14e Jaargang- Dinsdag 24 April 1923. No. 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN Ekl OMSTREKEN ABTISÏIILIID. in. "ir WIERINGER COURANT UITGEV1R; a CO?N. J BOSKErt, WIERINGEN VtKbCttiJNl L K t H DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85, AD VERTEN T Van 1—5 regels Iedere regel meer N 0.50. 0.10. BUREAU; Hippolytushoef Wie ringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. Onze flanelletjes. Een 'lezeres klaagt haar nood. „Krimpvrij Ilanel", schrijft zij ons moet toch tegen warm water bestand zijn Maar jawcl( leen het .uit de wasch kwam bleek ons, dal de. flanellen hemden zoo gekrom pen waren, dat ze geen van alle meer pasten Wij geven onze lezeres en veel anderen met ahar dan goeden, raad, flanel nooit an ders dan in matig lauw water te wasschen waarin zuivere zeep reni een lepel ammonia zijn -opgelost. Niet wrijven», niet wringen! maar het flanel een paar uur rustig in het sop laten, slaan, daarna voorzuchtig lus- schen de vlakke handen uitdrukken, na spoelen in schoon lauw water en ook nu zonder tc wringen, te drogen hangen. Oude Kurken. Voor zoover wij ze niet gebruiken, om vlekken te wrijven uit hel hout van onze meubelen1 of om de messen! -ermee te polijs ten, kunnen' wij cude kurken heel gemak kelijk verwerken tot eerste klas vuurma kers. Om dit te bereiken, verzamalen wij ze in een ouden pot of pan, overgieten ze met petroleum en. sluiten de pan goed af. Een van die met petroleum volgezogen kurken is voldoende om fornuis, kachel of haard aan le maken. Theepotten. Metalen theepotten zien er, nadat zij een poosje gebruikt zijn, van binnen onsma kclijk uil. Ze hebfceni een donkerbruinen aanslag gekregen», die zich -bij het gewone afwasschcn niet laat verwijderen. Zoo'n vuilen theepot kan men schoonmaken door er een handvol soda in te doen, hem vol te schenken met kokend water en geduren de den nacht zoo te laten slaan. Den vol genden dag schuurt men den binnenwand met deze soda-oplossing uit, door welke bewerking de aanslag geheel zal verdwijnen. GEMENGD NIEUWS. DUUR STAMBOEKVEE! Dat voor goed stamboekvee nog enor me prijzen bedongen worden, ondanks de dalenden markt, blijkt uit liet feit, dat een boer uil Loosdrecht een paar koeien- heeft aangekocht, die elk meer dan 10CO -kostte. DE HARINGVANGST. De haringvangst* op de Zuiderzee gaat de laatste dagen bijzonder naar wensch. FEUILLETON. No. 3. Pij deze woo den had zij snel een klei nen blinkenden dolk te voorschijn gehaald en hield dien op als om toe te stooten. Niettegenstaande zijne vermoeienis naar ,ziel en naar lichaam kookte het in Nourrit. Verachting en' toorn streden een oogenblik met zijn medelijden voor de ongelukkige vrouw, doch zijn misnoegen over die onver antwoordelijke gebaren hield de overhand- en op i en toon die duidelijk te kennen gaf wat hij dacht en gevoelde zeide hij Geen komediespel, gravin. Wat gij ge daan hebt, is onverklaarbaar en ik wil het vergelen. Houd mij niet langer op en keer naar -uw hotel terug. Mijne vrouw, die ik boven alles bemin wacht mij. De -woorden der Italiaansche- waren ech ter te ernstig g meend hare waanzinnige liefde en hartstocht, zoowel als de betref fende woorden, die haar doodelijk moes ten Ir- ffen, hadden haar het overige be wustzijn ontnomen en had Nourrit haar niet -met kracht het moorddadig wapen weten te ontrukken, dan zou dat vreemde nachtelijke tooneel een ontzettend treurig einde 'genomen: hebben. H t g'cluktc hem echter den dolk aan dc sch-oone vrouw te ontnemen' en nu veran derde haar vreeselijke inspanning in een krampachtig weenen. Zij sloeg beide han den voor het marmerbleek gelaat