14e Jaargang. Dinsdag 17 April 1923. No. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Bnttealaadsd Overzicht. fSESOlllfi. ABTisTmm WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT ëN: BUREAU: UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG Van 1—5 regels 0.50. Hippolytusboel Wie ringen. CCN. J. BOSKErt. WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. Dezer dagen is van Fransche zijde een berekening gegeven, van de kosten van het Duitsche verzet, waarbij de officieuse cij feraar lot de slotsom komt dat Duitsch- iand al een bedrag van ongeveer 800 mil lioen gouden marken had besteed voor de orgnisalie van heit verzet legen de Fransch Belgische maatregelen. De rekening was in bijzonderheden opogemaaktzooveel 9 vcor de stabilisatie van de mark, zooveel voor ondersteuning van stakend en verzet- plcgend spoorwegpersoneel, zooveel voor dit, zooveel voor dat. Wij behoeven het niet alles na te reke nen, maar -ook zonder dat willen wc den Franschen rekenmeester gaarne gelooven. Oorlogvoeren is duur en de Duitsche ,,Ruhroorlog" maakt op andere oorlogen geien uitzondering. Drie maanden ruim hebben de Duit- schers nu den cconomischen strijd volge houden en het resultaat moge dan al zijn, dat dc Franschen niet de kolen krijgen, welke hun vóór de actie in het Ruhrgebied w rden geleverd., en dat dc Franschen voorloopig uit eigen zak hun militaire on derneming hebben te betalen, in stede van geld te krijgen, meer dan deze gerecht vaardigde reden tot Schadenfreude bereik ten de Duitschers tocb niet. Integendeel, scherper en openlijker dan ooit uit zich in Frankrijk de wil om vol te houden ter be reiking van de politieke bedoelingen, die men in Duitschland juist door hel lijdelijk verziet wilde trachten te verijdelen. Ongetwijfeld zouden de Franschen hun coonomische plannen, die aanvankelijk het doel van hun Ruihractie heetten te zijn, hebben kunnen bereiken als ze de arbei ders van het Ruhrgebied op hun hand had den. Zij hadden dan de noodige kolen kun nen verzekeren en mijnen en industrie, al thans voor een deel in exploitatie kunnen nemen onder de .leiding van hun eigen, in genieurs en bedrijfsleiders. Poincaré kan gemakkelijk praten van ,,de kolen, en cokes succesvoller weghalen" maar dan moet eerst het Rijn-Herneka- naal weer worden hersteld, enz. De ontplof fing in liet Dorlmund-Emscher-aquaduct FEDTLIETON. is zoo hevig geweest, dat in den dijk een gat van 7 meter is geslagen, waarvan de reparatie alleen reeds 14 dagen vergt. Dan komen nog sluis 7 en de bruggen, die ver- nk-'d zijn aan de beurt en de gekantelde aken, en de beschadigde loswallen. Een dynaimiet-ontploffing heeft men ock reeds op het slation Merklind gehad, maar daar werd toevallig geen schade aange richt. De Franschen blijven doorgaan met hel uitwijzen van allen, die hun geen gehoor zaamheid wenschen te beloven, zoo gaan bijna 450 spoormannen Koblenz uit en hun gedupeerde collega's te Trier achterna. Het proces tegen de directeuren van Krupp is in volle voorbereidinghet zal worden gevoerd in een theaterzaal Wegens weigering iemand in de gevan genis te zetten, zijn twee Duiesche ambtc- >m uit Kaiserslautern veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf en vijf millioen boete elk. Het Russische blad ,,Dni," dat te Ber lijn verschijnt, heeft de volgende bijzonder beden vernomen, omtrent de terechtstelling van mgr. Boetkewitsj. Nadat het Hof te Moskou de doodvonnissen had uitgespro ken, werden aartsbisschop