zm loei. 14e Jaargang- Dinsdag 20 November 1923. No. 93. WIERINGER COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WiEHiüGEN EN ©MSTR1BCEM UITGEVER: 4 CO"N. J BCSKER. WIERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. AD VERTENTHNi Van 15 regel* 0.50. Iedere regel mee* 0.10. BUREAU] Hippol yt-usboef Wieringen. TEL. INTERCOMM. Na 19. STAATSHUISHOUDKUNDE. II. Naar aanleiding van het feit, dat thans be-slotcn is let de vorming van een nieuw kabinet, wiil ik een artikel schrijven over de volksinvloed zooals die geweest en. thans is in Nederland. Tijdens het 'bewind van koning Willem I Wanen er ook reeds ministers, doch zijn ninisters waren meer zijn dienaren als zijn raadsliedenmannen, die blijk gaven van inzicht met 'hem te verschillen, kon hij r.'et naast zich dulden. Wat de Staten-Generaal betreft, de le- dan der Eerste Kamer werden door den Koning benoemd en waagden het niet dik wijls, zich tegen het verlangen des konings te verzetten hunne vergaderingen wa-ii niet openbaar en niemand wist wat daar in werd verhandeld. De leden der Tweede Kamer werden door de Provinciale Sla'.cn gekozen. Waag de' een Kamerlid zich legen de regeering ernstig te verzetten of tegen 'n regeerings voorstel al te zeer zijn stem te verheffen, dan liep hij gevaar, dat, zoo hij een ambt bekleedde, dit hem werd ontnomen of dat hij door Koninklijke gunst(?) benoemd werd tot lid der Eerste Kamer. Daarenboven, veel vermocht de Kamer nietzooveel als maar eenigszins mogelijk was, werd bij Kon. Besluit geiegeld en slechts het allernoodzakelijkste werd aan het oordeel der Staten-Generaal onder worpen. Lag het aan de eene zijde in het ka rakter van Willem I om zoo weinig moge lijk met de Kamer rekening te houden, aan de andere zijde werd het doorvoeren van dit stelsel hem gemakkelijk g.maakt dooir de trapsgewijze verkiezing der 'eden der Tweede Kamer, waardoor de bevol king zoo goed als geen invloed op de sa menstelling van dit llichaam was gelaten. Omtrent de begrooting werd bepaald, dat de uitgaven eenmaal goedgekeurd »door de Statcn-Ger.eraal, gedurende de tien daarop vo?gende jaren aan geen toe slemming onderworpen waren. Door deze bepaling kon slechts een maal in de tien jaren, door afstemming van de begrooting, een minister tot heen gaan gedwongen worden. Ook met zijne ministers hield de Ko ning weinig rekening. Aansluiten van de ministers -tot een geheel, het vormen van een: kabinet werd met alle kracht door den Koning tegengehouden. Wanneer ge meenschappelijk overleg wenschelijk was, dan riep de Koning de ministers, welke hij verlangde Ie zien tot een kabinetsraad onder zijn presidium (voorzitterschap) bij een. Slechts drie ministers hadden daarbij toegang, welke door den Koning werden uilgenoodigd te komen. Willem I had ge heel de macht in handen, alle krachtige regee rinigspcrson en verdwenen In 1840 begon mien op de Grondwether ziening aan te dringen, en werd er een. groote 'herziening in het Staatsbestuur ge bracht. De begrooting moest nu plaats hebben cm de twee jaren. Verder kwam de ministriëefle verantwoordelijkheid en moesten alle Koninklijke besluiten en be schikkingen in het vervolg mede door een minister wordien onderteekend. Het gevolg dezer mede onderleek.ening was, dat oen beschuldiging tcgem de regeering geuit voortaan niet meer den: Koning kon tref fen, doch de ministers. De strijd tusschen Koning en; volksvertegenwoordiging werd nu een strijd tusschen volksvertegenwoor diging en ministers. De regeering werd nu gevormd door