14e Jaargang. Vrijdag 15 Juni 1023. No. 48 NIEUWS- EN ADVERTENTEE3LA3 VOOR WIERINGEN EN OMSTREDEN GERED. 3. oil. a a WIERINGER COURANT UITGEVER: CO<?M. J BOSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRUDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. ledere regel meer 0.10. BUREAUs Hippolytushoef Wieringen.. TEL. INTERCOMM. Na 19. GEMEENTE WIERINGEN. il.L Maandagavond vergaderde onder voorzitterschiap van den heer B. Kat de afdeeling Mandel van D. E. T. V. en werd aldaar besloten lol oprichting van eene Af deeling Wieringen van de Vareeniging van Belanghebbenden der Neven bedrijven der Visscherijf welke schade lijden bij de af sluiting en gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee. 'Huishoudelijk reglement wierd vastge steld eni als Bestuur gekozen: de 'hoeren B. Kat. Voorzitter, D, Koorn Penninigmees- iter) M. Minnes Secretaris en die heer en N. Kaan en H. van Ka'sbeek als leden. De contributie bedraagt 1,50 per jaar en kunnen nieuwe leden zich bij bovenge meld bestuur opgeven. In verband met de gevorderde plannen voor de legging van dei dijk van Ewijoksluis naar Wieringen is deze Vereeniging wel ge- wenschit. Komt die dijlk binnen een of .twee jaar .tot stand, zal het 'loch een) feit zijn, dat die haven' aan de Haukes zijne belangrijk heid voor de handel verliest. De kleine schepen zullen hun bedrijf niet imeer of in zeer beperkte mate 'kunnen uit oefenen, terwijl de groolere schepen; zich zullen moeten verplaatsen naar Den Oever, het Oosteinde van het eiland, wat voorloo- pig nog vrij blijft. 'Het gevolg zal dan zijn, dat de nu1 zoo bloeiende afslag aan de Haukes, zonder aan voer zal zijn, wat cene verlies zal zijn voor die schelpvischhandelaars aldaar, welke hun bedrijf daar zeer besnoeid zullen zien en hunne zaken zullen moeten verplaatsen naar Den Oever. Dit beleelkent dus verlies in hunne gewo ne handiel én' verlies in de vaste panden aan de Haukes. Ook de neringdoenden aan de Haukes zullen hiervan de terugslag gevoe len.. wanneer de visschers en) handelaars zich verplaatsen, zal ook smid. 'bakker, zeil maker, kruidenier enz. gevoelig verlies lij den. terwijl ook aan den Oever door de uit breiding die de vloot zal ondiergaan door vestiging van visschers en de kooplieden van de We9t, de spoeling dunner zat wor den. Nu geelt het vischtorrein aldaar brood aan de 'Oeversche visschers, hoe zal dit zijn wanneer er zich eert 50100 visschers. van de West vestigen Waarschijnlijk schade en voor de visschers en voor de koop'icden. de laatste toch aanmerkelijk minder omzet bekomen. Het is moeilijk cm eene voorspelling te doen over het zeegrasbedrijf zullen, door de legging van de afsluitdijk verschillende banken gaan verzanden, waar anders het zeegras groeit, zal d.e stroom eene andere wending nemen., en het zcogras wat er nog is, van de kust voeren Het is moeilijk te zeggen, maar voordeel voor het zeegrasbedrijf zal het in geen ge- d zijn. Het zal om deze redenen wel gewenscht zijn dat zooveel mogelijk bolamglh ebbend en tot d.e Afdeeling toetreden', de Afdeeling toch vormt oen onderdeel vian de belangrij ke reeds te Amislerdahx .bestaande Vereeni ging en zal alleen' door eendrachtig sa mengaan eene behoorlijke schaderegeling zijn te verkrijgen. Wij willen dit verslagje don ook eindigen met cene opwekking aan de belanghebben den om allen als lid toe te