Freco's Freco's Hoofdpijntabletten Door de gemeentelijke werkverschaffing oor landarbeiders in deze streken worden og alleen gehuwde personen of kostwin- -•rs aangenomen. Aan ongchuwden ikon oor de gemeentebesturen geen werk wor den gegeven. Wat geschiedt thans Jongelui, die von 'an varen, in de toekomst zich in den .hl te laten verbinden, gian dien slap nu ijer doen, waermee bereikt wordt, dal ar. aan werk wordt geholpen. Di'. verschijnsel doet denken aan de rao- "'isr-liejaren, toen zoovele soldaten hun v. ei ijk gingen vervroegen ter wille van uilke erin gen van het steuncomité. MELKVEEHOUDERSBOND. Den Burg, Texel Op den geslelden tijd aren in de gccomb. verg. van de Mclkvcc- onderstonden, die Maandag in hotel „De dndtboom" werd gehouden sleohts zeer vcinig veehouders oanwezigkmgzamer- :nd echter werd de opkomst beter, zoodat tenslotte van een goed bezette verga- lering kon spreken. De bijeenkomst werd geleid door den heer D. Manlje, die er in zijn openings bel op wees dat er weder een poging in hel werk werd gesteld om den melkprijs te jrknoeicn wij zullen echter door sanven- .verking trachten te zorgen dat, dat niet gebeurd en ons door geen enkeling laten ringeloren!. Ilicrop verkreeg de Heer C. Dissel van Helder het woord. Spr. zette uileen waarom hij op Texel wos gekomen „Wij maken •hans weder een crisis in den melkhandel door die wij krachtig het hoofd moeten bicden het is te betreuren dat in 1923 neg1 nog niet allen doordrongen zijn van het nut onzer organisatie de beer H. Kikkert levert bewijs dal hij zijne 'belangen niet be grijpt. Dc lieer Paul ICcet ie Helder heeft inge schreven naar de leverantie van melk aan Instituut en Hospitaal tegen een concurree renden prijs 12,80 per 100 L.) Voor dien j rijs kan hij van den Heer Stroomer geen mc'k krijgen. De heer Kikkert is nu 'begon nen voor dezen prijs aan den heer Keet te leveren. Dc 'heer Stroomer zond de overtollige melk naar de Centrale en dat mem daar •een genoegen mee nam spreekt van zelf. Stroomer besloot toen le Helder de melk .- gaon uitventen en verzekerde zich eerst een. aantal afnemers, 't Bestuur van den M ikvechoudersb. le Helder en de Voorz. der Centrale trachtten nu met den heer r! dc zaak te regelen doch deze heer -.vilde dc melk van Kikkert niet laten staan /mulat hij zijn woord gegeven had. Ik heb hem oen gezegd „Melk krijgen doe je niet, daarvoor zal ik zorgen, al moet een week lang alle dagen -uitgaan-om pro paganda le maken," Wc waren cr Donderdagmorgen getuige an dat de heer Stroomer met paard en ar te Helder ik wam om te gaan venten, icn hebben wij met dc heer Stroomer ge- anfcrccrd en met deze een regeling getrof 'en wij namen dc melk voorloopig voor ze kening. Nai is echter met den heer kikkert nog de ?iak r.et geregeld; het zal r hem moeilijk gaan om al de vcreenig- :Jc melkveehouders 't hoofd te bieden. Van den heer Manlje vernom ik dal ook net de kaasfabriek van de Waal een rege- •ng meel worden getroffen." De heer Mantjc verzocht hierop den fleer Wolmerstett het door den heer Disi- •1 gesprokene nog eens oan te dikken. De 'heer Wolmerstett constateerde dal \cn hier geheel op den juisten weg wa; ;'c kwestie die thans ter tafel is gebracht ;- juist hti bewijs dat men hier een flinke Organisatie heeft cn dat enkele buitenstaan ders trachten om aan dc voordeelen daar van le tornen. Overal ontmoeten onze af- d dingen dergelijke zaken en de organisa tie is om die op te lossen. De melkveehou der moei over zijn product de