ZIJN 14e Jaargang. Dinsdag 24 Juli 1923. No. 59 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT UJTGEV1R: COpN J BCSKErt. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 mssadea 0.85. ADVERTENTIIMi Van 1-5 regels 0.90. Iedere regel meer 0.10. iuieaui "if-'r Ween til. jntercomm. na ia „OPZETJES." Iederi die wel eens een werft van eenu- ge beduidenden omvang of onderhands heeft .aanbesteed, kent het gebruik der aannemers, cm zich met elkander te ver staan omtrent de in 4e schrijven aanne mingssommen. Men is wei zeer naief zeiggt de Tel, wanneer men meent, dat de onderlin ge consurrenlie onder de aannemers die men denkt te ontketenen, aanleiding geeft tot de laagste inschrijving. Integendeel de nnanen.ers, die mededeelingten doen naar een werk, deeleni elkander mede voor welke prijzen zij denken in -te schrijven. Zij geven dan elkander, of althans aan dl entgen e hunner, die v.an plan was heit laadst in te schrijven, gelegenheid -een ze ker bedrag boven de voorgenoennen- in- schrijvings som „op te zett", en spreken daarbij af, dat de colega, aan wien het werk tan slotte zal werden gegund, aan elk van de andere inschrijvers een zeker bedrag zal uitkeeren. Zoo verdienen dus de „-teleurgestelde" aannemers, die in de meeste gevdien wel vooruit wetaen-, dat zij „teleurgesteld" zu'len worden,-toch nog is aan het werk, dat hun ontgaan is, ter- wij' zij itevens een al te moordende concur rentie, met de gevaren- van misrekening daa-rocn verbonden, uitschakelen-. In het Handelsblad vinden wij een- kras staaltje van de wijze-, waarop sommige aan nemers bij hun „opzetjes" te werk gaan. Het is geen gerulht maar een feit. waar mede zelfs de justitie zich heeft 'bemoeid,. „Uit dien, Strijd om liet Richt" regelmatig beschouwingen' voor over rechtskundige vraagstukken, van de hand van nvr. B. P. Gcmperls. In het nummer van acht Juli vestigt mr. G. de aandacht op een proce dure naar aanleiding van de „opzet"-kwes tic in de aannemerswereld. e Het geval, waarop 1 et artikell betrek king iheeft is het volgende Een negental aannemers was overeen gekomen, dat -diegene hunner, aan wien de uitvoering van zeker werk zou worden opgedragen, aan oen der anderen, ten be hoeve van de gezamenlijke contracten zou betaen een som van 54,000 voo, gemaakte onkosten van aankoop, -bestek, terkeningen, beigrcolingen, uitschotten en bemoeiingen. De hceren aannemers hadden elkaar vooraf mededecling gedaan van- de voorge nomen inschrijvinggen. De laagste inschrij ver wilde het werk uitvoeren voor FEUILLETON. No. 2. 220.C00. Maar zij moesten toch allenaa\ wat verdierenDaarom werrd overeenge komen-, dat de man, die aanvankelijk voor 220.000 wilde inschrijven-, het bedrag zou verhougen -lot 326.000, terwijl de an deren er dan boven zouden- blijven. Als be locning zouden zij 54.000 krijgen. De laagste inschrijver 'kreeg op die wijze 326.0C054.000— 272.00o of wei 32.000 meer dan de som waarvoor hij meende hij het werk te kunnen uitvoeren-, waarin natuurlijk ook reeds winst was be- Onge'ukkig em dat gebeurt maar al te vaak in groote steden, waar -personen uit dezelfde buurt n et elkanders levenswan - del niet eens bekend zijn wist Louise in 't geheel niet welk .leven haar verloofde doorgaans leidde, en verzuimde vol ver trouwen nadere .inlichtingen iu te winnen. Zij vertrouwde dem jongeman, geloofde al les wat hij haar zegde en beminde hem teeder. De heer en mevrouw Gervais, die al oen voorgevoel van de toekomst hadden, raadden den groeten stap af, doch I.ouise sloeg hunne vermaningen in den wind en- word