Boelhuis Unie briefjes Woeosdag 26 Sept s. Rooktabak en Sigaren 50z,de lieer Jb. Stammes mede te Nieuwe Niedorp, ontving gelijken prijs. Melk- en kaifikoeien waren stug duur 2,75 a 4,25. Nuchtere kalveren willig 16 k 35 guld. Schapen leden onder de sleclite Londen sche markten. Daar was de handel, met bij zonder veel aanvoer uit Schotland, zeer traag. De Londensche kwaliteit, en dat is volstrekt niet altijd de duurste soort was stug en minder in prijs. Een paar buitenge wone koppeltjes, Gebr. Jans Wieringer- waard, brachten een buitengewonen prijs op 53,Lammeren voor export waren mede minder 33,Varkens, vleescbvar- kens 40 a 41 centspekvarkens 38 a 40 zouters 37 cent. VAN WIJSNEUS. De a.s. Kameropening. Van Wieler wedstrijden, van ■voetbalwedstrijden zelfs van biljartkampioenen, geven de couran ten lange berichten. Waarom lezen de men schen dit van A tot Z Omdat zij wel eens vroeger of later als toeschouwer zoo iets meemaken. Eens voor altijd blijft het dan interessant. En nu is het manco van onze politiek, dat wij wel heel lange Kamerverslagen in de courant vinden, maar de daar worstelende kampi oenen kennen wijniet persoonlijk. Van oiu volle heeft slechts 1 op de 10,000 ooit een zitting medegemaakt en dat meestal met veel ongemak I Het zou izoo heel and rs kunnen zijn. Maar dan moesten de politieke gladia toren geregeld den volke vertoond worden, b.v. in het genre van een historisch a"ego. rischen optocht. Hoe veel genoegelijker zouden wij voort aan 's ochtends aan het ontbijt het Kamer verslag lezen, indien men eens den onder- staanden stoet aan ons liet voorbijtrekken bij de a.s. Kameropening. I. De Goeden Koets, getrokken door den Ministerraad en gehuwd door den Raad van State. II. Een zwarte zegekar, waarop Mgr. Nolens, die stevig de teugels houdt der 32, die hem trekken, hoewel een deel nogal links wil, III. Een Tcode sjees, waarop Pieter Jel les met de bekende zweep zijn 20-tal in het gelid houdt. Hieraan gehaakt een aan hangwagen met fluweelen izetels, waarop, ze1! niet trekkend, doch erg elkaar drin gend, de Vrijzinnig-Democratie. IV. Twee wagens, gemend door mr. Rutgers en ds. Schokking 1getoogen door de parlijgenooten de A. R. behoorlijk door oogkleppen 'behoed tegen het lezen van bi oscoopaffiches. V. Mr. Dresselhuys op een heterogeen getimmerte voortdurend sprekend tot een intellegent span, dal echter meer in vrij heid gedresseerd, dan wel verbonden schijnt. VI. Ratjetoe. VII. Wijnkoop balanceerand op een stel wielen, die gestadig omwentelen, met de hand door de andere raaddraaiers bewo gen. VI'II. De thesaurrier-generaal, met moeite bijhoudend twee witte muien, die de leege schatkist voortsleepen. Ik laat echter gaarne aan Henri ter Hall over den optocht origineeler en treffender jmen te stellen. Het gaat meer om 'i idee. GEMEENTE W TERINGEN. Dank zij de uitnemende regeling en het goede weer is het Jubileumfeest hier Za terdag uitnemend geslaagd. Reeds vroeg in den morgen spoedden zich velen dcor de rijk versierde straten van Hippolylus - hoef om een plaatsje in het kerkgebouw machtig te worden. Precies te 9.30 klonk plechtig de koraalmuziek van den toren. En de menigte daar beneden ontroerde door de machtige zuivere klanken van hel ,,Wien Necriandsch BI ed en het geliefde „Wilhelmus". En niet minder was dit in "t kerkgebouw het geval, toen die h'nderden zich van hun zitplaatsen verhieven als het keer onder leiding van den heer J: N. Bruul ditzelfde volkslied inzette. Men ge relde zich hier één dankbaar volk. Ook burgemeester Kolff liet die dank - baarheid uitkomen in zijn herdenkingsrede. Immers onze geëerbiedigde Koningin heeft in die 25 regeeringsjaran zware tijden d orgemaakl. Maar Haar kloek beleid en verstand heeft