pluimveehouderij in Hollands Noorderkwartier rendabel worden en zal men die op hetzelfde peil kunnen brengen van elders in ons land. Ik memoreer dc vrijwel sponta ne medewerking van het grootste aantal der ophalers van eieren, unidat zij daarmede getoond heb ben het groote belang, dat aan een betere a fzetregeling van eieren i 11 het algemeen vast zit, niet al leen voor de pluimveehouders, maar ook voor henzelf te erken - nen en ik gevoel, dat het voor hen toch wat moet beteekenen, hun vrijen handel aan de markt prijs Ie geven en zich over te geven aan hel bestuur der veiling. Ik hen. echter overtuigd, dat hun belangen in handen van het. vei- lingsbestuur veilig zijn en dat. van die zijde vollege samenwerking wordt gezocht. Hierop werd de eerste veiling gehouden in de voor dit doel spe ciaal ingerichte zaal van het. café „De Graanhandel". Aangevoerd werden ongeveer 20,000 eieren. Als 'n bijzonderheid diene ver - meld, dat <ie eerste eieren, die wer den geveild, van Wielingen kwa men. Deze eerste twee kisten eie ren werden vanwege het vcilings- pestuur aan liefdadigheidsinstel lingen te Alkmaar cadeau gedaan. Naar men ons meld is de He ei 1). Oden te Wielingen aangezocht om als commissaris in liet bestuur van deze eiervciling voor Hollands Noorden zitting te nemen. De Nederland-Indië-vliegers. Men schreef uit Bandoeng, waai de dames, naar het schijnt zeer gesteld waren op handteekening «ui 'n eerzamen kus van de vlie gers aan het N. v. d. D. v. N.-I. Enkele dagen geleden heeft zich tusschen Van der Hoop en zijn 1 rouwen helper Van den Broeke de volgende scène afgespeeld, die zeker het vermelden waard is. Van der Hoop zat eens even rus- lig in -zijn galerij uit te blazen van de NederlandIndië-vlucht en van de gevolgen derzelve de hnndteekeningen en de kussen vooral. Toen kwam ineens Van den Broeke vierkant en zwaar binnen st appen, mot een zeer somher ge zicht. Van der Hoop zag echter hot sombere gezicht niet, en denkend, dat ze samen nog eens even een gezelligen hoorn van reisherinne ringen zonden opzetten, schoof hij een stoel hij en zeide Ga zitten. Wat zal 't zijn Nee, zei Van den Broeke kort. ik kan het wel staande afhande len. ik kwam maar even zeggen, dat ik hot verder ver Wat zeg je vroeg Van der Hoop ontsteld. Dat ik het verder verher haalde de anders zoo gemoedelijke mecanicien. U kan het namens mij uuk aan meneer Poelman zeggen, (leef mijn porsie maar aan de kat. Ik doe niet meer mee. Ten eerste heb ik ni'n eigen vrouw in Den Helder zitten,'als die er van hoort ben ik nog niet gelukkig, en dan in de tweede plaats, ik weet niet of u er op gelet hebt, maar dat ee- nc ouw e uitgedroogde - mirakel, dat is al drie keer terug geweest, wanneer die zoenerij begon. Nee, ik heb er radicaal genoeg van. Wanneer er weer eens iets te vlie gen is, dan kan u mij laten roepen maar deze... De groeten aan me neer Poelman, en ik wensch u al k-hei van harte sterkte. Van den Broeke verdween en Van der IIoop bleef achter in duis- fer gepeins verzonken. UIT ZIJPE. Dc rijwielbekeuringen volgen weer snel op elkander. Te Scha- gen werden in een paar dagen 20, en te Schagerbrug in denzelfden tijd 18 personen, wegens het ge mis van het belastingmerk voor 1025 bekeurd. Uit St. Pancras. 's Fiscus dienaren maken mo menteel als bet ware een race in het verbaliseeren van rijwielbelas l.ingovertredingen. Een record be- reiMen zij waarschijnlijk Donder- d.'ig. loon door hun 37 verhalen werden gemaakt. Voor een wijle lind de gemeente-veldwachter maar eventjes 23 fietsen ales con- Imbnnda bij zich in huis.. Kerl.