14e Jaargang. Dinsdag 15 Mei 1923. No. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Buit«nlandsch Overzicht. Isa Vuglnlng. WIERINGER COURAN1 VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: BUREAU: UITGEVER: DINSDAG en VRIJDAG Van 1—5 regels 0.50. Hippolytushoef Wieringcn. COPN. J. BOSKER. WIERINGEN. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No 19. per 3 maanden 0.85. Hel gemeenschappelijk antwoord van Frankrijk en België op de nieuwe Duitsche schadelcosslel-lings voorstellen is Zondag avond aan de Duitsche regeering overhan digd. De inhoud er van was( zooals men al bij voorbaat ikon vermoeden, afwijzend en tevens werd van de gelegenheid gebruik ge maakt, om Duitschland nog eens de des ie lezen. Achtereenvolgens liet die heer P-oin- caré erin alle redenen de revue passeerien, welke Frankrijk heeft om een voorstel af te wijzeni dal deels onaannemelijk, deels onvol doende is." Zijn vijf voornaamste motieven 1. De Duitsche nota is van het begin toi het eind dc nauwelijks verholen uiting van een s>stematisch verzet legen het Verdrag van Versailles 2. De Duitsche regeering ien niet die be volking van 111et Roergebied organiseert het lijdelijk verzet 3. Frankrijk heeft honderd milliard en België vijftien voorgeschoten op de reke ning van Duitschland. Geen van b ide landen zal dulden, dat het overwonnen Duitschland floreert, terwijl de wonden der overwinnaars niet zijn geheeld 4. Het Roergebied zal niet worden ont ruimd naar gelang van de afdoening dier bela'ingen 5. In ruil voor de deels onaannemelijke deels onvoldoende voorstellen, biedt Duitschland noch waarborgen, noch zeker heid., 6. Noch Frankrijk, noch België, kunnen op een dergelijke 'koop ingaan. Met dat antwoord is men precies even ver als vóór het Diuilsohe aanbad, zoo was de eerste indruk. Met de tegenwoordige Fransclie regeering valt niet te redenee ren, was de grondtoon der meeste Duitsche commentaren. Maar zoowel in Frankrijk als in Duitschland zijn er optimisten, die er zich al in verheugen, dat het antwoord niet kort afwijzend is, gelijk dc heer Poincaré aan vankelijk had aangekondigd. Want juist in die lengte van het antwoord meent men een glimpje voor nadere onderhandelingen te bespeuren. Indien cr inderdaad nog een kans, ze mo ge dan ook zoo gering zijn, beslaat om tot een definitieve oplossing van het schade- loosstel'ingsvraagstuk te 'komen, dan kan men er zeker van zijn, dat Engeland alles zal aanwendden om de beide felste tegen partijen nader tot elkaar te brengen Het heeft zich van de Roeractie afzijdig gehou FE UIL LET ON. No. 4. Zij onlbood Ginerza, en toen deze bij haar stond, sprak zij tol hare vriendin met een engowonen ernst over de geliefkoosde kunst die zij beiden beoefenden over Gi nerza's toekomstig leven over haren be minde. Een blik vol baat en wanhoop vertoon de zich op Ginerza's gelaat doch Elizabet- ta ging voort. Ik heb u altijd lief gehad, Ginerza, en uw Battista ooken als ik heter word.... Gij zult sterven en. gij zijt nu reeds stervende sprak Ginerza Gij zijt mijn ver derf geweest, mijne hee.e leven doormij ne mededingster in alles, zelfs in Batlis- ta's liefde. Ik heb u vergiftigd. Een huivering schok'e Elisabetta's c! aam, doch zij slaakte geen enkele kreet; geen vrees maakte zich van haar meester, toen zij haar vonnis hoorde uitspreken. Kplm zag zij naar Ginerza op, die als een marmeren) standbeeld aan hare zijde stond, eni sprak Gij bedriegt u nooit heb ik een man bemind mijn leven was aan de kunsr gewijd. Ginerza, uw Battista beminde mij niet hij heeft nooit een andere dan u be mind. V> 1 wroeging wierp de moordenares zich aan .1 voeten van haar slachtoffer neder den, die oneindig meer lasten dan profijten tot dusver voor de ondernemers heeft afga worpen en het is daar natuurlijk wel bij ge- »aren-, maar het gevolg is