BELOONING heid van de plaats stoort,, ïs al tijd van mannelijke kerkgangers n i komstig. Men zie eens naar de gezellig - heid in een club. De heeien slapen «•r veel en liet is cr meestal rustig en ccnigszins vervelend. Waar vrouwen bijeen zijn, lieerscht een kvvikziilverachtig leven, vroolijk gepraat en gelach, en de goed van den slaap vlucht uit zulke bijeen komsten. In den schouwburg en den bios coop is het niet zeer gemakkelijk na te gaan, wie slaapt, maar als in de cntr'acte of als het licht weer opgaat iemand zich zoo echt naai* hartelust uitrekt, hard de oo ge li wrijft en vreeselijk geeuwt, is het. meestal geen vrouw, aan wie «leze teekenen van een pas ge stoord nikkertje te zien zijn. Strenge winter in Italië. Een ongekend strenge winter heerscht in Italië. Te Rome daal cie «le temperatuur tot 5 graden onder 0, in Noord-Italië tot 15 gra «ion onder 0. Vele rivieren zijl: dichtgevroren. Het mond- en klauwzeer in België liet mond- en klauwzeer neemt, geweldig toe in de Belgische pro vinciën Brabant en Luik. Het aar» tal gevallen bedraagt ongeveer 31.000. Het nut der draadlooze. Ecu meneer in Norwicli zat Za lerdagavond heel genoegclijk aan zijn «Iraadlooze tc luisteren, toen li ij plotseling een S.O.S.-sein op ving van het stoomschip „Glenc- den", «lat vastgeraakt »\as aan de kust van Norfolk. Onmiddellijk waarschuwde hij de kustwacht te Winterton, die de boodschap dooi' gaf naar liet reddingstation Cro- ni er, welks bood zich onverwijhv naar de aangegeven plek bt-gt* Gelukkig was de Gleneden toen al weer losgeraakt, maar de boot deed tocli nog nuttig werk door te ontdekken, dat een lichtschip op drift w as geraakt, waardoor maatregelen konden w orden geno men om dat schip, dat juist vast moest liggen, weer vast te leggen Een dierenbeul. De politie te Doetinehem heeft procesverbaal opgemaakt tegen «l«m poeliersknecht D. C. v. Z., die de wreedheid had een voor export bestemde slaclitkip levend te pluk ken, Waarom een N. V. „Het Volk," meldt onder corres pondentie uit Goor De hier bevestigde textielfirma Jannink hoeft voor eenige jaren haar zaak in een naamlooze ven nootschap veranderd, waarvan de aandeelen uitsluitend in handen zijn van de vroegere firmanten. Deze fungceren thans allen als di recteur en elk geniet een salaris van 10.000 per jaar. De aanslag in de inkomstenbe lasting is voor het publiek geheim Maar het publiek zou van verba zing de handen in elkaar slaan, als men wist voor welke lage inko mens de leden dezer familie-ven nootschap zijn aangeslagen. De fiscus staat vrijwel machte loos daar tegenover.. De heeren weten door hun adviseurs de wet zoo uit te leggen, dat er rechtens niet veel aan te doen is. Het ware te wcnsclien, dat aan deze practij ken spoedig een einde werd ge maakt. Ook ruzie Men schrijft uit Bergen (N. H.): De plannen tot oprichting van een nieuwe Evangelisatie door hen, die het optreden van het be stuur van Maranatha tegenover den voorganger, den heer II. Sta venga, onbehoorlijk vinden, zijp» thans verwezenlijkt. De nieuwe Evangelisatie die gesticht is, zal den naam dragen „Looft den Heer." Als voorganger zal optre - den, de heer Stavenga, die zijn ar beid te Bergen (N.