Tiktak»^ een verminderd bedrag. Was de sleun vroe ger 12f50 voor man en vrouw, vcrmeer- (Ierd mei 0,50 per kind, nu werd 8 gegeven met dien toeslag. Dat wekte onte vredenheid in de rijen der werklcozen. Als rernaamste bewerker van deze vermin- lering zagen zij aan den wethouder der fi- ïncicn, den heer C. P. van Asselt. Vrijdag - iddag na de uitkeering liepen de werkloo en, waarbij enkele vrouwen te hoop voor zijn woning, Zaterdag, toen de wethouder, die bakker is zijn klanten bediende, werd hij door werkk>o.zen gevolgd. De politie volgde van nabij. Eenmaal werd de sabel vetrokken, waarop men uiteen stoof. Toen heer Van Asselt in zijn woning was te- ••ggckccrd, werden zijn volgers op een af 5'and gehouden. VROUWEN EN DE DIEREN. De rouwen hebben de reputatie, on doorgrondelijk te zijn. De bewering komt van de andere" zijde. Misschien zijn er eek uitzonderingen. De gril van de vrouw op het gebied der mode kent geen grenzen. In dat opzicht richt ".en zich vergeefs tol haar gevoclig- l-rici, li I haar warm hart. Zij sluit zich voor alle medelijden en wórdt een egoïste zon der erbarmen. De opgewekte mooigevederde vogelwe reld kent de vrouw van haar wreedsten kant. .Jaren geleden zijn er bonden opge- licht lor bescherming van de gevederde zan "ers en hun broeders, wier kostelijken. vee rentcoi de gril der vrouw reeds lang be- eerscht Helaas werkten al die bonden even vruchteloos als de Volkenbond mooi c woorden, een grootsch doel. Maar de energie en de wil waren er niet, om hei doel lè verwezenlijken. Tegen vrouwengrillen in bondgenoot schap met mevrouw Mode bestaan geen middclarn, Paradijsvogels, reigers em struis vogels prijken als Indianenversiering op de hoeden en de kapsels der verwende vrouw. Zelfs de trouwste vriend van den mensch, Je hond, is gedaald tot een modegril. Dan dikken, vellen puk loste de levendige fox af, t t hij op zijn beurt werd verdrongen 'oor hel niinialuurhondje, dat men eenvou dig in de mof kon stoken. De parijzanaar- <icr schonk een.ige jaren geleden haar gunst aan kleine schildpadden. en hagedissen, ■c de vrouwen aan gouden kettinkjes op 'e schouders lieten rondwandelen. Daar zwoer de Parijsche modedame bij 'en aap, bij een meeloopenden., levenden aap a's begeleider. De wispelturigheid van hel weder, die 'ikwijls dcodelijk is voor het exotische 'iertje, maakte op den grillige vrouw gean 'ndruk. En er gingen aan de Seine slem- men op om bescherming voor de apen, die ■n een onrustbarend groot aantal exemp'a- zn zich moesten laten aanvoeren voor m- dedoeleinden. Ook van d ze beweging bad de verwen- e vrouw niets te vreezen. De apenbescher ring mislukte evengoed a's de vogelbe- riierming. Dc aap, de moderne lieveling der ver- -ende vrouw heeft iniusschen nog een errassendc ontdekking kunnen doen. Aan 'e japon en aan den mantel van zijn mees- cres bengelen zeer eigenaardige franjes r. ruches. Verwonderd plukken zijn beval- ge vingers er aan en hij slaat den blik cder. Heilige Brahma Dat zijn garnituren an het haar van zijn broeders. Groote ngst bevangt onzen aap. Als de gril van en vrouw ook hem daar eens voor zou •vi'Icn gebruiken En vol walging verbergt ''.ij zich onder de nieuwste cape, In -J'.