Unie briefjes direct leverbaar visscherij-benoodigdlieden Vaarboomen bd haken. bereide VERF, ten in de stal van den landbouwer Maas onder zcsgehuchten N.Br, twee var kens geslacht, en daarna opgeladen. Een 40-lai kippen werden ,,en passant" nog me degen omen. MOND- EN KLAUWZEER. Men is wal betreft „middelen tegen inend- en klauwzeer" de laatste jaren o- ervoerd. Op het oogenblik zijn weer belangrijke proefnemingen gaande met een behande lingsmethode van mond- en klauwzeer, welke ten doel heeft, het ziekteproces zoo nel en zoo onschadelijk mogelijk te doen vcrloopen. Deze methode is een vinding a;i 'en Breukelenschen veearts D. M. Hoogland. Als prcefmatcriaal zijn genomen 40 koei en welke alle kunstmatig zijn besmet met mond- en klauwzeer. Deze beesten bevin den zich in. weiland nabij het station Nieu wersluis. Op 20 dezer ge-infecteerde koeien is een der lot dusver gebruikelijke behande lingsmethoden voor het mond- en kieuw- zeer toegepast, terwijl de 20 andere zijn behandeld volgens de methode Hoogland. Hoewel op de volledige uitkomsten de zer proefnemingen nog niet kan worden vocruitgeloopen, toch heeft dr. 't Hoen, die een en andór contro'eert, reeds kun nen med cd c elen, dat d e 20 dieren, welke volgens de nieuwe methode zijn behan deld inderdaad veel gemakkelijker en sneller do ziekte hebben doorslaan. De dieren, behandeld volgens de metho de-Hoogland, vertoonden na afloop der ziekte minder verlies in melkproductie an lichaamsgewicht, benevens minder nadee- lige gevolgen van de klauw-ontsteking. Op grond van deze ervaringen, kan dus reeds worden gezegd, dat deze behande lingsmethode er veel toe zal kunnen, bijdra gen, om in ons veerijk land op groote schaal kapitaal te besparen, «g - f- "*-• GOED AFGELOOPEN. In de Utrechtschestraat te Amersfoort r cd eer. hooggeladen militaire wagen. Plotseling viel er een kist af en kwam te recht cp een. passeerenden kinderwagen, die totaal werd verbrijzeld. Wonder boven wonder kwamen moeder en kind met den schrik vrij. De wagen was zoo slecht geladen, dat op cie markt de geheele lading overboord sloeg. BEZUINIGING BIJ MARINE. Ingediend Is een nota van wijzigingen der Marinehegrooting 1924, waarbij het eindcijfer wordt verminderd met 53.915. enEen vereenvoudiginig in de voeding van het personeel maakt het o.a. mogelijk het desbetreffende artikel met 28.424 te ver minderen. Voorts ligt het in de bedoeling verschil lende maatregelen te treffen tot verminde ring van de exploitatiekosten van de zee macht lo. Inkrimping van 's-Rijkswerf te Helle voet sluis, waarvan een besparing van 80.C00 per jaar wordt verwacht 2o. hel geleidelijk terugbrengen in vre destijd tol één maritiem commando met stations te Amsterdam en te Vlissingen an de thans beslaande afzonderlijke com mando's te Willemsoord en Middelburg, waarmede een jaarlijksche besparing van ongeveer 30 000 zal worden verkregen. 3o. De bedragen van de ouders in de opleidingskostan van de adelborsten op het Kon. Instituut voor de Marine, aange- leid 1 September 1923, zijn verhoogd van ICO tot 300 per jaar. Voor hen, die 1 September 1924 worden aangesteld, zullen de opleidingskoslen op 400 per jaar wor 'en gebracht en voor hen, die in eenig stu Jiejaar door eigen toedoen doubleeran, op 600 per jaar. Dit geeft vergeleken met 1924 voor de toekomst een grootere bate an ongeveer 40.000 4o. Geleidelijke terugbrenging van de maarinekapel tot een. harmoniekorpsbe sparing ten minste 10.000 per jaar. Wat den loodsdienst betreft, is bespa ring mogelijk tot de uitoefening van den loodsdienst op de Westerschelde en voor partijen bevredigende regeling met België zal kunnen worden getroffen. HET JONGETJE met de HONDENKAR Maandagmiddag reed een karretje met en hond bespannen te Leeuwarden den Groninger straatweg op. De 15-jarige be stuurder