Akker s Abdijsiroop Ontstoken keel gericht tot de Kamer van Koophan del te Alkmaar, die lieeft toege zegd, haar aandacht aan deze zaak te zullen wijden. Door den Middenstandsbond is een circulaire gezonden aan de M iddcnstandsvereenigingen, dat er ambtenaren zijn die verschillen de nevenbetrekkingen en bijbaan tjes hebben, waartegen zooveo mogelijk zal worden opgekom Opgave wordt verzocht van amb tenaren, waarvan dit bekend is. fn verband met de pogingen om Brcezand in den kring van kostc- looze telefoongesprekken opgeno men te krijgen, zijn de lieeren Kos sen cn van den Berg naar Alk maar geweest. Het bestuur der Ka mcr van Koophandel raadt aan, zooveel corporaties als mogelijk is voor dit doel hijeen te krijgen en daarvan handteekeningen op een adres te verzamelen, hetwelk door de Middenstandsvereeniging moet worden verzonden. Wat de bespreking omtrent een stroeknet betreft, Schagen vraagt zijn strecknct, Helder vraagt zijn stroeknet en dan is er nog een- stroom ig om te krijgen een streek net HelderSchagen. Het gemeen tebestuur van Anna Paulowna vraagt adhacsic-betuiging voo zijn stroeknet Helder—Schagen. Met algemeenc stemmen op twee na, verklaart de vergadering zich zchter tegen ieder streeknet, het zij van welken aard ook. Het be stuur krijgt volmacht, overeen komstig deze verklaring, verder naar goedvinden te handelen. Daar het heel wat ongerief en kosten meebrengt, om te Helder te gaan stemmen, zal de Vereeni- ging alle pogingen aanwenden om een plaatselijk stembureau voor de Kamer van Koophandel te krij gen. Door den heer Jb. Stins wordt de zwarte lijst ter sprake gebracht Het bestuur stelt voor, deze zaak verder te onderzoeken en op een volgncde vergadering hierover nog eens van gedachten te wisse len. Omtrent, de Middenstandsbank vraagt de heer Slikker, of iemand dfc aandeelen heeft en deze hoeft volgestort, verder nog moeilijk heden met betaling heeft. De heer Stins licht in, dat bij volstorting er verder geen betalin gen meer gedaan moeten worden, ook al zou de Bank haar betalin gen staken. Een der leden wijst er op, dat gemeentewerkzaamheden ten uit voer worden gebracht door per sonen huiten de gemeente. Dc vergadering spreekt haar af keuring daarover uit. Ook keurt de vergadering het af, dat er zoo veel leden afwezig zijn, die toch alle belang hebben bij verschillen de op do agenda voorkomende zaken. De afdeeling Anna Paulow na van den modernen Landarbei- dersbond verzond in de afgeloo- pen w eek een adres aan het ge meentebestuur, waarin met het oog op in het eenstaande winter seizoen te verwachten werkloos heid, verzocht wrordt daartegen maatregelen te willen treffen, door a. het verschaffen van produc tief werk, waarhij wordt verzocht aan gcorganiseerden de voorkeur te vorlcenen b. liet geven van een toeslag van 0.50 per dag op de uitkeering tier werkloosheid c. het beschikbaar stellen voor gehuwden en kostwinners, van bons ter bekoming van goedkoo- per brandstoffen d. liet treffen van een steunrege ling voor eventueel uitgetrokken werkloozen. Burgerlijke Stand. GeborenBaulce, dochter van .1 Enkt en van II. M. Merkens. Ondertrouwd Trijntje Langen- diik en Adrianus Rijkers. Getrouwd Ocillia Zwirs en .Tan .Tochem de Vries Maria van der Vaart en Willem Slootweg. Overleden Jantje Bakker, oud 73 jaar, weduwe van Cornelis