14e Jaargang. Dinsdag 16 Januari 1923. No. 5. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Buiteiilaedsch Overzicht. WIERINGER COURANT UITGEVER: CO"N. J BOSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. AD VERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wie ringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. Troost u zich wat wij verleden week beleefd hebben in die Roergebied-lcwfstie is nog maar oen begin. Dit zijn pas de SANCTIES, een gevolg van den slag, die verleden Dinsdag viel (en waarvan iedereen wist, dat hij vallen zou), n.1. de in-gebreke- slelling van .Duitschland door de Commis sie van Herstel over de kolen- en houtleve ring. De Engelschman Bnadbury waarschuwde Frankrijk Weos voorzichtig, want Duitse h land is maar voor 11 1/„ werkelijk schul dig aen die nalatigheid. De Amerikoam Boyden viel hem Lij. Het baatte nietFran kri;k en België gaan met ingenieurs en sol daten kolen an hout halen en pikken met een een zoet douanewinstje.. 120 a 150.000 soldaten, 60 ingenieurs. Een verhouding van 2000 soldaatjes per ingenieur Zelfs die ingenieurs staan on der militair hevel, want voor zij onder lei ding van Gosle, den inspecteur-generaal van hot Fronschc mijnwezen naar Essen vertrokken, gaf de Fransrhc minister van Openbare Werken hun een instructie mede, waarvan de meeste olinea Iuidd Begeeft u naar D.usseldorp en bestelt u daar ter be schikking van generaal Degoutle Die generaal Dcgouitite had hot hoofd kwartier voor hel door de Franschen bezette gebied, Mainz, dwars door de A- mcrikaanschc en Engelsche zones heen naar Dusseldorp het hart van het baTt van Duitschland. Niet langer zal Duitschland de Rcerrijk- dommen ,,draineeren" maar al de heerlijke kanalen, rivieren Wuppcr, Rcer en Lippe) al die mooie wogen met boomen {zij datee ren me-st ui'l den lijd van Napoleon) zijn voortaan Frainsch. Alle treinen, die Dus seldorp aandoen, zullen met Frankrijk te rekenen hebben en hel zijn er al heel wat 294 treinen stoomen er dagelijks binnen en daarvon zijn 36 expresse- en 72 sneltrei nen. De .kanalen kunnen schepen van 1000 ten makkelijk verwerken maar die zullen voortaan slechts mogen varen onder toe zicht van de Fransche Rijnfloitielje, die nijar de kostelijke havens van Duisburg en Ruhrort. is opgestooimd. GIJ HOLLANDERS, Engelschen Amerikanen, redt en, riep van de week de Duitsche ex-minister van financiën Got- hein hartstochtelijk uit in zijn beschouwing over de Rocr-sanc'.ies jaagt den Fran- FEUILLETON. No. 6. Nimmer sprak hij uw naam uit, en wan neer wij van u spraken, gaf hij dadelijk - en andere wending aan hel gesprek. E- venwel, toen ik, een maand na onze aan komst, tot hem zeide, dat iik het voorne men had u te schrijven, keurde Hij. dit niet alleen goed, maar zeide tot mij, dat hij des anderen daags te Inverary moest zijn en hij zelf den brief op de post zou brengen. Ik schreef uit mijn naam en uil dien van Clara. Ik stortte mijn dankbaar hart uit voor al het geen gij voor ons gedaan hadt, en verzocht u, ons spoedig te antwoorden. Maar er gingen weken voorbij en wij ont vingen geen antwoord wij waren hierover diep aangedaan, maar, wetende, hoie me nigvuldig uwe .bezigheden waren, zeiden wij tot elkander diat wellicht onze brief uit uw geheugen gegaan was. Ik schreef u ten tweede male en mijn oom belaste zich opnieuw met dc bezorging van den brief. Wij ontvingen alweder geen antwoord en wisten nu niet, wat wij er van denken zou den. Mijn oom scheen in onze verwonde ring te doelen en hij ried mij zelfs aan, ten derde .male .te schrijven. Ik deed. het u smcekendc ons te antwoorden, wanneer gij ons niet de hevigste smart wildet veroor zaken, maar er kwam geen