13e Jaargang. Dinsdag 24 October 1922. No. 103 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Buitatlandscli Overzicht. HAAR SCHAT. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT N: UITGEVER: DINSDAG en VRIJDAG Van 15 regels 0.50. COPN. J. BOSKETR. WIERINGEN. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. per 3 imaanden 0.85. BUREAU: Hippolylushoef Wieringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. In ENGELAND Houdt op dit oogenblik de binnenlandsche politieke toestand meer de aandacht gespannen dan wat er zich af speelt buiten de landsgrenzen. Reeds geruimen lijd hingen er donkere wolkan aan den -politieken hemel, maar, dat zóó spoedig een crisis zou ontslaan, zul len slechts weinigen hebben vermoed. Veel eerder d,an nnen algemeen verwach te, is er een einde gemaakt aan de coalitie en daarmede levens aan het premierschap van Lloyd George. De thans afgetreden premier David Lloyd George is zeker wel eeni der meest belang rijlke politici van Engeland geweest in den laatslen tijd. In 1863 is hij in Wales gebo ren. Onder zeer ongunstige omstandighe den heeft hij zijn jeugd doorgebracht, daar zijn vader zeer arm was. Dank zij de goede zorgen- van een oom is hij op een advocatenkantoor terecht ge- k-cnen en in 1884 heeft hij zich als advo caat gevestigd. Zes jaar later vaardigde het district Carnavon hem af naiar het Lager huis. In het liberale kabinet van 1905 was hij Minister van Handel eni van 1908 tot 1915 is hij kanselier van de sohatkist geweest. In het eerste ca-olitie-kabinet Asquith. bekleed de hij de nieuwe funolie van minister van munitie en wel vam 1915 lol Juli 1916. Van dien datum tot December van hetzelfdi jaar was hij minister van oorlog om toen, premier te worden in het twe de coalitie kabinet. Reeds vroeg onderscheidde Lloyd George zich door een bijzondere welspre kendheid, en deze gave is vooral tot volle ontplooiing gekomen van den lijd af dat hij optrad als kanselier der schatkist Ongetwijfeld heeft Engeland voona-l tij dens de oorlogsjaren veel te danken gehad aan dezen -pur sang politicus en de rol, door Hem bij de vredesconferentie en daarna ge speeld, heeft hem gemaakt tot een der merkwaardigste figuren uit den wereldoor log. In DUITSCHLAND is op dan laalsten dag der vorige weëk -het vonnis geveld over de medeplichtigen taan den moord op Ra- th-cnaiu. Een hunner, Tech-ow, die de auto Ivecfl -bestuurd waarin de moordenaars ge zeten waren, heeft de zwaarste straf gekre gen welke de Duitsche wet behalve dan de doodstraf kant 15 jaar tuchthuisstraf. Zon der twijfel Heeft de brief, door de moeder vim Rathenau -kort na den -moord aan de FEUILLETON. No. 2. Aller harten worden geslingerd lusschen hoop en vrees, Zoo goed als d-e oude -me vrouw kon hij nooit wezen, meenden som migen. Maar d-a oude nv»vrouw Hel bijna nii ts verdienen, nu het Huis aan een jon gen ba-r ,n kwam ou het in dit opzicht wel beter worden-. Er werd een stal gebouwd zoo groot wel nis de ke en veel m-joic\ De meubelan der oude Mevrouw verhuis den naar het meseum op de derde verdie ping. Op een Zondag liepen al de dorpelingen dc dorpstraat uit, Er waren vijf prachtige rijtuigen in het gezicht. Twee ervan wer den. gemend door Fransen koetsiers met blceke gezichten en lange zwarte bak-ke. baarden-. Later op den dag volgden niet minder dan veertien wagens en ikarren, allen bela den met prachtige meubelen- en andere mooie dingen. Was 't te verwonderen, dat de menschen elkander hoopvol en verbaasd aanzagen. Nog zie ik de blikken, Waarmede Loon tje, dit alles aanzag. Was het begeerte of wangunst, bewondering of minachting, die 'Halar verteerde Lach-znd legde ik beide handen op hare schouders en vroeg Wel zus, wat denk je nu daar wel van Met