van Enten Pieter Liefhebber, oud 30 jaar, wonende te Winkel. Door den heer K. L. van Gor- kum, hoofd van school I dezer ge meente, is als zoodanig met in gang van 1 December a.s. wegens lichamelijke ongeschiktheid eer vol ontslag gevraagd. Van Ewijcksluis. Dinsdag 11 No vember werd een vergadering ge houden, met het doel, de kinderen van Van Ewijcksluis en omstre ken een Sint-Nicolaasfeest te be reiden. De vergadering was slecht bezocht, een tiental personen wa ren aanwizig. Door den voorzitter den heer C. Dekker, werd de ver gadering met een toepasselijk woord- geopend, waarna men over ging tot de bespreking. Er werd besloten, om als vorige jaren het Sint-Nicolaasfeest te vieren in de zaal van den heer Waiboer. Om streeks 120 kinderen zullen dit feest bijwonen. Zoo spoedig moge lijk zal worden begonnen met lijs ten te loopen, om de noodige gel den in te zamelen. Door den heer Burgemeester werd reeds toestem ming tot het houden van dit feest gegeven. Van Ewijcksluis. Nadat Woens dag met uitzondering van een 4- tal aan het geheele smcderijpcr- soneel der fa. Van der Velde (dat den laatsten tijd ongeveer 15 man omvatte) ontslag was aangezegd, tegen Woensdag 12 dezer, is Vrij dag de aan die firma behoorende drijvende smederij „Stolzenfels" van hier vertrokken. De in den houten loods opgeslagen vaste smederij zal hier nog eenigen tijd blijven. Ook de aan velen uit. deze omge ving welbekende salonsleepboot .Nepos," diei was aangewezen om de vorengenoemde werkmateria len te vervoeren, zal hier hoogst waarschijnlijk niet meer worden teruggezien. Wij vernamen al thans, dat hiervoor juist voor de afvaart koopers aanwezig waren, welke haar in Zuid-Amerika voor den sleepdienst wenschcn te be zigen. Het moet nu in de bedoe ling liggen, om direct nadat het materiaal ter bestemder plaatse is aangekomen, de „Nepos" in het dok te zetten. Blijkt dan, dat zij ook wat den onderbouw betreft, aan de gestelde eischen voldoet, dan zal zij, na eenigszins te zijn omgebouwd, al zeer spoedig onder convooi naar hare bestemmings- nlaats vertrekken. is$dnf hef a/f/err/eeff gevniagife k~~ Waïineer'.ge tol dus-. Verre nog geè'rf proef ft èenom'dn liebf mei 11 tSabina"iThëe pfn «Sabina'-Koffie, danl iaden wij U aan Uw 1' Vinkèllëfeens naar dlfoj ji merk té vragerl Ge zult R p In elk^opzicht tevreden 1 zijn over Uwe proef Jj neming. M HmidsmulkrAHaMl t OjyauU BO E BRIEF VAN TEUN AAN HARM Anna Paulowna Nov. '24. Beste HARM Ondanks de mist heb ik jé brief ontvangen. Die mist heeft bij ons nders 'n droevig ongeval veroor zaakt; Zoo'n jong kerel door de tram gedood; het' is zonde. Die overwegen blijven ook gevaarlijke dingen en vooral als je zelf op 'n machine zit, die zulk 'n geraas maakt, dat geen signaal van 'n aankomende trein of tram ver staanbaar is. Nu is het hier in het Noorden nog niet zoo erg, iloch doch dan moet je in de om trok van 'n groote stad komen. M'n lieve man, je houdt jc hart vast Die autobussen, taxi's en Fordjes, ze rijën als razenden. Laatst was oom Jonathan uit Amerika bij mij te logeeren; wij bezochten natuurlijk ook Amster dam En die goeie man was in één lag óp van de zenuwen, dankte le goeje Hemel, dat ie heelhuids weer thuis was. Nou schreef hij mij er nog over. Hij meldde me: Na m'n terugkeer uit Neder land ben ik eigenlijk eerst goed gaan