treden, de con tributie kan geen bezwaar zijn. GEMENGD NIEUWS FEUILLETON. No. 4. Zie haar bewustzijn keert terug. Gaat nu, ik zal het zoo kort mogelijk maken. Zij keeren. zich om en gaan naar de deur Plotseling schijnt Coupri zich te beden ken. Ge zult ons toch geen poets spelen 'ka pitein zegt hij. Een pools Wat bedoel je Geen poging tot ontsnapping, of zoo iets. Gij bewaakt de deur, herneemt Adrien, en wat het venster betreft. Hij glimlacht treurig terwijl hij naar de ijzeren tralies wijst. Coupri schijnt voldaan en1 verlaat met zijn makker het vertrek. Waar ben. ik mompelt de ongelukkige Renee, tot zich zelf komende. Zij 'kijkt rond en haar oog valt op Adrien die naast haar op de knieën ligt. Zij legt ha- Te hand op zijn hoofd. Adrien zegt ze, gij zijt gekomen om mij .te' redden Daarna laat ze don. blik door de kamer dwalen en gaat voort Maar waar hen; ia? Waar zijn de soldaten? Walt -be- teeker.d dit alles Zoo kort .mogelijk beschrijft hij haar den. toestand. Het meisje richt zich op en1 strijkt met de hand over hare oogen. Zoo zegt ze, gij hoordel ons gesprok en ge weet. dat ik ter dood veroordee'd ben. Adrien buigt het hoofd en zucht. GEEN KERK MEER N.OODIG Ten verzoeke van de Hervormde Gemeen te te Harenkarspcl (Noord-Holland) zal 28 dezer in openbare veiling worden verkocht, de kerk te Kenkobuurt, de zich daarin bevin denidle preekstoel en hot daaromheen staan de ijzeren heik. De kerk is niet meer noodig, daar er bij na geten protestanten meer wonen. SLECHT BOONENJAAR. Op Walcheren, het „boonentand" bij uit nemendheid, dreigt de bocnenoogst slechter zullen) zijn dan ooit le voeren. Een land bouwer op doit eiland heeft niet 'minder dan vier gemeten land. mot boonen bezet, om geploegd. Door de overmaat van regen in Mei waren zoo .goed. als alle boonen. in den grond gerot. De weinige, die nog waren op gekomen) en) enkele blaadjes hadden) -ge maakt., waren) nog zoozeer door de 'kleine, grauwe aardslak geteisterd, dat ze een ver dere bewerking in 't geheel niet meer waard zijn. ALS LIEFDE KEERT IN HAAT! Indertijd, deed een jongmicnsch bij de Atmsiterdlaimschie politie aangifte, dat hem eem diamant unit Oen ring was ontvreemd. Hij. verdacht daarvan een 17-jarige jonge dame, met wie hij een wandeling had) gemaakt. Een onderzoek, dolt werd ingesteld, le verde geen resultaat op. De jonge dame ontkende. Thans eenige welden later kwam de voormalige dienstbode van de moeder Maar gij kunt niets doen om .mij te red den, vervolgt ze, neen, neen., niemand kan dat. Mijn vad.cr wierd de vorige weck door deze .monsters ver moor, mijn arme misleid de oom stierf reeds lang geleden in de ge vangenis ook'mijn moeder en) mijn broe der zijn dood, en nu ben ik alleen nog o- ver, als de laatste van ons geslacht, vei deeld om een vreeselijken dood te sterven. 0, hoe ontzettend is mijn lot. Zij bedekt haar gelaat .met beidic handen en begint -luide to snikken, Adrien' tracht haar imoed in te sproken Hij zegt -haar, dal hij al hot mogelijke doen zal om hare invrijheidstering .le verkrij gen j hij smieeikt haar de hoop niet op te geven. Heiaas, Aprien. klaagt zij, waarom wilt gij mij eene hoop geven, die nooit verwe zenlijkt kan worden Gij kuinl mij evenmin helpen, als ik .mij zelf. Zeg dat niet Renee, antwoordt hij. be denk, dat ik een soldaat ben der Conven tie, dat ik behoor lot de volkspartij, en als zoodanig