wiering^rwaard. De heer C. Haringhuizen, burgemeester alhier, is j.I. Maandag benoemd tot be stuurslid van de afdeeliig Noord-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten. WEET GE.... Weet ge dat het niet noodig is koperen kranen dage lijks te poetsen, wrijf ze dagelijks of met een doekje gedrenkt in slaolie heel weinig slaolie gebruiken. Hier nede be handeld is ééns per week poets.n voldoen de. Weet ge dat ge alvorens uw naaimachine te oliën de gaatjes van stof moet reinigen olie dikwijls maar weinig, 't is beter dan van tijd tot tijd heel veel. Weet ge dat ge geroest staal 9poed:g blank kunt krij gen, wanneer men bet eenigen tijd in pe- tro'eum legt. Wrijf daarna me. een kurk af. Helpt het niet, dan nog eens doen. Weet ge dat ge zachte borstelharen weer stijf kunt maken, door den borst. 1 te drenken in een sterke oplossing van aluin in water, na het drogen, wanneer het niet stijf genoeg is, nog eens herhalen. Weet ge dat ge wagensmeer x lekken uit kleeding- stukken kunt verwijderen door de vlekken te wrijven met een wollen lapje gedrenkt in benzine of nafshta, daarna de vlek be dekken met een papje van magnesea en nater en als dit geheel droog is, de magne sia afborstelen. GROOTE AANVOER VAN VEE. Op de week veemarkt te Pui-merend wa ren Dinsdag 2200 koeien aangevoerd. Sinds onheugelijke tijden is de aanvoei op de markt niet zoo groot geweest. Vele koeien bleven echter onverkocht. VEE ONVERKOOPBAAR Op de veemarkt te Deventer waren de guste koeien die gewoonlijk gebruikt wor den voor weidevee geheel onverkoopbaar niettegenstaande de dalende prijzen. Men zoekt de oorzaak hiervan in den hoogen waterstand van den: IJsel. Tal van landerijen zijn hierdoor en nog wel in het meest gunstige deel van het seizoen onder water gezet t-n de vetweiders schrik ken er onder die omstandigheden voor te rug vee aan te koppen voor plaatsing in de weiden VERGIFTIGDE KOEIEN Te Kcssel, Limburg, is bij een 6-tal koei en van den landbouwer J, G. vergiftiging geconstateerd Vermoed wordt, dat het ge bruik van cocoskoeken de oorzaak is PROF. OTTO OTTO. Voor een geweldige menschenmassa beeft Otto Otto Woensdagavond in Den Haag weer een openbaar college met de monstratie gehouden. Weer legde hij er den nadruk op, dat hij geen organische gebre ken kan goedmaken; alleen psychische kwa Ien, daartegen weet hij baat. Een wonder doener. ging hij voort, ben ik heelemaal niet. Mijn kracht doet niet anders dan ver drijven der kracht, die den- patiënt ziek maakte. Gisteren in Amsterdam mocht ik een 65-jarige vrouw helpen, die 18 jaar in het ziekenhuis te bed had gelegen. Zij werd ziek door een schrik. Dansend als een 16- jarige is ze weggegaan. Hij besloot met de mededeeling dat bij einde Juli naar Blankenburg vertrekt, na eerst nog geantwoord te hebben, op de veel geopperde vraag of zijn genezingen duur zaam zouden blijken. Hij heeft genezingen, die reeds 2 en 3- jaar duurzaam zijn gebleken, maar recidive is even goed mogelijk, als bij genezing van andere ziekten. Helpt de poederkinine, die in Maart koorts verdreef, ook in Mei, als een nieuwe koortsoorzaak zich heeft voor gedaan? Immers neen, dan moet er een nieuwe komen. Precies zoo gaat het nu ook met zijn behandeling en zijn recept. Daarna begonnen de demonstraties; eerst een reeds weken geleden behandeld meis je dat geheel verdoofde armen en been-en had. Het kind liep, maar wilde nog wel eens een behandeling. Toen een oudere dame, die met kruk ken en door twee personen geholpen, op het podium kwam. Na een minuut liep ze. Daarna een moeder, die 8 jaar geleden haar kind voor haar oog had zien verdrin ken en sinds niet meer Ioopen kon Na ean halve minuut liep ze en Otto -brak haar stok voo- haar stralend oog doormidden. Daarna ean dame met door rheumatiek gezwollen