Muziek nieuwste Vpaagt Uw winkelier1 BOSKER'S Muziekhandel HINGEN. Gooiland is een brief ingekomen van het bestuur der Verceniging voor aanleg en' onderhoud van Rijwielpaden in Gooi en Ecmland waarbij excuses worden aangebo den voor door een vroeger bestuur bebezig de onheusche uitlatingen tegenover het rest uur van Stad en Lande van Gooiland. Tijdens de aanvrage voor het verlof tot aanleg v;-n rijwielpaden, had de vroegere voorzitter zich n 1. laten ontvallen dat de .kaffers" hierin spoedig moestan toestem men, liet Erfgooi ers-b est uurslid Flcris Vos, wien dit ter oor-c gekomen was, had toen voorgesteld de heeren der vereeniging le ialcn vachten totdat zij de Erfgooiers we de- lot de blanken rokenden. EFN DEMOCRATISCH ADELLIJK HUWELIJK. Bij der. burgerlijken stand le Barten,- stein bij Slollgarl Duitschland is het huwelijk afgekondigd van een onderwijzer, uit een •arbeid'crsfamilic, met de negentien jarige Maric Rosinc, prinses van Hohen- hc-Barlenstcin, Dc bruid is de dochter van vorst Johann von Hohenlohe-Barten- s'.cin geboren aartshertogin van Oostenrijk uit het huis Toscane. HYGKNE OP DE FRANSCHE SCHOLEN. De hoofdonderwijzeres van een Parijsche schoei heeft tot gro-ole verbazing der on- d er wijs-autoriteiten1, een nieuwe methode ingevoerd lot het onderwijzen van hygiëne aan baar leerlingen. Zij was van oordeel, dat de kinnderen hel begrip van zindelijk heid cn hygiëne .niet alleen uit de boeken ':-n worden bijgebracht. Immers, toen zij eens dc vraag stolde, wanneer men een 'rad behoorde te nemen, luidde het ant woord Wanneer wij ziek worden ff Zij stelde zich daarom voor in haar school een badkamer te doen inrichten om praktisch werkzaam te kunnen zijn, doch de autori teiten verklaarden met zulk een revoluti onaire wijziging nie accoord te gaan. Bij gebrek aan officieclen steun heeft zij thans op eigen kosten twee badkamers laten aan "eggen, waar zij met toestemming van de ouders eiken ochtend de kinderen laat ba den. Rc.cds heeft zij den autoriteiten kunnien -mcdcdeclen dat de gezondheidstoestand der kinderen aanmerkelijk is vrbelerd. En dc autoriteiten zijn zoo onder den indruk dezer tijding, dat zij inspecteurs naar de school 'hebben gezonden om de v rheugen- dc resultaten nader vast te stellen. Zelfs hebben zij de onderwijzeres dc installatie- kosten vergoed, maar zij kunnen er niet loc overgaan handdoeken en zeer te ver strekken. MOORD EN BRANDSTICHTING. Tweede Paaschdag verbrandde in hel dorpje Graulhet, bij Toulouse (Frankrijk) hel postkantoor. Dc eenige postambtenaar die het beheerde, kwam in de vlammen om. Zijn lijk werd geheel verkoold onder d puinhoopen van hel huis aangetroffen. Eerst kort geleden kreeg men helt ver moeden dat de brand met -opzet was aange sticht, -en dal diefstal de drijfveer zou zijn geweest. Het baar geld, dat de postambte naar in kas had, was verdwenen -en ook ven het particulier bezit aan effecten van den overledene was geen spoor meer te ontdekken. Zelfs indien, het verbrand ware zou men altoos nog wel enkele overblijfse len er van hebben moeten aantreffen. Men heeft nu den iudruk dat de ambtenaar ver moord is hij was alleen thuis en dat daarna zijn huis in brand is gestoken. Een kroeghouder uit het dorp is in ver hand hiermede gearresteerd daar zijn ge- h-ngingen de aandacht der politie hadden getrokken. Sinds eenige weken leefde hij op ruime schaal zelfs plaatste hij een ad vertentie