16e Jaargang- Vrijdag 9 Januari 1925. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN ÉN OMSTREKEN KSXTH. Geen prijsverhooging JE WAKENDE J. H lenss Alkmaar No. 3. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.— A D V E R T E NT I e N Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telei. Intercomm. No. 19. GEMENGD NIEUWS. Trein doen stoppen. In den avond van 1 Januari heb ben kwaadwilligen op het baan vak TerschuurBarneveld een in vollen vaart zijnden trein doen stoppen. Om hun doel te bereiken hadden de daders een van een brandende kaars voorzien kistje, waarvan de voorzijde met rood vloeipapier was beplakt, tusschen •Me rails gezet. Een Raadszitting als koffiepar' tijtje. Hot gebeurde in een Limburg- £che grensplaats, die zich beroe - men mag onder de vroede vade - ren ook twee dames-Raadsleden te hebben. De Raad werd in geheime zit - ting ontboden, teneinde verschil lende belangrijke zaken te bered deren. Dat nu de dames van een bab beluurtje houden is nog niet de bewezen oorzaak, doch feit is liet, dat naar de meèning van den echt genoot van een dezer vrouwen de belangrijke zitting wel een beitje te lang duurde. De tijd van het souper begon reeds te naderen en als liefdevol echtgenoot deed zich bij hem de vraag op of.„Moeder Raadslid" het wel zou uithouden env hij besloot daarom een pot ie koffie met eenige wafels naar het Raadhuis te brengen. Hijzelf in persoon meldt zich daarvoor aan en verneemt van den secretaris, dat de kwestie te serieus is en in geheime zitting wordt behandeld. Dies kon de be zorgde echtgenoot niet worden binnengelaten. Maar de secretaris wil moeder het mandje met inhoud wel be - zorgen. Groote verbazing toen in de Raadszaal koffiepotje en versche wafels voor den dag kwamen. Maar weldra zitten de beide da mes nebter het koffiebakje met wafels. Voor protest was geen re den als de heeren hun sigaartje hebben, mogen de dames wel hun wa feitje. FEUILLETON. No. 31. Dat hij edelmoedig, goed en mild is O. wat dat aangaat, ben ik het volkomen met je eens. Maar ik geloof, dat hij iemand anders is, dan hij voorgeeft te zijn Misschien. Het zou wel mo gelijk kunnen wezen. Ik heb de portiersvrouw, juf frouw Robert, gelast twaalf uur precies ons tweede ontbijt te brengen in mijn kamer, of lieve onze kamer.. Want ik sta u de helft van mijn kwartier af. Maar ja, dat is waar ook, daa op dat kastje liggen je liandschri: ten. Alexis wierp een vluchtigen bli^ op de papieren, die nog in een pakje waren gebonden. Daarna keek hij de geheele kamer ronc Georges, ik zie het landschap niet. IV schilder scheen verlegen Maar waai' voor den drommel heb je het gelaten ging Alexis voort. Luister eens, Alexis, om je een teleurstelling te besparen, die nadeelig op je genezing had kun nen werken, heb ik je de waar - beid niet gezegd. Je schilderij is verkocht. Het stuk behoorde tot den in boedel. Maar troost je. Er zullen Neusstreeling voor niets. De Londenaars, die zich een de zer middagen in een drukke straat nabij het parlementsge bouw bevonden, bemerkten op ze ker uur een aangename prikkeling in hun neus. liet was alsof zij plotseling te midden van een on- metelijkveld met bloeien rozen wa ren terecht gekomen. Al meer en meer werd de lucht vervuld met het heerlijkste parfum van het Oosten. Wat toch was er gebeurd Een groote kist met zeshonderd fles - schen parfum van verschillende soort was van een vrachtauto om laag getuimeld, met het gevolg dat stroomen parfum over de straat liepaen. Zoo sterk was de geur, dat zij, die zich in de onmid- lellijke