Buitenlaadsch Overzicht. 01 A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN I4e Jaargang. Dinsdag 13 Februari 1923. No. 13. WIERINGER COURANT UITGEVER: VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT N: BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG Van 15 regels 0.50. Hippolytushoef Wielingen. COPN. J. BOSKER, WJER4NSEN. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. LAUSA'NNE heeft onrust gebracht in plaats van vredle. De Europeesc'hie zaak haalt strop na strop, en lijdt aan conferan tie-verstcppingen. Hel aparte vredentje, dat Frankrijk met Turkije trachtte te sluiten, droeg alle ken merken van ,,Wij willen zoo graag onze handen heelemaal vrij hebben, opdat we onze volle aandacht aan het Roergebied kunnen schenkenwant Frankrijk voelt zich aan de handen en voeten gebonden met die Roer-kwestie en hét gaat daar niet goedPoinoaré heeft zijn man gevonden in Cuno. Ziehier," schrijft L'Oeuvrc, „hoe de geschiedenis onze successen nuchter zal rangschikken 40 ingenieurs gaan naar de Roer en weten niet wat ze er doen moe ten. Volgen een stel douane-beambten en 60.000 soldaten. Die 60.000 mannen staan vrijwel voor gek tegenover een onbekend zenuwachtig spook lijdelijk verzet. Spoor- mannen, zeelieden, belasting-inspecteurs, staatsraadsleden, een minister van land bouw, bankiers Van alles holt naar het Roergebied, met de beste bedoeling be zield, maar de stations liggen overhoop en verlaten. Kolenl komen er niet naar Frankrijk, wel valsche berichten. Elke Roereling, dien men tegenkomt, werkt vandaag, staakt morgen, maakt overmorgen een relletje, wordt de grens overgegooid en komt on- vcrwcht terug en vertelt ons, dat hij ons goed recht niet snapt. Het ikest ons han den vol geldt en het haalt niets uit.. En toch houdt Mariannc vol." Datzelfde volhouden wordt van de ande re Duilsche, zijde aanbevolen en verkon digd door Cuno, hoewel men buiten het Roergebied een wilder toon aanstaat dan daarbinnen. Vol slaan de Duilsche b'aden. met artikelen a's „De Fransche dieven" ,,Dc rooftocht", ,,De honger-dwingelan- den" enz. maar ze rekenen niet met de nuchtere wetenschap, dat woede zonder wapens gelijk staat met hel blaffen van een hend aan een ketting. Noch de Fransche .methode van dit oo- geniblilc (zooals de vreemde bij-invasie in Baden) noch de Duitsche, geven- aan de Roerkwestie het gewenschle slot. Het wordt een kluwen-worsteling Poincaré-Stinnes-Cuno-Roerbevolking spook Honger." Factoren, waarmede niemand neg reke ning houdt, zullen de beslissing nemen in. deze bij uitstek précaire zaak. Recht en onrecht over en weer slaan elkaar dood, en een.1 of andere macht' wie weet komt ze van heel ver dwingt de Fransch-Duilsche Roer-ruzie om tot een in ternationaal conflict van de soort, waarme de wij in 1914 kennis hebben gemaakt en waaruil de wereld nog geen leering heeft getrokken. Lausanne en ,,de Roer" doen ons een in tcressanten lijd tegemoet gaan zeker maar weest er van overtuigd, dat hij jam merlijk zal zijn wij zullen .ons .gewennen niet meer met vredes-milliarden' te reke nen, maar mei oorlogs-bil- en trilliocnen. Grocle kwesties, van de soort waarmee men Europecsche oorlogen voorkomt, krijgt de VOLKENBOND helaas nog niet te ver werken. En wat hij totnutoe wel 'heeft mo gen doen is br.okkenhuis- en liefdewerk, iets wat toch niet preventief genoemd kan worden. FEUILLETON. No. 7. Ik kom v.an uwen sergeant Geaudry. Leeft hij vroeg hij vroolijk verrast, en vou.