- Vaarboomen en haken. Gr«t« Afslag Rooktabak en Sioaren risberg laboratorium te Kopenhage, ver telt in het tijdschrift )(Ja Natura" oen. merk waardig voorbeeld van levenstaaiheid van een paling. Den 19en April zond iemond uit New-York aan zijn adres een in een goed tocgekurkte met een sterke forroali- nc-oplosslng gevulde flesch opgesloten pa ling. De flesch was in een blikken bus ver pakt. Den 19en Mei kwam het pakje te Kopenhagc aanl He. werd echter in Juni geopend. Toen de professor de flesch ontkurktet bleek de paling nog in den besten wel stand te verkceren. Het dier had dus twee maanden zonder licht en lccht geleefd en met geen ander voctsel dan een kwart li ter v.alcr met een anli-septicumi dat een paard zou kunnen dooden. BIJ EEN ARME VRODW. In hel dorpje Echt L.drongen 2 it dividuen de armoedige woning binnen van een oud vrouwtje. Met een revolver in de hand dwongen zij de alleenwonende haar laatste restje, 5, af. Wat zal dc winter langs de grens nog brengen I FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formaliebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afge loopen weck eindigende 5 October in Ne derland uitgesproken 128 faillissementen tegen 81 faillissementen in dezelfde week van hel vorige jaar. Van 1 Januari tot en niet 5 Oct. 1923 3138 faillissementen tegenover 2340 over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. HET WITTE KRUIS. De Noord-Hollandsohe Vereeniging Het Witte Kruis heeft Vrijdag te Amsterdam hare gewone vergadering gehouden, onder leiding van den heer B. S. H. Slieler: Hij merkte op, dat dc overheid van rijk, provincie en gemeente meer en meer gaan inz:en, dat het Witte Kruis een hulpkracht van betcekenis is. Met eere worden dc na men van het Witte Kruis en het Groene Kruis op de hygiënische congressen ge noemd. Het aantal leden is met 1400 vooruitge gaan en bedraagt nu ongeveer 60.000 het aantal afdeelingen bleef 108. De financiee le toestand der vereeniging is niet zoo gun sllg als men wel zou wenschen. Met het Groene Kruis is er zeer aangename samen werking. Spr. betoogd voorts, dat het be ter zou zijn dat het Roode Kruis den ar beid van het Witte Kruis steunde dan dat het probeerde dezen over te nemen. Op dc agenda kwamen slechts punten van huishoudelijken aard voor. O.m: is een voorloopige bespreking gehouden over het plan om hel herstellingsoord Heideheuvel uil te breiden zoodat het voor ten min ste 100 patiënten geschikt wordt. EEN AUTOBUS OMGESLAGEN. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is de aan 32 personen plaats biedende autobus der N.V. Autobusdienst Walcheren, die rijdt tusschen Middelburg en Wolphaart- dijksche Veer in aansluiting op den Provin cialen stoombootdienst van Wolphaartdijk sche Veer naar Zierekzee, omgeslagen. De auto was onder de gemeente Arnemuiden juist een aprel opgereden, toen de chaut- feur hel stuur niet meer kon draaien en de bus inp'aats van op den dijk langs den schuinen kant van den dijk reed en enkele meters vi rdcr omsloeg en op de eene zijde kwam te liggen. In de bus zaten 15 passa giers. Een hunner, de jongeman Rommer uit Middelburg, bekwam een lichte hersen schudding De overigen liepen allen lichte verwondingen op, voornamelijk tengevolge van snijden aan de glasscherven, want be halve van het glas aan de voorzijde was er bijna geen enkele ruit meer heel. Een rijksweg werker, die per rijwiel aankwam, hoorde een plof en eben later hevig gegil van de in den donker dooreen liggende menschen. Het kostte vrij wat moeite de passagiers uit hun benarde positie te ver lossen. De chauffeur, die een zeer voorzich tig rder is, was nagenoeg niet verwond. Uit Arnemuiden, Nieuwland en Middel burg was spoedig medische hulp aanwezig om de geworden tc verbinden. ONTLADEN VAN ijEN GEWEER. Bij het ontladen van een geweer door den ongehuwden veertigjarigen H. Wiel- ders te Drumpt