15e Jaargang- Dinsdag 2 December 1924. No 96. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SDIT WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIcN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoei Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. Nu de rust langzamerhand in Duitschland terugkeert, zijne ver houding tot de vroegere vijanden een meer vriendschappelijker ka rakter aanneemt, zijne economi sche en financieele krachten be ginnen te herstellen, begon natuur lijk in ons land de hoop te herle ven, dat wij met het oude afzetge bied, weer flinke zaken zullen jloen. In het bijzonder was de vee exporthandel vol vertrouwen, dat de oude relaties weer opnieuw aangeknoopt zouden worden. Daa* komt nu bij al die goede vooruit zichten, onverwacht de tijding, dat Pruisen de in- en doorvoer van herkauwende dieren en var kens uit ons land heeft stopgezet. Dat beteekent voor onzen handel tevens den invoer van geheei Duitschland, Oostenrijk, Honga rije, Tsjecho Slowakije. Roemenië, Joego, Slavië, Polen en Rusland. Het moet evenwel tot geruststel ling gezegd worden, dat de "han- d$l zich vhn het Pruisische verbod weinig heeft aangetrokken. Te SCHAGEN werd voor goede slacht varkens 80 a 84 cent per KG. be tajxld. Uitvoervarkens werden niet verhandeld. Het wolvee was wil lig en duur. Jonge exportschapei; voor Engeland, Frankrijk en Bel giö liepen tot 47 gld., lammeren voornamelijk voor Londen 48. Deze krijgen daar in December de naam van hertebout. Zoo heeten de hazen bij ons wel eens dakmu zikanten. Weidelammeren tot 40,Koeien waren iets hooger. Ie kw. 1.30 a 1,35 2e 1,15 a 1,25 3e f 1,a 1,10. Bedrijfsvee was trekken. GEMENGD NIEUWS. Het mobilisatie-kruis. Bij legerorder is bekend gemaakt dat het II. M. de Koningin heeft behaagd, als blijk van waardee ring van de diensten, door de Krijgsmacht tijdens den gemobi- liseerden toestand aan den lande bewezen, te bepalen, dat het her- inneringskruis, ingesteld door het FEUILLETON. No. 22. De gravin was naar het kasteel en te bed gebracht. Eer uur later kwam zij bij. Het schot hagel had haar schouder •vermorseld. Doch haar dagen waren geteld Zij zou, vreesde de onverwijld ont boden geneesheer den schok niet lang overleven. Na het vertrek van den arts lic. zij Peter roepen, van wicn zij ver nam, wat er gebeurd was. Deze had inmiddels vernomen, dat de gendarmes Jacques Vernier ge boeid hadden weggevoerd. De ongelukkige, de ongeluk kige steunde zij. Beklaagt u hem dan vroeg Peter niet zonder verbazing. Voel je dan niet, dat die man tot alle laagheden in staat is, en heel wat kan vertellen Begrijp je dan niet de gevolgen als het vreeselijke geheim onthuld wordt De nieuwsgierigheid der mannen van het gerecht zal opgewekt wor den. Zij zullen alles willen weten, zij zullen zoeken. De Rus sloeg zich tegen liet voor hoofd, 't Is waar ook riep hij. En hij boog het hoofd. Jflij ge- Voelde al de waarheid van wat Nat. Comité herdenking mobilisa tic 1914, ook in uniform zoowel in als buiten dienst mag worden gedragen. Allen, die in de periode Augus tus 1914 November 1918 eeniger lei mil. dienst bij de weermacht te land of ter zee hier te lande of in de Overzeesche Gewesten heb ben vervuld, zullen gerechtigd zijn, het herinneringskruis te dra- |gen. Het kruis zal worden gedragen i het onderscheidingsteeken voor langdurigen dienst, doch vóór de buitenlandsche ridderor den en eereteekenen. Het wordt vervaardigd door de Stiehtsche fabriek van Zilverwer ken van C. Begeer te Utrecht. Na gereedkomen zal het kruis met lint zooveel mogelijk ver spreid worden door den kleinlian del tegen prijzen