3'Si. 3i 15e Jaargang. Vrijdag 17 October 1924. No 83. WIERINGER COURANT NIEUWS- EN ADVERtËNTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN uitgever- CO<?N J BOSKER,WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIlNi \«n 1—5 refela I.M. Iedere re^el meer l.lfl. I U K E A il i - im. BJTERCOMM. M* li. GEMENGD NIEUWS. Hoe een vliegenier een haas vangt.. De vliegenier Couturier uit Soes terberg, die dezer dagen op een weiland onder Maarssen een nood landing moest maken, wist tij dens deze landing met zijn revol ver een liaas te schieten. Daarna dreef hij voor eiken vleugel een koe de sloot in en kwam zelf be houden op aarde. Oen haas nam hij als buit mee. Jacht op eenden. De heer Dcckers heeft aan den Minister van Binnenlandsche Za ken, de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat de vangst van wilde eenden door middel van eendenkooien voor namelijk geschiedt in de maand Februari Is de Minister niet van oordeel dat de houders van eendenkooi en groot nadeel wordt veroorzaakt door Tic bepaling, dat do jacht op wilde eenden slechts tot 1 Febru ari zal zijn opengesteld Zoo ja, is de minister dan nc- reid te bevorderen dat althans het vfmgen van wilde eenden door middel van eendenkooien ook na 31 Januari nog cenigen tijd zal zijn geoorloofd Gebrek aan grondstoffen. Nadat de N.Y. Aardappelmeel fabriek „Eendracht" aan het Kiel sterdiep te Hoogezand, drie we ken dag en nacht heeft gewerkt, zijn Dinsdagmorgen ruim 60 arbei dors ontslagen, wegens hot ont broken van de grondstoffen. De landbouwers-aandeelhou ders der -fabriek zijn wel verplicht tot levering, maar aangezien de boete bij niet-levering gering is (sle.chts vijf cent per I-T.L.) en men mot, vertrouwen hoopt op zeer stijgende prijzen van het product, worden de aardappels vastgehou den in verband waarmee ook de aaxtfl appelschippers "stil liggen. Voel van den vastgehouden voor raad hoopt men bovendien voor de consumptie te kunnen verkoo pen, waardoor men dan nog hoo- gere prijzen zal bedingen. Aan menige andere fabriek be staat 't gevaar van ontslag niet, of is gering, daar de boete hij niet levering vrij hoog is. Inbraak ïn een bewaarschool. Zondagavond is ingebroken in de gemeentelijke bewaarschool te Veisen. Uit de kleeren van een der onderwijzeressen werden 'n gouden horloge en 'n sierspeld ge stolen en uit de kasten met leer middelen twee bouwdoosjes en een bal. De politie verdacht eeni- gc jongens van de inbraak en wist dan ook de daders, drie jongens van 0, 11 en 13 jaar te arresteeren Als men op 80-jarigen leeftijd cigaretten rookt. De weduwe van wijlen den pre sident baron Tejervary en schoon moeder van den oud-minister van buitenlandsche zaken baron Buri- an, is op 80-jarigen leeftijd over leden tengevolge van.... het roo ken van een cigaret. Zijn vrouw op straat gezet. Maandagavond omstreeks 10 uur werd de hulp van de Haag- sche politie ingeroepen voor een juffrouw uit de Reggestraat, die door haar man op straat was ge zet. De juffrouw was in nachtge waad. Buren vertelden, dat de man dronken was. Hij was nu al 'een in huis met een kind van 16 maanden. Een agent trachtte bi» nen te komen. Maar de man hield le deur op slot. De juffrouw, die een hartkwaal heeft, was zoo overstuur, dat de agent haar dragen moest. Per tram is zij naar het bureau Rijs- wijkscheweg gebracht. De dokter van den geneeskundigen dienst werd gehaald. Die oordeelde haar toestand zoo ernstig, dat zij opge nomen moest worden in het zie kenhuis. 