\de de handen tol een dankgebed. Waar is hij Kan ik hem zien Hij is hier twee uren vandaan, maar aan zijne wonden lijdende evenals gij. Ik heb ïvcnwcl hoop, dat hij er bovenop zal ko rren. O ik dank u hartelijk voor deze tijding. Zeg hem dat zoodra ik mijn kamer verla ten Uan, hem zal komen bezoeken. Maar u moet ik ook meer gezien hebben, vervolg de hij zich bedenkende. Zeer zeker, zeide ik lachende. De eerste keer in den nacht bij den brug van Tres- sein waar Geaudry mij gevangen nam en u r-ijn horloge en beurs in bewaring gaf. Dan zijt gij die Pruisische jager en gij komt uw .eigendom terugvorderen. Ik ben zoo gelukkig geweest het horloge te red den, en zal het u, zoodra iki het bed kan verlaten, teruggeven, maar de beurs he li aas O, het heeft geen haast, viel ik hem in de rede buitendien heb ik beiden voor den dapperen Geaudry bestemd. Braaf gedacht vriend maar toen heb ik uwe trekken in het donker niet kunnen onderscheiden ik heb u zeker nog ergens anders gezien Ja zeker, die boer, die u de plaats aan wijzen moest, waar gij krijgsraad liet hou MARKTO VERZICHT. 't Was Donderdag een slechten dag, zoowel vcor de ikoopers als voOr de ver- koopers op de markt te SCHAGEN. Dc kcopers klaagden, dat de prijzen te hoog waren, om met eenige winst weer te kun nen verknopen, de verikoopers, waren ontc- reden .over den. lagen prijs, en de terug- lcopcnde markt van dit laatste een voor- bee d „Een ver.kcoper markle een slacht koe, waarvoor bij 320,vroeg en 300 kon, maar het niet deed. Ten slotte moest hij met 280 naar huis gaan. De prijs voor goed slachtvee was 55 a 60 cent, voor 2de kw. 40 a £0 oenl. Zoo laag is het vleesch nog niet geweest. En daarbij zal liet nog niet blijven. Amsterdamsche 'kooplui waren bijna niet aanwezig ,,wij kunnen, dc Scha- ger prijs niet meer besleeden", zei er een. „Het Doensche vleesch dwingt ons tot lager prijs." Dc hoogste marktprijs kwam op naam van den heer N. Stammes, Nieu we Niedorp, met 400 gld. Melk en Icalf- Ikoeien waren prijshoudend stug. Schapen met kleinen aanvoer waren iets minder. Voor slachtcxport werd 41 gld. besteed, voor de wei 30 a 34. V"lte varkens lie pen. een- para.r oent terug. Heel in '>t begin kon men nog 46 cent krijgen, later -ging dat niot meer. De heer S. Spaans, Barsinger horn, verkocht 5 rijpe slachtvarkens voor 45 en een halve cent. Uitvoer biggen 40 k 42 cent. den en waar de vreeselijke straf voltrok ken werd. was ik. Hoe, waart gij datriep hij, durfdel gij zooveel te wagen Ach hadden ow lan siers ons slechts een- half our vroeger over va'len, dan had ik het verschrikkelijk' vonnis der wet niet ten uitvoer behoeven te brengen. Dank God dat niemand u her kende. En de edele Geaudry herkende mij toch. Van mijn edelmoedigen sappeur hadt gij niets te vreczen hem stond het vrij te zwij gen, mij niet. Miaar om van iets anders te spreken, hebt gij niet van hem vernomen wie de verrader was, dien hij niet noemen wilde Ik weet het overste, maar ik ben ever getrouw en geheimhoudend als hij. De da der is nu nicl meer in uw macht. Doch had ik geweten, dat mijn landslieden zoo nabij waren, dan had ik u den -naam ge noemd, alleen om den braven sappeur te redden. Nu is hét niemands nut dien te weten. Acht dagen daarna reed ik met den o- verste naar het tolhuis. Wij vonden onze Geaudry reeds op de been. Hunne ontmoe ting was zeer hartelijk. Zij omhelsden, el kander als vader en zoon, en dankten de Voorzienigheid, die alles ten beste geschikt had. Maar Madeleine zag den overste niet ter delijk aan, en