NIEUWS- EN ADVERJENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ISITi. Geen prijsverhoogirg „DE ïïllll LEEUW" J. R. fass 16e Jaargang- Vrijdag 16 Januari 1925. No. 5. WIERINGER COURAÜT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIcN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen. Telef. Intercomm. No. 19. GEMENGD NIEUWS. Een radio-redding. De New-Yórksche bladen ma - leen melding van het volgende ei genaardige voorval. Een 20-jarig meisje, dat einde November haar woning in St. Louis verliet om naar de Universiteit aldaar te gaan, werd dienzelfden avond in licwusteloozen toestand bij het U- nion-Station te New York gevon den. Naar een der gasthuizen ge bracht, kwam zij eerst langzaam weer tot bezinning. De doktoren schreven haar overspannen toe - stand toe aan den ondervonden &>hok van een operatie, gepaard aan overwerking in haar studie. De patiënte wist zich eerst een ge ruimen tijd na haar opneming haar naam te herinneren, maar an dere bijzonderheden kon zij niet verstrekken. Hypnotisme gaf ook geen resultaat, maar door de ra dio-grafische verspreiding van haar portret en een draadloozer cmroed werd de aandacht getrok ken van een tante van het arme meisje, door wie de patiënte dezer dagen nu herkend is. Hét Vooroelenings-Instituut. (Vragen van Kamerleden.) De heer Duymaer van Twist richtte tot den Minister van Oor - log de volgende vragen lo. Is het juist, dat voor liet, jaar 1925 de toelating voor het vooroe feningsinstituut. is gesloten, zoo- dat ook hot oprichten van nieuwe klassen dit. jaar niet meer moge lijk zal zijn 2o. Indien de wettelijke voorzie ning niet vóór 1926 tot stadn zal zijn gekomen, bestaat dan niet het gevaar, dat tengevolge van het sluiten van de toelating, de werk zaamheden bij het vooroefenings instituut. uit oorzake van gebrek aan leerlingen, in 1926 geheel of ten deele zullen moeten worden Stopgezet Louis Bouwmeester ernstig ongesteld. Met groot leedwezen melden wij dat I,ouis Bouwmeester sinds ee nige weken erustig ongesteld is. FEUILLETON. No. 33. Jawel, mijnheer Georges! Hij is mij ontsnapt, en inplaats van terug te komen toen ik hem riep vloog hij 'n paar maal de plaats rond en toen uw atelier, waarvan het raam openstaat, binnen. „Welnu, dan zal ik hem wel krijgen En Georges deed zonder gedruisch te maken de deur o- gen en vloog met één sprong op liet venster toe dat hij aanstonds sloot. De vogel was gevangen en 'n minuut later zat hij weer in de kooi. O, wat ben ik u dankbaar, mijn heer Georges sprak Edith. Zie 't mij eens aan zitten kijken. Het is of het mij verstaat. Maar ik blijf maar staan babbelen en ik belet u te werken. Ik hinder u. tTmij hinderen? riep Georges! neen juffrouw Edith, neen. Inte gendeel. ik ben zoo gelukkig nu ik u hier eens in mijn kamer mag zien en 'n oogenbMkje met u kan praten. Een woordje uit 't raam een „goeden dag", 'n goeden a- vond als men elkander op straat tegenkomt, dat is geen praten. Zij bleven 'n 'oogenhlik stilzwij gen. elkander aanziende, zij kleu rende, hij verlegen, niet wetende, wat hij zeggen zou. Eindelijk hernam hij: Allang wensclifte ik een gelegenheid te hebben met u te pitaten. I k ben De drie-en-tachtigjarige tooneel- speler, die lange jaren een, schier spreekwoordelijk geworden, ge zondheid genoot, de taaie veteraan is sinds een maand sukkelend en lusteloos hij houdt bijna voort - durend het bed. Het is nauwelijks twee maan - den geleden, dat Louis Bouwmees ter met zijn gezelschap dat hij het „Haarlemscli Tooneel" noemde, een tournée maakte en in een aan tal steden Shylock en Vriend Frits speelde. Ook in het Paleis voor Volksvlijt is hij