5 14e Jaargang- Vrijdag 19 October' 1923. No 84. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 1IJI ZOOI. 3< cR. a t> a 4 MOER COURANT UITGEVER: CO»N. J. BOSKES. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG «o VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS t per 3 maanden 0.85. Van lede ADVERTENTIlNi 1—5 regels f 0.50. e regel meer f 0.10, BUREAU: Hjppolytushoei Wierin#eaa TEL. INTERCOMM. Na It. DE MOEILIJKE TIJDEN IN DUITSCHLAND. Dichte drommen werkloozen, waarbij groote (groepen wanhoopige vrouwsn, be ginnen in de Duitsche sleden hun dagelijksche honger- ommegangen te doen in de hoop, de levensmiddelenprij- zen verlaagd te krijgen en do mark te zien stijgen. Het tegendeel gebeurt echter tel kens dd winkeliers gooien hun luiken voor de ramen al betoogende komen de werkloozen tot ide bitterende ontdekking, dal de mark daalt en dat d,e prijzen stij gen. In een laatste poging wendt men zie dan tot het raadhuis en daar komt hel tot gedrang en herriepolitie grijpt in en slachtoffers vallen. Wat er Dinsdag in Ber lijn geschiedde had veel wrg van een volks oproer uit Lichtenberg, Neu Koln, Weis- sensee trokken duizenden cp naar het een trom van Berlijn en de politie kon de mas sa's niet meer verspreiden. Voor het stad huis kwam het tot een tumult j vrachtau to's met Schupo's reden aan bajonetten werden opgezet woedend grepen politie en betoogers elkaar aan, terwijl in het raadhuis een deputatie bezig was eischen voor te leggen aan burgemeester B3ss. Toen de vechtpartij afgeloopen was, moes ten meer dan ICO gewonden naar de zie kenhuizen worden vervoerd. De eischen aan Böss warenonmiddel lijke uilkeering van 10 milliard mark per hoofd aan ieder wenk'ooze, onverwijlde Ie vering van 5 mud kolen voor den winter, 9 kubiekmeter brandhout, 2 pond vet, 3 brooden, een oogenblikkelijke openstelling van de volksgaarkeukens voor gratis-uit- keeringen en nog oogenblikkelijker huis vesting van daik'cozen. Uit iederen eisch spreekt de ellende en daarom reeds alleen is de thans heerschende ellende in Duitsch ilandi voornamer dan de meerdere of min dere onhandigheid, waarmee de eischen te berde worden gebracht. Andere plaatsen, waaruit tumulten wor den gemeld, zijn Leipzig, Mannheim (hier .vielen dooden), Keulen en Frankfort. De communisten te Berlijn hebben overal geheime vergaderingen be legd, en daar de programma's ontworpen, die aan de orde gesteld worden, zoodra zij de macht kunnen veroveren, Besloten is, alle niet-communislische persoonlijkheden te arresteeren en alle niet-communistischc organen te verbieden aan de boeren zal worden verzocht vrijwillig afslandi te doen FEUILLETON. No. 27. Wij hebben ook hem gekend, toen hij nog zeer klein was, antwoordde de portier Zeg eens vrouw, ging hij dan voort, zich tot zijne echlgenoote .wendend, heugt het u deze vrouw ooit gezien te hebben Neen, in 't geheel niet. Maar waarom zoudt gij dan toch zoo gaarne welen, vroeg de man opnieuw aan de vreemdelinge, of Pierre wel de jongen is, die gij vroeger gekend hebt Daar ik in dat geval in staat zou zijn hem iets mede te deelen, dat van vee' ge lang voor hem is. Gij zoedt hem dus willen zien. Ja. Welnu, wellicht komt hij heden nog dan avond bij den heer Blamchard doorbrengen Wenseht gij hem te spreken, dan hebt gij slechts hier te komen. Zeker zal hij niet weigeren u te ontvangen. Neen ik zou hem liever zonder geiui- geen in zijn woning ontmoeten. Wilt gij mij zijn adres niet geven Ik zal er u dankbaar voor zijn. De portier en zijne vrouw wisselden een blik zij schenen nog .te aarzelen of zij aan dat verlangen) wel zouden voldoen Zoo het eens was om Pierre eenig na deel te berokkenen, sprak de oude vrouw tot haar man. Ik weet wel dat de goede jongen geen vijanden heeft, maar men ka\ het toch nooit weten. Ho ho hernam Louise. Zulke slechte van hun teveel aan levensmiddelen en zoo zij niet gewillig zijn, zal hun alles met ge weld worden afgenomen. GEMENGD NIEUW i». AFBLIJVEN DA'S VAN ONS I Uit Christiania komt het volgende genaardige berichtEen schip dat te Ar- changel was aangekomen en welks Duit sche bemanning in moeilijkheden kwam o- ver een kwestie van het lossen van de la ding, is door de sowjet-autorjteiten in be slag genomen, wijl zij het vaartuig meen den te herkennen als een oorspronkelijk Russisch schip, dat, toen de oorlog uitbrak door de Duitschcrs ingepikt was. 'n Goed geheugen hebben de Russen OFFERVAARDIGHEID. Bij het ledigen van de collectezakken voor het bouwfond® van de 3de Geref. kerk te Zwolle, kwam er een pakje uit, dat bij opening bleek te bevatten gouden en zilveren ringen, oorsierselen, haken enz In een bijgevoegd briefje stond te lezen: ..txodus 35:22. Van een groot gezin, dat vermeent naar de mate van zijn maatschap pelijken welstand voer een behoorlijk be drag te hebben ingeschreven voor den bouw van een nieuwe kerk, doch boven dien nog gaarne in dezen vorm voor des Heerenhuis een) offer biedt." SNELTREIN ONTSPOORD. Men meldt uit Arnhem De sneltrein 1412 uit Zut/pben, die 6.38 te Arnhem binnenkomt, is Woensdag bij het binnenloopen van het station ont spoord. De locomotief liep uit de rails e- ven voor den wissel, waarlangs de trein van het vierde op het vijfde spoor over gaat. Ook de bagagewagen derailleerde en kwam dwars op de rails te staan. De lo comotief liep op twee postrijtuigen, die op het vierde spoor stonden, en reed daarna tegen het perron. De machinist heeft dado lijk .krachtig geremd, en daaraan is het waarschijnlijk 4e danken, dat er geen pe-r soonlijke ongelukken zijn gebeurd. De personenrijtuigen zijn in de rails ge bleven, die over een groote lengte zijn uitgebogen. Van de locomotief zijn de buf fers gebroken. Het perron is zwaar bcscha digd. De treinen uit het noorden worden op het derde perroon geleid. HOOG WATER. In het Ruurlosche Broek -en bij Borculo gedachten moogt gij niet van mij hebben. Men wordt te Parijs maar al te dikwijls bedrogen, antwoordde Fabrice. Wij willen wel aannemen dat gij een zeer brave vrouw zijl, maar ihet is toch steeds veel beter te zwijgen dan lichtvaardig te spre ken. In de eerste plaats welen wij nog niet eens wie gij zijt. Een oogenblik toonde Louise zich zeer onthutst, doch spoedig kreeg zij hare te genwoordigheid van geest terug en over tuigd en overtuigd dat zij onvoorzichtig zou handelen wanneer zij z:oh bekend takite, antwoordde zij Even als gij ben ik te Parijs in goede huizen in dienst geweest, thans leef ik van de spaarpenningen die ik juist op lijd heb weten bijeen te brengen. Ik woon te Vaugirard en heet Sophie Martinct, Deze naam, die haar toevallig op dc tip pen was gekomen, behoorde aan een oude vrouw die zij gekend had doch die reeds lang overleden moest zijn. Is steeds goed te weten met wien man te doen 'heeft, zeide Fabrice. Luister. Heden