den Koning met zijn minis ters. In 1848 had nogmaals een grondwets herziening plaats, de wijzigingen waren de volgendeDe Tweede Kamer zou voort aan direct door heit volk, de Eerste Ka mer door die Provinciale Staten worden, gekozen, die op haar beurt weer door het ■olk worden gekozen evenals de Gemeen teraden. De ministerieelc verantwoorde lijkheid werd een volledige. De Tweede Kamer veiikrccg het recht van amende ment (een van een' of meer leden der volksvertegenwoordiging uitgaand oor- voorstel tot wijziging eener weisvoor dracht) waardoor baar invloed op de wet geving moer werd vergroot, even,a's dit het gevalt was op het geheele regeerings- beleid door de invoering der eenjarige begrooling. Werd door al deze nieuwe bepalingen de invloed van dp volksvertegenwoordi ging ten koste van de macht van den Ko ning vergroot, een nieuw instituut en wel het ontbindingsrecht van de Staten Gene raai, van beidio Kamers tezamen of van iedur afzonderlijk, aan den Koning gege ven, was schijnbaar een versterking van de Koninfk'ijka macht In zulk e'en ontbin ding is echter geen persoonlijke daad van den Koning gelegen, daar de Kamers slechts ontbonden worden krachtens Kon. Besluit mede onderteekend door de minis ters. FEUILLETON. De herziening van 1887 heeft lang zoo veel heleekenis niet voor de ontwikkeling van de macht der volksvertegenwoordiging als de herzie ning van 1848. De waarde van de herziening van 1887 is vooral gelegen in de verandering welke deze in de aftreding der Tweede Kamer bracht. Tot 1887 schreef de grondwet voor, dat dit lichaam om de twee jaar voor de helft zou wordien vernieuwd se dert de herziening trad de Tweede Kamer om de vier jaar in haar geheeJi af zoodat de geheele Kamer thans telkens de mee ning van het geheele land weergeeft. Bovendien heeft de herziening van 1887 de uitbreiding van het kiesrecht mogelijk gemaakt. Het is sedert genoemde herziening, dat de ministeries giehcel worden hervormd naar de politieke overtuiging van de meer derheid der Kamerleden. Het parlemen taire stelsel is daardoor gaan worden een bestanddeel van bet Nederlandsche en de tegenstelling tusschen Koning en volksver tegenwoordiging is komeni te vervallen. Het parlementaire evenwicht heeft zieh afdoende gevestigd. NOORDEN. Wordt vervolgd. No. 35 Heeft mijnheer Leo schulden, riep Lou: se uit. Ik weet niet of dit nu nog het geval is, maar toch zou het imij niet verwenderen. I Is zeker dat hij met vijftienhonderd franken per maand voor zijne kleine uit gaven niet genoeg heeft. En hij zou een eigen huishouding willen voeren. Hemel Wal zou de burggraaf dan zijn gang gaan. Hij zou de millioenen van den graaf spo dig verbrast hebben. Op hel einde van het afgeloopen jaar heeft mijnheer de graaf meer dan dertigduizend franken schulden voor hem betaald. Daar heb ik iets van gehoord, .murmel de Louise. Welnu, en gisteren nog heeft mijnheer de graaf een gat v-an twintigduizend fran ken gestopt. Hij was daarover geheel bui ten zijn humeur. Maar dat zal ik wel nie mand verwonderen. Toen de burggraaf 'thuis kwam heeft hij 'hem bittere verwij len toegevoegd. En dan vroeg Louise angstig. Dan heeft de burggraaf zijn vader zeer droogjes geantwoord, dat de naan, dien hij draagt, hem verplicht zijn stand op te 'houden in de wereld en dal hij niet minder doen kan als anderen, wier namen hij noemde. Daar de graaf hem leen zijn dwaasheden nog ens goed onder de oo- gen bracht, keerde den zoon doodeenvou dig den rug tot zijn vader en ging zich in GEMENGD NIEUWS FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens imededeeling van het Hinde's- informaticbureau van VAN DER GRAAF en CO's Bureau voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Nov. in Nederland uitgesproken 89 faillissemen ten tegen 86 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Vian 1 Januari tot en 'met 16 Nov. 1923 3651 faillissementen tegenover 2789 over hetzellfde tijdperk van het vorige jaar. BINNENLAND. DE CRISIS. Vian doorgaans goedinge'ichte zijde ver nemen wij dat de stappen, tot heden door dr. A. P. N. Kooien in de richting der oplossing van de regeeringscrisis gedaan, zich hebben bepaald tot het pogen, de drie groepen der rechterzijde tot e'kaar te brengen. Na het rnlgr. Notens de mogelijkheden te hebben nagegaan die de opdracht van H. M. tot een kabinetsformatie kunnen begunstigen, heeft de heer Kooien gecon fereerd met in den Haag gevestigde lei ders der Christelijk-Hisiorische en Anti- Revolutionaire fracties. Deee besprekingen, die nog zullen wor den voortgezet, hebben uiteraard slechts een vcorloopig karakter, maar tot nu toe wordt in Proteslantsch-rechlsche kringen aan het welslagen van dr. Kooien getwij feld. De Anti-Revolutionaire Kamerleden voelen niet veel voor de vernieuwing der rechtsche coalitie. ONDER BOOMSTAMMEN VERPLET TERD. Toen de vrouw van den lompen- niaker B. te Hengelo spaanders zocht in een stapel bromstemmen, kwam er in de s'amir.en beweging, tengevolgje waarvan de hand der vrouw beklemd geraakte. Bij haar pogingen om zich Los te rukken rol den neg meer stammen omilaag, zoodat ten slotte do vrouw geheiel onder het hout bedolven werd. Toen de mian, ©enigen tijd later thuiskomend, zijn v>ro,uw miste, ging hij zoeken, en z-'g dat .een. arm en een bc'em uit den houlsbapel stalken. Na vieeil moeite gelukte het de vro.uw onder de zware stammen vandaan te halen. Haar hoofd was geheel verpletterd. TUSSCHEN EEN ZAAGMACHINE. De wagenmaker Habenbeng te Noord- Berghuizen, geraakte tusschen zijn in wer king zijnde zaagmachine. De eene arm van dien ongelukkige werd gedeeltelijk ver splinterd, de andere ontwricht, terwijl hij bovendien verschillende verwondingen opliep. De man is in ernstigen toestand onmiddellijk maar het ziekenhuis te Olden- ovcrgebracht. 24 KOEIEN VERBRAND. Door het inslaan Van den bliksem is te Twijzeü (Friesland) brand ontstaan in een boerderij. De boerderij brandde tot den, grond toe af len 24 koeien kwamen daarbij om het leven. Ook te Birdiaard (Friesland) sloeg de bliksem in oen boerderij,, die eveneens ge heel afbrandde. EEN GEVAARLIJK JONGMENSCH. Toen Zaterdagmiddag eenige schooljon gens aan den Voorbeuvel te Zeist twist kregen, stak een; 13-jarige jongen een 9- jarigen makker onverhoeds zijn knipmes in den rug. Hevig .bloedende werd de ge troffen knaap opgenomen.. De jeugdige da der zei aan de politie, dat hij in drift had gestoken. Het mes werd in beslag geno- ien, VALSCHE AANGIFTE. De politie te Doetinchem heeft proces- zijne vertrekken opsluiten, waar hij op dit oogenbiik wellicht nog is. En wat heeft mijnheer de graaf gezegd Oie is den ganschen avond zeer bekom merd en afgetrokken geweest, hij heeft den mond niet meer geopend. Weet mevrouw de gravin er iets van, Jozef Neen mijnheer de Graaf zegt haar niets wat haar verdriet zou kunnen veroorza ken. Louise verliet dien ouden dienstknecht en keerde naar haar kamer terug, en. nu dat zij have droefheid kon 'laten uitbarsten, stortte zij warme tranen. De ongelukkige, sprak zij tot zich zel ve zij beminnen