brief en moes ten wij toen, lieve dokter, hier niet uit op maken, dat, daar gij ons in handen van on zan naasten blo dvcrwant gesteld hadt, gij schen franc omlaag en maakt hem kapot gelijk Frankrijk den Duitschen mark noia-r de weerlicht hoeft geholpen. En gij Russan- kom en grijpt in de West Europeesche po- litieK in. Maar doe hel gauw en 'hardhan dig" Zal neg hot een, noch hel ander gebeu ren' K.uiert „de wereld niet liever op haar dooie gemak langs de borden der wis selkantoren, cm te zien, of men voor 1 En gels ch pond al meer dan 45.000 miark,, 70 Fronsche francs en 75 Belgische francs kan krijgen. Men bekommert er zich weinig om of do Fransche bladen. iaan het hcofd hunner enthousiaste beschouwingen over de bezet ting van het Roergehied schrijven. De ein delijke vergelding", en de Duitsche „Het gruwelijke onrecht",en dat er in beide londen weinig protest rijst legen de lands- eigenc leiding. Men deed goed zich te be kommeren over de bron van alle ellende over het wtmhopig-slcchlc Verdrag van Versailles. "WAT VALT ER TE HALEN Wal denkt Frankrijk te halenop den duur, uit het Roergebied, waar het zich de medewerking van het Kolensyndi- caat ontzegd ziet Ie Douane-inkomsten van alles wat er naor Frankrijk, België en Holland gaat of komt2e een. „Köhlen- steuer" van minstens 40 per ton die uit de mijn komt en 3e een opbrengst uit de Duitsche rijksbosschen. van den Falts (200.000 H.A.), Rijnland (390,OOo HA.) en Hessen-Nassau (70.000 H.A.,) Die 700,00o H,A, bosch moeten opleveren (bij normale productiviteit) 1 millioen kubiek meter hout per jaar a 30 gouden marken per H.A. dus in tahaal 21 millioen gouden marken, hetgeen opgevoerd zal worden tot 30 milli oen gouden marken. De Fransche ibbaidieni maken zich blij met het volgende óp t els ommetje aan douane rechten 600 millioen, aan Kohlenslcuer 250 millioen, aan heutopbrengsten 30 millioen gouden marken, oftewel 880 millioen, is gelijk aan 50 milliard Fransche francsAl valt de Duitsche mark tot W.C.-papier- waardeDuitsch hout en Duitsche kolen zullen dc Franschen kunnen bevredigen.. In onze wereld van snelheid en plotse lingheden is .men langzaam geworden met het delgen van kwaad en met het voorko men van erger. Geen1 beter voorb eld dan de lamme conferentie van LAUSANNE, die nu eens opschiet, dan weer stilstaat en eindelijk terugkrabbelt over allerlei onbe- ons ni 4 meer met ons wildet inlaten Tlians weten wij, dat wij u verkeerd heb ben beoordeeld, maiar het heeft ons gedu rende al die jaren vele tranen gekost. Mijn oom begon ons nu niet minzaamheid te behandelenhij ontbood een leermees ter vcor mij en gaf aan Clara een onderwij zeres, en wijl wij beiden groofce begaafdhe den in talen en wetenschappen bezaten, zoo ontvingen wij op deze wijze een goede op voeding hij bemerkte al spoedig, diat ik aanleg had voor de schilderkunst en nu stelde hij mij in de gelegenheid, mij dalarin te oefenenhij stond ons meermalen toe, hem naar Inverary te vergezellen, .en) telken twee jaren deed hij ons eenigen tijd te Glas gow doorbrengen, ten einde wij den kring onzer denkbeelden meer en meer 'konden uitbreiden en, door omgang met b schaafde iïeden, ons de voorschriften der wellevend heid ten nutte maken-, maar nimmer bracht hij ons naar Edinburg. Wij maakten hieruit op, diat hij voor. een ontmoeting met u vreesde. Toen onze opvoeding voltooid w.as, be gon mijn oom ons als zijn vrienden te be handelen en, zcoals nven dit noemt, in de wereld te brengen hij verborg voor mij zijn voornemen niet om mij tol erfgenaam te benoemen en aan Clara 5000 pond ster ling als legaat achter te latendie erfrna- king is dan ook in bet voorleden jaar be schreven beschreven en