TE KOOP of TE HUUR een Woonhuis der veroorzaakt. Hij was geneigd, zoo heette het verder, een schandaal te vermij den. De Hollandsche pleegouders wa reu hun onschuld ebwast, doch schrokken toch niet weinig van deze ongehoorde ondankbare daad waarvan zij het doel al te goed doorzagen. Zij deelden het geval aan het Hollandsche gezantschap Ie Boedapest mede. Dit wendde zich tot de Ilongaarsche Kinder- sehutzliga, die onmiddellijk bij de politie aangifte deed. De vader van het kind werd aan een verhoor onderworpen. De Liga liet het kind door een arts onderzoeken, die vaststelde, dat van de bewering van den va- dor geen woord waar was. De Liga stolde van dit resultaat ook de Hollandsche pleegouders in ken nis. teneinde hen gerust te stellen. De rechtbank zal dit geval van chantage in behandeling nemen. Een stemmen-staking in 't kwadraat. In de jongste raadsvergadering te Weesp moest opnieuw gestemd worden over een voorstel van B. on \Y., om een extra-subsidie van 1000 te verstrekken aan de Pro lestaiitsche' bewaarschool, aange zien in de vorige zitting de stem men hierover gestaakt hadden. Het. raadslid Vader stelde voor, met het oog op de afwezigheid van twee raadsleden, de tweede stemming in een volgende zitting Ie houden. Toen na een diepzinnig debat,, waarbij zoowel door den voorzitter als een der wethouders ten onrechte het reglement van orde en de Gemeentewet er bij ge haald werd (Art. 50 van laatstge noemde wet spreekt van een tweè de stemming in e e n e volgende dus niet de volgende vergade ring vergadering) ging men stemmen over het voorstel-Vader. Maar., ook daarover staakten de stemmen. „Wat nu riep de Weesper Vroedschap. „Wel" antwoordde Wet houder Raadsheer met een onbe wogen gezicht „nu gaan we in een volgende vergadering op nieuw stemmen over de vraag, of over het. voorstel van B. en W. in een volgende vergadering op nieuw gestemd zal worden. „Zoo maakt U de zaak bela chelijk", meende Wethouder Dr. Knaap, waarop zijn collega Raads heer vriendelijk vroeg „Noemt U mij eens iets, dat in deze verga dering niet belachelijk is." Dat viel niet mee. Eenigen tijd geleden werd een raspaard uit een weide te Slena- ken (Limburg) gestolen. Het mooi- e dier, dat waarde had van 3000, werd door den dief verkocht aan een paardenslager te Maastricht. Toen het paard al lang was opge geten, werd de dief gevat en voor de rechtbank gedaagd, die hem 3 jaar gevangenisstraf oplegde. De deur uitgezet I Een correspondent van de Daily Chronicle vertelt van een tooneel- tje, dat hij in een circus te St. Pe tersburg heeft bijgewoond. Twee clowns komen op en de een vraagt wat de ander vóór en na de revo lutie heeft gedaan. Het antwoordt luidt Voor de revolutie was ik huisknecht bij den tsaar, 's Och tends wekte ik hem met 'n beschei den tikje op de deur en zei 't is tijd om op te staan, Uwe Majes teit Als hij nog wat bleef liggen, hief ik het volkslied aan. Dat hielp altijd. Na de revolutie werd ik huis knecht bij Trotzky en moest ook hem 's ochtends wekken. Eerst wist ik niet hoe ik dat zou aanpak ken. Hem aanspreken met „Uwe Majesteit" ging moeilijk, en „Uwe Excellentie" leek me wel wat te min. Toen heb ik, na geklopt te hebben, de eerste regel van de in ternationale maar gezongen „Ontwaakt verworpene der aar de. En hoe is dat afgeloopen vraagt de eerste clown. Ik ben de deur uitgezet. In 5 1'2 dag over den Oceaan. Hof s.s „Berengia" is Dinsdag te Plymouth aangekomen. Hf' leeft de reis van New-York uaur Plymouth gedaan in vijf dagen en 11 1/4 uur. De „Berengia" heeft het voor beeld gevolgd van de „Maureta- nia" en heeft als eerste haven Ply mouth aangedaan in de plaats van de Fransche haven Cherbourg De post, die vroeger eerst meeging naar Cherbourg, om later te Sout- hampton aan land werd gebracht wordt thans te Plymouth gelost. Jackie Coogan bij den Paus. Jaclcie Coogan is op zijn tocht door Europa ook door den Paus ontvangen. Als herinnering aan deze audiëntie heeft Pius XI hem een gouden medaille geschonken en zijn zegen verleend. Toen Jackie vertelde, dat hij binnenkort naar Griekenland zou afreizen, heeft de Paus hem in o- verweging gegeven, in Athene 'n