en deed zich geweld aan om de leekenen harer Te Spaken-burg worden dagelijks duizen den tallen aangevoerd en in veiling ge bracht. De prijzen zijn echter zeer laag, daar 't product weinig of niet naar het -bui tenland verkocht wordt. DROEVIG I Tc Martenshoek (Groningen) werd het 4-jarig zoontje van den schipper A. Bos- schcr, uit Nieuwolda vermist. Doordat de vader een- stokje, waarmede het kind k-crt te vor-en- op den wal had gespeeld, in het Winschoteidiep zag drij- n, vreesde men! het ergste. Dit werd spoedig bewaarheid: Toen de vader een. schouw, die voor den wal lag, wegduwde, kwam hij tot de treurige ontdekking, dat het kind was ver dronken. Naar verluidt moet dit reeds het 3de kind van deze zwaar beproefde ouders zijn, dat is verdronken. DE RAADSVERKIEZINGOP MARKEN. Op het eiland Marken was dit jaar veel belangstelling voor de gemeenteraadsver- kieziing. Er zijn niet minder dan vijf candidalen- lijslen ingediend, w.o. een van een groep kiezers, met als no. een vrouw, bekend Marker type. Ook was er een lijst bij vai een groep C. H. kiezers met zes candida- ten-. Enkele der vele onderteekenaars var deze lijst -bleken echter geleekend te heb ben toen daarop de namen van twee can- didaten voorkwamen. Twee leden van hel hoofdslembureau, de raads'eden G. dc Jong en 0. Zendervan, kwamen dit te ten en zouden in de openbare zitting van het stembureau legen de geldigheid van die lijst bezwaar -maken. En zoo was er ve.-l belangstelling van de Markers bij de ze zitting van het Slembureau, welke een historische zitting" is geworden. Alle lijsten werden goedgekeurd, behal die lijst van de groep C. H. kiezers: De genoemde raadsleden Dc Jong er Zondervan maakten bezwaar tegen die lijst om dc boven omschreven reden. En de voorzitter van den C. H. kiesver- eeniging wierp een brief -op tafel, waarin eenige -onderteekenaars van -die lijst ver klaarden: geteekend. te hebben voor twee candid,a-ten' en nu v-erzochlen de lijst -ongel dig le verklaren. Dc voorzitter, burgemeester Brug, merk te echter op. dal hel stembureau' hier niets anders had te doen», dan tc beoordee- len de geldigheid van de candidatenlijsten. zwakheid en nederlaag, de tranenvloed te sluiten. Nourrit was ontwapend. Hij voel de nu nog alleen! maar medelijden, -en) be daard zocht Ihij haar te kalmecren-. Geen antwoord kreeg hij evenwel daar het krampachtig weenen de stem der gravin 'erstikte. f Hierop gaf hij den -koetsier, door hard tegen de portierruiten te slaan, te bennen, dat hij wilde uilstijgen. De paarden min derden hun gang, nog eenige oogenblikken en. het rijtuig stond stil. Eensklaps nam de Italiaansche woest de handen van het ge laat en met een blik, een- -medusa gelijk, greep zij -de hand van den zanger, die de portierkruk reeds vasthield, en riep met groolen hartstocht die hem voor een oo genblik het -bloed deed verstijven- Ga 1 Als het ongeluk over uw hoofd is gekomen, zult gij mij wederzien. En het zal op uw moeilijke loopbaan niet uitblij ven Ga mijn haat vergezeld -u. Als een dronken man -tuimelde Nourrit op straat. Nog was hij niete in staat om zich te oriënteeren, waar hij eigenlijk was om zijn weg te kunnen vervolgen' toen. de equipage van gravin Balbi reeds ver erwijderd was: Hoe hij thuis was gekomen- wist hij niet. Zijn huisgenooten schreven zijn ongewone opgewondenheid aan de eerste voorstelling van de groote en moeilijke rol van Masariiel lo loc en Nourrit liet ze in dien wa-an. Tien jaren zijn sedert het hierboven ver haalde verloopen, een roemvolle lijd voer Nourrit zooals geen zanger vóór hem be AIs er bezwaren -tegen de lijsten, waren d-an konden die