S. COLTOF 13e Jaargang. Dinsdag 23 Mei 1922. No. 41. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Kanaalweg 141-142 Den Helèr Mantel Cosinus Buitenlands?!! Overzicht. HEIDEROOS. WIERINGER COURANT UITGEVER: CO*N.J. BOSKFTR. WIERINGEN ADVERTENTIE** Va» i5 regeta 9.5e, Iedere regel meer o, 10 VKItCIUNT K L I I V I X D A 6 mm V B U B A ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden o Kj BUREAU? Hiffpolytushoef Wieriagec. TEL. INTERCOMM. No. 19. Laat nu tij dig UwCos- tuums 1 aanmeten I op eigen ateliers, aanmeten en na 4 dagen pasklaar i\a 6 dagen gereed. Het antwoord van de vertegenwoordi gers van sowjet Rusland en de onmogelijk heid voor de geallieerden om daarover tot een overeenstemming te geraken zijn nood lottig geweest voor de Genueesche conle- rentie. Waarschijnlijk zullen de Russen zoo iets wel. niet verwacht hebben. Ze hadden er niet op gerekend, dat de conferentie zoo spoedig uit elkaar zou spatten. Ilun doel was natuurlijk lijd winnen-, tegelijker tijd wiat propaganda maken voor hun bolsje wistische opvattingen en probeeren zoo veel mogelijk hun zin te krijgen. Toen het Russische antwoord bekend w-'H gemaakt hebben de Franschen, die toch een zekeren tegenzin in de conferentie aan den dag hadden gelegd de kan waar genomen om een voortzetting der conferen tie onmogelijk te maken. België en de meeste leden der Kleine Entente schaarden zich aan Frankrijk's zij de en de Brilsche premier, Lloyd George kon niet anders doen dan zwichten voor de overheerschende meening. Het eenige wat hij nog heeft kunnen redden is een gemeng de commissie, welke in het laatst awzer maand of in het begin der volgende te 's-Gravenhage het te Genua begonnen werk zal voortzetten. Toch heeft de bijzonder optimisliscne Lloyd George nog niet alle hoop verloren. Uit een verklaring door hem aan een pers man gedaan blijkt, dat hij er stellig van is FEUILLETOK. overtuigd, dat de conferentie te Genua als te 's-Gravenhage wordt voortgezet, nut tig en vruchtbaar werk zal verrichten. Voor al Is duidelijk aan het licht gekomen hoe op economischh gebied de verschillende naties afhankelijk zijn van elkander. Hoewel de conferentie van Genua uiteeni gaal is zij nog niet geëindigd. Te 's-Graven hage wordt ze voortgezet. Na maanden, a misschien jaren op deze wijze hard te hebben gewerkt zal men misschien tot een bevredigende regeling komen der politieke en economische vraagstukken. Dan eerst zal ook hel vredesverdrag gesloten kunnen worden, dat automatisch in het Volken bondsvcrdrag zal worden opgelost zoodra alle bij de vredesovereenkomst betrokken staten in den Volkenbond zullen zijn opge nomen. De Russen moesten niet veel hebben n den Haag als plaats waar de conferen tie zal worden voortgezet. Nia eerst te heb ben geprotesteerd tegen de uitsluiting der Russen uit de commissie der groote i gendhcden, heeft Tsjitsjerin zich verzet te- geni de keuze van Den Haag als conferen- tieplaals, Allerlei bezwaren werden door hem geopperd. De verbindingm et Rusland Laat veel te wenschen over. De HoIIandsche guldens zijn zoo duur en verder voelen de Russen niet veel voor een land, dat op generlei wijze betrekkingen, met sowjet Rusland heeft aangeknoopt. Aanvankelijk hoopte men dat Amerika ook zou deelnemen aan de nieuwe komen de conferentie, maar Amerika weigert deel te nemen aan de besprekingen te 's-Gra venhage en. met name voor den Britschen premier is dit een ernstige tegenslag. fn ENGELAND heeft deze week de re- gcering in het departement een nederlaag geleden. Het gold de toepassing van