Cieplak en mgr Boetkewitsj in afzonderlijke cellen der ge vangenis van het politieke slaatsdepartc- inent opgesloten. Beide prelaten vroegen, om voor hun terechtstelling de andere ver oordeelde priesters te mogen spreken. De commandant antwoordde, dat, daar de von nissen nog niet bekrachtigd waren door het presidium van het Al-Russische Uitvoe rend Comité en vermoedelijk de doodvon nissen zouden gewijzigd wordeni in een zachteren vorm van straf, er geen ond boud tusschen dc veroordeelden kon wor den toegestaan. Omstreeks 5 uur in den na middag van 31 Maart werd aan aarstbis- schop Cieplak meegedeeld, dal zijn dood ■onnis was veranderd in een tot tien jaren gevangenisstraf. De aartsbisschop ontving deze tijding met kalme waardigheid zn vroeg onmiddellijk naar het lot van mgr. Boetkewitsj, maar de Tsjeko-agent ant woordde ruw dat dit hem niets aanging. Mgr. werd door den commandant mee gedeeld dat het Al-Russische Uitvoerend Comité zijn doodvonnis had bekrachtigd dat hij zich had voor te bereiden op den dood. Hij ontving dit nieuws met gelatenheid Een aangename bode is mij steeds wel kom antwoordde Juanita eerbiedig. Ik had gisteren 't geluk, uw vader te redden van zelfmoord. En ik danki den goe den God, dat hij mij gekozen heeft tot zijn werktuig om don Ju an Louis van de wan hoop te reddien ten hem over te halen tot boete. Hij beeft mij heel zijn levensgeschie denis en de voorvallen der laatste dagen verhaald, alle Hier hield de heer op, alsof hij cenig ant woord verwachtte. Maar Juanita zweeg. Toen vervolgde hij Don Juan Louis zal onmiddellijk scheiden van .zijn .misdadige gemalin, omdat dit hu welijk ongeldig was voor God en de Wet. Uw vader zal zich terugtrekken in de een zaamheid des levens en zich trachten te verzoenen met zijn geweten en den hemel. Wal uw moeder betreft, zij is zwaar genoeg gewroken aan uw vader, die nu alleen en verlaten staat in dc wereld aan den avond van zijn leven, gefolterd door berouw, ver raden en versmaad door zijn tegenwoordi ge gemalin en vervolgt door den haat van ziin eenig kind, Juanita zweeg nog steeds. Toen hernam de heer met verheffing van slem Hebt gij geen enkel woord van vergiffe nis of wilt gij in zondigen baat verhard, het grijze hoofd van uwen vader, de laatste en vroeg weer toestemming om dan aarts bisschop te spreken en de mis te hooren. De gevangenis-directie gaf haar loeslem- ming en beloofde, dat het laatste onder houd tusschen de beide prelaten zou plaats hebban in den morgen van 1 April in den cel van den aartsbisschop. Twee uur later evenwel om 8 uur 's avonds van den 31 Maart, kwam de commandant met twee Tsjecho-agenlen de cel van mgr, Boetke witsj binnen en deelde hem mee, dat inge- olge het hoofdkwartier ontvangen beve len de terechtstelling onmiddellijk moest v/orden voltrokken. Het eenige antwoord, dat de bisschop gaf, was het verzoek, hem 10 minuten alleen te laten om te bidden. Toen deze tijd verstreken was, iep hij van zijn cel naar de plaats der terechtstelling. Bij het bereiken dezer plaats maakte mgr. Boetkewitsj het teeken des kruises, zegen de de beul en zijn twee knechten en keer de zich naar den muur, onder het preve len van gebeden. Drie schoten, door den beul en zijn knechts gelost', onderbraken het gebed van den prelaat. van een roemrijk geslacht, nog met den smaad eener openbare aanklacht beleden, die slechts ergernis kan verwekken en leed vermaak. Maar weet dan, dat de schande van den vader liet geluk van het kind zal