in staat ben veel voor u te doen. Niet onder de tegenwoordige omstandig heden, herneemt zij het hoofd schuddend. Neen, Adrien, ik ben' verloren. Adrien springt op. Renlele, roept hij hartstocht e'-ijk uitHo<s kunt igij dat vragen. Gij weet hot. Als ge mij bemint, zult ge mij geiooven, en' ik) bid u ta blijven hopen tot het einde, oept hij uit, want ik zal al het mogelijke doen, o.m u te redden, slaag ik niet, dan verlaat ik op den dag van uw dood een ereld waarin voor mij niets meer is dat dor jonge dame, aan de politie vertellen, dat zij dfeni diamant in het .bézit der jonge dame had gezien. enDe -politie heeft nu moeder anl dochter op nieuw in verhoor genomen. Zij blijven ont kennen. Een huiszoeking leverde niets op. JEUGDIGE BELHAMELS. Een viertal belhamels te Punmerend heeft in hiot gemeentelijk .eigendom genaamd „Het Witte Huis," schande'ijk huis gehouden. Met medegenomen sleutels openden ze d. -deur en vernielden een groot-e collectie ruiten en e'eclrische lampen. In dit g: bouw, waar de 1 indervoeding onderu.-i: had gevonden, werden de electrische kook- apparaten -vérnie'd. 't behang van de \v een getrokken, 't kookgerei vernield en o- - ti den grond gesmeten. Toen gingen ze .aardappelen koken en 't mag eem wonder heel-en dat er geen brand is ontstaan. Het lieeile 'huis dreef van het water. De politic moest de deur intrappen, om zich loegan le verschaffen. De belhamels verstopten zich in het lange -gras in den tuin, .maar werden gegrepen en naar het bureau ge bracht. De jonslie werd a's onschuldig aa. de vernieling, vrij gelaten, doch de drie overigen, oud 9, 10 en 11 jaar, werden .ersr- iaat nadat procesverbaal we.rd opgemaakt, aan die oudlers teruggegeven-. EEN TAALWONDER. Een 14-jarige knaap E. R. Hardy gehee- tem die dezer dagen mei zijn ouders, prof. en mrs. Hardy, van New-York te Plymouth arriveerde, heeft de aandacht van eenig; dagbladberichtgevers gelrokken. Het jong- waardlè heeft Wat is uw .plan, vraagt zij. Ik heb er nog geen, maar vertrouw vast het rechte middel om -u te redden te zuileu -vinden. Men klopt op de deur. Adrien kijkt verschrikt om. De tijd is om, ik meet gaan Renee. Vaar wel, neen, tot weerziens wil ik zeggen, en de armie Adrien doet een poging om te glim lachen,. Wenend -zinkt het -meisje in zijne armen. 0, Adrien-, als ik n nimmer meer zou zien. als dit de laatste maal was dat ik u in mijne armen druk Ik ben zoo jong om nu reeds 'te sterven en dat v-oor misdaden, welke ik nimmer bedreef. Een huivering voer haar ever de leden. Vertrouw op mijis alles wat Adrien durft antwoorder- Hij drukt haar aan zijn borst, smeekt haar te blijven hopen. Daarna zich uit hare armen losmakende, snelt hij heen, m. Vijf dagen zijn verloopen sedert de in het -laatste hoofdstuk vermelde gebeurte nissen. Adrien de N.avri zit in -zijn kamer bij eleni tafel, waaro.p zijn ielleboog rust. Op een stoel naast hem liggen zijn mantel, hoed) en sabel. De schemering is reeds begonnen en het onzekere licht laat slechts moeilijk dc uit drukking van droefheid en vertwijfeling, die op zijn 'knap gezicht ligt, onderscheiden. memsch spreekt namelijk 14 vreemde talen. Na een vacantie in Engeland 'keert 'hij naar zijn vaderland terug om zijn studies voort te zelten. ter voorbereiding voor het ambt van geestelijke. DE GEVANGENEN VRIJGELATEN. Acht gevangenen, de laatste der door de Chiineesche bandieten gevangen geno men vreemdelingen in den expres-trein Shargha-i-Peking, zijn -heden in vrijheid ge steld. GROOTE OVERSTROOMINGEN. Gr-oote -ovcrstrooromgeni in Kansas en Noord Oiklahoma veroorzaakten een schade van minstens 5 millioen dollars. Zeven per sonen zijn gedood en velen worden vermist. EEN HEVIGE TYPHOON. Uit Manilla wordt gemeld, dat een- ernsti ge typhoon heeft gewoed op heit Samoreiland op de Ph-i-lLippijnen. 