mi mm. 15e Jaargang. Dinsdag 25 Maart 1924. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 24. WIERINGER COURAN UITGEVER: COPN. J. BOSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIINi Van 15 re*fela f 8.5C. Iedere regel tneor f 0.10. B U K E A U i Hippodytuahoei Wierio#e*L TEL. INTERCOMM. Na 1». MARKTOVERZICHT. De zeeman is bij windstilte met hel niinsilc zuchtje al tevreden en zoo gaat het tien vetmester van rundvee, als hij ge rcgeld de vette k-oeien lager ziet geno teerd oc.ki wanneer zoo nu en dan de prijs iets omhoog gaat, hij hoopt, dat na zoo lange dagen van achteruitgang ook weer eens een betere tijd zal aanbreken. Van dit standpunt bekeken mag de ver kooper van vet vee, over die mankt van 20 Maart ite SOHAGEN tevreden zijn. De prijs was weer iets hcoger. Voor le. kw. werj, 1,25 per Kg. betaald, terwijl 2e kw op 'f 1 05 a 1,15 werd geschat. Nu was d< ze kleine verhooging volstr Jet geen ge volg van meer vleeschge-bruik doch te dan ken aan een bijzonder kleinen aanv Datfis bijna altijd de oorzaak van een klei men aanvoer. Dal is bijna altijd de oorzaak van een (kleine jprijsVerhoogin-g. Nuchtere kalveren waren graagvoor binnen- en buitenland was veel vraag, gevolg, iets hcoger prijs. De verhooging bedroeg 2 i 3 gulden. Besteed werd v-o ir het binnen land 12,a 16 vcor den uitvoer 15 u 20 Fckkalveren noteerden 20,a 28,Melk- en kalfkoeien, met nog al goede kwaliteit. Toch was de handel traag Zuivel en melk gaan naar omlaag, dat lekt niet uit tot koop'en. Schapen werden uitsluitend voor de weide v-rkochl. De- prijzen liepen van 36,tot 46, Handel stug. Dat zal niemand verbazen, want er is "niet om te grazen. Vette var kens met matigen handel 74 cent, zouters 64 a 66 cent per Kg. Biggen 1,50 a 2,50 per week leeftijd. GEMENGD NIEUWS. SLAAPWANDELAARSTER. Vrijdagmorgen werd door een seinwach ter der Nederlandsche Spoorwegen te Bre da, een vrouw wier beide beenen waren afgereden, liggende op de spoorlijn gevon den, Zij was gekleed in nachtgewaad en verkeerde nog in voll' bewustzijn. Vermoedelijk heeft men hier met een sla alp wandelaarster te doen want zij wis. niet hoe zij op de lijn was gekome'en. De ongelukkige is per .brancard naar het St Ignatius-ziekenh'uis vervoerd. ONDEUGDELIJKE MELK. Voor het kantongerecht te Purmerend stond terecht de vrouw van een veehou- ar te Beenistcr wegens afleverign van elk afkomstig van een koe welke leed- aan uierziekte. Uit het verhoor -bleek, dat de vrouw hiermede bekend was, doch nieVegei.- staande de melk van die koe afleverde. Beklaagde voerde a-an, dat zij twee we ken- lang de melk van de zieke koe weg gooide en -daarna meende dat de melk weer goed wa-s. De directeur van den keuringsdienst voor waren dr. Mol te Alkmaar, verklaar de -dat vo'gen-s het onderzoek er biued in de melk was, als gevolg van de uierziekte Het .gebruiken van deze melk vond hij gevaarlijk voor de gezondheid, vooral van rlein-e kinderen die darmontsteking zou- 'en kunnen krijgen. De ambtenaar O. M. vond dit een zeer rnstig feit en eisehte 14 dagen hechtenis. Overeenkomstig dezen eisch werd d-t rouw door den -kantonrechter veroor deeld. DE MOORD' TE DRA-CI-ITSTER COMPAGNIE De 82-jarige Jan Modderman te Dracht ster Compagnie is vermoord op zijn bed gevonden. Het misdrijf mout -Donderdagavond of nacht zijn gepleegd. Vrijdagmiddag onge veer 12 uur was Janke Woudstra. dia ook even bij Modderman was aangeloopen, in de woning geweest en het was haar opge vallen, dat de