hem reeds niet meer. Hij zal 't nog zoover brengen dat zij hem ha len en verafschuwen Dan dacht zij 'aan Pierre, wiens voor beeldig leven geheel aan den arbeid was gewijd aan Pierre, die zijn eigen onder wijzer was geweest en voor zijn aangeno men moeder zulke teedere gen'genheid aan den dag legde. Hoe blind ook hare liefde voor haar zoon was toch was hij gedwongen te er kennen, dat de nederige werkman meer waard 'was dan de schitterende burggraaf. "t Zit in het bloed zuchtte zij. Schielijk nam zij een vast besluit, sprong haastig op, en na zich de oogen met versch water gewasschen te hebben, daal de zij snel de trappen af om aan de kamer van de burggraaf te gaan kloppen. Wie is ar? vroeg de jongman. Ik ben het, mijnheerLouise. W at wilt gij Ik moet u volstrekt spreken. Dc deur werd geopend en Louise stond tegenover haar zoon, wiens gerimpeld voorhoofd duidelijk genoeg toonde, dat hij in een boozen luim verkeerde. Zij sloot de deur achter zich en trad vooruit tot in het midden der kamer. In haar hart bonsde het geweldig en zij voel de dat hare knieën knikten. De ongelukki ge liet zich op een stoel nedervallen. De jongman die niets van deze ongewo ne wijze van handelen begreep staarde haar verwonderd en vergramd .aan. Wat hebt gij te zeggen vroeg 'hij kort af. Wat ik tl' te zeggen heb, 'mijnheer dc burggraaf, is ernstig en zeer gewichtig. Dal belooft wat, zeide hij op lossen toen. Vooruit dan maar. Mijnheer de burggraaf, hernam Louise aan een hevige ontroering ten prooi, laat mij toe, dat ik u enkele opmerkingen ma ko? En waarover Over uw gednalg, over het zonderling leven, dat gij sinds eenigen tijd leidt. En het is nog wel met zedelessen, dat gij voor den dag komt, riep de gewaande burggraaf vertcomnd uit. Maar, goede vrouw, gij verliest volkomen het hooft. Is er hier iemand, die u gelast .uw meester allerlei vermaningen onder het oog te brengen Mijnheer de burggraaf, .gij ver geet maar al te zeer, dat ik u groot ge bracht heb, antwoordde Louise, terwijl zij alle moeite inspande om niet in een hevig snikken uit te barsten. Daarvoor heeft men u toch betaald, naar ik vermoed., hernam Leo. Ijskoud is dat hart, murmelde dc onge lukkige. Niet het geringste gevoel doet hel kloppen. trbaal opgemaakt tegen een vrCi. - daar, terzake van valsche aangifte. Om zich zelf schoon te wasschien had ze aan gifte gedaan, dat men haar had aangerand De persoon in qauestie is teen gearres teerd en 24 uur in arrest gehouden. Na scherp verhoor viel tenslotte de vrouv. door de mand. SPOORWEGONGEVAL. Vrijdagochtend is bij de halte Blija een rnslig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij de machinist De Vries, wonende te Schrans bij Leeuwarden, zwaar inwendig werd gewond. Een losse locomotief, waarop De Vries reed, was uit Leeuwarden vertrokken om een trein uit Anjum te halen. Te FcrwcrJ moest deze locomotief 6 minuten wachten. De machinist reed echter dood. Bij Blija gekomen, leek voor hem de lijn veilig, doch een wissel was overgehaald, waar door de locomotief op een andere lijn te recht kwam. Op deze baan stond C2n vee trein die bestemd was vcor Leeuwarden. In volle vaart reeds de losse locomotief op den stilstaanden trein. Van de losse lo comolief was een bufferba'k totaal inge drukt, de buffers waren afgebroken. De veetrein liep belangrijke schade op. Van de ter. derlc co motief was de tender incen- gedrukt, terwijl de bagagewagen totaal werd versplinterd. Het personenrijtuig, dal op deze wagen volgde, liep eenige schade op. De passagiers, 6 ingezetenen Ho'werd, kwamen met den schrik vrij. De gewonde werd per ziekenauto naar Leeuwarden vervoerd. UIT SCHAGEN. Naar wij vernemen: zal met voorken mi; van de beide Wethouders, de hecren P. Trapman eni J. Helder, bij de begrooling alhier een voorstel aan de orde komen otv het salaris van de wethouders van 400 op 5C0 te brengen. - De heer P. Koemeester, R.