13 personen werden- gedood. 95 pet. der -huizen v-am de zeven plaatsen) op hét eiland zijn verwoest en -er dreigt een hongersnood. SCHIP IN NOOD. Zondagavond werd te Harüngen telefo nisch bericht ontvangen dat Z. W. van de Makkumcr waard en een. schip in nood ver keerde. Terstond ontving de reddingsboot ,,C. A. dien Tex" bevel om uit te varen onder schipper dc Jong stoomde deze naar de plek, waar .men. liet bewuste schip in strijd mei de 'golven zag. Even daarna ver liet ook d.e sleepboot „Joca" de Harlingtr haven om assistentie te verleenen. Juist te voren, was de heer De Bcoy, de directcui van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dingmaalsChappij van de eilanden te Harlin- geni gearriveerd. Hij begaf zich op de sleep boot om getuige te kunnen- zijn van de po gingen tot redding. Onderwijl was ook die reddingboot van Gaast uitgev ren, die kans zag het schip te naderen. Het bleek te zijn de ijzeren tjalk „Op Hoop van Zegen", schipper W. Walsma van Gorinchem, die met een lading steen op weg naar Leeuwarden was. Dc knecht ging per reddingboot Ga-ast naar den vasten wal. D.ê schipper wilde het schip niet ver laten1, teneinde nog te r.edd'anl wat -mogelijk was. Daarna keerde de reddingboot na mid dernacht in de Harldnigerhaveni terugdie „Jaco" bleef in de> nabijheid van het schip en heeft het Maandagmorgen naar Harlingen gesleept. Ofschoon het schip nog a' gehavend werd, heeft het w-onder boven wonder den storm- Door hot open' venster dringt hot schor re gezahg van den-ige vrouwen naar binnen. "Hot is -een ge-zang, -dat u het -ellendige te- 'rugsitooil-endlo en onvrouwelijke schepsel van. het Schikbcwind voor den geest roept een guillotine-bed, een lied van bloed en diood. Adrien leunt terug in zijn stoel en tracht na le denken, maar het schorre ge zang tergt zijne ooren en belet hem zijne gedachte te verzamelen. Niet in staat zich langer te bedwingen, staat hij op en gaat naar het venster. Pak je weg, roept hij dc vrouwen) toe. Weg, zeg ik u, en houd op met dit ge schreeuw. Een der vrouwen, .een ware reuzin, wier verwarde haren door een roodc nachtmuts bedekt wordien. en wier gebeele verschijning afschuw inboezemt, steekt dreigend een met bloed bevlekt mes in de hoogte en schreeuwt hom toe Kom naar beneden en verbiedt ons ti zingen, a's ge durft, kleine aTrislocraiat. Met walging keert Adrien zich af ei treedt terug van het venster, gevolgd door een stortvloed van ruwe schertswoorden en duivelachtig gelach, dat slechts de wal ging doet toenemen, welke hij voor deze monsters in vrocwelijke gestalte gevoelt. A'c-h, roept hij luide, .terwijl Hij heen en wie-er loopt door zijn kamer. Wanneer, o Frankrijk, zullen -uwe oogen' opengaan Wanneer zult gij ontwaken uit da verschrik kelijkc nachtmerrie en dat vrceselijke juk afschudden, de zo tirannie van bloed en hartstocht, die uwe kinderen verlaagt tot verre beneden de roofdieren En dit is dat nacht goed doorstaan, en mocht deze red ding dus zonder verlies van levens geschie den;. DE MELKPRIJS. De melkslijters te Purmerer.di hebben dan melkprijs verlaagd van 13 op 12 cent per liter. EEN VOETBALMANIAK Voor de Anisterdam-sche Rechtbank heef', 'terecht gestaan -een brievenbesteller, -omdat hij in Maart j.1, een 2-tal 'enitneeikaart-en voor den voetbalwedstrijd HeilandFrankrijk uit e-ian -brief had gestolen. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. VALSCHE RIJKSDAALDERS Te Winterswijk heeft de landbouwer W. een valschen rijksdaalder, dien hij ontving, bij de politie gedopeneerd. De rijksdaalder mist het randschrift en de kleur is veel don kerder dan die vain den echte. HET BANDEROLLE-STROOKJE V-oor dia Riechill(ar(k ite Amsterdam heeft terechtgestaan een sigaren winkelier ster, die cp 23 April j.1. een sigaar had ver kocht voor 10 cent, terwijl cp hel banderol- Ie strookje 4 cenit stnd. Beklaagde bekende het feit. Ik was in de veronderstelling, zei zc, dat die 4 cent van de belasting was. I'k bon dlaar niot zoo van op de hoogte, ziel u. Eisch de mlnimumlfcoete 100, subsidair 2 maa.ndlen hechtenis. PAARDEN-UITVOER. De heeren Heuff Cellen donk te Kcrk- Avczaoth hebben Woensdag 184 drie- lot vijfjarige paarden; naar Duitschland verzon den. Enkele oudere waren er onder. Dc prij zen die werden besteedt liepen van 350 tot 450. 's MENSCHEN GANG IS MENSCHEN LEVF.N. Aan den gang en aan de voeten der men schen leert men hun karakter, beroep en levenswijze kennen. Aan den gang zelfs nog meer dan aan het gezicht. Wat de 'voeten allemaal wel ventellen daarvan geeft Dono- vam Pediefllty Oen -verhaal De Ike'llner lis kenbaar aan zijn -sloffenden gang, waarmede ijh zijn v-cel loopem vcrei- s-chenden arbeid verricht. De politieagent heeft een vasten en gewichtigen stap, even als de soldaat, door zijn strengrythmischen gang. De bokser verraad zich. doordat hij zijn beenen hoofdzakelijk van zijn heupen de zaak welke ik heb gediend. Voor deze beginselen heb ik' gestreden en mijn bloed vcrgoteni -op heit slagveld. Adrien valt neer in zijn stoel en bedekt zijn gelaat met beide handen, als aanschouw de hij een vre-eselijk visioen. Langs een omweg keeren zijn gedachte terug tot hem zeiven, zijn tegenwoerdigen toestand en dien van Renee. De eigenaardige woecje, (waarin de zwakke geraakt, wanneer hij niet bij machte is zich te wreken over het onrecht, hem door een steik-cr-en aangedaan, grijpt hem oan, -en als hij zijne, handen van zijn gezicht wegneemt, bedekt eer.e doodelijke bleek heid zijne wangen, terwijl zijne verwrongen gelaatstrekken zijn ziedenden toorn verra den-. Voer zich ziet hij de doedkar met R .mee d'Aubain zittende te midden van de lang ste misdadigers, en tevens gevoelt hij, hoe machteloos hij is, om een enkele poging le doen ter hiarer bevrijding. Hij valt terug in zijn stoel en roept als wanhopig uit Is er dan niemand, die mij helpen kan Een k'oppen op de deur antwoordt hem. Kom binnen, wie gij ock zijn mocgt. De deur gaat epen, en een gestalte in het schemerlicht nauw herkenbaar als die van oeni man, stapt over den cfrenvpcl: Kan iik u helpen? vraagt een zachte wclluidienldie stem. Wien1 zijl gij roept Adrien opspringende, en zich afvragende, of misschien een geest uit de andere wereld op zijne wanhopige •raag is gekomen. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1