wij hebben geen reden tc veronderstellen, dat hij immer van' voornemen geweest is, hierin eenige ver andering 'te 'maken, moor buitendien zou dit niet door hem kunnen zijn geschied, al- hij geheel onverwachts, ja plotscl'ng, is over'eden, terwijl hij, door een beroerte overvallen, van zijn spraakvermogen was langwekkende détailsdoar huizen heel wat oude wrek en veeten van en tegen het moderne Turkije. Mem zou haast geneigd zijn zoo er al .een. vrede komt dien vrede van Lausanne niet au sérieux te ne men, maar veeleer als een opschorting te zien van eenmaal later toch uitbrekenden strijd. Het einde van de conferentie, die zijn ex-land den vrede met Turkije zal bren gen heeft KONSTANTIJN niet meer be leefd. Even spoedig als ex-keizer Karei na de ineenstorting van zijn O.-II, rijk en na den, .mislukten terugkeer daarheen, van dezen aardbodem verdween, heeft Kcnstan- iijn hel tijdelijke met het eeuwige verwis seld na een blauwen Maandag in zijn land teruggeweest te zijn als een waim toege juichte er uit gevlucht te zijn als een onbe minde. Over het lot der koningen hangt te genwoordig iels duisters. Miaar over Kon- stanlijns lot hangt veel zwarts zijn Huis zwerlt en. zijn volle is eeuwen achterop. beroofd geworden. En denk' nu eens, hoe verwonderd en diep getroffen ik mij gevoélde, toen ik, bij het onderzoeken zijner papieren, de drie brieven vond d'e dik u, kort ma mijne aan komst op Archimdow geschreven had, zij warem nog in denzelfden staat, als waarin ik ze hem ter hiand had gesteld, hij had tenminste de bescheidenheid gehad, ze verzegeld tc laten. Ik wil hem, om der kïeschheid wille, na zijnen dood niets ten laste leggen maar moest het niet \reemd schijnen, dat bij ons op dusdanige wijze be drogen had, daar hij ons overigens in alle andore opzichten met zooveel goedheid - en edelmoedigheid behandeld beeft Wij zisigen nu, dat wij u ten onrechte hadden veroordeeld, en ondervonden eene wezenlijke smart, als wij dachten, -dat g.j ons schuldig moest wanen men dc vcrachtc- lijkstc ondeugd die van ondankbaarheid. In hel eerst was ik voornemens, u dadelijk te schrijven, maar bij nadere overweging besloten wij, wanneer onze zeiken zouden vereffend zijn, maiair Edinburg tc reizen, teneinde u het voorgevallene te verhalen en om vergiffenis tc vragen. Imtusschen hebben ons c-nzc bezigheden zich langer opgehouden dan wij dachten, en daar Clara verplicht was naar Glasgow tc gaan, ten einde eenige huishoudelijke artikelen te koopen., bevond zij zich op hare terugreis toen gij laar op dc stoomboot hebt ont moet. En nu mag ik veronderstellen, dat gij met mijne uitlegging tevreden ziijt, en gij ons den schijn van ondankbaarheid, voor zocvcle weldaden, vergeven zult. Toen Bernard dit ongekunsteld v rhaal geëindigd had, stonden beiden, broeder en zuster als door dezelfde aandrift bezield, Aanvoer op de SCHAGER markt in 1922 het getal achter den aanvoer is dat von den aanvoer in 1921. 344 stieren 305, 4321 gelde 'koeien (ma gere) 3189, 4294 vette koeien 4023, 4623 melk- en llcalfkoeien 2564, 634 vaarzen 605, 1161 pinken 1141, 2659 nuchtere kalveren 57938259 lammeren. 5252 922 magere scha pen 1201, 5309 vette varkens 5257, 362841 kipeieren. 