nabijheid van de ramp be vonden, hun neus moesten dicht houden. Op een afstand van twin tig of dertig meter evenwel liep de menigte te hoop om te genie - ten van deze gratig rozengeur. Al leen de maneschijn ontbrak nog om het geheel te volmaken. Som mige dames wandelden naar de plaats van het ongeluk zelf en doopten haar zakdoekjes in het welriekend vocht em als herinne ring tusschen haar lingerie te leggen. Relletjes te Blokzijl. De staking aan de stoomhoutza- gerij der firma B. Loos en Zn., te Blokzijl, duurt na al van 22 De cember af en omvat 87 man, slechts twee zijn aan het werk ge bleven. Eenigen tijd voor de staking werden acht werklieden ontslagen waaronder die reeds jaren bij de firma werkzaam zijn en tot de best bezoldigden behoorden o.a. een lid van den raad en een dia - ken van de Doopsgezinde gemeen te. Later werd hun meegedeeld, dat zij weer aan het. werkhonden gaan, indien zij als lid hunner or ganisatie bedankten, wat door al len geweigerd werd. Op twee na zijn allen georgani seerd in de Christelijke en Neu - trale Bonden. De gemoederen in de plaats zijn zeer opgewonden. Tabaksfabriek handhaaft haar prijzen en bekende prima niet te overtreffen kwaliteiten, Onze prijzen zijn 70, 80. 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250, 300, 350, 400, 450 en 500 cent per pond. misschien betere dagen komen, en dan zal ik voor je een ander landschap maken. - Ja, maar dat zal toch nooï' mijn liefstuk wezen, dat die oude schavuit van een Zidore heeft Ia- ten verkoopen. Voor hoeveel heb ben die leelijke uitdragers het ge kregen. Voor een appel en een ei misschien. Wellicht niet eens voor de helft der waarde van de lijst Maar het is goed. Laten wij er niet meer over spreken.. Daaren boven heb ik een plannetje. Welk plannetje Dat zal ik je morgen zeggen Aan het zoeken naar een schilderij- Na het tweede ontbijt maakte Alexis aanstalten om uit te gam Ik ga een luchtje scheppen, pen, sprak hij lachend en Eticn- ne Renaudin eens op zoeken. Daar doe je wel aan. De ar me man leeft als een kluizenaar. Het zal hem genoegen doen je te zien, Alexis Hij heeft oen hart van goud. Wij hebben in hem een uitstekend vriend gevonden. Ja, maar hij moet ook weten, dat hij niet met ondankbaren te doen heeft. Ga je vanmiddag uit Neen, ik blijf thuis Ik moot Voor ons beiden werken. - Brave Georges Maar zie je, ik zal mijn best. doen om je niet te lang tot. last te zijn. - Tot last Dat is een léclijk woord Alexis Neen, maak je niet bezorgd. Nu ik weer moed heb ge Toen Woensdagmorgen werk willigen uit Ambt-Vollenhove kwa men, moesten 15 halsoverkop de lucht nemen, zij werden door de menigte met stcenen bedreigd, ter wijl verschillende vrouwen zak jes peper hadden. Egn zakje werd naar den burgemeester gegooid, die een deel van den inhoud het oog kreeg. Dit was aanleiding dat bij het parket te Zwolle ver sterking van politie werd ge vraagd en de herbergen gesloten moesten worden. Woensdagmorgen heeft zich geen enkele werkwillige uit do na burige gemeenten aangemeld. De toestand is rustig. Verdronken. Toen Dinsdagmorgen de beide zoons van den landbouwer Boere uit Vlist en de 21-jarige dienstbo le Cornelia van Lingen met een tentwagentje van de R.K. Kerk te Haatrecht terugkeerden, reed het Paard, doordat het schrok voor een passeerenden met riet geladen wagen, in het riviertje dc Vlist, dat ter plaatse vier meter diep is. Een der broeders viel op den wal, le andere broeder en het meisje waakten te water. De jongeman wist zich te redden, doch de dienst bode, die afkomstig is