een ruk schudde zij mij at en ging schreiend in huis. Ik heb mij die tanen nooit moeder van Tech-ow geschreven, dezen van an strop gered. Na het hooren- van dezen edelen, vergevingsgezinden brief konden de rechters wel geen doodvonnis vellen. Zondag hebben de communisten te Ber lijn een in het circus Busch gehouden verga- derir-g v-'a-n den Bond v-ocr Vrijheid en Or de, eaa rech-ts-raddaaile organisatie, uil el kander willen ransselen-. Op hun beurt zijn de heeren onruststokers door de politie uit eer g-c-'ocgd en daarbij zijn nogal -hevige klappen gevallen. Het gevolg was, dat ve le comimunis-lien, o.a. de geheele redactie- staf van de Rote Fahne v-oorloopig aohter slot en grendel werden gezet. Hierover wa de onruststokers woedend. Met klem hebben ze de onmiddellijke invrijheidstelling van hun kornuiten! geëisc-Ht. Jal, zelfs hebben d-e Berlijnsche clcctri- cit.eïtsarbeiders gedreigd met een slaking. De meeste ra-ddraiaiers zijn echter nog steeds i-n -hechtenis -en ook d-e interpellaties van d-e communisten) in den Pruisischiem Landdag Hebben hen niet uit de gevangenis gebracht. In den Landdag is het bijzonder rumoe rig toegegaan en- van de zijde d-er communis ten zoowel als vlam die andere politieke partijen, zijn harde woorden' geuit aan het adres der politieke tegenstanders. De kwestie der -presidentsverkiezing waar over de verschillend-e partijen in Duilsch- land zoo druk -hebben gekibbeld, is thans reeds zoo goed als opgelost. De leiders der vijf voornaamste partijen zijn ihet met den rijkskanselier er over een6 geworden, dat Het maar het beste was, de verkiezing den rijkspresid-ant, zoals het centrum voor stelde, te verdagen tot 1 Juli 1925. Hiervoor is weliswaar een grondwetswijziging noodig, maar deze is mogelijk, wanneer 'het voor stel wordt aangenomen met een -meerder heid van minstens twee derden- der uitge brachte stern-men en die (meerderheid is door de sterkte der groepen, die zich bij het voorstel hebben neergelegd, vrijwel ver zekerd. IN HET NABIJE OOSTEN zijn de Grie ken begonnen -met de ontruiming van Thra- cië cn of alles, wat diaarbij geschiedt, wel geheel in den -kaaik is, moet ten zeerste twijfel wcrdien getrokken. Er zijn ten-min ste weer berichten! -ontvangen betreffende -het in brand steken van MlaHomedaansche dorpen en Hel plunderen of vermoorden van -de bewoners dier dorpen. Belemmerend op d-e militaire ontruiming recht kunnen verklaren. Had ze een voor gevoel van hetgeen haar te wachten stond? Lk weet hel niet Eenigc dagen later was ons dorp in feest d-orp. Bij d-en ingang prijkte een -hooge an breedc eerepoont van groen en roozen. Zij was daar om den baron welkom te heet en te Duislervoorde, wamt het woord „Wel kom" schitterde met -zilveren gloed lus schen de d-en-netaikken door. Bij de kerk las men op -een tweede poort „God zege- u en bij het inrijhek van het kasteel was nog een derde met de verklaring fkulde aan den Baron" er bov-en. Aan weerszijden vam deze laatste poort s-tondien Ikilokke -twee uur de burgemeester in anvbsgewclad en met een opgerold papier in de hand, en den Raad. Zij werden om stuwd door in 't wit gékleede boerinnetjes -rn-et bloemenmandjes aan dien lairm. Al spoedig kwamen de twee rijtuigen, die de fa-miles -ergens van een station had den gehlaald, in -t gezicht. De Burgervader en- den Raad stelden zich in postuur, de teer.wetjes staken hare handjes .in het bloemenkorf je. Daar bereikte het eerste rijtuig de p orl. Twee dames werden; door den burgemees ter geholpen bij 't uitstijgen. De,' eene was omstreeks zestigjarige, goedhartig r droefgeestig uitziende vrouw, blijk- dc moeder van dien baron. Dc andere was l -e gezelschapsdame. De burgemeester 'verzocht dc barones even- te toeven, lot ook