leiding heb ben cn kan in georganiseerd overleg tre den met slijters en melkhandel. Spr. wees er op dat de eischen van dan bond beschei den zijn en dat de melkprijzen steeds in overeenstemming worden gehouden met de zuivelprijzen. Spr. deelde mede over 't 'r r te Amsterdam is bereikt en wees er op dat is gebleken dat in geval van strijd t een melkhandel weinig valt le pralen Vch dat bij dc producenten meer was te bereiken. Ook wees spr. cr op dat melk rijders geen invloed op den melkprijs moes Ier. hebber. zij moeten wel een goed be slaan hebben doch op te veel plaatsen oe fenen zij invloed op den prijs uil dat mag beslist niet zoo zijn. Spr. eindigde met er op te wijzen, dal de leden 'l bestuur zooveel mogelijk met propagande moeten steunen, opdat men op den ingeslagen weg zal kunnen voortgaan. De heer Dissel deelde naar aanleiding van hetgeen de heer Wolmerstett over den melkhandel heeft gezegd, nog het volgen de mede toen ik mij naar de Texelsche boot begaf ontmoette ik den voorz. van dc Centrale tc Helder, die mij toevoegde Zoo ga je naar Texel om daar de zaak weer wat op te vlammen". Wel een bewijs dus dat wij ten opzichte van den handel el iets doen wat hen niet aanstaat. Verder vroeg den heer Dissel of een der aanwezigen hem ook kon inlichten wie den persoon geweest is die informaties bij dc Centr. is komen winnen over de winst die de melkrijder Vlas had. Misschien is ontevreden over dezen melkrijder en zou daarin verbetering zijn te brengen. Niemand kon echter hierover iets mede- deelen. Onder deze besprekingen kwam de heer Vlas ter vergadering die er op wees dat hij geen melkrijder, doch een melk handelaar washij kocht de melk van de boeren, die er niets mee hadden uit te laian verder, voor bussen zorgde spr. ook. De heer Manlje deelde mede, dat dc heer Vlas geheel handelde zooals hij met den Bond was overeengekomen en bij nieu we condities steeds met het bestuur con- ereerde. Nog werden besprekingen gevoerd over erhooging van melkprijs le Helder, even als dit misschien te Amsterdam in deze dagen zal plaats hebben hiervan verwacht men, echter niets. Vervolgens werd nog ge sproken over te groote winst van slijters Helder, 4 en een halve cent per kan, en ■over de melk die de kaasfabriek te De Waal te veel heeft. De Voorz. van de Kaasfabriek le De Waal verklaarde zich bereid met de Bond van Melkveehouders de zaak te regelen en ook het Bestuur v.d. L.T.-B: verklaarde zich hiertoe bereid. Over deh hiervoor be noodigde gelden zal men nader spreken. Op een vraag van den heer Jonk hoe men/ met den heer Kikkert wenscht te han delen, antwe-ordde de heer Mantje dat de heer Kikkert het wel niet tegen al de melkboeren zal durven opnemen/, even eens zal deze zaak door de besturen wor den geregeld. Naar aanleiding van den heer Jonk dat ook 't hoofdbestuur wel wat zou kunnen bijdragen aan de kosten van de melksirijd alhier deelde de heer Wolmerstett mede dat dit wel niet het geval zou zijn. Wij dra gen al de kosten van het rechtsgeding piet de gemeente Helder. Het hoofd dier ge meente meerade een maximum prijs te fcun- vaststellen, reeds tweemaal is die ge meente in het ongelijk gesteld, doih nu zal in hoogste instantie uitspraak moeten wor den gedaan. Het spreekt van zelf dia.t geen •meerdere kosten voor de afdeelingen Texel, Breezand en Helder kunnen worden gemaakt. Daar verder niemand het woord meer erlangde sloot de heer Mantje de alg. /erg., om daarna nog in bespreking te tre den met den L.T.B. en bestuur van