-II.) dezer dagen hervat. Vermoedelijk zal «le eerste open bare godsdienstoefening Zondag' 11 .Tan. a.s. plaats hebben, die door «len heer Stavenga geleid zal worden. De. plaats, waar dit geschieden zal wordt nog nader bekend gemaakt. Ook hot andere werk catechi satie. jongelings- en meisjesver- eeniging enz. zal met kracht wor den aangevat. Overwogen wordt nog, of de nieuwe Evangelisatie zich zat aansluiten bij den Bond van Evan i TT. r -, gelisatic in een ten bate der Ned llerv. Kerk en of contact zal wor den gezocht met de Vereen, voor Inwendige Zending in Noord-Hol land. Zwaar weer op zee. Volgens een N.A.T.-telegram heeft een Engclsche motorboot te Ramsgate aangebracht de beman ning, bestaande uit. acht koppen, van den Nederlandsche schoener „Elly". Zwaar weer had op zee de zeilen weggespoeld en den motor onklaar gemaakt, waardoor de schoener onbestuurbaar gewor den was. Rijwielplaatjes. In verschillende plaatsen des lands schijnt men tegenover wiel rijders, diie op 1 Januari 1925 nog niet van een rijwielplaatje voor zien waren, zeer verschillend te zijn opgetreden. Terwijl hier en laar in de Provincie reeds op 1 Januari de overtreders werden las tig gevallen en zelfs kerkgangers werd belet verder te fietsen, men te Amsterdam eerst Zaterdag morgen jl. begonnen tegen wiel rijders zonder plaatjes op te tre den. Hun fiets werd echter niet in beslag genomen, om eerst den volgenden dag te worden terugge geven. Dat schijnt wel te Maastricht te zijn gebeurd. Daar grepen op Nieuwjaarsdag op de Maasbrug tusschen de voorstad Wyck en Maastricht ambtenaren fietsende heeren en dames bij het zadel, en brachten ze, wanneer ze geen ne- lastingplaatje-1925 bleken te be zitten, naar het bureau der belas tingen, waar de fietsen achterge laten moesten worden tot den vol enden dag Dit gestrenge optreden op dan feestdag wordt nog onbegrijpelij ker, wanneer men hoort, dat den dag te voren op het postkantoor te Maastricht om vier uur"s mid dags geen belastingplaatjes meer verkrgijbaar bleken, zoodat op Nieuw jaar o.a. een jonge dame haar fiets moest achterlaten en verder door de modder te voet haar w eg vervolgen, die op 31 De cember tevergeefs getracht had en rijwielplaatje te koopen Hel verstandig kan men zulk een optreden, dat on-Limburgsch aandoet, niet noemen. Stijfseliabriek (afgebrand. Zondagmorgen is door onbeken 'le oorzaak brand uitgebroken in de stijfselfabriek „de Arend" der N.V. Latenstein te Oostzaan. Aan gewakkerd door een feilen wind grepen de vlammen zeer snel om eich heen. De burgemeester oor - leeldc het daarom noodig, de hulp van «1e Vrijwillige Brandweer uit Zaandam, in te roepen. Deze wist uitbreiding te voorkomen, doch kon niet meer beletten, dat de fa briek verloren ging. Vergeten. Men schrijft uit Schoonhoven aan de N. R. Crt. Zes-endertig jaar had hij de ge meente als politic-beambte, als nachtweker vooral, gediend. Hij was nog van het oude type. Wan neer hij 's nachts langs het stille haventje liep, dat de hoofdstraat is van het oude stadje, met zijn ustigen stap, z'n ietwat gebogen hoofd en zijn grijzen baard, dan kwam er eoo'n herinnering op aan de vroegere nachtwakers die met een lantaarn de ronde deden. Dan was het of je je door dien ee- nen man veilig voelde, zelfs tegen brute overvallen. Hij was van het oude, eenvoudige type, dat met de kennis van een psychiater, (ïp typen te onderscheiden wist "en de gevallen van werwelijke en onb*- wuste overtreding evenzeer. Heel het nachtelijke leven van het klei ne stadje was hem bekend en ver trouwd. Nu moest hij den dienst