in samenwerking met de mi nis Iers ins land gevrijwaard tegen de oor - logsrampen en verder leed. Zouden wij dus niet dankbaar zijn en Haar eeren Na de rede zomg bet koor „Wilhelmina van Nassouwen" en dan verlietan1 de ruim 500 aanwezigen het kerkgebouw om zich te voigen bij de menigte die wachtte op de uitvoering van de kleppermarsch door on geveer 150 jongens en meisjes en begeleid door Harmonie. Een mooi gezich: die meis jes allemaal in het wit met oranje; de jon gens in blauwe matrozenpakjes; doch het mooiste was de orde en regelmaat waar mede de niarsch werd uitgevoerd, waar - .ede werd gezwenkt en opgemarcheerd. Alle eer aan den heer Bruul; daar is ge duld en enei rie voor noodig geweest. Bij de hierop volgende muzikale rond - gang door het dorp, kon men wel over de hoofden loopen; er was publiek. Alles feestvreugde en Harmonie zorgde er voor dat die stemming cr in bleef door beken de liedjes te spelen voor de verecniging op toon gezet door haar directeur de heer P. Bruul. Vervolgens een oogenblik van rust om den inwendigen mensch te versterken en om de versiering van de straten en de fraaie etalages in oogenschouw te nemen. Inderdaad daar was werk van gemaakt! Alléén de Belt, behalve de heer J. Keij- zer, we'.ke zijn woning had virsierdkon zich zeker met de feeststemming niet ver eenigen. Geen enkele roos; geen enkel stukje groen sierde de straat! Pover hoor Des middags dreigden regenbuien het feest in duigen te werpen. Doch Apollo" gevolgd door de klepperkinderen trok in ope wekte niarsch door de straten en ziet daar de regendruppels kozen het hazenpad Wij bluffen niet als wij zeggen dat meer dan de halve Wieringcr bevolking op het feestterrein aanwezig was. En de verschil lende spelen namen den geheelen middag in beslag. Wij laten hieronder de namen der Vrijswinners volgen: Tonkruien voor jongens van 913 jaar le prijs J. Keizer 2e prijs J. van Duin 3e prijs J Koegelberg 4e prijs S. Halfweeg 5e prijs W. Snooij. Wedloop voor meisjes voor meisjes van 913 jaar le prijs G. de Jongh 2c prijs Cor Scheltus 3e prijs Pietje Lont 4e prijs Tetje Rotigans 5e prijs Tr. Koorn. Tobbesteken voor Jongens le prijs J. Halfweeg 2e prijs H. Lont 3e prijs Jb. Mostert. Sprietglijden voor Jongens le prijs P. Bakker 2e prijs C. de Haan 3c prijs C. Kaptein. Estafetta-wedslrijd voor meisjesle groep le prijs T. de Haan; 2e prijs C. Nu meijer 3e prijs D. Kooi. 2e groep le prijs Mar. Bais 2e prijs G. Wiegman 3e prijs N. Oden. 3e groep le prijs A. Bakker; 2e prijs G. Bakker 3e prijs T. Luijt. Mastklimmen voor jongens boven 18 jaar: le prijs C. de Haan 2e prijs C. Nieu- venburg 3e prijs D. Engel. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Des avonds halfnegen had een taptoe plaats uitgevoerd door beide muziekkorp - sen en tot slot een schitterend vuurwerk. Wij willen nog even onzen algemeenen indruk van het feest geven en duidelijk in het licht stellen hoe de bevolking op bui tengewoon enthouhiaste en ordelijke wijze het jubileum van onze Koningin heeft ge vierd. Heel het feest heeft in het teeken an Oranje gestaan; het gaf den indruk dat men niet alleen pret zocht, maar zich ook wel degelijk bewust was, waarom mem ei genlijk feest vierde. Er was bovendien een verbroedering lus schen de straatbewoners als nooit te voren Tezamen hadden ze spaarpotjes gemaakt en op ladders en trapjes gestaan om groen en rozen over de straten le hangen. En 'sa ■onds keek men eendrachtelijk naar het feestelijk licht van lampions en vetpotjes. Zelfs andersdenkenden staken de vlag uit en deden aan de feestvreugde mee. Er moet waardeering van elkanders opvattin gen zijn, zal elk volksfeest het best tot z'n recht komen en da! is hier geschied. Hulde aan allen die tot 1 