-.cn tijd brengen gril en mode de vrouwen bijeen aan de Riviera. Daar gaat l: ;l vrcoliik toe. De wereld, die niet be- 'icett te rekenen, zoekt naar nieuwe prik- ke's naar nieuwe zenuwsensaties. De da- :r.es vergezellen hun cavaliers naar het dui venschielen, wel het meest hartelooze van alle amusementen. Lang ie voren houdt men de ongelukki ge kleine slachtoffers in donkere kooien, trekt ze een gedeelte van de staarlveeren uit, opdat zij, als hel vermaak der dames en heeren begint, niet hoog zullen kunnen liegen. Langzaam gaat de kooi open, de onschuldige duiven, verblind, door het licht, zijn gemakkelijk neer le leggen. Een plotse linge -dood verlost ze uit hun e'lende. Maar dikwiils blijven zij slechts gekwetst en werden door honden bij den edelen heer gebracht, die zijn doel slechts ten halve heeft bereikt. Niet zelden vallen zij zwaar gewond in zee en komen daar ellendig om bet leven. De gril der vrouw houdt stand tijdens het duivenschielen. Haar ze nuwen genieten, zij maakt de mode mee. In den loatsten tijd wordt er aan de Ri viera geprotesteerd legen het duivenschie len, Effect zal het protest zeker niet 'heb ben. Dc mensch vermaakt zich. Ieder naar zijn smaak; EEN BABY GEVONDEN. H-l 1'tr. Dagbl: chrijft Tr -n Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf met een uur vertraging, de D:-trcin uil O'- denzaal aankwam werd in één der coupes een zuigeling ontdekt. De coupé was vor der ledig. Alleen; lagen in de nabijheid van hel kind een taschje met geld en een pas. Daar deze laatste omstandigheid er op w es, dat het hier een zuivere" zaak gold géén te vondclinglegging b.v. werd dcor den stationchef telephonisch op ver schillende stations ge-informcerd, waarbij bleek, dat deze zaak zich als volgt had toe gedragen De moeder der kleine had in Amersfoort, waar de trein pleegt' gesp'ilst te worden., moeten overstappen van het Rolterdam- schc gedeelte van den trein. Ze bracht ach tereenvolgens al haar bagage over, en zou het lcalsl het kind overdragen, doch juist toen ze dit zou doen, zette de Rotterdam- schc treindeel zich naar Utrecht in bewe ging. Op het station Utrecht waren' er ge lukkig onmiddellijk liefderijke handen om de kleine, die vier weken oud was, te ver zorgen. Eeni juffrouw van het stationswerk bracht het kind in de wachtkamer en ver schafte het e enige lichte voeding. De wanhopige moeder had intusschen niet anders weten te doen dan de reis naar Amsterdam vooit te zetten., doch werd bij aankomst aldaar onmiddellijk door den van uit Utrecht gewaarschuwden stationschef gewaarschuwd en gerustgesteld. Toen ze omstreeks half twee te Utrecht aankwam, viel ze onzen stationschef haast van dank baarheid om den. hals. De verloren baby was baar eerste kind. En een echtgenoot: om de bangste moeder iroosl en moed in te spreken, was in dit geval ver weg ge weest. De man bevindt z'ch n.1: op het oogenblik in Indië. Vnaagt Uw winkeliep Uilsluitend voor Winkeliers bij JANNES J. BOSKER, Grossicrderij Tel. 22 H.-hoef: Vraagt uw winkelier album voor VLAGGEN-PLAATJES. INGEZONDEN STUKKEN. Wieringen, April 1923. Vergun mij s.v:p: een plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. 't Zij mij als voorzitter der Afd. Wierin gen van den Centr. Bond vergund, u .mijn heer Roelof Post even te wijzen op uw grove drogredenen over mij in persoon en de organisatie. U tracht onze collega's grondwerkers van buiten wijs te maken dat ik die menschen uitmaakte als het uit vaagsel der maatschappij wat voor hun zeer btleedigend zou zijn geweest. Weet gij wel Post, dat gij u op zeer ge vaarlijk terrein begeeft. Weet gij, dat gij door dergelijke leugens, kwajongens gezeg de, de goede verstandhouding, die er altijd heeft beslaan tusschen de arbeiders van buiten, 't zij in welk vak ook, en de Wie- ringerarbeiders