390680. Buiten de nuchtere kalveren totaal 15983 runderen 11539 29561 stuks w.olvee 27178. MARKTOVERZICHT. De SCHAGER markt van 11 Januari was in vele opzichten heel wat minder dan die van 4 Jiamuari. Wat toen bij het rundvee kwam ging er op den llden weer af. En daar was reden voor. Er was veel te veel vee voor het aantal kcopers, En dan krijgen wij weer de oude marktwet in haar toepas sing Vraag en aanvoer regelen de markt. De beste vette koeien golden 65 cent, êd groote massa goed slachtvee 60, stieren pinken en minder goede 'koeien 50 a 55 ct. De hoogste marktprijs ontving S. Vos van Aartswoud met 455 gulden. Eert beste stier van M. Groot, Schagerwaard, bracht 550 gulden op, Deze stier werd -geschat op 1000 pond., dat wordt dan 55 cenit.; Schapen waren heel diuur. De prijzen daarvoor lijden niet onder gesloten Belgische en Fransche grenzen, 't Gaat nu alles voor Engeland, waar het vleesch niet minder goed betaald wordt. Menig heerlijke reebout die in de eerste klas hotel wordt opgediend is afkom stig van een vleeztge Hollandsche oveerhou !der. Vette schapen liepen tot 60 gulden, F, de Boor Oudlkarspel, beste overhouders voor export golden' 45 gulden, terwijl die voor de wijde met 27 gulden begonnen. Vette varkens met veel kwaliteit, maar te grooten aanvoer, konden niet hooger ko- man dan 1per K.G., exportbiggen stonden op 96 a 97 cent. GEMENGD NIEUWS BANGE OOGENBLIKKEN OP ZEE. Men schrijft uit Enkhuizen Kapitein G. Duiker van de sleepboot ,,Vooruit" uit Lemmer, kwam Dinsdag van Amsterdam met 2 diepgeladen kasten grcot 421 ton en 3C0. ton met bestem ming naar Harlingem. Tusschen den IJtoren en. Marken geraak te bij aan den grond, zoo diep lagen de schepen. Laat in den ^vond was het weer slecht geworden, regen en veel wind. Te midden daarvan kwam de sleepboot met zijn kasten in het Krabbersgat te Enk huizen eni legde de twee schepen beneden de. haven ten anker; dc boot kwam in de haven Duiker wou niet buiten, liggen. Het weer werd hoe langer zoo slechter. Woensdagmorgen woedde den hcelen dag een hevigen storm en was de lucht bar slecht. De schippers van dc twee kasten geraak ten in gevaar. De kopitein werd geroepen om de kas ten naar de haven te brengen. Hoewel het water slecht stond en de zeeën over de twee schepen heensloegen, ging kapitein Duiker, tevens machinist, met zijn dochter van 16 jaar en zijn zoon.je van 14 jaar. De sleepboot stoomde dc haven uit en mochtondianiks het barre weer, er in sla gen de beide kasten een voor een veilig binnen de haven te krijgen. Een. kranig en moedig stukje scheepsmans kunst bij eenl zoo kleinen havenmond als Enkhuizen heeft. Zoowel den! vader lails zijn beidien 'kinde ren komt hiervoor alle hulde toe. De 14-jarige jongen dreigde elk oogen- blik over boord te slingeren en het meisje liep eveneens gevaar. op en wierpen zach in de armen van den braven geneesheer, die hen teederlijk om helsde en nu, mal deze verklaring, van gan- cher harte vengiffenis schonk. V. Het kasteel van Achindow was gelegen aan de afhelling van een berg, bewassan met overoude eiken! die door het geheele graafschap beroemd waren wegens dc donk kerbruine tin. welke over de bladeren verspreid lag eene bijzonderheid, waaraan het landgoed dien najaim van Achindow (Ei- ken'hortl) verschuldigd was, Aan het uit einde van oen met zorg onderhouden1 gras perk ontwaarde men tegenover het hoofd gebouw een brceden vijver die een grillige speling der natuur juist op die plaats op die plaats gevo-md had door de overslroo ming eencr beek, die hier, buitan hare oe ver getreden en daarna lot hare oorspron kelijke beperking teruggekeerd, in beval lige 'kronkeling daarhenen vloeide en zich op verren lalftand in hot Fyner-mecr ont laste. Te .midden van dit grasperk, eenl dier or'treffelijke I r w'n-greens, die bij onze Frgclsche en Schlse naburen het sierraad il maken ven hunne ini weelderigen smaak aangelegde landverblijven, verhief zich een statigen e:k, die door buitengewone ontwik vikkcling van groeikracht zijne .bakken in verren omvang rondom zich heen1 versprei dende, eenl gewelf van bladeren vormde, ie!ks verkoelende schaduwen den bewo ners van Achindow des avonds een