tijdens een mati - née nog opgetreden. Spoedig daarna werd de krasse man ongesteld en ook thans nog is zijn toestand van dien aard, dat hij in den eersten tijd niet zal kun n en spelen. Eindelijk. Louis Bouwmeester ontvangt vanaf 1 Januari van de ge> meen te Amsterdam een jaargeld van 4000. waarbij de Regeering het ha re zal voegen. De zachte winter. Uit de Noordelijke provinciën meldt men, dat het er met de aard appelen, die nog op het veld in kuilen of hoopen liggen, niet bij zonder gunstig voorstaat. Toen in November de vorst in - viel, en het scheen, dat het op wïn ter aanging (immers de ijsbanen waren op sommige plaatsen ap ge opend) hebben de landbouwers zich gehaast de aardappelen in een warm winterpak te steken, m.a.w. ze voorzien van betere be dekking. en een dikkere aarllaag, waardoor ze vorst vrij werden. De winter is evenwel geheel uit gebleven. Er zijn in de laatste wt ken zelfs bijna zomersche dagen geweest. Het gevolg is geworden, dat de aardappelen veel te warm zaten, en zijn begonnen te broei en. De wasem komt uit de kuilen opstijgen, en hier en daar is begin van rotting ingetreden. Ze zullen nu wel spoedig van de hand moeten worden gedaan. Slachtoffers van de nieuwe mode? Twee Londensche meisjes, een uw kanarie innig dankbaar, dat hij mij de gelegenheid verschaft. Wat al dingen zou ik u kunnen zeggen, waai*van mijn hoofd en hart vol zijn. Ik zou u niets wil len verbergen, u alles vandaag zeggen. Maar iets weerhoudt mij Ik gevoel,, dat de woorden op mijn lippen zouden besterven. O, wees niet verwonderd. Het oogen hlik is nog niet gekomen; ik moet nog wachten. I Edith begreep hem. Beteeken- den die woorden, vol terugliou - ding van den jongen man, niet evenals:: Ik bemin ut?" Ziet u. juffrouw, hernam de schilder* ik ben arm. Wij zijn ook arm, sprak zij, als of zij Georges wilde aanmoedigen om aan zijn terughouding 'n ein- Ic te maken. —Ik moet dus werken, ging Ge orges voort, hard werken, om er te komen; ik wil niet zeggen om fortuin te maken, maar om een fatsoenlijk bestaan te hebben. O ers is een tijd geweest, dat de moed mij begaf; ik kon niet meer Er is in mijn hart 'n onmetelijke behoefte aan genegenheid en ik zei tot mij zelf, dat men mij nooit zou kunnen liefhebben. —Hoe kunt u dat denken.? Opeens heb ik weer hoop ge kregen begrijpende, dat ik bemind zou kunnen worden, mits ik mij dit waardig maak. En nu is u weer opgeruimd Men ziet wel, dat de arbeid u ge lukkig maakt. Li zaagt er te vo - ren zoo neerslachtig, somber uit. van achttien en een van 16 jaar, die door het dragen van „bobbed- haar" aan den tijdgeest, hadden geofferd, schijnen zoo onder den invloed te zijn geraakt van 'het korte haar, dat ze er nu in jongens koeren vandoor zijn De oudste had te voren heur haar nog wat korter geknipt, gè„shingled", en had zich in een pak van haar broer gestoken. Tabaksfabriek handhaaft haar prijzen en bekende prima niet te overtreffen kwaliteiten, Onze prijzen zijn 70, 80. 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250, 300, 350, 400, 450 en 500 cent per pond. Relletjes in het opvoedingsge sticht te Zeist. In de laatste dagen van het af - geloopen jaar zijn in het Rijksop voedingsgesticht voor meisjes te Zeist ernstige onlusten uitgebro - ken, die zoo hoog liepen, dat de di rectrice geen raad meer wist en de hulp der politie moest inroa - pen aldus de N. Crt. De commissie van toezicht lichtte verontrust den Minister in, die daarop zelf de zaken in oogenschouw ging ne men. Voor het eerst bezocht. Z. E. de inrichting. De oproerige meis - ies sloegen ramen en deuren stuk om bij elkaar in de zaal te komen. Alle gehoorzaamheid