13e Jaargang- Vrijdag 23 Juni 1922. No. 49 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN I1IDS300S. WIERINGER COURANT UITGEVER: t COpN. J BOSKER. WIERINGEN. VIESCIUNT ILIII OIHBDACM TIUDAI ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden o 85 ADVERTENT7EN Van 15 regel* Iedere regel meet 0.50. o. 10 BUREAU? Hippobytashoef Wieringen. TEL". INTERCOMM. No. 19. GEMENGD NIEUWS. DE UITVOERING DER TABAKSWET. De sigarenfabrikanten Gebrs. van Schup- pen te Veenendaal hebben zich genoodzaakt gezien om aan ruim 100 sigarenmakers onl- slag te geven daar door het niet verstrek ken van sigarenringen de werkzaamheden niet kunnen worden voortgezet en de win keliers weigeren oin ongeringde sigaren in ontvangst te nemen. TE VONDELING GELEGD. J. G. van der V.f 31 jaar, huishoudster var beroep, heeft in een portiek aan de La Reykade in Den Haag een meisje van 3 weken te vondeling gelegd. Het kindje is voorloopig naar de inrichting voor onver zorgde zuigelingen gebracht de moeder be vindt zich in voorloopige bewaring. OOSTENRIJK. DE FOOIEN VAN GENUA. De Weensche correspondent van (het Hbld. schrijft Zóó slecht kan het den Weeners niet gaan of ze maken nog grappen over hun eigen misère. Zoo b.v. wanneer er over de voor uitzichten voor de credietverleening, waar van toch zooveel afhangt, honderden aardig heden worden verkocht. Genua, dat zooveel groote teleurstellingen bnacht, is voor do Weeners één reeks grappige anecdotes ge worden, en minstens een daarvan verdient aan de vergetelheid te worden ontrukt, want zij viat in een paar woorden de geheele el lende van onzen tijd zoo plastisch samen, dat ze waard is in de geschiedenisboeken voor het toekomstige geslacht te worden opgenomen. Het is de geschiedenis van de fooien, die de gedelegeerden voor hun ver trek van het tooneel hunner werkzaamheid gaven. Lloyd George, vertellen de Weeners el kaar, gaf vijftig pond, de Franschen een paar duizend francs, de Italianen al het dubbele. Toen de beurt aan rijkskanselier Wirth was, overhandigde hij zwijgend oen dik pak dui zend-mark biljetten. De Oostenrijks éhe bondskanselier Schober overtrof hen allen aan originaliteit, toen hij het personeel, dat hem gediend had, eenvoudig een aanwijzing gaf op een wagen Oostenrijkschc bankbil jetten, die voor dit doel op het goederen- station te Genua gereed stond. Hij had ech ter buiten den sovjet-gedelegeerde Tsjitsje- rin gerekend, den meester op het gebied van verrassingen. Deze gaf, minzaam glimla FEUILLfiTON, No. 19. En indien ik mijnheer Pikkel inderdaad toevallig in Sydncy ontmoet ha'd Hij kent mij en sprak mij op straat aan. Ik he.b gehoord dat je met hem uit een kroeg bent gekomen, zeide Slack. Welnu Ik kan toch met een kennis een glas bier drinken, als ik lust heb. Zeker. Maar ik raad je aan niet te intiem met Pikket te zijn. In de eerste plaats maakt het een zonderlingen indruk, en in de tweede plaats kan ik niet veel vertrou wen stellen in een man, die bevriend is met den vijand van den jongen meester. Je hebt me nooit vertrouwd, zeide Rench driftig, en ik twijfel niet of je zult dadelijk met dat verhaaltje naar den jongen raecsr ter gaan om mij bij haar zwart te maken. Maar ik zal hel je betaald zetten. Tim Slack. Ik weet wel dat je een spion betaalt om mij overal te volgen. Dat is een leugen, zeid/e Tim. Ik heb je nog nooit laten bespionneeren, Ik dank, dat je niet erg op je gemak zoudt zijn, wan neer je wist wie mij op de hoogte heeft ge bracht. 