verteeren. Uw ongelukkige moeder heeft haar lijden volbracht, haar gebeente rust in den schoot der aarde: Is het niet genoeg dat de berouwvolle vader als een misdadiger vergiffenis moet afbedelen van zijn dochter. Blijft gij echter, donna Juanita ontoeganke lijk voor de gevoelens der kinderlijke lief de dan doe ik plechtig een. beroep op uwe plichten als Christen. Geen wraak maar liefde ieiï vergiffenis predikt onze Heiland. O waag het niet, in wrevel de wrekende hand van God tegen u op te doen. heffen, De heer was opgestaan en zijne blikken rustten vragend op Juanita. Eindelijk smolt de ijskorst van haar hart, door een stroom van heete tranen. En deze tranen stonden haar schoon. Ik vergeef hem, prevelde zij weenend. Zwaar gesluierd, in rouwgewaad gehuld knielde eam dame in een eenzamen hoek van het kerkhof der Beiersche hoofdstad op een half ingezonken grafheuvel, waarop een gebroken marmerzuil zich verheft. Lang kni lt zij daar, geheel in zioh zelve verlo ren. Zij hoort de naderende schrede ach ter zioh niet. Het is Juanita, die voor heel dit leven afscheidt neemt van het grat harer moeder. Het was haar niet vergund haar moedertje levend op deze aarde we der te zien, maar zij hoopt op hiernamaals. Eindelijk staat zij op. Daar ontwaard zij aan het andere einde van hel graf een knielende man, wiens gestalte gebroken GEMENGD NIEUWS MIJNWERKER- BOKSER- KOLENKO- NING DEMPSEY. Voor een zeven-en-lwintig jaren werd Jack" Demipsey als een arm jochie gebo ren' in een gehucht van West-Virginië. Hij groeide op, zooals de jochies daar, maar alleen een beetje sterker dan de meesben. Jack werd mijnwerker en onderscheidde zich van alle andere mijnwerkers, doordat hij een beetje minder zijn vuisten thuis hield dan al zijn kameraden. Al spoedig kreeg hij een naam als bokser. Als bokser bokste Jack al zijn tegenstanders tegen de vlakte, en hij werd noodgedwongen' een werklooze, want er viel niemand meer te vinden, waardig zijn portuur te zijn. Jack verveelde zich gruwelijk. Jack werd lastig voor zijn vrouwen en voor zijn gansche omgeving. Toen nam zijn vrouw hem op haar knieën en onder handen en zei J.ack, jongen, laten we eens ver standig praten. Mijnwerker kun je niet weei worden. En veerman, zooals je ook al ge weest ben op de Ohio, dat staat ook niet voor een wereldkampioen mam moulhge- wicht. Heb je nog zoo'n paar losse duiten liggen die je van George Carpentier en an deren höbt losgeknokt Is er nog wat o- ver van al die centen,, die je in je zak ge stoken hebt, met rare gezichten trekken op de film. Ja, zei Jack somber. Ga dan terug naar de kolenmijnen, Jack, teemde' vrouwlief, niet als mijnwer ker, maar als eigenaar. Zie dat je zoo'n ding koopt Aldus is geschied. Jack heet niet langer Jack, maar deftig Wil'iam Harrisson Demp ®ey, en hij is directeur geworden van de Great Western Goal Mining Cy te Sal't La- ke City. En omdat hij lm nu toch eenmaal mee door zijn leven' sleepte als een lastige schaduw, heeft ex-Jack zijn manager ook een koog baantje bezorgd aan diezelfde onderneming. Iets aardigs is het, dat zoodra die arbei ders van die mijnen waar een bedrijfs kapitaal van drie millioen dollar aan ver bonden is vernamen, dat bun bedrijf was gekocht dioorex-collega Jack Dcmpsey, zij /besloten1 hun dorp bij de mijn te doopen tot Dempsey Gily, en aldus geschiedde. DE VLESSING-FABRIEKEN. De bekende Vlessingfabrieken, de voor malige aardappeldrcogerijen, die eenige tonnen hebben gekost en bet Rijk een te kort van twaalf