gaan verlaten en op pensioen gaan. De burgerij droeg bij voor een af- seheidscadeau, het bekende gou - den horloge en ketting. Het paste eoo heelemaal bij deze traditio - neelo figuur, dit traditioneel ge schenk. En natuurlijk zou 't hem uitgereikt worden op het oude stadhuis, dat hom zoo vertrouwd was, t<* midden van de collega's in gala-uniform, door tien burge meester. Het was een gloriemo- menf in zijn leven, dit slot van zijn loophaan. Van particuliere zijde werd hij per auto afgehaald op Oudejaars morgen, hij en degene die het ini tiatief nam voor het afscheidsge schenk. Vreemd was de stilte op 't stadhuisBuiten niemand, die hen wachtte. In de vestibule geen ontvangst. De oude bode, oud als de jubilaris zelf, verwonderd over liet mooie uniform van den nachtwacht. Geen enkele collega. Stilletjes en bescheiden wacht ten beiden vroegen aanvanke lijk niets. Volgde er wellicht een verrassing,Straks in de raads zaal of burgemeesterskamer Zij wachtten. Een pijnlijk half uurtje Vroegen eindelijk. Do burgemeester Voor dienst zaken in Den Haag. Van een af scheid bij niemand iets bekend. Toen ging hij in zijn gala-uni - form, die hij zoo extra opgepoetst had, weer in de auto naar huis. Met een triest en bitter gevoel, een verwijtend gevoel. De oude getrouwe hij was vergeten. Spaansch. Henri van Wermeskerken ver telt in „De Hotelhouder" Tk heb op mijn vele en langdu rige' reizen door Spanje eens ge goten in een stationsrestaurant (op die lijn waren geen restaura tiewagens), waarin ooit een pape gaai woonde. Dat wil zeggen, hij zat in een kooi en scheen de lie veling van de buffetjuffrouw, die op haar beurt weer de lieveling scheen van den restaurateur. Want anders had hij den papegaai wel den nek omgedraaid. Twintig minuten tijd om te e- ten.. En een camerero (kellnerj «lie 't woord „haast" niet in zijn woordenboek had staan. De soep werd opgediend En meteen krijschte de pape - gaai Camerero, de soep is koud Wij keken van den papegaai naar de soep., het dier had ge lijk. Na de soep, visch De papegaai had het ïüg niet gezien of hij riep, natuurlijk steeds in 't Spaansch, maar met een Indisch accent „Camerero, de visch stinkt." Wij roken aan onze borden, de papegaai had weer gelijk. Bij den derden schotel kwam er een dienstman, met een vervaar lijke bel binnen, kraakte, dat de trein in drie minuten vertrok... En nu zei de papegaai niets, maar hief een hclschen schaterlach aan die door ons nog beter begrepen werd, dan zijn opmerking iver de soep en de visch. Hij lachte, wan. we hadden tevoren betaald. „Camerero, wat een afzeterij", schaterde hij alleen nog, toen we naar den trein renden zonder des sert. De papegaai herhaalde slechts :1e uitlatingen, die hem in dit res taurant familjaar werden, hij ge tuigde niet alleen voor de kwali teit van het eten, maar zijn voort durende aanwezigheid getuigde bovendien voor de verregaande verachting, die de Spaansche ho telhouders of restaurateurs voor hun cliënten hebben. En voor de schaamteloosheid. Want anders had men hem er zeker verwijderd Indien u ooit te Zafra komt en hij leeft nog, gaat hem dan hoo- ren, wie weet wat hij er onder wijl bijleerde. VOOR DE HUISVROUW. Ruwe huid. Om te dienen tegen een ruwe huid, worden twee deelen glyceri ne en een deel eiwit tien minuten lang in een goed gesloten flesch- je flink geschud. De huid wordt voor het naar bed gaan