den kaasfabriek/ Waal. te slapie die er tegenwoordig in 't sclrp- persbedrijf heerscht, de o naak van deze dalingen. INGEZONDEN STUKKEN. M. de R. Vergun mij cenige plaatsruimte bij voor baat dank. O Naar aanleiding van een ingezonden stuk van den Heer C. Wiegman Lz. het volgende. Wiegman spreekt van een sterke daling der eieren cp Wieringen neen Heer Wiegman, in Pu mierend en Schragen daalden ze en daar had men op Wieringen rekening mee le houden. Doch was dat alléén de reden dat u1 zelf uw eieren verzendt U hebt dat al bijna"cen jaar gedaan en ook de eieren van anderen deze keer toevallig ook van een zekere juffrouw maar dat die juffrouw ze aan mij verkocht was geen bijzonder toe val, daar haal ik ze al een jaar vandaan, en als de Heer Wiegman toevallig iets meer kan betalen maakt hij van de gelegenheid gebruik om zoo de klanten van ondere op- Icoopers afhandig le maken. Dal komt zeker omdat hij geen prolctariërshorl heeft ik begin te twijfelen of hij wel een ander hart heeftfflfi geloof dat het bij hem op een verkeerde plaats zit. De handeling van de juffrouw vindt hij niet correct, doch legt het ter zijde doch van den Edelachlbaren Heer Oden dat vindt hij verschrikkelijk. Zeker omdat hij het woord Edelachtbare" gebruiktdat woord schijnt bij hem een 'bijzondere beteekienis te hebben nu kom cr maar mee voor den dag Nee, Heer Wiegman, waar ik alle weken kom om de eieren, kwam ik ook die week en. laat mij van C. Wiegman niet direot uit het veld slaan. D.aar doe ik al tc lang zaken voor met de bevolking en durf overal te verschijnen met mijn proletariërs- hart, die harten zijn zeker nogal gewild Heer Wiegman, iik ben niet de klanten rondgegaan om 'bij te betalen dit is niet mijn gewoonte Want als er verlies wordt geleden ga ik ook niet rond om geld terug te vragen. U spreekt van een zoel winstje in JanuariNu ik doe a,l bijna 10 jaar zaken in eieren/ doch. het is ,mij gebleken, dat de eerste 4 a 5 maanden' van 't jaar doorgaans groote verliezen zijn le boeken. Mijn socia listische denkbeelden zijn die, voor zoover ik ze Wiegman wil verkondigen, dat een sociaal-democraat ook niet zonder inkomen kan leven en gaarne wordt betaald voor ge dane arbeid. Ik hoop dat de Heer Wiegman tevreden is, ik wensch op verdere onzin niet in te gaan. Hoogachtend D. ODEN. Wieringen, 11 Jan. 1923. Eicrenhandelaar. per koker 60 cent. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagd heid. per koker 45 cent. Binnen 10 minuten verlichting van de hevigste hoofdpijn. Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar bij: C. Duijnker, Ilippolytushoef; engros J. dc Vries Alkmaar. BALDADIG, veld, heeft de vereeniging „Helpt Elkan der", tijdens een door velen bezochte ver gadering, iemand uit die buurt, na hem eerst tot voorzitter te hebben benoemd, zoogenaamd voor aardigheid, in een van binnen met zwartsel bestrooiden zak ge stopt, die, vervolgens dichtgebonden en op •een /biljart werd geworpen, waaromheen een rondedans werd gemaakt. Eindelijk werd de „voorzitter", die er geheel onken baar uitzag, bij zijn haren uit dan zak ge lrokken, om ten slotte, aan handen en vo< ten gebonden in een diepe sloot te worden geworpen. Om hun onmenschelijk spel te voltooien, sloegen de onverlaten dan onge lukkige, zoo vaak deze pogingen aanwend de, om op het drooge te kruipen, met een stok op het hoofd. Zooals vanzelf spreekt is van een en an der aangifte aan de politie gedaan. SLAPTE IN HET SCHIPPERSBEDRIJF. Te Sn eek lieten Dinsdag op 't