-eliike quaestie te Ouddorp. Tc Ouddorp (Z.-ÏT.) heeft zich in •le Doopsgezinde Gemeente een quaestie voorgedaan. De lieer F. B. Kooyman, die tot voor kort gods dienstonderwijzer was in de Herv. Kerk, doet in deze gemeente dienst als predikant, doch is er wegens gebrek aan bevoegdheid niet officieel bevestigd. Naar de (Chr.) „Rolt." verneemt, is nu den heer Kooymans medegedeeld, dat hij niet langer in dc godsdienstoe feningen mag voorgaan en ook de pastorie moet ontruimen. Ook zal hem niet langer tractement wor den uitbetaald. De lieer Kooyman is voorne mens don Ivcrkcraad in rechten te vervolgen. Voorts verneemt liet- blad nog, dat de heer Kooyman pogingen aangewend heeft om ter plaatse oen oud schoolgebouw- te huren, leiieinde er godsdienstoefeningen fo leiden en te komen tot stichting -ener Vrije Gemeente. Rattenplaag. Te Zweeloo heerscht een ware rattenplaag. Bij een landbouwer aldaar werd een toom biggen van zeven stuks door de ratten gedood en gedeeltelijk opgevreten. Vierling. Te Waspik-Boven (N.-Br.) werd Maandagmiddag het echtpaar H. T. v. d. GauwMattee verrast door de komst van een vierling, twee zoons en twee dochters. Moe der en kinderen maken liet goed. De man, een schilder, bezat, reeds 3 jongens. Een zeldzame vondst Bij- het verrichten van herstel lingen in de Ned. Herv. kerk te Twijzel vond de aannemer II. Dal sl ra in een verborgen hoek een bedrag van ƒ1700 aan oude zilve ren munten, benevens 'n goud - stukje. Een trotsche bedelaar. „Ik weiger mijn familie in on gelegenheid te brengen door mijn naam te noemen," zeide een onbe kende als heer gekleed man, dit wegens bedelarij op straat voor een Londensche politierechtbank (-rechtstond. De rechter herhaalde, dat hij, indien er verzachtende termen zouden kunnen worden gevonden en de gearresteerde niet als een gewone bedelaar zou worden be handeld, hij nadere inlichtingen omtrent zichzelf moest geven. Ik wil niet, dat mijn nabestaan den weten, dat ik in dezen toe - stand ben geraakt, was het- ant woord. Het is wel mijn schuld niet, maar dat doet er niet toe. U kunt mijn naam opschrijven als Edward Talbot b.v., cn mij veroor deelen tot wat u wilt, maar ik zeg niets meer. Ilij volharde in deze houding en werd tot een week hechtenis veroordeeld. Zonderling. In Stellendam leeft een „zon derling" de arbeider v. d. VI., die eenige maanden aaneen nacht en dag in de open lucht kampeerde. Thans heeft hij nog een onderdak gekregen. De ingezetenen hebben hem een partij planken gegeven voor een huisje, dat dienst doet als woning en primitief ingericht is. Voor gezelschap hebben het varken, een geit en eenige kippen bij hem in de woning hun intrek genomen.- Alles leeft in de beste harmonie. Schijn bedriegt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Schiedam plotse ling overleden P. A. U. De man was sadert een 4-tal jaren werk loos. Hij had het voorkomen hulp behoevend te zijn en wist nogal medelijden op te wekken. Van het Burgerlijk armbestuur genoot, hij ondersteuning en in de Vllastr. had hij, tegen een kleine vergoe - ding, nachtverblijf. Bij zijn overlijden werden twee spaarbankboekjes gevonden -met een totaal bedrag van 1608 76 en bovendien een bedrag aan buiten- 'andsch, nu waardeloos. Hevige koude in Trans-Kaukasië. Trans Kaukasie wordt geteis terd door hevige koude en felle sneeuwstormen. Het spoorwegver- Voer is overal belemmerd. De sche pen kunnen de havens niet veria ion. Reeds zijn meer dan 50 per - sonen en ruim 10.000 stuks vee