Vrijdag 6 April 1923. t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN flllOIIIIi. cK' Q> Cl S a 4 14e Jaargang. No. 28 WIERINGER. COURANT UITGEVER: CCN. J. BOSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT EIKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 .maanden 0.85. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10, BUREAU: Hippolytushoef Wie ringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. GEMENGD NIEUWS. KOUDER DAN ROOMIJS. S'n'nclje,,Och toe Pappele, gheef me een stuiver om roomijs te koopen, hik pen soo heel." Vader„Wat, Sammetje. een stuifer voor roomijs Wal 'n verkwisting Ik zal je een sptookgjeschiedenis vertellen waar van je zoo koud wordt, dat het ploed stolt in je aderen ONGEWENSCHTE GASTEN. Loden van de Ku Klux Klan hebben de gewoonte, wanneer een preek hun bijzon der behaagt, den predikant in zijn kerk een beurs met goud aan te bieden. Met dat oogmerk verschenen Zondag, 16 wit-gemas kerde en uitgedoste leden van dat gehei me genootschap in een methodistische kerk tc Piltsbung. Zij hadden er evenwel geen goede ontvangst. De predikant eischte van hen, dal zij hun vermomming zouden af doen. Toen zij daaraan niet vrijwillig ge hoor gaven, rukte de koster de witte kap pen, af van zes der Ku Klux klan-mannen, die daarop met hun andere tien kameradien snel de kerk uitliepen en in drie auto's het hazenpad kozen. De nummers der auto's werden evenwel door den koster geno teerd en den .procureur van het district werd verzocht de- indringers te vervolgen, V1SSCHERIJ. WRAKKEN IN DE ZUIDERZEE. (Vragen van Kamerleden.) De heer Ter Hall stelde den Minister lo. Is het juist, dat aan het verwijderen van de vele wralkken in de Zuiderzee, die aan dc Zuiderzeevisscherij veel hinder en schade veroorzaken en tot welke verwijde ring de visscherij-inspectie verplicht is, sedert enkele jaren vanwege die inspectie niet meer de hand gehouden wordtdait de wrakken meestentijds niet door een boei v orden aangetoond en dat, a>'s dit eens gebeurt, er 's nachts geen licht op komt, zoodat men voortdurend in gevaar verkeert schade op te loopen? 2. Is er grond voor de klacht van vele Zuidcrzeevisschers, dat de regeling, door do visscherij-inspectie gemaakt met de vis- schcrs, indien dezen een wrak aantreffen, te omslachtig, onvoldoende en schadelijk is en. is er geen regeling te treffen, bijv. waarbij de inspectie een premie van 15 of 20 gulden uitlooft voor het signaleeren van een wrak en tevens de zekerheid ver schaft dat de wrakken worden opgeruimd, FEUILLETON. No. 14. Hel was bladstil in de zaal. Veel honderd oogen rustten op de danseres. Deze beschouwde aandachtig de lijnen in de hand en sprak geheimzinnig en op plcclrigen toon: Tusscheni de vingeren. Juipiter en Sarlur- ni.s slingert zich een gebogen lijn naar den berg van Saturnis: Uit de holte wan Mars loopt eeni lijn en snijdt eera andere in te gengestelde richting, tegelijk dc hoofdlijn rakend dit alles bcteekeni een zeer nabij onheil Niemand waagde te lachen. Dc slem der waarzegster klonk som som ber, bijna huiiverig..Steeds nog hield Juianita de magere hand vast, die nu hevig begon te beven. Don J.uan zeide met ge maakte kalmte en opgeruimlheid Dat wordt heel tragischEn waarom dreigt mij dan zoo ontzettend onheil Juanila bekeek andermaal de hand die steeds heviger beefde, slingerde zich dan heftig van zioh weg, naderde dan plotse ling den man en. fluisterde hem een enkel woord in het oor. Dc