en vervormde gewrichten, niet in staat tot Ioopen. De gewrichten, zei Ot to, kan ik niet meer goedmkaen, maar ik kan u wel van pijn verlossen en weer Ta- ten Ioopen. Weer lukte het en wij verge ten nooit meer den blik uit die zielsdank- bare oogen. En zoo kwam er een heele reeks van pijn en ellende, om verlost heen te gaan. Een oorverdoovend gejuich ging op, toen Josini met een dankbaar stralend ge laat eenige liederen zong. De man scheen volkomen zijn stem terug te hebben gekre gen. VEELBELOVEND. Te Roosendaal si iaën dertienjarige jongen gearresteerd die in de laatsten tijd acht a negen maal werd verbaliseerd wegens dief stal. Thans arresteerde men hem voor dief stal van twee nieuwe fietsan, welke hij in Oud-Gastel beide voor 2.50 trachtte te verkoopen. DE DATUM DER VERKIEZINGEN. De ,,Msb." noemt als vermoedelijken datum voor de Tweede-Kamerverkiezin gen Woeensdag 5 Juli. Voor de verkiezin gen wordt het liefst een Woensdag geno men, omdat de besturen der groote gemeen ten op dien dag het gemakkelijkst de be schikking kunnen bekomen over schoolloka Ien voor stembureaux. Ook is overwogen om de verkiezing op Maandag 3 Juli te doen houden ten behoe ve van de zeevisschers, die voor een heele week uitvaren. Bij de overweging van dc voor- en nadeelen dezer twee data schijnt echter de beslissing te zullen overslaan naar 5 Juli. KOKENDE MELK. Tengevolge van het omvertrekken van een pan met kokende melk is een 5-jarig meisje uit de Van Egmondstraat te 's-Gra- mhage aan beide beenen ernstig gewond. Per auto van den geneeskundigen dienst d zij naar het Ziekenhuis vervoerd, waar het kind na eenigen tijd overleed. 1 Eischt Hollandsche verpakking en Gebruiksaanwijzing. |j|j VISSCHERIJ. Te Enkhuizen hebben Woensdag 13 vaar tuigen, die voor 't eerst ter ansjovisvissche- rij waren uitgevaren, te zamen 175.000 stuks of 3500 K.G. netvisch aangevoerd. De vangst liep van 6000 tot 35.000 stuks per vaartuig. Prijs 30 a 32° ct. per K.G. 't Is hier nog nooit voorgekomen, dat op den- eer sten dag van de visscherij zoo'n groote .•angst werd aangebracht. Te Medemblik werd Woensdag door 9 vaartuigen aangevoerd 1137 K.G. ansjo vis aangekocht voor het Rijkskantoor voor ansjovis a 0.30 per K.G. Men meldt uit de Lemmer d.d. 11 de- Heden is hier door twee onzer vis- schcrs de eerste ansjovis aangevoerd in 't geheel bijna 500 K.G., waarvoor men 0.30 per K.G. besomde. De visch was groot van stuk. LANDBOUW. Tn West-Friesland doet zich bij de vroe ge aardappelen een ongewoon verschijnsel voor, waarnaar door dan Plantenziekten- kundigen dienst, gevestigd te Hoorn een onderzoek wordt ingesteld. Sommige aard- appelsoo-ten, en wel voornamelijk de Srhotschc Muizen hebben namelijk nu reeds knolletjes gevormd, zonder dat de planten nog 1 oven den grond zijn gekomen. VAN ALLES WAT HALLO Heb meelij met de telefoonkipjes. Want de statistiek heeft uitgemaakt, dat een zwijgzaam mensdh gemiddeld 400 maal per jaar opbelt; de normale mensch 3000 en de daashoofdige 30.000 maal. Maar er zdjn in •ichtingen, die met een rood kruisje ge merkt zijn, wiant die voelen zich geroepen om meer dan 50.000 keer een telefoonjuf fei tje in haar tcederste droomen op te schrikken. AAN Z'N NAGELS kan men altijd nagaan, of men wel goed ge zond is, want storingen in den bloedsom loop teekenen oogenblikkelijk in het rood af GEEN BUIKJES. Edison is een groot uilvinder, maar een wreed man. Want hij ontslaat ieder lid van zijn personeel, als het een buikje krijgt. Ge-en buiken bij mij", is zijn stelregel, ,want buikjes werken niet meer t" MOEDERSCHAPSZORGEN. Men lveeft er geen voorstelling van, hoe druk en zorgelijk het leven van een oester is. Er is bijna geen wezen ter wereld, dat hel zoo druk heeft met haar kinderen. Waar om Wel, omdat eene mama-oester niet