omgekomen. Wolven en wilde zwijnen, door de koude en de sneeuw uit de bergen bij Moekda verjaagd, verontrusten de bevol - king. Paalkistrecht. De Raad te Enkhuizen besloot om de kosten van een geldleeinng, groot 189.500, grootendeels t\ bestrijden door het bedrag aan le spreken, dat de gemeente op het grootboek heeft staan. Bij de uitvoering van dit besluit zal het laatste verdwijnen van wat Erikhuizen nog van haar recht op de malkist heeft overge houden. Dit paalkistrecht. was een privi lege, in 1574 door Prins Willem I aan Enkhuizen toegekend (te vo ren in het bezit van Amsterdam) als beloonine wegens haar hou - ding tegenover Alva's bewind in. 1572. Do stad verkreeg daardoor hot recht tot betonning en beha - kening der Zuiderzee, waarvoor ze bevoegd was „paalgeld" te hef- fen van do schepen, die de havens aan de Zuiderzee bezochten. Tot 1809 bleef de stad in het be zit van dat recht, doch van 1795 af had liet. door den stilstand van handel en scheepvaart meer na deel dan voordeel opgeleverd. In 1813 kreeg ze het recht echter te rug. doch in 1836 moest ze het aan het. Rijk afstaan tegen een iaarliiksclie schadeloosstelling ven ƒ14.500; welke uitkeering in 1854 door het Rijk werd afge kocht. voor de som van 280 dui zend gulden die op het grootboek werd geschreven. Overmatige inspanning. Al is het in onzen tijd van koort sig en veelbewogen leven hij lan ge na niet gemakkelijk overmatige inspanning te vermijden, zoo moet men tenminste trachten dé uit werking ervan te verhelpen, want overmatige inspanning eindigt noodlottiger wijze met uitputting an het lichaam en brengt de ge vreesde ziekte voort, neurasthenie genaamd. De Pink Pillen bestrijden de on middellijke uitwerking der over matige inspanning, die zijn ver arming van het bloed en verzwak king van het zenuwstelsel. Zij be vorderen een betere oxydatie van de roode bloedbolletjes door in het lichaam, onder een gemakkelijk op te nemen vorm, het yzer te brengen dat onmisbaar is voor de /.amenstclling der hemoglobine. Doordat zoo het bloed zijn rijkdom weerkrijgt, worden de zenuwen beter gesteund en, dank zij de ver sterkende werking die de Pink Pillen er op uitoefenen, vinden zij hun evenwicht en hun weerstands vermogen terug. De Pink Pillen geven bloed, eet lust, krachten enz. Zij zijn een krachtig middel tegen bloedarmoe de, neurasthenie, algomeene ver zwakking, zenuwverslapping, sto ringen door dengroei en den kri tieken teeftijd veroorzaakt. De prijs der Pink Pillen bedraagt fl.75 de doos; f9.de zes doozen. Zij worden verkocht in het Hoofddepot Jac. Maris - plein 23 te Amsterdam. Eischt dit adres en die HoLlandsch.e gtehruiksaanwijzjüng. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen IV.} alle tfoede erothekers en drogisten. ANNA-PAULOWNA. Op 1 Januari 1924 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 4204. Gedurende het jaar 1924 werden 38 m. en 39 vr. geboren, terwijl er 21 m. en 15 vr. overleden. Er vestigden zich in de gemeen te 218 m. en 221 vr. cn er vertrok ken 146 m. en 173 vr. Totaal aantal inwoners op 1 Ja nuari 1925 4365, te weten 2332 m. en 2033 vr. 39 Huwelijken werden voltrok - ken en 1 wegens echtscheiding ontbonden. 