d-e baron zou zijn uitgestegen, doch dc oude dame verzocht he-m beslist haar naar binnen te geleiden. Dit alles geschiedde in weinige oogzn- blikken-. erkt ook hel algemeen wegtrekken uit Thracië van de Christelijke bevolking, die -tomg is voor de komende Turlkscthe over- Heerschirg an er d-en voorkeur aan geven-, onzek-cre toekomst in hel eigen land leg .moet -gaan, dan onder Turksche vlag te moeleni wonen. H>oe zullen de Turken dit opnemen Hel is ze-er Wel mogelijk, diat het -den geallieerden zeer kwalijk zullen nemen, dat het zoo is gegaan. In plaats vam een behoorlijk bevolkt welvarend Thraciê krijgen ze nu -een nagenoeg ontvolkte woes tenij. GEMENGD NIEUWS. DRANKZUCHT BIJ DIEREN. Een interessant geval van drankzucht bij dieren werd onlangs in de Britsch Associa- tion te Huil verteld door den zooioog dr. Griffillh. Dc eigenaar van een menagerie h-oo-rde -op zekeren) dag dat één van zijn oli fanten 'hoestte. Als medicijn gaf hij den. dik huid een emmer water met twee flesschen whisky erin. Blijkbaar had de olifant zijn kameraden ervan op de 'hoogte gebracht, hde goed die whisky-grog 'hem had ge smaakt, wamt dien volgende dag begonnen alle olifanten te hoesten. De menagerie-man zag er echter van alL gezien -het stouwver- mogen van -zijn klanten, om allen- op een- rondje te traeteeren. DE HOUDING BIJ HET SLAPEN. De natuurlijkste houding van den mensch tijdens zijn slalap is de zijdelingsche ligging, mei -opgetrokken knieën. De m-ensch is d-oor opvoeding -en gewoonte vaak van die -hou ding afgeweken, maar bij de dierzn vinden we die slaaphouding nog in hun oorspronke- lijkien vorm, die voor de verschillende soor ten zeer uiteen loopt. De olifanten slapen altijd en de paarden imeeslal slaande. De vogels, met-uitzondering van de eenden en de Indische papegaaien, slapen, terwijl ze den kop over den rug leggen en den snavel onder de v-eerenlusschen vleugel en1 kop steken-. Ooievaars, meeuwen- en vele stelt- 'ocpers slapen:, terwijl ze op één poot staan. De eenden- doen hun tikje op het water en bewogen diaiarbij één poot in --en cirkel, om te voorkomen, dat ze naar deni wal afdrij ven. Vossen en wolven slapen in een opge rolde houding, waarbij de neus de voetzo- 'en Harast rankt en de behaarde staart als déken dient. Hzen, slangen. en visschen slapan met open oogeit. HOOG BEZOEK. Hel was nog nooit zoo druk geweest op De .geheele bevolking hiad zich intusschen bij 't hek verzameld, gereed om in juichtoo men uit te (barsten, maar ach het geluid bestierf hun op de lippen, door heigeen ze nu Ie zien ikregem. Eon openi rijtuig naderde, -bezet met vier beschonken -heeren. Zij staken- de ;beenen buiten Het voertuig en zwaaiden hoed ene en ijnflessohen tan hunne hoofden. Een naar -gissing 26-jariig j-on-gmiensch, -miet zwarte tókken en d-onkerblauwe oogen- steunde ingende het slappe hoofd ap dien schouder an een misschien veertig jarig heer met geel gelaat en grijze oogen. Dat jongmensch enze nieuwe Heer, die -andere mijn beer Dupré zijn voormalige gouverneur. De twee overige heeren waren diens neven. Dat was nu de intocht van René Thibaut Baron Huyck van Dooiend recht en Heer Van D-usstervocwdc, Des avonds wais er een oorverscheurend Gehuil en- geschreeuw rondom hot huis. De baron, die dit misschien voor een blijk van hulde hield, Vertoonde zich in d-e hoofd deur. Goede -menscheni, sprak Hij in zuiver Nc- d-erlandscb, ik dank je. Ik zal ean vat wijn op hel voorplein laten brengen. De keel zal ilHe wel droog wezen. Een oorverdcovend Leve de Baron weergalmde door de lucht. Doch nu trad Dupré naar voren. Hij duw den baron ter zijde en schreeuwde in -broken Nederlamdsoh Neen, ezels, je krijgt niets. Is dat de mla er om ie Heer te verwelkomen. Je krijgt "iets. Hoor ie. Dat zeg ik. Hij daar is je Heer, maar ik heb Hier te bevelen weet het voor eens en- -voor al ik bevoel hier. hel lort. Den vorigen avond laat nog was er van Het -groepsliafkwartier opgebeld, dat de generaal dien morgen- het fort zou komen, bezoeken. De lort commandant, een gemoe delijke landweer eerste luitenant, had nauw keurig alles geregeld. Water en bezems werden niet gespaard. Waarlijk alles mocht gezien worden. De waoht had nog eens dui delijikie intructies ontvangen over het „in 't geweer" komen -en voor alle zekerheid was er ean cxlnaj post uitgezet aan de krom ming van den toegangsweg. Hel telegraaf personeel Had da-ar vlug een- schelleiding aangelegd, opdat die post den- schildwacht vcor 't geweer tijdig zou kunnen waarschu- weni, als de auto met -het gevreesde vlagge tje in 't zicht was. Ja, het wais in orde. En 'l verliep precies volgens 't -program. Hel b-cllelje werkte goed, officieren slormdien naar buiten, de wacht, tijdig „in 't geweer' geroepen, stond perfect in de houdingdaar gleed de wagen voor en- de generaal stapte de fort'bruig -over. De ifortco-mma-ndant ging den hcogen bezoeker tegemoet ter begroe ting. Maar jawel, de -brave commandant had één fort-bewoner vergeten in zijn orders op le nemen, want opeens kwam Ge-rrit, de talmme ekster, uit een der kazematten ge vingen, zette zich op de zwaar gebiesde ge neraalspet en riep„Dag mooie jongen, dag mooie jongen." De commandant zonk door den -grond de wisich-l bulderde van d-en lach. Gerrh, verschrikt door dit onverwacht succes, flad derde schielijk weg, en de generaal was gelukkig een goede generaal en lachte mee. ZEVEN JAAR VAN HUIS. Tweehonderd Poolsche kinderen, die thans onderweg .zijn naar hun gc'.»oorteland .lal ze in zeven jaar niet hebben gezien zij-n Dinsdag aan boord -van het Japansche stoom „Kiatorie Maroe" te Gravesend aan- geiknren. Toen de Duitschers in 1915 Polen binnenvielen-, werden de kinderen, wier hui zen vernield waren, via Rusland en Sibei naar Wladiwostock gezonden. Tot 1918 zijn ze daar gebleven, toen werden ze door de goede zorgen vam het Japansche Roodi K-ruis naar Tokio overgebracht. Van uit Tokio zijn -ze tha-ns naar hun eigen land le- uggekeerd. De kinderen, 110 jongens er 90 metoj-cs, zijn in Engeland niet aan wal gegaan, maar overgebracht naar een stoom schip, dat na/ar Danzig is vertrokken. Van daar zullen ze -naar Polen worden terugge zonden. Tal van deze kinderen zijn wezen, maar -van verschillende hunner zijn de ou- De weken, die op zijn in-tocht volgden, leidde de baron een leventje van vroolijke Frans. Er werd jfejaagd en te paard gere den en bijna immer kwamen de vrienden- zeer jolige stemming te huis. En walt hierbij merkwaardig was nimmer zag men hen in gezelschap van bewoners van nabu rige landgoederen. Wanneer de baron visi tes ging maken, kreeg hij overal belet en op zijn uitnood-i-gingen werd -geen- aoht ge slagen. 't Was blijkbaar d-at d-e iadel -meer Hem wist dan wij eenvoudige lieden. Slechts nu en dan kreeg de -oude barones bezoek van de een of andere dame uit de buiurt. Waarschijnlijk wo-n d-a-n de deernis niet d-e -moeder, 't van den -afkeer van den zoon. D<- boeren en de burgers verkeerden dag en- nacht in spanning, door de dolle treken, die de heeren- uithaalden, De arme meisjes, durfden niet meer in het bosch hout sprokkel en, sedert de baron en zijne iend-en h-apr eens, met de roodc voerin gen der jassen naar buiten gekeerd, hadden -agezelen. Niemand du-rfd-e zich des av nds op stro'.t straat begeven. Na zekeren a- ■•ord. waarop dc Heeren, een met een touw opgehangen pot met aardwormen over een oude baker Hadden uitgestort. En des natchls durfde men- zich niet meer genust nedervlci- en, want eens Hadden de Heeren