11ËI9. 14e Jaargang. Vrijdag 8 Juni 1923. No. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT UITGEVER: COPN. J BOSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG eo VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wie ringen. TEL. INTERCOMM. Na 19. GEMENGD NIEUWS. VERDRONKEN, Zaterdagmiddag vertrokiken vier vrien den J. H. A. Kontrijk, kleermaker eigenaar van hei tjottertje Waterspor!" Johannes Grimm( kleermaker, O. van Dijk. winkelbe diende, en J. van Dijk, timmermansknecht met het genoemde Lootje, voorzien van een aanhangmotor, van Leeuwardlen in de rich ting van Warttenia, om tot Maandagmorgen bij Emewoude te gaan varen en. visschen. In Eet bootje had men de moedige kampeer- airtikelen) diakens enz en o-dk vischnetiten meegenomen1, zoodat het zwaar beladlen was en slechts weinig boven' water uitstak. Het opspattende buiswater werd voortdurend door de dekens en kussens, die daar laget opgestapeld opgezogen, waardoor het bootje steeds (zwaarder belast geraakte zoodat Iheit in ihet Langdeel' bij. de. Langmeer in de diepte schoot. De inzittenden, kwamen, in (hlöt water terecht, en' Griman waarschijnlijk onder de drijvende nellen.. Hij was de een: die kon zwemmen, doch ddt heeft hem niet gebaat. De andere drie personen konder zich spartelende boven water houden, tot dat de heer A. Koopal me zijn motorboot LeentjcT te hulp school. Het .mocht hem gelukken Kortrijken de beide Van Dijks uit het watelr .en 'aan dleni wal te brengen. Griman is .echter verdronken. Hij laat een ■weduwe met een 2-jarig kindje na. EEN INBRAAK ZONDER RESULTAAT. Ongeveer een kwartier builen Steenwijk aan den Rijksweg naar Meppel wonen een zaam zender eenige andere huisgenootem op een boerderij de beide halfbroeders H. Fran sen en 'H. Poortman. Laatstgenoemde .bevond zich Maandag Op de (mteulkt tt Steenwijk. Zijn alleen, thiuis ■zijnde 'broer ontving toen 'van een. tot nu toe onbekend persoen een briefje van den volgenden inbond „Uw .broer ernstig ongeluk gehad, kom dadelijk in de stad." 't Briefje had de on- derteekening van dr. I. de Vries. Deze on- di rteckening bleek echter valsch te zijn. F. spoedde zich naar Steenwijk en naar dr. De Vries. Aldaar krwajm de onwiaathuid dadlefldjlk aan het 'ücht. Dr. de Vries .begreep •dat er onraad in het spel was eni waarschuw de een paar politiemannen. Deze begaven zich onmiddellijk op weg naar genoemde wo nimg. Aldaar aangekomen bleek dat er door verbreking van een deur was ingebroken. In de woonkamer was een kabinet open gebroken en alles door elkaar gehaald, ler- FEUILLETON. No. 2. De gendarmen zijn hier met madcunoiscLle d' Aubain. zegt Viletle. Adrien. die reeds is opgestaan, om af scheid te nemen, schrikt bij het ho-oren: van deni maan! d'Aubain. GoliiWkiig onlsn.pt dit aan die aandacht van Dorin. Wel alle diu/ive's, roept hij toornig uit. Wanneer zult gij de taal van vrije menschen spreken Ik kan geen mesdemoisoHcs. Wien bedoelt ge vraagt hij op een dcspotischen toon, die geheel in tegenspraak is .met het beginsel der gelijkheid, waarvoor hij op- kkwnit. Ciitoyenn.e' d' Abain, had ik moeten zeig gen, antwoordt de verschrikte Vilette. Ha m.u versta ilk u beter. Ge zult me wel willen verontschuldigen., Adrien. als ik u verzoek u .te willen verwijderen. Ge be grijpt dat staatszakenWat scheelt er aan man, zijt ge ziek hoept hij uit als hij de bleekheid van Adrien's gezicht bemerkt. D'Aubain was een oud vriend van me, zegt de .officier, en daar ik uit de woorden van Vilotta mioet besluiten, dat zijn doch ter is gevangen genomen, vermoed ik dat ook hij is gearresteerd. Hel en. dtuivefl, jongen. De oude d'Au bain is verleden Woensdag