urn zooir. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN ENV OMSTREKEN 14e Jaargang- Vrijdag 28 September 1923. No 78. WIERINGER COURANT UITGEVER: CO?h. J. BOSKEU WIERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS i per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIlNi Van 1—5 regels f 0.50. Iedere regel meer j£ 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wierintfea. TEL. INTERCOMM. No 1». I.ET SCFADEVERGOED1NGS- VRAAGSTUK. Hó/slaken van hel lijdelijk verzet, D tekst van de regeeringsproclama- te. Eerste en voornaamste taak der regeering blijft te zorgen voor den terugkeer van gevangenen en uitgewezenen. ferlijn, 26 Sept. De rijksregeering heeft z->even de volgende proclamatie gepubli- 'erd ,,0p 11 Januari hebben Fransche eu. Belgische troepen, in strijd mot recht ei ^verdragen, het Duitsche Rubngebicd bezet. Sedert dien lijd bebben Rijnland en Ruhr- gebied de zwaarste onderdrukking moeten verduren. Meer dan 180,0C0 Duitsche man nen, vrouwen, grijsaards en kinderen, zijn van huis en hof verdrevten. Voor vier mil lioen Duitschers bestaat het begrip per soonlijke vrijheid niet meer. De bezetting is gepaard gegaan met gewelddaden zon der tal. Meer dan honderd landgenoo-ten bebben bun leven moeten geven, honder den smachten nog in de gevangenissen. Tegen de onrechtmatigheid van dezen inval kwamen rechtsgevoel en vaderlands liefde in opstand. De bevolking weigerde onder vreemde bajonetten te werken Voor deze, aan het Duitsche rijk in de moeilijkste tijden bewezen trouw en stand vastigheid is het geheele Duitsche volk dankbaar. De rijksregeering had op zich genomen, naar haar beste krachten de lijdende volks genooten te verzorgen. In steeds stijgende mate werd daartoe een beroep gedaan cp de geldmiddelen. In de afgeloopen week bt reikte de steun voor Rijn- en Ruhrgebied een bedrag van 35CO billioen mark in de loopende week is minstens het dubbel- van deze som te verwachten. De vroegere productie van Rijn- en Ruhrgebied heeft opgehouden. Het economisch leven in het bezette en onbezette gebied van Duitsch- lan.1 is vernietigd. Met vreeselijken ernst dreigt hel ge vaar, wanneer wij aan de tot dusver ge volgde gedragslijn vasthouden, dat het scheppen van een vaste valuta, het in standhouden van het economisch leven en de verzekering van het enkele bestaan van ons volk onmogelijk worden. Dit gevaar moet in liet belang van de toekomst van Duitschland en evenzeer in FEUILLETON. No. 21. Na den brief gelezen te hebben, die voor hem en zijn zoon een ware beleedi- ging was, voelde de graaf zich diep ge kwetst doch een oogenblik later haalde hij weer de schouders op en zeide 't Is een zinnelooze, die dat schrijft een waar zinnelooze. Eerst aarzelde hij den inhoud van den brief aan zijn zoon mede te deelen, doch spoedig volgde hij een ander gedacht. De jonge man was geheel verslagen. Maar dat is niet mogelijk, riep hij uit. De heer de Frangis mag zoo niet handelen. Hij heeft er het recht niet toe. Eduard, hernam de graaf, de heer «H Frangis geeft een bewijs temeer, dat hij geen gezond verstand bezit. Zijn dochter is zeer te beklagen. Neen, neen, ik kan nog niet geloovten, dat hij op deze wijze zijn eigen ongeluk en dat zijner dochter wil. Hij heeft wel een lastig karakter, is zeer oploopend, maar kwaad is hij eigenlijk niet. Ik zal naar Cou erdee gaan en hem wel tot andere gevoe lens weten te brengen. Beste Eduard, hernam de graaf, gij -kent de heer Frangis nog niet,. Zijne koppigheid gaat alles te boven. Heeft hij eens gezegd, zoo wil ik het, dan zal hij er niet op te rugkomen, al moest hij zijn dochter ook van verdriet zien verkwijnen en langzaam naar 't graf gaan. Een roden te meer voor mij om naar Couerdec te snellen vader. Ach mijn hart het belang van Rijn- -en Ruhrgebied wor den afgewend. Teneinde het leven vau volk en staat te houden, staan wij thans r dc -biltere noodzakelijkheid, den strijd af le breken. Wij weten, dat wij daa mede van de bewoners der bezette gebie den ieen nog zwaarder moreel offer vra gen dan tot dusver. Vol vertrouwen was hun strijd, voorbeeldcloos hun zelfbeheer- sching. Wij zullen nooit vergelen, wat zij geleden hebben, die in het bezette gebied zoo-veel verdragen hebben. Wij zullen nooit vergeten, die liever hun geboorteplaats verlieten -dan de trouw aan het vaderland -te breken. Het zal -de eerste en voornaam ste laak der rijksregeering blijven, er voor te zorgen, -dat de gevangenen worden vrij gelaten en dat de uitgewezenen terugkee- ren. Vóór alle economische en materieeie zorgen gaat de strijd voor deze -el-em-antai re menschenrechlen. Duitschland heeft zich bereid verklaard, -de grootste -materi eeie offers voor de vrijheid der Duitsche vollksgenooten en Duitsche burgers te bren gen. Deze vrijheid vormt voor ons echter geen object voor onderhandelingen of ruil- affaires. Rijkspresident en rijksriegeering verze keren hierdoor plechtig voor het Duitsche volk en voor de wereld, dat zij zich niet zullen lleenen lot overeenkomsten, waar door ook maar hel kleinste stukje Duitsche grond van het Duitsche rijk z-ou worden gescheiden. Het ligt in de hand van Frank rijk en België ien hun bondgenooten, of zij door de erkenning van deze opvatting Duitschland den vrede willen teruggeven of -dat zij door de weigering van dezen vrede alle gevolgen willen doen ontstaan, die daaruit voor de betrekkingen lusschen de volken moeten geboren worden. Het Duitsche volk sporen wij aan, in de komende tijden van de ernstigste mo reel® beproeving en materieelen nood, de grootste eensgezindheid te bewaren. Slechts zóó zullen wij alle voornemens om het rijk te doen uiteenvallen te niet te kunnen doen. Slechts zóó zullen wij de eer en het leven van de natie kunnen be houden. Slechts zóó zullen wij de vrijheid kunnen herkrijgen, die ons onschendbaar recht is." De proclamatie is onderteekend door den rijkspresident ten alle leden van het rijkskabinet. PrimaGEUIilGE PIJP TA HAK g gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R. KEUSS - ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. HET STAKEN VAN HET LIJDELIJK VERZET. De indruk in Engeland. Linden 26 Sept. Het eindigen van het lijdelijk verzet in het Ruhrgebied maakt hier weinig indruk, daar men niet geloólt, dat het invloed heeft ip de vooruitzichten tot het verkrijgen van schadevergoedin gen. De meeningen over het einde van het lijdelijk verzet zijn zeer uiteenloopend. De Daily Mail" spreekt van een capitulatie, wellke indrukwekkend getuigt van Poinca- ré's inzicht en moed. De „Daily Chronicle" verklaart, dat liet einde van -het verzet het toppunt van zwakheid -der Britsche po litiek aangeeft en tot gevolg heeft, dat Engeland uit Europa is gewenkt. GEMENGD NIEUWS breekt wanneer ik er aan denk, dat Ma- thilde treurt en lijdt. Kent Mathiide zooa's ik vcionderstcl, het besluit haars vader, dan zal zij zeker