't Kan mij niet schelen, antwoordde Rench. Ik ben ook niet van het je te zeggen. Dit alleen wil ik je zeggen, hel is geen man die voor jou bang is en bovendien is hij een vriend van onzen jongen meester. Zoo, zeide «Rench en hij dacht, dat het Harry Dale was. Hoe meer de dag der groote wedrennen naderde des te stuurscher werd Bob Rench. chend,e en klein, zorgvuldig in zijdepapier gewikkeld pakje en zeide ,,Bedien u hier naar believen, als 't u blieftHet pak je bevatte een voor hel gebruik gereed cli ché van een biljet van honderdduizend roe bel. DE OLIFANT OP DE KNIEEN. Op een terrein tegenover Huize Doorn werd door Hagenbeek een demonstratie ge geven met twee olifanten en drie kameelen, ten bate van het Russische kind. Door ccn .groot aantal belangstellenden werd deze voorstelling bijgewoond. De dieren vonden des avonds in een schuur een onde-djk, docb de olifanten moesten op hun knieën naar binnen kruipen. MOTORONGELUK. Dinsdagavond had op den Hoofdweg te Nieuw-Vennep een ernstig motorongeluk plaats. Een motorrijwiel, waarop twee hee- ren gezeten waren, reed in woeste vaart ver den weg, toen door het springen van band het rijwiel over den kop sloeg. De be stuurder raakte ernstig gewond en werd voorloopig door een dokter verbenden. Daar na werd hij per auto naar Aslerdam ver voerd. De andere berijder liep eenige lichte kwetsuren op. Hel motorrijwiel is vernield. EEN PROCES-VERBAAL TEGEN EEN GEMEENTERAADSLID. Tegen het Bredasche socialistische gemeen teraadslid den heer Cohen*, is, naar wij in hel ,,Dagbl. van N.-Br." lezen, op verzoek van een commandant van een passeerenden troep, proces-verbaal opgemaakt wegens 0- verlreding van art. 31 lid j. der Algemeene Politieverordening der gemeente Breda, waarin het verboden wordt de orde in den militairen troep te verstoren. ,,De heer Cohen wilde namelijk" zoo vertelt het blad zonder daartoe verlof te hebben bekomen, midden, door ean afdee- ling mililiaren te paard gaan, waarbij hij, toen de officier hem dat wilde beletten, gumenten orv uitdrukkingen, bezigde, welke geenszins van een gemeenteraadslid hadden mogen worden verwacht." EEN UITBREKER INGEREKEND. Te Rotterdam is aangehouden Theodorus Schabbing die op 13 Februari LI, uit de strafgevangenis is ontvlucht. Naar men weet is over die ontvluchting van Schabbing vraag uit de Kamer aan den minister van Justitie gesteld. De man die in Scheveningen een straf van een jaar uit zat, hem opgelegd Tim had Rose verteld met wien Rench in Sydney was geweest maar Rose vond dat geen reden om een man, die reeds bij ha ren pleegvader gediend had, weg te zenden en Ranch bleef inzijne betrekking. Ik wou dat u hem zijn afscheid gaf, zeide Tim Slack. Ik ben nooit op mijn gemak, wan neer die kerel in den stal is. Ik weet dat bevriend is met Rob Pikket, en Rench ziet wel, dat Indiaan een ernstigen mededinger aan Blitz heeft. Je gelooft toch niet dat Rench Blitz kwaad zal doen, vroeg Rose. Men kan met zulke kerels niet te voor zichtig zijn, antwoordde Tim. Ik moet er nog eens over denken zeide Rose. Ik zelve mag Rench ook niet lijden, maar ik geloof niet dat hij de lafheid zou hebben, een paard kwaad tct doen Z-oodra zijn handelingen je verdacht voorkomen, waarschuw mij dan onmiddellijk. Daarop kunt u rekenen, antwoordde Tim, lk zal hem geen seconde uit Het oog verliezen. Hij is lot alles in staat. Je bezorgdheid voor Blitz, doet je net geval overdrijven, zeide Rose. Tim houdt