15e Jaargang. Dinsdag 16 December 1924. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SBXTH No 100. WIERINGER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoei Wieringcn. 4Telef. Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. liet mond- en klauwzeer woe kert in ons land nog maar altijd voort. Ilier wat meer, daar wat minder, maar vrijwel in alle pro vinciën komenniet alleen nog ge vallen voor, maar worden zoo nu en dan meer nieuwe gevalen ge noemd. In het buitenland is het al nie beter. België telt nog 9000 besmet te gemeenten, wel treed men daar streng op, om de ziekte meester te worden. Verschillende markten zijn gesloten, grootc jaarmarkten worden verboden. Ook daar klaag liederen van alle kanten over de andeelige gevolgen, melkgebrek en slechte uitkomsten bij vetmesterij In Engeland treedt men nog stren ger tegen de ziekte op. In de stal waar zich een geval voordoet, wordt al het vee afgemaakt. Spoor wegmaatschappijen die een ziek heest hebben vervoerd en daarna de wagens niet hebben ontsmet, worden met hooge geldboete ge straft. Ook in Denemarken wordt de afmaakmethode toegepast. Dat kost millioenen, doch de resulta ten zijn nog onbevredigend. Men schat het aantal gevallen in Dene marken thans op 60.000. Zoo staat het thans met de ziekte bij onze naburen, maar de gevolgen zijn eigenlijk veel nadeeliger dan de ziekte zelve. Dat in de vette koei en zoo weinig groei zit, dat er wei nig goede kwaliteit op de markten wordt gevonden is wekelijks waar te nemen. Te SCHAGEN was op 11 Dec. bijna geen le kw. te vinden. Wat W was werd al spoedig verkocht Voor die weinige goede koeien werd 1,20 a 1,25 ontvangen. Voor 2e soort f 1,10 a 1,15 3e soort 1,— a 1,10. Gelde koeien met wat vleesch- kosten f 0,90 a 0.95 of 270,a *325,Mlek- en kalfkoeien trek kend 275 a 425,Nuchtere kal veren, voor de slacht 15,a 30.50. Schapen waren duur. Jonge vette liepen tot f 62.Overhou- ders voor de weide tot. 51,50, vet te lammeren voor den uitvoer 47,25. Trots de sluiting der uitvoer van levendige dikhuidigen,, blij ven de varkens vrijwel prijshou dend. Op de Schagel- markt waren 124 vette varkens, waarvan even wel meer dan de helft bestond uit zouters en Londensche biggen. Slachtvarkens tot 80 cent per K.G zouters tot 68 cent- Londensche biggen 60 a 66 cent, biggen 1,75 a 3,per week leeftijd^ GEMENGD NIEUWS. De nieuwe Vlootwet. Mr. v. Schaik (R.-K.) die de Vloot wet deed duikelen, zeide bij de behandeling van de begrooting van marine in de Tweede Kamer De nieuwe Vlootwet beteekent het vastleggen voor acht jaar van het marinebeeld. Ik ben daar dan ook geen voorstander van. Het zal mij daarom wel aangenaam zijn ik stel er prijs op dat reeds nu te zeggen indien de Regeering de indiening dezer wet achterwege laat. Mr. Van Schaik schijnt dus van plan ook tegen de nieuwe Vloot wet te stemmen. Een leeliike vergissing. Iemand te Finsterwolde slacht te een varken en zoutte het spek en vleesch in. Achteraf bleek daar voor niet zout, maar fijne soda te zijn zijn gebruikt, zoodat het vleesch bedorven was. De vergis sing werd begaan door den winke lier, bij wien het zout was besteld. Deze heeft een schadevergoeding van 60 betaald. Ook iemand, die kool inmaakte, ontving soda, doch dit werd nog tijdig ontdekt. Nog eens mond- en klauwzeer. De studie van de verbreiding van het mond- en klauwzeer doe., vermoeden, dat kiemen van deze ziekte, altijd en overal aanwezig zijn, maar dat er bijzondere om standigheden noodig zijn om de ziekte bij het vee te doen uitbre ken.. Vermoedelijk worden de kie men verspreid door een bewegen de tusschenpersoon mensch, vo gels, andere dieren. Tn een kort geleden Engelsch tijdschrift