et feest hebben meegewerkt. Het hoofdcomité en subcomi té kunnen met genoegen op hel resultaat hunner bemoeiingen terug zien. Aan allen dank! Het moet voor hen die hun lijd en moeite aan dit feest gaven een groote vol doening zijn te weten dat 'het jubileum van onze Koningin op Wieringen op voorbeel dige wijze gevierd is. Zondag jjl. Ipreekte iDs. Leenderlz zijn afscheid, na hier 13 jaren voorganger der Doopsgezinde Gemeente te zijn ge weest. Spreker richtte een ontroerend woord tot het groot aantal aanwezigen, dat uit al le deelen van 't eiland was saamgestroomd en het kerkgebouw vulde. De scheidende leeraar had tot tekst - woord gekozen: Zendbrief van Paulus aan die van Korintbe, 13e hoofdstuk, 13e vers: „De genade des Heeren Jezus Christus en de liefde Gods en de gemeenschap des Hei ligen Geestes blijve met u allen Het viel Spr. en zijn gezin moeilijk van 't eiland afscheid te nemen, waar hij zoo veel geluk en vriendschap had ondervon - den, waar hij één met de bevolking was geworden. Doch het was wederzijds een troost dat de band in de liefde Gods nim mer kon worden verbroken. Een vermanende afscheidsgroet, zacht, doch met klem, richtte de leeraar tot de aanwezigen, om niet te verslappen in het Godsdienstig leven doch immer te wer ken voor de opbouw der Gemeente, De predikant dankte in het bijzonder Kerkeraad, kosteressen, organist, voorzan ger, zusterkring -en kerkkoor voor de inni ge samenwerking. Tot slot werd den beminden leeraar staande toegezongen het 3e vers van Psalm 134: Dat 's Heeren zegen op u daal' Een geacht predikant, een man van groo te werkkracht en ernst in zijn ambt, is met Ds. Leende^j van ens eiland vertrokken. Wij zullen hem missen in alle kringen doch we troosten ens met de woorden: Was vergangen, kehrt nicht wieder Aber,, ging es leuchtend nieder Lcuchtet's lange noch zurück. Het verleden keert niet weder, doch als het lichtend ondergaat, licht het nog lang na. Het ga Ds. Leendertz en de zijnen goed te Koog Zaandijk. GEMENGD NIEUWS, EEN ZWEMMER IN BRAND. Dit lijkt wel een van de laatste dingen, die gebeuren kunnen, schrijft het Haarl. Dagbl." Een zwemmer in brand. En toch heeft de aspirant Kanaal-zwemmer Omer Perdeull 'tijdens een poging om zijn ideaal te bereiken 'bijna het leven verloren door dat hij in brand stond. Daar midden op zee tusschen dc Fransche en Engclsche kusten heeft zich een drama afgespeeld dat zich als volgt heeft toegedragen Per- eault, een Canadeesche lange-afstand- zwemmer, was na 10 uur zwemmen tot op 5 K.M. van de Fransche kust gekomen toen de entense koure hem dwong op te gev'en. Hij werd in vrijwel bewusteloozem toestand uit het water gehaald en in de kajuit gelegd om bij te komen. Aangezien de zwemmer er leelijk aan toe was besloot een der matrozen van de sleepboot die hem vergezeld had, hem stevig te wrijven met petroleum. De bedoeling was goed maar het resultaat vrceselijk. De petrole um vatte vlam door een brandende lamp die vlak in de nabijheid stond -en onmid dellijk stond de zwemmer in lichte laaie. Slechts half bij bewustzijn wankelde hij r het dek door zijn instinct gedreven naar het blusscher.de zeewater. In zijn toe stand zou dat zijn dood bcteekend hebben. Op de verschansing werd hij tegengehou den en men slaagde er in de vlammen met dekens ie dooven. Daarna werd ook de brand in de kajuit, hoewel niet zonder moeite bedwongen. Perrcauli, die van liet hoofd tot de voeten met brandwonden be dekt was, figt thans in het ziekenhuis te Galais. EEN DERDE SEXE OP KOMST? Elinor Glyn, de beroemde schrijfster van het eigenaardige boek „Drie weken an Liefde", heeft le Los Angeles aan een journalist in een interview toevertrouwd, dat zij gelooft, dat er een derde sexe op komst is. „Die