zwaar te lijden hebben doch zij weet dat gij haar bemint en dat ook ik in haar zeer gen.gzn ben; zij zal trachten zich te troos ten zich wapenen met moed en Aeduld in de blijde verwachting, dat zij steeds op ons kan rekenen. Neen, neen, ga thans niet naar Couerdec, vooreerst omdat tiet eene vruchtelooze reis zou zijn, daar de heer dc Frangis bepaald weigeren zou u te ontvangen en ten tweede daar gij zoo de gramschap van den ouden man nog zou doen stijgen. Wij moeten afwachten, wat de toekomst baren zal. De heer de Frangis zal nog wel tot bedaren komen. Wat gij van zijn karakter zegt is zeer waar vader doch ik mag Mathiide niet in onzekerheid laten. Daarom wil ik haar on middellijk een brief schrijven zij moet we ten dat niets in slaat is de liefde uit te dooven die zij in mijn hart heeft doen ont vlammen. Dat zou ik zeker goedkeuren, zoo er kans was haar dit schrijven te doen gerei ken maar dat kunt gij werkelijk niet ver onderstellen, de heer de Frangis zal den brief onderscheppen. Wat kan ik dan doen vader Niets, mijn zoon, dan wachten, zooals ik u reeds gezegd heb. Laat eerst de gram schap van Malhilde's vader bedaren. En dat alles is nu de wrange vrucht ee- ner ellendige geldkwestie, riep de jonge man op droeve toon uit. Mevrouw d'Aibre ville had een noodlottige gedachte, toen zij mij alsalgemcen. erfgenaam aanstelde. Had ik haar erfdeel noodig Zou 't niet veel rechtvaardiger geweest zijn den heer de Frangis. die het zoo heel goed gebruiken DE RUSSISCHE GEDWONGEN LEENING. Verwachte opbrengst 16 millioen. Goudroebels. De Sovjet-autoriteiten hebben een ver ordening uitgevaardigd, waarbij alle -beta lers verplicht worden, op de goudleening in te schrijven in verhouding tot wat zij aan de regeerang aan deze belastingen be- talen. Reeds eenigen tijd geleden werden de regeeringsambtenaren gedwongen op de leening in te schrijven. De regeering verwacht, in den loop van dit jaar een be drag van 16 millioen goudroebels uil deze gedwongen leening te ontvangen. LANDBOUW. Te Middelharnis is Maandag de suiker- bieleiicampagne begonnen. De uitkomst wat betreft het aantal kilogrammen valt niet mee. De prijs is stabiel. Van het sui kergehalte is nog niets bekend. FRIESCH VEE NAAR POLEN. Uit Friesland is een collectie fokvee naar Polen verzonden. kan, alles te schenken, wat hij bezat Dit verzweeg hij trouwens niet, maar her haalde aan wien het hooren wilde, dat hij cp dit erfdeel wachtte om zijn oud kasteel te herstellen. Wellicht is het juist daarom dat de ba rones hem onterfd he ft. Welnu, vader, ik wil al het ongelijk her stellen, dat hem door de barones d'Aigre- ville is aangedaan.. De graaf schudde het hoofd. Dal is wel geen slechte gedachte, ant woordde hij, doch de heer de Frangis zou het niet begrijpen. Hij zou uwe edelmoe digheid miskennen en den afstand, dien gij doen wilt, als 'n een nieuwe beleediging beschouwen. Maar dal is verschrikkelijk, vader Zoo hangt Mathilda geheel en al af van dc willekeur van een dwingeland, en kan ik niets voor haar doen. Op het oogenblik niet. De jongeman neeg droevig het hoofd en was verplicht te erkennen, dat zijn vader gelijk had. Het einde van het schoone seizoen en der vacanties was aangebroken. De graaf en zoon keerden nac'r Parijs terug.