waarin hij een vrouw zocht met kornis van handelszaken Ook is een an dere man in hechtenis genomen, die in hel bezit van een groote hoeveelheid effecten werd gevonden. DE WOLVEN IN RUSLAND. Dc Russische revolutie heeft, als alle revoluties, de criminaliteit ontzettend doen toenemen maar ook het aantal viervoetige roovers de wolven is onrustbarend uitgebreid. Sinds de landheeren er niet meer zijn, voor wie de wolvenjacht s win ters een geliefkoosde sport was, tevens een nuttige sport, want de bewoners van de platlelandsdislricten' werden er door beschermd legen, 'hun ergsten vijand. En nog maar ten- decle, want als de boerzn met de trcika (slede) uitgingen, verzuimden zij nooit aan den houten boog boven het middelste paard de „wolverikJok" op te hangen, wier luid gebengel de wolven op een afstand te houden, en toch gebeurde hel nog vaak, dat -zij een wedloop om het leven met di afschuwelijke dieren moesten -ouden, wier gehuil de paarden lot dc grootsttc snelheid opzweepte, als de ee nige kans voor menschen en paarden om an de hongerige muilen der roofdieren le ontkomen. Dc bolsjewiki joegen de land heeren weg waarna de boeren zelf wolven jachten gingen houden, niet zoo zeer als sport, maar uit zelfverdediging, maar dc leden van de sowjets, die eensdeels op dc boeren moesten steunen., wantrouwden hun anderdeels en waren bang dat zij hun wa pens ook wel eens tegen de nieuwe macht hebbers konden gaan gebruiken daarom verboden rij den boeren het dragen van wa pens en de roode soldalen namen, op last van hoogerhand, de vuurwapenen der boe ren in beslag. Toen begon er voor de wol ven een gouden tijd wie in Rusland hon ger leed, rij niet, menschen -en: vee werden hun een. ge-mdkkehjke pro-oi en- zij waagden zich zelfs in de stralen der provinciesteden. Het eenige wal de sowjet er tegen deed. was waarschuwingen le publiceeren in de zen lakenieken vorm ,,In de straten der stad hebben zich wolven vertoond, men rij op zijn 'hoede niet te worden verslonden.' Verleden voorjaar kon men het vee niet in de weide brengen., want dan was .men er zeker van, dat het een prooi der wol ven. werd en het centrale 'bestuiur te Mos kou zond maar geen fokvee meer naar de districten, die er behoefte aan hadden, om dat het toch maaT wol ven voer was. Eindelijk hebben de sowjets toch eens krachtiger maatregelen tegen de wolven- plaag genomen dan de waarschuwingen aan menschen'., wier wapenen rij hadden afgenomen en die niet veel meer dan iknup pels hajdd-enl om. rich tegen -de vraatzuch tige -roofdieren te verdedigen-. Er word-en in de dorpen nu korpsen wolv-enjagers ge vormd, die weer vuurwapenen mogen ge bruiken, zelfs machinegeweren om het land van wolven te zuiveren en de overheid stelt elk, die rich bij zulk een jagerkorps aan sluit, vrij van alle verplichte diensten in het algemeen belang. Voorts looft rij prc- miën uit van 10 tot 25 poed tarwe voor ei ken wolfskop, naar gelang van de grootte, die bij haar wordt ingeleverd. Het is intus- schen voor de sowjets te hopen., dat de boeren hun vuurwapenen alleen tegen de wolven zullen gebruiken. Op deze condi tie mogen zij ze wel weer hebben, maar je kunt nooit weten.... DE TABAKSWET! Voor de Haagsche rechtbank stond te recht C. van der B., sigarenfabrikant, te Alph-en aan de Rijn, beschuldigd, dat hij twee band rolles, bestemd voor het ringen, van sigaren en die reeds eerder gebruikt waren, om door hem