15e Jaargang. Dinsdag 11 November 1924. No 90. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN E DITI PIANOSTOEL of MU ZIEKSTANDAARD gratis PIANO of ORGEL Fa. P. Th. YPMA, WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIcN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytuslioef Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. Er zijn twee oorzaken van be teekenis, die op den vetveehandel van runderen en varkens en den uitvoer van alles wat levend uitge voerd moet worden als melk- ei: kalfkoeien, jongvee voor liet bui tenland, een gunstigen invloed zul len uitoefenen, als zij tenminste zullen zijn, zooals gezegd wordt. Het zijn de daling van den prijs van het krachtvoer en de verbete ring van de gezondheidstoestand van het vee. Wij behoeven den in vloed van goedkooper krachtvoer voor de vetvorming van vee en var kens zeker niet nader aan te too- nen, ook op den prijs van het ma gere vee zal zulks te bemerken zijn. Verder heeft de veeartsenij- kundigen dienst in Friesland be sloten weer certificaten voor uit voer af te geven met andere woorden te verklaren, dat de tong blaar geweken is. Op den handel zal een en ander van grooten invloed zijn en wel dra zal de verbetering op de mark ten merkbaar zijn. Wij willen niet beweren, dat de verhoogde prijzen van vette koei en .Donderdag te SCHAGEN met een en ander in verband staat, maar zeker is het, dat het vette vleesch aldaar 5 cent per K.G. om hoog liep, le kw. f 1,25 a 1,30 2e kw. 1,15 a 1,20 3e kw. 1,— 1,10. Kalf- en melkkoeien waren vast, hoewel de vetprijzen iets te rugliepen. Kalfvaarzen waren bij goede kwaliteit, goed te verkoopen. Ver der was het bedrijfsvee, magere gelde koeien, pinken en graskal veren, traag. Schapen hadden al weer een goeden dag. Wij zagen drie koppels jonge vette schapen verkoopen voor 60,een 4e kop pel ging zelfs voor 61,Vette lammeren waren naar evenredig heid nog duurder, hoogste prijs 48,weidelammeren tot 36, ,Varkens, iets lager liepen tus- schen 80 en 86 cent, zouters 72 75 ct. Biggen 1,75 a 3,per weekleeftijd. FEUILLETON. No. 16. De krypt was verlicht door vier waskaarsen, geplaatst op vier groote kerkkandelaars en door eon grooto, zwart geverfde lamp, mei, een koperen ketting aan het ge welf vastgehecht. Met die gebrekkige verlichting had de krypt iets fantastisch. Aan eiken kant schenen de levensgroo te stcenen beelden der heiligen in de schaduw zich te bewegen. Terwijl hij de krypt binnentrad, had de graaf bij het licht der lamp en der vier waskaarsen den jacht opziener ontwaard, stevig gebon den aan een der pilaren. De onge lukkige was tot op het midden naakt en bij-zijn pogingen om de koorden, die hem knevelden, door te bijten, wrong hij zich in vreese- lijke stuiptrekkingen. Naast hem stonden Tougaref en Rudiow met opgestroopte mou wen, woesten blik en gewapend met een zweep van leeren riemen. Als uitvoerders der bevelen van huli meesteres, dienden de twee Russen Jacques Vernier de knoet- straf tic. Recht overeind, zeer bleek, maar onbeweeglijk, stond de oude gra- vih op eenige meters afstands, gc- GEMENGD NIEUWS. De Zuiderzeewerken. De „Haagsche Post" verdedigt het heffen van een bijdrage in de kosten der Zuiderzeewerken, van de grondeigenaars in Friesland en Noord-Holland, wier gronden door de drooglegging belangrijk in waarde zullen stijgen, omdat zij na het gereedkomen van het werk geen last meer zullen heb ben van te laag, noch te hoog of van brakwater. Dit voordeel, dat voor Friesland en Noord-Holland