Dinsdag 25 November 1924. No 94. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SDITH. 15e Jaargang- WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG cn VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. Emigratie van Hollandsche Land bouwers. Hoe zij zich dienen voor te bereiden. (vervolg.) De lange herfst- en winteravon den zijn als geknipt, ook voor den landarbeider, om die te besteden vdbv liet aanleeren van de Engel- sche taal, voor zoover men die noo dig heeft om zich in den beginne te kunnen behelpen. Iloe dat onderwijs dient gege ven te worden weten de leeraars cn onderwijzers weldaarover be hoeven wij hier niets te zeggen. Wel willen we opmerken, dat de afdeolingen van de Landbouw- maatschappijen cn Tuinbouwbon den hier een mooie gelegenheid vinden om een krachtig handje te helpen. Dis zouden b.v. cursussen kunnen organiseeren. Wellicht zouden de gemeenteraden zulke cursussen finantieel kunnen steunen, o.a. ook door 't gratis be schikbaar stellen van een lokaal met. vuur en licht, zooals in den ITafpg en Apeldoorn al gebeurt. De Afdeelingen van de Maat schappij voor het Nut van het Al gemeen zouden zich eveneens ver dienstelijk kunnen maken door 't oprichten van taalcursussen ook de vele kerkelijke vereenigingen op het platteland vinden hier mooi en prettig werk te doen. Uit. deze taalcursussen zouden zich vanzelf dan ontwikkelden emigratie-clubjes, waarvan de deelnemers later, gezamenlijk de ries naar het nieuwe vaderland konden ondernemen. Clubsgewijze vertrekken heeft veel voor men voelt zich dan het geheel niet eenzaam, wat de opgewektheid natuurlijk zeer ver sterkt.. Tiet heeft er dan veel van of men met vrienden en bekenden uit is. JVfaar zoo gezegd, eerst wat En- gelsch loeren. En mocht 't om de een of andere reden niet tot emigratie komen er kan nog van alles zicli voordoen -r dan is 't geleerde immers toch nog niet weg. Vooral de jonge dochters, die eenmaal ook een nieuw vaderland zullen krijgen en de gehuwde vrouwen, die met hun mannen medegaan, moeten FEUILLETON. No 20. Spoedig waren de waskaarsen die men medegenomen had, aan gestoken. Iïout was er in de schuur, cn men legde een groot vuur aan in de kamer der jonge vrouw, om er de vochtigheid ea de kilheid uit te verdrijven. Dekens en beddegoed waren in de groote kist van de berline me degenomen. Weldra was het le dikant opgemaakt, en Raymonde zich voorbehoudende den volgen den dag tot in alle bijzonderheden haar nieuwe woning in oogen- schouw te nemen, begaf zich tei ruste. 'l r" Niemand in den omtrek, toen men vernam, dat. de heer Cha- bricr aangekomen was, vermoed de, dat in de woning zich een jon ge vrouw bevond. XVII. Het is een meisje. Juffrouw Chéramy, een eerza me en om haar bekwaamheid en zorgzaamheid algemeen gunstig bekende dame,, van veertig jaren ongeveer, zat met haar man, oen handelsbediende en haar kroost aai; den avonddïsch, toen men aan de deur van haar woning te niet nalaten zich wat Engelsch ei gen te maken. Zij wennen dan veel sneller. Dan willen we" er nog op wijzen, dat het zeer gewensclit is, dat de vrouwen goed op de hoogte zijn met de pluimveehouderij, want die werpt daar groote voordeelen af. Ook hirvoor is in Holland goede gelegenheid op vele plaatsen wor den pluimveecursussen gehouden, gehouden. Voor deze cursussen zou men zich kunnen wenden tot don heer G. J. Westerink, rijks- pluimveeteeltconsulent, te Beek bergen, gom. Apeldoorn, die gaar ne gratis alle noodige inlichtingen geeft.. Het werken met een broedmachi ne geeft op de boerderijen in Ca nada groote voordeelen, omdat men het dan in de macht heeft de