gevonnisd en geguillotineerd. Walt was zijn misdaad Walt zijn misdaad was Hoe ikunt ge dal wijl de inhoud van de drie laden orver den vloer lag verspreid. .Niels wordt vermist. Waarschijnlijk hebban de dieven. onraad ge merkt en zich den tijd niet gegund de ande re kasten te doorzoeken. Zoodoende bleef hun .burt nihil! eni werd 'hun zoo listig in elkaar gezet plan verijdeld. HET STRIJKGELD IN GEVAAR. Het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen in Nederland heelt een .dne® gericht tol do Eerste Kamer der Sta- tien-Gieneraal waarin het zegt met leed we zen ervan kennis te hebben, genomen, dal de Tweede Kamer in haar vergadering van den' 2den Mei j.1. zonder hoofdelijke stem ming heeft aangenomen., het „Ontwerp van wet, h «udiende regeling omtrent het dragen der (kosten van openbare verpachtingen, en het uitloven van premiën bij openbare ver knopingen en verpachtingen." .Het hoofdbestuur .meent, geheel in os eenstemlming uitat het oordeel der Fresche Maatschappij van Landbouw, dat die z.g. wijnkoop, imzelbod en hooggelden. .moeten vervallen, doch dat de strijkgelden stellig moeten worden gehandhaafd. Het strijkgeld, een eeuwenoud gebruik, is een onmisbaar correctief tegen' de com binoitic van gegadigden om te zwijgen. Het strijkgeld strekt niet zoozeer o.m den' koopprijs kunstmatig op .te dlrijven, maar veeleer om het oibject ibii dien. inzet op prijs te brengen. De inzet i® a. h. w. de open bare taxatie, waarvoor het strijkgeld de belooning is. Die openbare taxatie zou niet tot stand komen, wanneer het publieki geen enkel motief meer zou hebben om tot haar medoi te werken. Bovendien zijn op de zitting niet altijd aanwezig de eigenlijke gegadigden. In dat geval za.1 de prijs niet gelijk zijn aan die werkelijke waardie ven het goed. Het ear.i ge middel .dat don venkooper in een derge lijk geval ten dienste staat, om het verlies door een te lagen, verkoopprijs te. ontgaan, is „ophouden." Bij gedwongen, verkoop kan echter oolk dit middel niet baten. De aanwe zigheid van strijkgelders brengt in een der gelijk igeval dien prijs op de werkelijke veukoiop.waarde van het goed. Oolk moet niet worden vergeten, dat in ons land! .enkele .milliard.em gulden® belegd rijn in hypothecaire vorderingen', wier waar de gedekt wordt door de exeoutabiliteit mag zeker niet in gevaar worden gebracht door het geven van weltelijhe voorschriften, die hel welslagen der openbare verknopingen zouden verijdelen, of in gevaar brengen, vragen Was hij dan geen aristocraat, een aanhang.r van den gevallen .tiran, Louis Ilfl begrijp u, zudht Adrien. 't Werd hoog .tijd ook, gromt de Gedepu teerde. Kent ge zijne dochter ook? ik heb haar eens of tweemaal gezien, antwoordde hij op onverschilligen toon. Dorin lrijkt hem scherp aan, maar zijne gewone .kalmte is teruggekeerd en er is wei nig kans dat 'hij zich nogmaals zal verraden. Hm., bromt Dorin, "t is een gevaarlijke fa milie. Hebt .ge ooit dien Hertog vlam Salency ontmoet of van he.m gehoord'. Van den broeder van .monsieur d'Aubain? Den broeder van burger d'Aubain verbe tert Dorin. Over hot gezicht van Adrien vliegt iets als de schaduw van een glim lach. Burger had rk moeten zeggen, antwoord de hij bedaard. Ja, ik heb van hem gehoord doch heb hem nimmer gezien. Waar is hij nu Naar dien .duivel. Hoe bedoelt go dat Juist zooals ik zeg. Hij stierf in een. ge vangenis, een paar jaar geleden, wat het verstandigste was, wat hij kon doen. Hij was vurige Jacobtjn, toen de Revolutie uit brak, noemde hij zich Citoyen Aubain liet het -,de" weg, wat gij zelf niet eens hebt gedaan: twistte met zijn broeder o- de .politiek, daagde hem uit en doodidta helm