ook geweest, dat de kastanjcs-uit-het-vuur-halers Frankrijk en België het nieuwe Duitsche aanbod in de eerste plaats als aan zich gericht hebben be schouwd en zelfstandig daarop van repliek hebben gediend. En dat heeft in Groot-Brit- tannië de onaangename gewaarwerding ge geven, dat het op gebied der schadeloos- itelling op het tweede plan is geraakt. Van daar de spijtige betuiging van deni wa-arne- meniden premier, Baldwin, Dinsdag in het parlement, over dc onnoodige overhaasting van Frankrijk en België, met vcrwaarloo- zing van de eensgezindheid der geallieerden. Was ook niet het Duitsche aanbod aan zes be'anghebbenden, n.1. ook aan Engeland, Italië Japan en, de Vereenigde Staten ge richt Waar haalden dan Frankrijk en Bel gië het recht van daan, om als die e enige arbiters op te tredeni, alsof de zaak (hun al leen gol d Maar de woorden van minister Baldwin hebben de geruststelling gebracht, dal Enge land weer een rnstig woord gaat meespre ken in het schadevergoedingsprobleem en dat de Britsche regeering er voor zal zorgen dat in deze aangelegenheid het laatste woord door de geallieerden nog niet is ge zegd, m.ia.w., dlat hel zal pogen dc deur voor de onderhandelingen open te houd eni, die nog slechts op een heel klein kiertje staalt. Geenszins bevorderlijk voor een meer toenaderende houding van Duitschland is hel inmiddels door den Franschen krijgsraad te Werden gevelde vonnis tegen de direc teuren der Kruipp-fabrie'ken w- gens de bloei dige incidenten op StilL;n Zaterdag, toen een Fransche patrouille -met gebruik van vuurwapenen zich -een weg baande door dc op hel sirene-sein te hoop geloopen- arbei dersmassa's. Men kon den indruk niet van zich afzetten., dat de Krupp-direclie er als het ware met de haren werd bijgesleept. En omdat zij de sirenes hadden laten loeien waaraan de ter terechtzitting aanwezige hee ren part noch deel schenen te hebben ge had werden gevangenisstraffen van 10, 15 en 20 jaar met boetes van 100 millioen mark uitgedeeld. Een storm van verontwaar diging is d'aarovietr in Duitschland opgesto ken en een officieele Duitscl e mcdedeeling stempelde deze rechtspraak als „een zuivere gew Iddaad." Donderdag is in het Hotel Cccil te Lau- sannc waar de Russische delegatie ver enl snoekte om vergeving. Klaag mij aan, Uw .'cor zal langzaam zijn laat mij als een boeteling voor u sterven. Neen, hervatte Elisabetta op zwakken toon het geheim blijft tusscben u en mij. Dat mijn vader nimmer wete. dat zijn kind door vergif stierf. Moge de Heer u verge ven, zooals ik het thans doe. Ginerza, leef en wees gelukkig met uwen verloofde. Het is te laatgilde Ginerza Battiste is gestorven. Het was inderdaad zoo. Battista Zani overleed te Rome spoedig na zijne aan komst, niets nalatende dan alleen de her innering van het genie, dal zoo veel be loofd had en reeds in zijn eersten bloei stierf. Zijn naam door Malvasia in de jaar boeken opgeschreven, is het eenige, dat de nakomelingschap aan Battista Zani is ovegrebleven. Elisalbetfca Sirani stierf op zes eni twin- t-iig jarigen -leeftijd -op geheimzinnige en vreeselijk-e wijze. Vele v ermee den s werden opgewekt aangaande de noodlotligen oor zaak, enkelen waren er vrij juist, doch de anderen ongerijmd en tegenstrijdig. Te mid den van een prachtige lijkstatic werd de jeugdike kunstenares in het graf van Guido Reni nedergel igd. De redenaar Picinardi hield oen welsprekende lijkrede over de ge liefde d-ocde j de heele stad w-as in rouw over ha-ar die de roem van Bologne was. Terwijl de dichters -haar treurzangen wijdden en beeldhcod-ers haar -kostbaar mo nument versierden, bleef de nagedachte nis van Elisabetta in haar vaders huis be waard. als die van eene ontslapene heilige, eerst smartelijk, later alleen goede en ern- blijf houdt, een aanslag gepleegd. Vorofsk-i, d>e Russische