rrcteur zullen Leopold en Loeb dit niet halen. GEMENGD NIEUWS. Familie-twist. Een treurige geschiedenis heeft zich Zondagmiddag te Steenwijlc afgespeeld.. Mej. J. de W., sedert ongeveer vijf jaar cchtgonoote van M. S., had zich dien middag te voet naar haar ouderlijke woning in de Kal lenkoten Allée hegeven. Aan het begin van dien weg haalde haar man haar per fiets in. Hij sprong van zijn rijwiel en liep enkele schreden met zijn vrouw mee. Om tot heden onbekende redenen schijnt er twist te zijn ontstaan, waarbij S. zich zoo driftig maakte, dat hij zijn vrouw aanviel en met een mes een paar enrstige wonden één in het hoofd onder het linker oor éen onder het rechter schou derblad toebracht. In haar angst vluchtte zij in" een nabijzijnd huis. Haar man, die in zeer spannenden toestand verkeerde, wist door de deur in te drukken, ook binnen te komen. Spoedig waren een paar agenten van politie ter plaatse. S., die alhier vlijtig en oppassend is, was zoo overspannen, dat hij blijkbaar niet wist wat hij deed. Later beschuldigde hij zichzelf, voortdurend de daad verricht te hebben. Na voorloopig door dr. Koster verbonden te zijn, werd de jonge vrouw per auto naar de nabijzijn- de Ouderlijke woning gebracht. Hoewel men hier veel medelij den heeft met de verwonde, ik ook het meegevoel met den dader, die zich zoo door drift liet vervoe ren, groot. Muizenplaag. Te Heerenveen is Maandag on der leiding van den heer J. Wuite voorzitter der Frieshce Maatschap pij van Landbouw, een vergade ring "gehouden van eigenaren en gebruikers van landerijen in den nieuwen Veenpolder. De Deelen, ter bespreking van afdoende mid delen tegen de muizenplaag. Deze plaag is daar dezen zomer zeer groot geweest. Zij woedde o- Ver een oppervlakte van ongeveer 1200 II. M. hooiland, met liet ge - volg, dat de hooioogst zelfs niet de kosten van de bemesting kon opbrengen. Dr. Ten Hennepe, bacterioloog van de rijksseruminrichting te Rot terdam, vond liet verblijdend, dat de Fi'iesche Maatschappij dezen actie begonnen was, en de serum- in richting eens op groote schaal de verdelging van de muizen kon beproeven. Een afdoende bestrij ding zou zijn, den polder onder water te zetten, maar met het oog op de millioenen turven, die daar in voor afscheping gereed staan, gaat dit niet. Een ander middel is, onder de muizen besmetting te be werken. Dit kan geschieden door in de muizengang een besmet brood neer te leggen, doch een be zwaar zijn de groote oppervlakte en de regen. De regen werkt scha delijk op liet besmette brood en vermindert liet succes. Een tweede, betere manier is, volgens dr. Ten Hennepe, de die ren in te spuiten met een serum (typhus.) Daarvoor zullen 20 mui zen naar Rotterdam opgezonden moeten worden, die daar worden ingespoten. Blijkt het resultaat goed, dan moet na een week een grooter aantal muizen, ongeveer 400 vólgen. Na inspuiting worden deze muizén op dezelfde plaats losgelaten, waar ze gevangen zijn. Blijkt ook hiervan succes, dan moeten nog meer, ongeveer 2000 muizen, ingespoten worden. Dit kan dan in of hij den polder gebeu ren. De aanwezigen zegden toe, de muizen te zullen zenden. Daarvoor hebben zij alleen te zorgen de an dere kosten van do proef betaald de Friesche Maatschappij van Landbouw. Bestrijding van kippenziekten. De kippendyptheritis en de kop ziekte, die een tijdje een ramp voor den hoenderstapel in Hol lands Noorden dreigde te