heseffen welk 'n veilig land Amerika saamgenomen is. Want bij jullie Allemachtig, nog nooit heb ik zoo hard gereden op zulk 'n smallen en slechten weg; Nog nooit heb ik zoo rakelings langs zooveel fietsers gerammeld en zoo vele malen de sensatie genoten ie mand aan flarden te hebben gere ten. Wij, bij ons, beschouwen het auto-rijden niet meer als een sjïe- ke nieuwigheid die aan 't publiek j3?;; j.y$ behoeft te worden vertoond door stofbrillen, oliejassen, openstaan de knalpotten; wij rijden liier op motorfietsen zonder ons te ver mommen als 'n kruising van dui kers en schoorsteenvegers. En wij hebben indertijd onze ge vangenissen en boetekassen vér - groot om onzen hardrijders en hun goede geld huisvesting te ver lecnen, m'A, 'n ijver, waarover men in uw benzinedronken land ver baasd zou staan. Hier op onze wegen, die ik niet kan oversteken van de auto-druk te, voel ik mij veiliger dan bij u! En als ge uw zenuwen eens wat rust wilt geven, kom dan eens o- ver, In onze goede stad, (één au to op zes menschen kunt ge lee- ren, dat wandelen werkelijk nog wel ,'n onschadelijke bezigheid kan wezen. Je oom Jonathan. Nou, zeg nou 's Harm, had die croeje man gelijk of niet Er gaat toch zeker geen dag voorbij, of er worden er met gebroken ar men of beenen, of heelemaal ka- porus in 't ziekenhuis gebracht. De verpleegsters hebben 't 'r druk van. Jammer, dat van die lieve wezens 't hoofd ook al op hol raakt; Er zijn er in de Amster- damsche gasthuizen, die willen z.g. „pagekopjes" dragen, doch de directeuren zijn daar tegen. De verpleegster, die beur haar laat af knippen, verliest als Simson haar capaciteiten. Zou 't. er soms ook in kunnen zitten, heb ik »1 'ns gedacht, dat ?e heur lange haren niet schoon kunnen houden. Doch dan zou 't, beste middel toch zijn om maar te millimeteren, 'n heelemaal ka le knikkebol;Een hoofd als 'n struisvogelei zal zeker de gemoed rust der zieken niet verstoren. Hé. hé, 't gaat er door in de we veld, jó! Nou, tot ziens, TEUN. en voor hen, die zich verder wil len bekwamen in de Binnenscheep vaart. Na afloop van den cursus zal het instructievaahtuig circa 14 da gen te Helder worden gestatio neerd, teneinde na te gaan of ook aldaar voldoende belangstelling bestaat in het bedoelde onderwijs opdat eventueel ook later in Hel der een cursus kan worden gege ven. Voor den Politierechter te Alkmaar. Mishandeling v. zijn Echtgenooie. Zitting van 10 November. De polderwerker Martinus B., vroeger te Wielingen, thans te Emmen, stond terecht omdat hij op 10 November zijn 29-jarige echt genoote Christine Francisca Hille heeft mishandeld door haar te slaan en te stompen. Bekl. zeide dat zijn vrouw hem vóór 10 jaar al niet mocht lijden. Zij is dienaangaande al door den pastoor berispt. Bekl. ontkende zijn vrouw gestompt of geslagen te hebben en verdenkt zijn vrouw lat zij het met een ander houdt. De eclitgenoote van bekl. woont thans in een pakhuis en verkoopt laar sigaren enz. Haar echtgenoot verblijft thans te Emmen. Zij verklaarde meermalen door bekl. te zijn mishandeld. Hij heeft haar geslagen en getrapt. Ook heeft hij haar een kom lieete kof fie in het gelaat geworpen en haar met de vuist in den nek geslagen. Bekl. zeide dat hij denkt dat hij denkt dat zijn vrouw staat te lie gen. Het is verbeelding van haar dat hij haar geslagen