eer der bezuinigingsmaatregelen van Geddes Geddes wilde de Engelsche onderwijzers een deel van hun pensioen laten betalen, n.I. 5 van hun salaris hetgeen een be sparing van 2 millioen pond sterling zou be- teokenen. Politieke gevolgen zal deze ne derlaag der regeering echter waarschijnlijk niet hebben. In IERLAND .blijft het geharrewar voort duren en men mag verwachten dal zoodra de verkiezingen zijn afgeloopen en de re geering die nog steeds ean voorloopige is, een meer stabiel karakter zal hebben gekrc gen krachtig zal worden opgetreden tegen steeds brutaler wordende tegenstanders No. 11. De weg lang en recht, maar kruiste een spoorwegbaan en dat kon gevaar opleveren, indien de hekken gesloten waren, hetge- waarschijnlijk wel het geval zou zijn. Hij herinnerde zich echter, dat de hekken her steld werden, err dat sinds een paar d-agen de baanwachter de menschen met een roo- de vlag gewaarschuwd had indien een trein !n aantocht was. Zij zouden dus geen hfn dcrpalen op hun weg vinden. Hary Dale drong zijn paard naar den kant van den weg, en wachtte totdat het hollende paard hem genaderd zou zijn. L ven voordat het hem op zijde was, zette hij zijne aan en zoo bleven ze naast elkaar in dolle vaart. Ware er geen gewaar gew est, dan zou Harry van het ritje genoten heb ben. maar thans vreesde hij dat der jonge paardrijdster een ongeluk zou overkomen, Zij naderden den overweg en hij zag, dat de hekken wijd open waren. Dat is tenminste een zegen, prevelde hij, doch nauwelijks waren hem die woorden over de lippen, of een schel gefluit trol zijn oor. en een rookwolk steeg boven de hoo rnen uit. Gerechtige hemel, riep hij uit. Dat is de trein. Als ik dat dier niet tot staan breng wordt zij verbrijzeld. Het was nu een rit of leven of dood ge worden. Hij kon het gelaat der thans voor hem uitdravende vrouw niet onderschei den, maar hij zag, dat ze hare pogingen, om van den Vrijstaat. Nog steeds wordt een burger guerilla oorlog in Ierland gevoerd en telkens weer hoort men van schietpartij en waarbij dooden en gewonden vallzn. In de BR1TSCHE INDUSTRIE doen zich allerlei moeilijkheden voor welke mede een gevolg zijn van den internationalen toe- Land. Op tal van plaatsen zijn arbeidscon flicten uitgebroken.. Te Manchester dreigt een uitsluiting in de katoenspinnerijen naar aanleiding van een laanactie. De uitsluiting in het machi nebedrijf behoort nog steeds niet tot het verleden. Wel zijn er weer onderhandelingen aan den gang over een nieuwe regeling. De toe stand blijft echter gespannen en. te Shei- field hebben de werkeloozen hun toevlucht genomen tot het plegen v-an wandaden, Een 3000 werkloozei» hebben een fabriek be stormd, maar het krachtig optreden der politie wist erger te voorkomen en de de monstranten zijn zonder bloedvergieten weer uiteengedreven, Maar men moet re kening houden met de mogelijkheid dat oortgelijke wanordelijkheden ook elders zullen voortkomen. In CHINA blijft de toestand gespannen. Tsjang Tso Lin, wiens legers door de troe pen van Woe pei Foe zijn verslagen, heeft zich thans in Mandsjere teruggetrokken. Hij heeft zijn laatste reserves opgeroepen en wacht thans af wat er verder zal gebeu ren. Wanneer Woe Pei Foe zijn aanvanke lijk voornemen om niet te rusten voordat Tsjang Tso Lin in zijn handen zal zijn ge vallen ook werkelijk ten uitvoer wil bren gen zal hij genoodzaakt zijn met zijn legers naar Miandsjoerije op te tukken. Dat is ech ter een zeer gevaarlijke onderneming daar Tsjang Tso Lin aldaar onbeperkt heerscher is. Tsjang Tso Lin heeft de volledige