vrouw Richard. Zij was toen 23 jaar oud. De eerste maandien ging alles goed in het jonge huishouden. Richard Had in de Sl. Laurentiusstraat te Belleville, een der voorsleden van het groote Parijs een paar kamers gehuurd, waa.op hij zeer nette meubels had laten brengen doch aan zijn jenge vrouw had de.man niet gezegd, dat hij deze in een magazijn van de -tweede hand had. Richard w-erkte, wanneer het hem de pas kwam en luierde het overige van de week. Dit belette hem echter niet 's Zaterdags zijn weekgeld duchtig aan te spreken, en zoo kwam het, dat hij gewoon lijk slechts geld genoeg, mede thuisbracht, om het gezin niet van honger te laten ster Er -kwam echter „hommeles", omdat de aannemer in kwestie liever ook de laatste 54,000 vcor zich hield. Een proces was het gevolg, waarbij de aannemer het won tegenover zijn 8 vrienden. Dit is geen uitzonderingsgeval. Uit het geen mr. Gomperts mededeelt, kan zelfs worden afgeleid, dat dergelijke handelin gen, t-c-t de gewoonte behoorem. GEMENGD NBUW& DE LANDBOUWBANK-OBLIGATIëN. Uit een telegram, dat het Persbureau Vaz Dias van de directie der Zuid-Neder- landsche Credietbank heeft ontvangen-, blijkt, dat in de vergadering van aandeel houders -besloten is, naar aanleiding van het ingrijpen -der justitie, de «uitgifte van- de -premieleening stop te zetten eni den a- .genlen opdracht te geven de betaalde be dragen te restitueeren. EEN GEVAARLIJKE JONGEN. ZAterdag bracht een sjeriff een- boef weg per trein van Wolverton in Minneso ta. Plotseling sprong de -gevangene op, greep dien revolv-gr van den. sjeriff en dood dezen. De -medepassagiers zaten te rillen op hun plaatsen en de geboeide 'boef dwong met zijn revolver ©en hunner uit de zakken, van den sjeriff de'sleutels te zoe ken', die op zijn paternosters en voetboei en paste -en hem los te sluiten. Toen sprong de moordenaar uit den trein en dwong ean voorbijrijdenden motorrijder hem- een paar uur ver weg te brengen. Ook deze bezweek voor het dreigement met den revolver. Toen sprong de boef van den motor af en verdween. DE AANGEHOUDEN INBREKER. De Haagsche metselaar, die door de een volleerd inbreker te zijn. Bijna elk Gelukkig hield Louise nog een deel van haar spaarpotje over schier dagelijks ech ter moest zij haar -toevlucht tot dat gehï nemen, en, zoo verdwenen langzamerhand base laatste spaarpenningen. Langer duur de dan -ook de goede verstandhouding tus- schien m-an ieni -vrouw niet. Na vier maan den reeds wiaren- de wittebroodsweken fiervlogen. Toen toonde Richard zich wat hij eigenlijk waseen luiaard, een verkwis ter, een dronkaard, een- man zonder hart. Hij begon weer-naar de bak te loopen en bracht dagen en nachten bij slemppartijen -en in speelholen door, te midden van vrienden, even i'aag -gevallen ak hij was. Zoo verteerde hij het weinige, dat hij ver diende, en liet zijn vrouw in den uitersten nood zuchten. Louise werkte. Doch -men weet wel wat over het algemeen het werk van een vrouw opbrengt. En had dan toch de onge lukkigc een kleinigheid in handen, dan ont stal de onwaardige -echtgenoot nog deze zuurverdiende penningen. Richard had trouwens nooit veel nauwgezet getoond, wanneer hol gold zich -midldielen te ver schaffen om zijn hartstochten bot t-e vie ren-. En toch beminde Louise hem. Na nog geruimem -tijd geduld beoefend be hebben, s'rcomden er echter bittere -klachten over hare lippen en uitte zij zich in verwijtin gen -tegenover haar man. De maat begon over te loopen, en toch had Richard' geen- ooren om naar hare smeekingen te i'uiste- ren. Hare vermaningen, hare