was zoek. De ontevredenheid kwam tot uit barsting omdat de meisjes bekort waren in hun vrijheid. Vier dagen Wat 'n verschil met thans!L' lacht u praat, u zingt! Iedereen zegt wat is die mijnheer Georges ver anderd. Vroeger, als ik u zoo ver drietig zag, welnu ik weet niet waarom, maar ik werd ook ver - drietig, ik werkte slecht, zonder genoegen, en soms had ik lust om te schreien. Nu ben ik opgeruimd O, ik wenschte wel, dat er niets dan gelukkigen op aarde waren, en stond het in mijn macht: smart armoe en ellende zouden verdwij nen. —Na 'n kort stilzwijgen, hernam 't jonge meisje: O ,u zult zeker uw weg wel vinden, mijnheer Ge orges? Alle groote schilders wa ren klein en onbeduidend in den eersten tijd. En u heeft veel ta- 'ont. Mijn vader heeft het mij ge zegd. Hij houdt veel van u! De jongeman had moeite. om ich te bedwingen. Was dit niet, evenals straks 'n bekentenis, die lan haar hart ontsnapte. Hoe zou hij waarlijk het onmetelijk ge Hik hebben bemind te worden. Juffrouw Edith, sprak hij met van aandoening trillende stem haar hand vattende, zonder het te weten is u mijn troosteres ge weest in kwade dagen en mijn goo le genius gewordn. Ik heb u ;ets te vragen Wat dan vroeg zij, terwijl 'n siddering haar overviel Ik wil 'n schilderij maken voor de tentoonstelling Zoudt u als miin model willen dienen. O, waarom zou ik niet, —als va der zijn toestemming geeft is de politie in het gebouw ge weest. Het. gesticht te Zeist werd volge stopt met allerlei elementen, wel ke voor de samenleving in het ver band aldaar ongeschikt zijn. De korte vrouwenharen. Een der Parijsche bladen heeft een aardige teekening, waarop men een mijnheer ziet, die aan een dame een pakje overhandigt. Na tuurlijk draagt de dame het haar naar de laatste mode kortge knipt. Raad eens, zegt mijnheer tot de dame, wat ik voor je meebreng Iets voor je bals O, natuurlijk een paarlen ket - ting antwoordt de dame. Neon een veiligheidsscheermes, zegt mijnheer Honden als smokkelaars. Men zal vragen hoe kan een hond nu iels van beteekenis over de grens smokkelen zonder dat het opgemerkt wordt Toch w el Meermalen hebben honden smokkclaarsdiensten ver richt. Het volgende kan dit illus- treeren. In den tijd, toen liet in Frank rijk een rage was om zich met Belgische kant te tooien, peinsden tal van handelaren op middelen om dat kostbare goedje clandes - lien uit België in te voeren. Een hunner kwam daarbij op den vol genden genialen inval, schrijft hel Hbld. Een mooie, aanhankelijke goed doorvoede hond werd te voet van Frankrijk naar België gebracht en daar. toevertrouwd aan de hoe de van een haas, die volgens over eenkomst verplicht was het arme dier meer stokslagen dan eten te geven. Geen wonder, dat de vier voeter slechts één verlangen had zoo spoedig mogelijk de grenzen weer te overschrijden. Maar men hield hem aan de ketting, dag en nacht. Tot het beest tenslotte broodmager was geworden. Dan werd de rug van den hond bedekt mot eenige lagen kant, waarna men het beest naaide in de linid van een vetten, dikken soortge Ik moet u evenwel zeggen dat ik niet hier zal arbeiden; dit ver trek is te klein. Gaat u dan verhuizen Weineen, ik blijf hier wonen! Deze kamer wordt mijn salon Georges en Edith drukten elkan der de hand; liet verbond was ge sloten; zij begrepen het beiden De verborgen hand Het atelier liet atelier van Georges Bamel op den boulevard de Clichy was met smaak ingericht; op de groot ste ezel stond 'n doek. waaraan Georges zat te werken. 