16e Jaargang. Dinsdag 13 Januari 1925. No. 4. NIEUWS- EN ADVEFTentiebl-ad VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SDXTH. WIERINGER COURANT •ft v VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT ëN BUREAU UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG. Van 1—5 regels 0.50. Hippolytushoef Wieringen. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1. MARKTOVERZICHT. Zij, die gehoopt hadden, dat de vleesch- en veehandel met het be gin van het nieuwe jaar verbete ring zou brengen, hebben een ijde le hoop gekoesterd het begin is, zooals het oude eindigde. Geen hooger prijzen en ook geen beter vooruitzicht. Wij schrijven met opzet niet beter, want al moge in den loop van den winter het beste vette vee al iets meer gelden, dat ^zal dan toch hoogst waarschijn - lijk tijdelijk zijn. Te verwachten zijn voor rundvee eerder lager, dan hooger zijn. De vermindering van ingevoerd Deenscli vleescll «wijst ook al in dien richting. De kleine verhooging, die Donderdag op <ie SCITAGER markt werd be steed, was voor schapen. Het rund vee bleef vrijwel gelijk. Besteed werd voor le kw. 1,20 a 1,25 pet Kg. 2e kw. 1,10 a 1,20 en 3e 0.95 a 1,05. Door den grooten aanvoer werd de markt wel iets gedrukt. Goede melkkoeien wa - ren vast. Betaald werd 275,- a 150,Nuchtere kalveren prijs houdend 15,a 30,de prijzen van 20.en 30,werden be steed voor bedrijfskalveren. Scha pen waren willig en duur. Oude schapen 40,a 50,Overhou- ders voor het bedrijf 42,a 46- slachtlammeren tot 56,Var kens. grooten aanvoergoede slachtvarkens 40 cent. uïtvoerbig- gen en zouters 35 a 37 cent. TWEEDE KAMER. Afschaffing Staatsloterij. Verschenen is het wetsontwerp houdende maatregelen tot afschaf fincr van de Staatsloterij. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend Bii de wet van 6 Juni 1905 is het aanleggen of houden van een lo terij hier te lande verboden Be vatte art. 9 dezer wet niet de be paling. dat. zij op de Nederland - srhe Staatsloterij niet van toepas sing was. dan zou met het in wer king treden van die wet deze FEUILLETON. No. 32. Alexis durfde zijn ooren haast niet gclooven. Hij was geheel o- verbluft. Maar hij moest wel allen twij fel laten varen, toen hem een kwi tantie werd voorgelegd, die hij moest teekenen en toen het geld werd voorgeteld. Geheel werktuiglijk zette hij zijn raamteekening. Hij aarzelde ech ter de bankbiljetten en het goud op te steken. U moet dat in uw zak steken mijnheer Mollin, voegde de klerk hem glimlachend toe. Toen kwam hij tot zich zeiven en borg het geld in den binnen - zak van zijn jas. De klerk iiet hem uit. O Georges, beste Georges, riep hij, toen hij op straat was. En hij schreide als een kind, toen hij aan de blijdschap dacht, die zijn vriend zoo straks zou sma kei^ en aan nog zooveel andere dingen meer. De fortuin begint de vrienden toe te lachen. Tiet was op -zijn best twee uren geleden dat Alexis Georges verla ten had. Zoo ben je daar al terug sprak de schilder. Je hebt hetj niet lang gemaakt. staatsloterij van zelf zijn afge schaft. Zij werd door den toenma- ligen werkgever alleen gehand - haafd uit overweging, dat deze af schaffing een eigen regeling vor - derde en daarom bij een afzonder lijken wet moest plaats hebben. Het tegenwoordige kabinet, acht het noodig, teneinde aan de lote - rijwet 1905 hare volledige toepas sing te geven, dat de Nederland - sche Staatsloterij wordt afge schaft. Het liefst zou het die afschaffing zonder meer zien bepaald, maar het erkent, dat een dadelijke af schaffing in liooge mate onbillijk zou werken tegenover dien blee- den kring van personen, die in de inkomsten, voortv'oeiende uit den verkoop van loten, een middel van bestaan