gedelegeerde, Ahrens, chef ra-n den persdienst bij het Russische ge zantschap te Berlijn, en Diwük-osfki gebruik ten het middagmaal!, toen op een goed oo- genblik een individu, dat aan een naburig tafeltje was gazelen, verscheiden revolver schoten op hen loste. Vorofski werd op slag gedocd, Ahrens en Diwilkofski werden ern slig gewond.. De moordenaar, een gewezen Zwit- sersoh officier, Gonriadi, genaamd, was eerst Donderdag uit Z-urieh te Lausanne -aangeko men1, heeft zich onmiddellijk na de daad- aangemeld met de woorden „Hier ben ik, gij .kunt mij arresteeren." Vrijdagmiddag is het stoffelijk overschot van Vorosfky voorloopig in de kapel van hel aan den oever van het meer van Genè e liggende station Montjoie geplaatst. De .rouwstoet werd gelleid door een vertegen woordiger van het Russische Roode Kruit te Bern en diens echtgenoote. Aanwezig wa ren leden -der Tunksche delegatie, vertegen Iwcordigers van de Duitsche, Turkschc en Grioksche pers, gedelegeerden van de Zwit sersche communistische partij eni een com munistisch lid van den Zwitserschen Natio- nalen Raad. Onder eerbiedig zwijgen der aanwezigen werd de kist in de kleine kapel neergezet, bedekt met een groote Roode vllag en eenl groot aantal prachtige kran sen van ro-zem en lelies. Een Tursch gedele geerde h:eld een korte -toespraak, waarin hij namens -generaal Ismctpasja en de Turk sche delegatie aan hun diep leedw.ezen over het overlijden van den Russischen gevol machtigde uiting gaf. Zaterdagochtend is het lijk van Vorofsky ge.balse'd. 's Middags werd -mevrouw Vo rofsky verwacht, die Vrijdagavond uit Ro me is vertrokken. Zondag zal -dan aan het station te Lausanme volgens bijzondere iu struclies uit Moskou een groote rouwplech tigheid werden gehouden, waarna het stof felijk overschot van Vorofsky naar Moskou za' worden ovengebracht. Volgens hot ingestelde onderzoek heeft de daad zich als volgt toegedragen Con- radi had door zijn vele vragen naar de Rus sen in het hot-dl reeds opzien gewekt, doch niemand li-ad hem nagegaan. Aan tafel dronk hij een groote hoeveelheid cognac om moed te -krijgen. Daarna ging hij plotseling achter Vorofsky staan en' schoot hem een; kogel in den hals, die aan hot voorhoofd- weer naar buiten kwam. Veir andere schoten trof fen de beide andere Russen. Toen Conradi geboeid werd, eischte hij voortdurend dat men hem met .politieke personen in Bern, die hij goed beweerde te kennen, zou laten teleEoneereni Bij den rechter van instruc tie verklaarde Conradi, o-p dringende, vra gen, (dlat hij geheel cp eigenl initiatief had gehandeld in de eerste plaat-s ontkent hij alle betrekkingen tot de Nationale Liga. Een aar.geleeker.de brief van een Russischen afzender, die in zijn hotelkamer werd ge vonden en die misschien opheldering zou kunnen geven, is nog niet geopend. Aanlee- k-er.in.gen -van Conradi, die men gevonden heeft, bevatten -mededeelimgen ever het let van zijn vader, chocoladefabrikant te Pe- iter-slbu-rg, -dien die bolsjewiki in de gevange nis zonden hebben lat-eni verhongeren. Hij spreekt van zijn daad als een persoonlijke wraakoefening. Toen het bericht van de daad tc Moskou bekend werd, veroorzaakte het alge me ene velslagenheid. De plaatsvervangende volks commissaris voor buitenlandsche zaken- Ka rasjan, merkte tegenov-er een Amerikaansch -correspondent -op, dat de moord' was ge pleegd in -de atmosfeer va-n haaf, die door Curzon's oorlogszuchtige nota a'an Sosjet- Rusland was anlslaan. Ook voor dc niet toelating dor Russen tot de conferentie van Lausanna stelle Kasasjan a'leen Curzon verantwoordelijk. tige gedachten opwekkende. Zij spraken an haar genie, van hare nederigheid, die de kleiner-c, m-aar zoete huiselijke plichten, niet versmaadde van hare sihoonheid, die verhoogd werd door de kalme waardigheid, en van haar rein gemoed. Aldus bleef de nagedachtenis