millioen hebben opgele verd, wordien thans, na jarenlang renteloos te hebben gestaan, verkocht. De gebouwen te Stadskanaal en Oude Pekc'a werden h den verkocht voor de somma van 50,375, aan de hecren K. Hen sc ma Kzn. en B. Bekkering te Musselka- naal. Dc geweldige fabrieksgebouwen, kanto ren en directievilla's zijn nog in zeer goe den staal en beslaan vele hectaren grond. EEN KOMEET. Te Enkhuizen heeft men Vrijdagavond omstreeks negen uur, gedurende ongeveer tien minuten, -en komeet waargenomen, die zich bewoog in noordelijke richting. VERDRONKEN. Een 4-jarig jongetje en zijn 3-jarig zusje, kinderen van een veehouder te Scharnc- goutum geraakten bij de boerderij in een sloot en verdronken. EEN LEZERES SCHRIJFT Weetu, op dien ik gestemd heb Ik zei, dat ik het niet wist en toen deel de ze mij haar politieke overtuiging op de is van schaamte. Vergiffenis mijn dochter, vroeg de grijs aard smeek,end. Vader, ik vergeef u, fluistert Juanita en reikt heon de hand over het graf der moe der. Zachtjes ruischt de top van den klagen den boom, die zijn takken diep buigt tot op de hoofden, van vader en dochter, die elkaar in verzoening wedervonden aan het graf van gade en moeder. Twee dagen later meldden' de bladen uit Mu,ncben ,,De Spaanschc gezant aan het Hof alhier is plotseling vertrokken. Zijn gezondheids toestand laat niet toe, dat hij zich verder met staatszaken moeit. Ook de gevierde danseres donna Juanita de Lazarmendie h cft onze hoofdstad verlaten, na slechts éénmaal in den schouwburg te zijn opge treden. Zooals mier» verneemt, heeft zij de planken voor goed vaarwel gezegd." EINDE. De Parijsche muziekwereld was in igroo te verwachting. Dc beide grootste schouw burgen van de Fransche hoofdstad maak- tenl zich gereed tot het opvoeren van een ïwe opera, waarvan de tekst hetzij toeval of opzet aan hetzelfde onder werp ontleend was <3e avonturen van den Napelschen visscher Tommaso Aniello of MasanicMo, zooals die naam te zmen ge voogd werd uitgesproken. Auber, de com ponist die inmiddels met zijn opera's reeds naam had gemaakt, was van een reis door Ita'ië wedergekeerd, met hoofd en hart VioJ indrukken van dat land des gez-angs en de portefeuille vol oorspronkelijke zang wijzen van het Italiaanschc volk. Een groo- te opera zou de vrucht van die reis zijn en de broeder van den beroemden dichter Kassimir Delavigne vond de stof daartoe in het leven van dien Napelschen vissohcr- hoofdman. De behendige looneelschrijver Scalbe hielp hem daarbij en zoo ontstond het werk dat zijn titel hetgeen voor een drama unet zang wel vreemd is aan een stomme ontleende, en dat de compo nist van ,,de Mooren" in de groote opera der Académie royale zou opvoeren. Terzelfder tijd had ook een ander com ponist aan Thomas Aniello gedacht. Het was de Italiaan Carafa, voormalig huza renofficier van Murat, die wel een groo- ten overeenkomst tusschen dien denkbeel digen visscherskioning en zijn eigen mees ter, den koning van Napels, moet ontwaard hebben om dit onderwerp t-e behandelen. Dit werk voor de opera comique bestemd werd gecomponeerd met koortsachtige haast ingestudeerd en, daar het ten ioo- necle voeren mindeT tijd kostte dan voor een groote opera vcreischt werd, zoo was het theater Feijdau de Academie royale voor, en den 27 December 1827 werd voor hot eerst in de opera comique opgevoerd: „Masaniello, geschiedkundig drama in 4 bedrijven door Carafa Zoowel wat decoratief als costumes be trof, was al bet mogelijke gedaan. Dc ge