's Nachts zijn twee in specteurs met énkele ■recher cheurs en voorzien van een bijzon deren last teruggegaan naar de Reggestraat. Daar de man bleef weigeren de deur te openen, is de FEUILLETON. I B I T No. 9. Hoe hec de plaats 't Is de.dc. Men liceft mij haar genoemd, maar het is zoo'n vroom de naam. Ik ben hem vergt.» ten, al zijn leven. Dat is niets, Peter, ik zal liem Ui er vernemen. Ga, Peter liet. spijt mij, dat ik je opgehouden hebt. Terwijl hij het plein overstak, wierp de Rus een blik op de open vensters van Raymondes kamer. Voor een der vensters had zij een bloemenvaas gezet, en tus- schcn andere bloemen merkte men een ruiker witte rozen op, die men van verre reeds kon on derscheiden, daar hij, in een Sé- vres-vaas geplaatst, boven de aï. dcre uitstak. 't. Is het afgesproken teeken, sprak Valcnski hinnensmönu. Zonder dat hij zijn stap ver traagd had ging hij naar de keu ken ep trad daar binnen, zeggen de Ik heb honger, ik heb dorst. Raymon de- hoorde hot.. Hij heeft gelijk, dacht zij. Voor -hem is op dit oogenblik heJ dringendste te eten en te drinken Peter was niet zoo uitgehon gerd, als hij zijn jonge meesteres scheen te hebben willen wijsma ken. Werkelijk had hij slechts bchoeï te om zijn-dorst te lesschen. Hij dronk met genot een glas water met wijn, en dat was alles. Hij ve'* liet de keuken om naar zijn kamer te gaan, die zich boven de vertrek ken der oude gravin bevond. Bij dc deur vond hij dc kamenier van mevrouw De Soleure staan. Mevrouw weet, dat u terug gekomen is en wacht u, sprak de kamenier. Dien mij dan even aan, ant woordde bij. Ik heb maar een mi nuut of vijf noodig om mij te ver- kleeden. Snel trok hij zijn bestoven reis pak uit, deed zijn gewone dienst jas aan cn begaf zich naar bene- f en- Mevrouw De Soleure stond nen» in haar kamer te wachten. Zonder een woord te spreken, boog de dienaar de knie en kuste de hand, welke de oude hem toe reikte. Altoos zwijgende, stond hij op. overtuigde zich, dat de deuren goed gesloten waren, en uit over maat vntn voorzichtigheid liet hij de zware gordijnen dichtvallen. Toen brak de gravin het stilzwij gen af. Peter, hoe gaat het met mijn zoon vroeg zij mot bevende stem. Sin waarborg vosr dt kwalitiit. 3" a a \i politie met geweld binnengedron gen. Het kind is naar de moeder in het ziekenhuis gebracht en de va der is meegenomen naar het poli tiebureau. In het ziekenhuis vertelde de vrouw, dat zij reeds geruimen tijd ernstig ziek was. In het begin was haar man erg goed voor haar maar toen de ziekte wat lang duurde, begon het hem te verve len. Reeds meermalen had hij haar gedreigd, dat hij haar weg zou jagen en haar verweten, dat zij hem zooveel geld kostte. Dien avond kwam hij thuis cn was toen bijzonder driftig. Daar kwam nog bij, dat hij eenigszins onder den invloed van drank ver keerde. Toen hij zijn vrouw zag, werd hij zoo woedend, dat hij haar bij de schouders pakte en toen zonder meer op straat zette, waarna hij de knip op de deur deed. Dc vrouw had niet voldoende kracht meer om ergens heen te gaan en bleef voor het huis lig gen, totdat voorbijgangers haar vonden. De man, dien zij reclasseerde. Te Arnhem heeft zich volgend geval voorgedaan Een gehuwde vrouw deed aan reclasseerings- Zoo goed als het maar kan wezen in de gegeven omstandig heden, mevrouw De graaf schijnt zijn smart te beheersclien. O, hij lijdt veel, en u zult hem veel verandert vinden. Mevrouw De Soleure zuchtte