kuikens op het geschikte oogen- blik te doen geboren worden, zoo dat zij aan dan leg gaan in den tijd, dat de eieren duur zijn. Wat men dus bij ons winterlegsters noemt. Wie het host zich voorbereidt, slaagt ook het besthij geldt voor twee. Voor het vinden van een po litie in Canada kan men zich wen den t.ot de Emigratie Centrale TIol land, Anna Paulowna straat 6, den Hang, die in Canade georgani seerd is voor algemeene inlich tingen betreffende overzeesche landen en de daar bestaande ar- beidsmogelijkheid, tot de Ned. Vereenïging Landverhuizing, den Haag. beide instellingen in welker bestuur regeeringsvertegenwoor- digers zitting hebben en die gratis gaarne iedereen voorlichten. MARKTOVERZICHT. Het zal onze lezers bekend zijn, dat er op de verschillende van on ze levensmiddelen cenige belas ting drukt, accijnzen geheeten. Zoo drukt er op het vleesch een ac cijns van 10 pCt. Nu wordt deze belasting wel terstond in zijn ge heel betaald door den slager, maar deze ontvangt ze bij gedeelten te rug van zijn klanten, dus de ver bruikers zijn de eigenlijke betalers Deze belasting bedroeg in Oct. j.1. f 850779,92 tegen 956809,68 in Dijon schelde. De dienstbode deed deed open en liet een jonge vrouw in de voorkamer, waar juffrouw C.réramy haar spoedig- opzocht. Deze vernam, dat haar hulp op staanden voet werd gevraagd, voor een jonge vrouw, mevrouw Chabrier, die huiten woonde. Een rijtuig stond gereed haai weg te brengen. Binnen een paar minuten was juffrouw Créramy gereed. Een oogenblik later namen zij en de kamenier van Raymonde plaats in de berline,, die niet naar het kasteel de Noisy was terugge keerd maar in het huis „De Pdin- ses" gebleven was. Het was een schoone herfsta- void. De paarden liepen stevig door. Na verloop van een half uur be - gon juffrouw Cheramy zich te vérwonderen en vroeg Zijn wij er haast, .Ta, heel spoedig, antwoord de de kamenier. Weder verliep er een half uur. Zichtbaar werd de juffrouw onge duldig doch eindelijk stonden de Daarden stil. Juffrouw Chéramy haastte zich door het raampje te kijken om te zien waar zij was. Maar het rijtuig was midden op den eenzamen weg bliivon staan. Zij zag een dor ruiters afstijgen en naar het portier Ioopcn, dat hij opende. Oct. 1923. Een verschil van ruim 97ÜÜÜ gulden. Dat komt, zeggen ee- Jiigc menschen, door het ingevoer de vleesch. Als de regeering den n voer van gekoeld en Devroren vleesch verbood oi'liooger invoer recht daarvan eischte dan zou er meer binnenlandsch vleesch ge bruikt worden, er werden meer koeien geslacht, meer accijns ont vangen worden en alles was weer in orde.^Dat is wel aardig gerede neerd, maar biet juist. Het vleescli verbruik zou daardoor niet toene rncn, dat zal eerder toenemen als l et binnenlandsch vleesch goed- kooper wordt. De gebruikers eten geen bevroren vleesch omdat ze dit liever hebben dan inlandsch vleesch, maar alleen omdat het minder kost. Die als boven rede neeren, vergeten, dat als wij on- zinvoerrechten verhoogen, het buitenland ons met gelijke munt zal betalen. Als wij door neias- ting het vleesch duurder maken, dan zal liet buitenland alles, wat wij daaruit betrekken voor ons duur maken. Verboog de koop kracht van het volk en het in landsch vleesch zal zijn koopers zelf vinden. Kan die koopkracht niet verhoogd worden en wil men toch het gebruik bevorderen, dan moot het in prijs verminderen. En dat doet langzaam aan ook. Wat de prijs voor slachtkoeien betreft, worden de markten al stugger en trager. Te SCHAGEN waren Donder dag slechts een paar koeien, waar voor 1,25 per Kg. werd verkre gen voor 2e kw. liep de prijs van f 1,10 tot 1,20 en voor 3e kw. van 0.90 tot 1.