1001. No. 60 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN cD $1. Ji c.V a G a ft 14e Jaargang. Vrijdag 27 Juli 1923. W1ERINGER COURAïfï VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT i N: BUREAU: UJTGEV1R: DINSDAG en VRIJDAG Van 1—5 regels 0.50. Hippolytu&hoef Wieringea. C:O<?N. BG3KErt. WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. ANNA P AÜLOWNA. CONCOURS-HIPPIQUE. Op Ihet ruime terrein achter de Ned. Herv. Kerk door den eigenaar mei zoo groote welwillend heid ter beschikking gesteldi werd Dins dagmiddag onder veel belangstelling het tweede Concours-hippique g^ouden. Het zou geopend worden met een de monstratie van watervliegtuigen op het Oude Veer en er circelden dan ook gerui- men tijd een drietal vliegtuigen boven de Kleine iSluis, maar de wind bleek niet gun stig genoeg om lol een daling op het water over ie kunnen gaan. Dat was dus voor het talrijk publiek, dat zich langs den dijk verzameld had, wel een teleurstelling doch overigens heeft het weer aan het concours geen afbreuk gedaan en gezien de weersgesteldheid den vorigen avon«t was dat wel boven verwachting. Onder de loonen der muziek van de Harmonie te Kleine Sluis nar vervolgens heit eigenlijke concours een aanvang en genoten wij een afwisselende tentoonsprei ding van hippische schoonheid en kracht. Inderdaad) men behoeft geen kenner te zijn, om oog te hebben voor de imposan te stoerheid en forschen bouw van die spannen Belgische paarden uit de tweede afdcelingi voor de sierlijkheid en gratie in houding en, gang die in de eerste( maar vooral in de derde afdeeling te bewonde - ren viel. En een luid applaus ging op toen de hceT P. Wonder Pz. van Heerhugo waard kranige prestatie op het gebied van dressuur en rijkunst met niet min der dan zes paarden uitkwam. De jury moet ongetwijfeld een verre van gemakkelijke taak gehad hebben. Zij bestond, voor warmbloed paarden uit de Htcren P. de Boer, veearts te Schagen, Jb. Kaan Klz. en C. A. Waiboer te Wie- ringerwaard voor koodblaedpaarden uit de heeren N. D. Kaan, Wieringerwaard, P. de Boer( veearts ie Schagen en C. Blaauboer te Anna Paulowna. Na afloop verzamelden jury, commissie, deelnemers en belangstellenden zich in Voorburg, waar de prijsuitreiking plaats vond door burgemeester Lovink. PRIJZENAfd. I. Twee paarden voor vierwielig rijtuig le prijs, 40, benevens zilveren medaille P. Wonder Pz. te Heer- hugowaard met ,,Manuel", 6-jarige bruine Ruin en ,,NelIy", 7-jarige bruin Merrie. 2e prijs, 20, G. W. Waiboer te Anna Paulowna 3e prijs, 10 Gebr. Hoed te Alkmaar lie Bestuursprijs R. C. Waiboer Anna Paulowna. Afd, II. Span Belgische paarden le pr. 40, benevens zilveren medaille: F. A. F. Grontman te Wieringerwaard met ,,Mar- got", 7-jarige Stamboekmerrie volbles en Elsa" 7-jarige slamboakmerrie, vosbles. 2e prijs 20 Jb. Kaan Kz., Wieringer waard met ,,Mina", stamboek, No. B 6399 «n Foxling. 3e prijs 10, K. J. Kaan te Anna Pau lowna, met ,,Caitriene", 5-jarige merrie, stamboek No. A 12106, le Bestuursprijs Joh. Blau-boer, Anna Paulowna met ,,Anna", 10-jarige merrie en „Cato" 10-jarige merrie. Afd. III. Open klasse le prijs 100 en verg. zilveren medaille Gebr. Hoed te Alkmaar, 2e prijs 50 D. Stammes le Anna Paulowna, met ,,Marie" 7-jarige vos witv. 3e prijs 25 C. A. Beudeker, te Alk maar, met Bonus", bruine ruin. le Bestuursprijs F. A. F. Groneman, Wieringerwaard met ,,Romes", 7-jarige bruine witvoet r.uan. 2e Bestuursprijs G. W. Waiboer, Anna Paulowna met ,,Andi", bruine Stamboek merrie. 