2E1F0JQFFIBIIB He Jaargang. Vrijdag 11 Mei 1923. No. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t W1ERINGEN EN OMSTREKEN Prima GEURIG L PUP TABAK J. R. KBUSS - ALKMAAR WIERINGER COU RAKI UITGEVIR: CQ"N. J. BOSKER, WIERIMGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG «i VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. advertentiën: Van 15 reg-els 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytusboef Wieringen. TEL. 1NTERC0MM. Na 19. BEKENDMAKING. markten. Burgemeester en Wethouders van Wie rin-gen brengen ter algemeen-B kennis dat bij Raadsbesluit van 7 Februari j.1. zijn op- geheven de vroeger ingestelde veemarkten in deze gemeente, terwijl is bepaald dal in hel vervolg jaarlijks zullen worden gehou den lo. een VEEMARKT op den voorlaat- slen en laatsten Woensdag der maand Mei cn den eersten, en tweeden Woensdag der maand Juni 2o, eeni VEULBNiMARKT op den Zatcr dag. voorafgaande aan den eersten Maan dag in September. De aandacht van belanghebbenden, wordt er op gevestigd, dat voor de markten nieu we voorschriften zijn vastgesteld, waarvan de voornaamste hieronder volgen. Geen vee wordt 'er ir-arkt toegelaten, dai. na tevoren van gemeentewege ter plaatse v-oearlsenijkund-ig te zdjn onderzocht. Toelating van vee geschiedt niet vóór 10 uur en na 11 uur des voormiddags. Hel Kerkplein le Hippolytushoef is, bij uilsluiting van ieder ander terrein als marktterrein aangewezen. Het vee mag uitsluitend langs de Nieuw- straat cn de Hoofdstraat -ter markt worden aangevoerd. De keuring heeft plaats bij het waaggebouw. WIE RINGEN, 7 MEI 1923. Burgemeester en Wethouders voorn. l. C, KOLFF.. De Secretaris, VAN DUIN. gemTngd nieuwsT OPROER IN EEN GEVANGENIS. In de Brand-enburgsche strafgevangenis te Berlijn is Dinsdagavond 11 uur een op stand onder de gevangenen uitgebroken. Zij waren sinds eenigen tijd ontevreden oveV de zoeding. Zij verzochten den directeur vrijheid om ite rooken, te lezen, om zich levensmiddelen te doen toezenden verhoo ging van het arbeidsloon tot 10C0 mark per dag en een aanzienlijke verbetering der verpleging. Toen deze eischen van de hand werden gewezen, brak om 11 uur de opstand uit. De geivangeneni pleegden vlug overleg en onmiddellijk begon een gewei dig tumult en gebrul, zij sloegen meubels en ruiten kapot, poogden een gat in een muur te maken en- wierpen de bedden en FEUILLETON. Zeer zelden deelden zij in de vermaken der L'ologneschc t n hare een'ge ui- spanning was de munel. In menigen ver rukkelijken Italiaanschen avondstond nam Elisabetta hare harp op. het instrument, waarin zij uitmuntte, -em uren achtereen haal de zij er de zachte loonen uit die hare ge heele ziel verrukten. Op zekeren avond hield zij zich aldus bezig, toen graaf Malvasia ongemerkt bin nentrad, Hij ging naar de sofa. waar Andrea Sirani, wiens lijden een weinig verminderd was, naar het ondergaan der zon keek, -en nu en dan wendde hij zijne oogen- naar de plaats, waar Elisabetta zat, gebogen over hare harp. Zie eens naar haar, f'uisterde de trotsche vader Malvasia -toe zeg mij is Elisabetta niet h-et schoonste meisje zoowel als de grootste schilderes uil geheel Bologne De goede graaf glimlachte en gaf een toestemmend antwoord. Zij ziet er zoo ge lukkig uit, alsof zij een voorbevoel heeft van de goede tijding, die ik haar breng ant woordde hij. Omtrent het stadsbestuur vroeg Sirani haastig. Hoe heeft het besloten -en voor Elisabetta Ja, zeide de graaf. Elisabetta