Bob Rench voor heel slecht, dacht Rose toen ze alleen was. Wal sprong Blitz vanmorgen prachtig. Hel zou jammer zijn als er iets tussohenbeide kwam. HOOFDSTUK XIV. BRAND! BRAND! In den nacht klinkt Kei gelui van de brandklok veel onheilspellender dan bij dag. Met akelige duidelijkheid snijden de toonan door de duisternis en dringen doot tot in de sle.apvcr'--1Jer trcls kvaad' Prima GrEUIilGPIJP TABAK gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R. KEUSS - ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. in verband met den diefstal van twee motor rijwielen, verklaarde voor de Rottcrdamsche politie geen helpers bij zijn ontvluchting te hebben gehad. Hij liep vrij in de gevangenis rond, werkte in de keuken, had op een goe den dag een slot opengepeuterd met ean ij- zerdraad, Men had hem al eens verteld, dat de sloten zoo eenvoudig waren en had zoo op dc binnenplaats kunnen kmen en *yas met b hulp van een ijzeren haak, dien hij daar vond, gemakkelijk over den muur ge klommen. Hij had dus in het geheel geen hulp noodig gehad. Na zijn ontvluchting heeft hij een tijd in Duilschland gewerkt,, was zelfs in Bremen al .eens gearresteerd, omdat hij geen papie ren had, doch weer op vrije voelen gesteld. Omdat zijn vrouw en kinderen geen pas voor Duilschland konden bekomen wias hij naar Holland teruggekeerd, Dinsdagmorgen kwam hij met den trein uit Haarlem te Rotterdam. Nauwelijks in de stad zag hij bij de Bosch- jeskerk een damescijwiel staan dat hij weg nam. De koster der kerk zag het feit, liep hem na, doch Schabbing fietste de linker Robbekade op en zette in de Goudsche straat, toen hij geen vervolgers meer zag, de fiets in een portiek neer. Even later onl moette hij tot zijn ongeluk echter den. con cierge weer in de Jonker Fnansslraat die hem aan een paar agenten aanwees. Hij vluchtte weer de linker Robbekade op in het kantoortje wan een pakschuitdienst, waar hij gegrepen werd. PARACHUTESPRONG Het mag in wezen vrijwel hetzelfde zijn, of een parachutesprong van 500 of van 10.CCO M. hoogte wordt gedaan, een. sprong van groote hoogte lijkt toch griezeliger dan een van meer dichtbij. Te New York heeft de Amcrikaansche vlieger Stevens Parachutesprong gedaan van 24.000 voet hoogte. Hij bleef een half uur zweven, voor hij op aarde aanlandde. BEZUINING OF VERSPILLING? Drie reizigsters en een reiziger, die dezer dagen 's morgens met den trein uit Leeuwarden vertrokken, zagen daar het vermoedende bewoners en doet hen van schrik overeind rijzen. Geluiden, die wij overdag ternauwer nood hooren, verschrikken ons in den nacht. Het gekraak van een meubel doet, hem die licht slaapt, ontwaken, en als hij zenuwach tig is, overvalt hem een doodelijke angst voor'inbrekers en moordenaars. Het kleinste nachtpitje geeft een gevoel van -veiligheid, maar zoodra het donker is, gevoelt men zich volkomen hulpeloos en aan den vijand overgeleverd. De (kreet Brand heeft in den nacht een vee! ernstiger beteekenis, dan bij dag. Op het platteland, waar men weinig wa ter beeft, is brand een verschrikkelijke ge beurtenis, Harry Dale ontwaakte uit een diepen slaap, en meende, dal de zon reeds was op gegaan, zoo helder was zijn slaapvertrek verlicht. Hij ging overein zitten en wreef zich de oogen uit. Toen hij naar het ande- censlcr keek, zag hij een rood schijnsel, dat van oogenblik tot oogenblik helderder erd. Hij sprong uit bed, wierp het venster open, en zag daar vlak voor zich hoog op flikkerende