al de zui gers uit dc pcirpen geHaald en ze op 't plein voor het kasteel neergelegd. Kostelijk hadden ze zich vermaakt, teen de menschen daar des mergen-s hunne zuigers kwamen uitzoeken. Wie dit ock alles afkeurde, mijne zuster niet. In hare ocgen was dc baron ean -held en zijne daden brachten Haar in verrukkinig. ders neg in leven, die dus na een scheiding ▼an zeven jaren eindelijk Hun lievelingen terug zullen krijgen. De kinderen hebb:n allerlei aardige Ja-p3insche voorwerpen als herinnering aan hun verblijf in Japan mee genomen. De meeslen hunner apreken een ■aardig mondje Japansch. DUUR LAND. rijda-gavend werden hier eenige akkers bouwland publiek verkocht, welke opbrach ten deer elkander 140 gulden per snees 1,42 H.A. Dat is bijna 6000 per H.A. Het is land, geleg-an onder Broek op Langen- dijk, waarop tweemaal per jaar geoogst kan worden. FAILLIET. Men schrijft uit Emmen dat de Coop. Bouw'tichling, die dear het vorige jaar ve le burgerwoningen bouwde, Zaterdag in staat van faillissement werd verklaard. SMOKKELAARS. In het grensplaatsje Barlo hebben- Duit sche kommiezen Donderdagnacht drie per se-ren aangehouden die negen millioen mark over dc Ncderlandschc grens wilden smok kelen. Dit bcd-rag was van dc Disconlcbank I e Essen gestolen. FINANCIEEL WANBEHEER. De ,,N. R. Crl." meldt „Bij dc woningbouwvereeniging „Ons Belang is het mis met de financiën. Er wordi gesproken van financieal wanbeheer van den penningmeester, den heer A. El- kerbout. Het tekort bedraagt ongeveer 70G0. „Dc heer Eikerhout is Ld van den ge meenteraad van Leiden en maakt deel uit van de soc. dem. fractie. TREURIG. Vrijckvgavond ongeveer zes uur gevoelde de overste der zusters Urselinen mère Marle Louise te Venlo, die reeds eenigan tijd lijdende was aan een hartkwaal, zich zeer -benauwd. Zij verliet daarom het kloos ter, teneinde een wandeling te doen an be gaf zich in dc richting van de Duitsche grens. Toen le ongeveer 9 uur des avonds mcre M. L. n-cg niet in Het klooster terug was, waarschuwde men de politie, die op onderzoek uitging en haar des nachts te ongeveer 1 uur op de spoorbaan vond liggen. Het ongeval heeft zich waarschijnlijk als vo'gl toegedragen Gekomen in de nabij heid van d-en Ondersten Molen, raakte zij Wee, zco wij 't waagden zijn gedrag te la ken, Hare mooie oogen schoten vuur, hare b'oz zr.de wangen gloeiden van verontwaar diging. O, riep ze c-ens bitter, ze zullen nooit lecren begrijpen, wat ik van kind af aan al heb -gcvoled. En wat dc baron cok gevoelt! Zal dal ellcnd'g gewik en gewecg, of iets past of niet, dan nocit de wereld uitgaan Wie bewijst dat de baron een ziekentroos ter wezen -m-ocjt De een Hoeft het den an der nagepraat. Dat is 't. Maar hij is niet - O cwaas zich daaraan te storen Vrij, vrij an allen, dwang, van alle veroordeel, dat is Hij. O, als -ik dat eens zijn kon Maiar dat -kan -niet Dat mag niet Dat past niell Neen, eils een levende in een doodkist, zoo moet ik leven Waar baalt ze dc woorden vandaan, zei moeder, uit een boek kan ze 't niet heb ben-, wamt lezen doet ze nooit. Maar vaders verklaring luidde kort en scherp Ze is gok rritusschcn wat Leent je niet wist of niet bedacht Het blee-k meer en meer, dal werkelijk Dupré oppermachtig was op Duistcrvocrde. Pijzonder viel dat in 't oog wanneer de boeren hun huur kwaman bcta- cn. De cude rentmeester zat tusschen den baron en- Duipré i-n. Op de .klachten der pachters over misgewas en waar ean boer meer over klagen kan, had dc br-ron altijd een woord gereed, dat van -goedhartigheid getuigdeDupré daarentegen beweerde, dnt zij veel te weinig huur betaalden, en 't einde, dat hunne pachtsommen voor 't vc'gande jaar werden verhoogd. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1