VKBZOEffING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t WIERINGEN EN OMSTREKEN 14e Jaargang- Vrijdag 13 April 1923. No. 30 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT N: BUREAUs UITGEVER: DINSDAG en VRIJDAG Van 15 regels 0.50. Hippolytushoef Wie ringen. CO"N. J. BOSKER. WIERINGEN. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. LNTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. DE BEZETTING van het ROERGEBIED. Dinsdag dan was het DE GROOTE ROUWDAG EN DE BEGRAFENIS van de slachtoffers van het bloedbad die een tiental dagen geleden gevallen zijn bij de botsing voor de garage van Krupp. Naast den ingang van hel directie-gebouw te Ss- sen stonden een paar hooge zuilen met groen omwoeld en bovenop brandden treurvuren die een zwarten rook? afwier pen. Bij de lijkkisten werd gespreken op een zoo indruikwekikende wijze, dat vrou wen in zwijm vielen, of luide begonnen te roepen „Vader, kom terug Eindelijk zette de stoet zich in bewe ging. Niet 50.000 menschen namen daar aan deel, doch wel tienmaal zooveel. Voor op gingen met kransen en bloemen de ar beiders van Krupp, wel 60.000 man sterk. Dan volgden de directies, bedrijfsraden en vertegenwoordigers van andere lichamen, die wij reeds eerder genoemd hebben. Langs de wegen stonden' 500.0C0 diep be wogen toeschouwers, die zich achteraan sloten. Uren duurde het, voor de kilome terslange stoet het Eere-kcrkhof bereikte, alwaar bij den ingang Proleslantsche en Katholieke geestelijken dc dooden overna- Van beide groepen sprak er een bij het graf, en toen ook nog voerden kameraden van de dooden het woord. Uit de arbeiders toespraken lichten wij deze zinsneden", „Wij gelcovien in dien geest van onze -ge dooide kameraden te spreken, als wij zeg- -gen, dat niet door macht en geweld, van welke zijde ook, doch door vreedzamen ar beid van allen de verzoening der wereld wordt gediend. Op gronden van recht en billijkheid willen wij tot een vergelijk ko men met hen, die het met ons oneens zijn. Wij klagen niet de soldaten aan, doch Jiieni die voor bet incident verantwoorde lijk zijn ongeacht of die te. Parijs. Brussel of ergens anders zetelen." De orde werd niet verstoord, al waren er duizenden communisten opgekomen, met een sowjet-ster op de borst. De begrafenis der dertien slachtoffers zal spoedig gevolgd worden door die het veertiende dat hedennacht bezweken is door de wonden, welke het bekomen had op Stillen Zaterdag. 'Heel Duitschland heeft -meeger-ouwd. Op het uur van die beaarding stonden alle diensten stil, werden de klokken geluid en verzamelden zich overal menschen, om te gedenken, wat de familieleden van de slachtoffers wel moesten doormaken op dit in-droevige oogenblik. In den Rijksdag sprak Cuno„Wij hebben, zeide hij, alles gedaan -om de bezetting van hel Roerge bied te voorkomen ere thans doen wij al les, om den duur van de bezetting te be korten. Doch Frankrijk blijft doof voor onze bedoelingen. Voor eenige dagen nog, verklaarden wij ons bereid, het program van den Amerikaanschen staatssecretaris Hughes te aanvaarden, om tot een oplos sing van het schadevergoedingsprobleem te komen, doch Frankrijk heeft ons ook toen weer niet gehoord." FEUILLETON. t No. 16. En Juanita staal aan net eindpunt ha- rer wenschen. Langzaam en plechtig 'pprak de trotsche vrouw deze laatste woordien uit en richtte zich met majesteit op uil haar zetel. Thans don Juan Louis, zult gij nog eeni ge bewijzen zien mijner' maehl'. die 'geba seerd is op rijkdom, schoonheid volhardings