gastheer deinsde twee passen ach teruit, als door een adder gebeten. Zijn ge laat vertrek zich op afschuwelijke wijze cn hij wankelde naar de canapé. Schrik cn «.'grijzen beving het geheele gezelschap. De waarzegster is verdwenen. Somber dreunde het geluid van een weg als ze door de visschers wordien aange toond 3o. Is een andere klacht der Zuiderzec- visschers juist, ml. dat de kustlichten, nog steeds onvoldoende zijn en dat aan de ver zoeken der visschers om onvolöoende ha venlichten te verbeteren geen gehoor wordt gegeven 4o. Wil de Minister, indien hem de ge grondheid. van de sub. 1, 2 en 3 omschre ven klachten blijkt, het moelijke doen om aan die grieven te gemoet te komen WAAR BLIJVEN ONZE CENTEN MILLIOENENVERSPILLING AAN DE HEMBRUG. Ettelijke millioenen patronen. men spreekt van 60gefabriceerd aan de Hembrug en voor ongeveer twee derde aan de magazijnen en korpsen verstrekt, bleken bij gebruik ondeugdelijk en werden naar de Hembrug teruggezonden., meldt de ,,Avp. Welke enorme sommen hiermede gemoeid zijn, hoeveel millioenen guldens als wegge smeten beschouwd kunnen worden, is niet te benaderen. De prijs van één patroon vóór den oorlog 7 cenit, mag nu zeker wel op twaalf beschouwd worden. Aan den be lastingbetaler nu eens te berekenen, waar door zijn biljet zoo hoog opgevoerd wórdt. Eenige .honderdduizendien. granaten, van de lucht afgesloten en netjes ingeblikt, moe worden gedemonteerd en opnieuw sa mengesteld omdat de geheele voorraad e- veneens ondeugdelijk is. Eenige duizenden kardceshulzen ondergingen hetzelfde lot. Het bevel tot terugzending is reeds ge geven en wordt reeds ten uitvoer gebracht. Wat het spoorwegvervoer kost is niet te becijferen. Nog kort geleden werd ons leger verrijkt met een uitstekend en volgens de eischien des tijds ingerichte miitrailleurkar. Een maand in gebruik en hel vehikel bleek ab soluut waardeloos. Weer terug! Er komen nieuwe karretjes, basta Hoeveel het kost komt de buitenstaan der niet te weten. en. zelfs .een insider moet alles napluizen omdat uit te .zoeken. Een begrooting is nog steeds een mysterie. De bewuste karren waren ,.zoo goed" geconstrueerd, dat de ijzeren banden al heel gauw loslieten, de spaken werden op miarsch verloren en wait er dan nog heel bleef van de wielen was verhogen en ge krompen, dait rijden onmogelijk was. Toen het eenmaal zoover was, kwam de mede- deeling dat het goede soort hout niet aan wezig was. Wel epn gemakkelijk excuus, doch de rollend rijtuig naar de feestzaal omhoog, waaruit eensklaps alle vreugde was gevlo den!. Hei was een stormachtige dag. De re gen viel in stroomen neder. Een warme zuidenwind waaide en deed. de ijs- en. sneeuwmassa's smelten. De stad Munchen leek in haar lager gedeelten een ware moe ras en urnen vreesde een overstrooming door het aanhoudend wassen van de Isar. Juamiiba .zat in haar salon en schreef brie n. Ziezoo, dat is klaar, zcide zij de pen neerleggend. Nu kan ik eik uur vertrekken, zoodra het laatste bedrijf van mijn rol is afgespeeldAls ik daaraan denk wordt het mij bang om het hart. Daar het moet en zal De klok sloeg vier uur. Thans is het tijd toilet Ic maken. Ju.ani.ta verzegelde de brieven., schelde en ovarhandigde ze aan Constontia met de opdracht ze spoedig te doen bezorgen. Vijf uur. Constantie is mot het toilet harer meesteres klaar, een eenvoudig zwart zijdien kleed, zonder den geringslen op smuk. Juaniba's gelaat is bleek en ern stig, bijna droevig. Ccnstantia