ging Donderdag het schot onverwachts af. waardoor hij met de terug sm-ingende kolf zeer ernstig tegen het on derlijf werd getroffen. Maandagnacht is hij aan de gevolgen overleden. WEET GE Weet ge dat een zakje met heet zand een heitere bedwarmer is dan een kruik met water. Weet ge dat ge met een aftreksel van klimopblade ren zoo goed donker gekleurde kousen kunt wasschen het water moet nog lauw zijn. Weet ge dat ge een hond van vlooien kunt reinigen door hem een bad te geven van warm af treksel van alsem en daarna in te wrijven met petroleum WIERINGERWAARD. In eene gehouden vergadering van Dijk kraaf en Heemraden met Hoofdingelan den, op Woensdagmiddag, waarbij ook te genwoordig was de heer Boom, Hoofdinge nieur van het P. E. N., werd met algemee- ne stemmen in principe besloten tot elec- trificatie van het stoomgemaal. Uit het rapport, dat door den heer Boom was opgemaakt, bleek, dat de kos ten van aanleg 10900 zouden zijn, buiten de transformator en dat electrische berca ling volgens de bijlagen 1500 per jaar minder zou kosten dan de tegenwoordige wijze van bemaling. Bovendien zouden er belangrijke uitga ven zijn te wachten, omdat een volgend jaar 3 ketels vernieuwd moesten worden. In diezelfde vergadering werd later door den Dijkgraaf medegedeeld, dat ge durende het tijdvak 1 Januari1 October was verbruikt 2660 H.L. steenkolen en als een bewijs van de laatste dagen veel water is gevallen, dat de laatsta week in 147 uur 412 H.L. steenkolen werd ver stookt. De tegenwoordige voorraad bedraagt nog 2900 H.L. Ingekomen zijn de volgende stukken Van den advocaat Tjeenk Willink de mededeeling dat de zaak van den Polder oontra den architect Wen tink den llen October a.s. wederom voor de Rechtbank zal gebracht worden. Door het Provinciaal Bestuur is goedge keurd de gewijzigde verordening. Dit be treft speciaal art. 19, dat hierop neerkomt: Halfslag rijden is verboden. Aan dit arti kel zal stipt dc hand worden gehouden. Verder heeft datzelfde college goedge keurd de genomen besluiten betreffende wijziging presentiegelden. Ten slotte is ook nog ingekomen de me dedeeling dat de heer P. J. Blaauboer we derom als heemraad is benoemd. De dijk graaf feliciteerde den heer Blaauboer en hoopte dat hij, evenals voorheen, nog lan gen jaren de belangen van den Polder za. mogen behartigen. Bij de rondvraag werden nog over ver schillende zaken inlichtingen gevraagd, welke door den voorzitter werden beant woord, waarna sluiting volgde. KENTERING. In de mobilisatie en ook een paar jaar daarna was ten plattelande haast geen per soneel ter gemeentesecretarie te verkrij gen met het gevolg diat de salarissen al hooger werden. Kleiken met een salaris van 1500 a 20CO waren geen uitzonderin gen. Sinds is het veel veranderd. Voor de betrekking van klerk ter secretaris van de gemeente Barradeel, salaris 900 a 1100, hebben zich thans 98 sollicitanten aangemeld. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeke om opname van het volgende Onze petitionement-aktie tegen de Vlootwet is schitterend geslaagd, 1044 meerderjarige mannen en vruwen teeken den ons protest bij konlroleering der lijsten bleek dat één ingezetene zelfs op twee lijsten had geteekend dat was dus een tegenstander in duplo, hij houde ons echter ten goede dat wij zijn aantal hand- teekeningen halveerde. Gebrek aan materiaal was oorzaak dat ongeveer 200 inwoners niet konden worden bezocht terwij1 enkele tientallen bij ons bezoek niet thuis waren, aan dezen allen bieden wij hiermede gaarne onze verontschuldiging aan. Het resultaat is prachtig moge het einde ons werk bekro nen en het,,vox Populi vox Dei" (De stem des volks is de stem Gods) tot de regeering doordringen. Onze dank aan U mijnheer de redakteur voor de plaatsing en aan alle onderteekenaars voor de mede werking. Namens de besturen van S.D.A.P. en N.V.V.: W. F. LUB; Van de