4e prijs, 10 H. F. Bultman, Haarlem mermeer, met ,,Visey Opheüa", vosmerrie Aan den heer P. Winder Pz. van Heer- hug-ow-aard werd tenslotte, voor zijn be spanning van 6 paarden, een verguld zil veren medaille uitgereikt, waarbij voorz. verklaarde..Wij hebben ons hart opge haald aan dit nummer en zijn er trotsch op. dat wij zoo iets hebben aan le wijzen in ons Noorderkwartier. FEUILLETON. No. -■» Met dat alles hebt gij u eigen niet te bekommeren. Ik zolf zal hem morgen vroeg bij u brengen. Maak intusschen al- Hes gereed voor uw vertrek. O ik wordt door niets meer weerhou- mijnheerZal ik de ouders van het kind niet ontmoeten. Neen voor het oo-gcnblilc moogt gij die niet kennen. Het kind heet Leo, en dat is de eenige naam, dien het een tijd lang dragen zal. De geboorte van het kind is met een gehcimzinnigen sluier omgeven, en dat om familieomstandigheden, die ik niet mag openbaren. Ik weet ook niet hoe lang het kindje bij u gelaten zal worden, doch wel weel ik, dat gij eene rijke be- locning zal ontvangen. Voor hel kind is een schitterende toe komst weggelegd. Dat zij ui voldoende. De geneesheer vertrok. Louise haastte zich alles in gereedheid te brengen. Des anderen daags ongeveer negen uur stond er een rijwiel stil waaruit dokter Gervais stapte met hel kind in de armen, dal de jonge vrouw dan haastig van hem over nam. f O, wat een lief engeltje, riep zij ont roerd uit en legde den kleine bij hiaar ei gen zoontje in dei wieg. Staar nu die twee lieve schepseltjes eens aanhernam zij. Zou men niet zeg gen, mijnheer Gervais dal het broertjes zijn. Wat allerliefste kinderen. Werkelijk beeldschoon, antwoordde de GEMENGD NIEUWS. DE STERKTE VAN DE LEGERS DER GROOTE MOGENDHEDEN. Londen, 25 Juli. In het Lagerhuis heeft de onder-staatssecretaris van oorlog, Guin ness, een overzicht gegeven van do militai re sterkte der voornaamste landen in 1913 en in 1922. In 1913 had Engeland 106,000, Frankrijk 666,000, Dui-tsch-land 836,000, Rusland 1300,000 en Amerika 86,000 man onder de wapenen. Thans heeft Engeland 80,000 man, Frankrijk 450,000, Duitschland 100,000, Rusland 1300,0oo en Amerika 137 000 man. eitoo. rsm •KAS-TEKORT. Te Ede wordt, naar de ,,Tel meldt, vermist een kapitein der militaire admiiu stratie, wonende te Nijmegen, die j.L. Maan dag niet van zijn 10 daagsch verlof op zijn standplaats is teruggekeerd. Er wordt ge spreken van een kastekort van f44.000. Te Nijmegen heeft hij geen adres ach - itergelaten. Vermoed wordt dat hij voort - vluchtig is en reeds in het buitenland ver toeft. EEN VADERMOORDENAAR. In den nacht van Maandag op Dinsdag te 12 uur heeft zich op het politieposthuis aan het station tc Haarlem aangemeld een BeJgisch-soldaat in burger, die mededeel de, dat hij op 17 Juli j.1. zijn vader, wo nende te Etterbeek bij Brussel door mid del van een revolverschot had vermoord. De revolver was nog in zijn bezit. Hij is aangehouden. Uit informatie is gebleken dat zijn bewering inderdaad op waarheid berustten. De man wordt vastgehouden. DE ANSJOVISVANGST GEëINDIGD. Van Unk schrijft man aan het Vad. In de Zuiderzee is de ansjovisvissoherij welke met 1 Ju'i moet gestaakt worden, et vergunning der Regeering eerst tot half Juli daarna