Elisabetta mia, riep dc ver heugde vader, die sinds langen tijd in va lafcls door dc ramen op de binnenplaat: Een aantal gevangenen klommen daarop naar boven en begonnen het dak van de gevangenis 'te verwijderen. De beambten- en tegenover de ca. 700 gevangenen vol komen machteloos en eerst -toen politicver sterking was aangekomen, konden de om liggende stralen worden afgezet. Tevens werd den ganschen nacht het dak der ge- angenis. waarin de gevangenen een gal hadden gemaakt, onder geweervuur gehou den. Een -man werd daarbij getroffen. Woensdagmorgen was de toestand in verre -verbeterd, dat voor een uitbraak der gevangenis niet meer gevreesd behoefde worden. In de slaapzaal hebben 600 gevanganien zich gebarricadeerd en het zal niet gemak kelijk zijn. ze weder naar hun cellen terug te brengen. EEN AFSCHUWELIJK ONGELUK. Een V.D.-bericht -uit Parijs meldt dat mevr. Escar L. Richard, de echtg-enoote van den New-Yorkschen bankier, Zondagmor gen werd gedood, doordat zij in den liftko ker van een hotel aan de Champs Elysées viel. Mevrouw Richard, die den liftjongen een boodschap had laten doen-, had onder wijl geprobeerd de lift zelf in werking t< stellen, doch drukte daarbij op een ver keerden knop. Door den plotsclingen, schok viel zij uit de lift tusschen de lift en dei. liftkoker. Zij vie' bijna voor de voeten van haar echtgenoot en haar broeder, kolonel Littaner. die vóór haar naar beneden waren gegaan. Door den val was zij onmiddellijk dood. MOEDER WAS NIET THUIS. Te Middelburg heeft een meisje van 15 maanden, tijdens de afwezigheid der moe der een stoel, waarop een kan kolkende koffie stond, omgetrokken Dc kleine werd met hevige brandwonden, overdekt naar het gasthuis vervoerd, waar het na smartelijk lijden- van eenige uren is overleden. DE BOOMGAARDEN IN DEN BEEMSTER. Ie den polder De Beemster hehben do boomgaarden al weer op z'n mooist ge bloeid. De fruitoogst zal er dit jaar niet groot zijn. Men meent, dat dit hoofdzakelijk gevolg is van d-enl overvloedigenl oogst het vorig jaar. Echter zijn er ook wel soor ten, die het vorig jaar weinig -opleverden en nu ook „slech-ts dragen." derlijke liefde en trots zijn naijver had ver geten, gij zijt ges'aagd het stadsbestuur heeft u gekozen, om de schilderstukken voor het we stadhuis te schilderen. Elisabetta kon hare vreugde niet bedwingen, zij kuste de handen van Malvasia en bedankte hem wel duizendmaal. Maar mijn lieve kind, zeide de welwillen de graaf, gij zijt nog slechts aan het begin uwer reis en gij zijt zoo vroolijk, alsof het einde reeds bereikt ware. W-eet gij, welk onderwerp men voor de schilderij gekozen heeft Een groot en moeilijk. Een jacht tafereel. Kunt gij u een denkbeeld maken van de wijze, waarop gij -dit behandelen j't, Elisabetta Ik zal het u eens laten zien, signor Ccnle. Zij nam een- velletje papier -legde het op hare knie, doopte een penseel- in Ooslindi- sche inkt, en begon de eerste schets van haar ontwerp^ met verbazende snelheid op het papier te brengen. Staat -u dit aan, monsignor zeide Elisa botta ten laatste op schroomv illigcn loon, terwijl zij do schels in de hoogte hield- van het schild erts luik, dat har.» beroi'.mdhcid zou bevestigen. Eer de vader en graaf Malvasia woor- enen v-oor hunne verrukking kon den vinden, trad Ginerza Cantofoli binnen. ISr was een droevige trek om haar mond en een woes te blik in haar oogen, die van inwendige kwelling getuigden. Elisabetta vair -dit alles onkundig, omhelsde hare