13e Jaargang. Dinsdag 21 November 1922. No. 111 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Bnitcnlaidsch Overzicht. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN A D V E R T N T 1 N: BUREAU: UITGEVER: DINSDAG en VRIJDAG Van 15 regels 0.50. Hippol ytushoef Wie ringen. CO"N. J. BOSKER. WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. IN ENGELAND i?jijn deze week verkie zingen voor het Lagerhuis gehouden. Fel was de verkiezingsstrijd en onzeker waren de resultaten. Tooh igeloove we, dat nu de resultaten hekend zijn ge word/en, ze anders zijn dan men wel zou .hebben; verwacht. De conservatieven hebben een n.eerder heid gehouden, maar ize hebben tooh heel wat veeren moeten lallen als men rekenit dat ze 41 (zetels ihebbeni gewonnen, .maar er daartegenover 64 hebben verloren. Voor Boniar Law is de uitslag echter in elk ge val geruststellend. Vreugde beerscht er natuurlijk in de krin gen der arbeiderspartij, die tegenover een verlies van 17 zetels oen winst van 64 ze tels Ikan boeken. De ergste klappen: zijn echter zonder twij fel in den 'hoek van Lloyd George en zijn aanhangers gévallen tegenover een winst vialn 6 zetels staat bij hen een verlies van niet minder dan 79 zetels. De communisten 'krijgen een vertegen woordiger in hel Lagerhuis en die is goed beschouwd slechts per ongeluk gekozen. Voor Lloyd George, die zich alle moge lijke moeite iheeft gegeven om zijn (partij en haar beginsel populair te maken, is deze uitslag wel een zeer groote tegenvaller. Voer Bonar Law is juist hierdoor ook de uit slag een succes 'te noemen. Van de nieuwe ministers zijn er verschillende niet geko zen en ook de bekende leider der arbeiders partij -Hendcrson maakt geen doel uit van het nieuwe parlement. IN DUITSCHLAND is het ook tot een 'kabinetcrisis gekomen. Wirth's pogingen om een boven die partijen stalatnd /uitgebreid ka binet te formeeren zijn mislukt en hij zijn medeministers hebban' vorige week hun ontslag aan den Rijkspresidemt aamgeboden. Evenals het Britschie is ook het Duitsche kabinet gcvaillen tengevolge van den partij strijd en de actie der conservatieven. Dr. Wirth had geen gemakkelijke 'taak als hoofd der Duitsche regeering. Vooral heeft hij tij dens zijn bcwiindi te kampen gehiaid .met de ibinniemlandsohe strubbelingen. Ernstige ge beurtenissen dreigden telkens weer tot al lerlei moeilijkheden van binnenlandsch poli tieken aard te zullen leiden, men denke slechts aan den moord op Rathenau. Ook de financiecle politiek werd met den dag moeilijker en ingewikkelder, vooral in ver- FEUILLETON. No. 10. Mijn waarde baron, gaf deze tot bescheid geloof .mij, van het geld dat uw -vader voor uwe -verblijf heeft meegegeven, steekt Du pré dc helft in zijn zalk. Met innig genoegen vernam ik dat ook anderen Dupré wantrouwden. Maar daarom behoefd gij geen- gebrek te lijden, ging hij -voort. Uw vad-er is suikki lenld, na zijn dood tzijl ge schatrijk. Zoo ge mij bed genoegen -giunt u té -helpen, wil ïk u zooveel geld leenen als ge verlangt. Ge hebt slechts een schuldbekentenis te tee kenten en een slok, waarin de belofte is uitgedrukt, dat ge alles na uw vaders over lijden zult teruggeven. Diad is alles. Van rente kan natuurlijk tusschen ons geen sprake zijn. Wat ge hier in een paar imaanden verteert, is do gering dan dia>t de teruggaven' u moeilijk kan vallen. Ge hebt dus geen enkele reden o,m mijn «aanbod, dat louter een uitvloeisel is van ware vriend schap, van de hand tc wijzen, en ge kunt dien Dupré eens toonen dat ige niet van hem afhangtt. Het aanbod Van Dumond had zooveel aanlokkelijks, dat ik hoewel aarzelen aan nam. m leende 500 