luiken voor de ramen nog gesloten waren. Alles was in de kamer o- verhoop gehaald en de be-d-sduuren wa ren gesloten. Oogenblikkediijk was de vrouw naa-r familie van M-od-der-man ge gaan om haar van den- toestand op de hoogte te brengen, De rijksveldwachter Van der Leest stal de in -gezelschap van een familielid een onderzoek in en toen bleek hem, dat de oude -heer o-p zijn bed vermoedelijk met een bijl of dergelijk voorwerp was gedood. Op de beddeplank -lag eten- geladen revol ver, zoodat Modderman op alles voorbe- -ei-d bleek te zijn. Aangenomen werd, dat Modderman io den slaap o f zoo -onver hoeds was aangevallen, -dat hij aan zelfver dediging niet meer kon denken. Reed® op e-en a-foland was zichtbaar, op welke manier de moordenaar de wo ning was binnengekomen. In den. half steens muur van het vroegere varkenshok was een gat gemaakt. Door deze opening No. 70. Nu moet gij allen ondervinden, dat Pier re met zijn vleiende taal -en zijn gemaak te manieren u behendig beeft weten bij d-en neus le 'lei-den-, allen, beha-'ve -m-ij. In-tusschien was die heer Corbon binnen gekomen en had een gedeelte van dit ge spr-ek gehoord. Eensklaps zeid-e hij Gezellen gij hebt vernomen, dal Pierr- gearresteerd is. Dat is de zuivere waar heid. 'I Doet m-ij pijn aan 't hart hier t- •moeten on:Vrvin-d'eni, dat het ongeluk van een uit - uw midden sommigen van u vol- -doening en genoegen schenkt. Dat is geen broederlijkheid, die echter onder u moeten heerschen. Het th<oge Robin mishagen, .maar toch wil ik hem- -thans onder hel oog brengen, dat ik eenige ondervinding heb van het geen er in -de wereld geschiedt, dat ik meen io staat -te zijn de menschel» met -eenige juistheid te beoord-eelien. Welaan dan, ik geloof niet dat Pierre eenige schuld heeft en hij heeft nog steeds al mij ne achting al mijn vertrouwen. Ik hout- mij vast overtuigd, dat hij hel slachtoffer is een-cr jam-meilijke vergissing en- dat hij spoedig weer zijne plaats hier zal innemen Die dag, -gezellen, zal in feestdag zijn in mijne ateliers; onmiddellijk bij zijne te rugkomst zal ik -u den trouwen en bekwa men Pierre ai's u alle® meesterknecht voor stollen. Ziedaar vrienden -dat ik u te zeg gen had, Gaal thans weer aan uw werk, DE GEVANGENE. is hij binnengekropen en in de woonkamer gekomen, heeft de onverlaat vermoedelijk met een bij! den o-ud-en man op zijn bed ermoord. Deze had een diepe wonde o- er zijn ge-laat en de schedel was gedeel telijk ingedeukt. Hij lag met de hand aan de wonde. Niels wijst er op, dat aan de zen m-oord een worsteling is voorafgegaan. Modderman moet in den s'aap of zoo on verhoeds zijn aangevallen, dat hij niet meer de revolver kon grijpene. Het was een krasse oude baas een Stanfries die voor niemand bang was. De -moordenaar had zijn slachtoffer het laken- over het hoofd getrokken. Aangeno men mag worden, d-at hij, toen hij de deu- van de bedstede had gesloten zijn verder plan ten uitvoer heeft gebracht. De deuren van een kabinet waren afge rukt de inhoud van -de uitgetrokken la den ook die van een commode, was over den vloer verspreid. Of Modderman daar zijn geld bewaarde, -betwijfelde een fami lielid dat van haar tweede jaar af tot haar huwelijk bij hem in huis was geweest. Hoeveel geld en wat er verder gestolen is is thans nog niet uit te mak-en. Het voorloopig onderzoek werd nog door den rijksveldwaehler-brigadier-titui- lair uit Hardegarijp, met zijn politiehond „Ai-da" voortgezet. De hond had eenige moeilijke