Wïï zoov. 14e Jaargang- Vrijdag 12 October 1923. No 82. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OKHSTREICEN Prima GEÜÜIÖE PIJP TABaK J. R. KEÜSS - ALKMAAR WIERINGER COURANT UiTGEVIR: CO^N. J. BCSKEU. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS t per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIiNi Van 15 regel» 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU! Hippolytushoef Wicringe». TEL. INTERCOMM. Na 1». GEMENGD NIEUWS. KINDJE GESTIKT. Een vrouw K.( ite 's-Hertogenbosch leg de haar kindje van 11 maanden te bed en verwijderde zich daarna om eenige bood schappen to doen» Bij haar thuiskomst vond zij Kaar kleine dood in zijn ledikantje liggen. Bij onder zoek bleek, dat het kind zich had verhan gen aan het bandje van zijn fopspeentje dat het om den hals droeg. Het ongeval heeft zich als volgt toege dragen, Het kindje lag in een wit gelakt ledikantje met gaas bespannen om het tut vallen te voorkomen. Dit gaas was eenigs zins stuk, zoodat enkele ijzerdraadjes vooruitstaken. De kleine schijnt zich te hebben willen oprichten. Bij die beweging is hij voorover getuimeld met het noodlottig gevolg, dat het Landje van het fopspeentje bleef ha- ki3n aan het ijzerdraad, zoodat de kleine met de keel op zijn bandje bleef hangen ien is gestikt. IIENR1 TER HALL TEGEN DE VLOOTWET. Naar de Tel. uit goede bron verneemt| zal de heer Ter Hall die aan 'n har laan doening lijdtf welke volslagen rust nood zakelijk maakt toch, indien eenigszins mo gelijk, bij de stemming over de vlootwet zich naar de zittingszaal der Tweede Ka mer brengen( teneinde zijn stem tegen het wetsontwerp te kunnen uitbrengen. SCHOOL EN OPVOEDING. De regeering zou volgens het Hbl. plan nen koesteren tot beperking van het L. O. tot een vierjarige schoil, de leerplicht te beginnen met het achtste jaar. BAGGERMOLEN VERGAAN. De Fransche baggermolen La Norman- dië is vermoedelijk in den storm van 3 op 4 October vergaan. Naar de Daily Chronicle meldt1 bestond de bemanning uit 15 Nederlanders. Men heeft tevergeefs naar eenig spoor van hen gezocht, zoodat gevreesd wordt, dal allen zijn omgekomen. Omtrent dit ongeval wordt nog het vol gende uit Parijs aan de Tel. geseind De Normandië werd door een sleepboot La Reine des Flols in de flank gevaren en FEUILLETON. n.aalkte sterk water. De boot begon spoe dig te zinken en. de opvarenden trachten zich in de booten te redden. Ook de ande re boot kreeg ernstig averij en kon geen hulp bieden| doch slaagde er nog in Hon- fleur te bereiken. De Tel. verneemt nader Op den baggermolen Nonmandië, die in het Engclsche Kanaal met man en. muis vergaan is, bevonden zich o.a. zekere O. M. Bcerc, met vrouw en twee kinderen uit Sliedrecht. Nog andere personen uit Gies- sendam of Hardingxveld moeten op de bag germachine werkzaam geweest zijn, doch de namen zijn hier nog niet bekend. Blijkens berichten in de Fransche bla den behoorde de baggermolen Norman dië" aan de onderneming Ackerman en Caen, waarvan de heer Giacamini direc teur is. Met de sleepboot „Nicolauss" is de gansche omgeving bij Villiers-sur-Mer afgezocht, doch niets werd gevonden. Het onderzoek strekte zich uit van Honfleur tit Cabourg, echter alleen werd hier en daar wrakhout gezien, hetgeen aan het droevig lot der opvarenden wel niet meer doet twijfelen. De verongelukte baggermolen werd niet gesleept door slöepboolen, doch voer op eigen kracht, want zou deze baggermolen