diep. Uw brief, mevrouw, heeft uit stekend gewerkt. Had de graaf zijn ongeluk vernomen zonder eerst door u verwittigd te zijn ge worden cn zonder uwe vriendelij ke troostwoorden, dan zou die zoo onverwachtte, zoo verschrikkelij- e zaak hem het leven hebben ge kost. Goddank Mijn zoon zal le en, nu hij niet op staanden voet lood bleef. Twee dagen lang verkeerde hij in cen vreeselijken toestand. Droge, glinsterende, verwilderde oogen, een verwrongen gelaat, zijn lichaam voortdurend door stuiptrekkingen geschokt. Hij liet een dof gekreun hooren, sprak niet met mij, maar uitte vreem de, onsamenhangende woorden. Ik was toen bang, dat liij zijn ver stand zou verliezen. Maar langza merhand kwam er ontspanning. TTii kreeg tranen de snikken chcen hem verlichting te gever en de zenuwachtige overprikke- ling kwam tot bedaren. Sinds hij in een opwelling van toorn haar vervloekt heeft, is :lc naam van mevrouw Raymon de niet meer over zijn lippen ge- werk en wijdde ook haar zorgen aan oen man die zich telkens aan sterken drank te buiten ging. Zij haalde hem uit de kroeg en deed alles om te zorgen, dat hij goed oppaste. De man was werkloos cn zou naar een andere plaats om werk te zoeken. Zijn bescherm vrouw bracht hem naar den trein hij verklaarde niet alleen te wil len gaan en trok haar ondanks tegenstribbelingen in den coupé. Zoo zijn zij samen gereisd en... weggebleven. De echtgenoot en kinderen die achterbleven ontvin gen een brief waarin het beslint der vrouw was vermeld zij bleef bij den man dien zij reclassecrle.. LANDBOUW. De wereldgraanoogst. „De Veldbode" ontleent aan de ,Grain Seedand Oil Reporter" de eerste oogstschatting, welke alle tarweproduceerende landen van de geheele wereld omvat. De cij fers (in millioen quarters) zijn als volgt '24 '23 '22 '21 '19 Europa.. 140 160 129 120 111 Amerika 177 194 186 167 161 Azië 49 51 50 36 52 Afrika 10 15 10 15 9 Australië 20 17 15 17 19 Totaal 395 437 389 361 355 Er is dus overal een verminde ring tegen verleden jaar. Alleen in Australië is de oogst iets groo- tcr, terwijl ook de totale oogst hooger is dan in de jaren 1918-1922 de oogst van 1923 alleen overtreft dien van 1924 en de andere jaren. De lagere tarweoogst is voorname lijk te wijten aan den kleineren oogst van Europa, Canada en Al giers. Wat nog nooit is voorgekomen de rogge is in Duitschland thans duurder dan de tarwe. Daaruit moge blijken dat het verdwijnen Van Rusland van de markt, niet eehccl kan worden goedgemaakt door de groote oogsten van eeni- se landen in de nieuwe wereld. De graanmarkt voelt sterk het gt mis aan de krachtige, kleefstof- fenrijke Zuid-Russische tarwe- komen. Hij spreekt slechts over u, mevrouw. Hij heeft niemand anders dan mij op de wereld. Hij weet, dat zijn moeder alleen zijn smart kan verzachten. Thans, evenals voor dat hij die rampzalige had ge kend, ben ik alles voor hem.. Waar heb je hem gelaten Overeenkomstig uw voor schriften mevrouw, hielden wij te Fontenelle stil. De mooiste ka mer van de hoeve was gereed ge maakt en werd onmiddellijk ter beschikking van den graaf ge steld. Ik had den boerin in het ge heim laten waarschuwen. Dat heeft vrouw Plessieux mij niet gezegd, maar wij hebben heel goed gemerkt,, dat wij ver wacht werden. De graaf was ge broken, doodop van vermoeid heid en slaap. Na wat gegeten te hebben, stemde hij er in toe, om naar bed te gaan. Hij was in een diepen slaap, toen ik hem een uur geleden verliet. Hoewel ik graag