bijna in .een duel. Na dc onthoofding van Louis Capct ging hij weer terug naar do Royalisten en zon op middelen-, om de vermoording vtan den koning, zooalls hij het noemde, ie wreken. Kort daarop werd hij gevangen genomen, ontsnapte, werd op nieuw gevangen genomen, ontsnapte op PrimaGEURIGB PIJP TABAK gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R. KEUSS - ALKMAAR. Neem! proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. vooral in -tijden van malaise. Dat odk de fiscus nadeel lijdit door ver knopingen iben'eden de wehkeJijlce waarde ivan 'Benig goed behoeft nauwelijks betoog. Het hoofdbestuur dringt er ten slotte .met den meesten nadruk op aan, dat d:e Eerste Kamer het onderhavige wetsontwerp zal .verwerpen. MARKTPRAKTIJKEN. Welke zonderlinge -praktijken al gebe zigd worden! om aan ge'd te komen leert het volgende De vorige week Woensdag stond op de weekmarkt te Hilversum een. palingkoop- mam, die kaarten, met schoenbeslag te koop aanbood. Voir de soamna van tien' cents wered zoo n ongeveer waardelooze kaart verkocht. Hel artikel werd grif verkocht want op sommige kaarten) stond aangege ven, dat een paling als prijs kon weerden* ontvangst genomen. Resul taal vele koo- -pers van schoenbeslag en weinig wegge geven. palingen. De .politie maakte een eind aan het spelletje en verbaliseerde -den goo- ohemen koopman wegens overtreding der loterijwet. 'Hier was echter nog een kans, hoewel 'n kleine. Woensdag waren op dezelfde mankt even w-el kooplieden, die ook dit beetje kans de menschen onthielden.. Zij boden ml. post papier iem enveloppen aan, alles te zamen voor 15 oemts waarde echter zoo goed' als nihil, 't Kon echter volgen® zeggen der ikoop lieden best gebeuren., dat in een- der gekoch •te enveloppen een bon zat, waarop eten pop kon krijgen. Een juffrouw bleek fortuinlijk en trof zoo'n bon aan, maar toen zij dus haar prijs in ontvangst wilde nemen weigerde de koopman deze .te geven. De verbolgen juffrouw op hooge beanen de politie, die ook hier de' zaak door dta te gladde kooplieden 4e arrestee- ren>, pre ces-verbaal -tegen hem op ie ma ken weg.ens overtreding der Loterijwet en dta heelt santekraam, papier, enveloppen, poppen enz. in beslag te nemen. ONTSLAGEN. Bij den aanleg van dien nieuwen spoorweg nieuw werd nogmaals gevangen genomen, maar werd' itanl Laatste ziek in d.e gevangenis stierf voor zijn .verhoor en bespaarde daar door Samson d,e vervulling van een aangei- len plicht. Ik geloof dat hlf «er veel op had met zijne nicht, rnïaar daar herinner ik me dat het imeisjs staat te wachten, waarom ik weder moet verzoeken, zei de hij met een hyenachtigen glin lach en naar de deur wij zende mij van uw aangenaam gezelschap te berooven. Tot weerziens, Adrien kan niets anders dotan- dan zich verwijderen. Hij neemt dë hem itoegeslöken 'hand .van d'eni Gedeputeerde, gespt zijn de gen cm .en .gaat naar die deur, waardoor hij is binnengekomen en bij welke Viletle thans wacht als de stem van Dorin hem plotseling doet stilstaan. Niet daardoor, niet daardoorroept hij, door de andere deur. En nu Vilette, laat de jonge aristocrate binnentreden. Terwijl hij een te eken geeft aan iemand buiten de kamer, haalt Vilette de fleur ver open, en onmiddellijk -treedt eene s:an- V.e schoone vrouw de kamer in, Ondanks hare krachtige gestalte en de uitdrukking van zijn vermoeienis, welke op haar schoon gelaat ligt, ziet de beschouwer op de eer ste blik dat zij niet .meer dan twintig jaren -bedt. Onbevreesd ja zelfs trotsch treedt zij de ikam.er ibi-nmienl eni blijft tegenover Dorin n. Met hare donkere oogeni die nu nog denkerder schijnen dan gewoonlijk door de grootc bleekheid