't Was voor de tentoonstelling van Schoo ne kunsten: zijn geluk stond op 't spel en als hij overwon zou het oogenhlik spoedig aanbreken dat hij den vader van Edith om de hand van zijn dochter zou kunnen vragen. Edith was zijn alles liet eerste doek. waarvoor zij als model had gediend, was schit terend geslaagd en niemand als •i en Georges hadden 't aan schouwd. liet was hun geheim. Thans was hij aan zijn tweede meesterstuk, waarvoor juffrouw Laurence >oseeren. Het. motief wasv aangrijpend. Drie figuren slechts. Een blond kindje slaapt 'n de wieg: De gelukkige moeder buigt zich over 't kind en de va der kijkt door 'n kier van de deur Clif heft. waarschuwend haar vinger op. als wilde zij zeggen: St! maak geen leven! 7.ij slaapt Hij had zoo gelukkig de trek ken van de jonge naaistr terug noot. Na deze operatie werd het beest losgelaten. Natuurlijk draaf ,1e het weg en bleef hollen tot het ;le woning van zijn vroegeren baas had bereikt. Daar werd de hond onthaald op de lekkerste beetjes, en terwijl het dier zich te goed deed aan vette soep met kluifjes, tornde men voorzichtig de geleende huid open. De opzet was gelukt. Gedurende eenige weken leidde de viervoeter een heerenlbventje. Mot den dag nam het dier toe in gewicht, en als het dan weer ste vig in zijn vleesch zat en weer te en oen stootje kon, werd de tocht over do grenzen herhaald. Eenige jaren achtereen liep al - les van een leien dakje. De doua- leamhlenaren mochten dan al eens bij zich zelf de opmerking ma ken, dat het meer en meer de ge woonte werd om, in gezelschap van een hond, naar gene zijde van de grens te wandelen, aan kwade trouw werd niet gedacht. Tot op een gegeven oogenhlik iemand het geheim verried, mot het ge volg, dat de woedende douaniers n luttele weken tijds duizenden honden aanhielden en fouilleer den, zoodat hol den kantsmokke- laars onmogelijk werd gemaakt. >m met behulp van een viervoe - ♦er hun kostbare waar naar Frank rijk te brengen. De aanaedreven brulboei. Ofschoon Woensdag den gehee- len dag geprobeerd is de hij Fg- mond aangedreven brulboei af te sleepen. is men er slechts in ge laagd den hooi een honderd nieter meer zeewaarts te brengen. De stoomloodsboot moest liet ber gingswerk later opgeven omdat V>n der opvarenden door een onge luk gedood werd, terwijl mede ee nige sleentrossen verloren gingen. Een buitenkansje. Tn Wouw (N.-Br.) werden bij af braak van een woning tien goud- tukken gevonden, uit de 16e eeuw mi een mooie waarde vertegen - voordigende. Trap van een koe. De veehouder .T. Kroes, te Oos - gegeven, dat de jonge moeder hij de wieg het gelijkend portret was van Laurence. De jonge schilder ging uit en hij lag op tafel 'n blaadje papier neer waarop hij schreef: Ik verzoek juffrouw Laurence op mij te wachten. Het jonge meisje kwam op het gewone uur en na 't briefje te heb ben gelezen, verkleedde zij zicli in 't aangrenzend vertrek in het costuum van de jonge moeder en toen zij het atelier weer binnen trad kwam daar ook Edith. De meisjes kenden elkaar reeds en geleken als zusters Zij gingen naast elkander zitten n Edith sprak tot Laaurence: zeg e moet je wel gelukkig gevoelen net de opgang die Alexis Molln net zijn gedichten maakt. Ver beeldt je, vier oplagen i n vijf riaanden uitverkocht. Alle bladen •chrijven over hem. Je moet wel heel, gelukkig zijn!? Och. zcoals men tnoet wezen. Is bet iemand, die men hoogacht n die je 'n weldaad heeft bewe ren, goed gaat: Voor den verbaasden blik van Edith sloeg Laurence de oogen neer. Edith sprak nu: Ik dacht ^aurence, dat je voor Alixes. be halve achting ook liefde gevoelde Laurence scheen gejaagd! Haar ademhaling ging snel: O. zwijg iep zij uit. Wat jij bemint hem niet Edith En hij heeft jou zoo lief Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1