van Elisabetta Sirani op aarde vertoeven. Andrca Sirani overleefde zijn oudste dochter vele jaren. Zijne twee andere kinde ren, Barbara en Anna, werden ook tot de schilderkunst opgeleid, en nog -bestaat 'er een sdh-oon gedicht van Piniiard.i opgedra gen aan Barbara Sirani, die volgens hare herinnering liet portret van de ontslapen Elisabetta had geschilderd. Al wat er nog van Ginerza Canlofolie behoeft gezegd te worden is dat zij niet lang leefde en; berouwvol stierf. EINDE. No. 1. Indien de geachte lezer dezer ware ge beurtenis weten wil, wie ik ben, kan ik met korte woerden zeggen. Ik ben iemand zon der geld, zonder ambt of rang maar toch, zonder mij te vleien, zeer waardig en be kwam voor dit alles. Zoo lang ik jong was ben .ik .cenl vertroeteld kind des ge-l-uks ge weest, dat is te zeggen, ik heb onder -over- groote liefde en toegevendheid en rijkelijke ondersteuning mijns vaders, die een aanzien lijk staatsambt bekleedde des levens cham pagnewijn gedronken. Gelukkige studenten tijd, doch zoker meer buiten dan in de colle GEMENGD NIEUWS. ARME HUISEIGENAARS. In hoe droeve omstandigheden: een deel der leden van het zooveel gesmade huisjes- melkcrsgilde te Weenen zich bevindt, kwam daar dezer dagen aan het licht, toen er twee huiseigenaren terecht moesten staan wegens bedelarij. Het meest tragisch was het geval met de vrouwelijke bek'aagde, een 70-jarige weduwe, die stekeblind is. Zij verklaarde; dat haar huis haar niets opleverde, maar dal zij bovendien nog voor 'het onderhoud ervan had te zongen, zoodat haar heele ka pitaaltje er tenslotte was aangegaan. Zij gaf toe dal zij had gebedeld, maar zij had ook niemand ter wereld, die voor zorgde. De honger had haar tenslotte tot bedelen gedwongen. De stakkerd werd vrijgesproken. OOK AL IMPORT. Australië heeft gebrek aan vrouwen en wil ze nu uit Engeland laten komen-. De ,,geimporteerdenl" moeten van -twintig tot dieoitig jaar oud zijn bij haar aankomst in het bezit zijn van 600 A 1200 gulden-. Iede re vrouw, die na verloop van zes maanden geen man heeft gevonden, zal teleurgesteld terug moeien. Het mangelt den heeren in Australië in derdaad aan galanterie. gekamer, jammer slechts, dat uit de geur en den glans dezer bloesems geen vrucht vooi het ernstig leven is voortgekomen, Ik ging algemeen voor een tamelijk li-chtzinnigen knaap dóór en zoolang ik het was, lachte de fortuin mij met hare liefdeblikken toe. Maar zij is c-en vrouw, zooals alle, wier naam zwakheid en gebrekkclijkheid is. Thans, nu ik eed man ben geworden-, en gaarne zou willen afdoen, waarin ik te kort schoot, sta ik de onderste op haar rad. Mijn vader is dood en heeft mij nic-ls nage laten, Acht en twintig jaar oud, ben ik niet in staat met zekerheid cp het brood des volgenden dags te rekenen. Hel examen; ik ben jurist heb ik doorstaan maar de weg naar een betrekking is lang, doornig en verlangt, wat wij aan dc hcogcschooi Mozes en de profeten noemden. En dan be staan er nog -uit deni ouden tijd zékere bloed zuigers, -onbschaamd lastige knapen, die vol strekt niet willen gel-ooven, dat, waar niets is, zelfs de keizer zijn recht verloren heeft. Wel heb ik nog eer» tante, die te Berlijn woont en zeer rijk is. Zij is weduwe en kinderloos en zweeft mij uit vroegere ja ren. als wanneer zij ens somwijlen bezocht, als een deftige, snaar wat grillige en trot sere dame voor den geest. Maar helaas met haar sta ik op een zeer slechten- voet. Voor omstreeks vijf jaren deed ik- -een voetreis door ons prachtig Reuzengebergte. Ik bevond mij toon' op het toppunt van mijn jeugdig geluk. Gezond, vroolijk, vol bloeiende hoop, zag ik de wereld in dien tooverglans, die slechts in de lente des le vens, daarover uitgebreid is en eens ver dwenen door geeni omder levensgoed, hóe OP HET EILAND MARKEN. De inspecteur van da rijiksinkmsten-bclas- ting