onaf hankelijkheid van Mandsjoerije geprocla meerd. Japan heeft verklaard zich neutraal te zullen houden, maar men kan aannemen, dat het met belangstelling de ontwikkeling der gebeurtenissen volgt, daar er inderdaad zeer groote Japansche belangen op het spel staan. De successen van Woe Pei Foe die een enkend tegenstander is van Japan baren aan de Japansche regeering begrijpc lijker wijs ernstige zorgen. Zal in het Verre Oosten misschien weer een nieuwe oorlog uitbreken r paard tot staan te brengen verdubbel de. Zij had dus ook het gefluit gehoord en wist wat het beteekende. Harry drong de sporen in de zijden van zijn ros. De afstand tusschen hen beiden werd steeds geringer. Zij waren thans nog slechts 200 meter van den overweg verwij derd, en hij zag den trein naderen. Toij hij vlak bij de rijderes was, deed hij een ver twijfelende poging om den teugels van haai paard te grijpen en het gelukte hem. Hij liet zijn paard los op gevaar af uit den za del geworpen te worden, maar het woeste dier luisterde evenmin naar zijn krachtige hand. Met iedeer seconde werd 't gevaar groo- ter. Haal uwen voet uit den stijgbeugel riep hij haar toe. Laat het paard gaan. Het is onze eenige kans ik kan het niet tot staan brengen. Ze had hem verslaan en begrepen. Hij vatte de teugels van zijn eigen paard, boog zich naar haar over, legde zijn arm om haar leest en riep laat hem gaan I Hij trok uit al zijn macht aan de teugels, zoodat zijn paard staan bleef en het hare voortholde. Door den schok slaagde hij et in haar uil den zadel te lichten. Hij drong zijn paard in de greppel aan de zijde van den weg en liet het meisje op den grond glijden. Hel hollende paard, thans bevrijd van zijn last, kruiste den spoorweg en werd door den trein tot een vormlooze massa verbrijzeld. Harry haastte zich af te stijgen De Hei deroos stond daar doodsbleek, den blik ge richt op het bloedende vermorselde paard. Ze besefte, aan welk een gevaar ze ont snapt was. MARKTOVERZICHT. Het voor de slacht bestemde vee, gaat weinig of niets vooruit en daar het stalvee al <<ardig begint op te ruimen, gaat de viccschprijs omhoog. Voor de beste kwali teit werd Donderdag te Schagen 70 cent betaald. De heer L. Doekes, Dirkshorn verkreeg 600 gulden. Melk- en kalfkoeien benevens jongvee, weet zich staande te houden, door een belangrijken uitvoer naar het buitenland Zoolang die vraag aanhoudt, zal er ook voldoende handel, met een prijs houdende markt zijn. De handel in schapen bepaalde zich voornamelijk tot eene bin- nenlandsche vraag, voor de wei. De prijzen varieerden van 323 tot 40 gld., lammeren traag, liepen, van 10 tot 16,Viaiikens met 'kleiner aanvoer noleerden iet= bon. ger, goede slacht varkens 1,fokbiggeu {fcr weekleeflijd 2,a 3, VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR HELDER EN OMSTREKEN. Opleiding Nijverheidsonderwijsakten en schooldiploma's. Namens het Bestuur der Vereeniging Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken" wordt het volgende onder de aandacht gebracht van ouders en verzor gers, welke een toekomst voor hun doch ters en pupillen zoeken. De nieuwe Onderwijswet voor de „Nij verheidsscholen opent n.1. door het instel len van nieuwe akten van bekwaamheid, velke recht geven als Ieerares aan een Vak ichool voor Meisjes geplaatst te worden, een mogelijkheid voor meisjes om zich een flinke eervolle positie in de maatschappij te verwerven een positie, welke, door haar eigenaardige eischen, zich volkomen aan sluit aan de psyche van de vrouw, waar door deze zich met groote voldoening