verbreekt. ITebt ge er wel eens uw aandacht aan geschonken hoe wij allen te zamen een geede verstandhouding vormden tusschen patroon en arbeider. Nooit heeft er zich iets ongepast voor gedaan onder den werktijd, bij ons en ook uw patroon, en gij zoudt het trachten te verbreken: En om dat te voorkomen zal ik u nog maals voorschrijven wat ik zeide en wat gij verdraaide over de groep der arbeiders wat u als vaagsel wilt doen uitkomen en u tevens waarschuwen u ninet op het glad de ijs der politiek of vakbeweging te wa gen daar u groote kans loopt uit te glijden Ho u bij uw arbeid en verder bij het •Jc en 1 alert van uw kornuiten; Het zou beter geweest zijn als u de kennis dc ënografie hier had toegepast om niet me. uw verslagopname te dwalen en hel derden lastig te maken; Welnu, heer Post, er is na de regeling bedoeld op onze agenda, een uurtje pro - ductief gemaakt vooj de propaganda en u zult u herinneren, als uw geheugen tenmin ste niet door meerdere leugens beneveld is, dat door mij er op werd gewezen om te or- ganisceren! op economisch en op politiek terrein Dat wij onze eigen vertegenwoor - digers zouden krijgen in de besturende li chamen als Staat en Gemeente. Om daardoor naderhand eens le krijgen een naar onze meening betere maatschappij met een betere werkloozenzorg, een meer progressief belastingstelsel enz. enz: Hoe door de groote werkloosheid er een groep van menschen' ontstond, die wij moesten, be schouwen als stumpers, de stakikers der Maatschappij, die z.g: gevallenen' en ge - drukten waren in onze samenleving, hoe zij zich somtijds overgaven aan de alcohol om voor kort le vergeten de moeilijke toe stand, waar zij In verkeerden; hoe wij ar beiders, nog verkecrend in betere omstan digheden, hun de hand moesten reiken; om op te staan uit het slijk der maatschappe lijke wanorde, gevolgen zijnde van het kapitalistische productie-ste'sel, wat door de gemeenschap in die kringen werd ge steund; en dat cp ons de plicht rust, het oor de kapitalist zijnde vaagsel der maat schappij, uit hun duisternis te brengen naar het licht, hun in onze gelederen op te ne men en gczamenlij]^ tegen de reactie strijd aardig te zijn, ej> ce eischen. voor die ncodgetëisterde menschen een beter lol daar de gemeenschap en in dit geval de Staat in de eerste plaats de gevolgen moet dragen van het stelsel, waarom deze samenleving ronddraait. Ook daarom heb ik gezegd te eischen een betere werkloozen zorg omdat dan niét de reactie hun ar- beidskrachtt voor beneden marktprijs kan koopen en er hunne macht mee kan ver sterken. Wij arbeiders zijn tezamen ver plicht cm het pijl der klasse, waarin wij behoorem, cp te voeren en ons niet langer te laten verdrukken. Er mege geen grens bc staan tusschen mensch en mensch. Weet gij nog wel, Post, dat ik tegen u zei: dat u het niet moest doen voorkomen alsdal on ze patroon die reactie was, maar dat wij steeds waardeering voor hem hebben be toond; welnu, dan zult gij u ook wel herin neren, dal ik gezegd heb, alsdat er allicht onder onze collega-grondwerkers zulke menschen waren en' dat wij als georgani- seerden moesten trachten hun aan ons te •erbinden en contact met hun trachten te krijgen, doch dat hier werd bedoeld de toestand in het algemeen. Daarom Post, als u nu de waarheid on der de oogen krijgt zult u beseffen., dt bet bezigen van het woord vaagsel" veel ver schil maakt en zult u naar ik en, ook wij georganiseerd en allen hopen, later wat voorzichtiger zijn, daar gij thans, misschien in een oogenblik