heeft onlangs op het eiland M-arkam zit ting gehad met de schia-ttingscommissie, voor -. het b-epa-lem van aanslagen in d-e belasting, De stukken, waarop de bedragen der aan jagen waren aangegeven, werden na afloop toevertrouwd aan den ambtenaar Ier sec retarie, die deze aan den inspecteur zou toezenden. De ambtenaar is echter in de papieren, -gaan snuffelen eni vond daarin ook d-e aan slagen, van de -twee leden der .scba-tlingscom sïe, die tevens lid van dem gemeente raad zijn. Deze raad-sleden slonden vermeld met eenJ inkomen van respectievelijk 8C0 ■n 11CQ per jaar. De ambtenaar vond, dat de rdaasleden zich zlef tc laag had den aangeslagen en hij heeft teen deze cij fers in 1300 eni 14C0 veranderd. De burge meester heeft gezien, dat zijn ambtenaar aan die belastingstukken; bezig was- en kwam aldus te weten, wat -deze had- ge daan. Hij zegt -d'en -ambtenaar le hebban bevolen de cijfers weer in den. oerspronke- lijken vorm le veranderen, doch dit bleek later niet gebeurd te zijn. En zoo was hel gevolg, dat de twee raadsleden hooger in de belasting werden aangeslagen dan mede door hen zelf was bepaald. Het belasting biljet wees dit later uit. Hierop volgde aan g-ifle 'bij de politie en een onderzc-ek waar uit later bleek, dat de ambtenaar de cij fers had veranderd. Hij bekende en gaf toe dal hij verkeerd had- gedaan. Ook zeide hij uit wraak gehandeld 'le hebben, omdat de betrokken raadsleden mede gepoogd hadden de betrekking van ambtenaar ter secretarie op le heffen, waar door hij niet meer in staat zou zijn in zijn onderhoud te voorzien-, (Deze ambtenaar is eenl Marker met een ernstig lichaamsge brek.) Van dieze zaak is door de rijkspolitie pro ces verbaal opgemaakt, doch tot heden is de Justitie nog bezig met het onderzoek. Nadt de ambtenaar geverbaliseerd was, heeft de gemeenteraad besloten hem tc schorsen. Dit besluit is dcor Ged. Staten ter v r- nietiging voorgedragen en Kroon heeft de beslissing hierop verdaagd tot 1 Ooiober, daa.r het onderzoek nog .hangende is naar de vraag, of dat besluit in -strijd is met de wet of met het o'gemeen belang. MARKTOVERZICHT. Er hcerschle Woensdag op de markt te SCHAGEN een aangename, vlottende stem groot en rijk ook, kan vergoed worden, tk was in -een heerlijke stemming. Ik was nog nooit eigenlijk verliefd geweest, de liefde was voor -mij slechts een bekoorlijk spel, een bent fladderend lint om den h-oed der jeugd geweest. In die uren van eenzame wandeling, omgeven door de liefelijkste natuurbooneelen, iomlacht «^oor het gróen der bergen en dalen, omruischt door vrije berglucht zweefde mijn hart -met zijn bes te gewaarwordingen, zijn reinste verlangen d-e wijde ruimte rond., om le vindien, wat hief ontbrak. Hoe -kon ik v-ermoeden-, dat de kostbare parel -mijner wenschen- zoo na bij mij was. Een stijl bergpad tusschen hoo ge bennen en pijnfcocmen volgende, aan schouwde ik plotselirg het bekoorlijkste tafereel voor mij, cp eene openc plek in hot bosch, van waar men hel h crlijkste uit zicht op het dal daar ben-eden genoot, was c-p groten mos een bont, vroolijk gezelschap van licer-enl en d-a-m-es b-d-egerd.. Er lag iets sprookjesachtig in dat tccneel. Ik stond als tetcov-erd, groette, sprak, ik weel niet wat en zie, spcedig was ik midden in hel gezelschap in onderhoud. Er waren ou dere en jongere dames, onder de Ja-.lste een zeventienjarig meisje, dat als dc pas ontlokene roos onder de minder edele er. kostbare bloemen prijkte. N en-, ik wil haar niet schilderen'het zou eern vruchteleoze poging zijn, d-c onuitsprekelijke bekoorlijk heid van haar goedhartig, zacht engelen gezicht in koude woorden te schetsen. Na een half uur was ik geheel overwonnen. Ik verzocht an kreeg verlof, mij gedurende den dag bij het gezelschap aan te sluilcix Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1