toen deze 'tot haar trad om haar voor de vriendschappelijke bchan deling, zijn sappeur bewezen, te bedanken, heerde zij zich schreiende van hem af, en riep en evenwel wildet gij hem laten dood GEMENGD NIEUWS». PAASCHTENTOONSTELLING. De Schlager Paaschjtentoonstelling zal dit jaar op 21 Ma-art worden gehouden. EEN BUITENKANSJE. Enlkcle jaren geleden werd te Delft een woenhuis, dateerende uit de 15e eeuw, af gebroken. Men was juist bezig hel behang sellinnen -ai te scheuren, om het in een schuit te laden, toen een -toevallig passee rend koopman bemerkte, dat het behang selpapier was geplakt op een groot schil derij. De -koopman wist voor een luttel bedrag het machtig te worden. Het gelukte hem de enorme laag papier te verwijderen en er kwam een prachtig landschap met herten en andere dieren voor den dag, geschilderd door d'Hondecoeter. Nadat de koopman herhaalde malen te vergeefs getracht had het schilderij hier te lande aan een verzamelaar te verkoopen, vond hij tenslotte verleden jaa-r twee Ame rikanen, die voor ongeveer 1000 eigenaar den. Hetzelfde doek heeft nu enkele maan- dan geleden op een verkooping te Chioago 21500 opgebracht, iets meer dan de ver bouwing van het huis verkocht heeft. VETLE VERING AAN DUITSCHLAND. Men -meldt uit Essen Het buitengewoon groole gebrek aan voorraden dierlijke en plantaardige vetten, n-oodig voor de voeding in Duitschland, heeft de laatste dagen geleid tot het aan- koopen in -Nederland van deze waren op greote schaal voor Duitsche rekening. Te Hamburg zijn de reuzel- en spekop- slagpl-aatsen volkomen leeg. Voor het dadelijk leveren van vetten aan hel Ruhrgebied, waar het vetgebrek een crisis dreigt te veroorzaken, komt Ne derland in de eerste plaats in .aanmerking. Daar de particuliere handel in verband met onmogelijkheid om buitenlandsche de- viezij te Ikrijgen, niet in staat is lev-ensmid delen in het buitenland te koopen, zullen de vetleveringen uit Nederland voor het Roergebied grootendeels door de grootin dustrie wordt gefinancieerd. EEN LEUKE. In een dorpje in Gelderland waren ver schillende oude munten gevonden, betgeen den directeur van het Rijksmuseum ter oore kwam, die zcih onmiddellijk daarheen begaf, helaas, juist vlak voor kermis. Ik ben de directeur van het Rijksmu. um te Amsterdam, zoo stelde hij zich aan den burgemeester voor. - Spiet mien arg voor je, directeur was het antwoord, maar we kunne je museum hier niet hebbe we hebbe toch al veuls te veul van die spuJle, honde en aope, 'n vuurvreter, 'n dikke daome, de kop van Jutte enz., zcodaje ziet, dat we je niet kunne gebruike. IS DAT ERNST MET BEZUINIGING Als een bewijs van den ernst, waarmee naar bezuiniging wordt gestreefd, moge werden medegedeeld diat gedurende vele weken en aantal vaste ambtenaren van het Departement van Landbouw avond aan avond extra-betaaldi overwerk hebben verricht teneinde de resultaten van de veetelling op te maken. Niemand miaakt ons wijs, dat dit werk niet in de gewone uren gedaan had kun nen worden. Zijn wijwelingelicht, dan wordt het thans -ook tijdens den gewonen werktijd voortge zet maar heeft men alleen vele weken o- verwerk laten verrichten, omdat daar nu eenmaal een pest voor uitgetrokken was, die moest worden opgesoupeerd." NOG EENS BEZUINIGING? Een pand aan den Oostersingel te As sen, toebehoor-ende aan het Rijk, dat en kele jaren geleden is gekocht voor 18000 en waaraan is verbouwd voor circa 8000, is thans bij openbare inschrijving verkocht voor 12.000. ERNSTIGE VECHTPARTIJ BIJ COEVORDEN. Bij en in de school le Vlieghuis werd -het jaarfeest van de IJsclub gehouden. Daarbij bevonden ziich twee grenscommie- zen, van Nieuw-Schoonebeek, buiten- hun diensttijd. Er schijnen moeilijkheden te zijn voorgevallen over het niet behalen van entreegeld-en, Eén der commiezen loste in de gang een schot, gericht op den 18-jan, gen Wilpshaar, die levensgevaarlijk werd getroffen, waarop buiten een gevecht ont stond tusschen de commiezen en den broer en een- vriend! van den getroffene, een ze kere Holties. Dc broer bekwiam daarbij een schol in het hoofd, dat hem doodde. De vriend liep een' schot aan den hals op, naar hel zich liet aanzien levensgevaarlijk. De dader, de kommies Nevels, is gearresteerd. Een en ander veroorzaakte in de buurt schieten. Maar hij kon niet anders, zeide Geau dry, want niet hij, maar de krijgsraad had mij veroordeeld en hij vermocht zich niet •tegen de wet •verzotten'. Doch Madeleine bleef stuursch. Eindelijk barschtte zij, om hare misnoegdheid lucht te geven! uit Ja, ja, voor mij wilde hij sterven., want ik was het, die de Duitsche soldaten tot het ovcrloopen naar de Prui sen aanzette. Hoe, waart gij het, kleine heks riep de overste verwonderd uit. Nu dat noem ik liefde liefde tot in den dood, want, als hij u verraden' had, stond u een zware straf te wachten. Ik hoop nu ook, dat gij hem door liefde cn: getrouwheid zult ver gelden wat hij voor u deed, en wat hij met zijn dood wilde bekrachtigen. Dat zal ik, riep Madeleine, en wierp zich aan den borst van den sappeur, die haar met den. gezonden arm aan het hari drukte. Zij heeft haar woord getrouw gehouden, want toen ik, na den gesloten, huiswaarts keerde en een kleinen omweg over Tres- sein mac.ktc, vond ik aldaar een gelukkig paar menschen. z VU.' De slag .bij Walerloo was gewonnen, en het regiment, waarbij ik' nu als luitenant stond, deed nog eern laatsten aanval op een carré van de oude' garde, dat langzaam maar in orde, terugtrok. Tweemaal wer den wij door een geregeld, goed onderhou den vuur afgeslagen de derde aanval ge schap groote verslagenheid. FRANS ROSIEH GETROUWD! Te Hilversum is, naar de Gcoi- en Eem lander meldt, de bekende Frans Rosier in het huwelijksbootje gestapt met mej. T. Kuyper. Teneinde ong-ewenschte belangstelling te voorkomen, was deze voor „Frans" zulk een gewichtige gebeurtenis geheim gehou den. EEN MOORD DOOR een GEESTELIJKE OP EEN GEESTELIJKE. Draadloos wordt uit Warschau gemold, dat het hc-ofd van de Russische kerk in Po len, de aartsbisschop Georgy, vermoord is door den Russischen archimandriet Sma ragd Latyszeniko. De moordenaar, aldus voegt het bericht er bij, behoort tot de geestelijkheid, welke den aartsbisschop vij andig gezind is wegens diens Pcolschgczin- de politiek. Hij verklaart uit wraak te heb ben gehandeld. TOESLAG OP STAPELPRODUCTEN. De tuinbouwvereeniging De Toekomst" een verzoek te richten tot den Minister v.an Binnen land sohe Zaken en. Landbouw, om toeslag op hun stapelproducten (kool.) In de toelichting tot het adres wordt o.a. gezegd De inventarisatie heeft uitgewezen dat Ier plaatse aanwezig waren per 1 Januari 5C00 wagons kool van 10.000 kilogram, wel Ike thans de kosten van het schoonhouden niet opbrengen. Wanneer daar nu van af 1 Januari door de regecring een toeslag op werd gegeven) van 200 per wagon, dan zijn de tuinders wel niet gered, doch het bedrijf zal weer normaal zijn gang kunnen gaan, en de werkloosheid zal hier verdwij nen. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. ■Naar draadloos uit Stockholm gemeld wordt zal koning Gustaiaf van Zweden den 28sten Februari naar Nederland op reis gaan. Na zijn driedaagsch bezoek aan Ne derland zal de (koning een bezoek brengen aan den koning der Belgen. Dit bezoek was reeds voor-verleden jaar vastgesteld, miaar meest toen uitge steld worden wegens het auto-ongeluk dat den koning is overkomen. DE ONOVERWINLIJKE STIER. Onlangs deelden wij mede da.t in Ameri ka een ter dood veroordeelde, die er in ge lukte door een batterij rijdende artillerie, welke achter on9 front .verborgen was, en na weinige minuten lagan dc beerenmut- sen op elkaar gestapeld. Niet ver van deze roet bloed doorweek te plaats, lag een boschje aan den .kant eencr beek. Ik had een onbeduidend schampschot ontvangen, dat mij echter zeer veel ipijn veroorzaakte, ik ging er daarom met mijn oppasser hean, o n mij te ontklee den, mijn -kwetsuur met water te wasschen en mij zoo goed mogelijk te verbinden. Ik had den rok nog niet uitgetrokken, toEn ik in de nabijheid het steunen en kermen van oen men-sch hoorde. Mijn Frederik liep er, op -mijn bevel, naar toe en kwam mij spoe dig berichten), dat daar een Fransch offi cier in zijn bloed lag le zwemmen en -met dan dood scheen te worstelen. Dan moeten wij helpen als er hulp noo- dig is, en zoo niet, dan ten minste zijne smarten zoeken te verlichten, riep ik, na-m ieen windsel pluksel cn het overschot van mijn wijn uit den pistoolholster en het ging er na toe. Man' kan zich mijne verwondering voor stellen, teen ik in den gewonde den over ste Rcignal herkende. Overste riep ik, hoe komt gij hier en in welken toestand moet ik u wedervinden. Ilij sloeg de ocgen op, beschouwde mij eenige oogenblikken en zeide toen steu nende, zijt gij het, de jager van de brug bij Trcssein Ja, ja, riep ik, maar hoe zijt gij te hel pen! Hier helpt niets meer, zeide hij met ee- .ne zwakke slem, op zijn onderlijf wijzen de dat zooals het mij toescheen door 2 kogels doorboord was. Maar ik zie er den vinger gods in dat gij mij vindt. Op mijn borst zult gij een brieventasch vinden voor den sappeur Geaudry. Ik goot hem een weinig wijn in den mond, dien hij gretig opzoog. Zal ik bom nog bij den brug van Tres- sein vinden vroeg ik. Maar hij kon niet meer spreken. Een nau welijijks merkbaar schudden met het hoofd diepe zucht en de ziel was ontvlo den. Ik nam dc zware brievantasch en zijn cc- rekruis, laadde het lichaam op een hand- paard, en zoo ging dc rouwstoet naar het maastbijgelegen derpje. Doch dit scheen ge heel verlaten te zijn, ik zag geen niensch, behalve een oud man, die op onze nadering wgeliep. Ik had hem echter spoedig inge haald, ana op de verzekering, dat ik geen kwaad in den zin had, haalden wij hem o- ver cm den dood-graver uit zijne schuil plaats te gaan halen. Dezen gaf ik het lijk over bene vans 'het geld dat ik in zijn zak ken gevonden- had, en beval toen het zeer netjes te laten begraven. Nadat ik dit bezorgd had, spoedde ik mij om bij mijn regiment te komen. Het escadron, waar ik bij stond, kreeg ord r om bij het bclcgeringskorps voor Len drecy te blijven. Wij kavalaristen stondan daar, dewijl de vijand gcene ruiterij had, weinig te doen, en kregen reeds dan der den dag inkwartieringsbiljelten voor dc astbijgekgere dorpan en boerderijen. Mij werd met veertig paarden de pacht hoeve Portalai, omtrent een uur van dc vesting als kwartier aangewezen. Slot volgf.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1