van onnadenkendheid, voor kan komen op uw leeftijd, aan leiding zoudt geven tot het verstoren der goede orde bij het werkvolk uwer patroon Houdt naast ons redelijk willen" voor oogen en help er aan mee de Zuiderzeewer ken op een alleszins bevredigende wijze oor alle partijen te doen uitvoeren, dat is enl voor den Nederlandschen arbeider en voor hunne superieuren een eer en roem voor de toekomst. Nogmaals dankend voor de plaats - ruimte, J. C. DUIJNKER, Voorz: Central en Bond P.S. Door mij is Post in persoon ge raagd voor te debatteeren, waar hij geen gebruik van wenschte te maken. Welnu dan was liet beter geweest, daar voor de arbeiders van buiten op te komen als wij ze zouden willen doen belasteren'. M, de Redacteur Ondergeleekende verzoekt beleefd on - derstaandc regelen in uw eerstvolgend nummer der Wieringer Courant le willen plaatsen; bij voorbaat dank. M. de RJ, het is wel eenigzins gevaarlijk terrein wat ik nu betreed, maar tocb acht ondergeleekende het te belangrijk om het niet te doem; daar het nrij voorkomt, dat er niet iels in orde is, aangaande het dage lijksch bestuur der Gemeente en een van de ingezetenen die verleden herfst leve ring van turf aan de gemeente heeft aan genomen te leveren;, daar hij de laagste in schrijver was en niet heeft geleverd. De laagste inschrijver was de heer D. Doves, brandstoffenhandelaar le De Haukes. Nu is ondergeteekende ter oore geko - men, dat Doves de turf niet heeft geleverd wat mij ten zeerste bevreemde. Mij dunkt zoo, wanneer iemand inschrijft en de laagste inschrijver is, zal het niet :r dan bi'lijk zijn, zoo iemand het te gunnen, tanzij er bijzondere omstandig - lieden zijn,en ik twijfel dan ook niet, dat bet Doves .gegund is. Nu is mijn vraag, M, de R; hoe is het ogelijk, dat Doves de turf niet heeft ge leverd; en dat lijkt waar te zijn,am toch vrijuit gaat. Mijn gedachte is, dal Do ves had geprest moeten worden om te le- eren, want waar blijft dan het prestige van het Dagelijksch Bestuur der Gemeante Wieringen Of laten de heeren met zich sol len, wat ik ook niet kan danken Zit er somwij'en ook wat bij het dage lijksch bestuur, dat het niet vrijuitgaat Zoo indien dat waar mocht zijn, dan is dat ook niet zooals 't behoort te wezen M. de R; door deze vragen te stellen hoopt ondergeteekende helderheid te ont angen door middel van de Wieringer Cou rant, opdat hetgeen., dat niet in orde is, het publiek moge weten waar de schoen wringt. Het dagelijksch bestuur had toch de lieer Doves dwingen kunnen' te MOETEN leveren ern toch is het niet .gedaan en1 dat is niet zooals het behoort, want waarom wordt dan ingeschreven Nogmaals dank voor de plaatsing uw dn. H. van KALSBEEK Wieringen, 23 April 1923 MARKTOVERZICHT. De Donderdag, volgende op de groote koemarkten) te Alkmaar, is de aanvoer van gelde koeien altijd bijzonder groot te SCHA GEN. Men probeert dan te Schagen te ver- koopen, waarmee mem te Alkmaar is blij- en zitten, of te Schagcn aan den man te brengen, wat men te Alkmaar voor den handel heelt gekocht. Het gevolg van een en ander is dan, dat de vraag te Schagen bijzonder groot is, wat dan ook op 19 A- pril het geval was. Dit moet dan wel een trekkende markt geven. Duur en traag, met die die paar woorden hadden w.ij den gang ■an de markt kunnen' omschrijven. Wij heb ben vleezige gelde koeien zien verkoopen, die naar de algemeene schatting 55 cent op brachten. Dit wordt dan bij een gewicht an 6C0 pond 330,Vette koeien waren mede traag. De eerste kwaliteit werd