heden en tra nen beantwoordde hij met daden. Richard sloeg zijn vrouw. Bijna dagelijks grepen- er hartverscheurende t-ooneelen plaats, en geen wonder, want -geregeld k-wam de man dronken thuis. Leidsche recherche werd geknipt, -blijkt brengt het verhoor hem tot nieuwe bekentenissen. Hij schijnt de hand te heb hen gehad in haast a'le inbraken welke in -de laa-tste weken tusschen Leiden- en Den Haag zijn gepleegd. De politie komt reeds tot -het recpectabel getal van 20. EEN CONCERT VOOR DEN EX-KEIZER. Twee buitenlandsche harmonicaspelers, de Zweed Herman Gellin en de Deen Ern6t Borgstrc-m, hebhen- Zondag een concert gegeven bij den ex-keizer op Huize Doorn, als onderdeel van hun tourneé -d-oor Ne derland, die nu reeds drie maanden- duurt. KERKNIEUWS. Inzake de procedure over het niet beta len Jrr kerkelijke belasting door lidmaten der Ned. Herv. Kerk te Amersfoort, heeft thans de Amersfoortsche kantonrechter uitspraak gedaan, waarbij de Nederland- schc Herv. Kerk in het gelijk werd gesteld zoodat de verschuldigde belasting zal moe ten worden betaald. NIET OVER ééN NACHT IJS. In de N. VI. Crt. lezen wij het volgende bericht Dezer dagen berichten, de bladen, dat per abuis in een- der ziekenhuizen, een -o-- verledene in een verkeerde kif' was ge legd' om ter aalrde .besteld te v orden. ien nadat de fout w-as bemerkt, men deze ter stond -herstelde. Dit bericht -gaf j.1. Dinsdag op onzé be graafplaats aanleiding tot een onaange naam incident. Een persoon, in 't Zieken huis te Rotterdam overleden, zou alhier ter aarde besteld worden en' was alzoo naafr hier vervoerd. Familie van den- over ledene, verontrust door 't krantenbericht,- vroegen toen 't uur van begraven gekomen was, opening der kist om zich te -kunnen overtuigen, -dat de r-echte persoon nalar hier vervoerd1 was en hoewel de uitvoer der der begrafenis opmerkte, dat hij spe ciale orders van uit het Ziekenhuis had om de kist niet te openen, vanwege den verren staat van ontbinding, waarin het -lijk verkeerde, het baatte niet en men- bleef bij deni eisch -tot openihg der -kist. Ne. werd de Burgemeester Van Vlaardinger- Ambacht met '4 geval in kennis gesteld en- deze, geen termen, meenende t-e vinden in die weit tot weigering, gaf, niettegen staande het protest van den leider, vergun De arme Louis weende totdat eindelijk hare -oogen als uitgedroogd waren, 't Was niet mogelijk een gemeenschappelijk leven langer te deelen. Op zekeren avond, toen. Richard haar w-eer wreed geslagen en met -de haren had- -rondgesleept, ontvlucht te -de jonge vrouw vol angst voor zichzel- ve, zoowel als v-oor haar kind, dat zij on der het hart droeg, de echtelijke woning. II. Vast besloten niet meer tot haar man terug te ikeeren, had Louise «en- schuil plaats gezocht in een nederig logemint der Ragevingstraait, waar zij zich met zorg verborgen.' hield -om aan de nasporingen van Richrd te ontsnappen. Ran mevrouw Gervais had zij een briefje geschreven, en deze had zich daarop gehaast haar en be zoek -te brengen. De ongelukkige was de waanhoop nabij. Waf zou de toekomst vcor haar brengen En vol angst ook zag zij de geboorte van haar kihd in 't ver schiet. 