middenstandsvereeniging Wie- ringen" ontvingen wij de hierondervolgen- de adhaesi-betuiging waarvoor mede onze hartelijke dank. Aan het bestuur der S.D.A.P. Afdee- ling Wieringen. In opdracht van onze algemeene ver gadering van 5 October 1.1. heb ik de eer U mede te doelen, dat in hunne vergade ring met algemeene stemmen het besluit is genomen U langs dezen weg hunne sym pathie te betuigen aan het pelitionement, hetwelk door LI wen partij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zal worden aan geboden als tegenweer voor het aannemen der zoogenaamde Vlootwet." De vergadering was ten volle over tuigd dat het aannemen van bedoelde Wet voor iedere middenstander tot niets anders kon leiden, dan lot een nog hooger opvoe ren dan reeds bestaande belastingen haar opgelegd. Namens de middenstandsvereeniging Wieringen" N. KOORN, Secretaris. Z' Ê'TTÊ'"iËRÏÏÊiEN'T L G. BERGHUIS f Zondag j.1. bereikte ons de droeve tij ding, dat de heer L. G. Berghuis, sedert 'n groot aantal jaren onderwijzer aan de O. L. School te Hippolylushoef, na een kort stondige ziekte is overleden. Is het voor zijn eebtgenoote een zwaar verlies, ook bij het onderwijs en in het maatschappelijk leven zullen wij zijn heen gaan diep gevoelen en betreuren. De heer Berghuis was een bekwaam pac dagoog, bemind bij zijn collega's, leerlin gen en oud-leerlingen. Bij vele vereenigin- gen bekleedde hij een bestuursfunctie; zoo was hij secretaris van de Afdce'ingen Wie ringen Het Wille Kruis en Ned. Protestan ten Bond; voorzitter van de Nuts vereeni ging Eensgezindheid. Een humaan mensoh, een ijverig werker voor opvoeding, vereenigings- en maat schappelijk leven is met den heer Berg huis plots van ons heengegaan. Hij ruste in vrede Consulentswisselingen. Ds. L. van Loon te Barsingerhorn, consulent der Ned. Herv. Kerk te Oosterland en. alhier, is vervangen door Ds. Groenevcld van Scha- gerbrug Ds. Tinholl te Valkkoog, consu lent dier Ned. Herv. Kerk te Hippolytus hoef e.a. alhier, is vervangen door Ds. Van Loon is Barsingerhorn. De cursus gegeven vanwege onze af- deeling van de Vereeniging ter bevorde ring van het Vakonderwijs in Westfries land, te houden op de bovenzaal der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef, is aange vangen met 20 leerlingen. Onderwijzers zijn de heeren J. L. Schut opzichter der Rijkswaterstaat en C. P. Poel, gemeenteopzichter beiden alhier. Algemeene Vergadering der Midden standsvereeniging Wieringen op j.1. Vrij - dagavond op de bovenzaal van Veerdig. Het aantal opgkomenen was niet groot. Na opening door den voorz., den heer Corn. J. Rosker, werden door den secreta ris den heer N. Koorn dc notulen gelezen Onder dankzegging werden deze vervol gens goedgekeurd en onderteekend. Een commissie van onderzoek der re kening bestaande uit de heeren J. Poppen, T. Takes en S. Veerdig rapporteerde al les in de beste orde te hebben bevonden. De penningmeester, de heer J. C. Klein gaf vervolgens enkele financieele gegevens Er was een batig saldo van f 196.27. Kwam inbehiandeling een schrijven van het Bestuur der Middenstands vereeniging te Anna Paulowna. Deze noodigt het be stuur van de vereen, te Wieringen uit ter conferentie om met de vereenigingen Koe gras, Anna Paulowna en Wieringerwaard een federblie te vormen. Na eenige bespreking wordt besloten de vergadering te Anna Paulowna te bezoe ken. Daar na volgt rondvraag: De heer J. Poppen vraagt of er nog wat van .kosteloze telefoongesprekken over 't ■feheele eiland komt. Voorz. zegt, dat de heer De Graaf, di recteur van het Postkantoor zich voor de ze zaak bij'onder intnesseert; echter zal spr. nog eens bij den dircteur informeeren Misschien kan de vereenigin tot bespoe - giging medewerken. Op voorstel van den boer N. Kaan wordt besloten adihaesie te betuigen aan het adres tegen de Vlootwet. De heer Klein zegt, dat ;emand als lid der vereeniging