vermogen en scranderhcid, en dan moogt gij naar de opera gaan, als gij den humor daartoe nog bezit. Koud zweet parelde den graaf op het voorhoofd. Voor deze verschrikkelijke vrouw die zich zijn dochter noemde, voel de hij een gruwelijker! afkeer. Juanita schelde, Gonstantia trad binnen. Is de kourier al terug Constantia Reeds sinds een half uur, senora.. Laat hem binnenkomen. Onmiddellijk verscheen een man, als rui ter verkleed. Het slijk dat hem bedekte, bewees, dat hij pas van de rijs was terug gekeerd. Hij overhandigde Juanita een por itéfeuille. Juanita wenkte den ruiter zich te verwijderen! haalde een; kleinen sleutel te voorschijn, die aan een; fijnen gouden ket ting bevestigd was, opende bet slot der por tefeuil'e -ere ram er een verzegelde brief uit, dien' zij openbrak en las. Zwijgend o- verhandigde zij den graaf het schrijven. GEMENGD NIEUWS. DE GODSDIENSTHAAT IN RUSLAND. DE PRJESTERVERVOLGING. Heden begint te Moskou het proces le gen den patriarch Tichon en zijn mede-be klaagden den metro-poliet Nikander, Goe- ririff directeur der II. Synode en- bisschop Arscnius, allen beschuldigd van verzet le gen het decreet tot inbeslagneming der kc.nkscliabt.eni -ere van contra-rev-oluli-onnai- re hande'ingen. Krylenko is weer de open bare aanklager en Poesjkin dc toegevoeg de verdediger, ofschoon de patriarch geen verdediger w'lde hebben. Het meerendeel der -kloosters, dat in Rusland bestaat, is veranderd in gevange nissen en concentratiekampen. In het kloos ter Donskoy is de patriarch -een geheel jaar lang gevangen gehouden, in welken tijd de 70-jarige grijsaard bijna blind ge worden is. lederen dag stond men hem :n korte wandeling buitere toe. Dan ver- imelden eenige honderden van zijn getrou wen, door schildwachten op een afstand gehouden op de plaats, waar hij langs moest komen en, alvorens ïn zijn gevange nis terug te keerere, zegende de eerbied- •aardige grijsaard -do -menigte. Nu wacht hij zijn lot gelaiten! af en men verwacht dat de sowjet-regeering zal trachtem ook zijn doodvonnis te verkrijgen. De terecht stelling van mgr. Boedkowitsj moet juist gediend hebben als een proef, welken druk hel dooden van een hoogen geestelij ke op het nog geloovige deel van Rusland maken zou., MELKPRIJSVERLAGING. Met ingang van Woensdag is de melk prijs te Hoorn -met 2 cent -per liter ver laagd. Dc melkprijs werd te Weesp terugge bracht van 16 op 14 cent, die der karne melk van 8 op 7. Prima GËU ÜIG K PIJ P TABAK gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R. KBUSS - ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. ZONDERLING VOORJAAR. Men -meldt uit Gelder-malsere Als curiositeit -mag zeker wel gemeld worden, dat deze week eere ploeg arbei ders op eere -perceel land aan het .aardap pelrooier was oogst vorig jaar op een akker daarnaast een aantal werklie den ran het aardappelpolen,daarvoor een prui men-fcooingaaid in vollen bloei en tus- schen de akkers een dicht gevroren sloot. STUMPERD. Woensdagmorgen is te Barneveld in een -boschje, bijna stervende, gevonden een be kende, ruim 60-jarige landloopster, -die ver klaarde géd-urende een w-eeik n-a-cht en dag op een slrooleger, slechts toegedekt door enkele zakken-,te hebben buitengclegen. Per brancard naar het ziekenhuis aldaar overgebracht, overleed zij bij aankomst ten gevolge der doorgestane koude en elende. DE SLAPENDE BAKKERSGEZEL. In -den vroegen morgen van Woensdag zagen -twee rijksveldwachters te Punme- -rered, -dat een jeugdige bakkersknecht in een bakkerij ibehul-pzaam