frmc9 van hem. Daarvoor tecken'de ik een stuk, Waarin stond dat ik hem genoemde som -schuldig was, en een ander stuk van bijna -gelijken inhoud maar -met toevoeging, dott ik het bedrag na over lijden mijns vaders zou teruggeven. Eenigen tijd later leende ik 800 francs. band met dc kwestie van de schadevergoe ding. Vrij spoedig is de president êr in geslaagd den -man te vinden, die bereid was een ka binet te formeeren'. Een streng Katholiek en bekend groot kapitalist de directeur van de Hamburg Amerika-Lijn, dr. Wilhelm Cuno, heeft de zware laak aanvaard en werkelijk' niet on der gunstige omslndigheden, daar juist de laatste dogen allerlei berichten omtrent snoo de plannen- dier communisten, zijn ontvangen. In het Rijnland gilstte hel reeds geruimiem tijd on deze week -zijn er inderdaad ernsti ge uitspattingen voorgevallen. Te Keulen., iDuiss-eldorp en -elders heeft men levensmid delenwinkels geplunderd en meermalen kwa men de communisten in verzet tegen de po litie die dan noodgedrongen wel van haar vuurwapens moest gebruik maken-. De Fran sche bezettingstroepen, zagen lijdelijk toe, maar de Engelsche politietroepen hebben enkele maden de Duitsche politie .geholpen' om den toestand baas te worden-. Aan dr. Cuno is het thans om orde te scheppen in den chaos. IN BELGIE is Zondag j.1. officieel het 'kanaal in gébruik genomen dat het aan zee schepen mogelijk maakt om tot Brussel op te stoemen. Verschillende ibuitenlandsche schepen, waaronder ook enkele Nederlamd- sche ramen, deel alan een défilé langs de bij dc opening aanwezige autoriteiten1. Zoo als gebruikelijk bij dergelijke plechtigheden zijn er verschillende redevoeringen uitge sproken, o.a. ook door Nederlanders. IN ZUID AMERIKA heeft in het laatst der vorige weck een hevige aardbeving ge woed, welke vergezeld ging door verschil lende vloedgolven en- ernstige schade heeft aangjcrich't. Een groot aantal personen' (ruim 1000) hebben bij de iraimp den dood gevonden en dematerieele schade is buitengewoon .groot. Meer dan 35.-000 personen zijn daklo-s ge worden, terwijl bovendien honger en ziek te dreigen nog meer slachtoffers te zullen maiken. De Chileesche regeering heeft middellijk alle mogelijke maatregelen getrof fan om de slachtoffers hulp te verleenen. toenemende mondd- en klauwzeer, wij zou den elk vain deze belangrijke punten, meer in 't bijzonder moeten behandelen, om on- lezers een duidelijk overzicht te geven, maar daar het ons daarvoor geheel aan ruimte ontbreekt., bepalen wij ons voor ditmaal alleen bij de opnoeming der feiten. Geen wonder dat onze exporthandel stug is de koopman durft niet te koppen, uil ivrees, dat elk oogenbliik de buitenlandsche grenzen voor ons vee gesloten zullen wor- dleb. iDait de -uiitvoer, b.v. naar Frankrijk be langrijk vermindert, kan uit de cijfers van de vierde weelk van O et-ober blijken-. Zie ons berioht Uitvoer in October. Juist in die week alalmde de pers weer mond- en kieuw zeer De handel in drachtige koeien en vaar zen, bepaalde zich Donderdag te SCHAGEN dan ook alleen lot binnenlands verkeer. De prijzen natuurlijk iets lager. Vette koeien waren moitig vlug -met eene .prijsverhooging van 5 oent. Voor een paar van bovenaan wred 70 cent betaald. Voor 1.25 per KG. 