gesleept worden, dan waren er hoogstens drie of vier personen ann boord geweest. Vermoedelijk hebben de menschen, die op dezen baggermolen waren, te Kaën of te Antwerpen gemonsterd. RUSLAND. EIEREN ALE PASMUNT. Een medewerker van de ,,Ekon. Sjion' (het economisch orgaan der Russische re geering), die een reis door Zuid-Rusland maakt, schrijft het volgende over een nieuw soort pasmunt In Melitopol heb ik een brood gekocht. De verkoopster mest mij vier roebel te ruggeven, maar in plaats daarvbn overhan digde zij mij een ei. In het stations buf fet van Dzjankoj (in de Krim) ontving ik bij wijze )van pasmunt ijw]ee .eieren. Zoo heb ik op mijn reis in verschillende steden hard gekookte eieren als pasmunt ontvan gen. Eieren schijnen dus als wettig betaal middel te worden beschouwd naast de bil jetten van de regeering. KINDERELLENDE IN SOVJET-RUSLAND. Onderstaand tafereeltje van een zitting No, 25. Iedereen beminde haar, omdat zij ook iedereen hare genegenheid schonk. Zelfs het hart van Louise Verdier had zij gewon nen. Meer nog zoo er iemand, behalve Louise eenige verkleefdheid voor den val- schen graaf de LucerolJe in het hart droeg, dan was het Ernestine alleen. De genegen heid, welke het jonge mieisje dengene toe droeg dien zij haar broeder noemde, die genegenheid, zonder zeer uitbundig te zijn, rustte niettemin op vaste grondslagen. Zij oefende een zdter gezag op den jonge man uit, en zij alleen kon hem nu en dan wel eens streng aanspreken, zonder dat hij tf genstribbelde. Zijns ondanks onderging hH den invloed der goedheid van het meisje, ongelukkiglijk was echter haar gezag be perkt en het kind had die macht niet een heilzamen invloed op het karakter van den bedorven jongeling uit te oefenen. Na het doktoraat in de wetenschappen en de letteren verworven te hebben, legde de burggraaf zich ijverig op de studie der rechten toe, en werd daarbij, even als al tijd, door eigenliefde voortgedreven en ce nen onmetclijken hoogmoed aangewakkerd Toen hij dokter in de rechten geworden was, werd hij haast ongenaakbaar, en met eene verbeelding, die haast geen perken kende. Hij droeg een hoog3n. naam en in 't verschiet zag hij zich reeds aan het hoofd van '£cn onmetelijk fortuin dc wereld werd te klein voor hem. Nu heb ik genoeg gewerkt dacht hij. De jonge man meende thans het recht te heb ben de armen op de borst te kruisen en deed niets meer. Wij vergissen ons hij deed wat onge lukkiglijk maar al te veel jongelui van goe de familie doen, die vaak maar al te ge makkelijk vergeten, dal zij hun verstand, hun werkzaamheid en hun 'arbeid aan het vaderland verschuldigd zijn. Met een soort van razernij wierp hij zich in den maalstroom der vermaken en ongebondenheden van hot leven in de groo te en bedorven hoofdstad. Aan de speelta fel, bij schandelijke slemperijen brach'i hij zijn tijd door. Al zijn vroegere gebreken groeiden nog met den dag aan en schandelijke driften won hij er nog bijtoch dacht de graaf de Lvccrolle er aan hem dezelfde loopbaan te openen, die hem de gelegenheid had geschonken op bijzondere wijze uit te schit terenhij had daarvoor maar een woord te zeggen, en toch aarzelde hij. Ik vrees, zeide de Graaf, wien dat te vens leed deed, dat hij maar al te snel de diensten zal doen vergeten, die ik het ge luk had aan mijn vaderland te kunnen be wijzen. Hij werd meer en meer ongerust voor de toekomst van den jongeman, en toch ge voelde hij maar al te goed hoe noodig het was, dat hij eene gezonde bezigheid ver kreeg om zoo van een leven te worden af getrokken, dal hem regelrecht ten verder- ve moest leiden. Zoo stonden de zaken, toen mevrouw de Lucerolle in hel Bois de Boulogne de ontmoeting had, die zoo'n diepen1 indruk op haar uitoefende. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren, dat de gravin ver langde met Lcontine Blancard te spreken en zij daarom hare dochter verzocht had het meisje te gaan opzoeken. gefabriceerd door de Tabaksfabriek Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. ecr.er kinderrechtbaruk is ontleend aan d» lzwestia" het bekende Russische bolsje wistische dagblad. Dc deur gaat open en een klein meisje, erge ze ld van eea politieagent, treedt de kaï—jr binnen. Zdj begeven zich naar de tafel, waaachter de rechters en de vrouwe lijke jury zitten. De politieagent verklaart, op het meisje wijzend ,,Voor ongeoorloofden handel." Hel meisje maakt een buiging voor de reohters. Zij is zindelijk doch armoedig ge kleed. Het schijnt, dat zij eigenlijk niet goed begrijpt, waarom zij voor den rechter moet verschijnen, „Gisteren aangehoudenbij het hoofd postkantoor," rapporteert de politieagent. Een der vrouwelijke juryleden vraagt Waarmee hebt u gevent ,,Met appelen." Doet u het reeds lang ,,Neen, vroeger ben ik op school ge weest." „Wat heeft u er toe gebracht te gaan venten Het meisje vertelt een gewone geschie denis moeder moei uit wenken gaan, de kinderen blijven zonder toezicht thuis, de verdensten zijn ontoereikend, zij wonen in een kelderkamer, er is gebrek aan brood daarom is zij gaan venten Zij is echter 15 jaar oud en de wet verbiedt het venten aan kinderen beneden 16 jaar. Do rechtbank neemt den noodtoestand, waarin het gezin verkeert, in aanmerking en bet meisje wordt vrijgesproken. „U kunt gaan." zegt de rechter. Np haar vertrek worden andere kinde ren binnengeleid. Ook deze hebben op straat gevent. Opnieuw wordt voor de rech ters een tafereel van nood, honger en el lende ontsluierd. Waarom brengen ze toch die kinderen hier zegt een rechter. „Er is in de ver beterhuizen en kinderasyls geen plaats zelfs voor de kleine misdadigersberuchte recidivisten moeten vrijgesproken worden cn de politie brengt de ventertjes hier. De beschikbare plaatsen in de kinderasyls worden veriuindz'd. Ik heb zooeven be richt ontvangen dat kinderen wier opne ming in een asyl wij gisteren hebben bevo len nog steeds op het politiebureau ver toeven. Alle bestaande inrichtingen wei gerde ze op te nemen, daar nergens plaats is. Het grootste kinderhuis, waar nog kort geleden 12001300 kinderen werden ver pleegd, moest dit aantal met meer dan ie helft vermindren." Opnieuw worden twee kinderen binnen geleid, twee jongens. Een dame heeft bij het verlaten van het station bemerkt, dat twee jongens haar sjaal hebben gestolen. Zij weet niet of het deze jongens waren, maar de sjaal, die zij bij hun aanhouding vilden verkoopen, is wel de hare. Eer der aangehouden boefjes heeft een hemd en een broek van ruw linnen aan Door de ontelbare gaten is z.n geelachtige huid zichtbaar. „Uit wellke stad ben je „Uit Brjanks." ,,Hoc ben je in Moskou gekomen „Zoo. met den train." „Wat voer je hier uit „Niets." an lang verhoor is overbodig. Men hoeft geen kinderpsycholoog te zijn om te zien, dat wij hier met twee toekomstige misdaligers te doen hebben. Dit is trou wens reeds aan hun houding en ttnimr