tor het eindi dezer maand verlengd, nu evenwel zonder Regeierings- bijslag. Te Urk is gedurende de thans afge loopen campagne, welke 8 Mei is aange vangen, aangevoerd 73,000 K.G. (pl:m. 4.800.C00 stuks) tegen den gemiddelden geneesheer glimlachend. Mijn hart klopt, zegde Louise, ik ben geheel ontroerd. Gij moogt mij vrij geloo- ven, mijnheer ik ben nceds vol liefde voor dat aardige ventje en bemin het haast zoo teeder als mijn eigen kind. Zij zeeg over de wieg en bedekte voor hoofd en wangen der beide kleinen met haar warme kussen. Intusschen had de dokter een vrij groot pak cp tafel neergelegd. Hierin zult gij al het noodige vinden, sprak de heer Gervais wat gij voor uw voedsterkind gedurende een geheel- jaar moodig kunt hebben, Wanneer vertrek.. 'gij Heden avond reeds zal ik met de klei nen te Jouarre zijn. Zeer goed. Daarop haalde de dokter tien bankjes van henderd franken uit een kleine porte feuille, die hij in een binnenzak droeg en reikte die Louise aan. Dat is voor hel eerste jaar, zegde hij. Maar dat is veel te veel, riep de jonge vrouw uil. Gij hebt de som ontvangen, hernam de geneesheer, die men mij gegeven heeft voor de voedster van het kind. Er w rdt goed betaald, maar men vergt ook, dat er voortreffelijk voor de kleine gezorgd worde. Nog eenige oogenblikken bleef de man der wetenschap met de goede vrouw in gesprek, en na haar zijn beste wenschen te hebben toegevoegd met de uitdrukking der hoop, dal zij in de eenzaamheid te Jouarre, een tevreden en een geluk zou mogen vinden, dat Parijs haar niet had op geleverd, vertrok hij. Tot wederzien zegde de brave dokter. Enkele uren later verliet Louise de groo te wereldstad. Tegen den avond kwam zij te Jouarre aan, waar zij weer bezit van hare woning n.m. HL Op een (killen Novemberdag, toen wij den lezer binnenleiden in het huis van Louise Verdier, was het elf maanden gele den, sinds zij te Jouarre was weergekeerd. De wenschen haar zoo hartelijk door dok ter Gervais toegestuurd, hadden zich niet vokemen verwezenlijkt. Wel had ze in de eenzaamheid een betrekkelijke rust g-e-vbn den, doch zij had niet vergelen't Was haar onmogelijk geweest het aandenken aan hairr echtgenoot, aan den- vader van haren jongen uit het hart te verbannen. Zij had van hem nooit meer hooren spreken en toch gevoelde zij zich zonder te weten waarom, zeer ongerust. Waar mocht hij zijn Wellicht tc Parijs. Wal deed hij Zij wist het nietdoch helaas de ongelukkige raadde het maar al tc goed'. Nooit kon zij zich deze vraag stellen, ot er liep haar een zware rilling over de le den. Om zich eenigen moed in le spreken, nam zij soms haar zoontje in de armen, drukte den lieveling tegen hel moederhart en overlaadde hem met hare kussen. O eenige vreugde mijns harten, stamel de zij. Mijn laatste hoop. Alles, alles is voor iinijji jongen, Hel sl-ceg -tien uur. Na de kinderen te slapen gelegd te hebben, wa6 de jonge vrouw aan hare gewone -bezigheden ge gaan. Het vuur vlamde niet meer in den haard doch smeulde nog onder de asch. prijs van 12 a 13 gld. per 100 KG. [eens 15 gulden). Voor bijna alle visschers is de ze visscherij wegens de meestal geringe vangsten en de zoo lage prijzen enkel te leurstelling geweest. RIJKE ZEGEN. Te Oud-Vossemeer (Z.) schonk een ar- bcidrsvrouw binnen drie jaren aan 7 kin deren het levenslicht 'n 1921 werd ean tweeling geboren, het vcrige jaar een drie ling en thans weer e«n tweeling. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD- HOLLANDSCH NOORDERKWARTIER. In de vacature D Kooiman hebben dijk graaf en heemraden van hete Hoogheem raadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier tot plaatsvervangend dijkgraaf uit hun midden aangewezen den hoogheem raad W. J. Kernkamp, te Edam. CONTROLE OP VREEMDELINGEN. Een Hollander te Woldingham die een jaar geleden van Londen was gekomen en verzuimd had bij de politie zijn verhuizing aan te geven, had zich dezer dagen voor de rechtbank te verantwoorden wegens o- verlreding van de „Aliens Act." De be klaagde, die werkzaa'm is bij do Anglo- Dutch Bank, zeide te zijner verontschuldi ging, dat hij -de aangifte vergeten had maar hij w-eird deswege veroordeeld tot 10 pond Sterling boete. Zijn vrouw die een geboren Engelsche is, kwam er meit 10 shilling af. MALING AAN DEN ZOMERTIJD In alle gemeenten van het Groningsche kustgebied is men door onderling overleg zoover gekomen, dat men er in de prak tijk van het leven geen zomertijd meer kent niet -alleen de landbouwende stand richt zich bij zijn werkzaamheden geheel naar den zonnetijd, doch ook als gevolg van de meegaandheid der autoriteiten op onderwijsgebied, zijn de schooltijden naar dien tijd ingericht. Ook de uurwerken in de dorpstoren die vrijwel zonder uit- zerdering aan de kerkvoogden loebehoo- ren geven den' zonnetijd aan en- bij het regelen der kerkbeurten wordt eveneens met dien tijd rekening gehouden, zoodat de bevolking alléén maar, -als er -met den trein gedeisd moet w-ord'an of als er aan het postkantoor zaken le doen zijn, op den officieelen tijd heeft te letten. EEN FLINK VOORZIENE KERFSTOK De Amslerdamsch-e poüjlie lvd.eft een 33-jarigen oplichter aangehouden. Hel be trof iemand die de gewoonte had, zich als reiziger te doen aannemen, het geld voor het trein-abonnement in zijn eigen zak stak en dc goederen, die hij meekreeg, le verkoopen. Bij vijf of zes firma's bad hij dit reeds gedaan. Iemand zag hem in the ater Tuschinski zitten en waarschuwde een politieagent. Bij zijn arrestatie trok hij -een mes en verwondde hiermede per abuis een vriend, die naast hem stcnd. De ze kreeg een snee over de hand. Bij het nagaan van het strafregister blec-k, dat hij door de justitie werd gezocht en dat hij deserteur is. Buiten scheen de woede van den wind te verdubbelen. De takken der boomen hoorde men kraken onder zijne geweldige rukvlagen en de ruiten rinkelden in de ven sters. Eensklaps verhief Louise het hoofd zij richtte den blik naar dc deur en luisterde met gespannen aandacht. Neen, rk vergiste mij niet murmelde zij. Ik heb wel bepaald stappen gehoord. Dcch de bewoners van Jouarre zijn reeds lang in diepe rust gedompeld. Wie mag er hier naderen op dit oogenblik. Heer, geve dat het geen booswicht zij. Onvoorzichtige die ik ben, ik heb vergc 'en de deur te sluiten. Haast'g sprong de vrouw op. Zij was doodsbleek en -beefde over al hare lede maten. IJlings liep zij naar de deur, toen deze eensklaps wagenwijd open werd ge worpen en een -man als door den wind voortgedreven, binnenstormde. De jonge vrouw slaakte een schrille kreet van angst, en w eek een paar slap pen achteruit. De man sloot de deur, naderde tol de ongelukkige en nam dan met een spotlach op de lippen tegenover haar plaats. Hij hield