van haar gezicht, waarop mien duidelijk die gelatenheid, dien onver- saagden moed leest, welken den martelaren an alle tijden! eigen zijn, kijkt zij hem soherp van Stadskanaal naar Ter Apel zijn wegens slapte in dat bedrijf (voltooiing der graaf werken) een groot aantal werklieden, ont slagen, die ten laste der gemeente zullen komen.. DE AARDBEVING IN PERZIë. In de Britsch Indische bladen komen na dere bijzonderheden voor over een geweldi ge aardbeving, die in Perzië dezer dagen duizenden slachtoffers maakte. In de stad Tu-rbet -Heidiri,, onmiddellijk bij den haard der aardbeving gelegen, waren .betrekke lijk weinig slachtoffers te betreuren. De inwoners aldaar danken hun leven dan ook aan het feit, dat, voordat de groote schok ken plaats .vonden, een tweetal kleine ril lingen van den ibodem werden, waargeno men. Deze waarschuwing was voor de in woners v&Idoende om in alllerijl de huizee te verlaten en. zoo snel mogelijk naar bujv ten, het .veld op te gaan, met achterlating v.an de meeste 'bezittingen. Nauwelijks 'had den zij dan ook de stad achter zich of de groote golving van den bodean ving aan. De aardbeving duurde verscheidene -mimi tent, en toen. het hoogtepunt bereikt was, zag men op de plaats, waar eertijds de stad Turbet Heideri verrees, nog slechts de.puinhopen der vernielde woningen» In de omliggende derpen) schijnen de waar schuwende schokken niet te zijn gevoeld, •althans to-enl de groote van den. bodean zich .voordtaed, bevonden de dorpelingen zich meerendeels in hun woningen, en. daar aan is hel te wijten, dat het aantal slacht offers zoo ontzettend groot is. In zeker dorp stortten alle vijfhonderd huizen ineen eni van de negenhonderd in woners is er niet één meer in leven. Hoewel het aanvankelijk gemeld aantal dood-en waarschijnlijk te groot is, schat men- het werkelijk aantal toch op drie a vier -duizend) De bevelhebbr van het Oost-Pruisische legerkorps, dat onmiddellijk ter assistentie naar de plaats van het onheil is vertrokken., heeft gelast, dat de lijken, die onder de puin hopen liggen', niet mogen worden opgegra ven, zulks met het oog op het gevaar dat er epidemie zal uitbreken. en onafgewend aan. Dorin geeft Vilette mei de hand een. iteeken dat zij zich -kan verwij deren, eni richt zijn blik op de schoone vrouw voor hem. Ge ziet bleek, 2get hij glimlachend, ik vrees dat hel verblijf in de gevangenis niet gezond voor u is -maar wilt ge niet gaan zit teö voegt hij er bij op eien stoel wijzend. Zonder adht te slaan op zijn onbeschaam de houding en woorden antwoord 'het meis je koel. Ik denk .mijnheer, dat ons -onderhoud niet o Lang zall .duren, dat ik moet gaan zitten. Ha Reniée, gij zijt altijd dezelfde, koel en terughoudend ge hebt een aardje naar je vaartje. Renée antwoord niet, maar hare houding bewijst dat zij wacht hetgeen Dorin nog te zeggen heeft. Eindelijk spreekt hij. !g hoop, mijn schalje, dat ge me vandaag een ander antwoord ziult geven. Mijne lief de voor u is groot te groot dan dat ik u het schavot (kan: zien beklimmen. zonder een enkele poging te doen ter uwer verdediging. Deze poging wil ik deen, eni als gij slechts mijn vrouw wilt worden, zal ze ook geliikkem, want gij zult door uw huwelijk toonen, dat gij uwe aristocratische gevoelens Hebt ver zaakt en de leer van vrijheid en gelijkheid hebt aangenomen. Dan zal ik bij machte zijn u genade tc schenken., en wie zou het dan wagen, iets te .ondernomen! tegen den vrouw van den al- machtigenl Dorin, Dc laatste zin is o-p bijna fluisterenden toon gesproken, opdat niet de een of onde- vijand hem zou hooren en hom als ver raad aanmerken tegen dc wetten der gelijk heid. 