van spreken duidelijk zichtbaar. Maar., er is geen plaats in de verbeterhuizen en dc rechter zegt ,,U kunt gaan." Er komt ean bescheiden, intelligent meis je van een jaar of elf binnen zij is ge kleed in een versleten jurk van zeildoek en heeft platgetrapte sandalen aan de voe ten. kij is een dochter van een tooneel- speelster. De moeder is tuberculeus, ligt ergens in Batoem. Het kind is naar Mos kou gebracht om in een asyl voor kinde ren een onderkomen te zoeken. Men doet Ernestine vergat de beiolte niet aan ha re moeder gedaan. Zoodra zij des morgens gekleed was, zond zij een knecht naar de Rijsselslraat om bij Leontinc de boodschap te brengen, dal zij in hel hotel de Lucerol- ic verwacht wierd. Een uur later was Leontine daar. Ernestine snelde hel meisje bij haar bin nentreden tegemoet. Neem mij niet kwalijk, zeide zij, dat ik u van uw werk heb doen roepen. Ik hoop, dat gij nu een goed uurtje voor ons over hebt. Ik zal vanavond wat later weiken ant woordde het meisje glimlachend. Wanneer gij mij ontbieden laat, ben ik steeds ge reed om onmiddellijk te .komen, 't Is voor mij een geluk u aangenaam te kunnen zijn. Wat is er vandaag van uwen dienst, me juffrouw. Mama wenscht u te spreken, antwoord de Ernestine op geheimzinnigen toon. Zoo Ja kom met mij mede. Mama wacht u n h-re kamer. Beide jonge meisjes begaven zich naar de vertrekken der gravin. Mama, zeide Ernestine, de deur ope nend hier is Leontine kunt gij haar ont vangen Ja, liefste laat het goede kind binnen komen. Zij nam het vriendelijke meisje bij de hand en verzocht haar plaats te nemen. De gravin ging tegenover Leontine zit ten, op wier gelaat een bijzondere verwon dering1 stond te lezen. Mathildc wenschte, dat niemand deze samenspraak zou bijwonen, en nu hare dochter verwittigd was, meende zij zeker te kunnen zijn, dat niemand het gesprek zou afluisteren. Achter een perlière stond echter de deur van een zijkamertje op een kier en juist in dat kamertje was op dit oogenblik Louise Verdier aan het werk Mijn lief kind, sprak de gravin, ik ge voel voor u een warme belangstelling mij ne dochter en ik beminnen <u teeder. Dat we"t ik, mievrouw de gravin, doch wees overtuigd, dat gij ook met geen on dankbare te doen hebt. In .een hart als het uwe kan geen on- dankoaarheid schuilen. Op mijn verzoek heeft mijne dochter u hier ontboden mis schien heeft zij het u reeds gezegd. Ja, mejuffrouw Ernestine heeft mij me degedeeld, dat de gravin mij wenscht te I spreken. Werkelijk, ik zou u graag enkele vragen stellen. Misschien zult gij mij ean weinig nieuwsgierig achtten, doch ik hoop oók te vens, dat gij spoedig den aard dezer be langstelling zult ontdekt hebben, die in h'.l geheel niet ijdel is, maar een bewijs te meer, dat ik innig belang stel in al het geen u aangaat. Mevrouw de gravin, ik ben gereed u tc antwoorden, en zal mijn best doen u vol komen te bevredigen. Verleden Zondag, hernam de dame was het een zeer prachtig weer Ernestine en ik hebben u met een waar genoegen in het bosch ontmoet. Die wandeling zal uw grootvader ook gged gedaan hebbzn, en u ook, mijn lief kind Gij gaat zoo weinig uit. Ja, dal is waar mevrouw. Git waart zoo levendig, zoo vroolijk. Gij moei een innige voldoening gesmaakt hebben. In was nog nooit in het Bois de Boulog ne geweest. Welke prachtige lanen. Wat een heerlijk groen. De groote waterbek kens do breede rivieren, de talrijke wan- voor haar al hel mogelijke om