',14e Jaargang. Dinsdag 11 September 1923. No 73. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN ËN OMSTREKEN Bnitcnlandsch Ovtrzciht. ZOT 2001. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIIN: BUREAUs UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG Van 15 regels 0.50. Hippol ytushoef Wieringen. CO^N. J BOSKEfi WIERJNGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. Na 19. per 3 maanden 0.85. DE RAMP IN JAPAN De ontzettend© ramp, die Japan heelt getroffen, zal wellicht ook op de politiek van Japan invloed moeten oefenen. Er is bij een beschouwing van de ramp in een J kalmere gemoedsgesteldheid te conslatu j ren, dat Japan in enkele uren physieke en ■materieel© verliezen heeft geleden, welke men met die van een groolcn oorlog kan vergelijken. Ook na de noodige correctie van de, in d©n aanvang van zulke rampen i nvermijde'ijke, overdrijving blijft het ver lies aan menschenlevens ontzaglijk en de ernietiging van steden en dorpen in het dichls-bcvolktc deel van Japan kaa slechts herinneren aan de verwoeste gebieden van door e©n oorlog geteisterde streken. De verwoesting van een groot deel van de hoofdstad Tokio, maar vooral de naar het schijnt totale verwoesting van een handels, cn havenplaats als Yokohama, centrum va. den buiten'andschen handel van Japan, moeten wel politiek en economisch het land gevoelige schade toebrengen. En al zal wellicht de berekening van de door de ze verwoestingen toegebrachte schade, die van sommige zijden op meer dan tien mil- liarden guldens worden geschat nog wel een herziening moeten ondergaan, er is weinig verbeeldingskracht noodig om; zich te kunnen voorstellen, dat naast het droe ve verlies van zoo tallooze menschenle vens, naast het smartelijk lijden van de van onderdak en alle bezit beroofden, door Japan Japan meterieel een verlies is gele den, dal eerst in lange, lange jaren zal kun nen worden hersteld. Aan den ontzaglijken omvang van de ramp wellicht de zwaarste die Japan ooit tro£, is dus niet te twijfelen. Maar dat zij daarom anleiding mag ge ven tot beschouwingen, gelijk .die van de Manchester Guardian", onmiddellijk na de eerste berichten, waarin Japan thans als tot een mogendheid van den tweeden rang gezonken wordt voorgesteld, is voor alsnog te betwijfelen. Men houdt dan geen rekening met de energie van bel nijvere Japansche volk, noch met de stoicynsche kalmte, waarmee het gewoon is de slagen, van het noodlot te ondergaan en zich aan de gevolgen ervan te onttrekken. Ook reeds thans bleek uit verschillende berich ten, dat zelfs deze onge-evenaarde ramp geen deprimcerenden invloed oefende. Te midden van alle ellende werd de kabinets formatie rustig voortgezet. Een oogenblik dreigde in het getcisde Tokio verwarring, maar reeds dade'ijk had de overheid weer heel de 'eiding in handen. En enkele dagen na de ontzettende, gebeurtenissen kwamen al de berichten, dat in Tokio de straatver lichting weer werkte en de watervoorzie ning er verzekerd was. Hier geen bij oo pakken neerzitten, maar een onmiddellijk ingrijpen, vol zekerheid en in alle kalmte. DUITSCHLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. NAAR HET EINDE van de RUHRACT1E? Naar men verneemt is de Duitsche re geering thans tot het besluit gekomen, met het oog op den ontzettend moeilijken fi- nancieelen toestand van het rijk de Ruhr- actie zoo spoedig slechts eenigszins moge lijk is te beëindigen. Zij zal daarom een po ging doen om in de eerste plaats met Fran ■krijk en daarna met België en Engeland tot onderhandelingen te