op 4 millioen gulden per jaar wordt geschat, hebben de Zuiderzee optimisten steeds breed uitgemeten, aldus de H. P. doch zij hebben zorgvuldig vermeden, daarbij te vermelden, dat een gedeelte van die extra voordeelen in 's-Rijks terug be hoort te vloeien, wel wetende, dat dit het Zuiderzee-enthousiasme zeer zou hebben bekoeld. En dan zegt het blad o.m. Een dergelijke regeling is niet alleen billijk, doch ook niets onge woons in ons land de Rotterdam- sclie en Amsterdamsche waterwe gen, werken van openbaar nut maar vooral van belang voor Rot terdam en Amsterdam, zijn niet tot stand gekomen en worden niet verbeterd zonder belangrijke bij dragen in de kosten daar van door de direct belanghebbende steden. Met aanleg van scheepvaartkana len van Rijkswege, als b.v. die in Twente, wordt niet begonnen vóór dat de provincie en de gemeenten die bijzonder veel beland bij het tot stand komen van die werken worden geacht te hebben, ruime geldelijke bijdragen in de kosten hebben toegezegd Uit den aard der zaak is het niet gemakkelijk de grenzen vast te stellen van het gebied, dat in bij- rondere mate de voordeelen zal andervinden van den alsluitdijk, en dat geschied zijnde, te bepalen de manier waarip die bijdragen uilen worden geheven. Tusschen het stelsel van directe bijdragen van de provincies en gemeenten en het heffen van een rijksbetter- ment-belasting een belasting op dewaardevermeerdering zal moeten worden beslist. De Regee ring zal dit vraagstuk spoedig heb ben op te lossen, en in elk geval vóórdat een beslissing wordt geno men omtrent de wijze waarop de Zuiderzeewerken voortgezet zul len worden. Kan of durft de Zuiderzecraad vraagt het blade 6 jaar na de mo- tie-Albarda, niet spoedig komen met een voorstel omtrent heffing van extra bijdragen, dan is het hoog tijd dat anderen dit tot stand brengen, want noodzakelijk is het dat daaromtrent zekerheid be staat, vóórdat tot aanleg van den afsluitdijk wordt besloten. Ge schiedt dit niet, gaat men zonder toezegging van die bijdragen met de werken voort, dan kan men er zeker van zijn dat de direct be langhebbende zich door allerlei manipulaties met de gronden aan een belasting naar waardever meerdering zullen weten te ont trekken, of dat zij een extra-bijdra gc eenvoudig weigeren, wel weten de. dat de afsluitdijk er toch komt, zonder die bijdrage. Uit Schaden. Alhier heeft zich een ambtena- ren-commissïi gevormd, die trach ten zal Schagen tot de 2de klas te verheffen. Ook denkt deze commis sic aan gemcenschappelijkcn in koop voor en door ambtenaren. Nog altijd worden er te Scha gen personen bekeurd wegens het gemis van een belastingplaatje aan hun rijwiel. Dat overkwam Dinsdag en W oensdag een per soon en Donderdag twee. De rij wielen werden in beslag genomen. Gevold Veel last, tijdverlies, 3 boete en toch nog een plaatje voor f 3. Is dat geen slim overleg De heer S. Meyhuizen, vroe ger vele jaren Kantonrechter in het Kanton Srhagen, is benoemd ♦e Groningen. Uit Callantsoog. De hoofdprijs van de Callants- ooger verloting, eon motorrijwiel, \s gevallen op het lot P. N. Lotweg te Koeras. Bij dit geluk komt nog leund tegen een der pilaren. Na het vonnio te hebben geveld, had zij de voltrekking ervan willen bij wonen. De schouders, de rug en de len den van het slachtoffer waren mot roode en blauwachtige striemen bedekt. Elke zweepslag had zijn spoor achtergelaten. Sommige beter aangebrachte slagen hadden de huid opengereten. Jacques Vernier, met den mond vol schuim en de oogen uit