bij het bereiden van deeg, terwijl hij op dat uur nog niet mocht werken. Dus een overtreding van de Arbeidswet. Toen de veldwachters in de bakker; waren toegelaten was de jon gen echter niet meer te zien. Op een daar toe gedane vraag van de politie antwoord de de bakker -dat zijn knecht nog sliep. De veldwachters wilden toen zijn -slaapstede wel eens zien. Dat -mocht. En toen bleek-, dat de jongen inderdaad te bed lag en.. sliep". Hij snurkte althans. Doch toen de slapende bakker was wakker gemaakt, ble ken zijn banden bedekt met versch deeg. Baas en knecht hebben toen maar bekend. DE HELPENDE HAND. De ontvanger van het loodswezen te Maassluis, die -per fiets op weg was, om aan het gebouw van het loodswezen aan den Pieler de Hooghwe-g te Rotterdam ge'd af te dragen, werd aan de Rochu- schen-straat plotseling onwel. Hij raakte buiten kennis, werd geholpen door voorbij gangers, die he-nt volgens zijn aangifte bij De handiteekening van onzen minister van buitenlandsche zaken, prevelde hij. Hij -las, -sprong verschrikt op en riep uit Wal Ik -moet -nijjn gezantschapspost verlaten Binnen enkele dagen zult gij een offici eel schrijven daarover ontvangen, antwoord de Juanita koel. En waarom Omdat ik het verzocht heb, antwoordde Juanita nog koeler. En waarom hebt gij dat verzocht Omdat een man, als gij. den koning van Spanje niet vertegenwoordigen kan. En verder Als gij de grenzen van Spanje overschre den hebt, zult gij wellicht gevangen geno men worden wegens de wetsovertreding een dubbel huwelijk te hebben aangegaan. Een -grande van den hoogsl-en rang gevan gen nemen.... zonder overtuigende bewij zen -hoonlachte -hij. Hier zijn bewijzen-, -mijnheer. Hier -op de -eerste plaats een- -afschrift va-n het trouw bewijs van Walpurgis Z.... Ht vervalscht afschrift van een orgineel, dal niet beslaat, antwoordde de graaf, het papier ter zijde leggend, niet zonder zicht baar te beven. Hier is bet orgineel zelf, vervolgde Jua nita, steeds -met overtuiging sprekend. Zij gaf hem dit pa-pier niet in de hand, opdat hij het niet kon vernietigen, maar liet het 'hem zien. Ziet gij dit onbeschreven blad met een zegel, uw zegel, zooals gij toch wel zult moeten toegeven. Thans hield Juanita het papier eenige oo de politie een bedrag van 655 uit zijn portefeuille hebben afhandig gemaakt. DE ZEGELS VAN EEN LIJKKIST VERBROKEN. Door den officier van justitie te Gronin gen was aan den 49-jarigen arbeider A. De Meer, te Boelenslaan, verlof verleend het lijk van zijn zoon Jacob, gehuwd en wonende te To'ibert en aldaar op Paasch Maandag jj. tijdens een twist door B. Schie vink doodgestoken, uit het Academisch Ziekenhuis naar Boelemlaan te vervoeren en te begraven. Toere he-t lijk, wa-arop sectie was ver richt, dere vader ter beschikking werd ge steld, is uitdrukkelijk er bij gezegd, dat hij de kist niet mocht openen, noch de zegels erbreken of beschadigen. De vader verbrak evenwel bij thuis komst de zegels, opende de kist en herken de zijn zoon. Deze handeling deed hij, omdat, naar hij zeide, ze -hem -ook wel een ander lijk of eere hoop stc-creen gekist ter hand kon den stellen-. Op den dag -der begrafenis heeft hij 't onlkleede lichaam aan de dienstdoende dragers getoond. De politie die dit ter oo- re kwam, woonde de begrafenis bij. De verbroken gezegelde afsluiting werd in be slag genomen en tegen den vader proces verbaal opgemaakt. PLEIZIERRITJES PER LOCOMOTIEF. Als een staaltje van den Janboel, die er tegenwoordig op de Oostenrijksche spoorwegen heerscht, deelt