is verder alles in orde Alles senora Op dit oogenibilik meldde een bediende in livrei gekleed, diait don Juan Louis de los Cameros in het salon wachtte. Johan, gij blijft den heclen lijd in dc voorkamer, zoolang de graaf er is, hoor jef De bediende in livrei toch was niemand anders dan de voormalige boodschapper waarheid is, dat na ampele beproeving een groote hoeveelheid werd aangemaakt en aan den troep verstrekt. Over een gewonen schroefsleutel of kof fiemolen uit een keukenwagen worden vijf rim papier vermorst, waardoor de corres- pondemtiekosten de waardie van het voor werp verre overtreffen. Nu het werkelijk over een niebte onderschatten zaak ging, kon het met een bespreking en korte, doch onvoldoende beproeving, wel af. Geweerloopen worden u't het beste me taal vervaardigd, hetgeen de bestemming medebrengt. Logisch dat hiervoor veel geld b-.taald moet worden. Vier honderd ton van het beste" materiaal is in den loop van eert .paar jaar lot loopen en ver dere geweer-onderdeelen verwerkt en toen kwam zeer toevallig uit, dat het goedje er nigt geschikt voor was. Aankoop materieel, werkloon, machines, gebouwen, brandstoffen en vele andere uitgaven hebben millioenen gevergd, met het resultaat, dat een groote massa waar- deloosgoed op een hoop geworpen kan worden. Men zal trachten te redden wat er te redden is, doch het resultaat zaïl zijn, dat slechte grondstoffen dito waren af'everen. Wellicht dat het zich leent voor het .ma ken van asch.bakken, kolenkitten, en vele :sa-artikelen, of, en dat zal wel gebeu- rem, Amsterdamsche .kooplieden er zich over zu-'len ontfermen. VERDUISTERING. Te Winschoten is terzake van verduis van dolkter Zevenboom. Juanitia trad .het salon binnen. Haar trotsche houding, het zwiar'.c costuum en de ernst van haar ge laat, geven haar iets koninklijks. De graaf had haar zoo niet verwacht. Nadat de gebruikelijke plichtplegingen waren gewisseld en beiden plaats hadden genomen, zocht de 'bezoeker naar woorden i het gesprek ta beginnen. Ik ben. u nog het honorarium schuldig or uwe waarzeggerij, zoo sprak hij op schertsende toon. Want als gij overal uw loon in den steek Iaat, zult gij moeilijk door de wereld komen. Juanjtei was als verlamd, sprakeloos zal zij een oogenblik daar neer. Haar borst ging hijgend cp en neer en een nooit ge kende beklemming maakte zich viain haar eest er, want het groote oogenblik was gekomen, de kleur van haar wangen gewe ken! er. het leven uit haar oogen ontvloden'. Plotseling brak de storm los. Schande over u, dat gij uw eigen 'kind als danseres en waarzegster over de wereld laad zwer ven Het waf den oude, alsof hij door den. bliksem getroffen werd. Mijn dochter stamelde hij. Gij Mijn dochter Zijt gij gek, wijf Ik heb geen dochter. Gij zijt krankzinnig of een bedrieg ster. Hij moest zich aan de leuning van den stoel vastklemmen om niet te vallen. Bedaar, mijnheer gij zijt in een vreem de woning, sprak Juanita met kalmte en erachting. Het cogenblik, dat zij zoolang had tege moet gezien Mas thans gekomen. Zij stond tering en, valschheid in geschriften gearres teerd) M. Reichenbach, hoofdboekhouder bij de Stoomtramwegmaatschappij „Oosle- lijk-Groningen", De verduistering, tot een bedrag van 20,C00. loopt over tien jaren. De verdachte heeft alles bekend. DAGGELD VOOR MILITAIREN. Het daggeld voor alleenireizende korpo raals en soldaten, die gedurende hun afwe zigheid van hun standpunt in eig.en onder houd moeten voorzien1 