worden, zijn heide, dank' zij het krachtig medische ingrijpen, grootendeels verdwenen. Lastige beslissing voor de Huurcommis. De Hengelosche correspondent van het „Volk" schrijft Aan den Boekeloschenweg woont een man, die een zoon heeft. Naast hem woont zijn huisbaas, die een dochter heeft. Die dochter is aar dig dat vindt ten minste huur ders zoon. En zij vindt hem een aardige knul. Zij wandelen samen en vinden dat heel gezellig. Maar den papa van de dochter bevalt dat niet en hij sommeerde den papa van den jongeman er voor te zorgen „dat 't. uit was." Maar. deze man kan er niets aan doen zoonlief is meerderjarig en heeft zijn eigen willetje. En nu heeft de huisbaas-vader- van-eon-aardige-dochter zijn huur der de huur opgezegd. En deze wendde zich tot de liuurcommis- sie. Inmiddels, zoo luiden de laatstt berichten, duurt de vrijage lieflijk voort te midden der hoogopgaan- de ruzie-golven. Naakt op den rijweg. Zaterdagnacht bemerkte men, dat op den Sclieveningschen weg te Den Ilaag, een man geheel naakt op den rijweg was gaan lig gen. Bij onderzoek bleek, dat de man onder drankinvloed verkeerde. Men vond later zijn kleeren in de Van Dorpstraat terug. Men heeft hem op advies van den G. G. D. in bewaring gesteld. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de man krankzinnig is. WEET GE. Weet ge dat bont beter kan worden be waard door er tabak over te strooi en, dan met kampfer. Spaar daar om de sigareneindjes op, droog ze en breek ze in stukjes om bij het opbergen van bont te gebruiken. Weet ge dat, wanneer men bij het naaien van bont de binnenzijde bevoch tigd, de steken niet doorscheuren. Weet ge dat ge wit bont mooi kunt schoon maken door het met een witte doek met benzine flink in te wrij ven, dan met fijn krijt te bestrooi en en'in de zon te leggen. Na eeni- ge uren uitborstelen met een schoone borstel. Weet ge dat ge bont, wat door de mot is aangetast (dit ziet men wanneer er, als men ze uitklopt, haren uit vallen) eerst goed moet uitklop pen, clan boven stoom houden en flink luchten, daarna naait men het in een linnen met terpentijn besprenkelden doek. Weet. ge dat ge uw kachel veel gemakkelij ker een kleine beurt kunt geven met schoensmeer, het gaat vlug ger en is even mooi als met zebra. W ieringer waar d. Dinsdagmiddag had bij den heer H. K. Koster alhier eene demon stratie plaats met de melkliandma cliina La Perette. Deze demonstra tie, gehouden door de firma Mamil le Bogaerts te Tilburg, geschiedde op initiatief der afd. Wieringer- waard van de Holl. Mij. van Land bouw. Een groote menigte belang stellenden toonden door hare aan wezigheid de goede bedoeling van de afdeeling op prijs te stellen. De machine, welke door middel van een luchtpomp, gummislan gen, alu minimum trechters en ver tind melkvat haar werk verricht, is in de behandeling zeer eenvou dig. Waar prijs wordt gesteld op absoluut zuivere melk, is zij zeker op haar plaats, te meer daar at bediening ook aan niet vakkundi ge personen kan worden toever trouwd. In aanmerking nemende, dat de koeien allen voor de eer ste of tweede maal met de machi ne gemolken werden, was het re sultaat zeer bevredigend. De hoeveelheid melk, welke na- gemollten kon worden, bedroeg in sommige gevellen beslist niet meer dan met de hand gemolken koeien. Enkele dieren lieten dooi de ongewoonte de melk „niet val len." Ilier had het namelken mé"ë* resultaat. Niettegenstaande