uren, -daar het in den voorgaan- den nacht erg had gevroren, terwijl het vannacht had- geregend. Daarbij -kwami, dat het al 24 uur was geleden, dat het misdrijf was -gepleegd. Onmiddellijk na aankomst van den och tendsneltrein uit Amsterdam, waarmee de poliitiescheikundige C. J. van Ledd-en Hul sebosch meekwam vertrok de justitie Za 1 erd-ag, vergezeld van den commissaris van politie, den districtcommandant der marechaussee ien- rijksrechercheur Me-re- ma naar de plaats van het misdrijf. VALSCHE GULDENS. -Op Thol-en komen valsche guldens voor die aan de kleur en onjuist randschrift Ven-baar zijn. MOTORRIJWIELEN-BOTSING. Te Eibergen kwam wethouder Assink Vrijdag met zijn motorrijwiel in botsing m-e-t een andere motorrijder. Beiden wer den deerlijk gewond. BETER BEDOELD DAN GEZEGD. De kantonrechter te Hulst mr. Van de XXXV. Boyer en Thibaut h-adden afgesproken na het ontbijt samen naar de St. Sebasti- aanstraat te gaan om nauwkeurige inlich tingen te bekomen. Reeds waren zij ter plaatse aangeko men en had-den zich bij het groepje nieuws gierigen gevoegd, dat wij reeds vroeger ontmoet hebben toen -eensklaps Louise van -de andere zijde naderde. Zonder iets te zeggen luisterde doch zoodra zij Thibaut en Boyer zag heengaan, stapte de vrouw heen na sprak Pardon, mijne heeren, daar ik zond-er de eer te hebben -u- te kennen, tot u kom om eend-ge inlichting. Naar ik met een en kel woord vernomen heb, meen, ik, dat -rij v-ren-den zijt, van Pierre Ricard. Dan hebt gij u niet vergist, madame, antwoordde Boyer. Thibaut en ik achtten en beminnen Pierre als een broeder. Ik houd ook zeer veel van hem en daar om ben i-k verheugd u te ontmoeten. Zoo, kent -gij Pierre ook vroeg Thi baut. Ja-, reeds lang. Weet gij waarom hij gearresteerd is Ja, d-at weet ik. Beide werklieden tra dan nog dichter toe. Men verdenkt hem van medeplichtig heid aan moord en diefstal, antwoordde Louise op zachl-en toon, -Boyer en Thibaut wisselden een v-luch- tigen blik. Daar moet Robin t-usschen zitten, mom pelde Boyer op gedempten toon. Robin, Wie is Robin vroeg Louise, Ben gezw-ot-en vijand van Pierre. Robin, voegde er dan Thibaut bij, wi vriend ik ongelukkiglijk vroeger geweest ben heeft ook mij zoo hevig tegen Pierr- opgezet dat ik den- goeden jongeman het mes in de ikeel meende te ploffen. Sinds dien afschuwelijken avond, dien ik zeker nooit zal vergeten, zou "ik echter in staat zijn. mijn leven te geven, om dit van Pier re te redden. Dien naam moet ik onthouden dacht Louise. Laat mij thans ook mededeelen, mijnt heeren, sprak zij dan -luide, dat uw vriend valsch beschuldigd- wordt. O wij twijfelen, er ook niet aan, ant woordde Boyer levendig. Hij kan ges» dief geen moordenaar zijn. Aan dergelij ke ongerijmdheden kunnen wij geen 'pof hechten. En de heer Corbon, onze patroon, is luist van hetzelfde gevoelen, voegde Thibaut bij. Zoo I Zijt gij werklieden van bet huis Corbon Ja, en daar werkte Pierre ook. En Robin van wien gij zoo o ven hebt gn sproken. Robin ook. Mijne heeren, hernam ILouise -op ern- sti-gen toon, er werd hed-en nacht wernc ":v «*<.