vlammen in den donkeren nacht. Oogenblikkelijk wekte hij zijne bedien den sn vijf minuten later gaf hij hun zijne bevelen. Eagk farm staat in brand. Breng onmid dellijk mijn paard gezadeld of ongezi-deld. Rijds zoo hart als je kunt jongen. Er moet hulp gebracht worden en dat zoo gauw mo gelijk. Ik hoop, dat zc Blitz er uit gelaten hebben. Harry Dale reed zoo snel zijn paard hem c.j. t- cv„ en volgende looneeltje. Op een kar op het perron staat een be ambte met natte spons of lad en lapt de ruitjes van een trein. Toen. eenige ruitjes natgemaakt waren, kwam no 2 cm de ruit jes iaf te drogen. Samen stonden ze op de kar, die wordt vastgehouden door no. 3 en telkens wat verder wordt verschoven als hel werk vordert. Naast de kar een- vierde beambte, ook met een lap gewapend en kijkend naar den arbeid der collega's. Vier volwassen mannen in dienst van de reini ging wan de raampjes. Is hier soms, vragen de ooggetuigen als basis arngenomen de rekensom der scho len Als 1 man een uur werkt, hoelang werken dan 4 mannen over dezelfde kar wei Is dan in het onderhavige geval het ant woord 11 uur Of kan men zeggen 1 kan het af en 4 hebben er werk aan Moet de bezuiniging nu op de Ioonen ko men of op de wijze van organisatie HISTORISCH. 'I Gebeurde in een barbierswinkel op Texel na afloop v. d. lemmerenmarkt. Druk werden door de aanwezige klanten de lage veeprijzen besproken. Bij 't betalen maakt een der veehouders de opmerking ....„15 Centen voor scheren.. jullie moesten, nu 't ons zoo tegenloopt den prijs ook maar eens wal verlagen." .Verlagen.verhoogen zou ik zeg gen werd hem door den barbier geantwoord Waarom „Jullie trekken zulke lange gezichten., als je er aan begint tc scheren, ben je nog lang niet aan 't einde Groote hilariteit.... de barbier moest zijn mes eenigen tijd laten rusten. DE REGEN ALS ONTMASKERAAR. In den stroomendjn regen stond tc Pa rijs een paard in de rue Lalagette, terwijl zijn meester even een café was binnenge wipt. De voorbijgangers merkten nu op, dal hel roode paaird in den regen langzaam aan begon tc verkleuren en wit werd. D. menschen bleven staan. En een al spoedig aangekomen agent ging al spoedig op zoek naar den eigenaar en interviewde hem: Deze bekende tenslotte, dat hij het paar! op een markt in de Camlieur had gestolen en om aan de waakzaamheid der politie ie ontsnappen, het beest geschilderd had. l.ij had echter niet op regen gerekend. De dief werd gearresteerd en het paard naar het depot overgebracht. DE VELDFLESCH DES KEIZERS. De 47-jarige koopman Fr:hi:;h, di in de revolutiedagen tot commandant van het station van Stetlin had gebracht, om daarna wegens het opzettelijk cirigectr'en van treinen met levensmiddelen naar dco: hem uitgezochte plaatsen en daar de le vensmiddelen te eigen gunste te verkoopen, in hechtenis worden genomen. Hij werd ontoerekenbaar verklaard, doch moet zich thans wederom verantwoorden I wegens smokkelarij van koper. I Bij een dezer dagen gehouden huiszoe king deed de politie een eigenaardige vondst, n.1 de veldflesch wn ex-keizer Wilhelm, welker drinkbeker en stop uit goud zijn. De stop is met edelgesteente be zet, en bevat een W met kroon. De flesch lag in het étui. Men vermoedt dat Frohlich zich tijdens de re\ olutiedagen nog meer dingen uit het particulier bezit des keizers heelt toegeëi gend. DE KLOKKEN LUIDEN. Berlijn 18. Juni. Heden hebben dt klok ken van alle kerken in Pruisen een half uur geluid ten teeken van