avond zullen wij mijnheer Pierre hier wel ontmoeten en hem dan vragen of u zijn adres mogen geven. Antwoordt hij ja dan zullen wij het u morgen berich- indien gij eventjes wilt aanloopen. Dal is goed, zeide Louise. Ik zal morgen terugkomen. Zult gij mijn naam niet verge ten Neen, Sophie Martinct, rentenierster te Vauigiratd. Goed, zeide Louïse. Zij grocte de portier en zijn vrouw, en xlrok. Toen des avonds Pierre in de Rijsscl- slraat aankwam, sprak de portier van de zonderlinge bezoekster, die hij ontvangen Zen waarborg voor de kwaliteit. zijn tal van weilanden ondergeloopen. De boeren hebben er hun vee moeten stallen. WERP GEEN LUCIFERS IN DE SCHIE. Woensdagmiddag dreef op de Delfsha- vcnsche Schie, achter de Chemische Was- scherij en Uitstoomingsinrichting van firma Roelcls, een hoeveelheid afval chemische stoffen, vermengd met benzine op het water. Een schipper, die daar met zijn schip passeerde en oen. pijp aanstak, wierp een lucifer in het water. Er ontstond onmiddellijk een onlplof- f:ng. Dc vlammen sloegen een oogenblik boven de fabriek uit. Personeel van dc fabriek, bijgestaan door manschappen van spuit 33 van de vrij willige brandweer, wisten het vuur spoedig te blusschen. De walbeschoeiing en het vaartuig van den rookenden schipper hebben eenigszins van het vuur geleden. LASTIGE HUURDERS: Dc familie G., te Hilversum, had ka mers verhuurd aan het echtpaar K. Deze huurders bleken lastige mcnschen daar om zij men de huur op. De heer en mevr. K. namen hiervan echter geen notitie eti bleven,zij deden niet de minste moeite om een andere woning te hiuren. De familie G. werd eerst boos, toen wanhopig. Op een avond hoorde m'en de huisdeur hard dichtslaan de K.'s gingen uit. Nou komen ze er niet meer inriep had. Wel, mijn beste Fabrice, antwoordde de jongeman vroolijk, zoo die dame er bij zonder belang in stelt mij te spreken, dan kunt gij haar gerust zeggen, waar ik woon. Er is niets tegen ik heb n-ooil de gewoonte gehad mij te verbergen. Daar men mij in huis en in de wijk waar ik woon alleen on der den naam van Pierre kent, verzoek ik u haar te zeggen, dat ik alleen onder dien naam wensch aangesproken te worden. De jonge man hechtte geen bijzonder gewicht aan het verhaal van den portier zelfs gewaagde hij er niet van hoe zonder ling het was, dat die vrouw zijn familie naam kende, zoowel al zijne betrekkingen met den heer en mejuffrouw Blanchard. Wat gewichtigs -mag zij mij te zeggen hebben vroeg hij zich af. Wellicht heeft zij mijn vader gekend doch wenseht zij mij van hem te spreken, dan had ik veel liever dat mij haar bezoek bespaard werd. Toen Pierre, gelukkig zijn dieirbare Le ontine weer te zien, bij den heer Blan chard binnentrad, dacht hij reeds niet meer aan de onbekende vrouw. Des anderen daags, ongeveer acht uu» des avonds, was Louise in de St. Bastiaan straat, waar de jongeman woonde. Mijnheer Pierre, vroeg zij aan dan por tier. Mijnheer Pierre is nog niet thuis, ant woordde dezz. Zal hij nog lang uitblijven Gewoonlijk is hij te kwart over zeven 4 half acht hier. Wellicht echter heeft hij van avond een 'boodschap te doen Do«* 'cnscht gij hem le spreken, dan kunt gij hoven wel wachten. Hij woont op de der de verdieping, rechts van de trap. Moeder Cheron ral wel opendoen, doch klop wat G. triomfantelijk. Om 11 uur kwam het echtpaar K. thuis d.w.z. vóór de deur, die niet was open te krijgen Een stem, van binnen riep We hebben je met 1 October opge zegd, je komt er niet meer in 't Werd een heel burengerucht en de po litie kwam er aan te pas. Niet zoodra was de deur open, of mijnheer K. vloog mevr. G, en mevrouw K. vloog mijnheer G. aan. De politie maakte een eind aan de al- gemeene vechtpartij en stuurde het echt paar G. naar ibed. De beide anderen moes ten naar een hotel.. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. SLUITING van MIJNEN en FABRIEKEN? De Times verneemt uit Keulen dat de Ruhrindustrieelen besloten hebben de Francchen mee te deelen dat zij geen mo gelijkheid zien gelden te verkrijgen voor de uitbetaling van de enorme loonbedra gen en dat zij daarom zouden gedwongen zijn mijnen en fabrieken te sluiten. EEN EIGENAARDIG GEVAL 1 De gemeenteraadi van Didam heeft verzok van het departement van Financiën ontvangen om 25.000 terug te betalen, welke ze van het Rijk had ontvangen. De gemeenteraad nam het adres voor kennis geving aan. De burgemeester had reeds geantwoord, dat d,e' betaling niet zou ge schieden, omdat de Gemeente nimmer dit bedrag van het Rijk heeft ontvangen. Naar aanleiding van het bovenstaande deelt men vanwege het departement van Financiën het vo'gende mede In December 1918 en Januari 1919 werd op aanvraag van den burgemeester van Didam aan die Gemeente drie maal een voorschot verstrekt, om haar in staal te stellen de noodige uitgaven te doen ten. be hoeve van het onderhoud van binnen haar gebied verkeerende krijgsgevangenen, op hun doortocht naar hun 'and. Deze voorschotten, tezamen 25.000 be dragende, zijn door den Gemeente-ontvan ger tegen kwitantie in ontvangst genomen. De ontvangbewijzen zijn derhalve in bezit van het departement en dit zal thans ver dere maatregelen treffen, ter verzekering. SCHORSING VAN EEN RAADSLID. De gemeenteraad van Vriezenveen be handelde Maandagavond een brief van hard, want de vrouw is wat hardhoorig. Louise klom de trap op en zat enkele oogenblikken later tegenover moeder Che ron in een klein doch zeer net vertrek. De tafel was reeds gedekt en een flesch wijn prijkte op den disch. Het gegeurt zelden, zeide de oude dat hij zoo laat thuis komtdoch in den laalsten tijd gaat hij 's avonds wat meer uit, maar steeds toch heeft hij de ge woonte mij te waarschuwen, wanneer hij ter dan gewoonlijk thuiskomt. Onder dat opzicht was Louise misschien beter ingelicht dan moeder Cheron zij wist toch zeer goed waar Pierre des a- vo'nds heenging. Mag ik u vragen wat gij van den jongen man verlangt vroeg de ohde vrouw, wier nieuwsgierigheid in niet geringe mate wes opgewekt. Ik zou wel graag enke'e inlichtingen hebben over zijn familie, antwoordde Louise. Hij heeft geen familie, antwoordde de vrouw hoofddschuddend. Men heeft toch steeds bloedverwanten, meende Louise. Pierre heeft noch vader noch moeder gekend zelfs weet hij niet waar hij gebo- is. Weet hij niets te zeggen van zijne ou ders, die hij niet gekend heeft, dan zal hij mij toch wel weten ie vertellen, hoe hij verlaten is geworden en wie hem heeft grootgebracht.. Maar niemand weet dal beter dan Ik. Pierre zou u daarover niets kunnen mede- dcelen dan hetgeen hij van mij vernomen heeft. Maar welk belang licht gij toch in deze zaak Toen ik nog jong was heb ik een famï- Gcdep. Staten van Overijsel betreffende de schorsing van het Raadslid, den ir** A. Hommen (R.