Unie briefjes Billik zijn verbazing, teen hij op het poliliebu- reel in den aangehoudene Alexander l'els herkende, een rijk slachter uit Lodi, dien ien sinds 12 September dood waande. Men had namelijk de auto van Fels ge vonden bij een verbrande hooischelf, waar ook een verkoold lijk werd gevonden met de kleedercn van den slachter en zijn sleu tels. Argwaan ontstond echter, doordat het verkoolde lijk er zoo mager uitzag, terwijl Fels tamelijk dik was. Ook wist men, dat hels kort tevoren sardines gegeten had, waarvan geen spoor in het lichaam werd teruggevonden. Eindelijk vernam men, dat kort voor den brand Fels een landlooper in zijn auto had genomen, onder voorwend sc! hem werk te zullen vcrschaifvn. Tegenover zooveel bezwarende getuige nissen legde deze volledige bekentenissen af. Hij zei, dat hij een levensverzekering had aangegaan voor een premie van 16.0CL pond, die tot 20.0z0 pond zou stijgen in ge val hij werd vermoord. Hij had den lar.d- looper vcrmcord, de kleeren verwisseld en daarna het lijk verbrand, opdat rijn vrouw do premie zou trekken. VERVAL VAN DE SCHOOL IN DUITSCHLAND. Een onderwijzer schrijft in het ,,Berl. Tageblad", dat de school ten zeerste lijdt onder dc verarming. Het geld, beschikbaar voor leermiddelen, is niet eens voldoende voor het koopan van krijt en de leerlingen brengen allerlei surregaten, vooral stuk ken gips, mee, om hun onderwijzer in de gelegenheid te stellen op het schoolbord te schrijven. Sponsen en bordedooken wor den niet gekocht, men behelpt, zich met lompen, de oude leien zijn weer voor den dag gehaald bij gebrek aan schriften en als men papier dringend noodig heeft, ge bruikt men dc onbeschreven achterzijde van oude koopmansboeken. Op de middel bare scholen ss het volgens den schrijver iels beter met de leermiddelen, maar ook daar ziel hel er geenszins voorspoedig uit. Herstellingen worden niet verricht. De werklieden zeggen, dal ze de heele som voor reparatie uitgetrokken, zouden moe ten hebben alleen als vergoeding voor hun gang naar de school, om op te nemen, wal cr gedaan moet worden. De schrijver is van oordeel, dat hel spaak zal loopen met de ontwikkeling van het komende ge slacht. OFFICIEELE DRONKSAARDS. Te Bussum bestaat een z.g. zwarte lijst van dronkaards. Het is aan de kasteleins vi.rboden de personen, die op deze zwarte lijst vermeld staan in hun inrichtingen toe ic laten. In Augustus werden er door het gemeent bestuur 2 personen op die lijst ge plaatst, de vorige maand 1 en thans nog- maa's twee. Er zijn dus nu in Bussum 5 of- ficieclc dronkaards. NOG STEEDS AARDBEIEN. Door het eigenaardige zomerweer, dat wij hebben gehad, bloeien heele bedden aardbeien te Beverwijk voor de tweede maal veel sterker dan andere jaren het ge val is. Zij worden dan ook nog steeds ge plukt en voor flinke prijzen van de hand gedaan. EEN ZONDERLING. Bij de politie te Naarden deed zich een geleerde, zekere dr, W., mededceling, dat in zijn huisje was ingebroken. Bij onder zoek bleek, dal het krammetje van de deur waaraan een hangslot was bevestigd, was verbogen, waardoor mem in huis kon komen. Terwijl dc politie een onderzoek instel de. vond zij de woning van dr. W. in zoon vreemden staat, dat het twijfelachtig is of deze wc! bewoonbaar is. Dr. W. leeft uit sluitend in één vertrek. Hij houdt zich be zig met studies over schedelleer. Hij slaapt op een stoel met het hoofd op papieren en boeken. Een kacheltje op eenige centime Iers afstand van den slapende doet groot gevaar ontslaan voor brand. De politie wees dr. W. op hel onbewoonbare van zijn hut, hetgeen bij den geleerde groote ver ontwaardiging opwekte. Van inbraak werd echter weinig bespeurd, zoodat hier waar schijnlijk aan laffe plagerij moet worden gedacht. DOMINEE OP EEN MOTORFIETS. Ds. Plaatsman, te Hooge Zwaluwc, die Zondagmiddag een vacaturebeurl in de Ned. Hcrv. kerk te Drimmelen had te ver vullen, gleed