'kocht innen ook nog beste slachtkoeien. Slachtpinken kwamen op 35 a 40 cent per pond. De 'heer Ooslerman van Oudesluis •kreeg de hoogste marktprijs, 540 gld. Hel markt fonds boekte 97 stuks. De schapen voor hel buitenland gingen bijna uitsluitend naar Londen-, Vette schapen 50,vleezi- ge lammeren 37, De Frame van 16 4 cent heeft de invoer in Frankrijk st-op gezet. Vet te varkens ieils lager, 100 cent per K.G, Exportbiggen ontbraken-. Biggen stug 4.50 a 6.50 per week leeftijd. GEMENGD NIEUWS. MARKTOVERZICHT. De groote hinderpalen, bijna versperrin gen, voor den veehandel met het buitenland, zijn thans de valuta, het dure vervoer, de steeds hooger wordende invoerrechten, de FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graal en Co.'s Bureaux voor den Hndel zijn over de iafge- loopen weck eindigende 17 Noiv. in Neder land uitgesproken; 92 faillissementen, tegen 59 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en -met 17 Nov. 1922 2772 faillissementen tegenover 1908 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GEHEIMZINNIG BEZOEKER Des nachts sprong in een woning tc Kol- lum (Frieisland) eera .man d-oor het r-aam naar binnen. Hij -eisolite van de bewoners 100. Toen de vrouw des huizes licht wil de opsteken, sloeg de bandiet hier de lu cifers uit de hemd en doorzocht met een zaklantaarn het vertrek, steeds zorgend Dumont liet mij nu stukken teekenan, waar in als de geleende som 1300 fres. stond op- Nu s-tarut alles op één paar stukken, zeide hij lachend. Dat vereenvoudigt de admini stratie. Ztoo ging hel voort tot ik in tien, koeren 8000 francs ontvangen had, waarlijk geen groote som voor een bemiddeld edelman. Tot nog (toe was ik nooit met Dumont alleen, uitgeweest, steeds gesohiedde dit in gezelschap van Dupré. Maar op zekeren a- vond werd Dupré -ongesteld, althans (hij 'hield zich zoo, Hij lag op een sofa, Dumont beklaagde he-m -en ried he-m -te bed te gaan Dupré weigerde op grond dal ik dan van zijn gezelschap verstaken zou zijn. Ge zult tooh den baron zeker toestaan, madame Fiora tc gaan hooren vroeg Du mont. Onmogelijk, antwoordde Dupré, de jonker blijft hieT. Ik zal hem gezelschap ihouden De jonker is aan! mijne hoede toevertrouwd onder beding, dait ik) hem nimmer alleen zal laten. En hoe oud is .mijnbeer de baron vroeg Duimont. Tweeëntwintig jaar, mijnheer. Mia-ar wat gaat u dat aan O niets Tweeëntwintig jaar. Het zal mij erwonderen of m ijnloeer de baron zich als een schoolknaap zal gedragen of als ezn ■man. Niet als -een .schoolknaap, riep ik. Kom. mijnheer Dumon.'t, we gaan Hora hooren. Waiairaoh-tig, ge ibegint me te bevallen lachte Dumont. Dupré, ge zult u een ande ren voedsterling .moeten aanschaffen, om aan dan kost te konven. Dupré sch.ee)-» wanhopend. Mijn vader zou alles weten. Op mijn hoofd zou alles neerkomen. Op straat gekomen, zei Dumont, dat er geen nrada-m-e Fiora 'bestond, maar dat hij me -eens zou latera -ziera, h-oc hij, rijk was ge worden. Schoorvoetend ging ik, -mede, het was mij of mij een ramp boven; hel hoofd hing. Na een half uur traden wij een- aanzienlijk ge bouw binnen van binnen zag alles echter ijk en sierlijk uit. Dumont bracht mij in een -kleine kamer, Waar aan eenige tafeltjes een tienitiaJ heeren, zonder een woord te ipréken iklaarten omkeerden. Ze 'hadden- ie der een -stapeltje goud naast zich liggen1 en het wlais verwonderlijk hoe snel die stapel tjes hooger eni lager werden. Dumont haalde een paar goudstukken uit zijn vestzak te voorschijn een plaatste zich tegenover een oud heer aan een der tafel tjes. Binnen een kwartier had hij vijftien goudstukken gewonnen. Wilt gij ook eer.s vroeg 'hij lachend. Ik heb er niet op gerekend zeide ik. Hier hebt ge honderd francs ge kunt ze me straks 'teruggeven. Iflc aarzelde. Maar plotseling viel mij in, ds't ik, zoo ik gelukkig was, Dumont wat op 3000 francs kon afdoen. I'k nam de hon derd francs en daar ik het spel nog niet kende keerde Dumont de kaarten' Toen wij 's nachts te drie uur huiswaarts keerden had ik ruim 500 francs gewonnen-, lik gat Dumont de geleende som francs terug en verzocht hem den volgenden avond de schuldbekentenis mee tc brengen om daarop 300 francs af te schrijven'. Ik wil niet meer van u leenen zeide ik. 