maakte een p'czierritje met zijn n:ouwen hond. Onder Rijperkerk gekomen ,verd de bespanning ingehaald door een auto, bestuurd door den heer Best uit Leeuwarden. De jongen hield den rechter kant van den weg. toen de automobilist op verren afstand een signaal gaf. Toon de auto naderbij was gekomen, haalde de jeugdige karbestuurder liks uit. Zoowel de inzittenden van den auto, als zij, die daar werkzaam waren, trchllen door schreeu wen een ongeluk te voorkomen. De be stuurder van dan auto haalde nn nog meer naar links uit en wilde lusschen twee boo men door op den berm van den weg ko men. De hondenkar reed intusschen nog meer naar links met 't gevolg dat 't wagen tje tusschen den auto en een boom totaal versplinterd werd. De knaap werd van zijn kar geslagen', doch bracht het er goed af. Ook de hond, die in de Bonkevaart was geworpen, mankeerde niets. Een der inzittenden van den auto, prof. Bredow, uit Stutlgart, werd uit den wagen gelicht en smakte tegen den weg, doch kam er goed af. De auto, zoo goed als vernield, was ver zekerd'. BEGEERDE BAANTJES. Voor de betrekking van ophaler van asch en vuilnis te Hoogcvcen, waaraan 1CO0 wedde verbonden is, hebben zich 135 sollicitanten aangemeld en voor brugwach ter 37. EEN SALDO AVN 800.0CO TEKORT. Een van de kantoren te Alkmaar heeft an den Postchique- en girodienst een af- ekening gekregen waaruit blijkt dat er geen saldo te goed is een saldo te kort van ruim 8CO,000, wat natuurlijk onmogelijk is. In werkelijkheid heeft bedoeld kan toor een flink saldo van den Staal tegoed. WEET GE Weet ge dat langzaam waterdrinken zonder adem te halen e2n goed middel is voor de hik. Of den adem zoo Tang mogelijk inhouden. Weet ge dat ge kleine gaatjes in gummislangen kunt dicht maken door ze met dikke terpentijn te bestrijken. Weet ge dat gegummiringen weer /'.acht kunt ma ken door ze in ammoniakwater te leggen, 1 deel ammoniak en 2 deelen water. Weet ge dat de gras uit steenen kunt verwijderen door het bij droog weer te begieten met kokend water waarin grof zout is opgelost. MOND- EN KLAUWZEER EN DE STRA TEGIE VAN DEN LANDMAN. Woensdagavond werd te Meppel bericht ontvangen dat in de omgeving van Zwolle mond- en klauwzeer was uitgebroken^ Donderdagmorgen, weekmarkt, werden al le toegangen uit Overijsel door politie af gezet en al het vee u:t die provincie ging retour. Toch was de aanvoer tamelijk 4root, daar de listige landlieden uit de om beving van Giethoorn en Staphorst groote omwegen maakten en langs Drentsch grondgebied met wagens en vrachtauto's Meppel met hun vee binnenrukten HET KUSTLICHT TE HARDERWIJK. Als bezuinigingsmaatregel werd ingaan de 1 Or'.ol er j.1. het kustlicht op de Visch poert te Harderwijk door het Rijk gedoofd D icgeering was van oordeel, dal het hier een locaal belang gold en het licht derhalve voor rekening 'dier gemeente be hoorde te branden. Het gemeentebestuur deelde die meenong niet en ontstak bet licht niet. Tengevolge eener actie door an dere Zuiderzeeplaatsen gevoerd, is het kustlicht thans weder voor Rijksrekening ontstoken en heeft de lichtwachler, die in middels naar Egmond werd overgeplaatst, zijn woning in de Vischpoort weder hetrok ken. EEN BIG ALS MARKTGELD. Een boer moest gisteren te Hoogeveen als marktgeld 0.47 offeren. Och, zei hij tegen den gaarder, pak er maar een big •oor uit En zoo geschiedde. laaisten groet te brengen. Spr. sprak inni ge woorden van troost tot de weduwe, wees op de woorden, in Psalm 121: 'k Sla d' oogen naar 't gebergte heen, Van waar ik dag en nacht Des Hoogsten bijstand wacht. Hij is, al treft u 't felst verdriet, uw wachter, die uw voet, Voor wankelen behoedt Daarna voerde burgemeester Kolff het woord Hij betuigde de erkentelijkheid van het Gemee: tebestuur voor het plichtsbe sef en nau-A jezetheid door wijlen den