met dit mengsel bestreken en na drie da gen is zij glad en zacht geworden. Men miet slechts een kleine hoe - veelheid van dit middel bereiden, laar het spoedig bederft. Eikenhout. Vlekken in eikenhout kan men verwijderen door ze eerst af te schuren met een kurk if met ama rilpapier, ze daarna opnieuw met de bijpassende beits te bestrijken en ze, als dit goed is ingedroogd n het hout de juiste kleur terug egkregen heeft, goed in de was te zetten. En nu het voorkomen van het euvel, wat ook in dat geval veel eenvoudiger is dan het uit den weg ruimen van het kwaad Wie een eettafel tegen alle smet ten wil bewaren bedekt het tafel blad met een kleed van wit mol ton, dat zoowel gedurende als tus schen de verschillende maaltijden kan blijven liggen. Zoo'n molton kleed vormt een zachte en veilige onderlaag, want het vrijwaart het gevoelige hout van de tafel tegen stooten en krassen, tegen den in vloed van vocht en te groote warm te. GEMEENTE WIERINGEN. Feestelijke bijeenkomst der Bijzondere Vrijwillige Landstorm Afd. Wieringen. Op Zaterdagavond 10 Janu ari a.s. zal in de zaal van den lieer Jb. Bruul een feestelijke bijeen - komst plaats hebben van de plaat selijke af deeling der bijzondere vrijwillige landstorm. Daarbij zal en schietwedstrijd om fraaie prij zen worden gehouden tevens zal aan de leden een groot form aai' foto van H. M. de Koningin en een gedenkplaat worden uitgereikt. Wij willen hier aan toevoegen, dat ook op dien avond voor jonge lui gelegenheid is voor toetreding als lid. Men verbindt zich daarmede in 't geheel niet, doch men heeft dit voordeel indien het ooit mocht voorkomen (wij hopen dat 't nooit meer zal plaats hebben) dat de weermacht onder «le wapenen mopt komen, men bij 'n plaatselij ke Compagnie blijft dus bij el - kaar, menschen uit één dorp, uit één streek, kennissen en vrienden onder elkaar. De Landstorm beoogt dus geens zins bevordering van militaire doeleinden, doch lotsverbetering indien men voor de weermacht mocht worden opgeroepen. Hoe meer jonge .menschen toetreden, hoe sterker de vereeniging daar - door komt te staan. Wij verwaen- ten derhalve, dat velen Zaterdag avond 10 Januari zullen aanwezig zijn en zich als lid opgeven. De Plaats. Commissie. BURGERLIJKE STAND over de maand Dec. 1924. Geboren: Jan z.v. KI. van Hoorn en T. Nieuwenburg; Evert z.v. B. Nannings en G. Engel; Dirk z.v. N. Rotgans en P. Tijsen; Nan z.v. E. Rotgans en A. Tijsen; Jacob z. v. Jb. Wagemaker en D. Rotgans. Ondertr. en getrouwd: geene. Overleden: Petronella Geertrui da Dondorff, oud 47 jaren, onge huwd; Gerrit Keijzcr, oud 85 ja ren, echtgen. van M. Post; Dirk Mulder, oud 63 jaren, echtgenoot van Maart je Mostert. Loop der bevolking over 1924 M. V. Totaal Bevolking 1 Jan. '24: 1634, Geboren 22 Gevestigd 57 1508 ,3142 15 37 64 121 1713 1587 3300 Overleden 10 10 20 1703 1577 3280 Vertrokken 38 42 80 Bevolk. 1 Jan: '25: 1665 1535 3200 De Viool- en Mandolineclub „O.K.K." te Haukes welke half Ja nuari a.s. een uitvoering zal ge ven in Hotel de Haan, is genood zaakt wegens groote stijging van het ledental een avond voor ge huwde en een avond voor onge huwde*.' leden te geven. Dank zij de toegezegde medewerking van goede tooneelkrachten belooft het twee mooie avonden te worden. Men kan zich nog als lid opgeven bij het bestuur. Politie. Gevonden een bruine hoed. Verloren een gouden broche, (gedachtenis). Inl. b.d. Gem Veldw Succes-Nieuws. Zondag speel- Succes haar 10e Competitiewed strijd tegen D.O.S.K.O. I in Oude- sluis. D.O.S.K.O. was volledig Succes telde 2 invallers. Er stónd een sterke wind dwars over het veld, welke veel afbreuk aan het spel deed. Toon bezorgt Succe? met een mooi schot de leidiné Dan golft het spel eenigszins heen eu weer. De S.