't Is vreemd, mlaar gevoel op eenmaal be rouw, dat ik het tot nu toe telkens heb gedaan. zelf in het donker te blijven. Met een i%- olver hield hij de bewoners in het bedwang Hij wist alleen, 16 te rooven en verdween toen weer door het rapim. DOLLE HOND Tc Eemnes kwa-n» een dclle hond de wo ning van F. K. binnenloopan. Het woeste dier het schuim op den bek en zette overal zijn tanden in. Met behulp van buren werd hier dier on schadelijk gemaakt, 0NGEN-00.DE GASTF.N. Hel tijdelijk onbewoonde landhuisje van W. te Laren schijnt ongenoodc gasten te herbergen Toen de eigenaar er een bezoek bracht, ond hij een raaimlje uitgebroken, terwijl op de vensterbank stond geschreven Ik heb jofel geslapen en niets gestolen dan een potlood. NEDERLANDS VOLKSVERMOGE-N. Hoeveel zijn we -met elkaar rijk Het is niet te zeggen, het is zelfs niet te ramen. Want de vermogensbelasting laat kapitalen beneden 16COO en wat we bezitten aan meubels, schilderijen en kostbaarheden, on gemoeid. En die (kleine kapitalen zijn er uit den aard dier zaak juist het meest. Volgens den heer v. O. in dc H. P. zijn we rijker dan we. veelal w-ordt ge dacht Tijdens den oorlog is hh-el wat verdiend, maar is de waarde van den gulden ook heel wa-t om'aag gegaan. In 1913 wees de ver-mo gensbe'.asling een eindcijfer aan van nog geen 8000 millioen in 1921 was hei geste gen tol boven de 13.000 millioen. Het zal de vraag zijn wal meer is. Men kon in 1913 met 8000 (millioen .misschien wel zooveel als nu mol 1300 millioen. Maar 't valt toch mee, dat we niet ar-mcr zijn geworden, door de groote daling in effect,en dc verliezen op iraarken. enz. Nu; moet hierbij echter in rekening wor den genomen dal een groot deel dezer ver liezen juist is gevallen op de kleinere ver mogens die buiten de vermogensbelasting blijven. De groote 'kapitalen hebben een a- derlating van ruim 300 millioen moeten on dergaan. 'Dait is -ook nog een mooie cent, dodh ment had het wel 8 a 10 imaal zoo hoog geraamd, en van dien kamt ibezien valt het dus mee. NOODLOTTIGE VAL. Bij den landbouwer M. in 't Veen bij Lo- Gekheid, zeide Dumont. Maar ik zal de schuldbekentenis wel meebrengen. Hij deed het echter niet. Drie weken duurde de ongesteldheid van Dupré. In dien tijd was ik blcelc en mager geworden. Met steeds grooler 'hartstocht gaf ik mij over aan het spel. Op één avond won ik 3000 francs. Maar aan 't einde der drie weken be droeg de som, dié ik van Dumont had ge leend 25000 francs. Er -kwam een brief van mijn vader met bevel terstond thuis tc 'komen-. De reden wilde vader mij liefst mondeling m-ededec- leni Ik (vermoedde wiel, dat dit Dupré's werk was, maar ik koesterde mijn hoop dat mijn schuld aan Dumont vader onbekend zou blijven, omdat Dupré daar niets van wist. Die hoop bleek ijdel. Reeds voor mijn thuiskomst had vader van Dumont bericht ontvangen, dat hij in hét bezit was van ee nige schuldbekentenissen teni laste van zijn zoom, lot een glczaunienlijk bedrag van 125.C00 francs, art reeds had vader onzen no taris (den ouden heer Lc-marc tc To-urs last gegeven voor dc betaling tc zorgen. Zes weken later kocht Dupré een bouw hoeve voor 50.000 francs, 't Was velen een raadsel, hoe hij a;n zooveel geld was geko men. Ik echter vermoedde de waarheid. Hoewel volgens zijn zeggen ter wille van de administratie dc gebcelc 25000 frfc op een ipaar stukken was gekomen., had Dumont geen der andere schuldbekentenissen vernie