in het procesverbaal ver- mefld werden-, hetgeen o-ok door den, voor zitter werd gedaan. Er ontstond een hefti ge discussie en de beide andere leden, wil den het proces-verbaal niet teekenen, waarop de voorzitter zeide dan te schor sen tct 's avonds. Het lid De Jong, raads lid, wilde echter het raadhuis niet verla ten en teen werd hij op last van den burge meester door den veldwachter verwijderd. Dit raadslid heeft bij deze schermutseling den politieman in zijn vinnger gebe-ten en -toen! hij bui-ten' kwam, kreeg- hij een- opstop per van een der eiland bewoners. Hiervan heeft hij aangifte gedaan bij d?n officier van Justitie te Haarlem. Tegen het raadslid zelf is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van de politie en tegen den voorzitter der C. H. Kiesvereenïging wegens be'emmering van de politie in de uitoefening van haar func tie. Toen dc gemoederen weer wat be daard waren- is 's avonds de zitting van he-t hoef-ds-tembureau v-oor,tgezet, weer onder groot belangstelling van de Markers. De meerderheid der leden van het stem bureau verklaarde de bewuste lijst ongel dig en het proces-verbaal werd nu getee kend. De burgemeester -en' een aantal andere kiezers zijn hiertegen in beroep gegaan bij Gedep. Staten, FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededecling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureau voor d-en Handel zijn -over de afgc- Icopen week 73 faillissementen legen 32 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 J-anuari -tot en met 20 April 1923 1301 faillissementen -tegenover 811 over hetzelfde -tijdperk van het v-orige jaar. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. Vcor de rechtbank te Zutphen heeft Maandag terecht gestaan II. J. Eilers, fa brikant van chemische praeparaten tc Lei den, die tot het -kant-ongerecht aldaar was veroordeeld tot 40 boete subs. 30 da-gen hecht, wegens het plaatsen van een -ad-ver- ben-tie in -de Zuit-phen-schc Courant, waarin hij zich medisch specialist noemde en; voorts orkondigd zou hebbenl dc geneeskunde uit te oefenen. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Beklaagde's gemachtigde, Spaargaren, uit Den Haag, besteedt dat E. zich voer geneeskundige had uitge geven -eni concludeerde tot ontslag van echtsvcrvolging. EEN GOED FRUIT JAAR? Omtrent den stand der boomgaarden in de Niedorper Kogge, Winkel, Nieuwe- en Oude Niedorp werd het volgende me degedeeld De appelen slaan er goed voor, ge peren zijn vrij goed, late beneden middelmatig. De pruimen- voorspellen een ijk gewas. De vroege Fransche zijn al reeds als -met een wil laken bedekt, de la tere hebben veel bloesemknoppen,. Hel an dere gewas ontwikkelt zich goed. Daarvan -kan verwacht worden, dat de bessenop- brengst goed zal zijn. VERKIEZINGEN. 't Wordt weer kiezen fslderiere, 't Wordt weer stemmen faldera. Vele wankelbare leiders Lcopen hunne kiezers na. Vele vastgegroeide ,,zitters" Hebben zware s-tembusgriep. Menigeen, die van benauwdheid, Weken 'ang niet lekker sliep. En wanneer ze even dutten, Droomen ze van foetsie-gaan, 't Is dan met die zoo geliefde Hoogc-oomigheid gedaan. Niet meer op je plaatsje zitten In den sput-terenden Raad, Slechts op de tribune loeren. Wie daar breed-uit plakken gaat. Niet meer in je krantje lezen, Wat je zoo maar hebt beweerd, Niet meer van dc vrindjes hooren ,,Nou, dat ging weer als gesmeerd." Niet meer op je kaardje hebben „Lid van den Gemeenteraad," Niet -meer naar je laten kijken, Als je kuiert langs de straat. Babbel zoo of zus, Amen, zegt de bus. RUSLAND. DE BOLSJEWISTEN IN GEORGIë. Sinds eenige maanden zijn de vervol gingen en