zijne onheilspellende blikken op de aime Louise gevestigd die door den wreed sten angst bevangen, als aan den grond genageld voer hem stond. louise had den stculmoedigen bezoeker herkend. t Was ha-ar man. Hoe had Richard vernomen, dat zijne vrouw te Jouarre was weergekeerd. Wij welen h» l niet. Wellicht har hij, na de ongelukkige vergeefs te Parijs gezocht te hebben, instinctmatig geraden, dat zij naar Jouarre was wedergekeerd. De rampzalige verkeerde in een kenba- GEMEENIE WIERINGEN Vergadering van den Raad op Woens dag j.L nam. 2 uur Aanwezig alle leden Voorzitter, burgemeester Kolff opent de vergaderin. De notulen hebben ter visie ge legen en worden goedgekeurd. Volgt onderzoeik van dc geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. De heeren Tij.en, Kcorn en Visser worden tot dat onderzok aangewezen en bij mnde van den heer Tijsen wordt alles in orde ver - -klaard en tot toelating geadviseerd. Aldus wordt besloten. B. en W. hebben in overweging geno - men de circulairei tot onbewoonbaar ver klaren van woningen. De meeningen daar omtrant zouden echter zcczcer uiteenloo- pen. dat B. en W niet -voer algemeen on derzoek zijn; Goedgevonden. Omtrent de plannen voor Landbouw - huisonderwijs wordt medegedeeld dat van het Gemeentebestuur -van Winkel een schrijven- is ingekomen, dat de voor-uil - zichten om -een leerares op Wieringen te krijgen niet gunstig zijn. Het Prcv. Bestuur heeft eenige af- an overschrijvingen alsmede posten onvoorzie ne uitgaven goedgekeurd. Ged St. hebben hun goedkeuring aan het raadsbesluit tot opheffing vervolgonderwijs verdaagd oot na onderzoek De maandstaat der Zeegras - Exploitatie over Juni wordt nagezien. Gen pakken zijn -verkorht. De heer Oden vraagt of de winst om uit te koeren voor 1923 al weer is vastgesteld Voorzitter antwoordt dat dit ieder jaar opnieuw moet worden aangevraagd ren staat van dronkenschap Wellicht had hij in d-en bedwelmenden drank den moed gezocht om voor zijne vrouw le verschij nen, want even-als de meeste ellendelin gen-, was Richard, in wier alle -ondeugden vereenigd schenen te zijn, bijzonder laf hartig. Zijn versleten kleerzn waren met slijk besmeurd, en van onder zijn groote fluweclen muts kwamen de ongekamde ha ren te voorschijn, die hem ever het voor hoofd tot bijna in de oogen hingen zijn oogen stenden vuurrood in hunne holten en het schuim lag op zijn gezwollen lip pen. Hij -zag er afzichtelijk uit. Voorovergebogen met dc handen op dc knieën leunend, staarde hij zijne vrouw aan, en zijne oogen wierpen, ondanks de dronken schap waarin hij verkeerde een zonderlingen glans. Louise was sidderend, stom van angst en schrik, roerloos blijven 9taan Eensklaps liet de dronkaard een ze nuwachtigen spotlach hooren. die de jon ge vrcuw uit haren- toeslan-d van gevoel- 'ooshcid opwekte. 0 mijn God zuchtte zij. Richard richtte zich langzaam op. Wat, riep hij uit. kcml mij mijn lief vrouwtie niet omhelzcnn. na zv'ke lange scheiding. Louise was niet in s'aal oenc beweging van wa'g-'ng en afschuw t- 0"dcrd~ukken. Wor<Tt rk nu zoo koel ontvangen, met een soort van verachting ze'fs hernam Richard, het hoofd schuddend. Had ik 20 miilen te voet af te bsgen om zoo door mijn vrouwtje beregend tc wordenTs dat nu mijne belooning. Het is waarlijk om iemand allen moed te ontnemen. y Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1