6 Kinderen werden levenloos ge boren. Aan R. C. Waiboer, dienst- olichtige der lichting 1925, is een jaar uitstel verleend van eerste oefening. Breezand, In het laatst der vo rige week werden van den heer S. P. aan de Zandvaart in één nacht niet minder dan 38 schapen op de meest geheimzinnige ma - nier verdwenen. Wij vernamen al thans, dat de politie nog geen en kel spoor heeft kunnen vinden. Mogelijk dat de ontvoering langs •Ion Koningsweg tot aan het Noord Hollandsch Kanaal heeft plaats gehad. Wij kunnen althans niet fe .4'JL' denken, dat men zoo vrijmoedig geweest kan zijn de dieren langs het Westeinde te vervoeren, omdat daar toch altoos grooter kans op ontdekking zou zijn geweest, we gens cventueele nachtelijke over vaart. Jan van Riemsdijk, de beken de dichter-zanger, en de zijnen traden Zondag avond op in de groote tent naast Veerburg Ruim 300 personen hebben zeer genoten van de mooie liedjes en voordrach ten van het trio. GEMEENTE WIERINGEN. Zaterdagavond hield de Bij zondere Vrijwillige Landstorm afd. Wieringen een vergadering in de zaal van Bruul. Behalve de Commissie waren 16 leden aan wezig. De voorz. burgemeester Kolff sprak 't welkom en wees daarbij op het nut dezer vereeniging voor de leden zelve,- als voor 't vaderland en Koningin. Op 'n a- vond als deze wordt de band op nieuw versterkt. Spr. heette „ook welkom de Heer Oolders van Alk maar, administrateur van 't land stormverband, die zich de moeite heeft getroost om voor deze gele genheid naar Wieringen over te komen. Na de opening nam 't prijsschieten 'n aanvang. Als winnaars traden uit den wedstrijd le pr. K. Klaasse Bos 2e pr. D. Veerdig 3e pr. Jn. Dek ker 4e pr. S. de Jongh 5e prijs S. Lont Cz. Met 'n toepasselijk woord werden de prijzen, bestaan de uit kunstvoorwerpen door voorz. aan de winnaars uitgereikt Daarop kreeg elk der leden een fraai portret van H. M. de Koning in en een gedenkplaat. Voorz. wees er op, dat dit portret een ge schenk van H. M. aan den land - storm was een speciale opname en niet in den handel verkrijgbaai Inderdaad is 't portret op zich- zelve 'n kunstwerk. Onder applaus werd op voorstel van voorz. besloten een telegram van dankbaarhed en hulde aan II. M. te zenden. De Heer Oolders bracht in be - spreking de schietwedstrijden van de afdccling alhier. Deze moeten nieuw leven worden ingeblazen. Door dc lange afstanden was het moeilijk voor den plaatselijken leider, den heer S. de Jongh, om steeds op de wedstrijden aanwe - zig te zijn; ook kwam 't maar al te dikwijls voor, dat 't aan belang stelling van schutters ontbrak. De lieer de Jongh wenschte om die redenen van zijn functie ont heven te worden. De heer Oolders dankte de heer de Jongh voor z'n zorgen steeds aan de afd. bewe zen en stelde den nieuwen lei der, den heer Klaasse-Bos aan de leden» voor De leden gaven te kennen, dat zij in den zomer geen tijd hadden de wedstrijden bij te wonen. Naar aanleiding daarvan werd besloten de schietwedstrijden in April en in November des avonds :n dc zaal te houden. Na nog eenige besprekingen o- ver het „Landstormblad'' werd le vergadering gesloten. Ons werd verzocht nog mede te deelen dat de niet op de vergade ring aanwezig warende leden de foto's en gedenkplaten kunnen afhalen bij den heer KlaasseBos. —Naar men ons meldt zullen de heeren C. Gorter en Jb. Bakker in begin Februari in de zaal van den heer Veerdig als caberettiers optreden. —Onze muziekvereeniging Har moniie zal met Pinksteren deel nemen aan het concours voor Harmonie en Fanfarecorpsen dat te Helder vanwege het Stedelijk muziekkorps wordt gehouden VOOR DE DAMES. Nieuwe Modebuitensporigheden. Kousen, die geweven zijn van draden van echt goud, jakjes, die van echt zilverweefsel zijn ver vaardigd en schoenen met bor duursel van echt goud zijn dezen winter aan de Riviera het nieuw ste en het eleganste, wat de weel de heeft bedacht. Dat