door het slippen van zijn mo torrijwiel van een stoep, zoodat hij een zeer ernstige kniekneuzing opliep. Naar verluidt zal ds. Plaatsman 8 a 9 weken rust moeten houden. MOORD EN ZELFMOORD. Donderdagavond omstreeks elf uur is voor haar woning ie Oostburg een 21-jarig meisje M. A. Ghijscls vermoedelijk door eer revolverschot gedood. Haar verloofde, in wiens gezelschap zij was geweest, is Donderdagnacht niet in zijn kosthuis ge weest, doch later dood in de vaart nabij die gemeente gevonden. Hij had zich in het voorhoofd geschoten. Omtrent de drijfvec- ren tot dezen moord en zelfmoord is niets bekend. AUTO-ONGELUK. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vijf zijn twee auto's nabij de Klip aan den weg naar den Wasenaarschen Slag tegen elkaar gebotst. De een kwam uit de rich ting Wassenaar, met een dame aan hel stuur, terwijl de andere wagen, een Miner va van een inwoner van 's-Graveit age uit Rijksdorp kwam. De chauffeur van laatstgenoemde zag het gevaar aankomen en remde uit alle macht, terwijl de dame van den schrik geen remmen gebruikte. Het gevolg was een ernstige botsing en dat b.ide wagens van vorSn totaal werden ver nield. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. Hel ,,Vad." waaraan wij dit bericht ont lenen, vernam, dat de auto's geen van bei den waren verzekerd. MISHANDELD. Dinsdagavond, na afloop van de vee markt te Sneek, is door eenige veehande laren van Oosterzee an Echten de veehou der G. de Boer van Oosterzee uit een au to gesleurd en ernstig mishandeld. Bewus teloos aan den grindweg te Eesterga lig gende, is hij onder toezicht van den inmid dels ontboden burgemeester van Lemster- land bij den veehouder G. Sterk aldaar bin nengebracht en door dokter Mueller van Echten geneeskundig gehandeld. De rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. NIEUW BANKBILJET VAN 40. Dc directie van de Nederlandsche Bank maakt in de ,,St.-Crt." bekend, dat zij na 20 October a.s. een nieuw model bankbil jet van 40 in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet vertoont in het midden op een gegraveerden achter grond den volgenden tekst DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder VEERTIG GULDEN. De Secretaris. De President. Deze woorden, met den achtergrond in groen gedrukt, zijn omgeven door een in denzelfde kleur gedrukten gegraveerden rand, in de vier hoeken waarvan de waar de aanduiding 40 voorkomt. In dezen rand bevindt zich boven den tekst een medail lon-portret van Prins Maurits met ter weerszijden de woorden „Ncd, Bartk" en in dc benedenzijde een Hollandsch rivier gezicht, terwijl in de staande randen, wel ke het biljet omsluiten, links een zittende Mercurius met staf en rechts een oud-Hol- landsch zeilschip zijn aangebracht. De keerzijde van het biljet vertoont in het midden eene afbeelding van het ge - bouw van de Nederlandsche Bank te Am sterdam, welke afbeelding, evenals de ge- beele ondergrond, groen is getint, De bil jetten zijn gedateerd van 1 Februari 1923a£ WEET GE.... Weet ge dat ge wagensmeer en leer uit linnengoed kunt verwijderen met groene zeep en bo ter. Weet ge, dat men geen last heeft van overkoken bij het maken van jam, wanneer men den bo dem van de pan, waarin de jam gekooki wordt, met boter besmeert. Weet ge dat zijden haarlint moet worden gc-wa-- schen in een lauw vet zeepsopje dan in koud water nagespoeld, door een oplos sing van suiker in water met weinig eiwit gehaald, en, nog vochtig zijnde, opgestre ken. Weet ge dat roestvlekken uit 'innengoed verdwij nen door wat citroensap in een zilveren lepel boven een kaars of spirituslamp te verwarmen en dan de vlek in die warme vloeistof te wasschen. De vlek is verdwe nen zonder dc stof te verteeren. BERICHT. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, ge vestigd te Alkmaar, verzoekt ons er op le wijzen dat zij, wier handelszaken zijn in geschreven, bij het intreden v,an wijzigin gen daarvan terstond aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken mededeeling te doen. De inschrijving dier wijzigingen in het Handelsregister, waarvoor de Kamer van Koophandel voornoemd gaarne de noo dige formolieren beschikbaar stelt, ge schiedt kosteloos. Bovendien vestigt zij nogmaa's de aan dacht er op, dat zij diü in den zin van het Wetboek van Koophandel koopman zijn en in het algemeen een ieder, die zijn beroep maakt van het uitcefennen van eenigen tak van handel of nijverheid in den ruim- stcn zin, wettelijk verplicht zijn tol het 'TPs doen van opgaaf voor inschrijving hunnei zaak. Men overluige zich, door persoonlijk van hv-t Handelsregister inzage le nemen, of we'Jichl verzuimd is van eenige wijzi ging de wettelijk verplichte opgave te do2n Het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken Oudegracht 182 Alkmaar is te dien einde iederen werkdag van 9 lot 12 en van half twee tot uur geopend. UIT WMIltCERWAARD. Onze plaatselijk de heer W. J. Los thans ambtenaar ter secretarie te Winkel, is benoemd als lijdelijk ambtenaar ter sec retarie te Franeker. RUSLAND. TAFEREELEN UIT HET LEVEN IN RUSLAND. Onderstaand tafereeltje is aan dc „Iz- westia", het officieele orgaan van de Rus sische regeering, ontleend Ik zit in den trein van Moskou naar Se- bastopcl. Op ieder station hoor ik een kla gende stem, die bedelt ,,Meneerlje geef me een stukje brood En telkens zag ik denzelfden bedelaar, een in lompen gekleeden jongen van een jaar of tien. Eerst dacht ik, dat het ge zichtsbedrog was, dat de ellende en de honger op de gezichten van al deze zwer vers een stempel hebben gedrukt, dat hen zoozeer op elkaar doet lijken. Maar neen, het is beslist dezelfde jongen. Dat zie ik aan zijn lompen een onmogelijke gele blouse en vcrscheu-de broek en het ge laat. Hoe kan echter die jongen de dure reis betalen Het geval begon me le interes seeren en ik vatte post bij het open raam. De trein zette zich in beweging. De trein zette zich in beweging. De jongen holde naast onzen coupé en plotseling verdween hij onder den wagen. Ik slaakte een kreet van ontzetting. Arme kleineHonger en ellende hebben hem tol vertwijfeling ge bracht en tot zelfmoord gedreven. Ik bleef bij het open raam staan en peinsde over het droevige lot van den zelf moordenaar. Doch, toen de trein het vol gende station naderde verscheen plotseling van onder den wagen een met roet inge smeerd snuitje, dat ondeugend lachte. Nau welijks hield de trein stil of de gele blouse vertoonde zich opnieuw onder het raam van mijn coupé en een klagend stemmetje bedelde „Meneertje, geef me esn stukje brood!" Ge-interesseerd ver'iet ik mijn coupé om de zaak te onderzoeken. Het bleek een voudig en diep treurig. Onder iederen wagen zijn twee kisten vastgemaakt. Waarvoor zij eigenlijk be stemd zijn is mij niet duidelijk, maar de reizende kleine bedelaars maken er dank baar gebruik van. Een volwassene zou in deze kisten moeilijk kunnen liggen een jongen van een jaar of tien echter wel. Zoo dra de trein een slation nadert, springen de kleine vagebonden uit hun „coupe's" en mengen zich onder de .menigte. Zet de trein zich in beweging, dan hollen zij naast de wagons nn op het geschikte oogenblih springen zij in hun kisten. De kisten bevin den zich in het midden van den wagon zoo dat de jongens onder het rijden voor den woedenden conducteur onbereikbaar zijn. Hoe zuidelijker wij kwamen, hoe groo- ter het aantal dezer eigenaardige passa giers werd en ten slotte moesten zij met hun drieën een „coupé" deelen. Nu en dan verliet een der jongens op een groot stati on den trein om den nacht ergens onder de struiken of achter een houtmijt door te brengen. Den volgenden dag zette hij met een anderen trein de reis voort. Soms brengt een achtergeblevene op een plaats een heclen dag door. bedelend en st-lend proviand voor de verdere