'ik sta a'leen in de wereld, ziek en zon der middelen: van bestaanzuchtte zij met -tranen in de oogen. Wat zal er van mij geworden! Hoe zal ik mijn kind groot brengen. De vrouw van den- dokter sprak haar met goedheid aan mocht er in slagen haar haar eindelijk eenigen moed in te boeze Gij zu't geen gebrek lijden, voegde me vrouw Gervais haar zeer deelnemend to*. Ik zal u dikwijls -komen! bezoeken. Wees dus niet ongerust en zie de toekomst zon der vrees in de oogen. Toert de -vrouw des dokters "haar ver liet, bezorgde zij de ongelukkige een ft ning tot opening der kist, wat tot gevolg had, dat personen-, die voorbij de begraaf plaats kw-almeni, zoowel als de omstanders bedwelmd werdlen d- -or de ontzettende lucht, die uit de kist kwam. Nadat de fa milie zich had overtuigd, dat de goede per soon hierheen gebracht was, werd de kist gesloten en had de ter aardebestellinl plaats. ITALIAAN SC HE ZAKKENROLLERS Een onderbrandmeester, die te Amster -dam op het achterbalcon van een tra -iwa gen stond, zag, dart een man een bewe ging naar eeni zak van eene der passagiers maakte. Zonder zich ie bedenken, greep de brandweerman hem beet. De rtram stopte het gebeurde bij de kruising We teringschansVijzelgracht en het pu bliek hielp mee den zakkenroller, een Ita liaan, overbrengen naar het .politieposthuis Een tweede Italiaan, die trachtte partij te kiezen v-oor zijn makker werd eveneens opgebracht. Het bleek, dat de twee pas in Amsterdam waren gekomen en het ede Ie beroep van treindief uitoefenden. EEN NIEUWE HITTEGOLF? In Engeland vreest men voor een> nieu we hittegolf. Vrijdag-heeft men in verschil de reelen van het land, en in het bijzonder In het Zuiden, het -midden en het Oosten, temverartmren vaslgestVd, die deden den ken aan de warme dagen van de vorige week. De, hoogste temperatuur was 85 gra Jen te Soulh-Faraborougb, -terwijl verder de temperatuur orn en bij de 80 .graden schommelde. UIT SMOKKELLAND De .kommiezen der belastingen aan de -rens in Zuid-Groningen, hebben den Iaat s'.en weer druk werk. Talrijke inbeslagne mingen van drank zijn voorgekomen. Het schijnt .thans gebruik ie zijn, den- drank tn varfoensblazij te bewaren. Uit een schip van de Gebr. R. te Mun tendam, werden 100 .flesschen cognac ge haald. Het schip werd in beslag genomen en de eigenaars zijn geaxresteert. De douane heeft te Terapel een- schip -met kunstmest, waarin groote hoeveelhe den uit Duitschland gesmokkelde cognac -en spriet waren verborgen, in beslag geno men. DUITSCHE DIENSTMEISJES» Er is de laatste dagen weer een sterke. sten geldelijke steun. Louise was na het vertrek dezer edel moedige ziel eenigszins opgebeurd. Zij was dan nog niet geheel «n al verlaten. Mevrouw Gervais hield hare belofte. F'.hwijls ging zij de arme Louise een. be zoek brengen ert men begrijpt wel, dat zij haar geen'- gebrek liet lijden. De verlatene werkte van den avond1 tol den morgen, zoolang dit haar mogelijk was. Eindelijk was de groote dag aangebro ken. Louise's kind was een jongen, die bij d-en burgerlijken stand werd ingeschreven onder d,en naam Richard, Louis Ernst. De moeder trachtte alle gedachten aan den man, die haar zoo gemarteld had, uit den geest te verbannen en bracht al hare tecderheid, al hare liefde op haar kind over. Op zekeren dag, ongeveer een maand na haar bevalling, kwam dokter Gervais haar spreken-, Louise, zeide hij, De toestand waarin gii .u bevind-tt boezemt mij veel belang in. Naar mijne vrou v mij verzekert heef; kunt gij in het tfeheel gegen staat maken cp uw nr-n en ik ken u -genoeg om volko men overtuigd '.e zijn. dat gij liever brood gebrek zoudt lijden dan -tot hem weer te keeren. Gij zijt werkelijk een weduwe ge worden eri -uw zoon is een wees. Wilt gij een goeden raad van mij aann«men, Louise Spréék, mijnbeer ik luister 1 Beveel en ik zal gehoorzamen, evenals een kind- zijn vader gehoorzaamt. Gij hebt uw huis te Jouarre nog niet verkocht toeneming van het aantal naar ons land