gemaakte sigaren heeft gedaan aldus de tabaksaccijns ontduikende. De bekl. erkent, dat twee gebruikte ban dero'les om sigaren zijn gekomen. Hij kan zich echter niet voorstellen, 'hoe deze ban derolles tusschcnl zijn zigen banderolles zijn gekomen. Een belastingambtenaar bevestigde het ten laste gelegde, er aan lo voegende, dat er veel meer banderolles nog bij bekl. zijn gevonden welke den indruk maakten, reeds eer gebruikt te rijn. Eisch1 maand gevangenisstraf, echter voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Bekl. Wat beteekent dat PrcsidientDat wil zeggen, dat je, in dien' je twee jaar goed oppa-st, die maand niet behoeft uit te zitten. Bekl. Dat is prachtig President Maar dan moet je ook zor gen, dat je hier niet weer komt Bek'. I'k gooi den boel er toch bij neer. Ik heb er allang genoeg van. Als ik bij de straat ga -loopen, verdien ik net zoo veel. EEN DURE KLANT. Een! 50-jarig .man, die verteringen had gemaakt in de Omniumbar, te Amsterdam, en die boVendieni in half beschonken toe stand verkeerde vond het bedrag, dat hij moest betalen, veel te hoog naar zijn zin. Toch voldeed hij naar de Crt. meldt, aan rijn financieele verplichtingen, maar sloeg voor een veel hooger bedrag aan glaswerk in de bar stuk. Ten slotte sprong, hij in hoogst opgewon den' toestand door de groote spiegelruit en kwam zoodoende op straat terecht. Spoedig viel 'hij in handen, der politie, die hem naar het posthuis Halvemaansteeg bracht. De schade van het vernielde inte rieur bedraagt ongeveer 300. EEN ONGEVAL OP DUINDIGT. Zaterdag jl. heeft zich bij de rennen op Dutndigt bij Den Haag een vrij ernstig on geval voorgedaan. Bij een ren' sloeg een der paarden op hol. De jockey Kuiper, wist, hoewel een' der stijgbeugels brak op het ■paard te blijven zitten. Tot staan kon hij het beest echter niet brengen. Hel rende van de baan het bosch door en hier stortte de berijder van het paard. Met een ern stige verwonding aan het hoofd, werd hij naar de kleedkamer gebracht, waar een dierenarts een andere dokter was niet aanwezigde eerste hulp verleende. Eenige uren later kon hij per auto ver voerd worden1. Dat bij de courses. zegt de Crt. goede geneeskundige hulp voor de beesten aan wezig is, is toe te juichen. Maar is een jockey minder dan een paard EEN NIEUW DAGBLAD. In eenibe ochtendbladen van jongstle den Zondag verscheen- een advertentie, waarin redacl'iepersoneel .en corresponden ten worden gevraagd voor een le Amster dam te vestigen groot dagblad. Naar wij vernemen zal dit blad worden, uitgegeven, door den heer Willem Broekhuijs, van de békende premieleeningen. Deze heeft eerst getracht ,,De Telegraaf" en „De Cou rant" over te nemen. Onderhandelingen daarover leiden- tol geen resultaat, waar na de heer Broekhuijs besloot zelf 'te be ginnen.. Voor d-e uitvoering van dit voorne nten zijn stappen gedaan en blijkbaar wordt reeds begonnen met de samenstelling der redactie. Voorts vernemen we dat van hol blad. dat half Juni a.s. zal „proefdraaien" en dat van 1 Juli a.s. af, dit ligt althans in de be doeling, geregeld zal verschijnen. Hoofdre dacteur wordt J. C. Schröder, thans in de zelfde functie verbonden aan de Tele graaf." Een GELUKKIGE GEMEENTE. Terwijl overal de 'belastingen een steen, des aanstoots zijn, worden er in Noord-Hol land toch dorpen gevonden, waar men. niet te klagen heeft. In de Zaterdagavond gehouden raadsver gade ring van Wognum, het