op 55 a 60 cent geschat. Een paar hebben iets boven deze noteering opgebracht, maar veel niet 2e kw. gold 45 a 55 cent, 3e 40 cemt. De hoogste marktprijs ontving S. Spaans Barsingerhorn 540,Kalfkoefen aren prijshoudend traag. De markttraag- heid wordt hier beheerscht door de vrees r eene verlaging van den kaasprijs. „En dan zit je met de dure koeien" hoorden wij een dinger zeggen. Ten gevolge van een lagere markt te Londen, waren nuchte re kalveren 2,50 lager. Schapen met wei nig aanvoer en weinig kwaliteit, liepen tot 62 gulden. Varkens, vette, waren willig. Wij zagen een paar van 300 pond verkoopen voor 52V, cent per pond. GEMEENTE WIERINGEN. jjl Zaterdagavond werd tot voorzitter van Schuttevaèr Afd. Wieringen" be noemd de Heer Van der Speek Obreen Mededeeling van het Hoofdbestuur was ingekomen, dat dc Afgevaardigden; van de Algemeene Vergadering van Schuttevaèr die a.s Vrijdag te Enkhuizen zal worden, gehouden. Zaterdag as een boottocht naar Wieringen zullen maken ter bezichtiging van de Zuiderzee-werken. Het Afd. Bestuur besloot het Gemeen tebestuur uit te noodigen gezamenlijk de afgevaardigden te Den Oever te ontvangen Waar de bevolking van Wieringen veel aan Schuttevalr is verplicht en vele voor aanstaande leden dier vereeniging, o.a: Mr Smeenge, de voorzitter, een voorvechter van de droogmaking is, zou het wel aan genaam aandoen als de bewoners te Den Oever de vlag wilden uitsteken als teeken van waardeering voor het bezoek Dc bezoekers kunnen ongeveer te half twaalf aankomen. De tocht geschied per boot van de Maatschappij Bosman, door de ze welwillend daarvoor afgestaan POLITIE. GEVONDEN een sleutel (aluminium) een Rozenkrans in EtuL Inlichtingen bij den Gcm. Veldw: Vrijdagavond had de jaarvergadering der Coop. Eleclrische Centrale H:hoef plaats welke door 100 leden, was bezocht Bij monde van >den heer Ds, Leenderlz bracht de Commissie van onderzoek der rekening, bestaande uit de heeren Lendertz Piccardt en Van Duin, een gunstig rapport uit; de rekening werd goedgekeurd; Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer J C Klein en tot lid van den Raad; van Toezicht de heer P. Kaan; Inplaats van wijlen den heer L C, Kolff Sr; werd tot lid van den Riaad van Toezicht benoemd de Heer L C Kolff Jr. Tot plaatsvervangende bestuursleden w den herbenoemd de heeren P Bruul en C Huijbers; LEMMER aan de FLESCH Een schipper van Ameland kwam met een lading wijn afkomstig van het bij Ter schelling gezonken stoomschip ,,West A- lela" te Lemmer binnen Hij was er niet duur mee en half Lem mer was weldra aan de flesch; Het gevolg was als gewoon groote opgewondenheid en aangezien sommige menschen 'lastig wor den als ze "wat te stevig geproefd hebben ontstond er tot slot een hevige vechtpartij HET TAPVERBOD le LEIDEN De kantonrechter te Leiden, utilsprahk doende in de zaak betreffende de overtre ding van het Lcidsche lapverbod heeft de beklaagden van rechtsvervolging ontslagen, hel lapverbod buiten werking gesteld VADER WAS ..UIT DE BRAND Met verslagenheid op het gelaat wankel de de jongemn de deur uil, den tuin in, het rezenpriëel, waar de uitverkore ne zijns harten hem met kloppend hart wachtte; En wat zei vader vroeg ze, hem :m den hals vallend; Hij zei ja, klonk het dof uit den mond an den jongeling. Oh. George, wat heerlijk -! Vind je vroeg George somber. Ik -ind het heclemaal nie heerlijk Eerst wou hij niet eens naar me luis teren'. Maar heb je hem dan niets verteld an je positie Jawel En van je vooruitzichten. Jawel