vinden. Deze personen zijn vooral de ilaatste jaren voornamelijk ge kozen uit hen, die niet voldoende inkomsten hadden en dikwerf door anderen arbeid in hun levens behoeften niet konden voorzien Hun dit middel van bestaan rau welijks te ontnemen, acht de Min. ven Financiën niet raadzaam. Hii wil de afschaffing der Staats loterij in rechtsstreeks verband brengen met het overlijden of ont slag van die verkoopers der loten, de collecteurs. Indien en vnnr zoover daardoor loten vrijval len, wil hij den omvang der Staats loterij inperken, in dezer voege, dat, zoodra de onkosten, aan het beheer der Staatsloterij verbon den, onevenredig groot worden in verhouding tot haar opbrengst, de Staatsloterij wordt opgeheven Dit tijdstip mag geacht worden te zijn aangebroken, indien het aantal uit te geven loten tot bene den 5250 een vierde van het te genwoordige uitgegeven aantal •s e-edaald Vermoedelijk, aldus de Minis ter zal het eenige verwondering wekken, dat de regeering bij den tegen woordigen toestand van 's Riiks schatkist een voorstel var. wet heeft, voorbereid, u-aarbij een - En jij hebt haar gezien Je ziet er zoo opgeruimd uit. - Ja, maar op dat oogenblik is zij weer weg. Zij krijgt les - Les - O, heb ik je dat niet gezegd Driemaal in de week komt een on derwijzeres haar les geven. Haa" vader, die evenwel niet rijk is, wil dat zij goed ontwikkeld is. - 't Is een goed vader. - Ja, dat verzeker ik je, een uitstekend man ook. Ook ik heb haar zoo lief, zie je, zooals nooit misschien een mensch bemind heeft. r Een zuchtje ontglipte aan zijn boezem, terwijl hij hernam - En ik moet mijn woord hou den, mijn geheimen altijd in mijn hart begraven. O, die armoede Alexis Alexis die armoede. De dichter lachtte. Daarna een ernstig gelaat zettende, haalde hij uit zijn zak de vier biljetten van duizend francs en legde ze in de hand van den schilder. - Wat beduidt dat riep Geor- ge ontsteld. - Dat mijn vriend, is de eerste gunst der fortuin, die ons begint toe te lachen. Maar.maar. Die vier duizend francs zijn voor jou. Alexis je bent krankzinnig. En Alexis vertelde, dat hij uit gegaan was om het schilderij op te sporen en zoo mogelijk terug te koopen, en wat hem verder weder varen was. Maar 't. is een droom, riep de schilder, het is of we in het land jaarlijksche bate van ongeveer 600.000 wordt prijsgegeven. Die verwondering zal echter verdwij nen, indien gelet wordt op de ge leidelijke wijze, waarop de voor gestelde afschaffing der Staatslo terij zal plaats grijpen. Het gerin ge offer, dat de Rijksschatkist voorloopig zal brengen, wordt, naar liet oordeel van de regeering ten volle gerechtvaardigd door het doel, hetwelk de afschaffing der Staatsloterij beoogt, en dat de Lo terij 1905 wel in uitzicht heeft ge steld, maar niet in haar geheel heeft bereikt. Het voornemen bestaat om tel kenmale als door ontslag of over lijden- van een collecteur een aan tal loten vrijvalt, dit aantal ach terwege te laten en om telkens, wanneer dit aantal een veelvoud van 420 heeft bereikt, den voor elk lot te betalen inleg, den koopprijs dien collecteurs en debitanten mo gen vorderen, teruggaven en de uit te loven prijzen en premiën te verminderen met inachtneming van de thans geldende verhou ding. De Staat zal bij deze regeling zijn inkomsten uit de Staatslote rij geleidelijk zien verminderen, om ze eerst ten volle te missen, in dien het aantal uit te geven loten tot 5250 is gedaald. Het totaal be drag der rijksmiddelen in eenig iaar zal daarvan geen invloed van ^enig noemenswaardig belang on dervinden. We zullen de collecteurs en de bitanten bij deze wijze van afschaf fing der Staatsloterij in den loop der ïaren ook in hun inkomsten worden getroffen, want zij zullen de loten tegen een lageren prijs moeten verkoopen. Gesteld dat 2100 loten zijn vrijgevallen, dan hebben zii voor een lot aan den Staat te betalen 57.60 en kunnen het verkoopen voor 64.80, zoodat zij op elk lot 7,20 in plaats van r 8, zooals nu, kunnen verdienen. 