dorpje van het bekende zangkoor „Jacob Kwast", deel de de Burgemeester mede, dat de hoofde lijke omslag, vorig jaar bij een. vermenig, vuldigingscijfer van 1 geraamd op 21 0C0 opbrengst, 't zal brengen tot 28.747, wat verminderd met aftrek voor reclames 26.000 netto zal worden. De dienst 1922 vergde slechts 12,600, en er is dus een. overschot van 13,400. Over 1923 moet er 14.000 zijn en men behoeft dus geen be lastingen te heffen. De raad wilde echter rekening houden met den dienst 1924 en besloot, om ook dit jaar niet hooger belas tingen le moeten 'heffen, een vermenlgvul- digingscijfer te moeten vaststellen van 0,5. Dan zal men bij een -benoodigd bedrag van 14,000 nog wel 19.0C0 in kas krijgen, ook al rekent men een daling van de in komens met een derde. 't Land van belofte zal men elders zeg gen. Uitsluitend voor Winkeliers bij JANNES J. BOSKER, Grossierderij Tel. 22 H.-hoef: Vraagt uw winkelier album voor VLAGGEN-PLAATJES. VERHOOGING BROODPRIJZEN. Met ingang van heden zijn te Bengen op Zoom de -broodprijzen verhoogd met 2 cent per 8 ons. DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE STEENWIJK. Zaterdagmiddag werd onder de gemeen te Emmen een belangrijk deel gevonden van het geld, ontvreemd bij de inbraak in 't Postkantoor te Steenwijk. Toen d-e moe der van de verdachten F.enllage le Barge- roosterveld, die behoort tot ihet drietal diat te Heerenveen in arrest zit, door dan buigémeester van Emoten werd verhoord, bekende rij eindelijk, dat een deel van 't geld begraven was in den tuin van den pas toor te Bargerccsterveld. Men vond daar inderdaad bijna 19,000 terug. MOTORONGELUK. Zaterdagavond werd ie Enschedé een 8-jarig jongetje op de Haaksbergerstraal door een motorrijder aangereden. Met een gebroken kaak en een hersenschudding, werd het knaapje naar Ziekenzorg overge bracht, DE SUIKERPRIJZEN. Een staking van Suikerverbruikers. Te Baltimore is eind der vorige week een staking begonnen van suik-erverbrui- kers als protest tegen de hooge suikerprij zen, Deze staking schijnt zich te zullen', uit breidien tot de 300,000 leden van de, bur gerlijke federatie van vrouwenclubs in de V.S. De federatie van vrouwenclubs in Maryland heeft met op drie na algemeene stemmen -besloten den boycot va« suiker en suikerwoeker zooveel mogelijk te steu- neni toldiat de prijs weer normaal zal rijn." De kleinhandelsprijzen' van' suiker te New York zijn van 10 tot 12 Amcrika'anschc centen per pond, of 50 hooger dan een' week geleden' IN EEN KOFFER GESTIKT. Eenige dagen geleden meldden ouders te W-icsb'aden de verdwijning van twee doch tertj s. zes en acht jaar oud. De politie kon geen spoor van de kinderen, ontdekken. Op een morgen rook men en' verdachten geur uit een koffer. Toen deze geopend werd zag men die lijkjes der kleinen., reeds in slaat van ontbinding. De kinderen moe ten bij het spelen dn den koffer rijn gekro pen waarna het zware deksel viel, zoodal d-e arme 'kleinen gevangen zaten. Ze rijn toen gestikt. De politie heeft een onderzoek ingesteld. SABOTAGE van den, ZOMERTIJD Volgens een. verslag van een vergade ring der afdeeling 't Zandt van de Gronin ger Maatschappij van Tandbouw sprak een der leden- de wenschelijkheid uit om nu hel ontwerp - Braat is verworpen, voor al le dor,pen, in de gemeenten denzelfden tijd in te voeren, zulks in afwijking van het - geen! in voorafgegane jaren, gebeurde toen sommige dorpsklokken