komen. Een onvoorwaardelijke capitulatie komt echter voor de Duitsche regeering n:et in aanmerking haar streven zal er veeleer op gericht zijn, met Frankrijk in dien zin tot overeenstemming te geraken, dat van Franschc zijde wordt afgezien van den eisch tot staken van het lijdelijk verzet, waartegenover Duitschland vérgaande con cessies zou doen die de definitieve rege ling van het schadevergoedingsvraagstuk mogelijk zullen maken. De Duitsche regee ring is bereid, de door Frankrijk te stellen materieele voorwaarden aan te nemen, al zijn ze neg zoo hard en drukkend onder voorwaarde, dat zij definitief zullen wor den vastgesteld en dat Duitschland, al moet het veel offers brengen, een vrije toe komst tegemoet gaat. Onaannemelijk zou zijn de afstand van Duitsch gebied en het verlies van de staats-souvereiniteil. DE ECONOMISCHE CRISIS. Sluiting der Hamburgsche restaurants. De bond van restaurateurs in Groot- Hamburg besloot naar aanleiding van de voorgestelde belastingen op de drankan op 15 Sopt. het ganschc personeel den dienst op te zegden 'en op 1 Oct. alle zaken te sluiten. DE LEVENSMIDDELENPRIJZEN. De lcvensmiddelenprijzen waran heden reuzel 8.2, margarine 7.3, millioen. per pond.eieren 600.000 mark per stuk. De vleesch- en vischprijzen zijn de laatste da gen onveranderd. Op de groentenmarkt kostten tomaten, boonen, pruimen, peren. FEUILLETON. No. 16. Mijnheer Blanchard, ik bemin juffrouw Leontinc ik bemin haar niet al het vuur dat in mij is mijn hart heb ik haar geheel geschonken., mijn hart en mijn ziel. Mis schien had ik u dat reeds vroeger moeten .zeggen dien, dag ïeeds, waarop ik ontdekt hebt, dat innige liefde mij geheoil en al heeft overmeesterd.. Doch ik durfde niet. Ik gevoelde mij hier zoo ge'ukkig, en was bang dat voor mij de deur gesloten zou worden. Mijnheer Blanchard, ik heb u de geheimen mijns harten geopenbaard, en nu ben ik bereid alles te doen, wat gij mij be velen zu't. Leontine's geluk, hare rust en tevredenheid is alles voor mij. Zeg mij Kom niet im.eer 1 En nooit zult gij mij nog hier terugzien, Pierrc, zeide de blinde, geef mij de hand. Dat ik ze in de mijne drukke. Zi, beeft uwe hand, vriend ziedaar het be wijs dat gij de waarheid gesproken hebt. Picrre, gij hebt gelijk, wanneer gij zegt, dat Leontine's geluk en hare rust alles voor mij zijn. Gij bemint haar dat ver heugt mij, omdat gij ©m goede en eerlijke jongen zijt. Gij waart rechtzinnig tegenover mij, ik zal het tegenover u zijn. Wanneer sinds eenigen tijd onrust koester over het lol dat mijne kleindochter beschoren is, dan denk ik aan u, en dikwijls heb ik bij mij zelv©n gezegd, dat ik geen betere echt genoot zou kunnen uitdenken. Mijnheer Blanchard. Pierre, ik ken een gedeelte van uw le ven. Guorin, dien ik gedurende zijne ziek te slechts tweomaal heb kunnen bezoeken, heeft mij lang over u gesvroken. 't Was wei is waar volkomen overbodig, dat hij mij uw lof maalde, want wees overtuigd, zoo de blinde niet zien kan met zijne uitgedoof de oogen, hij luistert daarom des te beter. Naar den toon der stem weet hij in 't hart te lezen en de ziel te doorgronden. Gij zijt een uitmuntend werkman, Pierrc, uwe patroons hebben achting, vriendschap voor uw persoon deze of genen dag, wellicht nog voor het einde des jaars, zult gij mees terknecht zijn. Wat dunkt u Ben ik niet op de hoogte van den toestand Dal is waar, mijnheer Blanchard. Maar de heer Guérin heeft u zeker niet gezegd dat.... Ik heb den heer Guerin mijne plannen blootgelegd en hij heeft mij niets verzwe gen van alles wat hem bekend