14e Jaargang. Dinsdag 19 Juni 1923. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Biiitenlandsch Overzicht. Het rad van fortuin. WIERINGER COURANT VERSCHIJN T E L K E N ADVERTENTIëN: UITGEVER: DINSDAG en Y R IJ D A G Van 1—5 regels 0.50. CO^N. J, BOSKER. WIERINGE-N. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. per 3 maanden 0.85. B U R E A s Hippol ytushoef Wie ringen. TEL. INTERCQMM. No. 19. A1ARKT0VERZ1CHT. Wij zagen er Donderdag op die markt ile SCHAGEiN loopen in coware dikke winter jassen en opslaande kragen erge rkon het wel niet, maar het was toch in overeenstem nving niet het weeri dat nabij den langst en dag, geheel <met een ruwen Novemberdag overeenkwam. Het (ligt voor de 'hand, dat met rtslk weer niemand veel lust gevoelde om in'kcopen voor de weide te doen. In die richting was de handel dan ook zeer stug met ieils lager prijs- In die slachtprijzen kwam weinig verandering. De prijs ,van eerste kwaliteit vlette koeien! was 1,30 een paar jonge koeien, rijp en fijn, gingen voor 1,35, voor 2de kw. werd 1,20 a 1,25 betaald. De heer C. van der Oord van Barsingerhora ontving de hoogste markt prijs 540. Gieildc koeien, melk en kalfkoeien et pinken, traag en stug. Nuchtere kalveren met goede handel, iets hooger. Kale slacht schapen voor Engeland 54 gullden-, in de wol 61,Ook ginig -er een deel van de slachtschapen naar Friesland. Lammeren van 20,tot 30,heel traag, melk- schapen prijshoudend 40,d 50,De aanvoer van slacbtvaikens van 200 tot 300 pond. De hoogste prijs van 38 cent liep nog terug tot 35 cent. De Balkan zou dc Balkan niet geweest zijn als -er voa hel jaar met weer eens braaf gerevolutionnecrd werd. Servië. Al banië, Griekenland, Turkije, Bu'garije het wentelt all moor om, en, naar het blijkt, zei den in de goede richting. Verleden jaar leverde Griekenland, een militaire revolu tie na de Ana-tolisohe nederlagen en de -ministers waren met zoo onschendbaar als de eerste de beste boef uit oen dolectiven- roman. En nu is de boer Slajmboeliisiki aan den loop gegaan voor, en gegrepen door, het felstnogezefcen door .een stel ministers die hij mot tot zware gevangenisstraffen had doen veroordeelen maar die door den jongslen st-alsgreep bevrijd zijn. Van zoo'n jaarsch volk 'begrijpt -men niet veel. Het zal wie' oen erg naïef volk zijn. Want voer erkielo weken bezorgde- het den dic- tororialen premier beer StarnboeLii&ki een overweldigende) nieerdjerheid, en ziedaar thans liep hot even hard uit om hem te van gen en te dooden. Te dooden ja, waarvoor In 1918 uit de gevangenis gehaald en den volke en der Entente-troepen vertoond al® redder van Bulgarije', 'heeft die eigen aardige ruwe iborstige ,,kereil" Stamibo-.eliis- ki de fout begaan de boeren te bevoord-ee- len ten laste der sleden. Wol ondermijnde hij het communisme dat èn 'bij de boeren èn bij de sledolmgan gehaat was, doch hij bleef het intellect en de burgerij tegen- zich in hot harnis jagen. Men zegt, dat koning Bcris niets rouwig is -om Starmboeliiski's val. Naast dien1 reus vam-eeni-boenendiclator was de Cu-burger IBoiris niets, en nu 'komt misschien de kans oen ibeetje' Ba-lkan-koning te spelen, hoewel dat een riskant werkje is. Wat Lausaone dacht te brengen, Bal- kanrust dreigt dius Sofia teniet te doen. Jammer, want tot stomme verba zing, waarschijnlijk colk van de gedetlegeei- den zelf is er onverwachts een datum genoemd waarop de vrede van Lausanna beklonken) zal zijn 20 of 21 Juni a.s. Nog ongelooflijker den' Zwitserschem bondpre- sident is Vtrzooht tegen dien datum zijn zwarten jas klaar te leggen, want hij k-on wel eens de plechtigheid der onderteeke- ning van het vredesverdrag krijgen te lei den Hun die den moed hebben gehad om de wel