het „Neue Wiener Journal het "volgende mede uit een bron, die het blad volkomen betrouwbaar acht Op Paasch-Maandag werd te Turnitz een avondfeestje gegeven, waaraan hoofd zakelijk spoorwegpersoneel deelnam. Daar Daar waren oo-k twee ambtenaren van het 10 K.M. verder gelegen station Freiland en om dézen, na afloop van het feest, weer thuis te brengen, werd, met toestemming van den stationchef van Turnitz, eere loco motief genomen, terwijl een machinist wel zoo vriendelijk was, deze machine te be gcnblikken bij de kachel en hield het den graaf weer voor. Verstijfd van schrik, de oogen pui'end. uit hun kassen, bekeek hij het document dat nu met duidelijke blauwe letters was volgeschreven. Ieder woord was leesbaar. Don Juan was st-o-m geworden. Schrik en zijn boos geweten- echter spra ken des te luider uit zijn gelaatstrekken. Hier is ook de trouwring, vervolgde Jua nita ik heb hem van hot lijk mijner rampza lige moeder genomen. Zij trok bij deze woord-en een aan een snoer hangend gouden -doosje, waaruit zij diere ring te voorschijn haalde. Daarereb-oven Jeeft -o-ok die bediende nog, die getuige was van -de huwelijksvoltrek king en bereid is, hetgeen hij weet, voor den rechter onder eede te verklaren. De graaf bleef nog stom van ontzetting, een beeld van woede en angst te gelijk. Zijn borst scheerv te willen besten in d,en schrik- wekkenden strijd -die ;in zijn binnenste ge voerd w-erd. Met een stern, die -huiveren deed, riep hij eindelijk uit Wijf, zijl gij een dochter van den satan. Neen, uw eigen, kreeg hij ten antwoord. De oude man zonk verpletterd in zijn ze tel. Mijn arme ongelukkige vrouw, jammerde hij. Bedoelt gij uw tegenwoordige gade of de ongelukkige, die gestorven is in hol ge sticht vroeg Juanita. Hij antwoordde niet maar ibaldc de v-uis tan-. Als gij uw tegenwoordige bedoelt, bekom mer er u dan niet te veel om. Want zij heeft reeds hel vergif klaar dat u naar den rechters oei Gods zal brengen. sturen. Zco kwamen de heeren uit Freiland heel -gemakkelijk -thuis en de machinis keerde -met zijn loco-motief terug, -maar on derweg bedacht hij, dat er in de -buurt va-: de spoorbaan nog een huis was waar ge danst werd. Daar -kon hij gelijk wel een- gebruik van maken. Zoo gedacht, zoo ge daan. Hij stopte zijn machine midden o; den weg, stapte er af, zonder zich verdet haar te bekommeren en ging naar hel bal. Heel den verderen nacht passeerd. hij bij „Wein Weib und Gesang" en eers' toen- de dag aanbrak, dacht hij er aan, zij- looomotiel op Ic gaan zoeken. Deze slon nog steeds op denzelfden plaats, -maar Ik' vuur was uit en de ketel droog gestook: Een frissche morgenwandeling zou ht- echter na dien vroolijken- nacht gaan kwaa doen, d-us liep hij langs dc lijn naar h: tation Turnitz bracht daar een tweede lo comotief onder stoom en reed met dez I cm de eerste machine terug te sleeper. Intusschen was de tijd verstreken, waaro; de eerste trein mpest vertrekken -en de la' ij-ke passagiers moestere wachten op dc- -tweeden trein, die -door al deze omstandi heden ock -e-en vertraging van twee ure: had, waardoor de passagiers de aansluilin te Freiland en St. Pol ten misten. Tal va-. Weéners, die met de Paaaschdagen buil' waren geweest en er op gerekend hadden om 10 uur 's morgens weer in de stad l zijn, kwamen eerst -tegen -den avond aan Verscheidene werklieden- daardoor een da loonschade, ongerekend wat de staat ver loren heeft aan kolenverbruik en ibeschad ging der drooggestookte locomotief. Man dc heeren spoorbeambten- waren toch