-, .moord en diefstal gepleegd, V ongelukkiglijk, geschiedde dit in een wo ning, welke Pierre sinds cenlgen tijd ge regeld bezoekt. Ziedaar de oorzaak, waar om er verdenkingen op hem 2ijn gevallen Maar uw vriend is onschuldig. Hij zal ze gevierend uit de wreede beproeving te voorschijn treden. Doch bet gerecht moet de ware schuldigen welen te vinden even werd ik zeer ge'roffen door de wijze Ven, heeft zich tot de bevolking gericht een publicatie, waarin hij er op wijst, dat de vrijmoedigheid waarmede algemeen op Zaterdagmiddag na één -uur wordt door gewerkt aan het ongelooflijke grenst. Daar gelaten,e hoe men over de social webten denkt, verzekert de rechter, dat, r zoover hij er voor geroepen rs de eenmaal beslaandwetten ta handhavzn, zulks ook gestreng staat te gebeuren. Hel laatste restje respect voor gezag en wet dat nog leeft in ons volk dent volgens mr. Van de Ven veilig gejteld RONDGAANDE RECHTERS. ,,De Residentiebode" heeft onlangs ge sproken over het denkbeeld niet een der de der Kantongerechten op te heffen, maar ze bij el-kaar -tg voegen en r izende kantonrechters aan te stellen. Het blad deelt nu mee, „dat de gemeen te Heusden de kat de bel heeft aangebon den en zich in verbinding gesteld heeft met alle 34 betrokken gemeentebesturen om esn algemeene actie op -touw te zetten Ze adresseer-en nu, dat deze Kantonge rechten mogen blijven beslaan, en zoo dit niet -moge'ijk is, het daarheen te lel den dat ean Kantonrechter meer dan één Kantonrecht bedient en men reizende Kan tonrechters krijgt; Verder zijn een aantal Kamerleden be zocht die d-en indruk gaven, dat men wel op de idee van reizende Kantonrechters zou ingaan." Het denkbeeld heeft iets aanlokkelijks: als -de -kantonrechter met den ambtenaar O. M. den griffier en den deurwaarder op reis gaan, in plaats van alle rechlzoekcn- den getuigen enz, is het zeker veel ge makkelijker, misschien ook nog goedkoo- per. Maar de gerechtgebouwen blijven dan in alle plaatsen waar nu kantongerechten bestaan hunne bestemming houden, met kosten van onderhoud enz. -Het is in elk geval een zaak, die kan worden overwogen en uitgerekend. MOND- en KLAUWZEERBESTRIJDI-NG IN ENGELAND. De Engelscbe minister van landbouw heeft verschillende middelen laten onder zoeken, die als voorbehoedmiddel tegen mond- en klauwzeer worden aanbevolen. Daartoe behoort ook een middel, ontdekt door den. Nederlander Cristoffel De Boer uit Baam. De Boer had proevan: overgelegd, om trent de goede werking van zijn middel doch bij onderzoek door deskundigen i<- gebleken, dat zij niet in ieder opzicht be antwoordde aan de zeer hooge cischen zekerheid die hel ministerie ge- wenschl acht. Toen de Boer bijzonderhe den vroeg omtrent de vorm van onderzo- die de deskundigen zouden kunnen toepas sen, werd hem medegedeeld dat c-en aan tal stuks gezond vee niet tevoren door mond- an -klauwzeer aangetast, van ver schillende boerderijen samen zouden wor den gebracht. Al dit vee met uilzondering van 2 of 3 stuks niet-behandelde dieren voor oontrole zouden worden bewaard. Deze proefneming zal onmiddellijk g - ehieden en ais zij gelukt, acht het mini - terie de ontdekking van de allerhoogste betee-kenis. waarop gij van Robin spraakt, en er iets in mijn binnenste dat mij dien Robin voorstelt als niet geheel onschuldig aan de -dubbele misdaad in de Rijselscheslr. gepleegd. De Rijsselschestraat, riep Boyer uit. Daar woont de heer Blanchard, de blinde met zijn kleindochter Juist daar beeft men 30.000 francen ge stolen en de dieven er waren er iwe« hebben bovendien den ponlier ver moord. Fabrice Is Fabrice dood riep Boyer op -droevigen toon uit. Is Fabrice moord Hij kende Pierre en droeg hem een bijzondere vriendschap toe. Ik ben ook van -uwe gedachte Boyer, sprak thans Thibaut, een stem in mijn bin nenste zegt mij, dat Robin niet geheel on schuldig is aan de gepleegde