denzomer andiere den' zonnetijd aanwezen. Op deze uiting gaven eenige andere le den' te kennen twee verschillende tijdien erg lastig te vinden, doch de voorzitter merkte op, dat hoe grooter de verwar - ring wordt, hoe eerder de zomertijd wordt afgeschaft. Op rijn voorstel werd, beslo ten dit punt ter sprake te brengen op de eerstvolgende vergadering van het Hoofd - bestuur. Het is maiuur'ijk .mogelijk't is zeer waarschijnlijk zelfs, dat het hoofdbestuur rich schrap zal zetten Legen stelselmatige sabotage, .maar als niettemin de plaatselij ke autoriteiten toch verwarring .gaan stich ten door de dorpsklokken openbare uur werken dusverschillende tijden te doen aanwijzen, zou het dan den wetgever niet geraden rijn om aan zulke in hun wezen -revolutionaire handelingen paal en perk te stel'-en door te eischen dat de genoemde klokken zich richten naar den officieelen lijd I? EEN LYNCHPARTIJ Het grauw bestormde Zondag de gevan genis te Colombia Amerikaen maakte rich meester van -een negerstudent, die er van werd beschuldigd een prof essorsd och - ter te hebben aangerand. Men hing den- neger aan ,eenJ spoorbrug op, -ondanks Ib'e- tuigingeni van rijn onschuld en het protest van zijn vader en het meisje, dat wenschtc dat het recht rijn loop zou hebben. KINDEREN en dronken MENSCHEN Aan een der politie-bure&ux te Arnster dam meldde zich Zondag een kruier die, ond r den invloed van genoten alcohol, be rouwvol twee inbraken opbiechtte een, jaar geleden reeds gep'eeg-d. Bij het inge stelde onderzoek -bleek de man zijn -daden wat al te zwart -geschilderd te hebben. Zij betroffen slechts het wegnemen van een paar doosjs cigaretlen. DE ONVEILIGHEID AAN DE GRENS. De politie te Alken heeft de hand gelegd Op een 'bende roovers van 17 tot 23 jaar, die in d-eni llaiaitsten 'tijd het Nederlandsch- Duitsche grensgebied onveilig heeft ge maakt door haar diefstallen.. Vijfentwintig van deze jeugdige misdadigers zijn reeds aangehouden. De 'bende, die vaak in groe pen verdeeld te •werk ging, hield rich in hoofdzaak berig met winkeldiefstallen, Ee nige hunner gingen dan een winkel binnen en terwijl een! tweetal de winkelbediende aan den praat hield, sloegen de anderen, hun slag an sta'en alles, dat maar voor de hand lag. Een! groote partij ikleedingsluk- k-enl, manufacturen, schoenen, enz.., is in een opslagplaats ontdekt. Reeds 70 winkel diefstalen zijn daardoor opgehelderd, ter wijl het onderzoek nog steeds wordt voort gezet. In Nederland hebben de dieven o.a. hun slag geslagen te Kerkrade en Blcyer- heide. Andere benden! is mén nog op het spoor. In de afgeloopen nachten, is op tal van plaatsen] ingebroken,. In de omgeving v'an- Scherpen,zeel werden- twee mijnwerkers, die met hun pas ontvangen loon terugkeer den naa hun woningen, aan de grens, door een aantal indivuduen aangehouden,, mis handeld en van hun loon beroofd. EEN SPOEDIG BEZWOREN REVOLUTIE. De ingezetenen van Noordwijk, die in deni vroegen morgen, van Maandag naar den toren) -der Ned. Herv. Kerk zeg-en., hehben angstige oogen,blikken beleefd. In plaats van de bekende -driekleur met den oranje wimpel wapperde daar rustig -het blauw, wit,rood. Niemand wist aan welke nationa liteit deze vlag toebehoorde, maar al spoe dig was men het er over eens, dat dit een totale omwenteling moest beteekenen, en men' -bracht het in verband met de felle te genkanting, die -een, voorstel van B. en W in de laatste