bren gen twee Engelschen, bewijzen, FEUILLETON. No. 26. Men leert Georges Ramel nader kennen. En nu, sprak de heer Florin- tin Broussssl zou ik gaarne iets na *iers weten van U Georges, aldus wendde hij zich tot den jonge i schilder. Was de voornaam van uw va der niet André Ja mijnheer André Ramel Maar hij stierf toen ik pas acht tien jaar was. Een sombere zwaarmoedigheid had zich, na den dood mijnev jnr e- der, die hij aanbad, van hem mees ter gemaakt en zijn kracht en wil gebroken. Bij zijn dood liet hij niet veel na, doch genoeg om mij daarvoor gevoegd bij de opbrengst van den verkoop zijner teekeningen, en schetsen, mijn studiën te doen voortzetten. Doch mijn kapitaal raakte op. De strijd tegen al de moeilijkheden van het leven begon toen en heel spoedig, helaas, kwam de armoe de. En je moeder, hoe heette die? IIoo en waar heeft zij je vader lee wen kennen Verlangt u dat te weten, mijn dat ratten de overbrengers dei- ziekte kunnen zijn. Om te begin nen voedden deze dieren met lymj klieren van koeien, die geslacht waren omdat ze in contact ge weest waren met dieren mei mond- en klauwzeer. Enkele rat ten werden ziek ze kregen voch tige zwelling van de huid van de pooten, kregen blazen en blaren tusschen de tccnen en op de tong, in het kort een ziekte, die veel lijkt op het mond- en klauwzeer van de runderen. Dc ziekte kon van rat op rat worden overge bracht. Bij lijkschouwing van rat ten, die de ziekte gehad hadden, bleken deze ook eigenaardige long afwijkingen te hebben, die met de ziekte in verband scheen te staan. De schrijvers zijn nu gaan zoe ken naar deze longanvijkingen bij ratten, gevangen om op pest te worden onderzocht. In 2% der on derzochte ratten vonden zij deze longafwijkingen. Zij hebben toen le herkomst van deze ratten nage 'gaan en de verdachte dieren wa ren alle gevangen in de buurt van slachthuizen of in riolen, die in verbinding stonden met plaatsen waar zieke koeien waren gestald ewecst.. Hoe het ook zij, in ieder geval is liet wel bewezen, dat ratten met de ziekte kunnen besmet worden on daar het jachtgebied dezer die ren zich soms over zeer grooten afstand uitstrekt, is de mogelijk- iroot, dat zij deel tiebben aan de nog steeds raadselachtige versprei lingswijze der ziekt-1 De gevaren van vergeten. Een koopman deed bij de politie aangifte dat hij op 11 dezer in een 2de klasse coupé van een trein Rotterdam Amsterdam heeft ach tergelaten een pakje, inhoudende oen pakje met 12 a 13 vulpenhou ders en een zakje, inhoudende 24 gouden pennen. Toen hij de ver missing bemerkte,, was de trein reeds naar Hilversum vertrokken, w-aar hij telegraphisch ingewon nen informaties bleek, dat een en ander niet in de coupé aanwezig was. heer Heel gaarne Je zult mij ple zier doen met mij dat mee te dee- len. Nu dan. Korten tijd na zijn terugkomst uit Rome, waar hij voor rekening der regeering eeni- gen tijd had doorgebracht, kreeg hij het verzoek eenige oude schil derijen op een kasteel in het Li- mousijnsche te komen herstellen en bijwerken. Een buitenkansje voor een jong schilder, die niets an ders bezit dan zijn talent, zijn pen seelen en palet. Op dat kasteel leerde mijn vader freule Lucie De Formose kennen, lie toen even twintig jaar was en wees van vaders- en moederszijde zonder vermogen. Haar vader was gestorven zon der een cent na te laten. Ik weet niet door wrelken rampen hij zijn fortuin was kwijtgeraakt. Haar oud-oom, ie baron De Cor marin, had zich het meisje aange trokken en bij zich in huis geno men. De baron en de barones De Cor- marin waren hoogbejaard, zeven tig en vijf-en-zeventig jaar. Zij moesten hun nichtje, waarvoor z:j een hartelijke genegenheid had den rpgevat., bij