- Een enkele keer komt er een vleugje met een oaar cent verhooging, maar een volgende week zakt de prijs weer met 3 cent. Gelde koeien met wat melk, zijn nog wel te verkoopen. maar de anderen, meerendecls ommel, brengt oon uïtschotprijs op. Jongvee voor de stal totaal lusteloos. De markt staat in het teeken van bet schaap. Vette scha non liepen tot 56.50, J. Stammes Nieuwe Niedorp vette uitvoer- lammeren liepen tot 47.50 en de drijfslam meren tot 40,Deze liet was Peter Valenski. Juffrouw, dus sprak hij be leefd, op zijn hoogst nog een half uur, zullen wij er zijn. Daar u niet moogt weten waar men u brengt, zult u mij wel toe staan zekere noodzakelijke voor zorgsmaatregelen tc wenden en u te blindoeken. De juffrouw werd bleek. Mij blinddoeken riep zij. Maar dat wil ik niet. Peter drong aan en verzocht haar beleefd hem niet te dwingen geweld te gebruiken, daar hij al les bezat om, in weerwil van haal verzet, met een kap haar hoofd te bedekken en zelfs haar een prop in den mond tc steken. - Maar heb ik het dan met ban dieten te doen riep zij wanho pend. - Neen juffrouw maar met menschen die hun meesters trouw diénen. U heeft niets te vreezen. En Peter haalde van onder zijn ias een broeden zijden doek te voorschijn, die geheel klaarge mankt was en bond hem voor de oogen van de vrouw stevig vast. Hierop klom hij in het rijtuig, trok het portier dicht, en de paar- :len zetten zich weder in drar. De berline hield na verloop van een klein half uur stil voor het huis „De Prinses". Valenski hielp nffrouw Chéramy uitstappen nA de steenen trappen beklimmen», Toen zij zich in liet portaal be waren bijzonder wlUig, zoodat meerdere koppels tot 3 maal toe in een andere hand overgingen en hij elke transactie werd ver diénd. De beste schapenpi ijzen de laatste jaren beginnen liet bedrijf !e wijzigen. Voor varkens werd la gcr prijs verwacht dan besteed werd. Voor slacht varkens kon men nog tot 41 cent krijgen. Voor zouters tot 38 cent Engelsche big gen 33 a 35 cent. De Schager weekmarkt valt dit jaar op den eersten Kerstdag en op Nieuwjaarsdag. Daarom zal zij gehouden worden op Woensdag 24 Doe. en Woensdag 31 Doe. GEMENGD NIEUWS. Oudesluis De grocntenkoopinan V. ont Kwam wonder boven wonder Woensdagochtend aan den dood, doordat iiij vlak voor hel pussee ren van den sneltrein zijn witte óit opzij wist ie trekken, ilet acli leruiel van den wagen werd ver nield. liet duurde geruimen tijd eer alles weder in orde was g nracht, wijl ook het lemoen was gebroken. Toch ook weer waai De Amst. Herv. Predikant Dr. M. de Vrijer schrijft „De een klaagt, dat het met de kerk niet wil en de ander ver telt het de wcnsch is de vader der gedachte dat de dagen dei* geteld zijn, en wijst op de volkstel ling hoe de ouderen wegsterven en er minder jonge aanplant is ei. dus.. Nu nam ik het predikbeur tenblad, 't laatste nummer, vooi me en telde dc collecte op cn de giften van één weck en alleen van de Herv. gemeente van Amster dam. Ik kwam over de 7000 gul- uen. Daar is niet bijgerekend de 5000 gulden van dezelfde week. die Je De Ruyterw eg gaf voor z'n wijk lokaal niet de collecte van S-otei dijk ad 119.66 niet die van de Transvaalbuurt niet van Over 't IJ niet van de Bijbellezingen niet van de Bijbellezingen niet van dc talrijke giften voor dlaco- vond, bevrijdde dc Rus haar van den doek. Zij begaven zich naar de eerste verdieping, en Peter, een deur ope nende, liet juffrouw Chéramy een kamer binnentreden, waar zij zich in tegenwoordigheid der oude gra vin De Soleure bevond. Eerst wilde de aangekomene zich op heftige wijze beklagen o- ver