7iin den collecteur 100 loten toe- ?ekend. dan heeft hij een schade nn 80 per loterij, dus van 240 der Duizend-en-één-Nacht zijn verplaatst. Ik ben geheel verbulft. Mijn verstand staat stil. Maar die vierduizend francs zijn de opbrengst van een schil - derij, dat ik je gegeven heb. Ja, maar je werk behoorde mij als een pand, dat toever trouwd was aan een vriend. Nu het verkocht werd, krijg je je ei - gendom terug en het geld, dat er van kwam, 't komt je eerlijk toe De jonge schilder lachte hoofd schuddend. Ik ben nog niet overtuigd door die redeneering. Maar je bent meer dan een vriend, je bent mijn broeder. En wij zijn even arm. Welnu laat ons deelen Georges Ik neem niets aan, dan op die voorwaarde. Welnu, Georges, het zij dan zoo. Geef op. Weigeren zou mij een vriendschap als de jouwe on vaardig doen zijn. Er werd gedeeld en de beide vrienden drukten elkander de hand. De kanarievogel. Het zal zoowat. tien uur in den ochtend geweest zijn. Dien dag was Georges Ra mei, die eenige boodschappen te doen had, vroeg tijdig uitgegaan. Hij had de ra - men van zijn kamer en zijn atelier open laten staan. Hij was op het punt zijn werkpak aan te terkken om penseel en paletj weder ter hand te nemen, toen de portiers vrouw, juffrouw Robert, zonder kloppen, zooals zij anders gewoon GEMENGD NIEUWS Afsluitingen van overwegen. Naar aanleiding van een desbe treffend door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten tot den Minister van Waterstaat gericht schrijven, deelde deze haar dezer dagen mede, dat in den vervolge, voordat omtrent de opheffing van afsluitingen van overwegen een beslissing zal worden genomen, vanwege het Rijkstoezicht op de Spoorwegen de betrokken gemeen tebesturen zullen worden gehoord. Hooge vischprijzen. Donderdag waren te IJmuiden een Ilollandsche en een Duitsche stoomtreiler aan den Rijksvischaf slag. De vischprijzen waren buiten gewoon hoog, ofschoon de Hol - landsche treiler slechts 60 man den visch had, besomde dit schip nog 4558, terwijl de Duitsche trei Ier voor 150 manden visch 7456 maakte. Een van de nieuwste stoomtrei Iers, de Maria Alida IJM 186", is naar Frankrijk verkocht en daar heen vertrokken. Waarschijnlijk zullen nog meer IJmuider treiters naar het buitenland worden ver kocht. Rijdende doodkisten. Voor het kantongerecht te Al melo had zich Vrijdag te verant woorden de bestuurder van een autobus, rijdende van Hengelo naar Almelo. Beklaagde, die met zijn luis op de Bornsche weg reed, werd door een concurreerende bus •ngehaald en heeft, opdat deze niet zou kunnen passeeren, niet uitgeweken. Enkele getuigen, ook a déchar ge, werden gehoord en daarbij is weer gebleken, welk gevaarlijk mei voor publiek en zich zeiven de bestuurders spelen in hun con miTentiestrijd. Bij rijden op een wijze, als door beklaagden is gedaan, kunnen bot ingen, met de gevolgen van dien. lijk deed, kwam binnenloopen. Is er geen belet, sprak zij met een geheimzinnig lachje. Daar is bezoek voor u en een heel aan genaam bezoek ook. En zonder het woord af te wach ten, liep ze het naar portaal en riep Kom dan toch, Edithlief Hoe sprak Georges. Juf frouw Mourillon hier Wat moet dat beteekenen Maar kom dan toch binnen, riep juffrouw Robert, toen zij zag, lat Edith bevend, aarzelde den drempel der kamer te overschrij den. U kent toch mijnheer Geor ges Ramel, en daar u hem alle da gen uit uw raam ziet, moet u heel goed