aan haar taak kan wijden. Wij bedoelen de ak ten Na, Nq en Nr, verder diploma's voor ,,hulp in de huishouding" en „huismoeder." De eerste AKT-NA-geeft het recht les te geven in lingerie-en coslumenaaien aan de lagere klassen der Nijverheidsscholen. Deze akte, te behalen op 21-jarigen leef tijd, vereischt 3 speciale opleidingsjaren., die dus met het 18e jaar kunnen aanvangen. Maar vóór dien tijd moet een goede grond gelegd zijn, waardoor een vooropleiding noodzakelijk wordt. Waar de leerlingen voor de opleiding van 2 kanten kunnen zal ook die vooropleiding twcedeclig moeten zijn. Ie. Dc leerlingen der Vakschool, die van pl.m. 1316 jarigen leeftijd de Vak U hebt mij het leven gered, sprak ze eenvoudig, toen Harry op baar toetrad. Hoe zal ik u dat ooit kunnen vergelden En hartelijk stak ze hem de hand toe. Hij nam die en antwoordde glimlachend Ik ben blij, dat ik u van dienst heb kun nen zijn, maar het spijt me, dat ik ook uw paa.d niet heb kunnen redden. U hebt mij den grootsten dienst bewezen, welke in uw macht was, hernam ze. Ik ben niet ondankbaar, en ik zal het nooit verge ten. Waart u niet op dat eenige reddings middel bedacht geweest, dan lag ik thans daar met mijn arm paard. Beiden zouden we daar gelegen hebben, zeide hij ernstig. Zoudt u met mij over den spoorweg zijn gereden Verrast keek ze hem aan. Zeker, antwoordde hij. En dat is vol strekt niets heldhaftigs. Hel zou een lafhar tigheid van mij geweest zijn, indien ik u in den steek had gelaten. Ik hoop niet dat u van mij dankt, dat ik een vrouw aan haar lot zou hebben overgelaten. Maar u zoudt uw leven dan opgeofferd hebben aan een geheel vreemde. Ik zou precies hetzelfde gedaan hebben voor iedere vrouw, en dat zou niets meer dan mijn plicht zijn geaveest. U zijt een edel mensch, zeide Rose met warmte en het bloed steeg haar bij ieder woord naar de wangen. Ik dan u voor uw vleiend oordeel, 't Is mogelijk, dat het mij nog eens van veel nut is, reide. Mijn naam is Harry Dale, en ik woon op Oakover. Verrast keek ze hem weder aan. Dat is een vreemde kennismaking tusschen buren sprak ze. school bezochten en daarna ruim voldoen de een getuigschrift behaalden, moeten vóór hun le opleidingsjaar bijgewerkt wor den in de vakken van algemeene ontwikke ling. 2e. Zij, die komen van H.B.S. of U L O: scholen en dus geen vaardigheid bezitten in de praclische vakken (naaien, knippen, verstellen, teekenen, stofversieren, strij ken) moeten dit gemis vóór hun le oplei dingsjaar inhalen. Hiervoor wordt ongeveer één jaar vóórstudie vereischt. Leervakken voor de akte Na.lingerie-en costumenaaien, verstellen, knippen, en palroonteekenen, stofversieren, tcekenen, strijken, warenken nis, gezondheidsleer, boekhouden, opvoed kunde, onderwijsleer, rekenen, taal, aard rijkskunde, geschiedenis, vreemde taal. Met deze akte kan aan onze scholen een salaris behaald worden van 1950ƒ2950 (na 16 dienstjaren), eventueel met 4 ot 8% slandplaatsaftrek. Ook over de opleiding voor de middel- bare akten Nq of Nr,lingerie- of costume naaien (salaris 23503350), waarvoor waarschijnlijk enkele scholen zullen worden aangewezen., zou bij gebleken animo, nog in overleg getreden kunnen worden met betrokken autoriteiten. OPLEIDING „HULP IN DE HUISHOU DING". Leertijd 2 jaar. Hiervoor kunnen worden toegelaten, leerlingen van minstens 15 jar.r, die met goed gevolg voldoend la ger onderwijs genoten hebben. Hel onderwijs omval de volgende vak ken huishoudkunde, koken, waschbehande ling, knippen, naaien en verstellen van een voudig onder- en bovengoed, stofversieren