rouw over den afstand van een deel van Boven-Silezie aan Polen. Door de regeering werd een afscheids groet aan de Duitsche bevolking gericht. RUPSENBESTRIJDING PER VLIEGTUIG Een nieuw gebruik V3n vliegtuig is er gemaakt door een boer in Kent, die tot de ontdekking kwam, dat zijn vruchtboomen werden vernield door rupsen. Hij liet een vliegmachine ter hoogte van ongeveer 18 Meter boven de boomen heen en weer vlie gen en tegelijkertijd een fijn giftpoeder uit strooien over de blaren. De proefneming slaagde zoo uitstekend, dat niet één rups levend bleef. Bovendien bleek de méthode economischer en doeltreffender dan elke tot nu toe gebruikelijke. MODERNE STRAFFEN. In de plaats van de tot op beden gebrui- heggen. Hoe nader hij kwam, des te heviger scheen hem de brand toe. Op Eagle Farm had men eerst het onge luk ontdekt, toen de vlammen reeds aan vier zijden waren uitgebroken, en de stailen die geheel van hout waren opgetrokken branden als papier. Rose ontwaakte met schrik en meende udidelijk in haren droom brand brand te hebben hooren roepen. Op hetzelfde oo genblik werd er luid op haren deur geklopt en mevrouw Wilkens riep Rose, Rose kom gauw, de stallen staan in brand. Rose schoot haastig in de kleeren, die zij het eerst bij de hand vond en dal was toevallig haar jockeykosluum daar zij zich voorgenomen had den volgenden morgen Blitzt af Ye rijden. Weinige minuten later was ze op het terrein van den brand. Tim Slack had het geheele stalpersoneel gewekt en een jongen naar de naastbijge lagen stad gezond an om de brandweer te rarschuwen. Zijn de paarden in veiligheid, Tim vroeg Rose. Enkelen, antweordde Tim' die zoo bleek zag als een lijk. Maar Blitz is er nog in en dc s'eutel is nergens te vinden. Blilz moet gered wordan zeide Rose op beslissenden loon. Maar hoe De mannen stonden op een rij geschaard' en reikten elkaofr emmers water aan, maai. het vuur nam in hevigheid toe. Daar verscheen Harry Dale. Hij sprong van zijn paard, en Het het toen aan zijn lot c'-pt Hij sne'de op "ose tce cn vroeg hij- Is Blitz gered Neen nog niet. Maar we moeten hem er uit halen Zij begaf zich naar het brandende ge bouw, doch werd door de mannen die haar in haar jockcypak niet dadelijk herkenden, teruggehouden. Gelukkig verscheen thans de brandspuit en weldra plaste het water in breede, krachtige stralen over dc bran dende gebouwen. Hier, hier moet gebluscht worden, beval Tim. Laat dan anderen boel maar branden, Ik moet hier een paard uithalen. Alle stralen werden thans gericht op het door Tim aangewezen gebouw. Tim kwam met een zwaren hamer op Harry toe Kom mijnbeer Dole nu zullen we een poging wagen. Harry behoefde dit geen tweemaal ge- z.gd le worden. De beide mannen snelden op den stal toe en verdwenen in den ro* hen bijna verstikie Het vuur was door het weter grootendeels gedoofd, maar dc dikke vochtige rook was ondrage!:;k. G* -1 an beiden sprak, tot dat zij zich in het ge bouw bevonden. Ziezoo mijnheer, zeide Tim. We moeten iu al onze krachten inspannen en j.en se conde verloren laten gaan. Eer.:: rairdcn zijn al in veiligheid. U gaat naar den ach- terkant, maakt de deur open ndat kunnnen weglocpen En dal zullen ze zek. Harry deed wal hem opgedrag.i was n Tim trachtte intusschen de deur, dij toe gang tot Blitz stal gaf, in te slaan De verschrikte paarden vluchtten uit hunne stallen, renden in woeste vaart uit het gebouw en werde«

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1