komende Duirtscbe dienstmeisjes waar te nemen. Naarmate d-e mark. daalt, neemt de nijging tot het verdienen van de -dure gul dens zeer -toe en nu 'komen de Duitsche meisjes zich reeds aan huis aanmelden om een dienst. Vooral in de grensplaatsen neemt haar aantal zeer toe, evenals dat der valuita-vakflieden, die vaak thans langs de geheele grens in grooten getale werk zaam zijn. DE BEENTJES VAN HEEMSKERK -De gemeente Heemskerk -telt ruim 4000 inwoners waarvan er pl.m. 200 bij zijn die den naam Beentjes dragen, waarvan er minstens 35 bij zijn met den voornaam Bancratius of kortweg genaamd Bank. Om nu die Bank Beentjes-en uit elkaar te houden geeft men ze bijnamen a' naa gelang hun uiterlijk of karakter is, b.v. de eene i» rood en noemt men Rooie Bank de ander is zwart en noemt men Zwart» Bank, weer een ander is lang, of kort, smal leelijk, mooi o' grijs en wordt ge noemd Lange, Smalle, Leelijkè, Mooie of Grijze Bank. Een hunneT is er nog, die nimmer uit zijn humeur is, en dien noemt men prettige Bank. Zoo staan ze ooik bij den notaris of bij de posterijen te boek.. Is dat niet het ge val of krijgt de post een brief met het nuchtere adres: Aan den heer B. Been tjes, dan wordt dit poststuk in vele ge vallen als -onbestelbaar teruggezonden. AUTOBUS-ONGELUK. Zondagmiddag wou de auto, die gere geld den dienst onderhoudt tusschen Kuin- re an B'okzijl op den Zeedijk een auto pas seenen, Van den anderen kant kwam o» heer Hilbert Veenstra uit Ossen zijl op zijn fiets aanrijden. Hij zag de auto niet. Toenl de chauffeur p'otseling den- snel aan komenden fietser bemerkte, trachtte hij uit te wijken; doch het was te laat. V. werd aangereden) en liep -ernstige verwon dingen op. Bovendien was de auto door het uitwijken van de steile helling van den Zeedijk gegleden, drie -keer over den kop geslagen en beneden ra den- dijk terecht gekomen. Wonder boven wonder kregen- de drie inzittenden geen noemenswaardi ge kwetsuren. Met V. was het erger ge steld. Bijna dadelijk na de aanrijding bad hij het bewustzijn verforen-. In hoogst em- stigen toistand is hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Mijn man wilde dit verleden jaar doen, doch ik heb steeds geweigerd. En boven dien 't was verhuurd Zoo ben ik thans geluug genoeg het moederlijk erfdeel nog te bezitten. Staat uw huis leeg. Ja, De personen, die 't heit laatst be woond hebben, zijn .uit Jouarre vertrok ken. Welaan dan Louisse, gij moet naar Jouarre terugkeer en I Ziedaar den raad dien ik u .te. geeven bad. De jonge vrouw liet mismoedig het hoofd hangen. Daar alleen hernam de dokter, zult gij de noodige kalmte en- gerustheid weder- vinden. En hoe zal ik er aan den kost -komen, zuchtte zij. Luitsce, onderbrak haar de geneesheer naar hetgeen ik u zeg. Louise het is een belangrijk voorstel, dat ik te doen heb. ik zoek naar een voedster voor een kind. een knappen- jongen maar een-'ge dagen oud. Dat is iets voor u Louise. Wilt ge de voedster worden van dat kind. Dan zult in plaarts aan een, twee schepseltjes te verzorgen hebben, maar het geld dat jaarlijks -voor dat eene uitbetaadld z.a' wor den, zal honderdvoud voldoende zijn, om ook het andere groot te breng nn. Hoe bevalt u dat, antwoord mij Louise. O mijnheer wat ben ik gelukkig -uw voorstel te kunnen' aannemen. Ik beloof u plechh-tig, dat ïk het kind verzorgen en beminnen xail als het mijne. Onder dat opzicht ben ik volkmen ge rust. Aangenomen dan. Gij wordt de voedster van den jongen. Waar moet ik hem halen, en wanneer. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1