reis verzame lend. Ten slotfe is het mij gelukt vast te stel len waar zij vandaan kwamen. Het waren inderdaad vluchtelingen uit het hongerge- bied aan dc Wolga. De honger is reeds voorbij, maar zijn gevolgen nog lang niet. De honger heeft duizenden kinderen door geheel Rusland verspreid en nu zwer ven zij door het land. Van het verleden is voor hen niets overgebleven en hun toe komst is donker. Zij reizen, zonder te we ien waarheen en waarvoor. Honger en doorstane ellende hebben al hel goede in hen gedood en veranderden hen in wilde dieren, die klaar zijn ieder oogenblik hun vijand te bespringen en vijanden zijn voor hen alle menschen, zelfs hun eigen kameraden. Wat kan er van hen worden In het gunstigste geval dieven, maar waarschijn lijker roovers en moordenaars. En het is een leger van vele duizenden. ZUID-AFRIKA. NOODLOTTIGE DROOGTE. Dc correspondent van de „Daily Mail" le Johanncsburg maakt melding van de zeer ernstige gevolgen der langdurige droogte. Dag aan dag schijnt er een bran dende zon en, er Is niet het minslc teek'en van regen. Ploegen is onmogelijk en het vee sterft bij duizenden. De sprinkhanenplaag heeft aanleiding gegeven tot het in toepassing brengen van een industrie, waarvan we al eens melding hebben gemaakteen maatschappij koopt alle sprinkhanen van de boeren op en maakt er vee- en pluimveepocder van. Zelfs heeft ze reeds sprinkhanenbeschui- len gemaakt voor menschelijk voedsel die eenigszins als havermout smaken, doch ietwat olieachtig. METHUSALEM IN FINLAND. Uit Polook, aan de Lithausche grens, wordt het overlijden gemeld van een grijs aard die den ouderdom van 168 jaar zou hebben bereikt. Gedurende zijn lange leven bleef hij het gebruik zijner oogen behouden, en beschik te hij over al zijn vermogens. Hij werd ge boren in 1751 en was soldaat onder Catha- rina de Grootc. Hij diende eveneens onder tsaar Alexander en nam deel aan de veld slagen bij Austerlitz, Friedland, Borodino, enz. Nikolaas I gaf hem een pensioen, dal hij ook onder diens opvolger bleef genie ten. Op 93-jarigen leeftijd trad hij voor de derde maal in het huwelijk en had drie kin deren bij zijn laatste vrouw, met wie hij vijftig jaar leefde, GEMEEN TE WIERINGEN. Men deelt ons mede, dal mej. S. C. BorstBorst, gemeente-verloskundige al hier, eervol ontslag als zoodanig heeft aai. gevraagd. Mej. Borst had haar ontslag aangevraagd met 'ngang va.n 15 Oct., doch aangezien er zoo spoedig geen raadsvergadering ge houden werd, is mej. Borst met goedvin den van B. en W. reeds vertrokken naar Erica, gem. Emmen, Drente. Doopsgez. Gemeenten. Aangenomen. Naar Wielingen, 0. L, van der Veen, pro ponent te Amsterdam. Van de dienstplichtlichting 1924 de zer gemeente zijn 7 lotelingen bestemd om als gewoon dienstplichtige te worden inge lijfd, n.1, Willem Mostert 1, Jacob van Keulen 2, Meijert Tijsen 5, Jan Metselaar 6, Albert Buma 8; Jan Boersen 9 en. Si- mon Everts 11. De overigen zijn bestemd tot buitengewoon dienstplichtige. Met verwijzing naar de advertentie in dit blad, verzoekt 'het Bestuur van he' Witte Kruis de goederen met zorg le bc- hand len an schoon terug le bezorgen. Jl. Zaterdagavond hield de nutsver- eeniging „Oost Wieringen" in het lokaal van den heer H. Koster te Oosterland een gezellige bijeenkomst. Ondanks het slechte weer was de opkomst vrij goed. De voorzitter, de heer L. Spaander o- pende met een hartelijk woord van wel kom. Een reeks- van voor- en bijdragen wer den ten beste gegeven door de heeren L. Spaander, D. Verfaille, D. Bakker, Jb. Kuiper, M. Heijblok, Jb. Kaleveld, V. Bak ker Dz., J. Tijsen C.Mz., zang van mej: G: Spaander en haar verloofde, terwijl de muziekverecniging „Apollo" hel geheel met een 6-tal muziekstukken opluisterde. Voor- en bijdragen, zang en muziek, vie len goed in den smaak. In de pauze werd nog even vergaderd. Door den secretaris, den heer Jb. Kuiper, werden notulen en