was. Ik weet dal gij uwe moeder nooit gekend heb en: dal uw vader u om zoo te zeggen in de wieg verlaten heeft. Ach dat is nog niet alles, mijnheer Blan chard. Dat weet ik. Uw vader, die even als gij, Pierrc Ricard heette, is wegens diefstal tot verscheidene jaren gevangenisstraf ver oordceld geweest. De jonge man slaakte een bangen zucht en neeg het hoofd. Ach, riep hij wanhopig uit, ik draag een onlecrdcn naam. Ik ben niet waardig uw kleinzoon te zijn. Pierrc hernam de grijsaard opstaand, gij moogt fier het hoofd verheffenhet enz. een millioen mank per pond. ITALIë. HEEFT ITALIë ZICH VERREKEND De stemming aangaande de oplossing van liet Grieksch-Italiaansch geschil is he den veel optimistischer, nu het duidelijk wordt, dat Italië zich niet zal verzetten tegen een oplossing, waarin de Raad van Ambassadeurs de rol op zich neemt, die i oorspronkelijk den Volkenbond zelf had toegedacht. Blijkbaar heeft men zich te Rome verrekend, toen men eenige da gen geleden aannam, dat zoo goed als alle Latijnsche landen de zijde van Italië in dit geschil zouden kiezen en dat het zoo doende we'lichl op den duur mogelijk zou blijken, uit Italië, Frankrijk, Spanje België Brazilië, Argentinië, Uruguay enz. een La- tijnschen Volkenbond op te bouwen, die tegenwicht zou kunnen vormen tegen den bestaanden Bond, waarin, naar men in de Latijnsche landen vaak meent, de En gelschen de hoofdrol spelen. MARKT OVERZICHT. De aanvoer, die wij al voor enkele we ken verwacht hadden, begint thans te ko men. En over het algemeen is wat gepres teerd wordt van goede kwaliteit, wat met den overvloed van gras dan ook wel niet anders het geval kon zijn. De prijzen loopen iets terug wat bij den overvloed van aanvoer wel het geval moest zijn. Zoo was het ook op 6 Sept. te SCHAGEN en toch, wie wat vroeg was ontving nog een zeer goeden prijs. Voor le kw. werd 1,25 per K.G. betaald, voor 2de 1,15 voor 3e 1.05. Stieren liepen 90 cent tot 1,05 per K.G. De hcogsle prijs ontving C. Smit Gz., van Barsinger- horn met 510 gulden. Melk- en kalfkoeien l schrik voor de naderende tongblaar traag en. lager in prijs, 275,d 325, Nuchtere kalveren voor de worst, willig, 12,a 32,50. Vette schapen vrij goed, at met de verliezen te Londen geleden, niet verwacht werd. Voor de hoogste prijs noteerden wij D. Marees, Schagen, 53. Vette lammeren zijn duur vergeleken bij de schapenprijzen. Wij zagen er vencoopen voor 42 gulden. De aanvoer van oude scha- wkordt minder, ook de prijzen worden iets ■inder 33,a 45,Vette schapen waren vrij goed. Bij een willige markt werd 35 tot 40 cent besbeed. GEMENGD NIEUWS TOCH OVERLEDEN. Naar de Information" meldt is Arthur erkzaam en eerlijk leven van den zoon doet dat des vaders vergeten. De blinde voelde op zijne hand de lippen van den jongman. Pierre, ik weet nog niet, wat Leontine er van denkt doch hedenavond nog zal ik het haar vragen. Indien zij u bemint, zooals ik hoop, zal zij uwe vrouw worden. Mijn hart is vervuld met hoop en angst, antwoordde Ricard's zoon. Hij stond op. Vertrekt gij vroeg de blinde. Ja mijnheer Blanchard gij hebt mijn hart met vreugde vervuld, en thans heb ik er behoefte san alleen te zijn. Zal ik mor gen wederkeeren Zeker. Nog voor ik weet Het is vandaag Vrijdag. Kom dan a.s. Zondag. Ik zal u niet schrijven. Gij zult Na den blinde en het meisje goeden avond gewenscht te hebben, liet de jonge Leontin.es antwoord in bare oogen lezen, man hen alleen. Grootvader, zei Leontine, wat zijt gij 'ang in gesprek geweest met mijnheer Pier re. Ja, antwoordde de grijsaard