-rechtshalf lost een schot op D.-doelde keeper be oordeelt de bal verkeerd en ligt achter hem in het doelde stand is 2—0. Nog even pakt D.0 S K.O. flink aan, doch het wil haar niet lukken de achterstand te verklei nen. Spoedig is het pauze. Na de rust is het weer een ge- lijkopgaande partij. De DVvoor- hoede lost gevaarlijke schoten op Succes-doel, doch «le keeper is steeds op de goede plaats Éinde lijk gelukt het Stammes voof D O. S.K.O. het verdiende tegenpunt t,e maken. Succes moet nu alle zei len bijzetten om erger te voorko men, en verlangt naar het einde wat ook spoedig nadertZij heeft nu haar zesde overwinning be haald. Volgende Zondag speelt Succes I thuis tegen Voorwaarts 1 van Bassingerhorn. Storm en Sneeuw. In New York, waar 16000 sneeuwscheppers met (jpo sneeuw pljot glen dj; straten trachten schoon te houden, lag zooveel sneeuw in de havenwijken, dat de menschen tot in middel er door moesten waden. In New- York en New Jersey vroren vijf menschen dood, die in de sneeuw jacht verdwaald waren. Een Kerkdak ingestort. Uit Londen wordt geséind' dat Zondag tijdens den stortfj de to ren van de Stonarykerkte Bir- mingham is ingestort. Het dak van «1e kerk werd vernield. Voorzitterschap Tweede Kamer. „Het Centrum" zegt uit goede bron te vernemendat de voorzit ter van de Tweede Kamer, mr. dr Kooien, zich in de volgende zit ting niet meer voor het presidium ml beschikbaar stellen. Hoog water. Uit Hengelo meldt men dat het water der Schipbeek tot de kruin van den dijk staat. In den nacht van Zondag ojj Maandag zijn bij Haaksbergen 2 ;aten in den dijk geslagen ze werden met zakken zand gestopj. Er wordt dag en nacht aan ge werkt. Collectief contract in het bloem- bollenbedrijf. De besturen van de patroons- en der arbeidersorganisaties in het bollenbedrijf hebben in een vergadering te Lisse overeenstem ming bereikt over de loonregeling. Het gemiddelde loon werd vast gesteld op ƒ26 per week ('swin - ters ƒ25; 'szomers ƒ27). De pa troons weren niet bereid ten aan den van den arbeidsdag een con ?.essïe te doen. Op 21 Januari zal 'en nieuwe bijeenkomst zijn tot nadere vaststelling der regeling. PREDIKBEURTEN EVANGELISATIE i f Heden Dinsdagavond 8 uur Gezellige Zendingssamenkomst Toegang vrij. Allen welkom. MARKTBERICHTEN* Alkmaar, 5 Jan. 1925. Opvde he den gehouden veemarkt waren aangevoerd 21 vette koeien 250 600 7 vette kalveren 90 I 145, per ned. pond 1,70 1,90 26 nucht. kalveren slacht f 1434 4 vette schapen 48 60, 970 vette varkens zware per ned. pond 0,760.80 Zouters f 0,72Ó.76 Londensche var - kens f 0.70—f 0.74. aan dengene, die den Burgemees ter van Wieringen, aangaande den inbraak bij J. Klein Cz zoo danige inlichtingen verstrekt, dat deze leiden tot aanhouding van de(n) dader(s). Wieringen, 6 januari 1925. De Burgemeester van Wieringen, L. C. KOLFF.- KNECHT gevraagd, kunnende melken, I P. LONT (Vet Westerklief. Donk er om! Agenda 1925 is voor u onmisbaar Bosker's Boekh. H.hoef.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2