Schippers compact de loonen veel te wenschan. Al- ho wel er maor weinige knechts en veel schippers waren kon door volwassen 'bin- vaarders niet meer dan 10 per week wor den bedongen, een vorig jaar nog 12 en 12,50 Halfwas moest zilh tevreden stel len met 6,50, 7 tot ten hoogste 8. Een enkele buitenvoarder kreeg als hoog ste loon 11,50 per week. Een vorig jaar brachten enkele ondergeschikten 't met lvun loon 3 ihooger. Natuurlijk is de gr- o- ANNA-PAULOWNA. dat besloten werd, om van de bijeenkomst miaar een -onderonsje te makera. Het café en hotel „De Vlas- en Ko renbeurs" van den heer C, M. Zwart, is in eigendom overgegaan -aan den heer A. Wig gers alhier. Terwijl de heer V. in -het postkantoor meest zijn, zette hij zijn geladen geweer zoo lang in de vestibule. Op den gelegelden loer gleed het oven-wel uit en ging af. Gelukkig trof het schot slechts een ruil, maar de verregaande onvoorzichtigheid had natuurlijk veel ernstiger gevolgen kun nen hebben. BREEZAND. Vrijdag 5 Jan. hield de Nulsver eniging „Vriendenkring" een bij eenkomst -met dames in de zaal van den Heer Jb. B-orst. De voorzitter, den heer A. Raap, opende met een- hartelijke nieuwjaarswensch en vervolgens las de heer Zon zijn notulen wel ke in de puntjes in orde waren Het eigenlijke nulsprogramma nam nu 'n aanvang, Mej. Slot-Grceuw begon met de lezing- „Teun de Nachtwacht" door Justus van Maurik cn daarna de heer A. Raap met „Een Standje", eveneens van genoemden schrijver. Beiden verwierven veel succes. Vervolgen® kwam voor het voetlicht de 'oordracht „De versmade vrijer" door de Gezusters Van den Berg en den heer M. an Oorschot. Dit viel zeer in de smaak e- enals de beide tooneelstulkj.es „Ieder het zijne-en „I/n doodiam/gsl", gespeeld door hel Nutstooneelclu'bje, dat -zich reers meer malen heeft doen hooren. De heer J. Wiggers zong vervolgens „Ja hebben nog wel geest", een lied gemaakt door -den vo.0irzi.t-er, dal een' daverend ap plaus verwierf. Veel succes had de heer Wiggers ook -met -een drietal andere liederen waarvan de beide laatste -gegeven- werden op veree end verzoek. Daarna! sloot voorzitter dezen hoogst ge- ielli.gen nutsavond irneit een woord van dank aan allen, die hadden -medegewerkt lot het welslagen van dezen, avond en in bet bijzon dere aan de toehoorders voor de rustige andaebt door ben betoond. RECHTZAKEN. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 8 Januari. SMAAD. De bejaarde en beroeplooze C. D. te An- Paulowna beeft zich in het publiek op beleedigende wijze uitgelaten over zijn dorpsgenooten Jan Kuut en Elisabeth Keu ris, de echtgenoole van J. Voorlhuizen. Vol gens de ingebrachte -klachten heeft -bekl. beweerd, dat Kuut en mej. Keuris z'ch op ongepaste manier met elkander hadden be zig gehouden. Get. Kuut ontkende dat eeni- ge verhouding bestaat tusschen hem en mej. Voorthuijzen. Volgens get. Kuut heeft beid. zelf geprobeerd iets onbehoorlijks van mej. V. gedaan te krijgen. Ook mej: V. bleef bij dc haar ingediende -klacht volharden. Zij ontkende de haar door bekl. toegedachte on gepastheden met Kuut te hebben gepleegd. Bekl. heeft haar zlef op onfatsoenlijke wij ze aangegrepen. Op heftige wijze schold gel. den beklaagde uit, zoodat de politie rechter tusschenbcide moest komen. Na hel verhoor der 6 -getuigen vorderde eht O.M. onder het bezigen van ernstige raarschuwing ao-n bekl. 60 boete subs, 60 dagen hechtenis. Vonnis 2 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met bijzondere voorwaard, en 3 jaar