- Een diepe droefheid had zich van het hart van den jongeman meester gemaakt. Hij wist niets van Mathiide, en overtuigd, dat zij zwaar moest lijden, wandelde hij als op brandende kolen. Dit liep zoover, dat de graaf ongeduldig begon te worden. Tn afwachting dat de heer de Frangis gunstiger over den toestand nadenkc, sprak hij tot zichzelv-en, het is volstrekt noodig Eduard eenige verstrooiing ie be zorgen. Hij stelde dus alles in het werk om voor zijn zoon de betrekking te verkrijgen, die hij verlangde bij eenig gezantschap in den VEETEELT. UITSLAG RIJKS HENGSTENKEURjN- GEN TE SCHAGEN. f Te Schagen zijn Dinsdag de volgende hengsten goedgekeurd Flambeau, van F. A. F. Groneman, Wie ringerwaard Carlo, van C. Geerligs A.i- na Paulowna Sultan, van M. W. Jimmink Koegras Manuel, va-n R, E. W-estcrhuis. Beemsler, Architect, van C. Geerlings An na Paulowna; Diamant van G. W. Wal, boer, Anna Paulowna. AUTO VERBRAND. Nabij Dedemsvaart is een vrachtauto Ford van den heer Spikcr te Meppel door kortsluiting, geheel uitgebrand. Dit is reeds de tweede maal, dat den heer S. een dergelijk ongeluk m-et zijn auto's over komt, DE ZWEMMENDE VELDWACHTER. Dat op auto's -die te Nlifterik den dijk passeeren streng gelet wordt vertelt cTe ,,Prov. N. B, en 's-H.scbe Crt" bleek Zondagmiddag toen een auto over den -dijk kwam en reeds op de pont te Raven- steiri was, achtervolgd door den veldwach ter Kooien, die terwijl de pont van kant was, zijn rijwiel ter zijde gooide en zwem mende de pont bereikte en den autobe stuurder op de pont verbaliseerde. ZOMERS GEEN VISCH. In de afgeloopen maanden hebben de soldaten van het garnizoen te Assen meer malen visch genuttigd, tengevolge waarvan zich verschillende gevallen van maag- en darmcatarh voordeden. In verband daarme de as bepaald dat gedurende de maanden Juli, Augustus en September geen visch bij het middagmaal mag worden- genuttigd. EEN GIROBILJET OP STRAAT. De gemeente-ontvanger te Ve2nendaal vroeg bij postgirobiljet van 17 dezer een overschrijving van een bedrag van 1500 vreemde. Eduard echter wist niets van de stappen die zijn vader daartoe aanwendde mis schien had hij er zich dan legen verzet. Gekweld door het verlangen, zijne dier bare Mathiide weder le zien en een ge sprek met haar te hebben, vertrok hij op zekeren morgen naar Bretagne zonder den graaf iets te zeggen. Dit was verkeerd, In de nabijheid van Couerdec aangeko men vernam hij( dat Mathiide door haar vader naar Engeland gezonden was, waar zij op een oud kasteel vertoefde bij eene bejaarde nicht, wier kinderen reeds gerui- nven tijd waren uitgehuwelijkt. Het hart van den jongeman was op het punt te breken. Wat zou Eduard doen Hij dacht er niet lang over na, maar besloot onmiddel lijk 't Kanaal over te steken. Op een schoonen zomermorgen stapte hij op eenigen afstand van Londen de brec de laan in van een oud kasteel. Op eenigen afstand onlwaardde -hij Mathiide angstig en bleek zag het meisje er uit, dat nog zoo kort geleden den blos der gezondheid op de wangen droeg. In Eduard's hart bonsde het geweldig. Hij kon zich niet langer weerhouden. Mathiide liefste Mathiide, schrik niet, riep hij haar toe. Ik ben het Eduard, uw verloofde. De jonge dame liet een schrillen vreug dekreet ontsnappen. O, Eduard. zijl gij daar Ik wist het wel dat gij komen zoudt. Ja, Eduard, mijn hart zeide het mij. Hij opende dc armen en zij vloog hem op de rekening van de provincie Utrecht, aldus meldt ,,De Tel." Bij schrijven van 24 September werd hem zijn girobiljel teruggezonden en we! met het volgende verzoek Den Haag, 24 September 1923. Daar ik verleden week inge.loten