hun dood, zoo niet hun geheele vermogen dan toch ded helft rr van nalaten Want de barones had van haar kant een achterneef, dien zij niet geheel meende t° moeten onter ven oewel hij een groot fortuin bezat. i Een oorlogsheldin vermoord In de nabijheid van het dorpje Chateau-Salins, in Lotharingen, is dezer dagen een oude vrouwMme Ete, vermoord gevonden. Mme Ete genoot ren groote be kendheid in haar geboortestreek door haar heldhaftig gedrag tij dens den oorlog. Verschillende malen overschreed zii met levens gevaar de Duitsche linies om de nlaats te ontdekken, waar het Duitsche zware geschut stond op gesteld, dat Nancy bestookte. Zij bracht het bericht aan den Fran- schen generalen staf over, die er gebruik van maakte om de vijan delijke kanonnen tot zwijgen te brengen. Men vermoedt, dat Mme Ete is vermoord door een Duitscher, een lid van een bepaalde Kriegsver- ein, die uit ouden wrok heeft ge handeld. Verduistering door een amb tenaar Een ambtenaar der gemeente Avereest had onder zijn beheer de iegeskas en de voorschotkas. In ion loop van de ja'-en had hij in de Iegeskas gelden, die hij ontving bij het sluiten van huwelijk, niet gestort, en er bovendien ook gei len uitgenomen. Ook uit de voor schotkas had hij zich gelden toe geëigend. Ilem werd tevens voor de Zwolsche Rechtbank ten laste gelegd verduistering van 170, van 59 en van 240. Bekl. bekende. Hij zeide, er toe gekomen te zijn door huiselijke omstandigheden. Eisch 6 maanden gevangenisstr. Marktdievegge gearresteerd. De recherche te Delft had reeds sedert enkele weken vermoeden dat een juffrouw het bedrijf van ..marktdievegge" uitoefende. Don derdagmiddag werd zij op heer ei daad door een rechercneur „ge knipt", toen ze koperen snuisterij en uit een kraam stal. Na haar arrestatie trachtte zij een paar kousen weg te werpen. Van het politiebureau werd op haar onderkleeding verborgen be tonden een zijden omslagdoek, wee paar zijden kousen, acht el An-iré Ramel en Lucie De Fo* mose ontmoetten elkander dik wijls, dagelijks, schier ieder uur. Jong en schoor, beiden, bemin den zij elkander. Alles ging goed. zoolang het werk duurde. Maar eindelijk kwam voor AndrS Ramel het oo- genblik om het kasteel te verlaten De schilder had de vermetelheid het meisje,, dat hij innig liefhad, ten huwelijk te vragen. Men lach te hen vierkant uit, men noemde hem een jongen dwaas. Men moest scheiden. André ver trok met de wanhoop, den dood in het hart. Lucie was niet minder •adeloos. Den zesden dag vluchtte zij uit het kasteel, alles ten offer bren gende aan haar liefde, en kwam mijn vader te Parijs opzoeken. TJ -aadt wat er verder volgde. Lucie dwong haar bloedverwanten hun toestemming te geven tot haar hu w*elijk. Zij werd de geliefde echtge noote van André Ramel. Maar haar oud-oom wilde niet meer van haar hooren spreken en onterfde haar. Een nieuw testa ment, geheel ten voordeele van den achterneef van mevrouw, werd er gemaakt, en deze erfde eenige. ja ren later het geheele vermogen van den baron en de barones. En is de naam van dien erfge naam je ook bekend Ja, mijnheer, het is de graaf De Soleure die vorstelijk rijk moet zijn en aanzienlijke bezittingen in Rusland, heele dorpen naar het kant had zij onder de oksels ver stopt. De visscher ij-staking in IJimiulen De Nederl. Federatie van Trans portarbeiders meldt Zondagmorgen zijn weer 10 trei Iers binnengekomen, waaronder „De Proef" van de Mij. Noorder licht, die op Grimsoy mark te. I)e Engelsche organisatie toonde <?e bemanning het van de Federatie ontvangen telegram, waarop de bemanning besloot naar I.Timiiden terug te keeren. De directie werd hiervan draadloos in kennis ge steld deze gaf orders de Neder