tigd, ma|?.r zich den- geheel e bundel laten betalen en de winst met zijn medeplichtigen gedeeld. De gezondheidstoestand mijns vaders werd met den dag ongunstiger. Dokter Du- chcm is het 9-jarig zoontje door hel slop van den hooizolder gevallen en overleden, EHT BREDASCHE TURFSCHIP TOT VOORBEELD 1 Door commiezen van Enschede werden te Almelo aangehouden twee personan, die op met paarden bespannen wagens turf ver-' «oc-rden, waaronder kisten met Duische cognac waren verborgen. Dc drank moest te Almelo afgeleverd.. Alles werd in be slag genomen en tegen de vervoerders pro cesverbaal opgemaakt. DE INBREKERS IN DE OMSTREKEN VAN LEERDAM. Men schrijft uit Leerdam Ofschoen de politie al hel mogelijke doet de daders van de hier in den omtrek gepleegde int re'era in handen te krijgen, is het haar neg niet gelukt. Wel zijn eenig. perscnen in voorloopig arrest geweest, maar moesten weer op vrije voeten gesteld wor den. De inbrekers gaan inlusschen met hun werk voort. Donderdagnacht is ingebroken in de Ned. Herv. Kerk te Zijdervcld en Don derdagavond werd beproefd in te briken bij H. 't Lam te Schccnrewoerd. Een inbraak te Geldermalsen werd ver ijdeld door het heldhaftig optreden van de vrouw des huiszes, waardoor de bandieten op de vlucht sloegen. Volgens aanwijzingen bij der. inspecteur der politie staat het vast, dat drie personen in vereeniging hier aan het werk zijn. De signalementen zijn echter zeer vaag, DE MAN ZONDER ARM! Militairen van de politietroepen hielden des nachts onder Kerkrade een man aan, die beweerde Nederlander te zijn, doch een echte Duitscher was. De man vertelde, dat hij in den. oorlog een- arm had verloren en- dat hij, invalide zijnde, met bedelen in zijn onderhoud moest pegen te voorzien. De mouw van de jas bengelde kmgs het lichaam. De soldaten, vertrouwden den vreemdeling niet, en bij visitatie bleek, dal hij den arm om het lichaam had vastgebonden. Binnen enkele minuten gebruikte de Duitscher den afgeschoten" arm. Hij werd in arrest ge steld. SNUGGER. Een man kwam in een postkantoor en wilde een telegram verzenden naar een af gelegen plaatsje. pré voorzag dtf.t hij den winter niet zou dcor komen. Mijn gewezen gouverneur diende maatregelen te nemen om weldra met vrucht den zoon -te kunnen plukken-, zooals hij 't tot hiertoe den -vader had gedaan. Ge kunt u dus zijn schrik (Voorstellen., toen hij op zekeren avond vader na een hevige be nauwdheid zijn voornemen te kennen gaf mij te onterven en mij slechts een jaargeld te vermaken, en daarbij dc daad bij het woord veegende, terstond iemand om den ouden Lemtarc zond. Dat testament moest, het kostte wat he* •vilde, onschadelijk gemaakt worden. Als ik onterfd was, welk voordeel zou er dan van me te halen zijn Dupré kwam op mijne kamer cm n-.ij het noodlottig nieuws mede te deelen. Ik schrik te niet bijzonder, daar ik, docr al wat ik reeds ondervonden had, vrij ongevoelig was geworden. Op zijn vraag wat Jk nu dacht Ie do ?t» niratwoordde ik bedaard. Niels Niets schreeuwde Dupré ge zult dus leidélijik toelaten, dat hij u lot een bede laar -maakt Tik heb geen lust u verder tc antwoorden, zei ik uit de bocgte. Ik ken u het recht riet toe, u -met onze familie aangelegen heden ■te bemoeien. Toen keerde ik hen» dan rug toe. Grijns lachend ging hij heen. fntusscbera w-s Lemarc gekomen met ge tuigen. Pekt er Dupré verzocht den oppas ser zich te verwijderen., schikte de kussens, beloofde na het vertrek van den notaris nog even te komen zien en verliet de karr.er. Ook moeder had zich verwijderd, ze wilde geen getuige zijn van mijn onterving. .Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1