vrien-dint in hare blijdschap, ienl maakte haar deelgecnoot van haar geluk maar Ginerza huiverde- als van de aanraking eener slang. Gij zijt het dan zeide zij op bitteren- toon, die mij den wcnsch mijns hartem hebt -ont nomen. Ik heb verzocht dit stuk. te schilde gefabriceerd door de Tabaksfabriek Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. tftem OVERDREVEN EENVOUDSZ1N De Doopsgez. Gemeente le Twisk heeft haar .'kerkgebouw een eenvoudige vloer bedekking van cooosloopers, de kerlkeraads kamer een vast -cocoskleed en gordijnen voor de ramen gekregen. Niet alle leden der Gemeente achten dit echter, naar men in de Zondagsbode" leest, een verbete ring. Er zijn er. die gor.dijnen voor een ker- kekamcr ,in strijd met den Doopsgezinden eenvoud" achten. EEN OPTOCHT VAN SPOKEN. In het Bretonsche -dorp Bo-tir-es werd de zer dagen bruiloft gevierd en de gasten kwa men ook uit de omliggende dorpen. Toen zij 's avonds huiswaarts keerden, moesten zij langs de ruine van het kasteel SL Nico- las, waar een groep van acht personen bij het bleeke maanlicht een optocht van gees ten zag priesters met een kruis, gevolgd door een menigte, in kleederdrachten van lang vervlogen tijdien. Onder het zingen van gods-dienstige liederen trok deze stoet •om de verv-al'en muren van h-et oude kas teel -ert was toen eensklaps verdwenen. In hun dorp -teruggekomen-, vertelden de men- schen in hevige ontroering hetgeen zij ge meend hadden te zien en den volgenden avond -begaven vele dorpelingen zich naar ed ruine, maar de geestverschijningen ver toonden zich niet meer. Men gelooft nu dat de bruilofslgasten wat al te. veel wijn gedronken hebben en- dat h-un visioen alleen daaraan is toe schrijven-, maar zij houden vol, dat zij de verschijning werkelijk gezien hebben. Een der vrouwen zei,,Het kan zijn dat onze •at al te veel gedronken hebben, «wij, vrouwen, en vooral dc kinderen, hebben dat toch niet en wij hebben het ook gezien." NIET - WERKWILLIG^ WERKLOOZEN De heer Braat vraagt aan den Minister an Binnemlandschc Zaken: Is bel den Minister bekend, dal te Am sterdam vele duizenden gesteunde werk - ren, maar evenals de geheele wereld dach ten ook de vroede vaderen, dat ik niet zoo bekwaam was als gij, ik veronderstel dat ik aldus zal moc-ten leven en sterven, voegde zij er met een gemaakteni glimlach bij. Waarom hebt gij mij uw plan niet mede gedeeld, Ginerza sprak Elisabetta op zachten -toon. Omdat ik besloot eens zelve te denken le handelen, ik ben teleurgesteld; maar laten wij het nu vergeten. Doch Ginerza vergat het niet, -en ieder jaar dat Elisabetta's faam verhoogde deed het vergif steeds -dieper doordringen in het hart harer mededingster. Ten laatste kwam bij al die afgunst nog liefde. Balisla Zani had te Parma zijne stu diën in de kunst vo'eindigd voorheen was hij de 'eerling van Sirani geweest en thans kwam hij als de verloofde van Ginerza Cantolcli terug. De jonge opgewonden Bat- tista' die alles in zich vereen-igde, om de liefde van een -meisje te winnen, werd bijna fgodisch vereerd door haar, die hij geko zen had, om eenmaal zijn vrouw te worden. Tceni 'hij, "evenals allen, die in haar bijzijn kwamen, zich overgaf aan deni looverachti- gen invloed van Elisabetta Sirani en jegens haar een gevoel van hoogachting en eerbied aan den dag legde, werd het hart van Gi nerza door naijver verleerd. Somtijds sprak Battista, in zijn eenvoud en argeloosheid, met zijn verloofde over Elisabetta, over hare verhevene