Post girobiljet te 's-Gravenhage gevonden heb, zoo ben ik zoo vrij, U als waarschijnlijk meest belanghebbende dit terug te zeilden. Mocht UED. als stuk van waarde voor mij nog iets als eerlijke vinden toedenken, iik als arme kleermaker, zond-er eenige steun van Rijk of gemeente of patroon, ja zonder werk, ja soms af en lee geen geld óm -een snede brood te koopen dan zoudt UED, mij zeer verplichten dit s.v.p. aan onderstaand adres te willen laten weten." OP HEETERDAAD BETRAPT. De Hilversumsch-e -politie heeft Woens dagavond een goede vangst gedaan. Haar was ter oore gekomen, dat dien avond zou worden ingebroken in de tijdelijk onbe woonde villa Lindenheuvel 7 van den heer Heuikensfeldt Slaghek. De hoofdinspecteur G-oorhulis en de rechercheur Overgoor ver borgen zich in een kast van de werkkamer terwijl de inspecteur Van 't Hof en de re chercheur Smits zich in den kelder der viillla verdekt opstelden. Van zeven uur lot nabij .half negen werd gewacht, toen de lienren inbrekers eindelijk verschenen. Eerst werd aan de achterzijde der villa een ruit ingeslagen om toegang te krijgen. Dat lukte evenwel niet. Evenmin baatie het uitbeitelen van een paneel uit eea deur. Het openmaken van het slot der voor deur met een valsch-en sleutel bracht de dieven eindelijk binnen. Dj politieman/1 ;n zagen uit hun schuilplaats de kerels wer ken. Zij hadden doeken om dc handen ge bonden, teneinde geen vingerafdrukken achter le laten. Eindelijk achtte dc heer Goorhuis den tijd van handelen gckom.cn. De kastdeur werd opengestooten en onder het geroep van „handen op" werd op dc inbrekers ingestormd. Dezen waren volko men verrast ten lieten zich zonder verzet broien. Zij hadden een uitgezochte collec tie inbrekerwerktuigen bij zich, zoodat vermoed wordt dat men de daders van de talrijke inbraken in het Gooi hiermede te pakken heeft. Een van de dieven is eert beruchte Amsterdamsche inbreker. De Hfi weenend om den hals. 't Was een onbeschrijfelijke toestand van teederheid en geluk. Twee harten, die van de teederste liefde voor elkander klopten, waren thans weer na een lange scheiding vereenigd. Eduard door Mathiide geleid, trad het oud kasteel binnen, waar hij, door zijn ver loofde voorgesteld, goed werd opgenomen en gastvrij ontvangen. Wat er toen gebeurde Wij zullen 't on ze belangstellenden lezeressen en lezers in korte trekken, vertellen. Men kent de ge makkelijkheid die de Engclsche wet biedt bij 't aangaan van een huwelijk. Mathiide en Eduuard wisten het maar al te goed en maakten hiervan gebruik om zich in den echt te laten vereenigen. De oude nicht keek wel wat vreemd op doch minder nauwgezet op dat gebied, achtte zij zich haast vereerd het jonge paar op deze wijze van dienst le kunnen zijn. Eduard en Mathiide handelden zeer ze ker verkeerd en bezondigden zich tegeno ver hunne ouders en tegenover zich zei ven doch daaraan dachten zij niet, en meenden reeds het toppunt van geluk be reikt te hebben. De burggraaf had aan zijn vader gcschrc ven, en deze antwoordde hem kortaf, dat hij tot secretaris benoemd was van hel Fransche gezantschap te Madrid en hij zich onmiddellijk naar zijn post moesT be geven. De reden zijner reis naar Engeland had hij natuurlijk medegedeeld, doch overigens niets van den toestand bekend gemaakt. Na een paar dagen vertrok Eduard naar Parijs om zich van die plaats naar zijn post te begeven. .-Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1