raadsvergadering om f400 ter beschikking te stellen om daarvoor de schoolkinderen' te kunnen onthalen bij hel communistisch lid had ontmoet. Als we eens in de macht der Com munisten waren geraakt j ir - Angstige zielen, spoedden zich naar het raadhuis, om te zien', in wiens macht zich dit zo-u bevinden. Ook daar een. groote o-p'oop, maar van vreedzamen. aard Te midden van hen-, de schuldige, die in zijn slaapdronkenheid de vlag onderstbo ven had opg^heschen. En zoo gebeurde het. dat d-e ont-rustc gemoederen weer spoedig werden gerustgesteld. De vlag wappert weer, der traditie getrouw, maar zonder 0- ranjewimpel. GEMEENTE WIERINGEN. Zaterdag j.1. werd ons eiland bezocht door het hoofdbstudr en dc afgevaardigden van de Algemeene Vergadering van Schul- tevaer, welke te Enkhuizen was gehouden V rschillende andere dames en heeren maakten de tocht, welke geschiedde per boot van dé Veerdienst Enkhuizem-Siavo- ren, mede en zoo bestond hel gezelschap uil ongeveer 140 personen. Het Afd. Be stuur van Schuttevaèr benevens het Dage lijksch Bestuur van de Gemeente was ter verwelkoming le Den' Oever aanwezig en door den Voorz. van de Afd., den Heer Obreer., werden eenige woorden gesproken Vervolgens werden de Zuiderzewerkan berichtigd onder leiding van ingenieur Van de Wall, welke -uitvoerige inlichtingen -om trent de werken gaf. ,Dan ook werd per auto -en, rijtuig een deel van het eiland rondgereden -eni hier én daar vrienden en kennissen vluchtig begroet Zeer zeker heeft hel gezelschap de wei nige cogenblikken, die het op 't ei land vertoefde, nuttig besteed De mandoline- en- vioolclub „Oefening kweekt Kunst" te Westcrland zal Zaterdag a.s. haar jaarfeest vieren in het lokaal van den Heer Ha'fweeg te De Haukes. Naast verschillende concertnummers zullen, voor drachten ten beste worden, -gegeven tot aanvulling van den avond. Behalve de le den werken ook eenige dames en heeren van Hippolytushoef mede. Het belooft dus een gezelligenavond, die ook toegankelijk is voor 't publiek tegen -een matigen entrée van 40 cent. De Weleerw. H. er Ds Leen-derlz Doopsgez. pred. alhier is a-ls zoodanig be- roepen te Koog-Zaandijk. BURGERLIJKE STAND Geboren: Arie zoon van P. Rotgans en Joh. Dijkshoorn; Maart je dochter van Jan Pruim-boom en C. de Bruijne; Gezinus Hen drik, zoon van S. Koorn en D. Olthof; Cor- nelïa dochter van C. Brakenhoff en. A, Kaptein. Ondertrouwd: S. Koorn en D. O.I-lhof; J-b. K-ooij en H, Lont; S. Tijsen- en N. Stadig Getrouwd: J. C, de Vries en N. Asjes S. Koorn en- D. Ollhof; Jb. Kooij en H Lont; S. Tijsen en N. Stadig. Overleden: Jan van Duin, oud 77 jaren: echtgenoot van J. de Wit; Simon Snooij oud 77 jaren, -echtgenoot van G. Mos-tert. Tot hoofdingelanden van het Heemraadsohap Wieringen werden heden herkozen de heeren S, Russel- man, S. Koorn Jz. Stroe en S. C. Veer- dig. VoOr vacature H. Engel werd gekozen de Heer J. Engel Jacz. OVERSTROOMING in CANADA -Een overstrooming van de St. John ri - vier en- haar rijstroomen heeft voor hon - derdduizendi dollar schade aangericht. Over de geheele provincie staat het spoorwegverkeer stil. VALSCHE BAN-DEROLIES De bclasti-n-goomm.iezen hebben te G-ro - ningien 2 .personen/ uit dc provincie aange - houden, die in Duitschland- nagemaakte banderolies voor siigaren -trachtten' te vcr- koopen Zij weken eenigzins af van de echte. De verkrijgbaar

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2