heer Berghuis bij het vervullen van zijn ambt in bet verenigingsleven steeds aan den dag gelegd. Spr. hoopte dat deze waardee ring en ook die der burgerij aan de treu rende weduwe lot troost zou strekken. De heer O. J. Bcsker memoreerde hoe uit dit kerkgebouw kort achter elkander drie mannen, die Wieringen en debewo- ners innig liefhaddien grafwaarts werden gedragen: eerst domino Bax, toen burge meester Kolff an nu meester Berghuis. Hij wilde hiernogmaals de deelneming der bur gerij verklaren. Was het heengaan van den heer Berghuis voor de familie een zware slag, daarnaast wos het dit ook oor de burgerij. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering bij ons allen blij ven 'voortleven. Diep ontroerd dankte een broer van dan overledene, de heer F. Berghuis, voor de groote belangstelling van allen onder - onden. Daarna werd het lijk grafwaarts gedra gen en was de droeve plechtigheid geëin digd. Jaarvergadering van de muziekver- eeniging ,,Apollo", gehouden op Zaterdag avond jJ. in de concertzaal van den heei Jurrie Lont le Den Oever. Aanwezig 26 le den. De voorzitter, de heer C. V, Koorn, opende met een hartelijk woord van wel kom, waarna notulen 'en jaarverslag door den secretaris, den heer Jb. Kalev. ld, wer den gelezen, en met dank goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer D. Verfaille, werd nagezian en goedgekeurd. Een vijftal aandeelen (rente, looze voorschotten) werden uitgeloot en afgelzst. Met dank aan den penningmees ter voor zijn richlige administratie, werd de rekening goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de hee- ren C. Koorn en Jb. Kaleveld, werden her kozen, terwijl in de plaa s van den heer H. Wiegman werd gekozen de heer R. Bak ker. Allen namen het aan. Verder werden nog eenige huishoudelij ke aangelegenheden behandeld, waarna sluiting volgde GEMEENTE WIERINGEN. ~:£Sï-^ vj. Woensdagmiddag j.1. had de teraar debestelling van het stoffelijk overschot van den beer L. G. Berghuis op het kerk hof te Hippolytushoef plaats, Uit alle deelen van Wderingen waren de bewoners saamgestroomd om den gelief den onderwijzer de laatste eer te bewijzen Onder klokgelui werd de kist uit het sterfhuis naar de Ned. Herv. Kerk cgedra gen. De baar was bedolven onder bloe men. Kransen van het Onderwijzend perso neel, leerlingen, oudleer.'ingen, Het Witte Kruis Het Nut „Eensgezindheid en Ned. Protest. Bond werden door oud'eerlingen gedragen. Ontroerend was de zachte treur muziek van het kerkorgel toen de kist het bedehuis werd binnengedragen. Het ge bouw was geheel gevuld met belangstellen den; onder de aanwezigen merkten we op: Burgemeester en wethouders, alle onder wijzers van het eiland, de besturen van verschillende vereenigingen, Ds. Onnes van Westzaan hield e'en tref fende lijkrede. Spr, memoreerde als vriend van den overledene, hoe hij hem had lee- ren kennen als een mensch vol oprecht heid en trouw. Hij kon het zich indenkent dat zoovelen waren opgekomen om eer aNNA-PAULOWNA. Door de afd. Anna Paulowna der S.D.A.P was een protestvergadering uitge schreven tegen de Vlootwet, te houden Za terdagavond in Veerburg. Als spreker zou optreden, de heer Kok uit 's-Gravenhage Ondanks het slechte weer was er een flinke opkomst, imaar de spreker liet op zich wachten. Er was ook geen telegram van plotselinge verhindering gekomen. Zoo bleef men dan wachten tot kwart over ne gen, in de hoop dat de spreker, die hier al vaak is opgetreden, nog per auto ko men mocht, maar toen deze ook op dat oogenblik nog altijd niet verschenen was, ag de voorzitter zich tot zijn leedwezen genoodzaakt, de vergadering te sluiten, Den vorigen winter is in de zaal van den heer H. Knijnsberg een tentoonstelling van bloeiende crocussen, narcissen enz. auden, om eens te laten zien, wat de bloemisten hier ter