heeft bedankt, omdat er grossiers aan particulieren verkoopen. Algemeen is men van oordetl, dat dit euvel op het ocgenblïk beslist niet groot is en als men dergelijke grieven beeft deze ter kennis van de vergadering behoort te brengen, doch men daarvoor niet behoeft weg te loopen. Hierna sluiting. Jaarvergadering van de muziekvci - eeniging Harmonie" in Concordia op j.1. Zaterdag avond. De leden werden hartelijk welkom ge - heeten door den voorz., den heer Corn. J Bosker; de secretaris las daarop de uitvoe rige notulen en het jaarverslag. De heer H. G. Rump verwierf hiervoor de goedkeuring en de dank der vergadering zooook do heer C. Gorter met zijn reke - ning en verantwoording. Bij monde van den heer J. C. de Vries had de tommmissie van onderzoek een gunstig rapport over de rekening van den penningmeester; jammer echter was er 'n nadeelig saldo van over de f100. Besloten werd zoo moge'ijk met extra uitvoeringen de achterstal in te halen. Dank werd gebracht aan de Jubileum commissie voor de schenking van f 40. Dc heeren Corn. J. Bosker en C. Gor - ter werden met bijna algemeene stemmen respectiefelijk tot voorzitter en penning meester beikozen Den directeur den heer P. Bruul werd een huldeblijk aangeboden en ook den on derdirecteur den heer Jb. Bruul dank ge bracht voor het werk aan de vereeniging besteed. Besloten werd in dit seizoen een operel te op te voeren. Hierna sluiting. MOTORONGELUK. Op den Tilburgschenwge even voorbij Dorst reeds iemand uil Dorst Zaterdaga vond met zijn motorrijwiel in een kuil, tan gevolge waarvan hij zijn stuur niet mees ter bleef, meldt de Maandagmorgen." Hoewel hij slechts met geringe snelheid reed, kwam de val ernstig aan. Bewuste loos werd hij onder den motor vandaan gehaald. Bij groote hoofdwonden had de ongelukkige ook nog hersenschudding op- geloopen. Merkwaardig bekwam de duorij der geen letsel, behoudens een kleine knie ontvelling. HET VERGAAN van de „SCH. 60" Zaterdagmiddag zijn dc drie overleven - den van den ondergang van de ,,SCH.60" Cornelis Bal, Willem Pronk en Dirk Vis ser te Scheveningen aangekomen. Aan den reeder, den heer H. Blom de den ze het volgende verhaal: We lagen Donderdagmorgen 40 mijlen ten N.-W. van IJinuiden. De wind wias straf N.N.0; de zee was hoog en gevaarlij ke brekers kwamen telkens aanrollen. We hadden hetvisschen gestaakt; het schip lag met klein zeil bij voor stormweer; de man nen waren bezig het laatste beetje visch te sorteeren; Plotsling werd de logger ge troffen door een stortzee. De schipper waarschuwde zijn .mannen nog, maar het water sloeg met zoo'n vaart over het dek, dat vier man over boord sloegen.Een van hen, Willem Pronk, kon zich direct aan 't schip vastklampen en was spoedig gered Van Arie Bal is niets meer gezien; De schipper en de stuurman hadden touwen en tuigage gegrepen, die builen boord hin gen, doch pogingen om hen aan boord te halen mislukten. Een volgende stortzee slturde ze mee; De 14-jarige Dirk Visser zag zijn vader voor zijn oogen verdrinken. De overlevenden vlogen naar de pom - penen probeerden met emmers het water uit het schip te hozen; Maar door de stort zee waren ook de luiken weggerukt bal last en vischtuig sloegen door elkaar, en er was geen houden meer aan. Twee Katwijker loggers waarvan de nummers onbekend gebleven zijn bleven in de buurt, maar konden door de hooge zeeën geen hulp verlcenen. Om j uur was het ongeluk gebeurd en gelukkig naderde kort daarop de Engelsche stoomtreiler ,,Lord Allenby", die het schip praaide en de drie ovei gebleven leden van de beman ning aan boord nam en liefderijk verzorg de. Een Engelsch matroos ging nog aan boord van den zinkenden logger, omdat Bello, de hond van den schipper daar nog was. Maar toen het dier den vreemde aan boord zag komen, vloog het dier op hem af en beet hem in de hand. Het dier liet zich niet vangen, bleef aan boord van