heeft. De polderwerker G. Sneeman heeft gezien, dat bekl. zijn vrouw heeft mishandeld en met een stuk ijzer heeft gedreigd. Ten onrech te denkt beklaagde, dat getuige verliefd is op dé vrouw van bekl. De getuige Tienstra heeft ook gezien wat er tusschen bekl. en zijn vrouw op 10 September in de nolderkeet is voorgevallen. Bekl. heeft de vrouw met de vuist ge stompt. Bekl. zeide dat dit de persoon was die er met zijn vrouw was vandoor gegaan. De politierechter zeide, dat de rouw op Wieringen woont en de getuige Tienstra in Groningen. „Omdat, ze 5 kinderen heeft, kon ze niet met hem mee," zeicle bekl Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Vonnis 15 boete of 15 da- en hechtenis. Bericht. Op initiatief der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor TTolland's Noorderkwartier, geves tigd te Alkmaar, zal vanaf 1 De cember a.s. het instructievaartuig „Prins Hendrik" opnieuw te Alk maar worden gestationeerd. Het verblijf dat in Juni 1.1. slechts van korten duur was, zal circa twee maanden zijn, teneinde een volle dige cursus te kunnen geven voor allen, die belang stelling in de behandeling van scheepsmotoren -1- 'i is het begin Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan 't gevaar het slachtoffer te worden van een ver waarloosde verkoudheid.Wordt geen borst- of asthmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met deslijmoplossende, verzachtende GEMENGD NIEUWS. Een ongelukkig schot. De student B. A. Prinsen, wo nende aan den Haagweg te Leiden liep met een geladen buks de trap op, toen uit een kamerdeur zijn huisjuffrouw, mej. De Vries, ver scheen. Ongelukkiger wijs ging juist het schot af, waardoor Mej. de Vries aan den hals werd ge troffen. In hoogst bedenkelijken loestand is zij naar 'n gesticht ver voerd. Anti-dansen. De kerkeraad der Ned. Ilerv. Gem. en die der Geref. Kerk van Hasselt, hebben ieder afzonderlijk een adres bij den gemeenteraad ingediend, mot het verzoek te wil len bevorderen, dat dit college een verordening vaststelt, waarbij het dansen in het opbenbaar wordt verboden. Afschaffing van de „Waar schuwing.*^ De Tweede Kamer heeft Donder dag een wetsontwerp goedge keurd, houdende wijziging van dö wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen, waardoor de tot dusver voorgeschreven „waar schuwing" vervalt. Neemt, wat waarschijnlijk is, ook de Eerste Kamer dit ontwerp aan, dan zal men voortaan slechts een aanmaning krijgen, waarna men 10 dagen respijt heeft om zijn belasting te betalen, en daarna een dwangbevel. Zuiderzeefonds. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Zuider zeefonds voor 1925. Daarin wordt gevraagd tegen welk tijdstip de 'ndiening is te verwachten van 't wetsontwerp, regelende de tege moetkoming aan de Zui- derzee visschers alsmede of binnenkort een wetsontwerp kan worden tegemoet gezien be treffende het verleenen van ver goeding aan nevenbedrijven van de visscherij. welke tengevolge van de droogmaking schade zul len hebben. Enkele leden achtten het uitge trokken bedrag van ƒ15.000 voor kosten van den Zuiderzeeraad zeer hoog, vooral omdat de uitga ven in 1923 daarvoor slechts 5778.16 hebben bedragen. Gevraagd werd, waarom op art. 14 een bedrag van 350.000 wordt geraamd, terwijl in 1923 met ruim ƒ124.000 kon worden volstaan. Opgesloten. Woensdagavdnd