landers af te monsteren en Engel sche zeelieden aan boord te ne men. Dit schijnt, volgens de Fede ratie niet gelukt te zijn. De beman ning van „De Proef" heeft zich Dij ■le staking aangesloten. Autobus te water. Men meldt uit Zaandam Zaterdagmorgen is de autobus die de arbeiders van en naar hun werk brengt, van de pont in het water van de Markorvaart gere den. Toen het overzetveer de overzij de der vaart had bereikt, doch nog niet vast lag, zette de chauffeur de motor aan en reed ondanks do waarschuwingen van dn pont- Juist toen de voorwielen op den gladdon weikant waien, werd de pont door het zwaardere acht erge deelte van den wagen in het wate- teruggeduwd, tengevolge waar van do bus achteruit in de vaart reed. Met groote moeite w isten de 15 inzittende arbeiders zich in vei jligheid te stellen. Carbid-ontploffing. Aan boord van den te Diepp [("Frankrijk) binnengrkomer stoorfï (logger M A 68 heeft een carhidont ploffing plaats gehad, waarbij de machinist Vermeulen, wonende te Vlaardingen, is doodgeslagen. KERKNIEUWS \ed. Herv. Gemeente Oostzaan. Rij de verkiezing van zes leden :an het kiescollege der Ned. ITerv. Kerk te Oostzaan zijn onlangs de '•rijzinnigen weer met pronte meer lerdheid van stemmen gekozen Een aantal rechtzinnige leden schijnt, heeft, behalve een prach tig landgoed, niet ver van Dijon. Dan zul je wel op dien graaf erg gebeten zijn, die je moeder van een erfenis heeft beroofd, waarop zij recht had te rekenen. Waarom, mijnheer Wel, omdat hij de oorzaak is van je armoede. Dat zie ik niet in. Ik ben even min op hem als op den baron De Cormarin gebeten. Deze heeft zijn achternicht onterfd. Daartoe was hij bevoegd. Wat den graaf De So leure betreft, hoe kan iemand het hem euvel duiden, dat hij een ver mogen, dat hem toegeworpen wordt, heeft aangenomen 't Is waar, je hebt gelijk, waai 1 eGeorges Maar zeg eens, heb ;p, toen de nood hoog geklommen was, je nooit tot den graaf De So- 'eure gewend Nooit, mijnheer Waarom niet .Te wist toch lat hii zeer rijk was Tk ken hem niet Het doet er niet toe. Maar hij 'ou vernomen hebben, dat je be stond. Hij moest zich toch wel Lu- ~ie De Formose, de onterfde ach ternicht van den baron De Corma rin, hebben herinnerd. Onderricht van je moeilijke omstandigheden, is het zeer waarschijnlijk, dat hij 'p geholpen zou hebben. Misschien mijnheer. Maar het strookt niet met mijn karakter, den bedelaar te spelen. Een oogenblik stilte volgde de heer Broussel scheen moeite te hebben zijn zelfbehcersching te bc waren en stond op de jonge man nen volgden zijn voorbeeld. Weder een drenkelinge. Het was een heerlijke zwoele avond, wel niet door maneschijn verlicht, maar millioenen sterren die fonkelden aan het uitspansel, verdreven de duisternis. De vrienden besloten te voet naar Parijs terug te keeren. Zij volgden den linkeroever der Seino tot den Pont-de-Sévres en staken de l i- vier over. Zij wandelden zw ijgend '•oort. Na de vele aandoeningen, lien dag ondervonden, was bet un een behoefte tot zichzelven 'n te koeren en hun gedachten den rijen loop te laten. Op een? bleef Alexis staan. In dc halve duisternis, op een af tand van dertig of veertig meter bad hij een donkere gedaante be speurd, die als een schim snel in le richting der rivier zich voort spoedde. Zie, zie eens, riep Alexis met gesmoorde stem, terw ijl liij inet de hand naar de gedaante wees. Ja ik zie het. hernam Etien- ne. ITot is een man of vrouw, die op ons komt tocloopen De schim was naderbij gekomen. Men begon haar te onderscheiden. Sapperloot sprak Georges Ramel, het is een vrouw. Ik zie het aan haar rokken, die om haar beenen fladderen. v Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1