schoonheid, waarop hij zoo gaarne nederzag, -met die zuivere en liefderijke bewondering, die zoo diep in zijn kunstenaarsziel woonde en over haar geringen wereldzin en haar ge- dil alles was voor Ginerza dc grootste kwelling. looren zijn, en in de n Amsterdam lig - gende polders buitenlandsche arbeiders te werk geste'd -moeten worden, omdat in landsch-e werkkrachten- h niet beschik bier stellen Is de Minister bereid te bevorderen dat in Amsterdam de steun aan werkloozen opheude, opdat zij het werk in de ge noemde omgeving van die stad opzoeken en aanpakken AUTO OP HOL Een paar kwajongens brachten -een voor het hotel .,Varrenhorst" te Steen - wijle slaande auto in beweging. In steeds sneller tempo liep de auto den vrij sterk hellenden stationsweg af. M. Bakker, een hoog bejaard doot man die zich op weg naar zijn nabijzijnde wo ning bevond, werd van achteren door onb stuurde auto aangereden en tegen den grond geworpen. De man w rd 1 ernsüg aan hoofd, knie en arm verwond Ti gen de jongens is proces-verbaal op gemaakt. AUTO -ONGELUKKEN Vermoedelijk door onvoldoende oplet tendheid van den bestuurder reed een vrachtauto van den brandstoffenhandelaar Oom uit Utrecht op de grens van Doorn Driebergen tegen de juist passeerende tram. De tram drukte het voorste deel van de vrachtauto tegen een: boom finwal elkander. Bestuurder en een knecht heb ben zich, -do-o-r tijdig van de auto te sprin gen, nog kunnen- redden, maar een 17-jari- gen broer van de knecht werd opslag tegen den boom verpletterd. De machine en de goederenwagen van de tram werden dw over de baan gezet en zwaar beschadigd de personenrijtuigen niet noemenswaardig. Het verkeers is gestremd, -maar aan beide zijden 1-oopen de trams, zoodat de dienst worde onderhouden. Te Maam, in de gevaarlijke bocht bij de villa ,,'t Wed", werd Woensdag een au to, komende van Doorn tegen een boom In de openhartige bewondering en vrien delijke belangstelling, die Elisabetta den jongen schilder betaande, wiens talenten schoon e vruchten beloofden zag Ginerza niets anders, dan de voorkeur der liefde, want zij kon zich niet voorstellen- dat een -meisje haren Bat-lis-ta 'kon aanschouwen zon der hem lief te hebben. Ten opzichte van menig andere zoude zij deze achterdocht hebber, moge voeden maar het was niet aldus met Elisabetta Sirani. Nadat de kunstenaar eenigen tijd te Bo- logna, zijn geboortestad, had doorgebracht, beslcot hij naar Rome te vertrekken. Toen Battiste Elisabetta kwam vaarwel zeggen -sprak -zij Wat zoude ik ook gaarne naar Rome gaan het schoone Rmoc Hoe verrukkelijk moet het zijn al zijne wonderen te zien, en- om de beroemde Cap- pel'a Sistina le beschouwen, waarvan wij zoo dikwijls gedroomd hebben, Battista Ik mschte wel. dat ik ook ging. Waarom gaal gij dan niet, madame Eli sabetta, riep de jonge schilder met vuur uit. Het zoude zoo heerlijk zijn Rome met u te zien. Elisabetta glimlachte. Gij vergeet mijn ader, mijn huis. Hoe zoude ik al deze kun nen verlaten-, goede Battista, en naar Rome gaan Dat zij zoo, goede Battista, antwoordde Elisabetta glimlachend, toen zij hem dc hand gaf, die hij met eerbitd kuste en daar na met Ginerza vertrok. Is zij niet eeni enge', deze madame Sira ni, dat zij zoo vriendelijk spreekt tot zulk een arm en kunstenaar als ik -beni zeide hij tot zijne verloofde. Maar als ik haar eens wederzie zal ik hare goedheid meer waardig zijn. Denkt gij er ook zoo niet over, Ginerza mia verpletterd en even later een