mijn zoon zou wederzien, Peter, heb ik be sloten, dat hij te Fontenelle ver borgen zal blijven, tot nader or der. .twee of drie dagen desnoods. De hoeve ligt slechts drie kwar tier van het kasteel af. Hij zal dus zoodra ik hem roep, onverwijld hierheen kunnen komen. Daar zij niets weten wat hier ge beurt moeten de Plessieux wel zeer verwonderd zijn. Maar ik ken soorten, niet tegenstaande dc groote Manitoba-oogsten, terwijl verder de Middel-Europeescln- roggebehoeften den Russischen aanvoer .niet kan missen. De Rus sische export valt dit jaar geheel weg, de Duitsche oogst is slecht en de Poolsche schijnt hij een zelfs in de vroegere Duitsche ge deelten sterk gezonken cultuur nog veel geringer te zijn, waarom de uitvoerrechten zóó hoog ge steld zijn, dat ze practisch gelijk staan met een uitvoerverbou. Invoer van Siberische boter. ITet feit, dat Siberië den uitvoer van boter weer heeft hervat, is niet zonder beteekenis. In den loop van dit jaar werd in Duitsch land vrij veel Siberische boter in gevoerd en aldaar 40 pf. per Kg. roedkooper verkocht dan de Duit sche, Deensche en Nederland sche. Ook in Engeland wordt bo ter uit Siberië aangevoerd, in Lon den werden de vorige week circa 32.000 vaten verwacht. Eveneens is de invoer van Siberische boter 'n ons land den laatsten tijd weer van beteekenis geworden. Het is evenwel voor ons land van zeer groot belang, de Duit sche en Engelsche markt te behou den, vooral de eerste, welke in het afgeloopen jaar weer een groote opleving te zien gaf. Of Siberië spoedig een ernstige concurrent zal worden, zal afhan gen van den omvang, welke de »xport van boter uit dat land zal aannemen en welke verhand houdt met den prijs en qualiteit "an het product. Dat onze export, in de eerstkomende jaren door de Siberische mededinging in groot gevaar gebracht zal worden, is "chter niet waarschijnlijk te ach ten. Uit Zuidscharwoude. Na langdurige onderhandelin gen tusschen Raad van Beboer, oredikant en kerkbestuur, zijn kerkvoogdij in het gelijk gesteld 'en aanzien van den ligger voor het predikantstractement alhier. De toestand is thans zoo, dat het Rijkstractcment 400 bcdrangf hen.op hun bescheidenheid kan ik staat maken. Peter, mijn zoon moet de beide laaghartige» overvallen, hetzij in het huisje van het park, hetzij op Raymon - de's kamer. Ik weet hoe groot do genegenheid van den graaf was voor die nietswaardige. De liefdo. die zij hem had weten in te boe zemen, door de betooverende macht, welke zij bezit, door baai- bekoorlijke schoonheid, en dat noodlottige vermogen, om ando ren voor zich te nemen, dat zij in zoo hooge mate bezit, daar ikzelf onder den invloed e rvan ben go- omen, die liefde is in zijn hart liet uitgebluscht. Ik wil dat de graaf het bew ijs an haar misdaad met eigen o«>- *en aanschouw e Ik w il dat. Want anders zou hij niet over tuigd zijn. Hij zou zich zelf pogen •e misleiden. Hij zou alles houden oor de lichtzinnigheid van cen vrouw, die zich niet bewust is van le gevolgen van zekere onschul- lige gemeenzaamheden. Met haar zacht en argeloos ui terlijk, haar kunst om de oogen neer te slaan, weet dat schepsel zoo goed te bedriegen, en heeft z:i op den graaf zulk een macht ge kregen, dat zij in staat zou z.iin zich te rechtvaardigen tegenover onze beschuldigingen en zich als sneeuw zoo wit te toonen. Kortom, zij zou mijn armen zoon doen go- looven, dat zwart rooskleurig is. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1