En dat je nog zes duizend gulden op de bank hebt Ook dat. En wat deed hij toen Wat hij deed Hij ileende ze van me NEKKRAMP IN ZUID LIMBURG. Jn Zuid-Limburg komen dc laatste' we ken talrijke gevallen voor van nekkramp (meningitis). Alleen' in Treebeek werd zeven personen door deze besmettelijke ziekte aangetast, waarvan drie stierven, In Klimmen heeft zich deze week even eens nekkramp met doodielijken afloop voorgedaan.. DE GEVOLGEN VAN ONVOORZICH TIGHEID Te De Steeg wilde de automobilist F. uit Doesburg, die met zijn auto het dorp passeerde eert sigaar opsteken en gaf daar toe even het stuur over aan een' naast hem zittende dame. Deze onvoorzichtigheid had het gevolg dat de auto plotseling in. een groepje kin deren reed. Een 3-tal kinderen werden tusschen het tuinhek en de auto gek'femd. Een der kin deren, het 7-jarig zoontje van de wed. B., kr;eg een; ernstige hoofdwonde, terwijl de buide anderen, lichte kwe Isuren. oplie pen'. Hel hek was gelukkig van li'chlc consiruc tie ere werd teruggedrukt■was"- zulks niet het jjeval geweest dan waren |wellicht doo den le betreuren. j i i l ,4! set-. .3 Een apotheker te Tournon doet een belangrijke verklaring. De volgende bijzonder belangwek kende briet over de krachtige werking der Pink Pillen werd ons door een apotheker geschreven. Wij behoeven er niets aan toe te voegen, cindat wij overtuigd zijn dat deze briet die niets bevat dan de vermelding van persoonlijke ervaring iets beters aan de zieken geeft dan welke uit legging ook, namelijk een nauwkeurig idee van de merkwaardige genezingen door de Pink Pillen teweeggebracht. Ziet dus hier wat de heer Maurice Gray, apothe ker der 'le klas se, Plaoe du Marché te Tour- non-Rhoue,(Ar deche, Frankrijk ons schrijft: „De uitwer king door de Pink Pillen op mij verkregen, is gewoon won derdadig, en ik blijf er even verrukt als tevreden over. Nooit heb ik aan een zoo overtui gend en zoo snel resultaat kunnen gelooven. Gedurende de zes weken dat de .behandeling geduurd heeft, ben ik niet minder dan 8 kilo aan ge wicht toegenomeu. En deze toename aan gewicht werd door geregelde we gingen bij mij thuis op de geneeskun dige balan9 geconstateerd. 4U mijne bekenden die mij vroeger zoo ver zwakt, zoo bloedarm en zonder trek èn wat o>ok gekend hadden, zjjn er verwonderd over en vragen mij wat ik daarvoor heb gedaan. Aan allen zeg ik: „Ik heb de Pink Pillen ge bruikt, en gij ziet wat een prachtig resultaat ik heb verkregen. Mijne krachten zijn in een merkbare ver houding terug gekomen, mijn eetlust is haast onverzadelijk, ik heb altijd honger, terwijl ils vroeger in niets trek bad. Ik heb weer mo«d en zin voor mijn zaken. In een woard, ik verklaar u met overtuiging, dat ik deze verandering nagenoeg wonderlijk vind. Natuurlijk machtig ik u gaarne de ze brief te publiceeren. De Pink Pillen zijn de hersteller van het bloed en van de zenuwkrach ten bij uitnemendheid, het middel dat de gunstige resultaten geeft bij de behandeling van bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie, algemeene zwak te, zenuwuitputting, maagkwalen, sto* ringen van den groei en van den kritieken leeftijd. De prijs der Pink Pillen bedraagt fl.75 de doos; f9.— de zes doozenu Zij worden, in ihet Iioofddiepot verkocht: Nossaolkade 314' te Amsterdam. Eisclit dit adres en de Hol- landsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pil len zijn ook te verkrijgen bij alle apothe kers en drogisten.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2