nieuwe sexe zal niet meer le vinden zijn'voor huwelijk, enz.; het hu welijk heeft geen attractie er voor. Zaken rouwen studeerende vrouwen, zelfstan dige denksters, die te veel zijn en niet hu wen, vormen dat derde geslacht. Zij heb ben een hart vol toewijding buiten haar dagelijksche belangen. Eens zullen zij zich zoo weten te vergeestelijken, dat zij als het ware een nieuwe wereldsche nonnen- soort zullen zijn. voor wie huwelijk een on mogelijke 'kwestie geworden is. Dan breekt dc tijd aan van mannen, vrouwen en neu trale wezens Als die dames dan maar een apart her- kenningsteeken dragen OVERREDEN. Te Delft is Zondagavond mevr. Ooster- loo uit Hillegersberg door een vrachtauto overreden en gedood, ANTI MILITARISTEN GEARRES TEERD. Zondagavond zijn t Amers - Toort acht personen gearresteerd wegens het schrijven van anti-militaristische woor den op de straatstenen.. SPOORWEG ONGELUK te VENLO. Zondagmorgen 4 uur kwam op het station Venlo een trein van zestig spoorwagens uit Kald-enikirchen met Jraz'endc snelheid den berg af en het station binnen. Een groot deel van het station werd •erbrijzeld. Nader meldt men: Op bel hellende stat» on emplacement te Kaldenkirchen stond- den reeds een paar dagen een 60-tal wa gens; vermoedelijk door het losdraaien der remmen is dc trein in beweging gekomen an aangezien de spoorlijn Kaldenkircben - Venlo op een afstand van vier kiometer wel 20 meter verval is werd de vaart steeds grooter. Bovendien was het zoo vroeg, ruim 4 uur in den morgendat niemand het ge vaar heeft zien aankomen zoodat de wa - gens ongestoird het station Venlo binnen stormden, De schok was zoo geweldig dat de meesten dachten aan een hevige ont ploffing of donderslag. Er volgde een vrce selijk gekraak, tengevolge van het in el - kaar drukken der wagens waarvan de eer ste vier als 't ware versplinterd zijn. De eerste wagens zijn over het stootblok dat zich vlak achter de draaischijf bevindt, juist voor de kantoren der belasting ambte naren, heen gewipt, zij verbrijzelden de muur en zijn op een der kantoren terecht gekomen. Door den hevigen schok zijn de muren op verschillende plaatsen gescheurd Gelukkig waren de wagens leeg. Doordat de volgende wagens werden op gelicht werd de ijzeren overkapping van het perron losgerukt en meegesleurd en terzijde over de spoorlijnen geworpen. De ijzeren palen, waarop die overkapping rustte zijn als rietstengels afgeknapt. Het spoorwegverkeer vond geen ver traging. Eén lijn naar de richting Roermond werd gestremd, de andere bleef vrij. De telefoon en telegraaf met Roermond en het heele Zuiden werd gestoord. De materieele schade is vrij aanzienlijk Een 25-tal wagens zijn geheel of gedeelte lijk vernield. De pas geheel aangelegde electrische draaischijf is zwaar beschadigd, terwijl d-e overkapping totaal in elkaar ge drukt ligt. De oorzaak moet aan kwaadwilligheid 'orden toegeschreven. De trein stond le Kaldenkirchen, zooals gewoonlijk het ge- al is achter het plankier, dus op het doo- de spoor met de remmen erop. Het sein huis dat er bij staat is opengebroken, de wissel verlegd, en de remmen van de wa gens zijn losgedraaid, waardoor de trein zelf in beweging kwam en de richting Ven lo uitliep. Gedacht wordt aan sobotage door Duitsclie beambten, die den goederen dienst tusschen Kaldenkirchen en Venlo niet konden zien. Natuurlijk onverantwoor delijk, daar hier niet aan België maar aan Hol'and een groote materieele schade is toegebracht. Doordat het zoo vroeg was, zijn geen levens van Nederlandsche onderdanen te betreuren. DE BRANDARIS. Man schrijft van Terschelling De nieuwe reddingboot ,,De Brandaris" sinds korten tijd alhier ge-installeerd is r Amsterdam vertrokken om verande ringen te ondergaan. Toen