en weeën van de conferentie van Lau sanna van .dlag tot dag met onverflauwden 'harbtstccht te volgen', volle 8 maanden' •lang, durft -men 'haast niet aan ie raden nog een week -goeden moed ie houden1, wamt het zaS niemand minder dan hen ver wonderen, wanneer bondspresident Scheu rer den 19den Juni de boodschap kreeg ,,Berg uw zwarte jasjes moar weer op. Er DOOR OMSTANDIGHEDEN MOEST HET VERVOLG FEUILLETON TOT EEN VOLGEND NUMMER BLIJVEN LIGGEN. RED. Het gebeurde in de hoofdstad van een groot land. Jean Louis Loucheur stak des middags om vijf uur in die maand' Mei hot Sterplein over. Hij rolde een 'groot vat voor zich uit wat hij doem mocht, in verband met zijn beroep. Hij droeg een) pet en een zwart voorschoot en neuriede een vroolijk wijsje. Af en toe hic'd hij op mei zingen, om zijn vat dat door zijn rondheid wel eens grillige 'bochten beschreef, met een flink en por van een kort, dik stuk hout, in de gcwenschte richting te dirigeeren. Toen Jean Louis Loucheur, meester kuiper zich mot zijn vat op het snijpunt van die as -der Azalcaslra-at bevond, riep een ver kee-rsagent die zich blijkbaar op zijn sl-and plaats verveelde, hém vrij ruw toe Zeg, wil je wel eens maken, dat je met ton daar wegkomt, je belemmert het verkeer. Als je mvc niet had opgehouden, zou ik nu al uit het vaarwater zijn, antwoord de Jean Louis Loucheurs, die nog niets ge lezen had omtrent de stemming van den verk c e rs regela ar. Zoo, mannetje denk jij er zoo over. Geef dan je naam maar eventjes op en 'aal je permissie zien, om zulke groote tonnen over den weg te hoepelen. Jean Louis, meester kuiper, moest den man gehoorzamen maar moest daarvoor ook zijn ton in den' steek laten. En die ton kon, aan haar lot overgelaten geiujk be kend, rare capriolen maken. Terwijl Jean Louis zijn zakikem nasnuf felde, rolde de ton zachtjes e'en eindje weg. Zij was neg nooit de Azeiaeslraat af gewandeld de gelegenheid was gunstig, de hélling flauw eni ze liet zich wiegend en rollend gaan. Haar gang werd. toen- ze de ereugde der vrijheid met volle teugen ge- kemt van den1 vrede van Lausanrae voorloo póg niets Arm aan geld, en nog anmier aan koloni ale successen is Spanje. In het lastige, woe lige, Gatalonië haerscht gewoonweg een- schrikbewind van kwaadwilligen, -en Alhu- cemas zwakke, op lapwerk gebaseerde regeering doet er niets aan. Ook aan Ma rokko schijnt Spanje niets te 'kunnen doen, en er liggen nog wei zulke kostelijke -mijnen Ben waarlijk royaal geluid -deed M-aura (de zoen van -dien cuden) hooreni in het Spoansche parlement„Laat ons heen gaan uil MarokkoHet levert ons niets dan ellende, armoede en menschen verlies Als wij dan zoo'n lammenadig land' zijn, gelijk de laatste jaren blijkt, dan kunnen wij veel 'beter onze binnenlandsche toestan dien in 'het reine brengen, dan mislukking na bloedige .mislukking te lijden aan het Rfif Ja, -mlaar, antwoordde 'de minister schuchter, „onze eer gebiedt ons!".. Als oen Spanjaard over zijn „eer" be gint, dan weet uilen! het wel. „Eer" is voor namer dan heel Catalonië en) Marokko hij élkaar En zoo wordt Spanje langzamerhand het China ivan Europa. China. Men oefene zich goed in zijn vrije uren houdt uit elkander Woe Pea Foe den -militairen 'dictator in het Noorden zijn machtigen' concurrent Tsïang Sjia'o Tsjeng Soort Yial Sero, den mochlelooze in midden-Cbina, Tsao Koeng dde van Tsje li uit, en den wankelenden Li Joeang Hceng, elkaar bestrijden. El)k wil de boas zijnin den chaos China. En het keizertje van zestien jaar Poe Yi loert op een gelegenheid om van zijn ver banningsoord uit, mede een gooi te doen ar de macht. Geien geld en veel revoluties en nog :er, bandietenziedaar het Rijk China, bekend onder den bijvoeging „hemelsch!" noot steeds sneller en ze had al een -aar dige vaart, toen haar meester kuiper haar vlucht 'bemerkte. Jean Louis wilde zijn 'kunstwerk narennen, maar de agent hield lvern terug. Er ontstond een vrij heilige woordenwisseling, waarvan de vluchteling) profiteerde. Haar snelheid was inmiddels tot ozn duizelingwekkende aangewakkerd. De agent en de kuiper vergaten hun ruzie en begonnen de achtervolging. De politie man kon harder -loopen dan Jean Louis, die schreeuwde houdt hem, houdt hemwel ke ongewone situatie v radii jkhaid. ond' de voorbijgangers beweeg bracht. Eindelijk bij d'e Washingtons-traat gelukte het den agent het vat voor te komen en hij keerde zich om. Op hetzelfde moment drong het tot hem door, dat hij zijn verkeerspost had ver'al-em. Dientengevolge vergat hij een noodlottig oogenblik de reden van zijn a weinigheid ter plaatse en hij bood geheel geen weerstand -aan helt -als razend rollkni- dle vat -dat hem overreed. Nu is die! positie vain een agent weggeloopen- van hel heim toevertrouwde hooge. standpunt en overre den door een groote ton, niet bepaald be nijdenswaardig. Doch -volgen wij het onheilen aanstichten de vat op zijn verdere reis. Louis was, totaal buiten adem, blijven Sbaan. De automobietleni, die do Avenue in te gengestelde richting opreden, moesten zul ke vreemde sprongen makem, om buiten hel bereik te blijven van het doldraaiendt vat, dat ze groot gevaar voor de voetgan gers opleverden. Plotseling kwam een drie- wieilige transportfiets dwars voor een. luxe auto te 9laan, deze vloog tegen een lan taarnpaal, die brak en gedeeltelijk neer kwam op den' hoogen hoed van den gezant schapsseoretaris van -een negerrepubliok. Deze autoriteit had zijn hoogen' zijden juist lalben opstrijken-. Den bestuurder van die autobus, die den dienst van het concert gebouw naar het Oosterstation onderhoudt, zoomin als den inzittenden, ontging dit c- venemcrtt. Bedoelde chauffeur verloor zijn stuur en de autobus stevende op een apo- GEMENGD NIEUWS ONTZETTENDE VERGISSING. Een Fransch mijnwerker te Douai werd eenige maanden, geleden door zijn vrouw in den steek gelaten, die -met een -ander -luchtte. De veria-ten man, Poreux heet 'hij, beruste niet lijdelijk in zijn ongeluk. Hij zocht dogen lang, totdat hij wist, waar hel gev-'iuchlte paar zich ophield. Gewapend met een bijl, begaf hij zich 's nachts naar hun hotel en wist onopgemerkt in de ka mer door te dringen, welke, naar hij mee de die hunne was. In 'die kamer lagen twee enschen te slapen. De verlaten echtge noot hief zijn moordtuig -op en sloeg met die 'bijl op hen ini. Toen op het hulpgercep het hotelperso neel kwam toesnellen en het hot-elperso- neel kwam toesnellen en het licht ontstak, bemerkte de moordenaar zelf tol zijn ont zetting dat hij zich in dc kamer had ver gist en een paar hem -geheel ortbeikende menschen zwaar had gekwetst. Hij wilde in zijn wanhoop uit het raam springen, maar werd in dit voornemen. verhinderd en naar een krankzinnigengesticht gevoerd. NIEUWE TUBERCULOSE BESTRIJDING. Naar uit medcdeelingen van d. Fildes, dien bacterioloog van -het Lenden-hospitaal blijkt zijn de resultaten van de nieuwe inenting tegen -tuberculose, welke door prof. Dreyer uit Oxford is ontdekt, veel gunstiger dan van eenige andere soort van behandeling -legen tering -aangewend. Als de gevallen niet te lievig «ni 'te ver gevor derd zijn, wordt de lichaamstemperatuur normaal, neemt het gewicht toe en volgt een verbetering in gezondheid, waardoor dc kwaal gaandeweg tot staan komt en ge nezing volgt. CAFE OMGEWAAID! D-oor -denl storm is -te Hoek van. Holland' het stnand-café van den hee-r J. W. Roest omgewaaid. Dc schade is zeer groot. Onge veer 200 ruiten van het houten