schiedenis zelve was in handeling tamelijk getrouw wedergegeven. Noch dc wegnnme der koopwaren op de markt, noch het be- eigende wijze mede Cp Schoenmakers,, dat vond ik zoo lollig, omdat mijn jongen schoenmaker is. Gezegende Kieswet GEBEURD OP EEN STEMBUREAU IN DEN HAAG Oud vrouwtje ontvangt een stembiljet en vraagt wat ze daarmee moet doen. Voorzitter antwoordt U -moet diegene zoeken, die u stem men wil, Kijk, in dat stemhokje. Vrouwtje loopt naar het stemhokje, ver toeft daar een poosje, komt naar den /oorzilter /terug, zeggend Ik zie niemand I DE NIEUWE EERSTE KAMER. Op len gronds'ag van het aanhangig Rc- geerings-ontwerp gerekend, zal dc uitslag an de Eerste Kamer, daarbij aannemend dat alle partijen aan de stemming d elnc- m/en, kunnen- zijn dat gekozen worden 16 R.K., 8 A.-R., 7 Chr. Hisl., 9 S:D.A.P, 7 Vrijheidsbond, 2 Vrijz. Dcm., 1 Plattelander bond. links. Totaal rechts 31, links 19. UIEN GEEN GELD WAARD! Als een bewijs hoe weinig de uien thans waard zijn, blijkt hieruit, dat deze week een landbouwer te Pernis bezig was, met dit gewas de greppels te dempen. VERKIEZINGS-VARL4. EE vrouwelijke kiezer die opgrocpen was om haar slem uit te brengen te Am sterdam verklaarde schriftelijk dat niet te zu'len doen in de volgende bewoordingen ,,Daar ik van de Nederduische Herfom- de gemeente ben en dat het een Rooms Katteliek bewaarschool is ieder in zijn Leer. Daar i,k geen van ken slem ik voor geen een waar je voor stem ben je verantwoord voor en die verantwoord neem ik niet op mij ik slem voor geen een. get. Mej.... geboren te Amsterdam en heb "het burger lijk recht van Amsterdam. VERBODEN TE VLOEKEN Ook op Barendrecht rust thans een vloekverbod. 't Wordt nu wel wat lastig, de eene gemeente verbiedt het vloeken, de andere niet. Zal men nu allerwegen borden zien ver rijzen. met het opschrift „Verboden fc gin der Napolitaanschen opstand ontbra ken. Koddige scènes wren mede in het stuk gevoegd. Het meest eohler boeide de opera door haar melod/iën, die voor hei grootste gedeelte uit volksliederen beston den en eene daarvan werd door die opera zoo bekend, dat zij nog heden het stok paard is, waarop alle violisten rijden en die ze ons als „Het carneval van Venetië' in alle mogelijke, zelfs bijna onmogelijke variaties doen hooren. Bij de eerste voorstelling was de zaal eivol. Ook de helden van de Napolitaan- sche visscheTSOpera waren hierbij verte genwoordig. In een der loges zaten Auber en de hoofdpersoon zijner opera, Ad-oH Nourrit, een beeldschoon jongmensch van ongeveer vijf en twintig jaren, welke laat ste den loop van het nieuwe werk met ge spannen aandacht volgde. Auber echter, een levenslustiger veertiger, gaf minder om de voorstelling, want daarvoor waren zijn oogan tc zeer gerich! op zekere log?, waarin geheel alleen een dame dicht b'.j de balustrade zat, en wel waardig was dc blikken op zich te doen vestigen In zwart fluweel gekleed, waarbij slechts enkele diamemten en een paar volle prachtige schouders te zien waren, schenen oogen en haar nog donkerder dan haar kleed. te>- wijl dc eerste vurig als diamentcn schitter den en steeds onafgebroken naar de lo ge gericht waren, waarin Auber en dc zan ger gezeten waren. Terwijl de componist steeds meer en meer opgewonden naar die zeldzame schoonheid zag, merkte Nourri' haar in het geheel niet op en wedde met onbewimpeld ongenoegen haar den rug toe. als hunne blikken alkaar toevallig ont moetten.. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1