en teekenen, gezondheirsleer, huishoudkun de (theor. ged.) voedingsleer en warenken nis, boekhouden en beschavingsgeschiede- Hiervoor kunnen in aanmerking komen, zij, die voldoend U.L.O.onderwijs genoten hebben leeftijd 17 jaar, leertijd 2 jaar. Behalve de vakken, genoemd onder „hulp in huishouding" tevens „natuurkunde en scheikunde." Met dit diploma kan men geplaatst wor den als hoofd der keuken of linnenkamer in ziekenhuizen of andere inrichtingen, op een salaris van 12002000,met kost en inwoning. Een opleiding „schooldiploma costume naaien" is reeds aan de school verbonden, (leeftijd 2 jaar na den 3-jarigen cursus.) De nieuwe school biedt ook gelegenheid tot Internaat. De ouders of verzorgers van Thans was hij verbaasd. U zijt toch niet Hij aarzelde te zeggen dc Hcideroos. Ze bemerkte zijne verlegenheid en ant woordde glimlachend Ja, ik ben dc Heideroos. Dat is inderdaad een vreemde ontmoe ting zeide hijik ben blij dat ik u dien klei nen dienst hebt kunnen bewijzen. Noem het geen kleinen dienst, viel ze hem in de rede. U hebt mij het leven gered. Zij wandelden nu naast elkaar in de rich ting van Eagle Farm, Harry Dale met de teugcis van zijn paard over den arm. Ik hoop, dat we steeds goede vrienden zullen blijven, nu we kennis gemaakt heb ben1, zeide hij. Daarvan ben ik overtuigd, antwoordde ze ernstig. U zult steeds op Eagle Farm een welkome gast zijn. Toen zij de Farm bereikte, noodigdc zij hein uit binnen te treden, maar hij veront schuldigde zich en zij was hem dankbaar. Morgen hoop ik u een bezoek te bren gen. indien u het veroorlooft, zeide hij. 't Zal mij aangenaam zijn. Vaarwel. Hij besteeg zijn paard en reed weg. Op den grooten weg gekomen, keek hij nog eens om en zag, dat Rose nog steeds aan het hek stond en hem nakeek. Hij nam den hoed af tot afscheidsgroet en reed naar huis. Rose vertelde aan mevrouw Wilkens wal cr gebeurd was, en zij en Tim Slack prezen ten zeerste het gedrag van Harry Dale. Morgen komt hij, tante Wilkens, en u moet heel hartelijk zijn. Dat beloof ik je, antwoordde mevrouw Wilkens. Hij zal zoo hartelijk verwelkomd worden op Ecgle Farm, als nog nooit ie mand te beurt is gevallen. Harry zat thuis komende in de gezellige kamer van zijn groot huis na te denken over al het gebeurde. Ik ben blij dat hel zoo goed is afgeloopen dacht hij. Dus dat is nu de Heideroos. HOOFDSTUK VUI. DE KENNISMAKING HERNIEUWD. Mevrouw Wilkens koesterde in hare moe derlijke liefde den stillen wensch, dat de Heideroos zich een goeden braven man zou uitzoeken en dan als iedere andere jonge dame zou worden. Ze had er zich nooit mee kunnen veree nigen, dat het personeel van dc farm haar de jonge meester noemde. Wanneer ze een goeden man heeft, om op haar te passen, zeide mevrouw Wilkens, dan zal hij al die dwaasheden wel verbieden. Daar is ze nu toch gisteren bijna verongelukt, en toch heeft ze noch zoo rustig als een kind gesla pen. Drie of vier maal ben ik bij haar bed geweest. Ik dacht dal ze akelige droomzn zou hebben, maar ze verroerde zich niet eens. Ze lag met den blos der gezondheid op het lieve gezicht. Ze bag er uit als een onschuldige knaap, met haar kort geknipten krullebol. Vanmorgen zal mijnheer Dale een visite maken. Dan zal ik gelegenheid hebber hem van nabij te bekijken. Wanneer hij mij be valt, zal hij ook op mijn lieveling een gun- stigen indruk maken, daarvan ben ik over tuigd. Ik zal hem gemakkelijk doorzien. Ik ken de mannen. Mijn man zaliger heeft mij m-enigen rimpel bezorgd. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1