zij bij den jong- slen storm uitvoer ter assistentie, kon zij niet voldoende krcht ontwikkelen, tegen de golven in te gaan. aNNA-PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacob zoon van G. Wiggers en van N. Bos; Johanna Maria Gornelia, dochter van E. P. Zwager en van E. M. M Lee; Johannes, zoon van C. de Vries en A. de Jong. Getrouwd Antje Pranger en Antoni A- drianus van Keppel. Ondertr-ouwd; Lcuntje Harlhoorn en Si mon Smit. Overleden: Marina Blok, 45 jaar, echtge noote van A. Waterman. VAN EWIJCKSLUIS. Een Jubileum. Op Donderdagg 20 September a.s. hoopt de heer C. Dekker stationchef te Van Ewijcksluis d-en dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de II. IJ. S. M. De heer Dekker is een humaan ambte naar, steeds welwillend tegenover het pu bliek; zeer zeker zal het den geachten ju bilaris op dien dag niet aan belangstelling ontbreken UITGEKOMEN NUMMERS DER van de 4e klas. le, 2e, 3e en 4e lijst. 5071 met 100 5024 5030 5042 5046 5058 5068 5079 50%; 18109; 19971 met eigen geld. TREKKING 5de Klas 24 September. Nog enkele Uniebriefjes in voorraad. Koopt dus nog heden -een briefje. GEBR. VROONE MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 17 Sepl. 1923. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 19 Koeien en ossen 260 a 475 6 vette kalveren per ned. pond 1,30 a 1,50; 15 nuchtere kalveren 16 a 28 353 vette varkens per ned. pond 0.74 a 0.84. BROEK OP LANGENDIJK 15 Sepl. Bloemkool le soort 4 a 6.70 per 100 stuks bloemkool 2e soort f 1,70 a 3,80 p. 100 stuks Wortelen 3 per 100 Kg. Roo dc kool le soort 3,10 3,50 Gele kool "le soort 2,10 a 3,60; Witte kool le soor! 2,40 a 2,90Uien 6.10 a 6,40 Drielin< gen'/ 6,20 a 7,10; Nep 10,30 d 11,20; Slaboonen 14,20 d 21,70 Scholsche mui zen 6,10 a 7,20; Schoolmeesters 5,40- Duc of York 5.40 Blauwe 6.80 a 7.90 Eigenheimers 6,40, Drie'ingen 1,90; Kleine la 1,10 al' s per 100 Kg. AANVOER27300 stuks bloemkool, 1700 Kg. wortelen, 25800 Kg. Roode Kool, 7900 Kg. Gele Kool, 88000 Kg. Witte s]cooT, 10185 Kg, Uien, 1908 Kg. Slaboonzn, 90öu Kg. Aardappelen. voorin. 10 uur ten huize van den heer P. Pz. MUL DER landman in de Elft, van 4 Melkkoeien 1 Kaifvaars, I kulfschot, 5 Schapen, hooiharkmachirce, ma'ai- machine, schudder, bie tensnijder, boerenwagen, met toebehooren, krui wagen, driewielige kar met ierbak. egge, bakwa- gen met hekken, 2 melk bussen, 5 melkbakken, I rak, 2 melkemmers, 3 balies, tuigen, partij hooi enz. enz. Om contant geld. Notaris Obreen. Tabak No. 1 f 3.50 No. 2 f 3 No 3 f 2.50 p. 5 pond Heeren baai f 1,15; Cuba, iets bijzon ders f 1.75 per pond. Sigaren, f 3.-; f3.50; f3.75; f 4.25; f5h- Vredes f 6,- Planteurs Havans f 7- Greta's zeer f f 8-; Flor Junos 9,- Raadsheeren pittig zacht en geurig f 10— voor echtheid der kwaliteiten wordt ingestaan. We- derverkoopers rabat. Onbeken den postwissel of rembours. Th. v. BEURDEN Co. Tabak- en Sigarenfabrikanten WOENSEL. Goop. Boerenleenbank. WIERINGEN. Zitting van den Kassier te Oosterland s Maandags van half twaalf tot half een. Te Hippoltj- tushoef WOENSDAG van half twee tot half vier Gediplomeerd Boekhouder gerouteneerd in Belasting zaken wenscht bij voldoende deelname een cursus te geven in uitsluitend voor het Boeren- en Landbouwbedrijf, Het doel der cursus is dat edereen in die bedrijven zijn eigen boeken kan bijhouden. Indien men met succes een reclame voor de belastingen wil behandelen, dan is men verplicht in eenvoudige maar een alles zins, doelmatige boekhouding te bezitten. Kosten der cursus zal tot het minimum beperkt worden, en afhangen van de deelname. Aanvrage om deelname worden gaarne ingewacht Brieven motto Accountant" Bureau van dit blad.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2