weten, dat hij de beste man van de wereld is. Kom, wees maar niet bang. Hij zal u niet opeten. Georges zelf voelde een groote verlegenheid en deed een paar stappen in de richting der kamer deur. F.dith zag het en besloot einde lijk binnen te treden. Zij schreide, het lieve kind. In haar rechterhand had zij een kooitje, dat aardige kooitje, dat haar vader haar onlangs ten ge schenke gegeven had en waarmee zij zoo gelukkig was. In het kooi tje, waar anders twee kanarietjes zataen, vloog er nu één angstig heen en weer. Waar was die andere vogel Helaas, omdat hij niet meer in zijn verguld kooitje zat, had Edith zulk een zwaar verdriet. Georges bleef onbeweeglijk en stom voor haar staan, terwijl hij niet uitblijven. Bekl. werd veroordeeld tot 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Opening van de N. V. Eierenvei- ling v. Hollands Noorderkwartier Men meldt uit Alkmaar In te genwoordigheid van B. en W die van omliggende gemeenten, verte genwoordigers van Land- en Tuin bouw en vele belangstellenden is hier de N. V. Eierveiling voor IIoU Noorderkwartier geopend met een rede van den heer Zuurbier, die hulde bracht aan (len lieer Beek man. directeur der Nederland sche Landbouwbauk, die het ini tiatief heeft genomen, den Rijks oluimveeconsulent, den hoor Ynu Aspcren Vervenne en aan het ge meentebestuur van Alkmaar voor hun tegenwoordigheid hoewel dit bestuur van mcening was dat de bestaande eiermarkt door deze veiling eenigszins in het gedrang kwam. Een schrijven werd voorgelezen van den Rijkspluimveeconsulent den heer Van Asperen Vervenne, die niet aanwezig kon zijn, omdat hij naar 't buitenland moest. „Wat ik te zeggen heb kan kort zijn. zoo schrijft hij Wehicht heeft het enkelen on- nangennam getroffen, dat tk eene bestaande instelling, de Alkmaar- schc eiermarkt, heb afgebroken. Tk meen echter duidelijk gemoli- veerd te hebben, dat de eiermark ten in Noord-IIolland in het alge meen niet aan de eischen, die eene goede afzet van eieren vordert, voldoen, omdat op die markten niet bestaat eene directe verbin ding. een directe handel tusschen m-oducent en handelaar, gelijk ■lat b.v. in Gelderland en Overijsel op de eiermarkten het geval is. en "oo uitmuntend werkt, maar dat in Noord-Holland tusschonporso- nen de eieren op de markten ver koopen en dat systeem deugt niet en zal ook nooit deugen. Daarom moet met dit systeem gebroken worden, want alleen als hierin verandering komt, zal do haar met verrukking aanstaarde. Zelfs afgescheiden van de liefde, die het bekoorlijke meisje hem in boezemde, welk een verrukkelijk tafreel voor den schilder. Edith was een groot dan klein. Haar keurig net bewerkte japon, eng gesloten om haar middel en hoepen, liet haar schoone vormen voortreffelijk uitkomen. Zij was blootshoofds. Met haar inneinen- den eenvoud, haar engelachtige zachtheid, haar innige goedheid, haar zedig en ingetogen uiterlijk, de behoorlijkheid van haar kin derlijke reinheid, was zij als het ware de verpersoonlijking van de onschuld. Nu nog mooier, sprak moe - der Robert. Zal je me daar nn nog langer blijven staan met noergo - slagen oogen en bevende Kijk ze me nu eens een angst hebben. Heoremetijd. Zie je niet dat mijn heer Georges wacht, tot je hem toespreekt Kom, zeg hem maar ^ens gauw, waarom je hier met je kooi bent. Ach, mijnheer Georges, ant- oordde Edith met. schreiende stem, mijn kanarie is weggevlo - gen. De jongeman kon zich niet weer houden even te glimlachen Maar dat staat hem hooi loo- lijk. Die kleine, ondankbare schelm Zullen wij hem dadelijk cr.nn zoeken Waar is hij Op het dak- zeker Neen. hier in uw atelier. Is u daar zeker van Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1