de vreemde omgeving en het vele be zoek, was het stilstaan der koei en tijdens het melken opmerke lijk. De duur van het melken wes gelijk aan dat met de hand. De' voordeelen der machine zijn ge makkelijk te bedienen, goed hulp middel bij gebrek aan vakkundig personeel en bij zeere speenen. Zuivere melk, goed vervoerbaar en niet te duur. BRIEF VAN TEUN AAN HARM Anria^p^ J$ Oct. '24. Waard^-. Aaiarm Ik ben dol i| mijn schik dat jij bij.de boe?j<^t J* revolutie op Wie - ringen er vv Her kleerscheuren zijt afgekom/ft. Hou je maar bui ten schot, jong Ik pas ook op mijn vcege lijf. Het is in onzen Polder ook niet alles; Wij hebben de roode terreur met als gevolg: 100 schapen zijn van de Ilerv. Kerk afgedwaald; zij werden aangemaand hun belas ting te betalen en daar hadden de „broeders en zusters" 'n broertje aan doodzij wilden van de kerk af Maar hoe Lenin Keuris wist raad. Hij waarschuwde de „Vrijdenkers van de Vereeniging Dageraad te Den Helder, 'n vereeniging, die, uit wraak dat zij geen Koninklijke goedkeuring op haar statuten kon verkrijgen, er thans 'n vak van maakt om lidmaten van de ver schillende kerken te „verlossen" En de „verlosser kwam uit het koude Noorden; hij sprak en ziet 100 schapen kusten zijn voeten en dansten om de vrijheidsboom. Uit dankbaarheid zal thans Van Ewijcksluis in Lening-Keurisgrad worden verdoopt en Breezand in TroskyLooystofkygrod. Kees Smit staat op z'n kop, nu hij weer voorbij is geloopen in 't dictatorschap van de Roode gar - de en mobiliseert thans 'n Wit le ger om de dwalingen op te van - gen en te straffen. Begrijp je nu Harm, dat ik in onze Bolsjewistischen Polder bang voor mijn hachie wordt. Laten de 100 schrappelingen eens overden ken. O, sterveling, gevoel uw waarde Wat u in stof nog vleit, Uw hart is veel te groot voor d'aar de; Gij leeft voor d'eeuwigheid; De tijd, die alles weg doet zinken, Bepaalt uw grootheid niet; Gij ziet voor uw volmaking blin ken; Een eindeloos verschiet. Dit aanzijn zal u ras begeven, O mensch gebruik het wijs; Het heeft, verknocht aan 't vol gend leven; Een eideloozen prijs Do kleinst' ontwikkling houdt haar waarde. Wat nooit de tijd verstoort; Maar 't zaad, dat hier verstikt in d' aarde, Brengt nimmer vruchten voort. Zie zoo, 'k heb mijn hart eens voor jou uitgestort; vertel jij nu volgende maal wat jij van de zaak denkt. TEUN. GEMEENTE WIERINGEN. Bekendmaking. Burgemeester en Wethoudc-s van Wieringen brengen ter alge- meene kennis, dat de vervroeging van den wettelijken tijd zal eindi gen den vijfden October a.s., des voormiddags te drie uur. In verband hiermede wordt de aandacht er op gevestigd, dat met, ingang van dien datum inc/svotge de verordening op de - -• sluiting de winkels moeten gesloten zijn na negen uur des avonds, uitge zonderd op Zaterdag, waarvoor het sluitingsuur op elf uur is ge steld. Wieringen, 3 October 1924. Burg. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Succes-Nieuws. Zondag a.s. komt Blauw Wit I van Winkel om Succes I partij te geven. Dit i£ de tweede competitiewedstrijd. Op papier is dit geen zware te genstander, doch overschai nooit je tegenstander.. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Dinsdag ver gaderde het bestuur en besloot om alsnog het tweede elftal in de competitie te laten medespelen. Voorts werd besloten om Dinsdag a.s. een algemeene vergadering t.e houden om 8,30. Deze vergadering is voor de leden van groot belang dus aller opkomst, is gewenscht. Het elftal voor Zondag is als volgt samengesteld J. Oden D. Nieuwbuurt, J. Koorn, C. Kroon, S. de Vries, C. Koorn H. Lont, Jb. Koorn, T. Zwa- nink, J. Vrij, J. Slikker, Reserve N. Halfweeg en C. J. de Haan. Dinsdag werd door B. en W. ten raadhuize publiek aanbesteed: a. Het maken eener rioleering met straatverbreeding en berm- beharding der Hofstraat te Den Oe ver. Ingeschreven werd door de volgende heeren 1. N. J. Poel voor 1,75 per me ter riool, 42 per te plaatsen straatkolk en 480 voor verbree ding en beharding. 2. Gebr. Lont, voor 1,90 per me ter riool, 41,50 per te plaatsen straatkolk en 490 voor verbree ding en beharding. 3. Gebr. Hegeman, voor 1,74 per meter riool, 39,95 per te plaat sen straatkolk en 482 voor ver breeding en beharding. 4. A. Doves, voor 1,99 per me ter riool, 42,50 per te plaatsen straatkolk en 100 voor verbree ding en beharding (Biljet niet in orde en ongeldig verklaard.) Gegund aan Gebr. Hegeman als laagste inschrijvers. Raming 1300 b. Het maken van rioleerings - werken in de Beltstraat te Hippo- lytushoef1. J. C. Klein voor ƒ2,10 per meter riool en 42,25 p. straat kolk; 2. de heer N. j. Poel voor 1,75 per meter riool en 43 per straat kolk;; 3. Gebr. Lont voor 2,25 per meter riool en ƒ42 per straatkolk; 4, A. Doves voor fl,94 per meter ri ooi en 42,50 per straatkolk. Ge gund aan N. J. Poel als laagste inschrijver; Raming was ƒ600. c. Reparatie aan de torenspits en het aanbrengen van een blik semafleider op den toren te Oos- terland: 1. .T. C. Klein voor f290; 2. N. J. Poel voor 380; Gebr. Lont voor f460; Gegund aan den laag- st.cn inschrijver J. C. Klein Ra ming was f370. RECHTZAKEN. Voor den Politierechter. Mishandeling. De vrachtrijder N. de Vr., wo nende te Wieringen stond terecht wegens -mishandeling op Zondag 3 Augustus van den getuige Wil lem Simon Bakker, door hem te slaan en te bijten. Bekl. beweerde dat hij zulks heeft gedaan uit zelf verdediging. Hij was door de vrouw van Bakker geïnviteerd op een kopje koffie. Toen kwam Bak ker, die hem het huis had verbo den en viel hem aan. Ze zijn bei den gevallen en op den grond aan het worstelen gegaan. Bij dat ge vecht heeft bekl. Bakker gebeten en geslagen. De neef van W. S. Bakker, Jb. Bakker, was bij het ge vecht tegenwoordig en heeft een en ander waargenomen. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Vonnis vrijspraak op grond dat Bakker beklaagde heeft aan gevallen. Strafrechterlijk krijgt bekl. ge lijk, op alle andere punten onge lijk, zeide de politierechter. MISHANDELING Albert W. en Albert J. stonden terecht op grond dat zij elkander op 2 Augustus in het cafe van Schetus te Hippolytushoef op Wie ringen Wederkeerig hebben mis - liandeld. Eerste beklaagde zou tweede beklaagde met een bier - fleschje hebben geslagen, "daarop zijn zij vechtende over de vloer ge rold. Het was een dronkemansru zie onder polderjongens. Geen van beiden zijn verschenen. Ze staan niet bepaald gunstig bekend en zijn reeds veroordeeld wegens mis handeling en vernieling. Eisch tegen ieder ƒ25 boete of 25 dagen hechtenis; Vonnis le be klaagde 40 boete of 40 dagen hechtenis; 2e .beklaagde 30 boe te of 30 dagen hechtenis. Geheime distilleerderij. Een zestigjarig landbouwer en paardenhandelaar te Schoorl stond Dinsdag terecht, voor de rechtbank te Alkmaar wegens het voorhanden hebben van