uit Utrecht verdronk. vat, zal ik de armoe wel beletten hier binnen te terden.. Wij zullen wel niet alle dagen taarten en pas tcien eten, maar toch ons brood hebben. Diti onderhoud had plaats in de atelier en al pratende liep Alexis heen en weder. Maar Georges keek telkens uit het venster, om in een kamer vlak tegenover hem, aan den anderen kant der plaats, een blik te werpen. In die kamer trippelde Edith, de aangebeden dochter van papa Caméléon been en weder, zich nu eens vertoonende om clan weder rven snel te verdwijnen. Alexis vermoede wat er gaan - lc was. En cle onbescheiden dich ter naderde het venster, om ook wis in de kamer aan cle andere ziide een oogje te werpen. Mis - schien wilde hij een vergelijking maken tusschen Laurence en E-' lit.h en zich overtuigen of de schoonheid van deze die van cle andere overtrof. Zijn nieuwsgierigheid werd ge straft. Want toon het. jonge meis- ie hem ontwaarde, verlier zij snel rle kamer. Dat komt van die verdraai de nieuwsgierigheid, zei hij. Daarom pak ik me weg. Adieu, tot vanavond. Toen hij op straat was. stak Alexis Mollin zijn band ini de bin nenznk van zijn jas en betastte met de toppen zijner vingers elf» bankbiljetten, die bij er in bad gestoken, alsof hij zich wilde over Kan het brutaler Bij de inbraak in de villa van don heer Ten Ca te te Eibergen werd ook een aktentasch vermist. Deze is door een landbouwer in Ilonesbosch teruggevonden. De in breker bad er een briefje ingedaan in liet Duilsch geschreven, waarin hij den heer Ten Cate mededeel de, dat do buit niet was meegeval len en bij dus weinig aan den li.eor Ton Cate had verdiend. Het brief je eindigde met. het aanbieden van excuus voor het nachtelijk bezoek en vriendelijke groeten. Mellum, het vogelparadijs :n de Noordzee. Mellum, een klein groen eiland je in do Noordzee, in de nabijheid van de Wczermond. is maar wei nig menschcn hekend. Geen vaar tuig mag er aan loggen, geen mensch mag er aanleggen zondei speciale vergunning van den Bond voor Vogelbescherming. ÏTicrdtfor is dit plekje verdroom - de eenzaamheid een waar vogel - paradijs geworden. ITier kunnen de meeuwen, die anders rusteloos over de zee vliegen, haar eieren leggen, en uitbroeden, zonder dat zij bang behoeven te zijn dat cle monschen haar eieren wegnemen. Nog vele andere soorten vogels bouwen hier hun nestjes en deze bevolking telt duizenden zielen. Maar Mellum dient niet alleen tot broedplaats voor al deze vo- toIs, want. in den herfst verzame- 'on zich hier cle trekvogels voor *ii hun reis naai* het warme Zui len beginnen. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Oudorwetsche bedden. Een van de dingen, welke cle he londaagsche monschen verleerd bobben, is hot naar bed gaan Het beeld van stil vergenoegde zalig heid, .ils te zien op tcokeningen van Wilhelm Busch in den vorm van bet met een slaapmuts bedekt hoofd van oen slaper te midden •*on hooge veerenknssens, vindt men tegenwoordig nfef meer. De slaapmuts, die zoo mollig en be haaglijk was en ook bet beschei den nachtmutsje van cle vrouw, met de kokette kinstrikken, zij zijn verdwenen, evenals de van zacht dons uitpuilende hoofdkus sens en het bed, dat tegenwoor dig tot den nachtelijke sluimer uitnoodt is een koud-nuchtere, meestal metalen constructie met een harde matras en gladde de kens echt het beeld van dc ma chine-eeuw. Vroeger was het door zachte kus sens en onderbedden opzwellend bed met zijn geheimzinnige plooi gordijnen en met l.et do ruwe bui tenwereld buitensluitende balda kijn, een paradijs, waarin de sla per als