laat werden de bewoners van Noordwijkerhout opgeschrikt, door het luiden van de klok van de St. Jozefskrek. Door het ongewone uur gingen heel wat menschen kijken, wat er aan de hand was. Bij onder - zoek bleek, dat een bezoeker van de kerk in den vooravond onge merkt was opgesloten, en toen niets hem gelukte om de aandacht te trekken, was hij de klok maar gaan luiden. Brieven verbrand. Een schooljongen heeft .gister middag te Bussum een brieven bus in brand gestoken. Een aan tal brieven zijn verbrand. - Overreden. Het 3-jarig zoontje van den landbouwer G. Kost nabij Sloten wilde den weg oversteken, juist toen twee achter elkaar gebonden wagens passeerden De kleine kwam te vallen en kreeg de wie len over zich heen. De ontboden ge neesheer kon slechts den dood con stateeren. w Wegen belasting. De" Regeering overweegt de in diening van 'n wetsontwerp tot heffing van een belasting voor 't gebruik van de hoofd verkeers wegen met bepaalde aan te geven voertuigen. Dit ontwerp is naar de Colleges van Ged. Staten ver zonden om aavies. De indiening zal zooveel mogelijk worden" be spoedigd. Een Ramp. Een vuurwerk fabriek te Pasoe roean (Java) is in de lucht gevlo gen. Er zijn 12 lijken gevonden. Velen worden nog vermist. GEMEENTE WIERINGEN. Succes Nieuws. Zondag a.s. komt K.F.C. I van Kolhorn om Succes II partij te geven. Het 1ste elftal is Zondag vrij. In de gehouden vergadering van Commissarissen van het vee fonds „Helpt Elkander" werd. be sloten de premie voor de aftl. paai den vast te stellen op 0.50 per 100,Het verzekerde bedrag was ruim 71000. Politie. Gevonden een Alpaca beursje met inhoud een porte- portemonnaie met inhoud. Inlich- t.ingen bij den Gem. Veldw. Van Ewijcksluis. Donderd av. j.1. de eerste Nutsavond. De heer Sieuwerts sprak het wel kom tot het groot aantal aanwe zigen. Het werd een avond vol af wisseling. Verschillende voor drachten en tooneelstukjes wer den ten beste gegeven. Ook waren er twee lieeren, die veel tot het welslagen van den avond bijdroe gen. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Den Oever nm. 2 uur Ds. v.d. Veen Westerl. half drie de hr Eppinga DOOPSGEZINDE GEM. H.hoef v.m. 10 uur Ds. v.d. Veen. EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga Bij uitg. collecte voor den Bond. MARKTBERICHTEN. Eierenveiling. Heden waren aan gevoerd 27 partijtjes kipeieren, of 3356 stuks, Prijzen van 13,30 tot 16,10. De meeste partijtjes gingen van 15,10 tot 16,10. 7 partijtjes eendeieren, 302 st., Prijzen van 7,70 tot 8,10. 17 kal koeneieren 15.60. SCHAGEN, 13 Nov. 132 gclde- koeien, mag. 150 a 375 103 idem vette, 300 a 480 10 kalfkoeien 300 a 475 108 vaarzen 160 a 260 95 graskalveren 50 a 120 16 nuchtere kalveren 14 a 24 263 schapen, vette, 46 a 57 304 overhouders 36 a 45 4 bokKen en geiten 2,50 a 20 15 varkens, mag., 13 a 22 75 idem vette per Kg. 0.80 a 0,86 219 biggen 8 a 16 34 konijnen 0,50 a 2,50 25Y kippen 1 a 3 73 eenden 0,80 a 2 90 Kg. boter 2,40 a 2,60. VOOR ST NICOLAAS heeft Boekhandel BOSKER een groote sorteering Romans, Kin derboeken, Atlassen, enz. ontvangen. Volgende wéék volgt groote uitgebreide bekendmaking in dit blad. Een Pathéfoon Een Viool Een mandoline Een Piano een pracht St. Nicolaas ge schenk. Vraagt onze prijzen! BOSKER's MUZIEKH.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2