hun kassen, wrong zich, huilde, brulde en knarste met de tanden, bij el ken zweepslag die zijn vleesch ver wondde. Maar hij bad niet om ge nade en deed op geenerlei wijze een beroep op de barmhartigheid zijner beulen. Van tijd tot tijd wierp hij op mevrouw De Soleure een ver- schrikkglijken blik. Had zij dien op zich gevestigd gevoeld, dien Ireigenden, verschrikkelijken blik zij zou dan misschien angst heb - ben gekregen. In den jachtopziener ontwaak te een onverzoenlijke woeste haat, en reeds dacht hij er aan zich te wreken over de schandelijke kas tijding, welke men hem deed on dergaan. De stem van den graaf, machtig en krachtig, was als een donde»*- <dag onder het gewelf van de on- deraardschc kapel komen wee'- klïnken. De opgeheven arm, gereed om toe te slaan, bleef een oogenblik onbeweeglijk, viel daarop machte loos neder,^en de beide Russen ach teruitloopehde, verwijderden zich van hun slachtoffer. - Houdt op, houdt op Dat was het bevel van den meester. Mevrouw De Soleure antwoord de hierop Neen, neen riep zij. Geen ge nade. Slaat toeIk heb gezegd veertig knoetslagen. De Russen traden weder op hun slachtoffer toe. Maar met de snel heid van den bliksem wierp de graaf zich op hen, ontrukte hun de zweepen en smeet ze ver weg. Zich daarna tot de gravin keerende, sprak hij op een toon van diepe smart en van verwijt - Durft de graaf De Soleure zijn moeder berispen O, moeder l moeder Ja. Maar ik wreek je mijn jon gen Treurige wraak, moeder Moest die ellendeling niet ge- kaatijd worden - Men wreekt zich niet op een knecht, moeder Men jaagt hem weg. Was het kwaad, dat mij is geschied, mij berokkend door een vriend of iemand van mijn stand, ik zou hem gedood hebben. Maar die man.... Hij boezemt mi) slechts verachting en walging in. - Tk heb het begrepen, en daar om heb ik mij ten plicht gemaakt je te wreken. Zulk een strafoefening! grooter tegenslagHet lot is zoek. Uit 't Zand. De melkfabriek Ilollandia te Purmerend betaalde Donderdag te Schagen 13 per 100 Kg. melk uit. Hij vergiste zich. In een zeker plaatsje was de kantonrechter ook wethouder en ambtenaar van den borgerlijken stand. Dit bracht hem nog al eens in de war. Zoo had hij eens een paartje te trouwen. Wilt u, vroeg hij de bruid, de ze man tot echtgenoot Ja, zei de bruid. En wat heb jij tit je verdedi ging in te brengen vroeg hij daar op den bruidegom. Belastingpersoneel. Volgens „De Ilsb." zou het in het voornemen der Regeering lig gen, het belastingpersoneel in uni form te steken. Verder meldt het blad, dat de Minister van Financiën bij afzon derlijke circolaire bepaald heeft, dat aan ambtenaren, werkzaam bij den dienst der directe belastin gen enz., geen periodieke verhoo gingen mogen worden toegekend. Laf. Een 80-jarige grijsaard, wonen de aan den Aalsmeerderdijk te Haarlemmermeer, werd een dezer dagen door vier jonge mannen, nadat zij hem al eerder hadden las» tig gevallen, zoodanig mishandeld dat een zijner ribben gebroken is. De politie stelt een onderzoek in. Natrium. Te Zaandam is Zaterdag in een sloot achter het Rustenburg een flesch natrium gevonden. Iemand, die de flesch zag drijven, begin de onvoorzichtigheid deze met een haak stuk te slaan waarvan een ontploffing het gevolg was. De man werd in het gezicht verwond, in het gemeente-ziekenhuis moest hij worden verbonden. Bij een der omwonenden ontstond een begin van brand. De politie stelt een on derzoek naar de herkomst van het natrium in. Aldus behandelt men in Rus land de oneerbiedige, weerspanni