van 0.46, 0 52, (in gewoon doosje) en 0.56 (in luxe doosje.) Vleeschvergiftiging. In een gezin, wonende te Sloter 'lijk, zijn de vrouw en 4 kinderen, na het eten van roodvleesch, onge steld geworden. De verkooper van bet vleesch, een slager uit de Groen van Prinstererstraat te Am sterdam, isaan een der bureaux bij procesverbaal gehoord door den keuringsdienst voor waren is geconstateerd, dat het vleesch schadelijk voor de gezondheid was. Een nieuw hotel. Uit Londen wordt gemeld, dat Zaterdag op Rusell-square te Lon den de eerste steen is gelegd voor het ïmpcrial Hotel, dat het groot- de hotel van Engeland zal wor den met 10,000 kamers. Stormweer in het buitenland. Uit Londen worden berichten over stormweer in verschillende gebieden gemeld. Volgens een bericht uit Madrid wordt gemeld dat bii een hevigen rtorm die op de kusten van Span- 'o en Portugal woedde, twee stoom schepen voor Vigo zijn gestrand; waarbij 14 personen biet leven ver loren. zijn meesteres hem had gezegd. Den volgenden ochtend ging hij op kondschap uit. Hij vernam dat Jacpues Vernier, na een kort ver hoor voor den kantonrechter, naar de gevangenis te Dijon was ver voerd. Hij had verklaard, dat hij op de gravin geschoten had met het plan haar te dooden, omdat zij hem door haar Russische knechts ten bloede toe had laten geeselen. Hij had zich gewroken Maar toen men hem vroeg, waar om de gravin hem die kastijding had laten toedienen, bewaarde hij het stilzwijgen. En toen men aan hield, antwoordde hij Ik zal het niet zeggen ik zal niets zeggen. XIX. De gevolgen van een schol. Hoewel de wond der gravin op zichzelf niet meer gevaarlijk was verhief, na het vertrek van hei gerecht, de koorts zich en vererger de de toestand der zieke. Den vol eende ochtend vroeg, toen de dok ter kwam, kon deze zich niet ont veinzen, dat het spoediger afgelo» pen zou zijn dan hij eerst gedacht had. In den loop van den dag liet zij zich schrijfgereedschap hrensbn Zij bezat nog kracht genoeg, zoó machtig was haar wil. Daarna liet zij Peter Valenski komen. - Peter, dus sprak zij, mijn laat In het Engelsche Kanaal is een oud stoomschip, dat van Portli- moutli naar Essex werd gesleept, op zeven mijlen van Selsey Bill gezonken. Drie gewonde leden dei- bemanning werden opgepikt de kapitein en drie man worden ver mist. Rotkreupel. Onder de schapen in Oost-Gro- ningen en in het aangrenzende ITannoversche komt de laatste we ken veel rotkreupel voor. Door afzondering van de gezon de dieren hoopt men. deze ziekte te beperken. Ergerlijke vervuiling. In de Louwersmansgang te Zwolle woonde de 69-jarige Anto nic Bosch, door de buren nooit an dprs genoemd en gekend als Smit, in een klein kamertje, bo ven een pakhuisje, volgestopt met oud roest. Aan een touw liet hij 's morgens een emmertje neer met geld, de kinderen uit de buurt haalden boodschappen, en clan trok hij het emmertje weer op Dinsdagavond 1.1. hoorden de men «chen, die langs de woning kwa men, gekreun en geroep van .dorst, dorst, dorst." De deur zat op slot. De politie werd gewaar schuwd, die de deur openbrak. Een paar agenten wrongen zich met moeite door den nauwen door •rang. tusschen het oude ijzer naar hoven. Op het bovenkamertje, vlak voor het raam, lag Bosch op den grond op een paar oude zak ken, met een kussen onder het hoofd, onder vodden, die eens wollen dekens waren geweest. In het vertrek heerschte een ont zettende stank. Bosch weigerde heslist naar het ziekenhuis ge bracht te worden, i De agenten moesten hun klee- ren van het ongedierte laten ont smetten. De verpleger, die met den brancard van het ziekenhuis kwam, zag geen