proeftijd. In café Kreijger le Oudesluis had Dins dag een biljartmatch plaats tusschen 5 hee- ren va/n hier en 5 van Oudesluis. Gespeeld werden 13 partijen van 100 caiamboles li- bre. De stand is: Oudesluis 1170, Anna Paulowraa, 997 dc hoogste serie van Oude sluis haalde dc heer K. Buik met 26, van Anna Paulowna de heer K. Jongejan mei 24 liet hoogste gemiddelde van Oudesluis eveneens de heer K. Buik met 4.54, van Anna Paulowraa eveneens de heer K. Jonge jan met 4. Dc nog le spelen 12 partijen zul len Dinsdagmiddag 16 Januari worden af gewerkt in café Slikker alhier. Woensdagavond zou de heer Wester hof uit Alkmaar, lid van Provinciale Sla- ten, in de zaal van den heer C. Slikker op treden met het onderwerpOndergang -of Wedergeboorte. Ten/gevolge van het slechte weer wos dc opk/omst echter zoo gering, denten zu'len verloopen, verwacht hier nie mond. De atmosfeer is als met electri- citeit geladen. De Franschen hebben! reeds or zes uur de biljetten met de afkondiging van den staat van beleg laten aanplakken. Daarop staat de Fransche tekst links de Duitsche rechts. De Duitsche bevolking beantwoord de dit met het overal afscheuren van het Fransche gedeelte. Bij een dergelijke oproerige stemming,' waarbij de communisten nog in troebel wia ter willen visschenkan natuurlijk de gc - ringsle aanleiding lot onlusten leiden. CONSENTEN KUSTVISSCHERIJ Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat voor de uitreiking van consen ten voor de kustvisscherij zitting zal wor den gehouden an de Haukes, in het lokaal van den Heer D. Doves, op Zaterdag 13 Januari a s. des middags van 2 tot 5 uur; aan dcra Oever, in het l-okaal van den heer Jb. Lont op Zaterdag 20 Jomu-ari a.s des middags van 2 tot 5 uur Wieringen, 8 Januari 1923 De Burgemeester van Wieringen, L. C. KOLFF. Burgemeester en Wethouders van Wie ringen maken bekend, dat in hunne ver gadering, van 11 Januari j.1. is 'bestolen met ingang van be-den, in te trekken het erbod tot in- era doorvoer van herkauwen de dieren, paarden en varkens in deze ge meente. Wieringen, 12 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voorn. L. C. KOLFF.. De Io-Secretaris, MAASKANT Donderdagmiddag wierd vanwege de Ge Ihe-el-onthouders Ver-eenigimg iln hc^ Evan gelisalielok-aal- Reho'both een- lichlbeeld-en1- rcors-telling voor kinderen, en des lav-onds voor oud/eren gehouden. Beide malen was het gebouw flink bezet en /hebben /oud era orag aangename ,-uireni gehad. De beelden wa ren duidelijk en de verhalen, op flinke wij ze vertolkt, boeiend GRIEKENLAND. EX-KONING KONSTANTIJN VAN GRIE KENLAND OVERLEDEN. PALERMO, 11 Jan. Ex-koning va/n Grie kenland is vonmorgen om e'f uur plotseling overleden. LONDEN, 11 Jan. De dood van ex-ko ning Konstantijn is het gevolg van een ern stige bloeduitstorting. PALERMO, 11 Jan. Ex-koning Konstan tijn leed aan verharding van den slagader- wand en nierentsleking, doch niets deed ermoedeni dat zijn laatste uur zoo nabij was. Hij zou morgenavond met zijn familie naar Napels vertrekken, op uitnoodiging van d2ra hertog van Aosla en daarna naar Florence gaom waar hij het voornemen had, zich -te vestigen. Vanmorgen kreeg hij een bloeduitstorting in de hersenen en ver loor hel bewustzijn. Hij overleed in wcer- •il van onmiddellijk ver'eende krachtige hulp. HET OPTREDEN der FRANSCHE cn HOUDING der INWONERS van ESSEN. Men meldt uit Essen aan hel Hbl. Men staat hier thans voor ezra voldon gen feit. De bezettingstroepen zijn er en het overige zal zich