alleen da - mes, die over fabelachtige rijk dommen beschikken, aan deze mode kunnen mededoen, is duide lijk. Want alleen het materiaal voor een paar kousen van echt goud kost 2500 gulden. Men kan zich op den grondslag van dit be* drag eenigszins voorstellen, welk een waarde een dame aan haar li chaam heeft hangen die rondloopt met een zilveren jakje, gouden kousen en gouden schoenen. Een andere buitensporigheid op modegebied is de lichtgevende kousenband. Deze wordt nog slechts aangekondigd zonder ver melding van bijzonderheden: *op welke wijze de verlichting ge schiedt, van welken stof deze kou senbanden zijn en andere wetens waardigheden. m Modern Huwelijksaanzoek. Vroeger, in den meer romanti- schen tijd, deed de ridder een knieval voor de aangebedene zijns harten en legde „zijn hart "n zijn fortuin aan hare voeten" In onzen modernen tijd gaat 't meer prozaisch en nuchter toe. Ta de ultra's zoo lezen we, doen het reeds eenvoudig per telefoon tje af. Zoo bijvoorbeeld „Hallo Hallo Ben jij laar Bep Ja, wat is het Gaan we uit vanavond Goed, als je wilt. Maar ik belde je eigen lijk op, omdat ik dacht zouden we maar niet trouwen 0<fh ja, waarom eigenlijk niet? Goed; zullen we dan zeggen be gin volgende maand? Wat mij aangaat, best zeg.Allright dan; gewone tijd vanavond Gewo ne tijd daaag Daaaag Een inbreker betrapt. Een bewoner van de Leidsche vaart te Heemstede vond bij zijn mverwaehtte thuiskomst een man in zijn woning. Hij haalde hulp, doch toen hij terugkwam was de inbreker verdwenen. Hij bleek den sprong te hebbbn ge waagd uit 'n vier meter hoog raam. De voetsporen onder het raam heeft de politie gebruikt voor haar onderzoek en zij vond den man, die bekende den mis daad gepleegd te hebben. Sabotage op de Tromp. Het „Marine - weekblad ver neemt, dat aan boord van de „Tromp" te Villefranche in den^ nacht van 27 op 28 December zijn" zoek geraakt acht mondstoppen van kanonnen, benevens drie kapmessen. Aan den gaffel be merkte de onderofficier der wacht 'smorgens 4 uur een rooden zakdoek. Des avonds 8 uur werd vastgesteld dat alle manometers op de voor - stookplaats, drukme - ters en fans en aschpomp waren vernield. Ook werden drie gebro ken peilglazen aangetroffen. Arrestatie Communisten Naar het V.D. - bureau verneemt hebben gistermorgen politie en marechaussee een klopjacht ge houden in de gemeenten Bever wijk, Spaarndam en Velsen on der communisten in verband met de brandstichtingen in de krult - huizen nabij Spaarndam. Een 10- tal arrestanten zijn in het ge bouw der marechaussee opgeslo- ten DOOPSGEZINDE GEM. Nogmaals zij er aan herinnerd, dat de leering deze week weer zal worden gehouden op de be kende uren. Ds. Van der Veen Denk er om! Agenda 1925 is voor u onmisbaar Bosker's Boekh. H.hoef. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 12 Januari. Op de he den gehouden weekmarkt waren aangevoerd 24 vette koeien 22Ö tot 440 6 vette kalveren 75 tot 150, Vette kalveren per ned. poncl 1,60 tot 2,10 16 nucht. kalv. slacht per stuk van 14 tot 36 1212 vette varjeens zware per ned. pond 0.74 tot 0.77, Zouters 0,70 tot 0.84 Londen sche varkens 0,70 tot 0,73. Eierenveiling. Eieren geveild de Eierenveiling voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar Kipeieren Aanvoer 18.500 st. Prijzen 49/50 Kg. 9,40 tot 9,50 54/56 Kg. 10 tot 10,20 56 58 Kg. 10,30 tot 10,90 58/60 Kg. 10,80 tot 11; 60/62 Kg. 10,90 tot 11,60 de 100 stuks. Eendeieren Aanvoer 200 stcks Prijs 8,60 de 100 stuks.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2