liefdadigheidsvoorstelling te ge ven ten bate der Armeensche kin deren in het Katholieke Tehuis al daar. De „kid" antwoordde, dat hij gelukkig zou zijn dezen raad op te volgen. Jackie werd later door Musso lini ontvangen. Ontvoerd op bevel van zijn vrouw Te Rome heeft een zeer onge woon echtelijk incident plaats ge had. Een welgesteld Romein, sig- nor Paolo Eelena werd op een a- vond door een viertal bandieten cpgelicht, die hem in een automo biel wegvoerden en hem slechts loslieten tegen de belofte, dat hij binnen drie dagen 20.000 lire zou deponeeren bij een bepaald café. Hij waarschuwde evenwel de po litie, die het huis op den afgespro ken nacht omsingelde en er tot groote verbazing van signor Paolo Elena met de ontvoerders ook zijn echtgenoote aanfrof, die op deze wijze haar huishoudgeld meende te kunnen vermeerderen. Uit Broek op Langendijk. Donderdag zou een paartje zich alhier in den echt laten vereeni gen, maar op bijna 't laatste mo ment kwam men tot inkeer, en achtte men het beter maar niet in het huwelijksbootje te stappen. Gemaakte bestellingen moesten dus worden geannuleerd, doch de post bezorgde toch maar de felici tatiekaartjes op dien datum. Een doopstoet te water. Toen de landbouwer V., uit Reeuwijk, zich met paard en wa gen gezeten, naar Den Tempel be gaf om daar een jonggeborene ten doop te houden, schrikte nabij de Christelijke school het paard voor een op den weg staanden emmer met kalk. Het maakte een zij sprong en ging met wagen en al te water. Gelukkig is men er ter stond in geslaagd de inzittenden te bevrijden, die er zonder letsel afkwamen. Alleen het. kindje had eenig letsel. Schommel tegen de borst. Een 14-jarig meisje G. uit Ben- zenrade, gem. Heerlen, dat op d^ kermis te Schimveld een schom mel tegen de borst had gekregen, is in het ziekenhuis te Heerlen overleden. Als 't hart nog jong Is In de gemeente Dreumel is een paartje in ondertrouw opgeno men, waarvan de man, ee nvrijge- zel, 67 jaar oud is en de bruid, een weduwe, 77 jaar. Malaria en het tekort aan chinlne. Het „T. v. G." ontleend aan „Med. Off." Vol. 32. Jaarlijks wordt 600 ton chinine gemaakt, hetgeen voor liet wereld verbruik een ernstig tekort betee kent. De gezondheidscommissie van den Volkenbond houdt zich dan ook met dit vraagstuk bezig. Volgens het Grieksche ministerie van openbare gezondheid lijden 2,000,000 mensehen of ongeveer een derde van de geheele bevol king aan malaria. Een bijzondere dienst is ingesteld om chininebe- handeling te doen toekomen aan 300,000 chronische gevallen hier voor zijn 9 ton chinine noodig, ter wijl de regeering in Februari slechts een halve ton tot haar be schikking had. In Perzië is mala ria de meest verspreide en waar schijnlijk de meest gevaarlijke ziekte. Zuid-Rusland is eveneens een besmettingshaard. In de Oe- krajine alleen werden reeds 446,873 malariagevallen geduren de de eerste 10 maanden van 1923 aangegeven, terwijl slechts twee derde ton chinine in voorraad was Turkestan, het Wolgagebied, en de Kaukasus zijn eveneens zwaar besmette gebied'" r Tezamen zijn in Rusland 4,SOJ^UOO malariapa tiënten aangegè^en. Het chinine- vraagstuk is niet slechts een vraagstuk vas> hoeveelheid, maar ook van prijs, daar deze laatste sinds 1914 verviervoudigd is. Auto- en tram-ongeluk. Zaterdagavond tusschen 6 en 7 uur is op de Blauwebrug te Heem stede een auto tegen de tram op gereden. Dr. Lens uit Aerdenhout bestuurde zelf zijn auto. Hij reed de Blauwebrug op, terwijl van den anderen kant de tram aan kwam beide voertuigen hadden een matige snelheid. Geen der be stuurders scheen bijtijds te bemer ken, dat een botsing moest volgen maar even te voren sprong dr. Lens uit zijn auto, zoodat hij onge deerd bleef. De auto werd totaal vernield. De tram werd ernstig be schadigd, maar geen der inzitten den bekwam eenig letsel. De Koninklijke Famlliie Naar wij vernemen zullen de Koningin, de Prins en prinses Ju- liana zich tegen de helft dezer maand voor eenigen tijd naar Mecklenburg begeven, ter bijwo ning van het huwelijk van hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg broeder van den Prins. EEN Inbreker Opgevischt Een