in Abraham's schoot lag, omring door warmte en stilte. „De kunst van het naar bed gaan behoort tegenwoordig tot de vergeten kunsten", klaagt in een Engclsch blad iemand die de voor bijo heerlijkheden van de oudor wetsche slaapvertrekken weer :ens ophaalt. „En omdat wij (leze gewichtige kunst vergeten hebben, worden wij nu met slapeloosheid geplaagd n met neurasthenie, onrust en ndere verschrikkingen. Onze voorouders wisten hoe men behaaglijk naar bed moet gaan. Zij gebruikten geen bed war mers of kruiken, die maar een klein stukje warm maken en het overige deel van bet bed te ijziger laten schijnen. Zij verstonden de kunst om het. bed gelijkmatig te verwarmen n gebruikten voor dat doel de breede warmtepannen, die men te genwoordig hier en daar nog wel eens als nuttelooze merkwaardig heden aan den muur ziet hangen. Deze koperen pannen, die met. gloeiende kolen gevuld en met doeken omwonden waren, om de :lekens niet in brand te laten ge raken, werden langzaam door heel bet bed getrokken, net zoo lang tot ieder plekje verwarmd was, zoodat dan de vermoeide sier veling in een warm bed kon krui pen en niet eerst nog lang met koude voeten te kampen bad. En deze oude bedden, deze groo te, ruime, breede, op vaste voeten rustende woningen van den naclit boden een rustplaats, als de ele- tuigen, dat liij zijn kleinen schat nog steeds bezat. In geen jaren misschien had hij zulk een som bezeten. Derhalve liep hij fier voort met opgeheven hoofd en den neus in den wind. Re gelrecht begaf hij.zichnaar den deurwaarder die zijn inboedel had verkocht. Hij trad binnen en sprak Hoeren, ik heb bier iets te vra gen. Tot wien moet ik mij wen - den De welluidende stem van den jongeman verbrak de stilte. Alle hoofden werden opgeheven. De klerk, bij wien Alexis het lichts stondv vroeg of hij den pa- roon moest hebben. Ik weet het niet. Tk kom om >en inlichting, die ik hier denk te cunnen verkrijgen. Hoe is uw naam mijnheer Alexis Mollin. Op het. hooren van dien naam trad een man, die zoowat. cle chef heen te zijn, op hem toe. Is u mijnheer Alexis Mollin? Maar ja. ik herken u. Ik herken u ook. U is bij mij geweest, om beslag te leggen op mijn boeltje. Wat is er van uw verlangen? Ik zou graag den naam en den woonplaats willen weten van den persoon, die het schilderij beeft gekocht. Dat. zou ik u hij geen mogelijk beid kunnen zeggen. Het was ie mand, die voorbij kwam en het stuk dadelijk betaalde en mee nam, zonder zijn naam tc zeggen. Dat spijt mij erg, antwoord de Alexis op wiens gelaat zien een uitdrukking van innig leedwezen vertoonde. Wilde u dan die heer ken - nen - Ja, ik zou het stukje, waar - voor ik een groot zwak heb, wil len terugkoopen, al moest ik er eens zooveel voor geven. Maar dan moet u in dien tus schentijd een erfenis hebben ge - kregen, om uw schilderij voor achtduizend francs terug te koo- pen. Ik begrijp u niet. Wilt u mij bijgeval voor het lapje houden Volstrekt niet. Maar weet u tan niet den prijs, dien hot op bracht Neen, mijnheer, in geencn leolo. O, dat maakt onderscheid. Welnu, mijnheer Mollin, dat land schap is verkocht, zonder de lijst, oor vierduizend francs. IToe LT zegt Vierduizend francs. Alexis was doodsbleek gewor - den. TTior heb ik 't geld en de no ta. Alles ligt klaar en afgepast in mijn lessenaar. Want wij waren u steeds wachtende. Behalve die vierduizend francs, die overble ven van den verkoop, na aftrek van wat dc huisheer moest heb - hen en van de gerechtskosten. De iverkooping liep erg mee. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1