-K. raads lid alhier heeft wegens voortdurende on gesteldheid als raadslid bedankt. Hij wordt opgevolgd door Jen heer O. Hui- berls, veehouder in den polder Burgbcrn. VAN DE BLOEMBOLLf NVELDEN. Op de Zanderij te Castricum zoomede te Uitgeest, als op vele plaatsen langs de duinkust zijn als een gevolg van de vele regens, zoomede een gebrek aan een vcl- En na een oogenbiik gezwegen te heb ban hernam zij Er heeft imij niemand tot u gezonden, mijnheer ik geef alleen gehoor aan mijn ovcrgroole genegenheid voor ,u. Deze genegenheid, die ik echter niet ge heel wil wegcijferen, geeft u zeer slechten raad. O, ik weet wel, dat gij er weinig om geeft gij hebt er zelfs geen oogen v te zien, hoezeer ik verknocht aan ben. Ten. volle overtuigd dat ik mijn plicht vervulde, heb ik u vaak mijne raadgevin gen doen hoorem, doch helaas gij 'hebt nooit naar mij willen luisteren, en ik werd verteerd door ©ene innige droefheid, daa: ik niet in staat was u betere gevoelens in te prenten. Ik beloofde u, dat ik in 't ver volg zou zwijgen, zonder u nog nooit lastig te vallen doch ik had te veel van mijn; krachten verhoo; t. Ik kan niet Iang°r zwijgen. Dal zou toch het beste zijn, en zoo uwe overgroote genegenheid voor mij u het verlangen kon ingeven mij een. waar genoe gen te doen Wei Dan moest gij aan uwe gewone bezighi ■'en gaan en mij met rust laten. Ik heb u reeds gezegd, mijnbeer de burg graaf, hernam Louise, terwijl zij opstond, dat ik u over gewichtige zaken te spreken hem. Ik wil u spreken, ik moet u spreki Welaan vooruit dan maar. Laat ons hoo ren wat gij weet. Leo stak een sigaar aan en vlcid zich in een 'eun steel neder, terwijl hij spo Land zeide Begin nu .maar voedster Ik luister met beide ooren. Louise zuchtte, haalde de hand. over het voorhoofd en sprak Merkt gij er dan niets van mijnheer cc burggraaf, dat de genegenheid, welke mijn heer de graaf en mevrouw d_ gravin eertijds voor u koesterden, van lieverlede grcotendeels verloren ga;at. Zij worden meer en meer onverschillig voor u. Een somber licht straalde uit den blik van den jongeman. Ja mijne zuster is hun lieveling, ant woordde hij heel koel. Het gebeurt meer, dat ouders hunne .kinderen niet in dezelf de mate beminnen. Dat is mogelijk, antwoordde Louiisc, doch niet slechts beminnen mijnheer de gra.af en mevrouw de gravin u minder dan Ernestine, rraar zij beminnen u in het ge heel niet meer. Het is wel onbeschaamd van u, hernam hij op norschen toon, op deze wijze dc ge voelens mijner ouders te verklaren. Ik vergis mij niet mijnheer. O, neen, ik vergis mij zeker niet. Ik ben zek:r van hetgeen, ik zeg. Er is geen enke' dienstbo de in huis, die dat zoo goed niet weet als ik. Trouwens om dit niet duidelijk in te zien zou men werkelijk stekeblind moeten zijn. En de bedienden velgen hunne mees ters na, mijnheervan geen enkelen on der hen. bezit gij thans neg de genegen heid. Toonen zij nog een. weinig eerbied voor u, weigeren zij nog niet aan uwe be velen te gehoorzamen dan geschiedt dit alleen, omdat gehoorzaamheid en eerbied hun door de dienstgaarheid is opgelegd. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1