gebouw zijn in scherven gevallen. Gelukkig zijn gesne persoonlijke ongelukken te betreu ren. Het water kwam zoo hoog, dat het zelfs de tenten' en café's vlak bij de duinen bereikte. theék aan, welke niet was opgenomen in den voorgeschreven koers. In die apotheek had .mieni heit gevaar 'te niet 'bepaald ver wacht. Vandaar dat die 'blijde intocht, dwars door de groote spiegelruit, eenige opschudding teweeg bracht. Drie dames, die laurierdrop kochten, een apothekers jongen en twee assistenten werden bedol ven onder glasscherven en flesschen met onfeilbare -middelen „tegen." Het bleek on noodig de slachtoffers in dei naast bijzijnde -opotheek te verbinden, om de doodeemvou dige nadien dat zij zich diaar needs -bevon den). Inmiddels 'had Jean Louis Loucheur zijn- ton gearresteerd, de gezantschapssecre taris had zijn hoed opgeraapt, de luxe -auto was. verdwenen en de auto-bus had zich full speed achteruit losgewerkt. De -kalnte scheen wedergekeerd. Edoch, de gezantschapssecretaris van de megerrepubliék liet het er niet ibij zitten. Hij -deed zijn beklag -bij de rqgeering. De ze -bood hem eten nieuwen hoed aan. Hl, weigerde, omdat deze aanbieding niet te vens van verontschuldigingen vergezeld ging. Een oorlog werd onvermijdelijk. Hij duurde hng -en was verschrikkelijk. Maai men troostte zich met de gedachte, dat hij door zijn lengte en' door zjjn vreeseJijkheid de laatste zou zijn. Jean Louis Loucheur verkneuterde zich hij tr-ad dn hot huwelijk met de dochter van zijn 'buurman, die in kolen handelde. De oorlog was den kolen-handelaren- bijzonder gunstig. Hij Louclieur's vrouwsvnder, ver diende nii'lioenien. De vrede werd tenslot te geteokend, ider 'keerde naar zijn haard stede terug, -hel leven hemam zijn loop zoo goed en zoo kwaad het ging. Jean Louis was de wereld <to rijkhij had 'twee doch ters, twee -zoons, een paleis, een -kasteel, vijf automobielen- en zijn schoonpapa zat wégens kettinghandel -achter slot. Zijn leven was één en al zonneschijn. En a-ls hij gefeliciteerd werd met zijn voorspoed dan zei hij lachend Door die éénc ton, dië voor mij heeft gedraaid als eene rad van fortuin, heb ik F A-ILLISEM ENTEN IN NEDERLAND. V,éigens -medtdceling van hel Hane'sm fermatiebureau van Va-n der Graaf en Co.'s Bureau voor den Handel zijn over ;L- af- geloopen week, eindigende 15 J*uni in Ne derland uitgesproken 80 faillissementen te gen 51 faillissementen in dezelfde weck vrn het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Juni 1923 1877 faillissementen Icgenover 1291 over hetzelfde tijdpek van bet vorige jaar. VOORTVLUCHTIG. Zaterdagmiddag kreeg een 18-jari-ge kan toorbediende, werkzaam op de N. V, Han delsmaatschappij Waalstecn te Nijmegen, order 23.CC0 te bezorgen op hel kantoor der Geldersche Credietbank, waaraan door hem niet is voldaan. De bediende is thans voortvluchtig. Maandagmorgen fa hij reeds te Antwer pen gearresteerd. i RATTEN'PLAAG. Te Den Tip (g-em. Ilpendam) waar veel p'uimvee gehouden wordt, ondervindt men veel last van ratten. Aanvankelijk wilde man met serum de ratten' dooden, doch met het oeg op bezwa ren daaraan verbonden, is daarvan afge zien:. Nu is ibeslo-ten een premie te stellen op het dooden van ratten. Voor elke d-oode rat zal -drie cent wor den uitgekeerd. Een commissie is gevormd om de -hier- noodige gelden in te zamelen bij de pluim veehouders. Deze collectie voer dc ratten bestrijding had een goed resultaat. Bij tien-lallen worden nu de docde ral ten ingeleverd tegen drie cent per stuk. FRANKRIJK. EEN OORLOGSTRAGEDIE. De onthulling a,s. Zondag van een mo nument in St. Mi-che-1 de Mauricnne bij Modana, aan de Italiaansche grens, ter na gedachtenis aan 300 Fransche soldaten, welke daar in