minder dan honderd-acht-en-twintig mil- Iioen zuigelingen per jaar krijgt. HET WEMELT aan de Tirolsch-Zwitsersche grens van een eigenaardig soort van wijnliefhebbers, n.1. rasdrinkers. Want daar valt een schromelijk erdrag te verdienen met wijn drinken. Ga maar na. Men koopt in Tirol een flesch wijn van 500 kronen, drinkt die als de wind leeg en verkoopt over de grens de leege flesch voor 50 Zwitsersche centimes die net zooveel waard zijn als 700 kronen. Per flesch, die men naar binnen weet te wer ken verdient men dus 200 kronen. En dat wil een heel bedrag, als men daar den geheelen dag mee bezig is. TWEEDE KAMER. WIJZIGING DER ARBEIDSWET 1919. Aan de orde is de eindstemming over het wetsontwerp tot wijziging der Arbeids wet 1919. De heer MARCHANT (V,-D.) verklaart, dat zijn bezwaar tegen de afwijking van den norm van de 25 uren niet zoo overwe gend is, dat hij en de zijnen tegen dit ont werp zullen stemmen, dat op vele punten een wenschelijke verruiming brengt. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. Tegen de soci aal-democraten, de communisten, de heeren Kolthek, A. P. Staalman en Van der Laar. ZUIDERZEEFONDS. Aan de orde is het wetsontwerp tot vaststelling van dc bcgrootïng van inkom sten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor 1922. De heer TEENSTRA (vroeger V. D.) kan den indruk niet verheelen. dat men met de drooglegging van de Zuiderzee hoe langer hoe meer verlegen begint te raken. Spr. dringt nogmaals aan op een kostenbereke ning, waar op nu reeds anderhalf jaar wordt gewacht. Laat de Minister nu eindelijk eens wat spoed met dat rapport betrachten Dc MINISTER ontkent dat men verlegen is geraakt met de drooglegging der Zuider zee. De toestand der financiën laat echter niet toe thans meer uit te leggen voor de drooglegging. Wal de kostenberekening betreft, daaraan wordt nog steeds gewerkt. Het komt erop aan, dat een goed doorwerkt erricht wordt verkregen, dat een blik geeft op alle zijden van de zaak. De heer TEENSTRA repliceert. Spr. wil geacht worden tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. De heer LELY bepleit krachtige uitvoe ring van het werk. Na dupliek van de heer TEENSTRA en den MINISTER wordt het wetsontwerp .h.s. aangenomen. GEMEENTE WIERINGEN. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR TE HIPPOLYTUSHOEF. Lijst van onbestelbare brieven terugont vangen in het tijdvak 25 April9 Mei 1922. 1. L. ROGGEVEEN, LEIDEN. Afkomstig van het hulppostkantoor te de Haukes. NOTA Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestelbaarheid kun nen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stuk ken steeds van een vollediga dres, straat naam en huisnummer te voorzien. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. H.hoef voorm. half elf Ds, van Dijk. Den Oever nam. 2 uur Ds. an Dijk. WesterL nam. half drie de l.c :r Eppinga. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Wieringen geen dienst. Oudesluis v.m. half elf Ds, Leendertz. EVANGELISATIE H.hoef v.m. half elf de heer Eppinga. Breezand v.m. 10 uur de heer Boon. GEREFORM. KERK H.HOEF,. Voorm. io :vur Preek lezen, tam. half drie Preeklezen Anna Paul. vsn. 10 uur Ds. v.d. Werff van Helder H Avondmaal, nam. halfdrie dankz. MARKTBERICHTEN. Schagen 11 Mei. 15 Paarden f 100 a 600 25 sltieren f 100 a 400; 268 gelde koeien mag f160 a 380; 153 idem vette f250 a 510; 138 kalfkoeien f200 a 475; 98 pinken f80 a 200 132 nucht. kalveren f10 a 20, 394 overhouders f25 a 45; 123 lammeren- a 16; 18 bokken en geiten f3 a 10; 12 varkens, mag. f36 a 50; 65 idem, vette per KG. f0.90 a 1.—; 104 biggen f20 a 35; 46 ko nijnen f0.50 a f3; 45 kippen f2 a 4; 356 KG. boler fl.70 a 2.13714 st. kipeieren f5. a f6; 7520 eendeieren f6.50.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2