is van 2.10 vermin derd tot 1,50. Ook .ligij in het voornemen van het le gerbestuur de toelagen bij oefeningen, waar aan het nachtverblijf buiten de standplaats is verbonden, welke toelage voor een sol daat bedraagt 0.10 per dag voor deze militaire te doen. vervallen. DE VOEDINGSWAARDE VAN THEE, KOFFIE EN CHOCOLADE. Een oud tijdschrift geeft het volgende verhaal, maar acht het noodig erbij te zeg gen, dat hel voor de waarheid ervan niet kan worden instaan, zoodat ook wij ge noodzaakt zijn het onder dit voorbehoud weer te geven.. De Engelsche regeering wilde eens een proef nemen omtrent de voedingswaarde en de speciale uitwerking als zoodanig van thee, koffie en chocolade. Daarom gaf zij aan drie ter dood veroordeelde .misdadi gers de keuze opgehangen te worden, of te blijven leven enkel van thee óf van koffie óf van vloeibare chocolade. Natuurlijk", zegt het tijdschrift (er kunnen ook men- schen zijn, die het niet zoo heel natuurlijk vinden,) kozen zij het laatste. Door het lot werd aangewezen, wie van hen voortaan alleen van thee, wie van koffie err wie van chocolade izou leven. Het resultaat was •het volgende Hij, die van chocclade moest leven stierf na verloop van acht maanden de koffie drinker rekte zijn leven twee jaren, ter wijl hij, die geen ander voelsel kreeg dan thee, het volle drie jaren uithield. De kof fiedrinker stierf geheel als verbrand, alsof het vuur van Gomorra hem had verzengd. Hij scheen geheel verkalkt te zijn. De thee m."<n was doodmager (hoe is 't mogelijk en bijna doorschijnend, toen hij aan de te ring stierf, terwijl de chocolademan de le dematen als 't ware van het lichaam vie len. NOODLOTTIG SCHOT! Te Oirschot poet te C. van der Schoot nog wat op een. jachtgeweer, alvorens met zijn broer te gaan wandelen. Toen hij het geweer weder wilde weg zetten, ging het schot hagel, waarmede het geweer was geladen, plotseling af, met het gev lg, dat de hagel door de wang cn dc tong in het hoofd van zijn broer Frans drong. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. EEN HUIZENHOCGE GOLF. He. s.s. „Pittsburgh" kwam van Brcmen te Halifiaoc, in Nieuw Schotland, aan me* een vernielde brug Vrijdagmorgen vroeg kwamen twee hcoge golven aan weerszij den cp het schip aanrollen en vercenigder zich daarboven tot een water-pyramide, die lot aan het kraaiennest reikte. Teen stortte zij zich met donderend geweld op het dek neer en sloegen het middengedeel te der grug met de ccmmsndantshut weg. De derde officier die de wacht had, werd bewusteloos, met het hoofd naar omlaag hangend en ernstig gewond op de trap ge vonden. De kwartiermeester, die arin het stuurrad stond, werd, tegelijk met een scheepsjongen in de kearter.hu'. gesmeten, maar beiden bleven ongedeerd. De stuurin richting was zoo zweiar beschadigd, dat het schip de grootste moeite had om de haven binnen te komen. De ex-krconprins van Duilschland heeft Zaterdag in gezelschap van' don bur gemeester van Wieringen en diens vrouw- een bezoek gebrcht aan baron v:n Heght te Zantvoort. MISLUKTE INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. In den nachit wam Zondag op Maandag jJ. was er in het postkantoor te Eindhoven geien nachtdienst, in verband met de feest dagen. De directeur stelde hierom voor al le zekerheid een waker aan. Omstreeks één uur in den nacht hoorde de waker ge rucht in een .aangrenzend vertrek. Eenige oogerablikken traden twee personen hel lo caal binnen. Daar de waker ongewapend