ver kwikkende verpoozing aanboden. Eene bank an boomschors vervaardigd, was rondom den stam van dien woudreus aangebroebt en meermalen zette Bernard en Clara zich Dc- stumperds waren drijfnat van regen en buiswater. En dit is alles liefdewerk alicen een ikalenge'd krijgt Duiker terug. NIET AANBEVELENSWAARD. Een dame te Belfast beklaagde zich bij haar dominee over haar man, Dc a'o.ninac beloofde zijn preek erop te zullen inrich ten. Den volgenden Zondagmorgen. de preek liep ten einde zeide Z.E. De slechte echtgenoot, waarover ik het nu gehad heb, bevindt zich onder het gehoor. Hij kan zijn vrouw omzetten dooi een bankbiljet van 25 in het „zakje voor de armen" ie sloppen. De dominee vond tot zijn stemme verba zing 30 briefjes van 25 in hel „ormen- zakje." EEN NIEUWE PLAAG. Een nieuwe ploag wacht ons dezen zo mer de Argentijnsche mier, de Iridomyz- mex humdlis. Zij is al ontdekt bij Tcu'on en Canr.es, waar het aantal stervende vrucht boom en met dan dag oeneemt. Met heele troepen marcheeren deze ge vaarlijke mieren Europa in. Hoe ze hieir gekomen zijn Waarschijn lijk met eenige ingevoerde orchideeën mee. LUCHTVAART. VLIEGONGEVAL OP SOESTERBERG. Zaterdagmiddag 12 uur heeft te Soester- berg een ernstig vlicgongelijk plaats gehad. Bij het deen van z.g pistool-landingen voor het militair brevet is dc sergeant Bergsma met zijn Spijkertocslel afgegleden en geval len tusschen twee hangers. De vlieger werd ernstig gewond uit hei tces'cl gebro ken en per brancard ter eerste hulp ge bracht naar het hospitaal op hel terrein der luchtvaarlafdeeling. Bergsma was v.o'komen bij kennis en klaagde vooral over pijn in zijn been'en deze waren beide gebroken. Welke inwendige kneuzingen bcs'.acn meel het verder geneeskundig onderzoek, het geen geschiedde dcor dr. Van Wulfften Pal- the, nog uitmaken. Het toestel werd totaal vernietigd. VERUUURDERSWRAAK Een huis verhuurder te Eindhoven, die in onmin leefde met zijn onder hem wonen den huurder naam wraak door de waterlei ding te laten openslaan, waardoor dc be nedenwoning overstroomde. doarop neder. Dokter Fairfax voegde zich thans vaak bij hen en sleet dan menig aan genaam uurtje in het gezelschop zijner lie velingen. Bernard hield zich met schilderen onledigd en Clara borduurde terwijl dc hooggevierde gast voor hen niet zelden van een of anderen schrijver een werk voorlos. Op andere tijden dwaalden zij rend in de aangename dreven van Achindow en onder hielden zich met leerzame gesprekken en verheugden zich onderling in het geluk van elkanders bijzijn. Het zal voorzeker geen verwondering ba ren, dat de dokter afzag van het voorne men'., om zijn reis door de hooglanden ver der voort te zetten en dat hij beloot dc overige dagen die hij zich ter uitspanning had toegezegd in het g zeischap zijner jeugdige vrienden te slijten maar hij had nouvelijks veertien dagen met hen doorga bracht, of hij bemerkte, dat de bevallighe den van Clara Evan .een diepen indruk op hem gemaakt hadden in den beginne ver keerde hij slechts in het denkbeeld dat het genoegen vu.n haar gezelschap ontstond uit de gelijkenis, die het beminnelijk meis je met hare overleden moeder had en uit de herinneringen, welke deze gelijkenis voor hem opwekte. Hij gevoelde spoedig, dat, wanneer al zijn geheugen zich met welgevallen het beeld der moeder voor den geest bracht, het bijzijn der dochter onontbeerlijk voor zijn geluk was gewordlcn, en d t, voer dc eerste maal van zijn leven de vlam der liefde in zijn hart was ontsteken. Deze ont dekking bracht bij hem hevige bekomme ring teweeg. Clara telde nog maar 18 jaren en bij bevond zich op 42-jorigan leeftijd. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1