kans den man zoo vervuFd te vervoeren. De klee ven werden losgeknipt en geheel naakt werd hij in een laken gewik keld naar heneden gebracht en vervoerd. Hii had o.a. zeven bocze roens over elkaar aan was het sf.p uur nadert. Ik heb eenige be schikkingen genomen, door de afwezigheid van den graaf De So ieure vereischl. De oude dienaar kon zijn tra nen niet bedwingen. Schrei niet, arme Peter Luis ter. Hier heb ik een paar brieven. Dien aan de notaris moet je op de post doen, en dien aan mijn zoon moet je hem zenden, zoodra je weet, waar hij zich in Indië heeft gevestigd. Het spreekt vanzelf, dat je de brieven, die mijn zoon mij zendt, moogt openen. In dezen brief bericht ik zelf hem mijn o- verlijden. Ik heb jou, Peter, tot den uit - voerder van mijn laatsten wil be noemd. Aan elk mijner dienaren vermaak ik een jaarlijksch pensi oen van twaalf honderd francs. Jou, Peter, vermaak ik niets, Ik laat aan mijn zoon over, om je te bcloonen voor je goede en trou we diensten, nis het oogenblik, daarvoor gekomen zal zijn. Je blijft hier op het kasteel en zult er den terugkeer van je mees ter afwachten om rekening en verantwoording te doen. Twee dagen daarna ontsliep de gravin zacht en kalm, bij haar vol le kennis. Haar laatste woord was Mijn jongen, mijn lief kind. Jacpues Vernier bleef bij zijn zwijgen volharden. Ook bij de o- penbare terechtzitting. Niets baat te om hem aan het spreken te krij eene vuil, dan trok hij er een an der overheen. Hij had verscheide ne wonden op zijn lichaam daar had hij lappen omheen genaaid. Na twee dagen in het ziekenhuis te hebben doorgebracht, is Bosch overleden. Gereformeerde Vermaning. Onder het opschrift „de Komie ke Raad", kapiteLt prof. Hepp van de Vrije Nniversiteit, in „De Refor matie", als volgt den gemeente raad van Amsterdam „Wie in den afgeloopenweek de verslagen van den Amsterdam- schen gemeenteraad inzag, vondt ze doorspekt met inlasschingen als vreugde, groote vroolijklieid, gelach en meer in dien trant. „Het schijnt er daar genoegelijk jtoe te gaan. „Maar inmiddels worden daar buiten de belastingbetalers uitge oerst. „En de groote belastingbetalers gaan op de vlucht, dat scheelt de \msterdamsche schatkist een slor dige vijf millioen per jaar aan be lasting, naar men heeft uitgere kend. In deze omstandigheden zou een ietwat meer ingetogen hou ding den Raad niet misstaan. „Gevaar, dat men er zal verval len tot de stijfheid der oude regen ten, bestaat er hcusch niet meer." Vrouwen als barometers. De vrouw is niet alleen in over- Irachtelijken zin de barometer, die de stemmingen in een huishou len op 'r fijnst, aanwijst, zij is ook barometer in de eigenlijke betee- kenis van het woord, want zij bi rit een buitengewone gevoeligheid voor het weder. Het is een ov-i oude ondervinding, dat het vrou welijk geslacht gevoeliger is dan liet manelijk, dat het dichter staat bij het gebied van voorgevoel en het onbewuste. Ook voor weersver anderingen bezit de vrouw een zeer fijn gevoel. De verwonderlijke fijngevoelig heid van de vrouwen, betreffend* het weder, releveert Phyllis Clark in een artikel, waarin zij zeer be langwekkende waarnemingen me dedeelt. Zeer dikwijls schrijft gen. Zijn advocaat verdedigde hem met warmte, overtuiging en talent. Hij maakte vooral een han dig gebruik van een schrijven van den geneesheer van Noisy-les- Monts, houdende de verklaring, dat de gezondheid der gravin se dert lang wankel was geweest en dat, al was de dood spoedig op het geweerschot gevolgd, dit daar van niet geheel en al de oorzaak was, daar de schouderwonde op zich zelf niet doodelijk was ge weest. De gezworenen