'De eenige Europeaan, die zich in het ge teisterde gebied bevond op het oogenblik van de ramp, een Engelsch majoor, ;:eefi een hartroerende beschrijving van de too- ncelen, die hij aanschouwde. Onder de ingestorte woningen uit klonk;»» overal de hulpkreten der gewonden. Dc v .1 nigan, die gespaard waren gebleven, waren de wanhoep nabij én v.isten niet, waar het eerst hulp te verieenen. Waar men ziclh ook wende, overal lagen (honderden gewenden te .kermen, .zoadat die ldch-l van harlverseheurenide -kreten was vcrvulo. Bovendien was het verkenen van medische hulp bijna onmogelijk, omdat de medische hulpmiddelen eveneens onder dc puinhopen lagen. Men was wel genoodzaakt op hulp uit het overige deel van het land te wach ten. Vele gewonden overleefden dit natuur lijk niet meer. In tal van gevallen ontstond, ook brand, zocda.t veel gekwetsten, die zich niet in -veiligheid konden brengen, aan het vuur ten offer vielen. UIT IERLAND DE VALERA'S ORDER TOT HET STA KEN van de Vijandelijkheden cpgcvolg. De ongeveer tien dagen gek den door De Valera aan zijn cngereldc ben-den uitge geven order om de vijandelijkheden te sta ken- en- h-un wapens op» geheime plaatsen te Verbergen, is 'klaarblijkelijk opgevolgd. Se dert enikiele dageni wendt door het Vrijstaats- 1-eger officieel geen melding meer gen-**kt van gevangennemingen. Geweervuur blijkt niet meer -te worden afgegeven, van aanval len is geen sprëke meer. EEN KNAAP DOODGESCHOTEN. Dta Franschc lezing. Een Havasbericht geeft dc volgende le zing van het droevige voorval te Duss-eldtarf. Dinsdlalg maakte een- soldaat, die aan den Rijnoever wachtdienst had, zijn geweer schoen, toenl het wapen, afging en een. ko gel, die in het magazijn was achtergebleven, een knaapje, dat in de nabijheid speelde, doodde. De soldaat zal voor den krijgsraad terechtstaan wegens manslag door onvoor zichtigheid. DE VTSCHVAN-GST BU DOGGERSBANK. „Aanzienlijke venmindering der hoeveelheid viseh. De recders der stoom treil ers van Huil verklaren-, naar wij in de „Times" le zen1, Schier eenparig, dal de hoeveelheid visch bij Dcggersbank onmiskenbare tcckc- nen vertoont van uitputting. Zij moeten drie of vier uur en soms wei zes uur treilen atvo Bah, -meisje voegt hij er bij, er is in ge heel Frankrijk geen1 enkele man, die nvoed genoeg bezit om zoo iets te wagen» Met koelen, scherpen, blik .kijkt Renée den. iman aan, tot hij zich gedwongen voelt die oogen neer te slaan. Hij neemt een blad papier van de tafel en doopt zijn gan zenpen in de inkt. Dit is uw leven, zeide hij langzaam, zal ik teekenen. Zoo als gij wiR. Als ik wil. Gij weet, wat ik wil en ik geloof dat ik u heb doen verstaan, dat ik mijn wil nret volgen, kan, tenzij gij mij hel echt geeft u te beschermen, door mijne vrouw te worden. Tweemaal reeds, antwoord het meisje met minachtigen blik, hebt gij mij deze af schuwelijke vraag gedaan en tweemaal heb ik lis geantwoord Ik ben niet van gedachten veranderd' en zal dit ook nimmer doen iic begrijp dan ook niet, waarom gij voortgaal met uw tijd te verliezen door deze vruchtc- Icoze .pogingen. t-e. herhalen. Mijne groote liefde voor u. Liefde, reept het meisje met verachting uil, terwijl haar fonkc'endc oogen opge heven hand hem het zwijgen ople'gen. Ik vtcuw worden Wanneer ;k er in wil de toestemmen mij te verbinden met een door de wettige huwelijkswet uwer schandelijke Republiek, denkt ge den, dat i(k irnet u zou trouwen;? Zeg me, vervolgt waar zijn Marie d'Auglcme, Pauline Be- aunais Jeanne Verchére. Attlbinetle Houd op, vrouw, sist Dorin opspringende en zoo woest haar pols grijpend, dat de schrik haar dcet zwijgen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1