grond stoffen en werktuigen, dienende tot do installatie van een geheime distilleerderij. De ambtenaren von den deze werktuigen verleden jaar bij een huiszoeking. Voorts is er dood de ambtenaren van de fis cale recherche te Amsterdam ge vonden in een sloot op het land van Duin een looden buis, vermoe delijk dienende voor afvoer van het gedistilleerde toestel. Bekl. ontkende. De Rijksadvocaat mr. Asser, vorderde veroordeeling tot 1000 boete, subs. 100 dagen hechtenis, benevens 6 maanden gevangeniss- Ernstige Vechtpartij. Woensdagavond is het óp de kermis te Nieuw Schoonebeek bij Coevorden tot een ernstige vecht partij gekomen. Een aantal dron ken burgers werd door de mare - chaussee gesommeerd uit elkaar te gaan. De dronken personen wil den hieraan geen gevolg geven. Een marechaussee maakte daar op gebruik van zijn sabel om de menschen uit elkaar te jagen. Hij werd aangevallen en men ontruk te hem de schede van zijn sabel. Daarmede gingen de dronkerw ke rels een ander marechaussee^ te lijf, die zijn makker te hulp kwam De aangevallene werd enstig aan hoofd en bovenarm gewond. De marechaussee moest, daar zij niet tegen de menigte op kon van de vuurwapens gebruik ma - ken. Zij schoot op de menigte, waardoor een zekere Plas in den buik werd getroffen en een zekere Sormanie in de knie. Inmiddels' had de politie versterking uit de omgeving ontvangen, waarop de menigte uit elkaar werd geslagen Een aantal personen is gearres - teerd. Het mes, Na de te Lisse gehouden hard draverij bleef rumoerig op het dorp. Des nachts werd de 30-jari- ge Duivenvoorde door 'n onbeken cle zoodanig met een mes gestoken dat. hij onmiddellijk naar Leiden naar liet ziekenhuis moest wor den vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Nieuwe Afbraak Uit een blok sedert jaar en dag onvoltooid gebleven, met rijkspre mie gebouwde middenstands wo ningen, aan den Voormeutenweg te Bussum, heeft iemand uit Soest karrevrachten deuren, en j schoorsteenmantels, enz gehaald. Hij werd op heeterdaad betrapt en gaf voor hiertoe permissie ge- kregen te hebben; Thans heeft hij j echter bekend diefstal gepleegd te hebben en gedurende 'n maand J voor vele honderden guldens te hebben weggesleept,.. DE MIJNEN. Nog steers zijn er mijnen in de j Noordzee. Gisteren is een stoom trawler te IJmuiden teruggekeerd met een mijn aan boord, die opge haald was in het net. NEb HERV. GEM PREDIKBEURTEN Den Oever nm. 2 u de lir. Eppinga Westerl. av. 7 uur Ds. v.d. Veen. 1 DOOPSGEZINDE GEM. H.hoof v.m. 10 uur Ds. v.d. Veen. EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga MARKTBERICHTEN. Schagen, 2 Oct. 10 paarden 150 a 250 65 geldekoeien, mag., 250 a 400, 77 idem, vette 300 a 500, 30 kalfkoeien 300 a 525, 20 pin ken 150 a 270 4 graskalvaren 70 a 95, 28 nueht. kalveren 16 a 32, 157 schapen, mag. 45 a 55, 844 idem, vette 45 a 55, 144 lamme ren 28 a37, bokken en geiten 3 a 10; varkens mag. 20 a 35; 57 idem, per KG f0,84 a 0,91; 148 big gen 8 a 16; 39 konijnen ƒ0,50 a ƒ2; 551 kippen ƒ0,50 a 1,20; haan tjes ƒ0,60 a 1,25; 123 KG. boter 2,30 a 2,60 a 2,80. F. IEREN VEILING. Op de eieren veiling was heden de aanvoer 86 partijen kipeieren totaal 16996 st. en 22 partijen eendeieren totaal 2080 stuks. Voor de kipeieren werd besteed van 10 tot ./"ll.lO^per 100 met als doorsneeprijzen ƒ10,20; 10.30 en 10,40. s gr.g.iso'-j-

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2