as, greep hij een slempelhamer, waarme de hij den inbrekers tot den aftocht dwong. De gemeentelijke recherche arresteerde verband met dezen, inbraak twee jonge lui v.an twintig jaar era respect. Ie Eindho ven en Stratum woonachtig. Zij bekenden volledig. De man uit Stratum is een gewe zen hulpbesteller, die het inbraakplan op touw heeft gezet. Beiden zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Uit het post kantoor is niets ontvreemd. voor .haar vader, maar niet als een teedere dochter, die hem om dien hals zaïl vallen., maar als een wreekster van haar arme on gelukkige moeder. Het gewicht van het oogenblik gaf Jua- nita haar geheele zelfbeheersching terug en zij hervatte Indien gij mij rustig wiilt .aanhooren, Don Juan Louis, zal ik u «ogenblikkelijk bewijzen-, dat ik uw dochter ben. Wilt gij echter geen verstand gebruiken., dan zra.1 ik zonder .tijdverlies het gerecht overtuigen dat gij een bedrieger zijt. Gij hebt dus te kiezen Juanita schelde en beval licht te ontste ken, daar het reeds begon te schemeren. Don Louis viel als verpletterd in zijn zetel terug. Een bange pauze trad in. Nadat het licht ontstoken was, begon Juanita met gedempte stem Het was in het jiaiar 1830, toen alhier een jonge Fransche ridder verleefde, met na me markies van Z.... Hij leefde op groo- ten voet en wist door zijn praal en. rijkdom het hart te winnen van een burgermeisje, Walpurgis was haar naam. Hij wist baar over te halen, haar ouders te verlaten en hem te volgen naar Spanje, waar zijn oom was gestorven en hem al zijn bezittingen en titels vermaakt had. Het meisje gods dienstig en, braaf, wilde er eerst niet vian weten, maar zij was van hem gaan hou den, en haar ouders zouden, het inwilligen a's zij. alvorens te vertrekken, in het hu welijk traden: De edelman stemde toe. Het huwelijk werd in stilte voltrokken in bijzijn van drie getuigen. Dit geschiedde in een ifgelegen dorpje, omdat de edelman zijn bruid bewezen had, diait bijzondere familie aangelegenheden 't voorloopig nog eisch- ten, dat het huwelijk nog stil gehóuden werd. De bruid beloofde hem, doch vor derde een document, een schriftelijk be wijs dat zij voor eeuwig zijn vrouw was ge worden, om zich te waarborgen, tegen late- nogelijke familie intriges omdat hij van adel was en zij .maar een burgermeisje. Zoo'n bewijs werd dan ook inderdaad op gesteld en door de getuigen onderteekend. De laatste drukte er ook nog zijn zegel cp. De .bruid ontving de oorkonde en waan de zich volledig verzekerd. Maar na enkele maanden reeds kwamen de intriges. Het is niet noodig, het zielclijdcn te schertsen van de gemalin, die voe'de dat ze behan deld werd als een minderwaardig menscb, omdat ze geen adellijken titel voerde. Het eerste jaar vian het rampzalig huwc lijk spoedde teneinde en er werd een doch ter geboren. De vader bekommerde zich er weinig om. Eindelijk kwam hij zeer opge wonden op zekeren dag thuis, v.-rgezeld van een zijner bedienden. Nog zwak. gelijk een zieke is. berispte rij hrrn zacht over zijn onbillijke behandeling. Hij werd woe dend. trok zijn deger en sloeg haar zeo he vig op het hoofd, dat zij voor dood mar haar bed werd gedragen. De ongelukkige bracht er hot lever nog af. maar bleef zwak van hersenen. S'echts één gedachte bebeerschte baar, behalve de zorg over haar kind en dat was haar aanspraken als wettige echtgencotc te doen gelden, desnoods door wettelijk ge"g. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1