pre! tig uitgeweest. TUINBOUW. OMZET VAN TUINBOUWVEILINGEN De omzet -der tuinbouwveilingen ov: het jaar 1922 beliep een totaal van ruin 47 mPUoere -gulden tegen bijna 66 millioc over 1921. Een- verschil dus van bijna 19 millioen of 35 ongeveer. Hei ernstigst worden de tuinders in d provincie Noord-Holland getroffen voc hen beliep in 1922 de opbrengst in lola- 141/ millioen tegen bijna 23 millioen ov. 1921, een verschil dus van 81/, -millioen. AMERIKAANSCHE BOOMEN VOOR NOORD-FRANKRIJK. Binnenkort zal er uit de Ver. Staten cr lading boomen en zaden worden verscheel voor de verwoeste gebieden in Frankrijk De zending gaat uit van de Amerikaanse!-. Tree Association. Bedriegster, kreet Juan Louis wanhopig. Hier, lees maar. Brieven van uw gemalin. Gij kent toch, hoop ik, het schrift. Met deze woorden overhandigde Juanita hem een pak brieven, die zij door een har er agenten bad weten te bemachtigen, en die ■gericht waren' -aan een neef van des graven echtgenoote. Hij las ze haastig en 'koortsachtig op gewonden. Gij zijt een vreeselijke vrouw, huilde Ju an Louis, greep zijn hoed en ijlde als een waanzinnige de deur uit. De storm joelde daarbuiten met -reuzen- geweld over dc -dalken. Dakpannen vliegen na-ar beneden en de ruilen rinkelden. Don Juan Louis slaat er geen acht op. Hij rent de donkere straten door, de stad uit, in dc richting van de Isar De stormwind heeft de hoed van zijn hoofd -gerukt, maar blootshoofd vervolgt hij zijn wanhoopigen tocht. Hij weel niet meer lvij is. Maar hij hoort het ge- ruisch van het water. Daar moet de Isar- stroom Zijn. Eindelijk bereikt hij zijn doel. Eenige pas sen voor hc-m bruist de Isar. Een- steenen- brug is er overheen geslagen. Een vale lichtstraal breekt door de wild jagende wol ken, en spookachtig -kijkt dc maan door het floers ran den somberen hemel. Don Juan Louis snelt op de borstwering der brug tot een laa'slen sprong in de schui mende donkere golven. HaltDat is niet dc goede weg naar hel hiernamaals riep eensklaps een- stem achter hem. Een vuist greep hem krachtig bij de kraag en trok hem op de brug te rug. De ongelukkige -keek' dan ongenoode gast ontzet aan, de wanhoop van den ze' -moordenaar op het gelaat. Het was een de. tig heer. Gij zijt op verkeerde wegen. Kom nu' -mij, sprak de heer -en trok de weerspann ge met zich mee. Zwijgend schreden bc: den voort langs en donkeren muur. Dat is het kerkhof, sprak de heer w. zend op de witte grafzerken boven de muur. Dat is de ware poort naar het ec:. wige leven. Aan het einde van den muur, schemer licht en een klokje -mengde zijn vrecdzaiv klanken met hot buisen van het water. F. derijk stonden -beide -mannen voor ee-, eenzaam huis. De bel weerklonk en e; knccht opende.. De graaf bevond zich k- het huis eencr predikant. Na den stormachtigen nacht volgde eer dag van zonneschijn. In Junita's gemoed was het duist c - Haar gelaat was bleek, haar oogleden w ren rood ontstoken, wellicht van hei vc weereen. Bange twijfel verscheurde be ziel. Zij had bevel -gegeven, lirar koffe in te pak-ken tot vertrek. Tegen den namiddag echter diende z- aan haar woning een heer aan, om ha te spreken. Het was een bejaard man, m eerbiedig uiterlijk. Een persoon, aan wi nnen zien kon dat hij dc storrr-en des 1" vens achter zich had, zender de deeln ireing in het lijden, der manschheid te hc! - ben verloren*. lik heb een boodschap aan donni J-uar' ta de Larzamcndi namens haar vader, b- gon hij ernstig. SLOT VOLG

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1