schipper had Zaterdaga vond zijn motorboot, die in den Singel te Amsterdam lag, veria - ten om in de stad eenige inkoopen te doen. Toen de man in den loop van den avond zijn schip weer op zocht zag hij tot zijn verwonde - ring dat de deur, die toegang gaf tot zijn kajuit openstond. Er moes onraad zijn! De schipper stelde 'n onderzoek in en riep, zooals men dat in dergelijke gevallen pleegt te doen, de hulp van de politie in. De inbreker, die in de schuit zat gevoelde zich intusschen gedreigd en hoe meer de onderzoekers na derden, des te grooter werd zijn angst totdat op een gegeven oo- genblik de man, die gehoopt had in gemoedelijke Zaterdagavond- rust zijn zakken met. andermans goed te kunnen vullen, uit rade loosheid het besluit nam, om aan de andere zijde van de schuit te trachten zijn vrijheid te herwin nen. Door een raam brak hij uit en plonste in het groene water. De man had echter vergeten, dat hij niet kon zwemmen, in het water herinnerde hij het zich al spartelende dreigde hij te ver zinken. Politiemannen en schip per schoten echter toe, met een dreg werd de indringer opgevischt en daarna, druipende van het nat, door de agenten naar het politie bureau gebracht. De inbreker heeft zijn buit waar schijnlijk in het grachtwater laten glippen, want de schipper miste en mist nog steeds enkele deelen van zijn huisraad. De booswicht zal nu echter voor zijn inbreken moeten boeten. Gezonken. Zaterdagnacht is in de voorha ven, bij de sluizen van Aalsmeer, een met bieten geladen schuit ge zonken. In deze schuit sliepen een man met zijn vrouw en een klein kind. Tegen den ochtend werd de vrouw wakker, doordat ze het wa ter in de roef hoorde stroomen. Ze wekte haar man en hot gelukte de drie menschen bijtijds van het schip af te komen. Onmiddellijk nadat zij die verlaten hadden, zonk de schuit. Men is thans met takels weer bezig deze te trach ten op te halen. ANNA PAULOWNA. Burgerlijke Stand. Geboren Man'e, d.v. J. Tijsen en van M. Ootjers Hendricus Jo- hannes, z.v. P. L. Lammers en van M. Weijers Nicolaas z.v. S. Kui per pn van J, Liefhebber. Ondertrouwd Jacobus Corne- lis Josephus Weijers en Johanna' Wilhelmina Boersen. Getrouwd Elisabeth de Smit en Aart van Zandwijk Dieuwer- tje Voorthuijsen en Gerrit Kater. Bij Jan Pranger, Schor weg, alhier, is een postduif aan komen vliegen. Om één der pooten be vindt zich een ring gemerkt 17500. Politie. Gevonden een zil veren dameshorloge met ketting. Inl. te bek. ter Secretarie. De levering van brandstof fen voor de gemeentegebouwen is gegund aan P. Wilms alhier. Onder het vee van A. Tiel, al hier, werd opnieuw mond- en klauwzeer geconstateerd, 't Was nauwelijks twee maanden geleden dat de dieren hiervan waren her steld. GEMEENTE WIERINGEN. Zondag moest onze korfbal club „Wieron" uitkomen tegen H. K. C. te Helder. Hoewel het des morgens slecht weer was, peddel de het twaalftal er toch op af, om 's middags na een zware wedstrijd op zijn kop te krijgen met 3—4. Door de aanhoudende regen was het veld bijna onbespeelbaar ge worden. Over eenige weken hoopt H. K. C. op ons eiland een match te komen spelen. Lijst van onbestelbare Brieven, Postkantoor Hipolytushoef Terugontvangen in de tweede helft der maand September 1924. BINNENLAND Brieven I. A. Hoogeveen, Rotterdam. 2. G. ten Kleij, Bergentheim. Nota Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stuk ken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het ge- wenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huisnum mer te voorzien. BURGERLIJKE STAND in de maand September 1924 Geboren: Anna, dochter van S. Dekker en M. Metselaar; Maart je Pietertje, dochter van Jb. Hege - man en G. Lont; Maria, dochter van C. Omis en T. ten Bokkel; Ja- cob, zoon van W. Jansen en A. Ro meijn; Aaltje, dochter van P. Kooij en M. Tijsen. Ondertrouwd: H. Wilms en P. Mostert; C. Everts en G. Koorn N. J. Bruul en T. J. de Vries. Getrouwd: Jan Hegeman en Geertje Rotgans; Cornelis Everts en Geertje Koorn; His Wilms en Pietertje Mostert. Overleden: Klaas Sprenkeling oud 30 jaren, echtgen. van N. Rot gans; Jan Koorn, oud 87 jaren, wedn. van Trijntje Zomerdijk. j.1. Maandag 6 