haar tc hel pen doch de resultaten zijn nihil. Het meisje heeft reeds in maanden geen ander voedsel gehad dan zwart brood haai kleeren zijn versleten Iedereen dag behandelt deze commissie voor minderjarigen 20 a 35 gevallen. Meest .1 zijn het kinderen, aangehouden wegens het venten op straat of kleine diefstallen, doch er komen ook ernstige gevallen voor, zelfs moord en verkrachting, Eenige dagen geleden werd een geval behandeld van een veertienjarig meisje, dat haar eigen moeder met een bijl had vermoord. In de ontvangkamer en de gangen ver dringen zich troepen kinderen. Velen ko men hier vrijwillig en smeéken, dat men hen in een kindcrasyl zal opnemen of in s'aat zal stellen naar de geboorteplaats ie rug te keeren (het zijn mecrendccls kinde ren die tijdens den hongersnood naar Mos kou worden gebracht.) Het gebouw van de commissie is zelf een soort kinderasyl gewerden. Overdrg zitten de kinderen «P de trottoirs voor hel huis of op de trappen en 's avonds kruiper de stumperds in de leege en verlaten gan gen en brengen in e'kaar gehurkt d?n lan gen nacht door op den kcuden steencn vloer. FRAUDE BIJ DE HAAGSCHE BELASTINGEN. Bij dc administratie der gemeentebelas tingen te 's-Gravenhage is men sedert ee- nigen tijd tot vreemde ontdekkingen geko men, meldt de „TeL" Nu en dan werden er door een gemeente ontvanger stcekproc ven genomen in dc oninbaar opgegeven te laslingposten, waarbij bleek, dat op som mige dier posten wel kwitanties waren af- gegeven, echter zonder dal deze verant woord waren. Een der belasting ambtena ren stelde buiten medewelen der betrok ken belastingdeurwaarders een onderzorh in en toen kwam 't uit, dai tal van gev: len ten onrechte als niet-invorderbaar wa ren opgegeven. Enkele deurwaarders wa ren cenigan tijd geleden reeds ontslagc. naar aanleiding, van gepleegde fraude Ook dezer dagen heeft weer een deurwaar .der, een ambtenaar, die reeds 25 jaar in functie was, hiervoor ontslag gekregen. VARKENS EN KIPPEN. Maandagnacht hebben ongenoode gas- delaars, de bevallige toiletten, de keurige equipages de groote beweging de algc- mcene vrooiijkhcid, dat alles vormde eai ware tooverwcrcld voor mij waarin ik hel grootste behagen schepte. M:jn ocgen wa ren haast niet voldoende om dat alles te bewonderen. Steeds brengt het bosch gedurende den zomer dergelijke indrukken te weeg op hen, die het nog niet gezien hebben. Maar weet gij wel, mijn kind, wat ik verlcde.. week het schoonste in het bosch gevonden heb? Neen, mevrouw. Hei schoonst en aandoenlijkst wat ik ontmoette was een jong meisje en een jon ge man, die een blinden grijsaard begelei den. Mevrouwuitte Leontinc, de cogcn ten gronde slaande. Ja, dat was schoon, hernam de gravin, en nog langen tijd zal ik wellicht dat aan doenlijk groepje voor ocgen hebben Zeg Leontine, wie was de jongeman, dl.' a vergezelde Een vriend van mijn grootvader, me vrouw. En ook een weinig uw vriend, niet waar? Ja, mevrouw, Is hij ook van Lotharingen Neen, mevrouw, van Parijs. Kent gij hem reeds lang Sedert wij te Parijs zijn, mevrouw Hoe hebt gij hem leeren kennen Drie weken voor wij onze dierbare ge boortestreek verlieten, had mijn grootva der, de heer Guérin, een vriend verzocht, te Paiijs eene woning voor ons te zoeken Doch de heer Guérin was toen zeer ziek ■en verleden weck is hij aan dc gevolgen dezer ziekte geslcrven. —*f V Wondt vervolgd

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1