den logger van rijn baas. De ,,Lord Allenby" bleef nog om den logger kruisen, totdat het tegen den avond vaststond, dat er aan de SCH. 60" niets meer te redden viel. Later is de logger gezonken en Bello zonk mee EEN VERSCHEURD BILJET. Vrijdagmorgen heeft op de veemarkt te Zwolle een merkwaardig geval plaats ge had; Iemand was op de w ekmarkt om slachtvee te koopen en had een boodschap gezonden aan zijn compagnon om hem ee- nig geld te sturen. Deze zond daarop een jongen met een enveloppe, inhoudende n bankbiljet van flCCO en een, briefje betref fende de aankoop van een kalf. Toen de geadresseerde de enveloppe kreeg, opende hij deze, haalde het briefje er uit, las dit, en verscheurde daarop de enveloppe, zon der erg te hebben in den verderen inhoud. Dc snippers wierp hij weg; Vervolgens te lefoneerde hij naar zijn compagnon, dat hij zijn briefje ontvangen had en vroeg waar nu echter het gevraagde geld bleef. Men kon zich izijn ontsteltenis voorstellen toen hij hoorde, datf in dezelfde enveloppe f1000 had gezeten; Terstond werd een on der zoek ingesteld naar de papiersnippers en hel mocht hom gelukken, althans de nummers van het verscheurde bankbiljet terug tc vinden. Waarschijnlijk zal nu het ,,or.geluk" nog wel goed voor hem afloopen BIETENVERVOER EN WEGEN. In Zeeland is het vervoer der bieten, weer aangevangen en bij de aanhoudende regens, die in de laatste weken vielen, I valt Let te begrijpen, dat onmiddellijk ook j de wegen bet moeten ontgelden, al moet erkend, dat door de bijna algemeene ver- harding er van dit met vroegere slobber- '■aren een enorm verschil maakt Ge'ukkig dat door de staten een besluit is genomen waarbij het laadgewicht afhankelijk werd gesteld van de veligbreedtc der voertuigen en' al valt dit niet zoo in den, smaak van sommigen; het zal moeten, erkend worden, dat de getroffen maatregel ten bate der wegen komt; In de eerste plaats hebben i de boeren er belang bij dat de wegen gocdblijven omdat het onderhoud mintfer i bezwarend wordt, maar naast belangheb - bende landlieden zijn er toch nog anderen die gaarne van de wegen gebruik maken, j Laten de landbouwers in onze provin cie ook hieraan aandacht schenken,. ONGELUK AUTOBUS r Zondagmiddag is een bus van de N.A.D -Enschede-Hengelo- onder de gemeanle Lonneker tegen een rijtuig opgereden toe behoorende aan den heer Van Heek. Hel paard werd gedood; dc bus van voren,, in elkaar gereden; De bestuurder werd "ebt gewond Uit voorraad direct leverbaar Alle Yisscherij-benoodigdheden ALS: prima geteerd- en ongeteerd manilla, hennep touwwerk, Cocostouw en staaldraad in alle maten en dikten, (stormtrossen op bestel.) Ook voorradig KOETOUWEN en HOSPEl.S. Verder getaand- en ongetaand Sim, korgaren, koordkatoen, Zij de, kreukelnetten en andere soorten netwerk. Cachou, Engels- en andere soorten olie goederen, lijnolie, machineoliën, vetten, poetskatoen en breeuw- werk. Alle soorten IJZERWA REN als; emmers, putsen, schoppen, pan nen, ketels enz. Alsmede gereed- sibhappen, als bijlen, zagen, ha mers, nijptangen, spijkers enz. bezems, boenders, kwasten, wimpels enz. Alle kleuren bereide VERF, alle soorten klompen, ook bo venmaats geschilderden. Voorts alle soorten kruideniers en grui terswaren. Groenten, boter, kaas, tabak, sigaren en brandstoffen. Alles tegen scherp con- curreerende prijzen. Beleefd aanbevelend WED. Jb. KOORN Haukes, Wieringen. Tabak No. 1 f 3.50 No. 2 f3 -. No 3 f 2.50 p 5 pond Heeren baai f 1,15; Cuba, iets bijzon- ders f 1.75 per pond. Sigaren' 3.—; f 3.50; f 3.75; f 4.25; f 5. Vredes f 6,- Planteurs Havans f 7- Greta's zeer f f 8-; Flor Junos f 9,- Raadsheeren pittig zacht en geurig f 10— voor echtheid der kwaliteiten wordt ingestaan. We derverkoopers rabat. Onbeken den postwissel of rembours. Th v. BEURDEN Co. Tabak- en Sigarenfabrikanten WOENSEL.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2