wreedheden weer opnieuw be gonnen. Bij honderden worden- wr„edzame bur gers -gevangen genomen, wier eenige -mis daad is, da-t zij het huidige bezet-lingsre- giem niet erkennen'. Zij worden voor -de Tsjcha gebracht -en door allerlei fo'terin- gen tracht men hun de verklaring te ont lokken, dat zij zich met het communisme verzoenen. Velen, die weigerden zulks ie leefd of zcoals ook wel niemand beleven zal: Na zijn Masoniello in de Stomme debuteerde hij een jaar 'o-ter Arnoid in Ros sini's mces-ters-tuk „Teil" als Meijerbeer's Rober-t als Eleazar in Halleevy's en einde lijk ols Raoul in de Hugenoten, allen rol len even schoon zoowel wat muziek als tooneelstuk aangaot, dic Nourrit bestemd was om in het -leven -te roepen, en vol ze gepraal wist hij zijn naom op te houden. Voor een groot gedeelte had de zanger in beide laatstgenoemde groote opera's o-ok als dichter medegewerkt twee van de grootste tconeelen, de- groole aria in de gevangenis en' het zoo beroemd geworden duet -tusscben Raoul en- Balentine in het ierde bedrijf van de Hugenoten waren scheppingen van Nourit, die hij ook zelf tvoerde. Daarbij was de zanger geduren de de Juli-revolulie door het voordragen op het tooneel van de Parisiennc en de Marseiilaise zoowel als midden, onder het olk, buitengewoon -gevierd geworden, doch -a zestien: jaren als ecrsle -tenor aan het groote tooneel van Frankrijk verbonden tc zijn -geweest, had hij le veel van zijn slem gevergd, die al ware zij nog zoo sterk ge weest. tegen dit alles toch niet bestemd was. Voor de groote opera zelve was met genoemde werken eer» nieuw glansrijk lijdper-k aangebroken en de directie zag met schrik dc krachtige st em van haren eersten tenor afnemen. Zij *verd gedwongen- naar een! helper voor hem uit -te zien, hoe moeilijk haar dit ook tegenover den voor- treffeliik-en Nourrit viel. In Italië zng leen dc slijfds de 'Fransche tenor Duprez. Men verbelde en schreef bij na ongeloofbaar over zijne stem en zijn opgang, en de beste toenmalige componis ten wedijverden om de eer, rollen voor hem te -mogen' schrijven, Donizetli wijdde hem Edgard-o uit de ,,Luciai" en, -de opgang, -dic -deze rol maakte drong over de Alpen, tot in Parijs en> in de opera door. Een vertrouwd persoon werd met onbe perkte volmacht door de directie naar Na pels afgevaardigd en binnen weinige maan den was Du-prez als eerste tenor naast Nourrit aangesteld, doch dat de eerste te nor door -twee artis en van naam was ver vuld geworden, had nog nooit plaats ge vonden. Dat moest een, storm geven en kwaad bloed zetten. Men hield het enga gement van Duprez -geheim en sprak slechts an gas ivoorstellingen van -den- beroemden ItaliaanschFranschen tenor. De man, voor wien men reeds beëindig de onderhandelingen geheim had willen houden, was de eerste, die het vernam van al do gcëmpicijeerdcn aan de groote opera. Nourrit -ontving een brief met den -poslstem pels Napels, waarin hem het gesloten, en gagement van den grooten zanger Duprez tol in de -kleinste bijzonderheden werd medegedeeld, en tevens werd hem bericht, dat Parijs hem spoedig wel evenzeer zou bewonderen als Napels en geheel Italië. Het schrijven was onderteekend Guiditta gravin Balbi. Het was dien avond voor het eerst dat Nourrit weder iets van de vrouw hoorde, die henv eeuwige haat had ge-zworen en' nu met het naderend ongeluk weder voor hem -pdoemde. Die -brief werkte als een donderslaghij slcg den zanger, dic lot heden alleen de g'ansrijkc zijde zijner kunst kende, geheel verklaren-, werden doodgeschoten. Het hevigst woeden- de bolsjewieken thans in de provincie Gourie, waar de bols jewieksche gouiverneur, wiens