de bejegening die zij onder gaan had. Maar op het gezicht van die bleekc, zoo hooghartige en ont zagwekkende vrouw, gevoelde zij zich niet op haar gemak. Zij was bedremmeld en vond geen woor - len. Ik wachtte u mot ongeduld, juffrouw sprak de gravin. U weet waarom men u hier heeft ge bracht Ja, mevrouw. Juffrouw Chéramy ging naar de aangrenzende kamer en vond daar Raymonde. Oij merkte op zijn best dat deze zeer jong en wonder schoon was. Onmiddellijk vergat zij, dat men haar vijftien a twintig mijlen ver van haar woonplaats op een listige wijze had wegge voerd. r Ik ben juist bijtijds gekomen mevrouw zeide zij tot de oude gravin, die haar op den voet ge volgd was. Daarop wendde zij zich tot Ray monde cn wijdde haar alle moge lijke zorgen. Een uur ging voorbij. nessenwerk niet de contributies voor tal van stichtingen buiten Amsterdam, dié van hier uit ge- teund worden. U werpt mij 1 - p.on „dat is oen toevallige goede weck." Ik antwoord kijk u dat blad van week tot weck na. Kijk u b.v. volgende week, wat er voor de zending werd geofferd, en u zult zien, dat dit geen geflatteerd voorbeeld is. Leg daar dan eens liet poovere lijstje naast wat héél Nederland voor dc vliegers naar Indic over heeft. Aan een patiënt wanhopen moet men, als de levenskracht er uit is. Aan den bodem wanhopen moet men, als er maar geen wortel in aan wil slaan, 't alles dorre step pe blijkt. Maar hier De bodem is rijk, veel rijker dan wij vermoe - den." Rieten stoelen waarvan de gevlochten zittingen slap zijn geworden, zoogenaamd „uitgezeten" zijn, kan men op een eenvoudige manier weer strak spannen, als men op de slappe gedeelten van liet vlechtwerk zeer heette, natte doeken legt en die herhaaldelijk vernieuwt. Door de ze eenvoudige behandeling trekt het uitgerekte vlechtwerk weer samen in zijn oorspronkelijke spanning, vooral als men het., om te drogen, op den trek zet. Negen visschers door een mijn gedood. Uit Duinkerken wordt gemeld, dat negen visschers door een ont ploffing werden gedood, terwijl zij in hun netten een drijvende mijn ophaalden. Hevige sneeuwstormen. Een sneltrein in de sneeuw blijven steken. Men meldt uit Boedapest In Roemenië heerschen de laatste dagen buitengewoon hevige sneeuwstormen. De sneltrein, die uit Roemenië Zaterdagmiddag te Roodapesf moest aankomen, was daar Zon- dagniiddag nog niet gearriveerd. Vliegongeluk. Vrijdagmiddag bad op het vlieg kamp „T)o Koov" nabij Ffelder, een ernstig ongeluk plaats. In verhand mot den Westenwind Eindelijk was alles afgeloopeu. Met de kleine in haar armen, sprak juffrouw Chéramy op plech- ligen toon Het is een meisje. Kan zij blijven leven vroeg mevrouw de Soleure met trillende stem. - Ja, mevrouw. Zie eens, hoe goed gebouwd zij is, al is ze nog zoo'n fijn poppetje. Het is een mooi kind. De oude gravin vestigde de oo- en op de kleine en zag armpjes en beentjes bewegen. Raymonde lag met gesloten oo gen. Was hot om niet aan te zien? Zij gevoelde trouwens niet de minste ontroering. Dc woorden van juffrouw- Chéramy hadden geen snaar in haar hart doen tril- 'en. Het. kindje werd geholpen. TT«M goed was niet gemerkt dit ont ging den scherpen blik van juf rouw Chéramy niet. En dit ver sterkte haar in dc decning, «lat «Ie geheimzinnigheid, waarmee men ïe geboorte van hef kindje omgaf, Slechts één doel had het redden van do oer ocner familie. Toon zij de kleine geholpen had en voordat zij liet in de wieg legde bracht zij haar hij de jonge moe der. Raymonde bleef koel. Niets in haar oogen, geen glans op het voor hoofd, geen beweging in het gelaat. ti Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1