thans stelselmatig ont- ikkeleri. De vo'gende dagen moet worden afgewacht, hoe de bevolking van het pas- bezette gebied zich -tegenover de Fransche troepen zal gedragen. Tot op dit oogerablik treden dc Franschen op voorbeeldige wijze op. Maar -men is er reeds aan gewend, dat de biltere pillen eerst later komen. Van de Essener bevolking kan men daar entegen niet zeggen, drat zij zich over het algemeen kalm en waardig gedraagt. Niet alleen, dat die inwoners zich overal voor de Fransche posten in grooten -getale ver zamelen, in de hoop incidenten mee le ma ken maar het is reeds tot een botsing ge- kemer. Hedaraavond tegen half acnt zon gen op het stampvolle stationsplein eenige jongelui (men vermoedt, dal het een pro vocatie van communisten betrof) de eerste regels van „Die Wacht am Rhein" en on middellijk werd dit lied door de uit vele duizenden personen bestaande menigte -mee gefloten. Het gevolg was, dat de Duitsche politie, vermoedelijk op verzoek der Fran- sihen, eht plein moest ontruimen., dat thans sedert acht uur door de Fransche troepen is afgezet, zoodat men slechts langs een grooten omweg het station kan bereiken. Den ga.nschen dag was Essen niet, zoo als men zich had voorgeseteld, lals uitge storven, maar buitengewoon druk en vele bioscopen waren, in strijd met het besluit van gisteravond, geopend Dat dc eerstvolgende dagen zonder inci GEMEENTE WIERINGEN. VIJF MENSCHEN VERDRONKEN Uit Aalesund -Noorwegenwordt een /rnstige scheepsramp gemeld, welke in de Flisfjord is gebeurd. Tijdens -een storm is eara boot waarin vijf personen zaten omgc sbaigen. A'lera verdlnoraken. De inzittenden arera -een oude man, zijn beide zoons, eera dochter en schoonvader. HIJ HAD HET NU..IN ZIJN BEENEN Ze waren een maand lang getrouwfl, toen. het jonge vrouwtje era haar moeder tegen middlernacht miaar -de klok zaten tc kijken Van wie is die aarzelende, afgebro ken, onzekere voetstap op de trap? vroug die schoonmoeder ernstig. - Ik denk dia het George is, moeder. U weet, dat hij altijd gestotterd heeft en nu schijnt het den laatslen lijd ook in zijn bee nen igeslagan te zijn. BAR WINTERWEER in NOORD AFRIKA In het Noorden vam Afrika verontrust de eene sneeuwstorm ma den andere de ge kleurde iberg-bevolking, die -erkent van haar leven zooveel weer-ellendc niet te hebben meegemaakt. De topp anvan het Atlasgebergte zitten zwaar in den mist en de passen liggen diep onder de sneeuw De Arabieren hebben het er niets op be grepen en banen- zich bibberend en toe zend met groote moeite een weg. De een voudige stammen die geen huizen hebben dekken zich in hunne tenten toe anct de kens en wallen van Z3nd. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. H.-hoef voorm. half elf Ds. van Dijk Dan Oever, nam. 2 uur Ds. va/n Dijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Stroe vo-orm. 10 uur Ds. Leendertz. EVANGELISATIE H.hocI v.m, 10 u de beer Eppinga VOORTAAN Des Zondiragssmidd. half drie Zondagsschool Breeïand, voorm. 10 uur, de heer L. J. Hoekstra van Hoorn. MARK TBERICHTEN, SCHAGEN, 11 Jan. 3 slieren 300 a 500 geldekoeien, ma& 120 a 320 idem, vette, 275 a 490 10 kallkoeien 250 a 425 pinken 90 a 200 gras-kalveren: 70 a 90 15 nucht. kalveren/ 16 a 28; schapen^ mag. 40 a 50 45 idem, vette 27 a 45 261 ovterliouders 81 varkens vette per Kg- 0,92 a 1 103 biggen 24 a 38 25 konijnen; 0.75 a 3 100 kippen 0.50 a 3 20 eenden 1 a 2.50 K g. boter 2.50 a 2,65 kipeierera 10 a' 11,50.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2