jaarverslag gelezen en met dank goedgekeurd. De penningmeester, de heer S. Koorn Sr. deed rekening 'en verantwoording. Een commissie, bestaande uit de heeren Jb. Kuit Mz. C. Bakker M.Johz. onderzocht dezolve en rapporteerde alles in de beste orde te hebben bevonden. De rekening sloot met een batig saldo groot 122. Met dank aan den penningmeester voor zijn keurig beheer werd de rekening met alge meen e stemmen goedgekeurd. Hierna volgde bestuursverkiezing en werden de aftredende heeren Spaander en Koorn met algemeene stemmen herko zen. Beiden naman hét aan. Verder werd besloten in het a,s. winter seizoen nog 2 bijeenkomsten te houden Na afloop dankte voorzitter allen voor hun medewerking dezer gezellige bijeen komst en sloot de bijeenkomst. Een geani meerd bal hield de aanwezigen nog een paar uurtjes bijeen, waarna allen huisloe gingen. Vergadering der Nutsvereeniging „Eensgezindheid'' op Dinsdagavond j.1, 'n het !oWal van den heer Lont Aanwezig 10 leden, De vice-voorzitter, de he;r P. Kaan Cz opent de vergadering an wijdt daarbij eeni ge woorden van waardeering aan de na gedachtenis van den overleden voorzitter, itu den heer L. G. Berghuis. Ook voor ons „Nut" is zijn heengaan een zware slag, al dus spreker. De secretaris, d« heer R. Windsma, feest hierop de notulen en de verslagen der bij eenkomsten, welke onder dankzegging wor den goedgekeurd. De penningmeester de heer O. J Bisker deel rekening en verantwoording. Er is 'n nadeelig saldo van ruim f30. De commissie van onderzoek, beslaan de uit de heeren Van 't Hof en D. D. Lont, verklaart alls in goede orde te heb ben bevonden. Wegens overlijden van den heer Berg huis en periodieke aftreding van den heer N. Kuiper, wordt bestuursverkiezing gehou den. Gekozen werden Mej. Marie Lont en de heer Van 't Hof. Besloten wordt om in December, Janu ari en Maart bijeenkomsten te houden. tNNA-PAULOWNA. BREEZAND. ZonQugmiddag had cea voelbahaatch plaats useehi-n N.V.V II éh B.F.C I. N.V.V won met 1-0 ANNA PAULOWNA. Excelsior I speel de Zondag legen Voorwaarts I Excelsior won met 10 DE VLOOT WET. De K amerovcrzichlschrijver van De Tijd" bericht aan zijn blad: In de gisteren gehouden clubver»ad ■- dering der Katholieke Kamerleden is men ondanks langdurige beraadslagingen over het Vlootontwerp niet tot overeenstemming kunnen geraken. Het staat vast, dat, on voorziene omstandigheden buitengesloten de medestanders van den heer Bomans niet talrijk .genoeg zullen blijken 'te zijn om hel ontwerp te doen vallen, ook als de geheelc linkerzijde aaneengesloten tegen is MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 18 Oct. 4 Stieren 200 a 350 280 geldekoeien, n,ag. 200 a 420 9 idem vette 300 480 20 kalikoeien 340 490 64 pin ken 155 a 250 60 graskalveren 50 d 120; 11 nucht. kalveren 14 Éi 28; 197 schapen, mag. 42 a 50; 305 idem, v lle 40 a 52232 overhouders 32 a 4043 var 'kens, vette, per Kg. 0.76 a 0,84175 big gen 13 a 25 2363 kippen 0,50 a 1,05 44 eenden 1 a 1,90; 117 Kg.' boti r 2,20 d 2,40 6378 st. kipeieren 10 d 12 834 stuks eendeieren 7. PREDIKBEURTEN NED IIERV. GEM. Westerland voorrn. ha'f elf Ds. Groeneveld Oosterland, nam. 2 uur Ds. Groeneveld. Wegens ongesteldheid van den candi- daat gaat de gcmeldde predikbeurt in de Ned, Herv. Kerk te Pl.hoef niet door. DOOPSGEZINDE GEM. GEEN DIENST. EVANGELISATIE H:hoef voorm, 10 uur de hoer Eppinga UITGEKOMEN NUMMERS DER 13e, 14e, 15e en 16e lijst dor 5de klas. 5008 5009; 5014 5019 5022 5025 5029; 5036; 5043 5048 5065 5069; 5077 5080 5094 18102 18105 18106 19997 20.000 N I E T E N 5012; 5054; 5064 5067 5098 18104 19972 19976 19987 eigen gc[d. SLOTTREKKING DNSDAG a.s. GEBR. VROONF.. ONTVANGEN niet duur en STOKVISCH gebeukt en HARING puik. Die de ECHTE FRIE7 SCHE RAPEN rapen wil eten gelieve aan huis te bestellen. Aanbevelend, WED. C. DE WIT H.-hoef Wieringen

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2