plaatse vermochten te presleeren. Groot was hel bezoek en deze belangstelling zal stellig wel een der re denen zijn, waarom de bloemisten dezen winter opnieuw een bloemententoonstel ling, doch dan op grooter schaal denken le organiseertn. Naar wij vernemen, worden er pogin gen aangewend om aan de Spoorbuurt ee* nieuwe tooneelclub op te richten. Raad van Dinsdag jJ. De fluitende Keuris van de Van Ewijck- sluische veldslag. „Ieder gek heeft zijn gebrek," zegt hel spreekwoord en zoo heeft moeder natuur de tanden van den heer Keuris dermate gesteld, dat bij 't uit laten van lucht (uit zijn mond wel te ver staan) een gefluit ontstaat. Althans zoo verklaart de heer Keuris zijn gefluit, toen de Voorzitter de. vorige vergadering het er over had, dat de politie le Fwijck- s:uis geen blaam trofHij had in geen ge val de voorzitter willen uitfluiten. Toch blijft zoon gebrek een: lastig g«val. Ver beeldt je, Keuris is in de kerk, en opeen® laat hij z-'n lucht gaan dominé v ronlwaar digd, dreigende gezichten en Keuris is zich geen kwaad bewust hij loopt achter een dame en eensklaps gefluitde dame keert zich om„wat blieft u Dw Heer Keuris staat perplex„Ik, ik belief niks!" Ja, daf kan nog een grap wor den 1 Edoch op deze vergadering komt 'l hem ten goede. Hij gelijkt op de rattenvanger met z'n tooverfluit. Men hangt ham aag do mond met 6 stemmen wordt hij be noemd als lid der schaltings Commissie. Was het eerst 't zoete gefluit van een merel, bij z'n triumph thans behaald ver andert z'n glimlach in een grijns en Keuris doet bij de begroolingbeschouwing een gefluit van een granaat ontstaan, die oo- genblikkelijk losbarst over de hoofden zij ner colkga's. „Gij Vrijzinnigen, Middenstanders, groep Koorn en Plattelanders, gij wildet de S.D.A.P. het „zwarte schaap" weren,., en wat dcot gij nugij haalt 't in Zijt gij verandert Genegerd zijn wij bij de verkiezing van de wethouders, maar zij, die 't thans zijn, staan niet stenk, al voelen ze dat misschien zelf niet't Is muisstil in de raadszaal. Nog heeft de too verfluit de macht, die niemand schijnt te kunnen breken. Maar dan gooit Looij roet in 't eten. Hij kan zijn wapenbroeder niet alles laten op knappen, en hij mikt mol geen granaat, doch met een zachte paardenvijg naar de wethouder..zetels „Als wij zoo zouden gekozen worden., zouden we het niet heb ben aangenomen Dat is de kift. Rits de betoovering is weg, en de behan deling der begrooting volgt. begrootings - debatten: Ze hadden Inig op het lijf I De heeren kletsten veel en dronken 'n glas Maar lieten de zaak zooals ie was Voorzitter wil post jaarwedde entvanger op f2200 houden; dat is voorzichtig! Immers f1200 is nog niet besList! De heer Keuris ziet er geen. beer in hiervoor 1200 pop op de begroting te plan ten en aldus geschiedt De heer Kossen, hoen broekie-raadslid nog blijkt ook z'n les te kennen. Nj ambtenaar en ontvanger kunnen orden gecombineerd wil hij de volontair maar opdoeken. Voorzitter kan d'r niet missen. Wip, Kossen ineens andersom: 't sala - ris van de jonge dame is niet voldoende I Voo-z. Ze is er mee tevreden! Voorzitter wil bede Braaf die zoo nu en dan a's onbezoldigd veldwachter dienst doet 'n vergoeding geven. Looij: Wat bode is moet bode blijven; derhalv;- Braaf niet bij het politiecorps. Voorz. zal zorgen dat Braaf zich niet te veel vermoeit en zoo wordt f50 pop voor hem op de begrooting geplaatst Looy wil tornen aan de f200 gratifica tie van den rijksveldwachter te Breezand! Waarom., is zijn groote vraag 1? Vooiz. U is wellicht 'n beetje kwaad op 'm. Hij is toch wel geschikt 1 Looy af met z'n mond vol koek De heer Komen wil drie maandelijksche rapporten van de schoolkinderen; de school meesters willen het niet., en je weet; berg je dan maar ...Toch zullen B, en W denkelijk nog eens een stormaanval wa - gen De bewoners van Grasweg en Boermans weg wil'en zich ook wel eens baden in het electrisch licht en vragen aansluiting. Voorz. De kosten worden geraamd op fl40C0 en de bewoners moeten f2100 aan stroomverbruik garandeeren De plannen zullen in handen gesteld worden van Dr. Verhoeks De heer Koorn, de branweerman bij uit stek, is bang voor zijn hachie bij het neer vallen van electrische draden De secretris stelt hem eenigszins gerust De begrooting wordt vastgeste'd v Aan hoofdelijken omslag zal f42000 moe ten worden geind De heer Keuris vraagt nog eens naar de oorzaak van het beroerde licht bij hem als de cleclrische piano van Waiboer speelt. Men denkt dat de pianomotor niet te best in orde is. Moet worden onderzocht De heer Komen wijst nog eens op het groote gevaar van den spoorwegovergang aan den Grasweg. Als er geen bcwakaing komt, gebeuren er ongelukken. Het slot is dat de heer Lubbert 9 da - gen verstoken as geweest van straat lichting; hetgeen heel slecht is voor wan delende paartjes! Voorz. Zal het onheil bezweren.. Hierna sluiting niet mogelijk is. meent afwijzend 1e- moe ten adviseeren ten opzichte van hel haar toegezonden ontwerpbesluit, strekkende tot een a'gemeenc salarissenvierlaging van 10 percent. DE VLOOTWET De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft met 8 tegen 5 stemmen besloten zich tot de Tweede Kamer le wenden met het verzoek de V.'ootwet te verwerpen PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Den Oever nam. 2 uur de heer Eppinga. Kleine Sluis voorm. 10 uur Ds van Dijk Wieringerwaard voorm 10 u. Ds Groenveld DOOPSGEZINDE GEM. H.hoef voorm. 10 uur Ds Onnes van West- zaan EVANGELISATIE H:hoef voorin. 10 uur de heer Eppinga VREEMDELINGEN - VERKEER Het eiland Marken is in het afgeloopen zomer seizoen door ongeveer 40.000 vreem delingen bezocht. DE AMBTENAARSSALARISSEN. De Centrale Commissie voor Georgani seerd OVerleg an Ambtenaarszaken heeft eind-advies uitgebracht. De commissie, wel ke zich op het standpunt blijft stellen, dat een eenzijdige aantasting der salarissen MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 11 Oct. 1923. 20 paarden 150 a 450 6 stieren 150 a 325 96 gcldekocien, mag. 255 a 390 13g idem, vette 350 a 485 40 ikalfkot^en 340 a 47560 pinken 170 a 275 40 graskalveren 60 a 125 10 nucht. kalve ren 14 a 28 277 schapen, mi-.g., 36 a 52; 518 idem vette ƒ46 a 52; 187 over houd ers 28 a 36 Lammeren 32 a 38 13 bokken en geiten ƒ4 a 12 41 var kans vette per Kg. 0.80 a 0,84 151 big gen 12 a 24 81 konijnen 0,50 a 2 612 kippen 0.50 a 0,85 40 eendén 0,73 2; 103 Kg. boter 2,25 a 2,45; 4275 'kipci eren 9,50 a 10,50 548 eendeicren 7. UITGEKOMEN NUMMERS DER DER 5DE KLAS. 5007; 5050; 5072; 5090; 19992 MET EIGEN GELD. 50205021 5027 5039 5041 5051 5052 5055 5081 5C93 5100; 18728; 19979; 19983; 1998-1 j 19988; 19991; 19996; 19998 NIETEN.' GEBR. VROON E. Uit voorraad Alle ALSprima geteerd- en ongeteerd manilla, hennep- touwwerk, Cocostouw en staaldraad in alle maten en dikten, (stormfrossen op bestel.) Ook voorradig KOETOUWEN en HOSPELS. Verder getaand- en ongetaand Sim, korgaren, koordkatoen, Zij de, kreukelnetten en andere soorten netwerk. Cachou, Engels- en andere soorten olie goederen, lijnolie, machineolfën, vetten, poetskatoen en breetiw- werk. Alle soorten IJZERWA REN als emmers, putsen, schoppen, pan nen, ketels enz. Alsmede gereed schappen, als bijlen, zagen, ha mers, nijptangen, spijkers enz. bezems, boenders, kwasten, wimpels enz. Alle kleuren alle soorten klompen, ook bo venmaats geschilderden. o Voorts alle soorten kruideniers en grutterswaren Groenten, boter, kaas, tabak, isgaren en bran dstof lei i Alles tegen scherp con- curreerende prijzen. Beleefd aanbevelend WED. Jb. KOORN Haukes, Wieringen.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2