glimlachend wij spraken over cene ernstige zaak. Zoo, hernam zij. Pierre zegde, dat hij van plan is, trouwen. Tc trouwen, herhaalde het meisje, niet in staat het gevoel van ontroering te over meesteren, dal zich bij haar opdrong. Acht gij hem niet in staat eene vrouw ge 'ukkig te maken 't Verheugt mij u van hetzelfde gedacht te zien dat ik koester. Liardet, dien dr. Voronoff nauwelijks twee jaar geleden met succes een verjongings operatic had doen ondergaan, en die toen 74 jaar oud was, dezer dagen overleden. Veel verlengd is zijn leven dus niet door de behandeling. Wel bchooren naar de familie van dan overledend beweert, de jaren na de opera tie tot de prettigste van zijn leven, en deed hij gedurende deze periode de geneeshee- ren versteld s>iaan over zijn krachtig li chaam 'en zijn opgewekt humeur. GELUKWENSCH VAN PRESIDENT EBERT. Ter gelegenheid van he' 25-j?r:* Rege ringsjubileum van de Koningin heeft presi dent Ebert door den Duilscbeu gezant te 's-Gravenhage, Freiherr Von Lucius, aan de Koningin een brief doen overhandigen waarin hij in het bijzonder wijst op de do-\ treffende Nederl. liefdadigheid tijdens en na dan oorlog. De presiden.t liet Donderdagmiddag door den chef van zijn kabinet zijn gelukwcn- scben aanbieden aan onzen gezant le Ber lijn, boran Gevers. De rijkskanselier en zijn vrouw, de staats secretaris van het ministerie van buitenl. zaken, Freiherr v. Maltzahn en andere hooggeplaatste ambtenaren van dit minis terie waren tegenwoordig bij de aankomst van de Nederl. kolonie, in het gezantschaps gebouw ter eere van het Regeeringsjubi- leunn. EEN „GOED" PORTRET. Tijdens dc bctoogingen op 't Malieveld te Den Ha3g waren daar ook jongens, die op een vaandel het portret van Prinses Ju l'ara hadden geteekend. Ze hadden hun best gedaan, maar de uitvoering was nu juist niet schitterend. De jongens kwamen ook voorbij de Prin ses. Die in een gesloten auto zat. Het vaan dek boog ter begroeting en de Prinses zag het portret, dat HaaT beeltenis moest ver beelden. Even zette Ze een paar groote iogen op. En dan proest Ze bet uit van 'i lachen een oogenblik later beschaamd dal Ze dit deed want die jongens bedoelden 't goed! ONTPLOFFING. Te Voorhout, bij Leiden, is op één der praalwagens door opccnhoiping van gas, bij een smidse die er op werd voorgesteld, een ontploffing geschied. De geheele wa gen werd lecggeslagen en 4 personen moes En heeft hij u zijne aanstaande genoemd De juffrouw, die hij wenscht te trouwen ja. Hij bemint haar oprecht, doch de arme jongen, weet nog niet of 'dj hem zal willen. Zij zou al heel moeilijk moeten zijn, zoo zij hem niet met beide handen aanvaardde. Hoe heet zij Leontine Blanchard Ik. Ben ik het, riep zij uit. Ach, groot vader Ach Zij sloeg de armen om den hals van den ouden man en b rsttc in een hevig snikken uit. Ik was er zeker van, zeide de blinde. Zij moesten elkander wel beminnen. LEONTINE'S BRUIDSCHAT. VI. Ook te Parijs heerscht de gewoonte de werklieden Zaterdags uit te betalen Bïj die gelegenheid ontmoette Boyer, Pierre Ricard, die hem op dan hoek der straat afwachtte. De eerste groette beleefd en. wilde doorgaan, maar de andere stak hem de hand toe. Vriend Boyer, zeide hij, -wellicht hebt gij haast uwe kameraden te gaan opzoeken dan zal ik u niet langer tegenhouden. Neen, antwoordde Boyer, ik keer naar mijn Huis terug naar mijne moeder, zooals ik van plan ben voorlaan eiken avond te doen. Ik ga niet meer uit, ik heb vaarwel gezegd aan alle drankwinkels. Geen kame raden meer ging bij voort op bitteren toon. Dat leven van uitgaan en genoegens heeft voor goed opgehouden. Hebt gij mij iels te zeggen, Pierrc Ja, Boyer, ik moet u bedanken. Mij bedanken Waarvoor Heeft Robin gisteren geen kwaad van ..V.