December 1917 bij een spoor regongejuk zijn omgekomen, heeft de aon- er nu vijf-em-twanitig Een geschiedenis zonder eind De beroemde Ierscbe automobiel-racer P-hil O'Zel, op zijn doorreis te Parijs, lag nog vrij laat in den morgen- lekker te sla- -pen in een 'hotel, waar hij deni worigen a- vend laita vermoeid van de reis, was of- gestapt. De kellner wekte hem met de boodschap, dat er eeri net gekleed e heer was -die hem dringend spreken- moest era staJk om de hoek van den dieur een visite kaartje waarop P-hil ieen hem geheel -onbe kenden naam las. Moppererad over deze stoornis dompel de hij zijn ge'oat in koud water, trok zijn stofjas -over zijn pyama en ging naar zijn salon waar de bezoeker hem wachtte. De ze stelde zich aan heim voor als de sport redacteur van een der Parijsohe bladen-. Ik kreeg gisteravond bericht van uw aankomst, zeidie hij, u ziet, dat wij (uitste kend' ge-in-foirmeerd zijn en- oolk, dat u im het 'hotel Moderne was afgestapt. Daarom ben ik vanmorgen wat vroeg hierheen ge komen om uw te interviewen en het ver slag van mijn onderhoud met u zal alls hoofdartikel in -onze -middag-editie verschij nen. Zeer vereerd, zeide de Ier, maar ik kaïn u weinig ventelleni. Komaan, -in -een zoo veelbewogen le- Vieni als het uwe zullen toch heel wat be langrijke gebeurtenissen zijn voorgeko men. Niet zooveel als u wel denkt, maar -eenmaal, ja, toen is mij iets heel bijzon ders overkomen. Ha. ziet u welVertel mij dat eens. Ik zou proefrijden met een nieuwen wagen in de bergen van Ierland. Met de roekeloosheid der jeugd had ik gewed, dat ik een zeer steilem heuvel zou op en af rij den in den zelfdien tijd dien men- noodig heelt om de trap ven een gewoon woon huis op en ai te klimmen. Ik reed met vo1- Ic vaart naar de top en reed langs de an dere helling af, die nog steiler was. Ik ikreeg -een -snelheid van 150 KM. De weg smal, een weerszijden was een diepen- afgrond en juist -op -dera gevaarlijkste plek, waar de weg -een- b-ocht maakte, zag ik een rijtuig anet toeristen. Bo trok mijn remmen aan, -maar zij spron gen af en in toomelooze vaart snelde mijn wagen -vooruit. O, mijnheer, ik kan u ver- zékeren, dat ik eenige angstige seconden heb doorleefd. Het b verschrikkelijk, zeide de sport redacteur in ademlooze spanning. En wat gebeurde -er toera ilk reed -op het rijtuig met een- vree lijken schok. Alles vloog aan spaanders, koetsier werd van den bok geslingerd, wel 'n 25 M. ver weg, de 'toeristen lag;n verpletterd tusschen de overblijfselen van den wagen era de afgerukte leden-maten der paarden. Ikzelf hing voor drie vierde over dera afgrond, een paar 'honderd meter diep en waar op de -bodem scherpe rotspuu tem als reusachtige -tanden- omhoog staken. Daar bemerkte ik, dat d-oor den- schok- mijn bemzin-reservoir gebarsten was, de benzi ne was ontvlamd en de overblijfselen van den toeristenwagen brandden fel. Ik had de keus tusschen levend verbrandden of in dera afgrond storten en ik 'koos het laatste Ik lliet mij los era viel in de diepte. Afschuwelijk, ontzettend Wolk een 'voor mijn krant. 'En hoe is u aan deri dood ontkomen! Want u b ontkc- -mlem, andiers -was u niet meer. Natuurlijk, maar ik weet er niets van. Was u bewusteloos Volstrekt niet, -maar als u over een ar uren terugkomt, dan zal ik u het slot n de geschiedenb vertellen. Waarom niet dadelijk Omdat ik juist bezig was, alles te droomera, wat i'k u rau verteld heb, maar toen kwam de kellner mij wekken. Als ik nu echter weer naar beid ga, dan zal ik mis schien dc rest er bij droomen. en liet u vertéllen. De sportredacteur ging heen- met een- lang gezicht en evzn later krorp Phil O'zel we'er onder de dekens.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1