misdaden. Mijne heeren- zeide Louise, wie weet of wij elkander nog niet eens noodig heb ben Mag ik uwe namen weten Mijn kameraad heet Thibaut en mijn naam is Boyer, Luidde het antwoord. Mocht gij ons noodig hebben ter verdedi ging van enzen vriend Pierre, dan kunt gij over ons beschikken, zoo bij dag als Mj nacht. Ik dank u. Thans nog eene enkele s beveling. En da t is Zeg aan niemand, dat gij -mij ontnoct hebt. Houdt alles voor ti, wat er ond ons gezegd is. Gij kunt op ons stilzwijgen rekenen Daarop werd er afscheid genomen. Louise nam een rijtuig en reed naar do Grencl'e St. Gcrmainslraat. Weldra bedacht zij zich echter en riep ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Agalha Maria, docht.-r n J. Nuij en D. K. M-. Strooper Maria Helena, dochter van A. L. Kloosterman van E. J; Lochem ONDERTROUWD: Trijntje Ticl en Louwrens Voorthuizen. Anna Blokhuis en Lambentus Jochem W-endel. GETROUW-D: Maantje Mooij cn Al- bert Kater. OVERLEDENAlida Raap, oud 20 j. BREEZAND. Donderdag 20 Maart had de Nutsvereeniging Vriendenkring" een bijeenkomst met dames in de zaal van len heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer A. Raap, heette Ie aanwezigen welkom. Spreker had op dezen laatsten Nu-tsavond wel een .enigs zins grooter opkomst verwacht, -maar de plotseling weer zoo snelle koude zou aan deze mindere opkomst wel niet vreemd zijn geweest. Voorst wordt medegedeeld, dat behoudens nadere toestemming ver moedelijk nog een eactra-nu sa vond tegen ?en geringe entrée zal gehouden worden, waarvan de opbrengst gedee' elijk zal ko men ten bate van „Huiszorg," De lezing werd gehouden door den hetr J. Molenkamp, die daarvoor gekozen had; „Waarom de mot-ige te laat kwam," een schetsje dat met grootc aandacht werd aangehoord, terwijl de heer J. Wigg.r* een niet minder -belangstellend gehoor had voor de vaste bijdrage, getiteld „De har ten verwisseling, of de gevolgen ccncr opc ratie." door het portier den koetsier toa Ik heb mij vergist. Naar de Rijsselsche- s'.raat No. 62. Alvorens naar buis terug te koeren, wilde zij eerst nog den commissaris van politie spreken. Na zijn arrestatie was Pierre onmiddel- 'ijk naar het depot overgebracht. Geduren de den weg had hij den tijd gehad ovci 'en toestand na te denken, waarin hij ver keerde, en zoo kreeg de jongeman van lic verleda de overtuiging, dat hij zijn onge luk wellicht aan een gelijkluidendheid van naam te danken had. Hij was zeer kalm «eworden en gevoelde niet de minste on rust. Toch betreurde bij bitter, dat .zijn 'ogen woord ige 'levensdagen zoo zwaar ge- hokt werden na het eentoonig maar ge- brkkig leven dat hij geleid had. De jong man wenschte vurig zoo spoedig mogelijk ondervraagd te worden cn was vo! vcr'an gen natuurlijk om te vernemen, waarvan "rij beschu'digd werd. Wal moet men toch wel van mij den- kan sprak hij in zichzclven gckccH. 1 licht ziet men mij als een groot h osdce- ncr aan. Vijf agenten om mij tc arreste ren En dan heeft men mij d? banden ge boeid, Ziedaar waarachtig stof in over vloed voor allerlei vcrondcrstcMm Doch dat is nog zoo erg niet, indien m der Cheron maar niet a! te zeer ontsteld is. Wat anderen van mij denken kan mij weinig schelen. Ware ik maar in slaat g wecst de heeren Blanchard cn Corbon !e verwittigen Geduld ik zal hun vanavond de gansche zaak mcdcdcclcn want ik vertrouw -toch we! dat ik onmiddellijk weer op vrije voeten zal gesteld worden. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1