-Miu "-SS-SV"- Eén gewonde is naar het ziekenhuis le Leiden veervcerd. EEN WET HOUD STER De Gemeenteraad van Gassclle (Drente) heeft mevrouw E. Ten BosHarkena tol wethcudsler benoemd. SLACHTOFFERS van het GEDRANG. De Geneeskundige Dienst te Amsterdam heelt druk werk gehad. Op den Dam zijn tijdens de aubade en huldebelocging 20 a 25 menschen in onmacht gevallen. Erger was hel Donderdagavond bij den tcchl ïr.et de gouden koets. Op den Dan viel een 30-tal mer.schen in zwijm, maar op het Leïdschep'ein was het aantal meer dan ICO. Dit is voornamelijk te wijten geweest aan het cnlzetterde gedrang bij den heon- tocbl van de gouden koets. Maar ook bij den terugtocht had de Ge neeskundige Dienst druk werk, daar de im en schcn menigte lang moest wachten, voor de stoet, die gcruimen tijd te laat was oorbijging. De gevallen waren zoo goed als alle van geen ernstigen aard. Slechts 3 slachtoffers moesten naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het totaal aantal slchloffers tijdens de feesten bedraagt thans engeveer 150. DURE MARKEN I Op dc weekmarkt te Deventer bevon den zich ook eenige kooplieden, die daar Duitsche bankbiljetten aan den man brach ten. Ze vonden gretig aftrek, vooral bij de landbouwende bevolking, d e graag van 25 tot zelfs 60 cent voor bel half millioen be taalde, daar de kcopman beweerde, lat re wel weer éévierde cent voor de mrk zou den krijgen. Dc man zeide echter niet wanneer. POGING TOT SABOTAGEDER AMSTER DAMSCHE VERLICHTING Naar de „Gooi- en Eemlandcr" meldt, heeft imen klaarblijkelijk met de bedoeling gedurende de feestdagen te Amsterdam de verlichting le doen mislukken, getracht het hoogspanningsnet gedeeltelijk .le ver nielen. Zatrdagmiddag kwam nien op de Hilversumsche Meent tot de ontdekking, dat 2 hocten palen voor hel hoogspannings net midden door waren gezaagd. Ze zijn echter niet omgevallen, omdat zij door de draden in evenwicht werden gehouden mij gesproken Zoo. Weet gij dat Ja gij waart er ook bij, Boyer met ver scheidene anderen, en gij hebt stand u-eten te houden; .tegen Robin, die mij een zeer boos hart toedraagt, dat weel ik wel. Doch gij hebt met kracht mijne verdediging opgenomen. Pierre, ik ben niet veel waard, doch hier in mijn boezem draag ik toch nog een hart dat op dc rechtte plaats zit. Ik kan niet lij den, dat men in mijne tegenwooroigiieia' kwaad van u spreekt. Ik heb een goed ge heugen, Pierre 'en gen nog niet vergeten, hoe gij .mij eens liefderijk gered hebt, toen ik eens in den bitterslen nood verkeerde. Boyer, zoo gij mij een genoegen wilt doen, spreek dan nooit meer daarvan. Ja, ik weet wel, wanneer gij een dienst bewezen hebt. wilt gij zelfs niet meer dat cr aan gedacht wordt. Als er een kameraad cngeluklrig is en Ik in slaat ben hem te helpen, kom ik hem zeer gaarne te hulp. Ja, in het geheim. Natuurlijk ik ben ook niel rijk genoeg om alle dagen daarmede op nieuw te begin Neen, neen dat is de zaak r el. Gij wilt uwe scheone daden verborgen lioudcn. Welaan, gij hebt niet gaarne dat er over gesproken wordt, maar -5ij zult mij toch niet beletten te denken dal £ii cm uitste kend kameraad zijt, dat gij een gouden hart bezit. Pierre reikt hem nogmaals de hand. Zie, hernam de werkman deze met kracht drukkend, dit looneel zal ik even- vergeten als hetgeen er is voorgegaan, Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1