namen dus ver zachtende omstandigheden aan. Jacques Vernier werd tot vijf ja ren dwangarbeid veroordeeld. XX. Als het mijn dochter was! De graaf De Soleure was na een voorspoedige reis te Calcutta aan ekomen. Spoedig was' de jonge graaf be kend. De groote droefgeestigheid van den graaf deed gissen, dat een hevig verdriet hem ondermijnde. Dit verhoogde nog de belangstel ling, welke hij aanstonds had in geboezemd. Aan uitnoodigingen ontbrak het hem e.erlang niet. IToe ongaarne ook. hij kon niet nalaten er eenige aan te nemen. Al vergat de graaf het verleden niet hij begon te veranderen. TI ij werd minder somber en terugge trokken. zij kan men van vrouwen de opmerking hooren „Ik weet al, dat er een oostenwind waait, zon der dat ik mijn hoofd buiten liet venster heb gestoken, want dan voel ik me zoo naar en zoo prikkel naar," Anderen weder zeggen Als ik 's morgens wakker word, merk ik dadelijk, of de wind west is. Dan zit er een zekere zachtheid in de lucht, die een licht en geluk kig gevoel in mij doet ontstaan. Mijn haar glanst meer en kan ge makkelijk opgestoken worden dan p andere tijden en ik hel) het ge voel, dat ik er nooit zoo goed uit zie als Dij een westenwind." De toestand van het vrouwen haar is wel de beste barometer, welken de vrouw voor het bepalen van het weer bezit. Er zijn dames, die zelf beweren, dat zij altijd kun nen voorspellen, of het zal gaan icgcnen, omdat hcur haar dan ecl gemakkelijker natuurlijk gaat golven dan anders. liet eigen aardig knetteren van liet haar dat men 's morgens bij het kappen hoort, kondigt 's winters droge koude aan. Andere vrouwen, die voor men- schelijke barometers kunnen door gaan, bespeuren in haar oogen •enige vermoeidheid en spanning als het zal gaa sneeuwen. Vrou wen, die zich bijzonder goed voe- 'en, als er sneeuw in de lucht zit, zijn zeldzaam, want de sneeuw lucht doet op de huid een gevoel van droogheid en ruwheid ont staan en veroorzaakt zelfs dik wijls een zeer onaangenaam bran ierig gevoel. Gesprongen lippen zijn een an- ler teeken van gevoeligheid voor 'het weer, dat men bij vrouwen kan waarnemen. Men krijgt een gesprongen huid het meest bij Noord-Oostenwind en daar de lip nen der vrouw bijzonder gemak kelijk worden aangetast, kan men cr duidelijk bet waaien van dien wind aan zien. Sinds 81 jaren niet gekust. Dit berichtje is allerminst grap pig er zit zelfs iets tragisch aan. Juffrouw Sylvia Argyll, te Glas- Met. groote vreugde zag de trou we Johan zijn waarden meester om zoo te zeggen herleven. De graaf had aan zijn moeder een brief geschreven, dien zij niet meer mocht ontvangen en waarin hij zijn aankomst en voorloopige vestiging te Calcutta meldde, fuj wachtte nu op antwoord. Na verloop van enkele dagen ontving hij twee brieven. Op den omslag van den eenei. herkende hij de hand van zijn moe der, zonder op te merken, dat die eenigszins gebeefd had. De omslag van den andere, waar op hij het schrift van Peter Va lenski herkende, was van -een rouwrand voorzien. Wat bcteekende dat Was Ray- «nonde dood. of welhet. kind? Op die gedachte sidderde hii. Tiet kind (lood. Was dat niet wat hij wenschte Het eerst opende hij den brief zijner moeder. Deze ving aan met de woorden „Mijn zoon. mijn dierbaar kind, ik ga sterven." Hij slaakte een kreet van smart. En met oogen. verduisterd door tranen, over al zijn leden bevende, las hij het schrijven, en toen hij aan de laatste woorden „Vaar wel Vaarwel kwam, barstte hij in snikken los. 't Was gedaan. TTij was nu al leen op de wereld. Hoe scheen zijn ongeluk hem nog grooter en die per Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1