-K.) aannnmer aldaar; GeJ legde daarbij over een klacht van eenige inwoners dier gemeente, eveneens aanne mers, waarbij dezen de vervallen-verk'a- ring van den heer H, vroegen op grond van het feil, dat hij materiaal en arbeid gele verd heeft aan de uitvoerders van der. bouw voor de bijzondere school, tot stin- gekomen met subsidie dier gemeente De voorzitter, de heer J. C. Bcuwmecs ter, deelde daaromtrent mede dal B. en W. de 'klacht onderzocht hebben en de fei ten als juist bevonden hebben, zoodal de heer H. in strijd gehandeld heeft met art. 24 der Gemeentewet. Krachtens de letter van de wet, aldus de voorzitter, is de raad verplicht den heer H. te schorsen. Verscheidene leden voerden over deze zaak het woord, waarbij bleek dat alleen het geval als een wraakneming van con currenten van den heer H. beschouwen, Dit raadslid heeft n.1. als lid eener raads commissie in zake den bouw van een nieu wen toren nuttig werk voor de gemeente verricht. Den heer H. werd daarvoor hulde gebracht. De raad weigerde dan ook met algemeene stemmen het medelid te schor sen. Men besloot de zaak ter afdoening aan Ged. Staten ever te laten en deze uit voerig in te lichten, ook omtrent de kwaü teitsn van den heer H. als raadslid. VEETEELT. Naar het „Ned. Weekblad voor Zuivel bereiding en Veeteelt" meldt worden er le Gouda cp kleine schaal proeven geno men met het serum van prof. Pfeiler te Jena ter voorkoming van mond- en klauw zeer. Het ligt in dc bedieling om deze proef op groote schaal te herhalen op het land goed ,,Dc Biez'en" tc Barneveld, welks ei genaar zijn veestapel van 80 stuks lot dit foei beschikbaar stelt. OM EEN VERZEKERINGSPREMIE. Dc Amerikaansche politie heeft in hel dorp Eureka, in Caiifornië, de dader ont dekt van een geheimzinnige misdaad. Een politie-agenl bemerkte op de bin nenplaats van een goederenstation een man met een geweer gewapend, die een einde aan zijn leven scheen te willen ma ken. Hij snelde toe, wierp zich op den mar met het geweer en kon hem na een kort gevecht ontwapenen. Hoe groot was echter lie gekend, die den naam van Ricard droeg en ik dacht nu, dat mijnheer Pierre mis schien wel tot die familie behoorde. De naam Ricard komt in Frankrijk zeer menigvuldig voor. Ik alleen heb te Parijs wel zes of zeven Ricard's gekend. Iemand van de familie waarover ik u spreek woonde 26 jaar geleden te Parijs, antwoordde Louise. Deze persoon moet nu rondom de zestig zijn. En wat deed die tc Parijs Hij was een werkman. Er zijn zoovele stielen en ambachten Hij was een bronzer. De oude vrouw sidderde. En hij heete Pierre Ricard, evenals do jonge man die hier bij u woont. Moeder Cheron boog het hoofd. Na een enkel oogenblik richtte zij hel echter weer op en vroeg Weet gij wat er van dezen Pierre Ricard geworden is Neen reeds 25 jaar heb ik hem gchcc' uit het oog verloren. Ik heb alle redenen om te gelooven, dat hij dood is. Is het zoo, voegde moeder Cheron cr bij, dan heeft God hem een greote genade bewezen, Louise was hevig ontroerd bij deze woor den. Zij giste de waarheid, maar wenseht'- zich volkomen zekerheid te verschaffen. Gij hebt hem dan gekend vroeg zij. Goddank neen. maa* ik heb veel vin hem hooren spreken. Wellicht was het niet veel goeds dat van hem gezegd werd. Hij was een booswicht, niet dat hij in den waren zin des woords zooveel misdre ven heeft, doch hij was tot alles in staat. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1