motorrijwiel met zijspan, komende van Amersfoort. Do inzittenden van ibeide werden zwaar ge wond opgenomen -ennaar Amersfoort ver- ierd. OVERREDEN. Men meldt uit Zeist Bij het aanzetten van zijn paard zag de koetsier van een veewagen niet, dat een ven/tje van drie jaar zich aan de andere zij de tusschen de wielen bevond. Hel kind werd, vlak voor de ouderlijke woning over reden cn -overleed drie uur la-Ier aan de gevolgen-. De EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN! De tuinbouwers D. van der Berg en T. IJkema, uit Kleinlankum. onder Frcneker hebben aan den Commissaris der Koningin te Leeuwarden, de eerste nieuwe aardappe len/ van den- kouden grond aangeboden. Dit is vroeg. Verleden jaar werden de eerste nieuwe aarda-ppe'en pas op 11 Mei aange boden. BRANDSTICHTING en- GRAFSCHENNIS Te Veenhuizen werd brand ontdekt in bet gebouwtje bij de Ned. Herv. kerk en eenige oogenblikken later ook in de kerk zelf. Op -beide plaatsen werd de brand spoe dig gcbluscht. Daar al'es er op wees, -dat hier opzet in het spel was, werd dadelijk een onderzoek ingesteld. Terwijl m-eni hiermede nog bezig was, kwam er bericht, dat op de begraaf plaats op ergerlijke manier was huisgehou den. Het bleek, dat eenige trommels met metalen kransen, van hun plaatsen waren gerukt -en een- eindje verdeT omgekeerd weer neergezet, -terwijl bovendien een 5-tal graafpaaltjes uit den grond waren gelrok ken en eveneens wat verder waren neerge legd, Terwijl het onderzoek nog in gang was -kwam dc Rijksveldwachter Ubels aan met den kort geleden ontslagen verpleegde uit het le gesticht, K.D., die hem was tegenge komen. Ubels oordeelde het noodig D. mede te nemen naar hier, daar D. een en ander ver telde van brandstichting. Inderdaad bleek D. te hebben- gepoogd den brand te stichten. Hij bekende ook de dader te zijn van het gebeurde op dc be graafplaats. D. is in verzekerde bewaring gesteld. Ja, antwoordde Ginerza met eenc zwak ke en veranderde stem, terwijl een vreese- lijk besluit hare handen deed ineen klem- en hare oogen flikkeren. Maar Battista zag het niet hij was geheel verdiept in die heer lijke droomen van itoekomstigen roem die maar al te dikwijls als een morgenwolk voorbij gaan. De Signora Elisabetta verlangt haar ge- kruiend drank, sprak op zekeren dag dc oude man, toen zij uil de schilderkamer kwam. Maak het spoedig voor haar gereed, Benedatta. Benodalta, een jong landmeisje, die Eli sabetta had opgevoed en die hare meesteres met hartstochtige teederhcid beminde, ging terstond de haar opgedragen- taak volbren gen. Dom kind, zeide d.-; oude vrouw, gij doet er te veel kancel in. Het is geen kaneel, goede moeder het is eene andere specerij, die ik onlangs kocht. Pe vrouw, die het verkoch' zeide, dat het madame goed zou deen, en dat ik hasr iederen dag van moest geven. En waarlijk zij had wel gelijk, want nooit zag ik de oogen onzer signora zoo schitteren als gisteren-. Het jonge meisje bracht het kopje naar haren -meesteres, en zag haar met leedere blikken aan, -terwijl zij haren geliefkoosd en drank van suiker, kancel en water gebruik te. Geen van beiden wist dat hot dien dag docdelijk vergif bevatte. Eene onverklaarbare ziekte maakte zich an de veroordeelde Elisabetta meester. Hare betrekkingen zagen- er geen gevaar a, maar zij voelde eene verkwijning, een vreemde overweldigende gewaarwording die haar een voorgevoel gaf van den- nade renden dood. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1