ge of diefachtige slaven. Wij zijn niet in Rusland, moe der, maar in Frankrijk. De graaf, zich naar de beide Rus sen keerende, sprak Maak dien man los en trekt hem zijn kleeren weer aan. De touwen, die Jacques Vernier aan de pilaar knevelden, vielen los en in een oogwenk was hij in zijn kleeren. En nu mijn zoon vroeg de gravin. Nu, moeder is die man vrij. Je zult dien man buiten het kasteel geleiden, en je zult hem dan vrij laten gaan waarheen hij wil. Ilij vatte de hand der gravin en sprak Kom, moeder Ga mee. Graaf De Soleure bezat een scliit terend vermogen. Toch was hij niet. gierig. Integen deel, hij was al te gemakkelijk e- delmocdig. Hij gaf veel weg en al toos zonder het na te rekenen. Nooit wendde men zich tevergeefs tot hem. Zoo was Gaston De Soleure zoet iesaan, zonder ooit eenïgen tegen spoed te hebben ontmoet, dertig jaren geworden. Maar hij kende bij slot van rekening slechts de schoone zeide des levens en had, om zoo le zeggen, niet geleefd. 't Was bij de barones De Lon- geau, een oude vriendin zijner WIJ LEVEREN EENE BIJPASSENDE INDIEN U AAN ONZE FIRMA DE LEVERING VAN UW opdraagt. Neemt hierbij onze opvallend lage prijsnoteering voor gerenommeerde merken in aanmerking- ALKMAAR, - Opgericht 1842. Gestoorde theevisite. Het moet gebeurd zijn tc Noord wijkerhout. In de dorpstraat lieerschte volkomen rust. Er viel voor een rustbewaarder niets ic bekeuren in het middagstillc dorp je. Tante Betje was bij tante Jnas- je op thee visite. De dames maak ten samen een genoeglijk babbel tje. In de dorpstraat is plotseling boer Krelis verschenen, vier koei- ?n voor zich uit drijvend. Zijn .vort beesten" daverde door do stilte en van tijd tot tijd liet één van de koebeesten een vervaarlijk geloei hooren. De veldwachter in teresseerde zich niet vior hét ge val. Ook tante Botje en tante Jans je dachten niet aan boer Krelis. Zij dronken thee en knabbelden op het zooveclste koekje. Hoe het gebeurd is, weet nie mand. Maar zonder tc hellen, of te kloppen zijn alle vier de kiebecs ten het gangetje bij tante Jansje ingewandeld. De kamerdeur vloog met een vaartje Ipen en tot groo te ontsteltenis van tante Botje en van tante Jansje, kwam een dom me koeienkop om den hoek kijken Aarzelend kwam het rund binnen, moeder, dat de graaf Baymondc ontmoette. Zij was daar zes maan den als voorlezeres en gezclschups juffrouw geweest. Raymonde was met warmte aan de barones aanbevolen en de oude dame, opgetogen over de schionhcid van het jonge meisje, bekoord door baar jeugd, haar zacht, ingetogen, zedig voorko men, had, zonder er aan te denken naar haar verleden cenig onder men. Zij stelde zich tevreden met zoek te doen, haar in dienst geno- hetgecn men haar zeide „Juf frouw Raymonde Duchemin, wees van vaders en moederszijde, had geen bloedverwanten en stond al leen op de wereld. Dat alles was waar. Op een door eestelijke zusters gehouden kost school was Raymonde door haar vader geplaatst, in den tijd. dat hij uitnemende zaken deed. Ijve rig studcercnde en reeds op ande ren die vreemde betoovcring, wel ke haar later zoo gevaarlijk zou maken, uitoefende, was Raymon de bij alle zusters bemind en de bedorven gunsteling van de su perieure. Na den ondergang en den dood van den graanhandelaar, die spoe dig op elkaar volgden, hielden de zusters, hoewel zij niet meer op de betaling van het kostgeld moest rekenen. Raymonde bij zich en lieten haar haar studiën op kos ten der inrichting voltooien. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1