Oct. vergaderde de Dansclub „Volharding" in Ho tel De Haan. Aanwezig waren on geveer 25 personen. Besloten werd om Woensdag 8 October 8 uur de eerste dansa vond te beginnen. Op dien avond zal dan tevens worden overgegaan tot verkiezing van een nieuw bestuur. CATECHISATIE Door omstandigheden kan on- dergeteekende eerst volgende week Vrijdag, zijne catechisaties hervatten. Ds. Van Loon. Bazaar. De bazaar ten bate van het ach ter de Doopsgezinde kerk te stich ten nieuwe gebouw, die eerst was vastgesteld op 10, 11 en 12 October zal enkele weken worden uitge steld in verband met het feit dat de koninklijke goedkeuring op de daaraan verbonden verloting nog niet is verleend. Nadere berichten zullen weldra volgen. Doopsgezinde Gemeente. De leering zal deze week weer aanvangen op de bekende Uren. Deze zijn Donderdag 3—4 meisjes (15-18 j.) 45 jongens (12-15 j.) 5—6 meisjes (12-15 j.) Zaterdag 7—8 jongens (15-18 j.) Diegene, welke de doopelingen- catechisatie willen volgen worden uitgenoodigd tot een bespreking in de pastorie op Zondag 12 Octo ber, des nam. te 4 ure. Tevens zal er bij voldoende deel name een cursus voor volwasse nen worden gehouden ten gerieve van hen, die door verschillende omstandigheden indertijd de lee ring niet hebben bezocht, maar toch prijs zouden stellen op het lid maatschap der gemeente. Zij "zou den dan bij gebleken belangstel ling 't volgende jaar tot de Ge meente kunnen toetreden. Belang stellenden worden uitgenoodigd tot een bespreking in de pastorie op Zondag 12 Oct., des namiddags te 5 uur. LANDBOUW. Valt mee in 't Noorden. 't Valt mee, 't valt heel erg mee, zeggen de boeren zonder uitzonde ring, nu eindelijk na veel getob al 't koren geborgen en met het dor - schen een begin is gemaakt. Want dank zij den milden voorzomer geven de meeste gewassen opbreng sten, hooger dan ze in jaren 'ge daan hebben, en weliswaar heeft de kwaliteit wat geleden van de regens, maar de temperatuur was abnormaal laag en derhalve heeft het uitloopen geen ernstige afme - tingen aangenomen; wat wel het beste gedemonstreerd wordt door het hooge hectolitergewicht b.v. van de haver, dat veelal 46 a 48 KG. bedraagt. De wintergerst geeft eveneens een goed beschot; we hoorden zelfs van een boer, die per H.A. 75 H.L. had geoogst met een ge wicht van 66 KG. per HL. Alleen de tarwe is voor vele boeren op een mislukking utige- loopen 't heeft bij de meesten we ken lang op 't, veld gezworven en 't is dientengevolge bijna tfveral in zoo ernstige mate gaan schie - ten, dat het zeer minderwaardig is geworden. Vaak weegt het niet meer dan 60 KG per H.L., terwijl het natuurgewicht 75 KG. is. Over het algemeen is de koren- bouw echter goed, temeer waar de marktprijzen 30 a 40 proc. hooger zijn dan 'n jaar geleden en ook 't stroo levert gemiddeld f28 a 30 per 1000 KG op, zoodat boeren, die hun naam waard zijn, voor hun met graan betcelde perceelen gemiddeld bruto ƒ600 per HA. be sommen, en het bedrijf dus uit - stekend loonend is. De aardappelen bleven ondanks het natte weer uitstekend van kwaliteit en leveren voor de goe de consumptie soorten 200 HL. per HA. die tegen 'n prijs van f3 a ƒ4 van de hand gaan. Bruto opbrengst ƒ750 a 800 per H. Tot dat bedrag zullen de suiker bieten het weliswaar niet brengen doch het suikergehalte is zeer hoog; gemiddeld 16 proc. bij ©en opbrengst van 30.000 KG per HA. Keuringsdienst. De Directeur van den Keurings- diense voor Waren in Keuringsge bied Alkmaar waarschuwt, in ver band met de verhoogde meelprij- zen, de bakkers hierbij door ge bruik van minder meel het gehal te aan droge stof niet te verminde ren, daar ondanks de verhoogde prijzen aan den eisch voor het dro gestof gehalte streng de hand zal worden gehouden. De Directeur voornoemd Dr. D. Mol. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 6 Oct. 1924. Op de he den gehouden weekmarkt wffren aangevoerd 38 koeien en ossen 270520 9 vette kalveren 65— 140, p. ned. pond 1,401,70 17 nuchtere kalveren 1638 101 vette schapen 4052, 551 vette varkens p. ned. pond 0,82—0,94. Te bevragen bij G TIJSBN Pz. H.-hoef Wieringen

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2