wreedheid berucht was, vermoord geworden is. De -bevolking moet 70 milliard roebe's boete betalen, 12 gijzelaars zijn reeds gefusilleerd en hun lijken mochten niet terstond begra ven worden, doch bleven tentoongesteld op de markt. De boeren van die provincie nemen de vlucht om aan folteringen en dood tc ont snappen en er blijven- niet voldoende han den! -over voor de- bebouwing van het land, dat aldus den! hongersnood tegemoet gaat. DE VULCANISCHE BEROERING IN ZUID-AMERKA en MEXICO. Over de jongste aardbeving in Mexico wordt nader gemeld, dat de schokken langs dc geheele kust van de provincies Vera- Cruz tot San Luis Potosi werden gevoeld. Het begon met lichte schokken, die a'lcngs sterker werden. Tal van huizen stortten in. Ov ral vluchtte de bevolking uit de wo ningen- en men vertelde elkander, dal de uitgestrekte koffieplantages in de provincie zou nabij Huejulia een krater zijn ontstaan, die dcodelijke gassen zou uitbraken. Het aantal slachtoffers was nog onbekend. Door de uitbarsting van de Tu-agara gua in de republiek Ecuador, dic omstreeks denzelfden lijd plaats vond, schijnt vooral de stad Rio Bamba ernstig tc hebben gele den. V'uchteling-eni vertellen, dat zij de stad te midden van een regen van gloeien de asch en bedreigd door een lavastroom hebben verlaten. Alle telegrafische verbin ding met de stad is verbroken en men last nog in duister omtrent de 18.0C0 inwoners. Deze nieuwe uitbarsting was des te ven as sender, omdat de vulkaan sedert 1886 niet moer in werking was- geweest. EEN GEKWELDE WETHOUDER. Men -meldt uit Weesp Toen de werkzaamheden op de begraaf plaats kwamen stil te liggen, kreeg men weer de wekelijksche uitkeeringen aan werkloozen. In de laatste raadszitting werd de klacht gehoord, dat iemand die voor de eerste maal van zijn leven, na 25 jaar bij eenzelfde -patroon te hebben gewerkt, den gang naar bet stadhuis deed om steurt, teruggewezen werd. De raad was van ge voelen, dat in zoo'n geval geen hulp mocht worden geweigerd. In overeenstemming hiermee keerden B. en W. Vrijdagmiddag steun uit aan alle werkloozen, evenwel tol ter neder en zijne geheele wilskracht had hij noodig om niet te bezwijken. Het gold, hier een strijd me-t zijn tegenstander en hij had wel niet den- -moed, maar vo 1de toen de -kracht daartoe. Spoedig echter nam Nourrit een besluit, dal hem s'echls door zijn kunstenaarstrots en niet door bc daard overleg en reden was ingegeven. Hij dacht den slag, die zijn eer. zooals hij meen de, doodelijk moest treffen voor tc zijn en vroeg zijn ontslag van de greote opera. Hij verkreeg dat ontslag en -op den eersten April nam hij in een laatste voorstelling van het Parijsche publiek afscheid, waar voor hij zijn hartebloed had gegeven en zijn levensgeluk opgeofferd. Nog eens moest hij den beker der eer in volle teu gen ledigen, want onbeschrijfelijk was dc -pgewondenheid, waarmede het publiek an de opera van zijn lieveling afscheid nam het was voer de laatste maal cn van nu af moest hij den beker ten. volle ledi gen en de schaduwzijde van zijne schoonc doch veelal verraderlijke kunst Iceren kennen. Zestien dagen na het laatste optreden 'an Nourrit dubeteerde Duprez, de uitslag is bekend. Nourrit was overtroffen, zn ook weldra vergeten. Vcor dien tijd had hij echter Parijs ver laten. Hij ging naar Brussel cn zong, (oen naar Lyon en eindelijk naar Marseillc. O- vcral werd hij gevierd, hetgeen zijn moed opnieuw deed herleven. In laatstgenoemde stad zoul hij echter een schrede verder op den weg des ongcluks gaan zijne vijan din eindelijk weder vinden. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1